Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο που λες με τα sliders μου θυμιζει λιγο αυτο που βαλανε στην camera της flyme στα τελευταια updates, αν δεις στις φωτο με το ασπρο κυκλακι σερνοντας το πανω στην οθονη ρυθμιζει την εκθεση, το πρασινο τετραγωνο ειναι για το focus

 

Oχι δεν ειναι αυτο.

Απλα ειναι ενας πιο user friendly να αλλαξεις συνολικα την εκθεση απο το να αναφερονται ορολογιες οπως "Εv".

 

Για αυτο που ειπα θα επρεπε να κλικαρεις το φωτεινα και να οριζεις ποσο φωτεινα(ή σκοτεινα) τα θες χωρις να επηρεαζει τα σκοτεινα.

Και μετα να κλικαρεις τα σκοτεινα και να οριζεις επισης ποσο σκοτεινα (ή μη) θες τα σκοτεινα χωρις εννοειται παλι, να επηρεαζoνται τα φωτεινα.

Απο ολο αυτο που ειπα πιο ευκολα δεν ειναι να εχει δυο sliders με ονομασια lights / shadows? :p

 

Πρακτικο και υλοποιησιμο πλεον αλλα στα κινητα μονο για τα χαμηλα iso. Απο 400 και πανω δεν εχει ιδιαιτερο νοημα για μια ληψη.Που και παλι το 400αρι δεν ειναι της απολυτου μετρητοις μιας και παιζουν και αλλα πραματα. Γενικα παντως δεν ειναι για οποιοδηποτε iso στα κινητα.

 

Aν εχει καποιος ορεξη ας κανει δοκιμες με on και οφφ παντα στην ιδια εικονα ανεβαζοντας σταδιακα iso. Εχω την πεποιηθηση οτι απο καποιο iso και μετα θα παψει να δουλευει. (αν θα ειναι 200-400-800 εξρταται απο το κινητο).

Και αναφερομαι παντα hdr με μια ληψη. ..ή αλλιως το real time hdr που εχει επικρατησει να το λεμε στις τελευταιες σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020 κοντρα σε ηλιο

Αυτο το αποτελεσμα θα παρεις αμα θελεις να βγαλεις με σωστη εκθεση τον ουρανο...

17029027030_f81f9c901d_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το πως εννοεις "σωστη" εκθεση.

 

31 αυγουστου 7 το απογευμα το ματι δεν βλεπει τετοιο ουρανο πχ...οπως και η πισω φωτογραφια(μερικες σελιδες) με το s6 ..8 παρα 10 το απογευμα ειναι ακομα μερα.

 

Κατανοω την υπαρξη και τη φυση του hdr ..αλλα θα επρεπε

α) να βγαλεις ακριβως την ιδια ληψη στην ιδια συνολικη εκθεση με το s6 χωρις hdr και

β) εκ των υστερων να βγαλεις παλι αλλη μια την ιδια φωτο με το S6 με hdr ωστε να φανει η οποια διαφορα.(εχοντας την "ιδια" συνολικη εκθεση και παλι..δε ξερω περισσοτερες λεπτομερειες για το τι επιλογες σου δινει)

 

Ξαναλεω για τους υπολοιπους μιας και μπορει να μη φανηκε ξερω τι εστι hdr αλλα μεσα απο τυχαιες εικονες διασπαρτες στο χρονο δεν κανει καποιο κινητο καλυτερο ή χειροτερο.

 

Εν ολιγοις μιας και εισαι (ησουν) @ισο 100 ..δεν παιζει να επαιρνες καλυτερη φωτο απο το s6 ακομα και με iso40+hdr αρκει να ειχα-εχω το dng του 1020.(αφου δεν το κανει αυτοματα ας το κανω χειροκινητα).

Και μαλιστα στο 100% pixel peeping και για τα 2 κινητα. 16mpx vs 34 (oσα βγαζει 3-2/16-9 ) Αν σου παρουσιαζα εικονα @16μπχ απο το 1020 θα ειχα το πλεονεκτημα. (το κινητο δλδ..οχι εγω.Δεν εχω καν αξιολογο κινητο περα απο κλησεις).

 

Aυριο θα στο αποδειξω και μαθηματικα. Ουτε καν δικη μου αποψη δεν ειναι το συγκεκριμενο.(απλα μαθηματικα που ισχυουν για ολους τους αισθητηρες και οποιος καταλαβε καταλαβε).

Link to comment
Share on other sites

 

Ορίστε.. Αποδείξεις!! Μας ψεκάζουν :lol: :lol:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το πως εννοεις "σωστη" εκθεση.

 

31 αυγουστου 7 το απογευμα το ματι δεν βλεπει τετοιο ουρανο πχ...οπως και η πισω φωτογραφια(μερικες σελιδες) με το s6 ..8 παρα 10 το απογευμα ειναι ακομα μερα.

 

Κατανοω την υπαρξη και τη φυση του hdr ..αλλα θα επρεπε

α) να βγαλεις ακριβως την ιδια ληψη στην ιδια συνολικη εκθεση με το s6 χωρις hdr και

β) εκ των υστερων να βγαλεις παλι αλλη μια την ιδια φωτο με το S6 με hdr ωστε να φανει η οποια διαφορα.(εχοντας την "ιδια" συνολικη εκθεση και παλι..δε ξερω περισσοτερες λεπτομερειες για το τι επιλογες σου δινει)

 

Ξαναλεω για τους υπολοιπους μιας και μπορει να μη φανηκε ξερω τι εστι hdr αλλα μεσα απο τυχαιες εικονες διασπαρτες στο χρονο δεν κανει καποιο κινητο καλυτερο ή χειροτερο.

 

Εν ολιγοις μιας και εισαι (ησουν) @ισο 100 ..δεν παιζει να επαιρνες καλυτερη φωτο απο το s6 ακομα και με iso40+hdr αρκει να ειχα-εχω το dng του 1020.(αφου δεν το κανει αυτοματα ας το κανω χειροκινητα).

Και μαλιστα στο 100% pixel peeping και για τα 2 κινητα. 16mpx vs 34 (oσα βγαζει 3-2/16-9 ) Αν σου παρουσιαζα εικονα @16μπχ απο το 1020 θα ειχα το πλεονεκτημα. (το κινητο δλδ..οχι εγω.Δεν εχω καν αξιολογο κινητο περα απο κλησεις).

 

Aυριο θα στο αποδειξω και μαθηματικα. Ουτε καν δικη μου αποψη δεν ειναι το συγκεκριμενο.(απλα μαθηματικα που ισχυουν για ολους τους αισθητηρες και οποιος καταλαβε καταλαβε).

 

Για να βοηθήσω ανεβάζω 2 πρόχειρες φωτογραφίες που τραβηξα πριν λιγο, βιαστικά βεβαια γιατι ντρεπομουν :) απο την αυλή στο πατρικό μου.

Η μία είναι AUTO και η άλλη AUTO HDR.

Είναι την ίδια στιγμή τραβηγμενες.

 

17033014790_854364114f_o.jpg20150421_093230 by kostaskazeros, on Flickr

 

17219989631_f730bb2c88_o.jpg20150421_093224 by kostaskazeros, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω ανεβάζω 2 πρόχειρες φωτογραφίες που τραβηξα πριν λιγο, βιαστικά βεβαια γιατι ντρεπομουν :) απο την αυλή στο πατρικό μου.

Η μία είναι AUTO και η άλλη AUTO HDR.

Είναι την ίδια στιγμή τραβηγμενες.

 

17033014790_854364114f_o.jpg20150421_093230 by kostaskazeros, on Flickr

 

17219989631_f730bb2c88_o.jpg20150421_093224 by kostaskazeros, on Flickr

 

Κάποια μέρα θα πάρω ένα απο τη σειρά note. Είναι εξαιρετικό σε όλα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και Εγώ μια αναφορά στο hdr Και στην χρήση του ανεβάζοντας σημερινά δείγματα από το ίδιο σημείο..στην πρώτη φωτο Έχουμε τραβηγμένη χωρίς εστίαση όπου τράβηξε το κινητό αυτόματα...στην πρώτη φωτο no HDR

https://www.dropbox.com/s/myf488cot3cicez/IMG20150421090122.jpg?dl=0

Στην δεύτερη HDR on

https://www.dropbox.com/s/8a01tnot3m1qs4t/IMG20150421090128.jpg?dl=0

Στην δεύτερη λήψη και στην τρίτη πάλι όλα αυτόματα απλά εστίαση στο συντριβάνι και στο άγαλμα μπροστά του στην 3η λήψη..

Στην δεύτερη και τρίτη το μάτι βλέπει με hdr ότι βλεπω στην φώτο..ακριβώς στην πρώτη λήψη και το hdr δεν έδωσε το απαραίτητο φώς

No HDR

https://www.dropbox.com/s/0tekcxb7gxzjqhb/IMG20150421113444.jpg?dl=0

HDR on

https://www.dropbox.com/s/n928ylv118inry2/IMG20150421113437.jpg?dl=0

HDR off

https://www.dropbox.com/s/ui195vmrp1nml0x/IMG20150421113536.jpg?dl=0

HDR on

https://www.dropbox.com/s/07x9llbi86xoakf/IMG20150421113544.jpg?dl=0

Αυτά από το hardware HDR του Find 7a

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

@te_salat

 

Εκανες την αρχη της προσπαθειας που θα ηθελα. Επρεπε να παρεις 3-4 σετακια ακομα την ιδια φωτο ανεβαζοντας το iso σε 100 μετα σε 200, 400, 800 αντε και 1600 .

 

Επισης καποιος θα πρεπει να ειναι σιγουρος για το πως δουλευει το hdr στο κινητο του ..γιατι αν παιρνει δυο ληψεις ..τοτε δεν εχει νοημα να μπει στη παραπανω διαδικασια.

(προφανως δεν ξερω πως παιρνει το καθε κινητο ..Απλα στηριχθηκα στα λογια του παοκ για το s6)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μέρα θα πάρω ένα απο τη σειρά note. Είναι εξαιρετικό σε όλα.

Να το κάνεις εφόσον σου χρειάζονται οι λειτουργίες του. Διαφορετικά υπάρχουν πολλές συσκευές με μεγάλη οθόνη και ποιότητα.

Η κάμερα του είναι εξαιρετική στις ημερήσιες και μέτρια προς το καλό στις βραδινές.

@te_salat

 

Εκανες την αρχη της προσπαθειας που θα ηθελα. Επρεπε να παρεις 3-4 σετακια ακομα την ιδια φωτο ανεβαζοντας το iso σε 100 μετα σε 200, 400, 800 αντε και 1600 .

 

Επισης καποιος θα πρεπει να ειναι σιγουρος για το πως δουλευει το hdr στο κινητο του ..γιατι αν παιρνει δυο ληψεις ..τοτε δεν εχει νοημα να μπει στη παραπανω διαδικασια.

(προφανως δεν ξερω πως παιρνει το καθε κινητο ..Απλα στηριχθηκα στα λογια του παοκ για το s6)

Θα προσπαθήσω να κάνω τις δοκιμές που θέλεις.

Βέβαια το S6 του paok είναι εντελώς διαφορικό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@te_salat

 

Εκανες την αρχη της προσπαθειας που θα ηθελα. Επρεπε να παρεις 3-4 σετακια ακομα την ιδια φωτο ανεβαζοντας το iso σε 100 μετα σε 200, 400, 800 αντε και 1600 .

 

Επισης καποιος θα πρεπει να ειναι σιγουρος για το πως δουλευει το hdr στο κινητο του ..γιατι αν παιρνει δυο ληψεις ..τοτε δεν εχει νοημα να μπει στη παραπανω διαδικασια.

(προφανως δεν ξερω πως παιρνει το καθε κινητο ..Απλα στηριχθηκα στα λογια του παοκ για το s6)

 

Εδώ είναι αυτό που ζήτησες. Το iso παει απο 100-800

Οι φωτο είναι σε Auto, Auto HDR, ISO100, ISO200, ISO 400, ISO800.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Note_Edge_Test.zip

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για το κοπο σου αρχικα ..

 

Δεν ειναι αυτο που ζητησα ομως. Ισως να μη το εκανα κατανοητο...ή αν δεν ειναι αυτο που εγραψες ακριβως ,δε καταλαβαινω τι βλεπω και θα πρεπει να με βοηθησεις.

 

Θελω τα full size αρχειο 16μπχ απο ..

 

1) σε iso100

 

a)hdr on

b)hdr off

 

2)iso 200

 

a)hdr on

b)hdr off

 

3) σε iso400

 

a)hdr on

b)hdr off

 

4) σε iso800

 

a)hdr on

b)hdr off

 

 

Συνολικα 8 φωτογραφιες απο το ιδιο καδρο @16μπχ

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για το κοπο σου αρχικα ..

 

Δεν ειναι αυτο που ζητησα ομως. Ισως να μη το εκανα κατανοητο...ή αν δεν ειναι αυτο που εγραψες ακριβως ,δε καταλαβαινω τι βλεπω και θα πρεπει να με βοηθησεις.

 

Θελω τα full size αρχειο 16μπχ απο ..

 

1) σε iso100

 

a)hdr on

b)hdr off

 

2)iso 200

 

a)hdr on

b)hdr off

 

3) σε iso400

 

a)hdr on

b)hdr off

 

4) σε iso800

 

a)hdr on

b)hdr off

 

 

Συνολικα 8 φωτογραφιες απο το ιδιο καδρο @16μπχ

 

Σε HDR δεν σου επιτρέπει να επέμβεις σε ISO. Δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλεις. Πάντως οι HDR βελτιωνονται στο iPhoto που χρησιμοποιώ για edit.

Διεγραψε τις φωτο γιατί κατα λάθος η καμερα ήταν στα 2.4MP

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οκ ..αρα εμμεσα απαντιεται και το ερωτημα ..τουλαχιστον στο δικο σου κινητο.

Σε μεγαλυτερο iso το real time ηδρ ..δεν προκειται να δουλεψει. (ακομα και αν στο επετρεπε.)

 

Θεωρητικα (και πρακτικα δλδ) , οσο ανεβαινεις τα isο, μειωνεται το δυναμικο ευρος που μπορει να πιασει ο αισθητηρας. Ακομα και αν σε αφηνε για παραδειγμα στα 200 iso ..δε θα μπορουσε να σου φερει στα ιδια επιπεδα φωτεινοτητας τα φωτεινα και σκοτεινα στο καδρου σου απο οτι αν ειχες ισο100 .

Ειναι αυτο που ελεγα οταν πρωτοζητησα τετοια αρχεια και απλα ηθελα την διαπιστωση.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ειδα και σε μενα σε manual mode που μπορεις να επεμβεις στο iso δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το hdr

 

Eχεις καμμια ψιλοβασιμη υποψια για το ποτε ερχεται το gionee?

Aπο σενα κρεμομαι και δεν εχω παραγγειλει ακομα αλλα κινητα.:p

Link to comment
Share on other sites

Eχεις καμμια ψιλοβασιμη υποψια για το ποτε ερχεται το gionee?

Aπο σενα κρεμομαι και δεν εχω παραγγειλει ακομα αλλα κινητα.:p

ασε...πεσαμε σε πασχα και υπαρχουν καθυστερησεις...απο 24/3 εχω παραγγειλει..ελπιζω αρχες της αλλης βδομαδας

Link to comment
Share on other sites

Οκ ..αρα εμμεσα απαντιεται και το ερωτημα ..τουλαχιστον στο δικο σου κινητο.

Σε μεγαλυτερο iso το real time ηδρ ..δεν προκειται να δουλεψει. (ακομα και αν στο επετρεπε.)

 

Θεωρητικα (και πρακτικα δλδ) , οσο ανεβαινεις τα isο, μειωνεται το δυναμικο ευρος που μπορει να πιασει ο αισθητηρας. Ακομα και αν σε αφηνε για παραδειγμα στα 200 iso ..δε θα μπορουσε να σου φερει στα ιδια επιπεδα φωτεινοτητας τα φωτεινα και σκοτεινα στο καδρου σου απο οτι αν ειχες ισο100 .

Ειναι αυτο που ελεγα οταν πρωτοζητησα τετοια αρχεια και απλα ηθελα την διαπιστωση.

 

Δεν ξέρω αν είναι έτσι. Πάντως σε εσωτερικό χώρο, σε auto χωρίς HDR επιλέγει ISO 160 ενώ με HDR ανεβαίνει στα 200.

 

Στις συνθηκες που μ ενδιαφερει δουλευει σωστά πάντως. Μιλώ για εντονες φωτοσκιάσεις σε εξωτερικά πλάνα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οκ ..αρα εμμεσα απαντιεται και το ερωτημα ..τουλαχιστον στο δικο σου κινητο.

Σε μεγαλυτερο iso το real time ηδρ ..δεν προκειται να δουλεψει. (ακομα και αν στο επετρεπε.)

 

Θεωρητικα (και πρακτικα δλδ) , οσο ανεβαινεις τα isο, μειωνεται το δυναμικο ευρος που μπορει να πιασει ο αισθητηρας. Ακομα και αν σε αφηνε για παραδειγμα στα 200 iso ..δε θα μπορουσε να σου φερει στα ιδια επιπεδα φωτεινοτητας τα φωτεινα και σκοτεινα στο καδρου σου απο οτι αν ειχες ισο100 .

Ειναι αυτο που ελεγα οταν πρωτοζητησα τετοια αρχεια και απλα ηθελα την διαπιστωση.

 

μερα με iso 800 Πως θα βγαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις περιορισμο στο χρονο?

Δλδ δε μπορεις να τραβηξεις με χρονο μεγαλυτερο απο 1/8 πχ??

 

Και στη πισω σελιδα παντως με προταιρεοτητα τα σκοτεινα επελεξε την εκθεση στο hdr .(εκει αλλαξε ο χρονος εφοσον ειχες μπολικο @40 iso)

 

Αν μπορεις να εχεις παλι τις ιδιες συνθηκες οπου στο αυτοματο θα επιλεγει iso 160 ..βγαλε με hdr το ιδιο καδρο και αστο να παει 200 .

 

Οχι οτι εχει νοημα ..αμα θες καντο. Απλως αν το κανεις βαλε και τις εικονες ολοκληρες @φλικρ

 

 

@paok

Δε σε πολυπιανω στο ερωτημα.

Αν με ρωτας για τα κινητα δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω καν κατι αξιολογο σε κινητο για τετοια δουλεια να σου πω το τροπο.

Υπεθετα οτι θα ειχε επιλογη/slider/wahtever να απενεργοποιεις το hdr κατα βουλησιν χωρις να σε επηρεαζει στην επιλογη του iso.

Δεν ειμαι φαν των κινητων .Απλα μαλλον ηρθε η ωρα να αλλαξω και κοιταζω κατι που να με "χαζο"καλυπτει

 

Αν ρωτας γενικα για ρυθμισεις ..περα οτι ειναι στα πλαισια των δοκιμων για τα κινητα, στη μηχανη εχω τραβηξει πολλες φορες και με 1600 γιατι προφανως χρειαζομαι τον αντιστοιχο χρονο στο κλειστρο στο διαφραγμα που βολευει. (αντι πχ για 1/50 με ισο100 να πρεπει να εχεις 1/400 ..Αλλες φορες μπορει να θες (εγω δλδ) 1/1200 .

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...