Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Πολύ ενδιαφέροντα τα ανωτέρω σχόλια όλων περί hdr κλπ, νομίζω ότι η κάθε άποψη έχει τη βάση της. Παίζει ρόλο και η προτίμηση του καθενός για τη φωτογραφία.

Θα ήθελα να τονίσω πως η συμμετοχή του flash στη φωτογραφία έστω κι αν δείχνει ότι δεν χρειάζεται, τουλάχιστον στο 1020, δίνει και ανάλογες ρυθμίσεις (κλείστρου και iso) με καλύτερο αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές.

@AgelosMo: Ωραία η φωτο σου!

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mακαρι οσα γραφονται να ειχαν καποια βαση. Εχετε πεταξει στο καλαθο των αχρηστων πολλες επιστημονικες και μη αποψεις γυρω απο την βιολογια-μαθηματικα-φυσικη και τελος τη φωτογραφια τα οποια υπηρχαν και δεν διαμορφωθηκαν στη δικη σας ζωη.

Τα περισσοτερα βασιζονται στις πεποιθησεις του καθενος. Ορισμενες αποψεις ειναι σωστες βεβαια.

 

To hdr προφανως και δεν ανακαλυφθηκε ουτε υλοποιηθηκε απο την apple νοκια κλπ..Απλα τοτε (οταν ηταν) παρουσιασε τη δικια της υλοποιηση.

Και υπαρχουν διαφορες τεχνικες. Ακομα και με curves να παιξεις σε μια φωτο παιρνεις φωτο υψηλου(υψηλοτερου) δυναμικου ευρους.

Αυτο κανει το s6. Kαι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο σαν κατορθωμα. Απλα το κανει.

Οποιαδηποτε φωτογραφια εδω μεσα ακομα και σε jpg που δυσχαιρενει λιγο τη κατασταση ,βγαζει αντιστοιχο αποτελεσμα απλα πρεπει να το κανει ανθρωπος εκ των υστερων και οχι το κινητο στη διαρκεια της ληψης. (που ειναι πιο ευκολο ..εξου και η σχεδον "απαραιτητη" χρηση ενος raw/dng για τετοιες δουλειες.)

 

Kαι αλλη μια περι δυναμικου ευρους του ματιου..Βλεπει λιγοτερα απο το σενσορα. Απλα μπορει να "παιζει" σε διαφορες μπαντες οχι ομως την ιδια στιγμη. Πχ βλεπουμε σε ημισκοταδο σε πραγματικο χρονο ενω ο σενσορας θελει αρκετα χρονο εκθεσης για να δει. Αναλογα το που κοιταει ο ανθρωπος βλεπει 8-10 στοπ και στο μυαλο του συνδεει τις εικονες που βλεπει σε επισης πραγματικο χρονο.(οσο "πραγματικο" του επιτρεπει να "εστιασει" απο τα φωτεινα σημεια στα σκοτεινα. Κλασσικο πραδειγμα οταν ξυπαντε βραδυ και σας ενοχλει το φως ή οταν βγαινεται απο μεγαλο τουνελ χωρις φωτα).

Link to comment
Share on other sites

[/img]

http://i1115.photobucket.com/albums/k549/lazagr76/Mobile%20Uploads/BA22C5F7-09AC-4B30-9013-8F7488420DD2_zpso7kjseff.jpg' alt='BA22C5F7-09AC-4B30-9013-8F7488420DD2_zpso7kjseff.jpg'>

 

Iphone 6 ολα auto χωρίς να το προσπαθήσω απλός τις έβγαλα και τις ανέβασα μπορει να μην ειναι και καλές τις βλέπω από το κινητό .στις βραδινές ηταν πραγματικά πολυ χαμηλός ο φωτισμός .

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Mακαρι οσα γραφονται να ειχαν καποια βαση. Εχετε πεταξει στο καλαθο των αχρηστων πολλες επιστημονικες και μη αποψεις γυρω απο την βιολογια-μαθηματικα-φυσικη και τελος τη φωτογραφια τα οποια υπηρχαν και δεν διαμορφωθηκαν στη δικη σας ζωη.

Τα περισσοτερα βασιζονται στις πεποιθησεις του καθενος. Ορισμενες αποψεις ειναι σωστες βεβαια.

 

To hdr προφανως και δεν ανακαλυφθηκε ουτε υλοποιηθηκε απο την apple νοκια κλπ..Απλα τοτε (οταν ηταν) παρουσιασε τη δικια της υλοποιηση.

Και υπαρχουν διαφορες τεχνικες. Ακομα και με curves να παιξεις σε μια φωτο παιρνεις φωτο υψηλου(υψηλοτερου) δυναμικου ευρους.

Αυτο κανει το s6. Kαι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο σαν κατορθωμα. Απλα το κανει.

Οποιαδηποτε φωτογραφια εδω μεσα ακομα και σε jpg που δυσχαιρενει λιγο τη κατασταση ,βγαζει αντιστοιχο αποτελεσμα απλα πρεπει να το κανει ανθρωπος εκ των υστερων και οχι το κινητο στη διαρκεια της ληψης. (που ειναι πιο ευκολο ..εξου και η σχεδον "απαραιτητη" χρηση ενος raw/dng για τετοιες δουλειες.)

 

Kαι αλλη μια περι δυναμικου ευρους του ματιου..Βλεπει λιγοτερα απο το σενσορα. Απλα μπορει να "παιζει" σε διαφορες μπαντες οχι ομως την ιδια στιγμη. Πχ βλεπουμε σε ημισκοταδο σε πραγματικο χρονο ενω ο σενσορας θελει αρκετα χρονο εκθεσης για να δει. Αναλογα το που κοιταει ο ανθρωπος βλεπει 8-10 στοπ και στο μυαλο του συνδεει τις εικονες που βλεπει σε επισης πραγματικο χρονο.(οσο "πραγματικο" του επιτρεπει να "εστιασει" απο τα φωτεινα σημεια στα σκοτεινα. Κλασσικο πραδειγμα οταν ξυπαντε βραδυ και σας ενοχλει το φως ή οταν βγαινεται απο μεγαλο τουνελ χωρις φωτα).

 

Ξεχνάς ότι εδώ ασχολούμαστε με κινητά που βγάζουν και φωτογραφίες.

Tο HDR σε κινητά εμφανίστηκε πρώτη φορά απο την apple το 2010.

Δεν γνωρίζω αν υπήρχε αυτοματοποιημένο σε ψηφιακές κάμερες πριν. Η ταπεινή μου FUJI S5900 δεν διέθετε πάντως κάτι τέτοιο και η όλα διαδικασία γίνονταν στο photoshop.

Στα φορουμ της εποχης της πρώτης δεκαετίας του 2000 υπήρχαν οδηγίες για manual δημιουργία HDR photo, τραβόντας 3 τουλαχιστον φωτο στο ιδιο σημειο με τριποδο και αργοτερα τις εκανες μια το photoshop.

Η ιδέα του HDR είναι πολύ παλιά αλλά αδύνατο να χρησιμοποιηθεί σε κάμερες του εμπορείου, εκείνη την εποχή.

Ομως εδω δεν κάνουμε διαγωνισμό WIKI γνωσεων. Εκφράζουμε απόψεις σύμφωνα με τις εμπείρίες μας οι οποίες οταν είναι τεκμηριωμένες βρίσκονται πιο κοντά στο αντικείμενο.

Αν τωρα θες και wiki παρεμβάσεις, υπάρχει και αυτό:

Επειδή το δυναμικό εύρος του ανθρώπινου ματιού είναι κατά πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με αυτό ενός ψηφιακού αισθητήρα, το όφελος του HDR για το φωτογράφο είναι ότι μπορεί να αποτυπώσει σε μία εικόνα σκηνές με μεγάλες εναλλαγές έκθεσης μεταξύ τονισμένων και σκιασμένων σημείων. Συνήθως αυτές οι μεγάλες εναλλαγές θα σήμαιναν ότι η εικόνα εκτίθεται με σκοπό την αποτύπωση είτε των τονισμένων πληροφοριών (χάνοντας τη λεπτομέρεια των σκιασμένων περιοχών) είτε των σκιασμένων πληροφοριών (χάνοντας τη λεπτομέρεια των τονισμένων περιοχών). Το αποτέλεσμα του συνδυασμού μιας σειράς από εικόνες διαφορετικής έκθεσης είναι ο συνδυασμός στην τελική εικόνα HDR όλων των πληροφοριών που περιλαμβάνονται και στις σκιασμένες και στις τονισμένες περιοχές για να δημιουργηθεί μία εικόνα με κατά πολύ ευρύτερο δυναμικό εύρος.

 

Δεν νομίζω να λέει κάτι διαφορετικό απ αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Δεν γράφω για να πουλήσω πνεύμα η γνώσεις και δεν είμαι ειδικός. Απλά μπορω να ερμηνευσω κάποια πραγματα μετα από αρκετά χρόνια χρήσης smartphones. Γι αυτό και μ ενδιαφέρει μόνο το τι συμβαίνει στην πράξη στα κινητά που έχουμε.

 

@@ Lazman

Γιάννη φέτος η apple εχει κάνει πολύ καλή δουλειά τόσο στην επιλογή αισθητήρα όσο και στο software όπου μειώθηκε ο θορυβος στις φώτο με χαμηλό φωτισμό. Βεβαίως το iso είναι πολύ χαμηλά χάνοντας έτσι λεπτομέρειες στα σημεία με χαμηλότερο φωτισμό, αλλά στα σημεια που υπάρχει φως το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό με τονισμένα χρώματα και αυξημένο κοντραστ. Τον χρήστη τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα και αυτό που παίρνει από το Plus είναι εξαιρετικό.

Τα 8mp είναι ιδανικά για τετοιες αποστάσεις.

Δεν ξέρω βέβαια τι θα έκανε σε μέρη με γενικά χαμηλοτερο φωτισμό όπως μια πλατεία με λαμπες όπου το Μ8 μου έδινε αρκετά καλά αοτελέσματα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

το wiki ειναι πληροφοριες που μπορει να ανεβασει ο οποιοσδηποτε.

Δεξου το οτι δεν ειναι απαραιτητο να ισχυει.

 

Υπαρχουν απειρως εξειδικευμενα σιτε που ασχολουνται.

Αν σκοπευεις να μαθεις μυστικα απο το wiki..φεξε μου και γλιστρυσα.

 

Hdr υπαρχουν απο εποχης αναλογικης μηχανης εδω και 100 χρονια..

Τα περισσοτερα στο photoshop ειναι εφαρμογες στο σκοτεινο θαλαμο.

 

Ασχολουμε με τη φωτογραφια αρκετα περισσοτερο απο το τι ωραια τραβαει ο "εξοπλισμος" μου.

Kαλη τυχη..

Link to comment
Share on other sites

το wiki ειναι πληροφοριες που μπορει να ανεβασει ο οποιοσδηποτε.

Δεξου το οτι δεν ειναι απαραιτητο να ισχυει.

 

Υπαρχουν απειρως εξειδικευμενα σιτε που ασχολουνται.

Αν σκοπευεις να μαθεις μυστικα απο το wiki..φεξε μου και γλιστρυσα.

 

Hdr υπαρχουν απο εποχης αναλογικης μηχανης εδω και 100 χρονια..

Τα περισσοτερα στο photoshop ειναι εφαρμογες στο σκοτεινο θαλαμο.

 

Ασχολουμε με τη φωτογραφια αρκετα περισσοτερο απο το τι ωραια τραβαει ο "εξοπλισμος" μου.

Kαλη τυχη..

 

Αγαπητέ μου, αναφέρεις πολύ πιο συχνά απ όσο πρέπει το πόσα χρόνια ασχολείσαι μα την φωτογραφία, κάτι που δεν χρείαζεται νομίζω.

Θα ηταν καλύτερα αφού διαθέτεις τις γνώσεις, να τις μεταφέρεις στο φορουμ απλοποιημένες και προσαρμοσμένες στις δυνατότητες των smartphones.

 

Το ιστορικό κομμάτι που αναφέρεις είναι μια wiki πληροφορία, ενώ το ότι η apple το εβαλε στο software της πρώτη, είναι γεγονός ;)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η γνωση παει με την εμπειρια ..και απο ενα σημειο και μετα δεν απλοποιειται.

Χωρια που και να μπορουσα να τις απλοποιησω ..παλι δεν παιζει να τις δεχθειτε.

 

Δεν καιγομαι καν αν το εβγαλε η apple πρωτη. To real time hdr ειναι(ηταν) κατι που δεν θα μπορουσε να υλοποιηθει παλιοτερα, που γινοταν η εκθεση και η μετρηση εκτος αισθητηρα

. Aν ψαξω στην ιστορια των compact παιζει να βρω υλοποιηση προ της apple αλλα δεν ειναι καν αυτο το ζητουμενο. Ουτε καν η υπαρξη hdr ειναι το ζητουμενο μεχρι να γινει "μοδα" και ευκολα υλοποιησιμο.

 

Oτιδηποτε εχει καθρεφτη ειναι κομματακι αδυνατο μεχρι πρωτινος (βλεπε liveview και γενικα η δυνατοτητα για εκθεση-εστιαση πανω στον αισθητηρα..και με μια μικρη εξαιρεση τις slt με τα δικα της +- αλλα ακομα και σε αυτη μεσω liveview θα μπορεις να δεις το real time hdr)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το HDR, όταν το πρωτοεμφάνισε η apple το 2010, γράφτηκαν πολλά άρθρα με συγκριτικά που αποδεικνύουν ότι αποτελεί μια μεγάλη καινοτομία οταν υπάρχει σωστή υλοποίηση. Δεν πρόκειται για εικόνες που "φαντάζεται" το λογισμικό της κάμερας, αλλά πολλές φωτογραφίες μαζί με διαφορετικές ρυθμίσεις απο τις οποίες στην τελική μένουν αυτά τα στοιχεία που συνθέτουν μια φωτογραφία όπου πχ στα σκοτεινα σημεία έχει δοθεί το φως που τους λείπει, ενώ στα φωτισμένα δεν υπάρχει κάψιμο. Να το πω χοντρικά, είναι σαν να συνθέτεις μια φωτογραφία από 2 κομμάτια όπου στο ένα έχεις μια φώτο εστιασμένη στα σκοτεινά σημεία η οποία δίνει φως σε αυτά, αλλά παράλληλα καίει τον ουρανό και η άλλη εστιασμενη στα φωτεινά που μαυρίζει όμως τα σκοτεινά. Το λογισμικό πετάει τα καμένα και μαυρισμένα κομμάτια και σου δίνει την σωστή τελική εικόνα.

Το θέμα είναι η υλοποίση γιατί σπάνια βλέπουμε σωστό HDR. Τις περισσότερες φορές υπάρχει φώς, αλλά ξεθωριασμένα χρώματα όπου το πράσινο πάει προς το κίτρινο, το κόκκινο προς το πορτοκαλί κλπ

 

Μα αλοίμονο, ξέρω πως λειτουργεί το hdr, λόγω μαθημάτων στο πανεπιστήμιο, και για να το πάω και λίγο παρακάτω, και πως αυτό συνδυάζεται με την οπτική επιστήμη στους φακούς προκειμένου να βγαίνει το τελικό αποτέλεσμα. Γι' αυτό και είχα τη σχετική ένσταση. Και, αν μου επιτρέπετε μια παρατήρηση, ανέφερα ότι το μάτι εικάζει τι υπάρχει σε ένα σκοτεινό σημείο, όχι το λογισμικό. Το πρόβλημα όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον είναι το εξής: Για να είχαμε σωστή και λεπτομερέστατη απεικόνηση μια φωτογραφίας με τη χρήση hdr θα έπρεπε να τραβήξει η κάμερα τουλάχιστον 15-20 φωτογραφίες εστιάζοντας σε διαφορετικά σημεία κάθε φορά του κάδρου ώστε να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερη λεπτομέρεια και να συνθέσει την τέλεια φωτογραφία. Αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει ακόμα λόγω ταχύτητας, οπότε ασχολούνται με τον φωτισμό κατα κύριο λόγο. Το θέμα είναι ότι μαζί με τον φωτισμό και την αντικατάσταση των τμημάτων που είναι καμμένα ή μαύρα, όπως είπατε και εσείς, αντικαθιστά και άλλες λεπτομέρειες και εκεί είναι που αρκετές φορές αλειώνει την φωτογραφία και μιλάμε για ελαιογραφία (Το ανέλυσα όσο πιο απλά μπορούσα, έστω και αρκετά γραφικά). Όπως και να έχει αυτά τα τα ξέρω στην θεωρία, και στην πραξη δεν τα είχα δεί, και τώρα ήταν καλή ευκαιρία για συζήτηση με αφορμή το S6. Γι' αυτό και δεν επιμένω σε κάτι παρά μόνο λέω την άποψη μου. Στη σχολή μου λένε ένα πράγμα όσοι ασχολούνται με ατομικά και μοριακά μοντέλα: ότι οι μοντελάδες πολλές φορές σχεδιάζουν αυτό που ξέρουν ότι υπάρχει, αλλά η τεχνολογία δεν υπάρχει ακόμα προκειμένου να το δούνε και στην πραγματικότητα. Γι'αυτό και κάθε χρόνο θα βλέπουμε και άλλες υπολοιήσεις καλύτερες, λόγω καλύτερης και ταχύτερης επεξεργασίας των αλγορίθμων.

 

Τέλος θα πώ ότι και πάλι η apple ήταν αυτή που καθόρισε το πως πρέπει να είναι η φωτογραφία στα κινητά.

Ο ορισμός της είναι "ευκολη φώτο χωρίς πολλά πολλά" ώστε να μπορεί καθε χρηστης μ ενα κλικ να έχει οσο γινεται καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό προσπαθούν να πετύχουν ολοι οι κατασκευαστές. Δεν τους βγαίνει όμως στο λογισμικό και διατηρούν τις δεδαλλωδεις ρυθμίσεις για να μπορεί κάποιος που ξέρει, να μαζέψει τις ατέλειες. Λάθος προσεγγιση γιατί δεν εκμεταλευεται καθόλου τις δυνατοτητες που της δίνει η τεχνολογία να έχει πίσω από τον φακό ενα μικρο-υπολογιστή.

 

Δεν θα έλεγα "ατέλειες". Θα έλεγα απλά ότι κάποιοι προσπαθούν να συνδυάσουν τις ρυθμίσεις (για τους απαιτητικούς) με το hdr. Προφανώς και η όλη φιλοσοφία της apple στηρίζεται σε τέτοιου είδους τεχνικές, ταχύτητας και αποτελέσματος. Και προφανώς αυτό θα ήταν το τέλειο για ένα κινητό. Αλλά και εγώ, όπως εσείς θέλετε μια γρήγορη "φώτο χωρίς πολλά πολλά", θέλω να μπορώ να πειραματίζομαι και να μη μου τα σερβίρει στο πιάτο το hdr, όσο ωραία ή άσχημα αποτελέσματα δίνει. ευτυχώς υπάρχουν, πλέον, εταιρίες για όλα τα γούστα οπότε σε αυτό το κομμάτι είμαστε όλοι καλυμμένοι.

 

Η διαφωνία μας βρίσκεται στον τρόπο αντίληψης του όλου θέματος.

 

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε επι της φιλοσοφίας επομένως. Εδώ είμαστε να παραθέτουμε φωτογραφίες και να τα συζητάμε.

 

Πολύ ενδιαφέροντα τα ανωτέρω σχόλια όλων περί hdr κλπ, νομίζω ότι η κάθε άποψη έχει τη βάση της. Παίζει ρόλο και η προτίμηση του καθενός για τη φωτογραφία.

Θα ήθελα να τονίσω πως η συμμετοχή του flash στη φωτογραφία έστω κι αν δείχνει ότι δεν χρειάζεται, τουλάχιστον στο 1020, δίνει και ανάλογες ρυθμίσεις (κλείστρου και iso) με καλύτερο αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές.

@AgelosMo: Ωραία η φωτο σου!

 

Ευχαριστώ, αρχικά.

Αυτό φαντάστηκα και εγώ όταν μου είπε ο Paok για το flash. Για αυτό και ρώτησα. Λογικό μου φάινεται να συμβαίνει, απλά στο 930 δεν έχω παρατηρήσει να αλλάζει κάτι.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

H oπτικη επιστημη στου φακους δεν εχει καμμια σχεση με το hdr.

 

Το hdr ειναι καθαρα θεμα αισθητηρα. (oχι ανωτερου κατωτερου..απλα δεν εξαρταται απο αλλο πραμα περα απο την τελικη υλοποιηση.)

Oi συγχρονοι αισθητηρες βλεπουν περισσοτερα απο οσο βλεπει το ματι μας..και αυτο αξιοποιεις πλεον εστω και με τη μια ληψη. (εχει βγαλει η sony ασιθητηρες με 13-14 στοπ @lowest ισο.Και η canon δλδ με τα 11-12 περισσοτερα απο το ανρθωπινο ματι βλεπει. Aυτο αξιοποιεις πλεον ανεβαζοντας τα σκοτεινα ,κατεβαζοντας τα φωτεινα.

Αν ειχες πχ 5-6 στοπ ..-που πλεον παιζει μονο σε δυσθεωρητα iso (για dslr/mirrorless)- τοτε καταφευγεις σε πολλες ληψεις μιας και δεν εχεις αλλες λυσεις.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Με φλας και άνευ (στηριγμένο πρόχειρα στο κάγκελο....)

Δεν τις είδα σε PC οποτε αν ειναι μάπα προσπεράστε......:lol:

 

https://farm8.staticflickr.com/7648/17177897386_5fee007046_o.jpg

 

 

https://farm8.staticflickr.com/7700/16583642743_c780da3942_o.jpg

16583642743_c780da3942_o.jpg17177897386_5fee007046_o.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεφυγε η κουβεντα εγινε τελειως επιστημονικη και ο μεσος χρηστης δε μας καταλαβαινει.

to HDR παιρνει 3 ληψεις με διαφορατικα exposures.Μια Overxposed για να εχει σωστη εκθεση το foreground...Μια underexposed για να εχει σωστη εκθεση ο ουρανος...και μια νορμαλ.Μετα τις συνθετει για να δωσει την τελικη σωστη φωτογραφια.

Το 1020 κοντρα σε φως και ηλιο δεν μπορει να βγαλει σωστη φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

H oπτικη επιστημη στου φακους δεν εχει καμμια σχεση με το hdr.

 

Το hdr ειναι καθαρα θεμα αισθητηρα. (oχι ανωτερου κατωτερου..απλα δεν εξαρταται απο αλλο πραμα περα απο την τελικη υλοποιηση.)

Oi συγχρονοι αισθητηρες βλεπουν περισσοτερα απο οσο βλεπει το ματι μας..και αυτο αξιοποιεις πλεον εστω και με τη μια ληψη. (εχει βγαλει η sony ασιθητηρες με 13-14 στοπ @lowest ισο.Και η canon δλδ με τα 11-12 περισσοτερα απο το ανρθωπινο ματι βλεπει. Aυτο αξιοποιεις πλεον ανεβαζοντας τα σκοτεινα ,κατεβαζοντας τα φωτεινα.

Αν ειχες πχ 5-6 στοπ ..-που πλεον παιζει μονο σε δυσθεωρητα iso (για dslr/mirrorless)- τοτε καταφευγεις σε πολλες ληψεις μιας και δεν εχεις αλλες λυσεις.

 

Μαλλον μπερδευτηκε με το focus bracketing, ο φιλος, αν ειναι να κανουμε 15 ληψεις με διαφορετικο σημειο εστιασης και με διαφορετικο ev την κατσαμε. Τωρα για το real time HDR, νομιζω σε αυτη την τεχνικη, δεν παιρνει πολλες ληψεις η καμερα, αλλα κανει realtime tone mapping, καλο για το video (αλλιως δεν γινεται), για στατικες ληψεις ετσι και ετσι, αναλογα την δυναμικη του αισθητηρα και φυσικα ποσο καλος ειναι ο αλγοριθμος. Πρακτικα το hdr με ev bracketing ειναι πιο αποτελεσματικο, κυριως σε αισθητηρες με χαμηλο dynamic range, αλλα στο χερι μπορεις να παρεις μεχρι 2 ληψεις και αυτο κανουν πολλα κινητα και καμερες. Καποιοι θα σου πουνε μεχρι και 3 καρε δεν φτανουν, θελεις 5 καρε, αλλα 5 καρε σε raw παντα απο εναν αισθητηρα που εχει σχεδον 15ev, μπορεις να κανεις τετοιο tone mapping που το αποτελεσμα ειναι εξωπραγματικο.

 

Παντως το ανθρωπινο ματι βλεπει καπως ετσι:

http://cdn.cambridgeincolour.com/images/tutorials/camera-eye_detail1c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ειπε επειδη οπου εστιαζει εκει γινεται και η φωτομετρηση. Ειτε σαν spot ειτε σαν κεντροβαρη..αλλα ακομα και σε οτιδηποτε αλλο παλι με βαση το κεντρο του αισθητηρα γινεται . Προφανως η εκθεση διαφοροποιειται για καθε τροπο ..

Και μη μπερδευτειτε με το νεο τροπο που επιλεγεται σε ποιο σημειο του καδρου θα κανετε τη φωτομετρηση. (νεα μοδα) Παλι με συγκεκριμενο τροπο και σε συγκεκριμενο τοπο γινεται η εκθεση απλα οριζετε εσεις να υπερκεθεσει η μή με βαση τα στοιχεια που παιρνει απο το σημειο που δειξατε . Τεχνικη λεπτομερεια μεν...απλα και αυτο διαφερει απο το πως γινεται η εκθεση.

 

Μονο με ΑEL μπορει να φερεις την εκθεση που θες στο καδρο που θες ..εφοσον δε το γυρισεις full manual και δεν σε ικανοποιει προφανως καποιος αλλο τροπος (spot,avg klp) στη τελικη ληψη.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, δεν το πρόσεξα. Αλλά που επηρρεάζει αυτό την συγκεκριμένη φωτογραφία, δεδομένου ότι είμαι σε ύψωμα και χωρίς αντικείμενο μπροστά? Δεν ξέρω, γι'αυτό ρωτάω. Φαντάζομαι ότι κάτι παίζει με τη φώτο και έκανες αυτή την παρατήρηση.

 

Ρωταω εαν οντως ηθελες να βγαλεις τη φωτο με φλας η το ειχες ξεχασει στο On.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για τον οποίο θα πρέπει να δημιουργούνται εντάσεις και να παρεκτρέπονται οι συζητήσεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Το ειπε επειδη οπου εστιαζει εκει γινεται και η φωτομετρηση. Ειτε σαν spot ειτε σαν κεντροβαρη..αλλα ακομα και σε οτιδηποτε αλλο παλι με βαση το κεντρο του αισθητηρα γινεται . Προφανως η εκθεση διαφοροποιειται για καθε τροπο ..

Και μη μπερδευτειτε με το νεο τροπο που επιλεγεται σε ποιο σημειο του καδρου θα κανετε τη φωτομετρηση. (νεα μοδα) Παλι με συγκεκριμενο τροπο και σε συγκεκριμενο τοπο γινεται η εκθεση απλα οριζετε εσεις να υπερκεθεσει η μή με βαση τα στοιχεια που παιρνει απο το σημειο που δειξατε . Τεχνικη λεπτομερεια μεν...απλα και αυτο διαφερει απο το πως γινεται η εκθεση.

 

Μονο με ΑEL μπορει να φερεις την εκθεση που θες στο καδρο που θες ..εφοσον δε το γυρισεις full manual και δεν σε ικανοποιει προφανως καποιος αλλο τροπος (spot,avg klp) στη τελικη ληψη.

 

Το τεχνικο του θεματος paok αστο να το ορισει ο καθε χρηστης μονος του.Ειναι η δευτερη φορα που θεωρεις παρα πολλους απο τους αναγνωστες σου βλακες.

Hdr μπορεις και με 3 ..και με 5 και 7 και με 9 (και αρκετες περισσοτερες..) αλλα και με 2 αλλα και με 1 εικονα.

Τα παντα εξαρτωνται το τι εχεις να αντιμετωπισεις και τι σκοπευεις να αποδωσεις σαν εικονα.

 

Καλα δεν ειναι κακο να ορισεις που θα γινεται η φωτομετρηση και ειναι κριμα που πολλα smartphones κανουν εκθεση συνηθως matrix και οχι εκει που θελεις κεντροβαρη ή ακομα και spot, οσο για κλειδωμα εκθεσης κτλ, αστο σε κινητα δεν εχει και πολυ νοημα.

 

Οσο για το hdr πολλα κινητα ουτε καν τρεις ληψεις δεν κανουν για να λυσουν το προβλημα του ghost λογο ελειψης τριποδου. Και φυσικα πλεον με realtime hdr δεν τραβανε καν δευτερο frame, κανουν απευθειας tone mapping στο ενα και μοναδικο frame.

 

Οσο για το αν μπορεις χωρις πολλες ληψεις να βγαλεις κοντρα ηλιο, φυσικα και μπορεις να βγαλεις, το προβλημα ειναι χωρις tone mapping οι οθονες που εχουμε, κατι θα δειξουν καμμενο ή σκιασμενο. Αυτο που κανει το realtime hdr ή κανεις στο photoshop ειναι να κατεβαζεις την φωτεινοτητα των λευκων σημειων και να ανεβαζεις τις σκιες, το μαυρο κτλ. ξεχωριστη εκθεση για καθε pixel αναλογα το ιστογραμμα, γιατι πολυ απλα το monitor σου δεν μπορει να το κανει αφου εχει κοινη φωτεινοτητα για ολα τα pixels, αν αργοτερα υπαρξει panel με αυτοφωτα led που μπορουν και αυτονομα να εχουν την δικια τους φωτεινοτητα να μην ειναι απλα on/off, το dynamic range των οθονων θα ερθει στα επιπεδα των αισθητηρων λεμε τωρα. Κοινως η πληροφορια στο raw ειναι εκει, απλα δεν την βλεπουμε, δεν ερχεται δια μαγειας, απλα η οθονη μας δεν μπορει να την δειξει. Οποτε αυτο που κανουμε ειναι να παιρνουμε HDR υλικο και να το προσαρμοζουμε σε LDR monitors και printers.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν χρησιμοποιησες αυτη τη λεξη απλα δειχνεις να προτιμας να μεινουν χωρις γνωση...η εστω το οποιο ενδιαφερον τους κεντρισει μια πιο τεχνικη προσεεγιση ωστε να δουν τι πραγματικα συμβαινει.

 

("Ξεφυγε η κουβεντα εγινε τελειως επιστημονικη και ο μεσος χρηστης δε μας καταλαβαινει.")

 

Χωρια οτι δεν μιλαω τεχνικα. Καποια εξτρα ορολογια ισως αλλα μεχρι εκει.

Και αν αναφερεσαι στο 90% ...μπορω να βαλω και το 10%, ή καπου εκει κοντα, λεγοντας οτι το 1020 εχει μεγαλυτερο διαφραγμα απο το S6 χωρις καν να μιλησω τεχνικα που θα μπορουσα.

 

Αν αυτο που θελει ο χρηστης ειναι ενα απλο jpg και μονο για να το βλεπει στην οθονη του (νον-4κ)..τοτε να ναι καλα το sw ..το s6 ισως να εχει ενα μικρο προβαδισμα σε αυτο τον τομεα αλλα και παλι ειναι περισσοτερο στο πως θα παρεις την φωτογραφια.

(δλδ αν ξερεις να βγαζεις φωτος παιζεται αν υπερτερει εναντι του 1020).

(το δευτερο προσωπο δε παει σε σενα , γενικα μιλωντας για τον εκαστοτε χρηστη).

 

 

 

@razor333 ..

Μη μπλεκεις τις οθονες .

Σαφως και υπαρχουν οθονες που οριζουν τη φωτεινοτητα τους για το καθε pixel .Και οχι δεν αναφερομαι στο dimming αλλα στις oled.

Δεν ειναι εκει το θεμα.

Στα υπολοιπα σωστα τα λες αλλα ειπαμε ..το ματι (μυαλο) θελει εξασκηση να δει ακομα και σε 10bit ποσο για παραπανω που ειναι ψιλοαδυνατο.

Προφανως δεν μπορεις να αναπαραστησεις τη φωτεινοτητα του ηλιου στην οθονη..Ακομα και τα 24 στοπ δυναμικο ευρος να παρουμε ως τιμη για τον ανρωπινο εγκεφαλο να ξεχωρισει εικονες θα τυφλωθεις αν δεις αντιστοιχη εικονα απο τοσο κοντα διατηρωντας στα αντιστοιχα επιπεδα φωτεινοτητας τα σκοτεινα.

Αλλιως μπορω να σου "συμπιεσω" οσα στοπ θες στα 8 της οθονης σου και να σου κανω τον ηλιο να μοιαζει φεγγαρι. Απο ενα σημειο και επειτα ειναι απλα τεχνικη.

Αλλα σαν εικονα δεν προσφερει τιποτα και περα απο το ρεαλιστικο του πραματος (με καμποσα nd filter μπροστα ολα γινονται) θα σου φαινεται αφυσικο ..και οντως θα ειναι.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Alpha auto HDR (θα μπορουσα να κανω κατι για να βγει καλυτερη;Κι αν ναι τι;Μου φαινεται σαν καμμενη...)

 

https://farm8.staticflickr.com/7720/17025508220_c93024a00e_o.jpg' alt='17025508220_c93024a00e_o.jpg'>2015-04-20 12.53.56 by panagiotisfx, on Flickr[/img]

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Με φλας και άνευ (στηριγμένο πρόχειρα στο κάγκελο....)

Δεν τις είδα σε PC οποτε αν ειναι μάπα προσπεράστε......:lol:

Montoya, το CM1, επίσης σε ίδιες συνθήκες σταθερό κάπου, θα έβγαζε καλύτερες! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, αν και δεν τις είδα σε πλήρη ανάλυση (δεν τις ανοίγει εντελώς), καλές ήταν. Απλά λίγο κουνημένη η άνευ φωτισμού ξένου (δεν σταθεροποιήθηκε καλά μάλλον...)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Samsung Galaxy Alpha auto HDR (θα μπορουσα να κανω κατι για να βγει καλυτερη;Κι αν ναι τι;Μου φαινεται σαν καμμενη...)

 

Καθόλου καμμένη. Κάθε άλλο, μου φαίνεται πως η συσκευή έχει υποεκθέσει. Επειδή δεν ξέρω τι είναι το auto HDR που λες, αν είναι το κλασικό bracketing που πρέπει να έχεις σταθερή την συσκευή και να βγάλεις πολλές φωτό σε άλλη έκθεση, ή αν απλά ανοίγει το εύρος πιο πολύ, δεν μπορώ να σου πω κάτι για βελτίωση...

 

Μπορείς φυσικά αφού βγάλεις την φωτογραφία να την επεξεργαστείς στο lightroom, (φωτεινά σημεία, σκιές, λευκό, μαύρο, ενδιάμεσοι τόνοι, χρώματα, αντίθεση κλπ) ή σε κάποιο πιο απλό πρόγραμμα τύπου Windows Live Photo Gallery, που έχει επίσης ρύθμιση σκιών, τονισμού κλπ και καλούς αλγορίθμους (ίσως καλύτερους από το lightroom, μιας και είναι ομαδοποιημένες οι ρυθμίσεις)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Alpha auto HDR (θα μπορουσα να κανω κατι για να βγει καλυτερη;Κι αν ναι τι;Μου φαινεται σαν καμμενη...)

 

https://farm8.staticflickr.com/7720/17025508220_c93024a00e_o.jpg' alt='17025508220_c93024a00e_o.jpg'>2015-04-20 12.53.56 by panagiotisfx, on Flickr[/img]

 

Μα δεν χρειάζονταν HDR σ αυτήν την φώτο. Πλεον υπάρχει υπερεκθεση (έχει πάρει περισσοτερο φως απ οτι χρειαζεται) αλλα δεν την λες καμένη. Διορθωνεται ευκολα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια εχω μπερδευτει με το HDR,το ποτε χρειαζεται και ποτε οχι κι ετσι το εχω μονιμως on.

Τεσπα δεν εχω και τις απαιτησεις που εχετε εσεις,πιο πολυ για να δειξω το κινητο και τις δυνατοτητες του στην φωτογραφια ποσταρω.

Αν εξαιρεσουμε τις φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο χωρις χρηση φλας που ειναι αθλιο οπως λιγο πολυ ολα τα samsung,μια χαρα ειναι η καμερα του Αλφα.

Καμια επαφη βεβαια με "το κινητο που βγαζει τις καλυτερες φωτογραφιες".

 

Mivas εννοουσα HDR και ρυθμισεις auto.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια εχω μπερδευτει με το HDR,το ποτε χρειαζεται και ποτε οχι κι ετσι το εχω μονιμως on.

Τεσπα δεν εχω και τις απαιτησεις που εχετε εσεις,πιο πολυ για να δειξω το κινητο και τις δυνατοτητες του στην φωτογραφια ποσταρω.

Αν εξαιρεσουμε τις φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο χωρις χρηση φλας που ειναι αθλιο οπως λιγο πολυ ολα τα samsung,μια χαρα ειναι η καμερα του Αλφα.

Καμια επαφη βεβαια με "το κινητο που βγαζει τις καλυτερες φωτογραφιες".

 

Mivas εννοουσα HDR και ρυθμισεις auto.

 

H φωτογραφια δεν ειναι καμμενη οπως ειπωθηκε και νωριτερα.

Αν ηθελες να μειωσεις την εκθεση στο αεροπλανο μπροστα σου ,αν εχει επιλογη το κινητο για Ev χαμηλωσε το κατα 1/3.

(τοσο νομιζω οτι θα σε ικανοποιουσε. Οσο το χαμηλωνεις τοσο χαμηλωνεις γενικα την εκθεση.)

Τωρα πως θα αντιδρουσε το hdr συνολικα στη φωτογραφια μονο με δοκιμες βγαινει. Μπορει απλα μειωνε ολη την εκθεση κατα 1/3 ..μπορει και οχι(να κρατουσε τα σκοτεινα σε παραπανισια εκθεση απο το -1/3.)

Δεν εχω αντιστοιχο εξοπλισμο να πω.

Υποθετω το επομενο βημα στο real time hdr θα ειναι δυο sliders να οριζει ο ιδιος ο χρηστης την εκθεση στα φωτεινα και σκοτεινα προ της ληψης , αν δεν καταστει και αυτη η δυνατοτητα σαν "εξειδικευση" και "καλυτερα να επαιρνα dslr αν ηθελα να μαθω φωτογραφια"

Δεν ξερω καν αν γινεται τωρα. Ειναι υλοποιησιμο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια εχω μπερδευτει με το HDR,το ποτε χρειαζεται και ποτε οχι κι ετσι το εχω μονιμως on.

Τεσπα δεν εχω και τις απαιτησεις που εχετε εσεις,πιο πολυ για να δειξω το κινητο και τις δυνατοτητες του στην φωτογραφια ποσταρω.

Αν εξαιρεσουμε τις φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο χωρις χρηση φλας που ειναι αθλιο οπως λιγο πολυ ολα τα samsung,μια χαρα ειναι η καμερα του Αλφα.

Καμια επαφη βεβαια με "το κινητο που βγαζει τις καλυτερες φωτογραφιες".

 

Mivas εννοουσα HDR και ρυθμισεις auto.

 

To HDR το χρησιμοποιείς όταν έχεις στο πλάνο σου σημεία με έντονη σκιά και αλλα πολυ εντονα φωτισμένα. Επισης σε κάθε φωτο κοντρα στον ηλιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

H φωτογραφια δεν ειναι καμμενη οπως ειπωθηκε και νωριτερα.

Αν ηθελες να μειωσεις την εκθεση στο αεροπλανο μπροστα σου ,αν εχει επιλογη το κινητο για Ev χαμηλωσε το κατα 1/3.

(τοσο νομιζω οτι θα σε ικανοποιουσε. Οσο το χαμηλωνεις τοσο χαμηλωνεις γενικα την εκθεση.)

Τωρα πως θα αντιδρουσε το hdr συνολικα στη φωτογραφια μονο με δοκιμες βγαινει. Μπορει απλα μειωνε ολη την εκθεση κατα 1/3 ..μπορει και οχι(να κρατουσε τα σκοτεινα σε παραπανισια εκθεση απο το -1/3.)

Δεν εχω αντιστοιχο εξοπλισμο να πω.

Υποθετω το επομενο βημα στο real time hdr θα ειναι δυο sliders να οριζει ο ιδιος ο χρηστης την εκθεση στα φωτεινα και σκοτεινα προ της ληψης , αν δεν καταστει και αυτη η δυνατοτητα σαν "εξειδικευση" και "καλυτερα να επαιρνα dslr αν ηθελα να μαθω φωτογραφια"

Δεν ξερω καν αν γινεται τωρα. Ειναι υλοποιησιμο παντως.

 

αυτο που λες με τα sliders μου θυμιζει λιγο αυτο που βαλανε στην camera της flyme στα τελευταια updates, αν δεις στις φωτο με το ασπρο κυκλακι σερνοντας το πανω στην οθονη ρυθμιζει την εκθεση, το πρασινο τετραγωνο ειναι για το focus

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια εχω μπερδευτει με το HDR,το ποτε χρειαζεται και ποτε οχι κι ετσι το εχω μονιμως on.

Τεσπα δεν εχω και τις απαιτησεις που εχετε εσεις,πιο πολυ για να δειξω το κινητο και τις δυνατοτητες του στην φωτογραφια ποσταρω.

Αν εξαιρεσουμε τις φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο χωρις χρηση φλας που ειναι αθλιο οπως λιγο πολυ ολα τα samsung,μια χαρα ειναι η καμερα του Αλφα.

Καμια επαφη βεβαια με "το κινητο που βγαζει τις καλυτερες φωτογραφιες".

 

Mivas εννοουσα HDR και ρυθμισεις auto.

Τις πραγματικές συνθήκες έκθεσης τις γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα, οπότε αν έχει υπερεκθέσει ή υποεκθέσει εσύ μπορείς να το πεις. Τώρα πρόσεξα ότι είχε πολλή συννεφιά, οπότε ίσως ανέβασε μόνο του την έκθεση, αλλά δεν είναι καμμένη φυσικά. Τα φωτεινά σημεία τα ρίχνεις εύκολα με διάφορα προγράμματα επεξεργασίας. Μόνο τα καμμένα δεν μπορείς σαφώς, αν έχει μείνει μόνο λευκό, χωρίς πληροφορία... Το ίδιο και με τα σκοτεινά και τα μαύρα σημεία. Οπότε μόνο με δοκιμές βρίσκεις μια καλή έκθεση σε κάθε περίσταση κάπου στο ενδιάμεσο...

 

Η σειρά Άλφα πάντως για μεσαία κατηγορία είναι πολύ καλή στην φωτογραφία. Έχει βελτιωθεί αρκετά η Samsung, αλλά και οι υπόλοιποι ανταγωνιστές, εκεί που έβλεπαν με τηλεσκόπιο την κάμερα της Νόκια, τώρα την βλέπουν με γυμνό μάτι και πλησιάζουν κι άλλο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...