Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση :

πηγα να παρω το 8gb απο εναν τυπο στο ebay καινουριο και τον ρωτησα για ελληνικη γλωσσα και μου ειπε οχι μονο αγγλικα και ρωταω γιατι και λεει επειδη ειναι το 8 gb!

ενω ενας αλλος μου ειπε οτι μπορεις να βαλεις ελληνικα κανονικα απο το μενου.

τι απο τα 2 ισχυει???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερωτηση :

πηγα να παρω το 8gb απο εναν τυπο στο ebay καινουριο και τον ρωτησα για ελληνικη γλωσσα και μου ειπε οχι μονο αγγλικα και ρωταω γιατι και λεει επειδη ειναι το 8 gb!

ενω ενας αλλος μου ειπε οτι μπορεις να βαλεις ελληνικα κανονικα απο το μενου.

τι απο τα 2 ισχυει???

Οι γλώσσες δεν είναι αποθηκευμένες στην ROM;; Δεν νομίζω να έχει σχέση η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου....Δεν είμαι σίγουρος όμως...Μακάρι να μην έχει σχέση αυτό...Πάντως στο

στο δευτερόλεπτο 6:46 έχει επιλογή Language Change και αυτός στο PocketNow κάνει τεστ στην εκδοση 8GB...Δες και αυτό....http://pocketnow.com/review/samsung-omnia-ii-i8000 ...Ελπίζω να βοήθησα....
Link to comment
Share on other sites

Οι γλώσσες δεν είναι αποθηκευμένες στην ROM;; Δεν νομίζω να έχει σχέση η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου....Δεν είμαι σίγουρος όμως...Μακάρι να μην έχει σχέση αυτό...Πάντως στο
στο δευτερόλεπτο 6:46 έχει επιλογή Language Change και αυτός στο PocketNow κάνει τεστ στην εκδοση 8GB...Δες και αυτό....http://pocketnow.com/review/samsung-omnia-ii-i8000 ...Ελπίζω να βοήθησα....

 

Από εχθές στις 17:00 το έχω στα χέρια μου και σήμερα έχει πάει 7:30 το πρωί και το έχω ξετινάξει. Έβαλα ότι είχα βάλει και στο ΟΜΝΙΑ Ι (που ήταν "τούμπανο") για να δώ τις αντοχές του. Όσον αφορά την γλώσσα παιδιά, η Samsung μεγαλούργησε. Πρώτη φορά είδα σε κινητό επιλογή γλώσσας εγκατάστασης. Δεν μιλάμε για ρυθμίσεις, αλλά για κανονιά Windows σε Ελληνικά με ένα Hard reset (όχι μέσω Hard πλήκτρων, αλλά μέσω του λειτουργικού). Είναι σαν να βάζεις το CD εγκατάστασης των Win στο PC και να επιλέγεις γλώσσα εγκατάστασης (μέσα από καμιά δεκαριά γλώσσες). Στο δια ταύτα και παραπέρα, του έβαλα πάρα πολλά όπως προείπα και φάνηκαν για μια ακόιμη φορά οι παιδικές (για πόσο ακόμα άραγε?) αρρώστιες των WM. Συνεχή κολλήματα και διαδοχικά Soft reset. Ελπίζω με τα 6.5 να λυθούν. Σαν ποιότητα κατασκευής το τηλ.δεν παίζεται. Είναι πολύ γρήγορο και η οθόνη φοβερή. Στο ήλιο αρκετά καλή αλλά δεν μπορώ να το συγκρίνω με το ιphone. Παίρνω το 3ο διαδοχικό Backup και συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές στις 17:00 το έχω στα χέρια μου και σήμερα έχει πάει 7:30 το πρωί και το έχω ξετινάξει. Έβαλα ότι είχα βάλει και στο ΟΜΝΙΑ Ι (που ήταν "τούμπανο") για να δώ τις αντοχές του. Όσον αφορά την γλώσσα παιδιά, η Samsung μεγαλούργησε. Πρώτη φορά είδα σε κινητό επιλογή γλώσσας εγκατάστασης. Δεν μιλάμε για ρυθμίσεις, αλλά για κανονιά Windows σε Ελληνικά με ένα Hard reset (όχι μέσω Hard πλήκτρων, αλλά μέσω του λειτουργικού). Είναι σαν να βάζεις το CD εγκατάστασης των Win στο PC και να επιλέγεις γλώσσα εγκατάστασης (μέσα από καμιά δεκαριά γλώσσες). Στο δια ταύτα και παραπέρα, του έβαλα πάρα πολλά όπως προείπα και φάνηκαν για μια ακόιμη φορά οι παιδικές (για πόσο ακόμα άραγε?) αρρώστιες των WM. Συνεχή κολλήματα και διαδοχικά Soft reset. Ελπίζω με τα 6.5 να λυθούν. Σαν ποιότητα κατασκευής το τηλ.δεν παίζεται. Είναι πολύ γρήγορο και η οθόνη φοβερή. Στο ήλιο αρκετά καλή αλλά δεν μπορώ να το συγκρίνω με το ιphone. Παίρνω το 3ο διαδοχικό Backup και συνεχίζουμε...

 

Η ελληνική γλώσσα είναι σε όλο το μενού έτσι;;;Όχι μόνο στο TouchWiz;;;Το Mobile Tracker τι λέει;;Όντως "επιζεί" μετά από hard reset;;;

Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική γλώσσα είναι σε όλο το μενού έτσι;;;Όχι μόνο στο TouchWiz;;;Το Mobile Tracker τι λέει;;Όντως "επιζεί" μετά από hard reset;;;

Φυσικά είναι σε όλο το menu.Τώρα παλεύω να βάλω Skins για το SPB αφού αυτό έχω συνηθήσει, αλλά δεν ταιριάζουν του Ιταλού. Να σου πω την αλήθεια, στα Ελληνικά δεν φαίνεται πουθενά το Mobile Tracker και πριν στα Αγγλικά δεν θυμάμαι αν το είχε. Πάντως αν το θεωρείς σημαντικό μπορείς εύκολα να το βρείς. Εγώ το είχα βάλει στο ΟΜΝΙΑ Ι και μετά το έβγαλα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι σε όλο το menu.Τώρα παλεύω να βάλω Skins για το SPB αφού αυτό έχω συνηθήσει, αλλά δεν ταιριάζουν του Ιταλού. Να σου πω την αλήθεια, στα Ελληνικά δεν φαίνεται πουθενά το Mobile Tracker και πριν στα Αγγλικά δεν θυμάμαι αν το είχε. Πάντως αν το θεωρείς σημαντικό μπορείς εύκολα να το βρείς. Εγώ το είχα βάλει στο ΟΜΝΙΑ Ι και μετά το έβγαλα

 

Τέλεια τέλεια...Προβλέπω παραγγελία εντός των ημερών...Αν και σκέφτομαι και το OmniaPro επειδή έχει πληκτρολόγιο qwerty...Ξέχασα να πώ με γειά πρίν...!!!Να το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει το εργαλείο!!

(Για να βρείς τις ρυθμίσεις του MobileTracker, πρέπει να πας μέσω των ρυθμίσεων από το TouchWiz...Menu> Settings> Security> Mobile tracker> )

Βάλε Mobile Shell 3...Είναι το καλύτερο νομίζω σαν User Interface...!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τέλεια...Προβλέπω παραγγελία εντός των ημερών...Αν και σκέφτομαι και το OmniaPro επειδή έχει πληκτρολόγιο qwerty...Ξέχασα να πώ με γειά πρίν...!!!Να το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει το εργαλείο!!

(Για να βρείς τις ρυθμίσεις του MobileTracker, πρέπει να πας μέσω των ρυθμίσεων από το TouchWiz...Menu> Settings> Security> Mobile tracker> )

Βάλε Mobile Shell 3...Είναι το καλύτερο νομίζω σαν User Interface...!

Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Και το Pro πολύ ωραίο...

Και ΝΑΙ είχες δίκιο, μέσα από το TouchWiz με αφήνει. δεν το είχα δει γιατί αρκετές ρυθμήσεις του TouchWiz δεν φαίνονται στο "κανονικό" menu.

Link to comment
Share on other sites

artakigeorge βαραω ηδη προσφορες στο ebay.

οταν το καβατζωσω και μου ερθει θα σε μιλησω να με καβατζωσεις με προγραμματα και πληροφοριες :)

Link to comment
Share on other sites

artakigeorge βαραω ηδη προσφορες στο ebay.

οταν το καβατζωσω και μου ερθει θα σε μιλησω να με καβατζωσεις με προγραμματα και πληροφοριες :)

'Οτι χρειαστείς εδώ είμαι.....

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα κομματι απο ebay. 420 ευρω.

αντε τωρα να περιμενεις 2-3 εβδομαδες να ερθει απο σιγκαπουρη.

Αχχχχχχχχχχχχχχ!

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα κομματι απο ebay. 420 ευρω.

αντε τωρα να περιμενεις 2-3 εβδομαδες να ερθει απο σιγκαπουρη.

Αχχχχχχχχχχχχχχ!

Yπομονή....Άντε καλώς να έρθει και εύχομαι να την γλυτώσεις από φόρους στο τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανενας αμα το ομνια 2 το διαθεσει η cosmote?Και αν ναι,κατα ποτε πιστευετε οτι θα ερθει στην Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχουν μονο στη σιγκαπουρη αλλα απο κει βρηκα το δικο μου :)

αρτακη εχω ηδη αγορασει απο ebay απο κινα 4-5 κινητα απο αυτα τα κινεζικα με τις 2 καρτες sim και την τηλεοραση και δεν εχω πληρωσει φορο σε κανενα. ελπιζω να μην κανω αρχη με αυτο :)

 

ΥΓ : ειμαι περιεργος να δω ποτε θα ερθει στην ελλαδα και με τι αρχικη τιμη θα ερθει . να δω αν εγω τελικα το πηρα ακριβα η καλα!

Link to comment
Share on other sites

ημερομηνία ξέρουμε που θα κυκλοφορήσει στηνε ελλάδα?
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

το κακο με αυτο που παραγκειλα ειναι πως στη σιγκαπουρη εχουν φορτιστες αγγλικους αυτους με τα ηλιθια τα 3 pins . θα μου στειλει ανταπτορα παντως αλλα αν καποια στιγμη παω να το πουλησω θα μου μουρμουραει ο αγοραστης λεμε τωρα!
Link to comment
Share on other sites

ημερομηνία ξέρουμε που θα κυκλοφορήσει στηνε ελλάδα?

Ακόμα όχι. Λένε για Νοέμβριο αλλά τίποτα επίσημο.

 

το κακο με αυτο που παραγκειλα ειναι πως στη σιγκαπουρη εχουν φορτιστες αγγλικους αυτους με τα ηλιθια τα 3 pins . θα μου στειλει ανταπτορα παντως αλλα αν καποια στιγμη παω να το πουλησω θα μου μουρμουραει ο αγοραστης λεμε τωρα!

Το καλύτερο είναι να το φορτίζεις με USB για περισσότερη διάρκεια ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά γειά σας και πάλι!!!

 

Το Ομνια 2 το τέσταρα πολύ κατά την διάρκεια των διακοπών!!!

Ανακάλυψα ότι έχει ΚΑΙ μετρητή κλήσεων (όχι όμως και sms) κάτι που καταργεί την ανάγκη για today plug ins!!!

Προσοχή πρέπει να δοθεί όταν χτησιμοποιούμε προγράμματα που είναι για το παλιό Ομνια, μιας και λόγω ανάλυσης μπορεί να προκαλέσουν κολλήματα!

 

Η οθόνη του σε δυνατό ήλιο στις 7 το απόγευμα, κόντρα εντελώς στον ήλιο δείχνει πιο καλά από του HD!

 

Έχει proximity sensor και digital compass (ψηφιακή πυξίδα), το πρώτο δουλεύει άψογα και γρήγορα κατά την διάρκεια των κλήσεων, η δε πυξίδα θέλει φυσικά πρόγραμμα για να την υποστηρίζει, φυσικά πατώντας *#0*# εμφανίζει ένα τεστ mode όπου μπορούμε να την δούμε να δουλεύει!!!

 

Κατά την διάρκεια 10 ημερών δεν έκανα ούτε ένα soft reset!!! Το τηλέφωνο έπαιξε ακούραστα ραδιόφωνο, άπειρα mp3 και ταινίες! Χτες για παράδειγμα με πλήρως φορτισμένη μπαταρία έπαιξε μία ταινία, περίπου 2 ώρες μουσική, μία ώρα παιχνίδια, μερικές φωτογραφίες και τηλεφωνήματα 15 λεπτών και σήμερα που ξύπνησα η μπαταρία είναι στο 60%

 

Η δουλειά που έχει γίνει στα μενού είναι εντυπωσιακή, το δουλεύω με τον default dialer που μου άρεσε (μοναδική παραφωνία η μικρή φωτογραφία του καλούντα) και το default keyboard, δεν έχω βάλει spb3 (και δεν το βλέπω να το βάζω σύντομα). Από προγράμματα μόνο το nodata είναι χρήσιμο πλέον!!!

 

Για όσους έχουν πρόβλημα με τους ξένους φορτιστές, μπορούν να αγοράσουν έναν οποιονδήποτε που να παίρνει καλώδιο usb και μετά με ένα μικρό τρικ να φορτίζει κανονικά (άνοιγμα του φορτιστή και ένωση των δύο μεσαίων pin του 4πινου φις)

 

Να σημειώσουμε το δείκτη SAR της συσκευής (κάποιος φίλος πιο πάνω τον έδωσε λάθος):

2G: 0.121(900), 0.128(1800)

3G: 0.168(900), 0.162(2100)

 

Γενικά έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ, απ' όλες τις απόψεις!!! Το κινητό είναι άψογο!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

οι πρωτες εντυπωσεις ειναι ακρως ενθαρυντικες,και ειμαστε να προγραμματιζουμε νεες αγορες γιατι καλα τα htc αλλα απο αυτονομια και απο καινοτομιες με το σταγονομετρο.

αν μπορουσε να περαστει και ενα TF3D

που το χουμε βολευτει θα αγγιζαμε την τελειοτητα που θα λεγε και ο Τοκος.

Link to comment
Share on other sites

απο ebay το πηρες?

Ναι φίλε απ' το ebay

 

οι πρωτες εντυπωσεις ειναι ακρως ενθαρυντικες,και ειμαστε να προγραμματιζουμε νεες αγορες γιατι καλα τα htc αλλα απο αυτονομια και απο καινοτομιες με το σταγονομετρο.

αν μπορουσε να περαστει και ενα TF3D

που το χουμε βολευτει θα αγγιζαμε την τελειοτητα που θα λεγε και ο Τοκος.

 

Σίγουρα όταν κυκλοφορήσει σε πιο μεγάλες αγορές θα βγει όπως λένε και TF3D!!!

Είναι πολύ πιθανό να το δούμε λοιπόν και στο Ομνια 2 αν και με το νέο TouchWiz την έχω καταβρεί! Να φανταστείς ότι το μενού της Samsung ήταν το πρώτο πράγμα που έβγαλα από το Ομνια 1, αλλά στο καινούριο πραγματικά έχει γίνει φοβερή δουλειά!

 

Έχω ξεχάσει αν είχε μέσα πενάκι να φανταστείς! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από αναπαραγωγή μουσικής στα ακουστικά πως τα πάει? Ρώτησα και στο BTW αλλά δεν πήρα απάντηση! Επίσης απ' όσο βλέπω το κινητό είναι τέλειο χωρίς κολλήματα κτλ. Αλλά για να το αγοράσω πρέπει να μάθω πως τα πάει από αναπαραγωγή μουσικής στα ακουστικά (δοκίμασε με καλά ακουστικά). Επιπλέον η πυξίδα δεν δουλεύει με τα υπάρχων προγράμματα πλοήγησης σωστα;
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

με κανεις πολυ χαρουμενο και ενθουσιασμενο για το κινητακι που περιμενω.

να σαι καλα andreas_ku990 για τις συστασεις σου για τη συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

Από αναπαραγωγή μουσικής στα ακουστικά πως τα πάει? Ρώτησα και στο BTW αλλά δεν πήρα απάντηση! Επίσης απ' όσο βλέπω το κινητό είναι τέλειο χωρίς κολλήματα κτλ. Αλλά για να το αγοράσω πρέπει να μάθω πως τα πάει από αναπαραγωγή μουσικής στα ακουστικά (δοκίμασε με καλά ακουστικά). Επιπλέον η πυξίδα δεν δουλεύει με τα υπάρχων προγράμματα πλοήγησης σωστα;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2891062#post2891062

 

είναι ότι καλύτερο έχω δει!!!

Η πυξίδα δεν δουλεύει ακόμα!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2891062#post2891062

 

είναι ότι καλύτερο έχω δει!!!

Η πυξίδα δεν δουλεύει ακόμα!!!

 

Το αλφάδι της kais δεν δουλεύει παιδιά... Ξέρει κανένας κάποιο που να δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...