Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο αυτόματο θα έστελνε το iso στα 1600 οπότε μόνο θόρυβος, απλά έβαλα iso 50 στο manual και τραβαγα... Στην αρχή μόνο που δεν είχε φώτα έβαλα 400 Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ , τι ταχύτητα κλείστρου είναι η καλύτερη? Πχ εμένα μου βγάζει το λιγότερο 0,6sec. Και επίσης iso πόσο να είναι για όσο δυνατόν λιγότερο θόρυβο? Από 800 και κάτω? Δεν μιλάω για απόλυτο σκοτάδι.
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ , τι ταχύτητα κλείστρου είναι η καλύτερη? Πχ εμένα μου βγάζει το λιγότερο 0,6sec. Και επίσης iso πόσο να είναι για όσο δυνατόν λιγότερο θόρυβο? Από 800 και κάτω? Δεν μιλάω για απόλυτο σκοτάδι.

 

καταρχην ποιο κινητο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ , τι ταχύτητα κλείστρου είναι η καλύτερη? Πχ εμένα μου βγάζει το λιγότερο 0,6sec. Και επίσης iso πόσο να είναι για όσο δυνατόν λιγότερο θόρυβο? Από 800 και κάτω? Δεν μιλάω για απόλυτο σκοτάδι.

 

εγω παντως βραδυ με νορμαλ φωτισμο ( βιτρινες,κολωνες,κλπ) παιζω κλειστρο 1/20, 1/10, και μεχρι 1/5 για φωτογραφιες με το χερι αφου δεν εχει ois το meizu και iso 200/400 αναλογα την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

εχει ois? .....

 

Ναι, 10χαρακτήρες

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα πχ αυτη σε iso 250 και κλειστρο 1/7

 

IMG_20150419_203317[/img]

 

απο nexus 6 και οι δυο. Δεν περιμενω τιποτα τρελο απο το τηλεφωνο αυτο , αλλα αφου φαινονται και μονο τι τραβαω κατι ειναι και αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάνετε ένα λάθος. Η διαφορά με το hdr βρίσκεται στο ότι τονίζει και επεξεργάζεται την φωτογραφία με διαφορετικούς φωτισμούς και στο τέλος τους ενώνει βγάζοντας την φωτογραφία που βλέπει τελικά το μάτι στην οθόνη. Δεν είναι η πραγματικότητα. Το ότι φαίνονται αντικείμενα που σε άλλη κάμερα θα ήταν σκιά είναι άλλο θέμα (που έχει πάλι να κάνει με την ψηφιακή επεξεργασία του φωτισμού). Απλά με τόση τεχνολογία χάνουμε την ουσία που λέει ότι η φωτογραφία είναι τέχνη. Γι' αυτό και στην nokia διατηρούν την επιλογή να βγάζουν και .dng ώστε να επεξεργάζεσαι την φωτογραφία όπως θέλει ο καθένας. Με την καταλληλη επεξεργασία μπορείς πολύ εύκολα να πετύχεις αποτελέσματα όπως του αυτόματου hdr (εντάξει, είναι λίγο πιο δύσκολο :lol: ). Προφανώς και είναι καλοδεχούμενο, αλλά στα samsung (σαν φωτογραφία λέω) το παρακάνουν στην επεξεργασία. Δεν υπάρχει μεγάλο βάθος πεδίου (χαρακτηριστικό ότι σε S5 χάνει τα χρώματα μετά απο ένα βάθος και τα κάνει όλα ίδια, και με hdr ενεργοποιημένο) αλλά η λεπτομέρεια που πετυχαίνουν με την όξυνση είναι μεγάλη. Και αυτή όμως έρχεται με ένα κόστος (ελαιογραφία).

 

edit: σαν κινητό και κάμερα ταυτόχρονα θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό το S6 (και ένα απο τα καλύτερα αυτή τη στιγμή), και ότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις. Απλά δεν είναι για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με φωτογραφία. Έτσι πιστεύω.

 

Να αρχίσω από το τέλος.

Δεν νομίζω ότι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την φωτογραφία θα το κάνει από το κινητό του.

Το 95% θέλουν μια καλή γρήγορη φωτογραφία με αυξημένη ευκρίνεια ώστε να μπορέσουν όταν δεν γίνεται διαφορετικά αφού δεν υπάρχει Optical Zoom, να πάρουν ενα κομμάτι απο το πλάνο όπου θα διακρίνεται αυτό που τους ενδιαφέρει.

 

Η τεχνική του HDR είναι γνωστή και απέχει λίγο απ αυτό που περιγραφεις. Στην πραγματικότητα το μάτι διακρίνει πολύ περισσότερα στα εντονα σκιερά μέρη. Παρόλα αυτά οπως είναι φυσικό η ελειψη φωτός αλλοιώνει τα χρώματα κλπ. Σε καμία περιπτωση όμως δεν είναι αυτή η μαυρίλα που βλέπουμε στις φωτογραφίες χωρίς HDR.

 

Το κινητό οπως είναι σήμερα κάνει πολλά πράγματα, αλλά κανένα τέλεια.

Εγώ δεν βλέπω ελαιογραφίες, αλλά καθαρές εικόνες και χρώματα πολύ κοντά στα πραγματικά. Σε άλλες συσκευές, βλέπουμε υπερτονισμένα γοητευτικά χρώματα που ομως δεν είναι αυτά που βλέπει το μάτι μας.

 

Ακόμα και σε 42αρα TV δεν βλέπω ελαιογραφίες στην παρακάτω φώτο που βγήκε αμεσα και χωρίς καμια δική μου παρέμβαση.

Φαίνονται λεπτομέρειες χωρις παραμορφώσεις σε δύσκολα σημεία όπως τα ιστία των γιώτ, διακρίνονται τα πρόσωπα των περαστικών, μέχρι και οι αριθμοί των αυτοκινήτων.

Αυτό ζητά η μεγάλη πλειονότητα από ένα κινητό. Τις καλλιτεχνικές μας ανησυχίες θα τις εκφράσουμε με μια καλή DSLR, πολύ διαβασμα και εξόδους μόνο γι αυτό τον σκοπό, όχι οταν είμαστε με την οικογένεια και θέλουμε απλά μια γρήγορη φώτο στο auto.

 

17016498170_b3a9094299_o.jpg20150419_163445 by kostaskazeros, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να αρχίσω από το τέλος.

Δεν νομίζω ότι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την φωτογραφία θα το κάνει από το κινητό του.

Το 95% θέλουν μια καλή γρήγορη φωτογραφία με αυξημένη ευκρίνεια ώστε να μπορέσουν όταν δεν γίνεται διαφορετικά αφού δεν υπάρχει Optical Zoom, να πάρουν ενα κομμάτι απο το πλάνο όπου θα διακρίνεται αυτό που τους ενδιαφέρει.

 

Η τεχνική του HDR είναι γνωστή και απέχει λίγο απ αυτό που περιγραφεις. Στην πραγματικότητα το μάτι διακρίνει πολύ περισσότερα στα εντονα σκιερά μέρη. Παρόλα αυτά οπως είναι φυσικό η ελειψη φωτός αλλοιώνει τα χρώματα κλπ. Σε καμία περιπτωση όμως δεν είναι αυτή η μαυρίλα που βλέπουμε στις φωτογραφίες χωρίς HDR.

 

Το κινητό οπως είναι σήμερα κάνει πολλά πράγματα, αλλά κανένα τέλεια.

Εγώ δεν βλέπω ελαιογραφίες, αλλά καθαρές εικόνες και χρώματα πολύ κοντά στα πραγματικά. Σε άλλες συσκευές, βλέπουμε υπερτονισμένα γοητευτικά χρώματα που ομως δεν είναι αυτά που βλέπει το μάτι μας.

 

Ακόμα και σε 42αρα TV δεν βλέπω ελαιογραφίες στην παρακάτω φώτο που βγήκε αμεσα και χωρίς καμια δική μου παρέμβαση.

Φαίνονται λεπτομέρειες χωρις παραμορφώσεις σε δύσκολα σημεία όπως τα ιστία των γιώτ, διακρίνονται τα πρόσωπα των περαστικών, μέχρι και οι αριθμοί των αυτοκινήτων.

Αυτό ζητά η μεγάλη πλειονότητα από ένα κινητό. Τις καλλιτεχνικές μας ανησυχίες θα τις εκφράσουμε με μια καλή DSLR, πολύ διαβασμα και εξόδους μόνο γι αυτό τον σκοπό, όχι οταν είμαστε με την οικογένεια και θέλουμε απλά μια γρήγορη φώτο στο auto.

 

17016498170_b3a9094299_o.jpg20150419_163445 by kostaskazeros, on Flickr

 

Φοβερη λεπτομερεια...Note 4 ειναι?

17203815872_47ae7fa728_c.jpg

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική του HDR είναι γνωστή και απέχει λίγο απ αυτό που περιγραφεις. Στην πραγματικότητα το μάτι διακρίνει πολύ περισσότερα στα εντονα σκιερά μέρη. Παρόλα αυτά οπως είναι φυσικό η ελειψη φωτός αλλοιώνει τα χρώματα κλπ. Σε καμία περιπτωση όμως δεν είναι αυτή η μαυρίλα που βλέπουμε στις φωτογραφίες χωρίς HDR.

 

Σε αυτό είναι η διαφωνία μου με εσάς. Το ματί προφανώς και έχει την δυνατότητα να καταγράψει πολλά περισσότερα αλλά ανάλογα με το φως που είναι διαθέσιμο, όπως είπατε. Επομένως, μια ρεαλιστική φωτογραφία θα αναδείξει αυτό που βλέπει το μάτι και όχι αυτό που εικάζουμε (χωρίς να βλέπουμε) ότι υπάρχει εκεί. Εάν υπάρχει μπόλικο φώς βλέπουμε και εμείς πολλά και ο φακός. Εάν όχι, εμείς βλέπουμε λίγα και ο φακός περισσότερα, αλλά το hdr είναι η ψηφιακή υποβοήθηση που δέχεται η φωτογραφία προκειμένου να απεικονήσει την λεπτομέρεια που δεν βλέπουμε εμείς με το μάτι. Ουδέν πρόβλημα σε αυτό. Κατά 90%, θέμα προσωπικού γούστου είναι η απεικόνιση του σκηνικού που φωτογραφίζουμε.

 

Το κινητό οπως είναι σήμερα κάνει πολλά πράγματα, αλλά κανένα τέλεια.

Εγώ δεν βλέπω ελαιογραφίες, αλλά καθαρές εικόνες και χρώματα πολύ κοντά στα πραγματικά. Σε άλλες συσκευές, βλέπουμε υπερτονισμένα γοητευτικά χρώματα που ομως δεν είναι αυτά που βλέπει το μάτι μας.

 

Ακόμα και σε 42αρα TV δεν βλέπω ελαιογραφίες στην παρακάτω φώτο που βγήκε αμεσα και χωρίς καμια δική μου παρέμβαση.

Φαίνονται λεπτομέρειες χωρις παραμορφώσεις σε δύσκολα σημεία όπως τα ιστία των γιώτ, διακρίνονται τα πρόσωπα των περαστικών, μέχρι και οι αριθμοί των αυτοκινήτων.

 

17016498170_b3a9094299_o.jpg20150419_163445 by kostaskazeros, on Flickr

 

Προφανώς και η φωτογραφία είναι πολύ όμορφη και εντυπωσιακή. Αλλά, επιτρέψτε μου, θεωρώ ότι είναι μια "εύκολη" φωτογραφία, με την έννοια του τοπίου και της φωτεινότητας. Είναι πεντακάθαρη, και με εξαιρετική λεπτομέρεια, όπως είπατε. Την ένσταση μου όμως την είπα και προηγούμενως και επιφυλλάσομαι ώστε αύριο να ανεβάσω τις δύο φωτογραφίες απο το S5 και το δικό μου το 930 ώστε να δείτε τη διαφορά. Προς θεού δεν λέω ότι είναι καλύτερο, αλλά ότι η εκτεταμένη χρήση του hdr μπορεί να καταστρέψει μια φωτογραφία παρά να την διορθώσει, και να καταλήξει σε αυτό που λέμε ελαιογραφία.

 

15602249053_0b05e405ce_c.jpgWP_20150106_13_27_17_Raw

 

Έβγαλα και εγώ πριν λίγο καιρό αυτή τη φωτογραφία. Όλα στο αυτόματο, εκτός του iso που είναι 100. Δεν ξέρω αν τεχνικά είναι μια καλή φωτογραφία (3062x1728 px) με λεπτομέρεια αλλά εγώ εκείνη τη στιγμή αυτό έβλεπα. Αυτό μου έδειξε το κινητό μου και πιστεύω πως εάν χρησιμοποιούσα hdr (που έχει το 930, και μάλιστα ρυθμιζόμενο) θα μου την κατέστρεφε.

 

Αυτό ζητά η μεγάλη πλειονότητα από ένα κινητό. Τις καλλιτεχνικές μας ανησυχίες θα τις εκφράσουμε με μια καλή DSLR, πολύ διαβασμα και εξόδους μόνο γι αυτό τον σκοπό, όχι οταν είμαστε με την οικογένεια και θέλουμε απλά μια γρήγορη φώτο στο auto.

 

Συμφώνα, περισσότερο απο όλα στο διάβασμα και τις εξόδους. Δεν έχουνε όλοι, δυστυχώς, την οικονομική δυνατότητα για μια καλή dslr, αν και γνωρίζω πως η φωτογραφία είναι ένα πολύ ακριβό χόμπυ. Οπότε βολευόμαστε με κάποιο κινητό ώστε να ξεμπουκώνουμε, αν μου επιτρέπετε. Εξ' ου και ο λόγος που αγόρασα ένα 930 (αρχικά το 1020 ήθελα :P ) και όxι κάποιο άλλο κινητό. Εξάλλου ανέφερα σε προηγούμενα post ότι, σχετικά με το S6, δεν μπορεί να ζητήσει η πλειονότητα κάτι παραπάνω απο την κάμερα ενός κινητού τηλεφώνου.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό είναι η διαφωνία μου με εσάς. Το ματί προφανώς και έχει την δυνατότητα να καταγράψει πολλά περισσότερα αλλά ανάλογα με το φως που είναι διαθέσιμο, όπως είπατε. Επομένως, μια ρεαλιστική φωτογραφία θα αναδείξει αυτό που βλέπει το μάτι και όχι αυτό που εικάζουμε (χωρίς να βλέπουμε) ότι υπάρχει εκεί. Εάν υπάρχει μπόλικο φώς βλέπουμε και εμείς πολλά και ο φακός. Εάν όχι, εμείς βλέπουμε λίγα και ο φακός περισσότερα, αλλά το hdr είναι η ψηφιακή υποβοήθηση που δέχεται η φωτογραφία προκειμένου να απεικονήσει την λεπτομέρεια που δεν βλέπουμε εμείς με το μάτι. Ουδέν πρόβλημα σε αυτό. Κατά 90%, θέμα προσωπικού γούστου είναι η απεικόνιση του σκηνικού που φωτογραφίζουμε.

 

 

 

Προφανώς και η φωτογραφία είναι πολύ όμορφη και εντυπωσιακή. Αλλά, επιτρέψτε μου, θεωρώ ότι είναι μια "εύκολη" φωτογραφία, με την έννοια του τοπίου και της φωτεινότητας. Είναι πεντακάθαρη, και με εξαιρετική λεπτομέρεια, όπως είπατε. Την ένσταση μου όμως την είπα και προηγούμενως και επιφυλλάσομαι ώστε αύριο να ανεβάσω τις δύο φωτογραφίες απο το S5 και το δικό μου το 930 ώστε να δείτε τη διαφορά. Προς θεού δεν λέω ότι είναι καλύτερο, αλλά ότι η εκτεταμένη χρήση του hdr μπορεί να καταστρέψει μια φωτογραφία παρά να την διορθώσει, και να καταλήξει σε αυτό που λέμε ελαιογραφία.

 

15602249053_0b05e405ce_c.jpgWP_20150106_13_27_17_Raw

 

Έβγαλα και εγώ πριν λίγο καιρό αυτή τη φωτογραφία. Όλα στο αυτόματο, εκτός του iso που είναι 100. Δεν ξέρω αν τεχνικά είναι μια καλή φωτογραφία (3062x1728 px) με λεπτομέρεια αλλά εγώ εκείνη τη στιγμή αυτό έβλεπα. Αυτό μου έδειξε το κινητό μου και πιστεύω πως εάν χρησιμοποιούσα hdr (που έχει το 930, και μάλιστα ρυθμιζόμενο) θα μου την κατέστρεφε.

 

 

 

Συμφώνα, περισσότερο απο όλα στο διάβασμα και τις εξόδους. Δεν έχουνε όλοι, δυστυχώς, την οικονομική δυνατότητα για μια καλή dslr, αν και γνωρίζω πως η φωτογραφία είναι ένα πολύ ακριβό χόμπυ. Οπότε βολευόμαστε με κάποιο κινητό ώστε να ξεμπουκώνουμε, αν μου επιτρέπετε. Εξ' ου και ο λόγος που αγόρασα ένα 930 (αρχικά το 1020 ήθελα :P ) και όxι κάποιο άλλο κινητό. Εξάλλου ανέφερα σε προηγούμενα post ότι, σχετικά με το S6, δεν μπορεί να ζητήσει η πλειονότητα κάτι παραπάνω απο την κάμερα ενός κινητού τηλεφώνου.

 

καταρχην σάυτη τη φωτογραφια εχεις χρησιμοποιησει φλας

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σάυτη τη φωτογραφια εχεις χρησιμοποιησει φλας

 

Ναι όντως, δεν το πρόσεξα. Αλλά που επηρρεάζει αυτό την συγκεκριμένη φωτογραφία, δεδομένου ότι είμαι σε ύψωμα και χωρίς αντικείμενο μπροστά? Δεν ξέρω, γι'αυτό ρωτάω. Φαντάζομαι ότι κάτι παίζει με τη φώτο και έκανες αυτή την παρατήρηση.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό είναι η διαφωνία μου με εσάς. Το ματί προφανώς και έχει την δυνατότητα να καταγράψει πολλά περισσότερα αλλά ανάλογα με το φως που είναι διαθέσιμο, όπως είπατε. Επομένως, μια ρεαλιστική φωτογραφία θα αναδείξει αυτό που βλέπει το μάτι και όχι αυτό που εικάζουμε (χωρίς να βλέπουμε) ότι υπάρχει εκεί. Εάν υπάρχει μπόλικο φώς βλέπουμε και εμείς πολλά και ο φακός. Εάν όχι, εμείς βλέπουμε λίγα και ο φακός περισσότερα, αλλά το hdr είναι η ψηφιακή υποβοήθηση που δέχεται η φωτογραφία προκειμένου να απεικονήσει την λεπτομέρεια που δεν βλέπουμε εμείς με το μάτι. Ουδέν πρόβλημα σε αυτό. Κατά 90%, θέμα προσωπικού γούστου είναι η απεικόνιση του σκηνικού που φωτογραφίζουμε.

 

 

 

Προφανώς και η φωτογραφία είναι πολύ όμορφη και εντυπωσιακή. Αλλά, επιτρέψτε μου, θεωρώ ότι είναι μια "εύκολη" φωτογραφία, με την έννοια του τοπίου και της φωτεινότητας. Είναι πεντακάθαρη, και με εξαιρετική λεπτομέρεια, όπως είπατε. Την ένσταση μου όμως την είπα και προηγούμενως και επιφυλλάσομαι ώστε αύριο να ανεβάσω τις δύο φωτογραφίες απο το S5 και το δικό μου το 930 ώστε να δείτε τη διαφορά. Προς θεού δεν λέω ότι είναι καλύτερο, αλλά ότι η εκτεταμένη χρήση του hdr μπορεί να καταστρέψει μια φωτογραφία παρά να την διορθώσει, και να καταλήξει σε αυτό που λέμε ελαιογραφία.

 

15602249053_0b05e405ce_c.jpgWP_20150106_13_27_17_Raw

 

Έβγαλα και εγώ πριν λίγο καιρό αυτή τη φωτογραφία. Όλα στο αυτόματο, εκτός του iso που είναι 100. Δεν ξέρω αν τεχνικά είναι μια καλή φωτογραφία (3062x1728 px) με λεπτομέρεια αλλά εγώ εκείνη τη στιγμή αυτό έβλεπα. Αυτό μου έδειξε το κινητό μου και πιστεύω πως εάν χρησιμοποιούσα hdr (που έχει το 930, και μάλιστα ρυθμιζόμενο) θα μου την κατέστρεφε.

 

 

 

Συμφώνα, περισσότερο απο όλα στο διάβασμα και τις εξόδους. Δεν έχουνε όλοι, δυστυχώς, την οικονομική δυνατότητα για μια καλή dslr, αν και γνωρίζω πως η φωτογραφία είναι ένα πολύ ακριβό χόμπυ. Οπότε βολευόμαστε με κάποιο κινητό ώστε να ξεμπουκώνουμε, αν μου επιτρέπετε. Εξ' ου και ο λόγος που αγόρασα ένα 930 (αρχικά το 1020 ήθελα :P ) και όxι κάποιο άλλο κινητό. Εξάλλου ανέφερα σε προηγούμενα post ότι, σχετικά με το S6, δεν μπορεί να ζητήσει η πλειονότητα κάτι παραπάνω απο την κάμερα ενός κινητού τηλεφώνου.

 

Η διαφωνία μας βρίσκεται στον τρόπο αντίληψης του όλου θέματος. Η δική μου άποψη είναι άκρως ρεαλοστική.

Αν σου αρέση η φωτογραφία σαν τέχνη, θα βρεις τον τρόπο να την κάνεις οπως πρέπει.

Όσο για το HDR, όταν το πρωτοεμφάνισε η apple το 2010, γράφτηκαν πολλά άρθρα με συγκριτικά που αποδεικνύουν ότι αποτελεί μια μεγάλη καινοτομία οταν υπάρχει σωστή υλοποίηση. Δεν πρόκειται για εικόνες που "φαντάζεται" το λογισμικό της κάμερας, αλλά πολλές φωτογραφίες μαζί με διαφορετικές ρυθμίσεις απο τις οποίες στην τελική μένουν αυτά τα στοιχεία που συνθέτουν μια φωτογραφία όπου πχ στα σκοτεινα σημεία έχει δοθεί το φως που τους λείπει, ενώ στα φωτισμένα δεν υπάρχει κάψιμο. Να το πω χοντρικά, είναι σαν να συνθέτεις μια φωτογραφία από 2 κομμάτια όπου στο ένα έχεις μια φώτο εστιασμένη στα σκοτεινά σημεία η οποία δίνει φως σε αυτά, αλλά παράλληλα καίει τον ουρανό και η άλλη εστιασμενη στα φωτεινά που μαυρίζει όμως τα σκοτεινά. Το λογισμικό πετάει τα καμένα και μαυρισμένα κομμάτια και σου δίνει την σωστή τελική εικόνα.

Το θέμα είναι η υλοποίση γιατί σπάνια βλέπουμε σωστό HDR. Τις περισσότερες φορές υπάρχει φώς, αλλά ξεθωριασμένα χρώματα όπου το πράσινο πάει προς το κίτρινο, το κόκκινο προς το πορτοκαλί κλπ

 

Η φωτογραφία που ανέβασες ανήκει κι αυτή όπως και του keras στο είδος Art Photo Galery και οι σκιες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της. Αν δεν υπήρχαν θα ήταν απλά μια ρεαλιστική φωτογραφία και όχι τέχνη. (Παρεπιπτόντως το φλας βοηθά κάποιες φορές ακόμα και αν δεν έχουμε αντικείμενο μπροστά μας. Πιθανως χωρίς αυτό, το φώς του ήλιου πίσω από τα συννεφα να χαλούσε λίγο τον ουρανό. Είναι μια τεχνική που χρησιμοποιείται όταν έχουμε φως κόντρα.)

 

Τέλος θα πώ ότι και πάλι η apple ήταν αυτή που καθόρισε το πως πρέπει να είναι η φωτογραφία στα κινητά.

Ο ορισμός της είναι "ευκολη φώτο χωρίς πολλά πολλά" ώστε να μπορεί καθε χρηστης μ ενα κλικ να έχει οσο γινεται καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό προσπαθούν να πετύχουν ολοι οι κατασκευαστές. Δεν τους βγαίνει όμως στο λογισμικό και διατηρούν τις δεδαλλωδεις ρυθμίσεις για να μπορεί κάποιος που ξέρει, να μαζέψει τις ατέλειες. Λάθος προσεγγιση γιατί δεν εκμεταλευεται καθόλου τις δυνατοτητες που της δίνει η τεχνολογία να έχει πίσω από τον φακό ενα μικρο-υπολογιστή.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά έχουν ειπωθεί για HDR+/nonHDR+, θα προσπαθήσω να βοηθήσω. Παραθέτω φωτογραφίες σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, ίδιες πόζες, με και χωρίς HDR+ (Nexus 6)

 

HDR+

IMG_20150420_053203 by petkyrk, on Flickr[/img]

HDR+

IMG_20150420_055621 by petkyrk, on Flickr[/img]

HDR+

IMG_20150420_060950 by petkyrk, on Flickr[/img]

HDR+

IMG_20150420_063014 by petkyrk, on Flickr[/img]

Δεν ξέρω αν βοηθάει το δείγμα μου, ήταν και δύσκολες οι συνθήκες φωτογραφίας. Θα ανεβάσω και άλλο δείγμα όταν θα έχουμε καθαρή ημέρα και νορμαλ φωτισμό να δούμε και εκεί διαφορές.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...