Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Καλή ιδέα, αλλά πού να μαζευτούμε, οέο; Άντε να βρεθούν κάποιοι Αθήνα και άλλοι Θεσσαλονίκη. Αν θέλει κάποιος ας ανοίξει νέο θέμα, για να γίνονται συναντήσεις στις αντίστοιχες πόλεις, για τέτοια συγκριτικά...

 

Υ.Γ. Αν βάλεις 808 και 1020 κόντρα σε S6 θα καταλάβεις γιατί λέω για υπερόξυνση...

 

το 1020 εχει oversharpening...to 808 εχει undersharpening...το S6 ειναι ακριβως στη μεση.Η samsung βρηκε τη χρυση τομη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Real time HDR...Galaxy S6. Λεπτομερεια χωρις να υπαρχει Over-sharpening

 

Ωραίο το HDR πραγματικού χρόνου, αλλά αναφέρεις και υπερόξυνση, άλλαξες μήπως καμιά ρύθμιση; Πάντως τα περιγράμματα ακόμη μου φαίνονται πιο έντονα από το υπόλοιπο μέρος της φωτογραφίας. Και επίσης, υπάρχει και αφαίρεση θορύβου που αφαιρεί και το ανάγλυφο των επιφανειών (καλομαθημένος από 808 :p ). Πιο ήπια από το G2 μεν, αλλά υπάρχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το 1020 εχει oversharpening...to 808 εχει undersharpening...το S6 ειναι ακριβως στη μεση.Η samsung βρηκε τη χρυση τομη.

τώρα είδα αυτό το μήνυμα... κάνεις λάθος για την σχετικότητα. το 1020 είναι ανάμεσα στα άλλα δυο. Απο εκεί και πέρα ότι αρέσει στον καθένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σειρά οξύτητας από χαμηλό στο υψηλό από κάποιες γνωστές κάμερες:

 

808 < 1020 < 930/1520 ~ S6 < Note4.

 

Για τα 930 vs S6 δεν γνωρίζω με σιγουριά, καθώς είναι αρκετά κοντά, αλλά πιστεύω το S6 έχει πιο ανεβασμένη όξυνση (εδώ χρειάζεται συγκριτικό για να φανεί ξεκάθαρα).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

βρηκα μερικα samples του g4 απο το νετ και τις ανεβασα στο flickr μου, δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα, θελω να δω και αλλες φωτο για να βγαλω πιο ολοκληρωμενο συμπερασμα, παραθετω τα λινκ εδω

 

17285774256_b6a2a7e371_n.jpgLG-G4-camera-samples by saleakos1980, on Flickr

17125516959_00a6464b82_n.jpgLG-G4-camera-samples (1) by saleakos1980, on Flickr

16691492013_a13f1b5a36_n.jpggsmarena_007 (1) by saleakos1980, on Flickr

17125540999_9fe0d8e6ca_n.jpg20150428_134638_HDR by saleakos1980, on Flickr

17311194861_39069d2482_n.jpg20150428_133620 by saleakos1980, on Flickr

 

H μεσαία η νυχτερινή είναι από galaxy s6 από τις υπόλοιπες μόνο η τελευταία μου αρέσει, εχει και την περισσότερη λεπτομέρεια και την λιγότερη ελαιογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες του 808 ενώ μου αρέσουν πολύ, θεωρώ ότι είναι πολύ under σε οξύτητα και κατά συνέπεια σε ευκρίνεια.

Οι κάμερες των κινητών λόγο ελειψης Zoom χρειάζονται την όξυνση ώστε να μπορείς να πάρεις ένα αξιοπρεπές crop όταν δεν γίνεται να έχεις ιδανικό καδράρισμα.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι βελτίωση της απόδοσης σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ευτυχώς στις συσκευές του 2015 γίνεται προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Κατά τα άλλα όσο ασχολούμαι με την φωτογραφία τόσο περισσότερο αισθάνομαι την ανάγκη για μια πραγματική κάμερα.

Τα κινητά έχουν όρια που δεν μπορούν να ξεπεραστούν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το HDR πραγματικού χρόνου, αλλά αναφέρεις και υπερόξυνση, άλλαξες μήπως καμιά ρύθμιση; Πάντως τα περιγράμματα ακόμη μου φαίνονται πιο έντονα από το υπόλοιπο μέρος της φωτογραφίας. Και επίσης, υπάρχει και αφαίρεση θορύβου που αφαιρεί και το ανάγλυφο των επιφανειών (καλομαθημένος από 808 :p ). Πιο ήπια από το G2 μεν, αλλά υπάρχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τώρα είδα αυτό το μήνυμα... κάνεις λάθος για την σχετικότητα. το 1020 είναι ανάμεσα στα άλλα δυο. Απο εκεί και πέρα ότι αρέσει στον καθένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σειρά οξύτητας από χαμηλό στο υψηλό από κάποιες γνωστές κάμερες:

 

808 < 1020 < 930/1520 ~ S6 < Note4.

 

Για τα 930 vs S6 δεν γνωρίζω με σιγουριά, καθώς είναι αρκετά κοντά, αλλά πιστεύω το S6 έχει πιο ανεβασμένη όξυνση (εδώ χρειάζεται συγκριτικό για να φανεί ξεκάθαρα).

 

Γραφω για υπεροξυνση επειδη το αναφερεις συνεχεια εσυ.

Σε σχεση με το Note 4 ...H samsung εχει κατεβασει αρκετα το sharpening και το saturation

 

Galaxy S6...συμπεριφορα φακου κοντρα σε ηλιο

17313388531_b1c1aa4777_c.jpg

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά έχουν όρια που δεν μπορούν να ξεπεραστούν.

 

Τα όρια τα βάζουν οι εταιρείες. Η Νόκια τα είχε ξεπεράσει με το 808 και η Panasonic με τον αισθητήρα του CM1. Διάδοχος του 808 δυστυχώς δεν μπορεί να βγει. Symbian γιοκ, Nokia γιοκ, οπότε περιμένω ένα βελτιωμένο Cm2, λίγο πιο λεπτό κι ελαφρύ, με καλό φλας ξένου, και ίσως και με σταθεροποιητή. Αυτό ναι, θα είναι μια σύγχρονη συσκευή χωρίς όρια. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γραφω για υπεροξυνση επειδη το αναφερεις συνεχεια εσυ

 

Α, οκ. Συγγνώμη κι αν σε ζάλισα απλά είπα πού μπορεί να βελτιωθεί ο αλγόριθμος περαιτέρω, π.χ. στο S7.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε σχεση με το Note 4 ...H samsung εχει κατεβασει αρκετα το sharpening και το saturation

Συμφωνούμε απόλυτα. Η όξυνση ελαττώθηκε και σε σχέση με το S5 αν δεν κάνω λάθος.

 

Υ.Γ. Στην τελευταία εικόνα, έχει κάνει μήπως real-time HDR? Οι σκιές φαίνονται αρκετά φωτισμένες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια τα βάζουν οι εταιρείες. Η Νόκια τα είχε ξεπεράσει με το 808 και η Panasonic με τον αισθητήρα του CM1. Διάδοχος του 808 δυστυχώς δεν μπορεί να βγει. Symbian γιοκ, Nokia γιοκ, οπότε περιμένω ένα βελτιωμένο Cm2, λίγο πιο λεπτό κι ελαφρύ, με καλό φλας ξένου, και ίσως και με σταθεροποιητή. Αυτό ναι, θα είναι μια σύγχρονη συσκευή χωρίς όρια. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Α, οκ. Συγγνώμη κι αν σε ζάλισα απλά είπα πού μπορεί να βελτιωθεί ο αλγόριθμος περαιτέρω, π.χ. στο S7.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνούμε απόλυτα. Η όξυνση ελαττώθηκε και σε σχέση με το S5 αν δεν κάνω λάθος.

 

Υ.Γ. Στην τελευταία εικόνα, έχει κάνει μήπως real-time HDR? Οι σκιές φαίνονται αρκετά φωτισμένες.

 

hdr ειναι...το real-time σημαινει οτι βλεπεις στην οθονη του κινητου σου πως θα ειναι το hdr προτου βγει η φωτο

Link to comment
Share on other sites

Nexus 6, φεγγάρι και ήλιος μαζί :p

 

17126881318_7f6e6359a8_b.jpgIMG_20150429_193256 by petkyrk, on Flickr

 

edit: και 2 βραδυνές

 

17131670180_d6696384da_b.jpgHDR+ Nexus 6 by petkyrk, on Flickr

17319221295_5f42eec60d_b.jpgHDR+ Nexus 6 by petkyrk, on Flickr

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος κι ο Πετρος με το Nexus!

 

Όσο για το HDR γενικά δεν είναι ωραίο για κάθε περίσταση. Φυσιολογικές σκιές και αντίθεση πρέπει να υπάρχουν, αλλιώς φαίνεται σαν ξεθώριασμα. Ο μόνος λόγος για να υπάρχει είναι η πραγματικά τεράστια αντίθεση φωτός όπου ουσιαστικά σώζει τα μαύρα και καμμένα. Στα υπόλοιπα αξία έχει μόνο το πολύ έντονο καλλιτεχνικό HDR για έργο τέχνης! ;)

 

Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος κι ο Πετρος με το Nexus!

 

Όσο για το HDR γενικά δεν είναι ωραίο για κάθε περίσταση. Φυσιολογικές σκιές και αντίθεση πρέπει να υπάρχουν, αλλιώς φαίνεται σαν ξεθώριασμα. Ο μόνος λόγος για να υπάρχει είναι η πραγματικά τεράστια αντίθεση φωτός όπου ουσιαστικά σώζει τα μαύρα και καμμένα. Στα υπόλοιπα αξία έχει μόνο το πολύ έντονο καλλιτεχνικό HDR για έργο τέχνης! ;)

 

Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον...

 

συμφωνω... σπανιως τραβαω hdr εως καθολου, δεν μου αρεσει σε γενικα πλαισια, οι φωτος ηταν καθαρα για δοκιμη και κατα την γνωμη μου η auto ειναι καλυτερη, το μονο hdr που ειναι αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα ειναι του nexus απο αυτα που εχω δει

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος κι ο Πετρος με το Nexus!

 

Όσο για το HDR γενικά δεν είναι ωραίο για κάθε περίσταση. Φυσιολογικές σκιές και αντίθεση πρέπει να υπάρχουν, αλλιώς φαίνεται σαν ξεθώριασμα. Ο μόνος λόγος για να υπάρχει είναι η πραγματικά τεράστια αντίθεση φωτός όπου ουσιαστικά σώζει τα μαύρα και καμμένα. Στα υπόλοιπα αξία έχει μόνο το πολύ έντονο καλλιτεχνικό HDR για έργο τέχνης! ;)

 

Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον...

 

HDR με HDR εχει διαφορα...το Hdr του Meizu δεν ειναι πολυ καλο.

το Real time Hdr του Galaxy S6 κανει παπαδες.

Οσο για το Nexus ...εκεινο ειναι HDR+....αλλη κατηγορια.

17320697842_426eb86e33_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Alpha auto χωρις φλας.

Τι θα μπορουσα να κανω για να βγει λιγο πιο καθαρη;Ειναι το κινητο στο τερμα του;Συμβουλευτε με οι γκουρου να μαθω να φωτογραφιζω καλυτερα :)

https://farm9.staticflickr.com/8766/17136006270_a6c9fe57b4_o.jpg' alt='17136006270_a6c9fe57b4_o.jpg'>2015-04-29 22.41.21 by panagiotisfx, on Flickr[/img]

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Στο μάτι το Μ1 μου άρεσε ενώ το ΜΧ παράγει εντυπωσιακό αποτέλεσμα αν αναλογιστεί κανείς πόσο άγνωστες είναι οι φωτογραφικές του δυνατότητες.

 

Το καλό με το HDR+ έιναι πως δεν έχει εμφανισιακά σχέση με το αρτιστικό HDR, παράγει φοβερά ρεαλιστικό αποτέλεσμα. Οι 9/10 φωτογραφίες που βγάζω είναι με HDR+, έχω πλέον συμβιβιαστεί με το γεγονός πως του παίρνει 1.5 δευτερόλεπτο για φόκους και λήψη.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος κι ο Πετρος με το Nexus!

 

Όσο για το HDR γενικά δεν είναι ωραίο για κάθε περίσταση. Φυσιολογικές σκιές και αντίθεση πρέπει να υπάρχουν, αλλιώς φαίνεται σαν ξεθώριασμα. Ο μόνος λόγος για να υπάρχει είναι η πραγματικά τεράστια αντίθεση φωτός όπου ουσιαστικά σώζει τα μαύρα και καμμένα. Στα υπόλοιπα αξία έχει μόνο το πολύ έντονο καλλιτεχνικό HDR για έργο τέχνης! ;)

 

Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον...

Συμφωνώ.

Hdr μόνο όταν χάνεται κάθε λεπτομέρεια στις περιοχές με σκίαση.

Βεβαίως το hdr που έχουν τα NOTE 4 και S6 δεν κάνει την ίδια ζημιά με τα κλασσικά hdr αλλά όταν δεν χρειάζεται δίνει ένα κλικ παραπάνω φωτεινότητα που φαίνεται μόνο αν το χρησιμοποιησεις σε εντελώς λάθος περίπτωση.

Συνήθως αν το έχω ξεχάσει στο On, δεν βλέπεις διάφορα αν ο φωτισμός στο πλάνο είναι σωστός.

HDR με HDR εχει διαφορα...το Hdr του Meizu δεν ειναι πολυ καλο.

το Real time Hdr του Galaxy S6 κανει παπαδες.

Οσο για το Nexus ...εκεινο ειναι HDR+....αλλη κατηγορια.

17320697842_426eb86e33_c.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Alpha auto χωρις φλας.

Τι θα μπορουσα να κανω για να βγει λιγο πιο καθαρη;Ειναι το κινητο στο τερμα του;Συμβουλευτε με οι γκουρου να μαθω να φωτογραφιζω καλυτερα :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε οι διαφορές του HDR+ με την απλή στο Nexus 6

 

No HDR+

16701231934_ed8541697d_b.jpgIMG_20150430_182622 by petkyrk, on Flickr

Με HDR+

17135901098_7a991122d2_b.jpgIMG_20150430_182615 by petkyrk, on Flickr

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ποιές ρυμίσεις μπορείς να πειράξεις εσύ και θα σου πώ τι θα έπρεπε να είχες κάνει.

Πάντως, η φώτο δεν είναι "κακή", είναι λίγο κουνημένη.

Στον Άγιο Δημήτριο είναι το πλάνο?

 

Ναι Αγιο Δημητριο στην Plus.

Ναι λογω ελλειψης ois βγηκε λιγο.

Λοιπον οι ρυθμισεις που εχει ειναι αυτες.Νομιζω οπως του S5.Φοραει lollipop.

http://oi60.tinypic.com/2a8gmlg.jpg

 

http://oi60.tinypic.com/mkgqk2.jpg

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αγιο Δημητριο στην Plus.

Ναι λογω ελλειψης ois βγηκε λιγο.

Λοιπον οι ρυθμισεις που εχει ειναι αυτες.Νομιζω οπως του S5.Φοραει lollipop.

 

Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις, στις βραδινές όμως να βάζεις πάντα χρονόμετρο 2-3 δευτερόλεπτα για να προλαβαίνεις να κρατήσεις την ανάσα σου και να σταθεροποιήσεις όσο μπορείς τα χέρια σου (επειδή δεν έχει OIS).

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

@panosfx

Επειδή βλέπω ότι δεν υπάρχουν και μεγάλα περιθώρια για χειροκίνητες ρυθμίσεις, θα σου εξηγήσω το εξής και από εκεί και πέρα θα το δείς μόνος σου, με δοκιμές.

 

Το βράδυ επειδή δεν υπάρχει πολύ φως, το διάφραγμα του φακού μένει ανοιχτό για περισσότερη ώρα (για να μαζέψει περισσότερο φως) από ότι το πρωί. Όταν λέω "ώρα" εννοώ περισσότερα εκατοστά του δευτερολέπτου ή λίγα δευτερόλεπτα το πολύ. Αυτό έχει αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος θαμπώματος, αν κουνηθεί το χέρι σου ή το αντικείμενο που φωτογραφίζεις.

 

Όταν βλέπεις και η φώτο βγαίνει κουνημένη (δεν υπάρχει χειρότερο κατά τη γνώμη μου), τότε θα πρέπει να αυξήσεις την ταχύτητα του διαφράγματος για να αποφύγεις το θάμπωμα (κούνημα). Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα μια πιο σκοτεινή φωτογραφία, αλλά τουλάχιστον, δεν θα είναι κουνημένη.

Για να βγάλεις μια φωτογραφία που θα έχει σωστή φωτεινότητα και δεν θα είναι και κουνημένη, θα πρέπει, αφού κάνεις πιο γρήγορο το διάφραγμα, να ανεβάσεις και λίγο το iso (βλέπω ότι έχεις τέτοια ρύθμιση).

 

Το iso , όσο πιο υψηλή τιμή έχει, τόσο αυξάνεται η φωτοευαισθησία των πίξελ του φακού, δηλαδή βγαίνει πιο φωτεινή η φωτογραφία.

Όμως, εδώ υπάρχει το άλλο: Όσο αυξάνει το Iso, αυξάνει και ο ψηφιακός θόρυβος (ο κόκκος που λέμε). Η αύξηση του κόκκου έχει να κάνει με την ποιότητα του φακού και του λογισμικού. Πχ, ένας φακός μπορεί να τραβάει με άνεση στα 400 iso, χωρίς ορατό θόρυβο, ενώ ένας άλλος μπορεί να έχει θόρυβο σε αυτή την τιμή. Γενικά, τιμές πάνω από 800 iso να τις αποφεύγεις (με κινητό), γιατί ο θόρυβος θα είναι τόσος που θα καταστρέφει την φωτογραφία.

 

Με 2 λόγια, η νυχτερινή φώτο είναι ένα balance μεταξύ ταχύτητας διαφράγματος και Iso.

 

(Το ξέρω το σημείο, έχω πάει μερικές φορές :) )

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν γνωρίζουν, το πουλί που κάθεται στο αστέρι είναι κορυδαλλός.

 

https://farm8.staticflickr.com/7664/17137553570_59e78b1492_o.jpg

17137553570_59e78b1492_o.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν γνωρίζουν, το πουλί που κάθεται στο αστέρι είναι κορυδαλλός.

 

https://farm8.staticflickr.com/7664/17137553570_59e78b1492_o.jpg

17137553570_59e78b1492_o.jpg

 

show-off :shifty: :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

show-off :shifty: :p

 

Είχαμε "χαθεί" εμείς οι nokiaδες και είπα να φωνάξω παρόν.....:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...