Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Νομιζα ελεγες το αναποδο. (οτι ειναι απο το κινητο και οτι φαινεται καλο απο αυτες).

 

Ειμαι σιγουρος παντως οτι αν βρω φωτος απο οπουδηποτε θελησω αμφιβαλλω αν θα καταλαβεις αν ειναι απο κινητο η οχι σε τετοιες αναλυσεις (1400χ900).

 

Τελος, συμφωνω οτι καλο να σου δινει πολλες επιλογες το κινητο και κλειστρο και.. και ..και (βασικα τις θελω ολες) Μακρα εκθεση παντως θες οπουδηποτε τη χρειαστεις δημιουργικα.

Ετσι οπως το εγραψες δεν καταλαβα και πολλα αλλα οπως και να το εννοεις ειναι περισσοτερες οι περιπτωσεις.Δεν ειναι απλα 2-3 να τις αναφερεις.

 

ΠΧ και η παρακατω μια ληψη ειναι. (μη μεινεις στο θεμα. Αν ψαξεις θα βρεις πολλες παραπλησιες με απανωτες φλασιες).

9.jpg

 

Τωρα ολα τα θες, ναι και εγω ολα τα θελω, οπως και ολοι, αλλα καποια πραγματα πανε πακετο, αλλιως ειναι μισα, long exposure με fix γρηγορο διαφραγμα και long exposure 20-30sec με 1/2.3+ αισθητηρα δεν πανε μαζι, παιρνεις μια γευση, αλλα γρηγορα θα πρεπει να βρεις τροπο, 1ον να περιορισεις καπως την φωτεινοτητα του γρηγορου διαφραγματος και 2ον να μαζεψεις τα καμμενα pixel σε exposures 20-30sec, βεβαια για αρχη καλα ειναι, να σου μπει το μικροβιο της φωτογραφιας και να αγορασεις καποια στιγμη την πρωτη σου φωτογραφικη μηχανη.

 

Αυτη την φωτο που εβαλες ειναι τραβηγμενη με f1.8? Το πιο πιθανον να ειναι με μεγαλυτερο διαφραγμα.

 

Αν και το ξερεις ειδη, ριξε μια ματια τι διαφραγματα χρησιμοποιουν και σε πολλες περιπτωση + nd φιλτρο και για να σου απαντησω αν μπορω να καταλαβω μια φωτο αν ειναι απο dslr ή απο κινητο, ναι σε καποιες περιπτωσεις μπορω και απο παρα πολυ μικρη αναλυση, οπως απο το βαθος πεδιου ή μιας και μιλαμε για long exposure στην παρακατω παρολο που ειναι μολις 320x214 μπορω να καταλαβω οτι ειναι απο dslr ή εστω καποια mirrorless, απο εκει και περα στην τυπικη φωτογραφια χωρις καμια επεξεργασια, χωρις hdr κτλ, σε vga αναλυση μαλλον δεν θα καταλαβεις κατι, αλλα σε QHD-QSXGA παρολο που ειναι ''μολις'' 3.6~4mp θα καταλαβεις, ποσο μαλλον σε 4Κ που ειναι 8mp.

 

5229336234_8f89bed0d7_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η βλακεία είναι πως θα μετακομίσω σε 4 μήνες και ως τοτε δεν θα εχω dslr στα χέρια μου :p για να παίξω με αυτη τη θεα

 

17338997895_091d3b6516_b.jpgLondon's sky is on fire by petkyrk, on Flickr

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία είναι πως θα μετακομίσω σε 4 μήνες και ως τοτε δεν θα εχω dslr στα χέρια μου :p για να παίξω με αυτη τη θεα

 

17338997895_091d3b6516_b.jpgLondon's sky is on fire by petkyrk, on Flickr

 

Μου φαινεται ωραια θεα και για timelapse. Το εχεις δοκιμασει? Υπαρχει στο play το framelapse, δοκιμασε αν εχεις χρονο και μπορεις μερικες ωρες χωρις κινητο, με καποιο interval γυρο στα 5-10sec και focus στο απειρο, καλυτερη ωρα 3-4ωρες πριν νυχτωσει, μεχρι να νυχτωσει και αν βρεις καποια μερα να εχει και καποια συννεφα, αλλα στο λονδινο μαλλον δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται ωραια θεα και για timelapse. Το εχεις δοκιμασει? Υπαρχει στο play το framelapse, δοκιμασε αν εχεις χρονο και μπορεις μερικες ωρες χωρις κινητο, με καποιο interval γυρο στα 5-10sec και focus στο απειρο, καλυτερη ωρα 3-4ωρες πριν νυχτωσει, μεχρι να νυχτωσει και αν βρεις καποια μερα να εχει και καποια συννεφα, αλλα στο λονδινο μαλλον δεν θα εχεις προβλημα.

 

Με πρόλαβες :) . Εχω παραγγείλει εδώ και 2 βδομάδες αντάπτορα για τον τριποδα γιατι αυτος που ειχα δεν ειναι αρκετα μεγαλος για το Νεξους 6 :lol: .. Θα παιξω 100% με αυτο και στο ξημερωμα και προς τη νυχτα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες :) . Εχω παραγγείλει εδώ και 2 βδομάδες αντάπτορα για τον τριποδα γιατι αυτος που ειχα δεν ειναι αρκετα μεγαλος για το Νεξους 6 :lol: .. Θα παιξω 100% με αυτο και στο ξημερωμα και προς τη νυχτα.

 

Ωραιος, περιμενουμε video. :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ολα τα θες, ναι και εγω ολα τα θελω, οπως και ολοι, αλλα καποια πραγματα πανε πακετο, αλλιως ειναι μισα, long exposure με fix γρηγορο διαφραγμα και long exposure 20-30sec με 1/2.3+ αισθητηρα δεν πανε μαζι, παιρνεις μια γευση, αλλα γρηγορα θα πρεπει να βρεις τροπο, 1ον να περιορισεις καπως την φωτεινοτητα του γρηγορου διαφραγματος και 2ον να μαζεψεις τα καμμενα pixel σε exposures 20-30sec, βεβαια για αρχη καλα ειναι, να σου μπει το μικροβιο της φωτογραφιας και να αγορασεις καποια στιγμη την πρωτη σου φωτογραφικη μηχανη.

 

Kαι τροπος υπαρχει να καλυψεις το μεγαλο διαφραγμα και τροπος υπαρχει επισης να καλυψεις καμμενα pixels. (βασικα παλι δε καταλαβα αν λες απο υπερεκθεση ή εννοεις τα hot pixels και λοιπο θορυβο). Οτι και να εννοεις παντως τροπος υπαρχει για τα παντα.

Ορεξη να εχεις να μαθαινεις και να μην απορριπτεις το ενα μετα το αλλο επειδη δε σου καθεται στη χρηση.

 

Το βαθος πεδιου των κινητων δεν διαφερει και πολυ απο φ8-φ11-φ16 των cropped/ff.(αναλογα και το μεγεθος του σενσορα) Μη νομιζεις οτι θα βρεις ποια ειναι ποια. Oλες οι τοπιου με τετοια διαφραγματα βγαινουν και μεγαλυτερα.

Το ισοδυναμο διαφραγμα για το n1020 ειναι ακομα μεγαλυτερο απο τα παραπανω.(f5.6-f8 αναλογα αν μιλας για aps-c/ff)

Χώρια οτι και το μικροτερο εστιακο μηκος (14-20mm) θα σου δωσει ακομα μεγαλυτερο βαθος πεδιου απο οτι τα 28-31mm που παιζουν -αναλογικα αντιστοιχα- τα κινητα.

 

Οσο για εξοπλισμο ειμαι καλυμμενος και υπερπληρης μιας και το μικροβιο της φωτογραφιας εχει καλοκατσει πριν πολλα χρονια και εχει περασει αρκετος εξοπλισμος απο τα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία είναι πως θα μετακομίσω σε 4 μήνες και ως τοτε δεν θα εχω dslr στα χέρια μου :p για να παίξω με αυτη τη θεα

 

17338997895_091d3b6516_b.jpgLondon's sky is on fire by petkyrk, on Flickr

 

σουπερ ο ουρανος

 

@xteacher τιποτα ακομα με το gionee, εχει περασει μηνας και προχωραμε

Link to comment
Share on other sites

Για την υπεροξυνση που γκρινιάζετε, εχω πει οτι χρειάζεται στα κινητά σαν αντισταθμιση της έλειψης zoom.

Δείτε στο screenshot πως διακρίνεται το πρασινοκέφαλο παπι στο ποτάμι μετά από πολύ μεγάλο crop.

 

Αν λες για μένα, σαφώς και το ξέρω ότι ένα αδύναμο hardware με μικρούς αισθητήρες κλπ, με υπερόξυνση προσπαθούν να αντλήσουν όσο περισσότερη λεπτομέρεια γίνεται, αλλά είναι fake... Το 930 π.χ. είναι στα όρια, το S6 είναι λίγο πάνω από τα όρια, αλλά ήδη πολύ πιο ήπιο από παλιότερα Samsung. Αυτό που θα ήθελα, είναι να ρυθμίζεται χειροκίνητα η όξυνση σε κάποιο βαθμό (στο 808 γίνεται). Αντίθετα, το 808 και το 1020 που δεν χρειάζονται καν τέτοιους αλγορίθμους, βγάζουν φυσικές γενικά φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση. Γι αυτό άλλωστε υπήρχε το μοτο Zoom Reinvented, που ουσιαστικά πήγαινε στην τεράστια ανάλυση που διαθέτουν και στο μεγάλο αισθητήρα τους, συνδυασμός που μπορεί να αποδώσει γενικά πολύ καλά crop, με ήπια ή μηδαμινή όξυνση. Το 808 μάλιστα μπορεί να το κάνει πολύ καλύτερα σε όλη την επιφάνεια της φωτογραφίας, ενω το 1020 πιο πολύ στο κέντρο.

 

Για το HDR συμφωνούμε, είναι απαραίτητο μόνο σε ακραίες συνθήκες, αλλιώς χαλάει την φωτογραφία...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αττικο παρκο εχτες,με motorola x 2nd edition....με πολυ βιασυνη διοτι γινοταν χαμος....

Οι αλγόριθμοι μου θυμίζουν λίγο Oppo, γενικά φυσικοι, αν και εδώ είναι πιο έντονη η αφαίρεση θορύβου και χαλάει κάπως την λετπομέρεια.

 

Τι είδος να είναι άραγε αυτό;;;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για μένα, σαφώς και το ξέρω ότι ένα αδύναμο hardware με μικρούς αισθητήρες κλπ, με υπερόξυνση προσπαθούν να αντλήσουν όσο περισσότερη λεπτομέρεια γίνεται, αλλά είναι fake... Το 930 π.χ. είναι στα όρια, το S6 είναι λίγο πάνω από τα όρια, αλλά ήδη πολύ πιο ήπιο από παλιότερα Samsung. Αυτό που θα ήθελα, είναι να ρυθμίζεται χειροκίνητα η όξυνση σε κάποιο βαθμό (στο 808 γίνεται). Αντίθετα, το 808 και το 1020 που δεν χρειάζονται καν τέτοιους αλγορίθμους, βγάζουν φυσικές γενικά φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση. Γι αυτό άλλωστε υπήρχε το μοτο Zoom Reinvented, που ουσιαστικά πήγαινε στην τεράστια ανάλυση που διαθέτουν και στο μεγάλο αισθητήρα τους, συνδυασμός που μπορεί να αποδώσει γενικά πολύ καλά crop, με ήπια ή μηδαμινή όξυνση. Το 808 μάλιστα μπορεί να το κάνει πολύ καλύτερα σε όλη την επιφάνεια της φωτογραφίας, ενω το 1020 πιο πολύ στο κέντρο.

 

Για το HDR συμφωνούμε, είναι απαραίτητο μόνο σε ακραίες συνθήκες, αλλιώς χαλάει την φωτογραφία...

Ακριβώς. Όταν πρόκειται για αμιγώς smartphone, οι διαστάσεις δεσμεύουν τους κατασκευαστές.

Στο S4 Zoom για παράδειγμα, δεν υπάρχει πουθενά υπερόξυνση. Θα έλεγα ότι είναι under.

Όμως εκεί έχεις το optical zoom που σου δίνει την πραγματική ευκρίνεια χωρίς digital επεμβάσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι αλγόριθμοι μου θυμίζουν λίγο Oppo, γενικά φυσικοι, αν και εδώ είναι πιο έντονη η αφαίρεση θορύβου και χαλάει κάπως την λετπομέρεια.

 

Τι είδος να είναι άραγε αυτό;;;

 

Πάντως σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος...διότι στα samsung,τις έβγαζε αρκετά ψεύτικες......

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος...διότι στα samsung,τις έβγαζε αρκετά ψεύτικες......

Μπορείτε να ανεβάσετε 2 φωτογραφίες που είναι τραβηγμένες την ίδια στιγμή ώστε να δούμε πως είναι αυτό το ψεύτικο της samsung?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όμως εκεί έχεις το optical zoom που σου δίνει την πραγματική ευκρίνεια χωρίς digital επεμβάσεις.

 

Δεν θεωρειται digital παρεμβαση το να κανεις crop και να δειξεις 100% την αντιστοιχη εικονα.

Απλα ειναι θεμα σενσορα και ρυθμισεων για τη ληψη το τι θα δεις.

Δλδ ακομα και απο πχ 7δ2 να δεις αντιστοιχο crop με ισο3200 παιζει να μην εντυπωσιαστεις.(αναλογα το τι περιμενεις-προσδοκιες εχεις)

 

(gifaki απο 7δ2 με 3200 ισο πριν και μετα απο επεξεργασια -φ4 1/1250 με 600αρη φακο (μονο ο φακος κανει 8-9Κ).

http://www.birdsasart-blog.com/baa/wp-content/uploads/2014/10/ANIM-GIF-Sandhill-Crane-ISO-3200-7D-II-_36A2634-Indian-Lake-Estates-FL.gif

 

Το οποιο ασχετως το τι νομιζετε, η ικανοτητα δεν διαφερει απο τα κινητα σας σε iso200 πχ.

 

Το μικροτερο μεγεθος παντως των pixels ειναι ικανο να βγαλει περισσοτερη λεπτομερεια στο 100%...αν οι συνθηκες βοηθησουν.

(αρκετο φως ωστε να μεινεις σε χαμηλα iso αν οχι το χαμηλοτερο, και σε χρονο ωστε να μην ειναι κουνημενη ουτε απο τα χερια σου ουτε απο το υποτιθεμενο κινουμενο θεμα σου.Δεν ειναι τα παντα ακινητα)

Link to comment
Share on other sites

Kαι τροπος υπαρχει να καλυψεις το μεγαλο διαφραγμα και τροπος υπαρχει επισης να καλυψεις καμμενα pixels. (βασικα παλι δε καταλαβα αν λες απο υπερεκθεση ή εννοεις τα hot pixels και λοιπο θορυβο). Οτι και να εννοεις παντως τροπος υπαρχει για τα παντα.

Ορεξη να εχεις να μαθαινεις και να μην απορριπτεις το ενα μετα το αλλο επειδη δε σου καθεται στη χρηση.

 

Το βαθος πεδιου των κινητων δεν διαφερει και πολυ απο φ8-φ11-φ16 των cropped/ff.(αναλογα και το μεγεθος του σενσορα) Μη νομιζεις οτι θα βρεις ποια ειναι ποια. Oλες οι τοπιου με τετοια διαφραγματα βγαινουν και μεγαλυτερα.

Το ισοδυναμο διαφραγμα για το n1020 ειναι ακομα μεγαλυτερο απο τα παραπανω.(f5.6-f8 αναλογα αν μιλας για aps-c/ff)

Χώρια οτι και το μικροτερο εστιακο μηκος (14-20mm) θα σου δωσει ακομα μεγαλυτερο βαθος πεδιου απο οτι τα 28-31mm που παιζουν -αναλογικα αντιστοιχα- τα κινητα.

 

Οσο για εξοπλισμο ειμαι καλυμμενος και υπερπληρης μιας και το μικροβιο της φωτογραφιας εχει καλοκατσει πριν πολλα χρονια και εχει περασει αρκετος εξοπλισμος απο τα χερια μου.

 

Καταρχας δεν μιλουσα για σενα προσωπικα, αλλα γενικα για τους αγοραστες που θα παρουν αυριο ενα p8 ενα G4 και γενικα ενα απο τα κινητα με πληρη manual mode.

 

Σου ειπα μπορω να καταλαβω σε καποιες περιπτωσεις, το οτι στο τοπιο δεν θα εχει διαφορα το βαθος πεδιου ειναι λογικο για τους λογους που αναφερεις, αλλα και παλι σε ενα τοπιο που εχει τραβηχτει με κραυγαλεο hdr ή long exposure, υπαρχει περιπτωση να ειναι απο κινητο?

 

Τωρα, αν θεωρεις οτι καποιος, θα κατσει να ασχοληθει με dark frames για να μαζεψει τα hot pixels, θα κολαει με μονοτικη nd φιλτρο στο κινητο του για να μειωσει καπως το φωτεινο διαφραγμα και αυτο που τον εμποδιζε τοσο καιρο ειναι το κοστος/μεγεθος μιας φωτογραφικης και βρηκε σωτηρια στο κινητο? Τι να πω δεν νομιζω, αυτο που λεω ειναι οτι οποιος μπει σε αυτη την διαδικασια και δεν ειχε ειδη φωτογραφικη και πειραματιζετε και με το κινητο για πλακα, θα παρει συντομα και φωτογραφικη.

Link to comment
Share on other sites

Και πανω σε αυτα που λες ..ποσο δυσκολο να αφησεις (η εκαστοτε εταιρια δλδ) τη μεγιστη ελευθερια που μπορει ο εξοπλισμος.

 

Γιατι πχ να μην μπορει στο s6 να παρει μερικα sec εκθεση?(ας μη το επεκτεινω σε υποπεριπτωσεις)

 

Γιατι να μη μπορει να παρει πχ ο οποισδηποτε ενδιαφερθει μια τετοια ληψη? (βλ κατω)

 

http://oi58.tinypic.com/117u1xx.jpg

(edit μαλλον δεν αφηνει το hotlinking)

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

17154892150_8ceecde52c_c.jpg

Με rich capture. auto

 

17342494145_3bf20c1696_c.jpg

εν κινήση με 20χλμ την ώρα.

 

17156213429_e9be052493_c.jpg

auto

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος @agelosmo (3-1)

 

Και μιας και ποσταρες με 930 να πω οτι η πρηγουμενη με τα star trails ειναι τραβηγμενη με το 920 .(οχι απο μενα-τη βρηκα στο νετ)

" .. startrails with my 920. I combined 60 separate 4 second exposures, taken 15 seconds apart. ISO is set to 200. Total exposure time is about 15 minutes. "

 

Βγαινει πιο ευκολα με καλυτερο εξοπλισμο αλλα η ιδια τεχνικη χρησιμοποιειται και ανεξαρτητως εξοπλισμου.

 

Και παραθετω αλλη μια με htc one mini.

 

http://mobilephotoawards.com/wp-content/uploads/2015/02/6357_20141201155549_5357.jpg

(αν δε δουλεψει το hot linking θα την διορθωσω αργοτερα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρειται digital παρεμβαση το να κανεις crop και να δειξεις 100% την αντιστοιχη εικονα.

Απλα ειναι θεμα σενσορα και ρυθμισεων για τη ληψη το τι θα δεις.

Δλδ ακομα και απο πχ 7δ2 να δεις αντιστοιχο crop με ισο3200 παιζει να μην εντυπωσιαστεις.(αναλογα το τι περιμενεις-προσδοκιες εχεις)

 

(gifaki απο 7δ2 με 3200 ισο πριν και μετα απο επεξεργασια -φ4 1/1250 με 600αρη φακο (μονο ο φακος κανει 8-9Κ).

http://www.birdsasart-blog.com/baa/wp-content/uploads/2014/10/ANIM-GIF-Sandhill-Crane-ISO-3200-7D-II-_36A2634-Indian-Lake-Estates-FL.gif

 

Το οποιο ασχετως το τι νομιζετε, η ικανοτητα δεν διαφερει απο τα κινητα σας σε iso200 πχ.

 

Το μικροτερο μεγεθος παντως των pixels ειναι ικανο να βγαλει περισσοτερη λεπτομερεια στο 100%...αν οι συνθηκες βοηθησουν.

(αρκετο φως ωστε να μεινεις σε χαμηλα iso αν οχι το χαμηλοτερο, και σε χρονο ωστε να μην ειναι κουνημενη ουτε απο τα χερια σου ουτε απο το υποτιθεμενο κινουμενο θεμα σου.Δεν ειναι τα παντα ακινητα)

Δεν είμαι σίγουρος αν σε κατάλαβα.

Στην φωτογραφία που ανέβασα μ ενδιέφερε η άγρια πάπια που διέσχιζε τον Νείλο. Χωρίς optical zoom και χωρίς την οξύτητα που διαθέτει το software του Note 4, δεν θα μπορούσα να πάρω έστω αυτό το μέτριο αποτέλεσμα.

 

Όταν λοιπόν δεν έχεις την δυνατότητα να καδράρεις λόγο απόστασης, η ευκρίνεια σώζει την κατάσταση.

 

Τέλος πάντων η γνώμη μου είναι ότι τα κινητά είναι για πολύ απλές φωτογραφίσεις.

Στα δύσκολα ώσπου να το φέρεις εκεί που θέλεις, έχει πετάξει το πουλάκι.

Για όποιον θέλει υπάρχουν εφαρμογές που σου επιτρέπουν να κάνεις manual ρυθμίσεις σχεδόν για τα πάντα.

Η Apple και κατά δεύτερον η samsung που την ακολουθεί στοχεύουν στο ευρύ κοινό που θέλει να φωτογραφίζει όσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς απατήσεις manual παρεμβάσεων και γνώσεων που δεν υπάρχουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και πανω σε αυτα που λες ..ποσο δυσκολο να αφησεις (η εκαστοτε εταιρια δλδ) τη μεγιστη ελευθερια που μπορει ο εξοπλισμος.

 

Γιατι πχ να μην μπορει στο s6 να παρει μερικα sec εκθεση?(ας μη το επεκτεινω σε υποπεριπτωσεις)

 

Γιατι να μη μπορει να παρει πχ ο οποισδηποτε ενδιαφερθει μια τετοια ληψη? (βλ κατω)

 

Φυσικα και μπορει, το ιδιο ρωτανε και πολλοι που εχουν compact, γιατι το manual mode τους να ειναι τοσο φτωχο, αλλα ως ενα σημειο εχουν δικιο, απο εκει και περα και το hardware δεν επιτρεπει για κατι καλυτερο. Στο s6 μου κανει εντυπωση που μενει τοσο ψηλα ο χρονος εκθεσης, με σταθεροποιητη μπορεις να κατεβεις στο χερι μεχρι 1/4, γιατι να μεινουν μεχρι 1/7 δεν ξερω, στις compact η samsung συνηθως αφηνει ενα περιθωριο μεχρι 8sec που ειναι για μενα το max για 1/2.3'' αισθητηρες, πιο πανω ετσι και αλλιως αρχιζουν παρατραγουδα με overheat του αισθητηρα και θα βγει θορυβος ακομα και σε iso 100, οποτε σου λεει ανεβασε iso, το ιδιο ειναι.

 

Παντως για startrails δεν χρειαζεσαι πολλα sec εκθεση, πολλαπλες ληψεις μερικων sec κανουν οι περισσοτεροι και τις ενωνουν, αρα πρεπει να λυσεις και το θεμα των πολλαπλων ληψεων, θα πρεπει να ενσωματωνει ο κατασκευαστης δηλαδη και λειτουργια intervalometer/timelapse και να σε αφηνει να βαζεις και 5sec-10sec εκθεση, κατι που φυσικα θα μπορουσε να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

@Saleakos & @AgelosMo εξαιρετικα δείγματα. Απο το 930 αναμενομενα, εμενα το meizu συνεχιζει να με εκπλησει θετικα

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

@Saleakos & @AgelosMo εξαιρετικα δείγματα. Απο το 930 αναμενομενα, εμενα το meizu συνεχιζει να με εκπλησει θετικα

 

βγαζει καλες φωτο απλα δεν θα παρεις αποτελεσμα τοσο ευκολα οσο σε αλλα, πρεπει να το μαθεις λιγο για βραδυ, το πρωι ειναι πιο ευκολα τα πραγματα

 

auto, εχει λιγο θορυβο αλλα καλη ειναι

17344560742_cb1ac8507c_c.jpgP50502-215035 by saleakos1980, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Οδηγώ και σε σκέφτομαι......

 

https://farm9.staticflickr.com/8866/16724257764_948e47f6e1_o.jpg

16724257764_948e47f6e1_o.jpg

 

Ο ήλιος έφυγε, το φεγγάρι έρχεται......

 

https://farm8.staticflickr.com/7751/17158921638_e9f7b6e7f0_o.jpg

17158921638_e9f7b6e7f0_o.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για μένα, σαφώς και το ξέρω ότι ένα αδύναμο hardware με μικρούς αισθητήρες κλπ, με υπερόξυνση προσπαθούν να αντλήσουν όσο περισσότερη λεπτομέρεια γίνεται, αλλά είναι fake... Το 930 π.χ. είναι στα όρια, το S6 είναι λίγο πάνω από τα όρια, αλλά ήδη πολύ πιο ήπιο από παλιότερα Samsung. Αυτό που θα ήθελα, είναι να ρυθμίζεται χειροκίνητα η όξυνση σε κάποιο βαθμό (στο 808 γίνεται). Αντίθετα, το 808 και το 1020 που δεν χρειάζονται καν τέτοιους αλγορίθμους, βγάζουν φυσικές γενικά φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση. Γι αυτό άλλωστε υπήρχε το μοτο Zoom Reinvented, που ουσιαστικά πήγαινε στην τεράστια ανάλυση που διαθέτουν και στο μεγάλο αισθητήρα τους, συνδυασμός που μπορεί να αποδώσει γενικά πολύ καλά crop, με ήπια ή μηδαμινή όξυνση. Το 808 μάλιστα μπορεί να το κάνει πολύ καλύτερα σε όλη την επιφάνεια της φωτογραφίας, ενω το 1020 πιο πολύ στο κέντρο.

 

Για το HDR συμφωνούμε, είναι απαραίτητο μόνο σε ακραίες συνθήκες, αλλιώς χαλάει την φωτογραφία...

 

Λαθος μεγαλο...μεγιστο θα ελεγα.Σε ημερησια εξωτερικα πλανα το HDR ειναι Must.

Πιο συγκεκριμενα οτιδηποτε πλανο οπου το φως βρισκεται μπροστα σου και οχι πισω σου χρειαζεται HDR.

Αλλιως η θα εχεις καμμενο ουρανο η θα εχεις σκοτεινο foreground.

Και το δευτερο σκελος ειναι λανθασμενο " αλλιώς χαλάει την φωτογραφία."

Κλασικο παραδειγμα το Galaxy S6 οπου σχεδον ολα τα εξωτερικα πλανα ειναι με real time HDR...με αποτελεσμα παραπλησιο με το ανθρωπινο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...