Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

............................................

Με πρόλαβες! Θα έλεγα ότι το ιδανικό θα ήταν το οπτικό ζουμ για το φεγγάρι και αμέσως μετά το pureview zoom. Τα υπόλοιπα αν εφαρμόσουν ψηφιακό ζουμ χάνουν πολύ σε λεπτομέρεια...

 

Να υποθέσω έβαλες οπτικό ζουμ 10x (μέγιστο) + μέγιστο ψηφιακό ζουμ για αυτό το αποτέλεσμα ή μόνο οπτικό; .............................................

 

10X οπτικό, το S4 zoom αν θυμάμαι καλά, δεν είχε ψηφιακό, μόνο οπτικό πρέπει να έχει η φωτο.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]57767[/ATTACH]Καλησπέρα στην παρέα,note 3 στο αυτόματο.

https://www.dropbox.com/s/4dmw5jp0dmjzzls/20150127_142001.jpg?dl=0

Edited by geotrvs
Link to comment
Share on other sites

Ο σημερινός πανσέληνος με το S4 zoom. (Crop)

 

Στο link η ορίτζιναλ φώτο.

"20150306_224507.jpg": https://onedrive.live.com/redir?resid=FFB6C9985F8A9EB5!1682&authkey=!AA3UQrUKdmBVdxA&v=3&ithint=photo%2cjpg

 

(Κάντε λήψη την φώτο γιατί στον browser δεν προβάλλεται σε πλήρη ανάλυση).

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ο σημερινός πανσέληνος με το S4 zoom. (Crop)

 

Στο link η ορίτζιναλ φώτο.

"20150306_224507.jpg": https://onedrive.live.com/redir?resid=FFB6C9985F8A9EB5!1682&authkey=!AA3UQrUKdmBVdxA&v=3&ithint=photo%2cjpg

 

(Κάντε λήψη την φώτο γιατί στον browser δεν προβάλλεται σε πλήρη ανάλυση).

 

ακομα το χεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ακολουθο το μοτιβο φεγγαρια υπεβαλα σε καποια τεστ το mx4 μου, δε λεω με ζορισε καθος no ois no party για εμενα που τρεμω αλλα κατι καταφερα, δεν ειναι NOKIA μεν αρκετα καλο δε. τι λετε? Mx4

και εδω στη καφετέρια με 10sec προφανος και κάποιος μου μπήκε στο πλανο και δεν ήξερα ακριβώς τι τραβάω μιας και το ακούμπησα σε ενα ποτήρι :lol: https://www.flickr.com/photos/129989588@N03/16529744867/in/photostream/ στην αμεσως επομενη στο flickr την εχω κανει crop και επαιξα λιγο με τα χρώματα απο το κινητο, δεν την περασα καν pc και ΔΕΝ ξερω να κανω και πολλά. και μια βραδυνη στο μπαλκονι προς το κακο βεβαια αυτες μιας και μαλλον ο custom τριποδας μου παιζει λιγο η δεν μου βγηκε το focus Mx4

Edited by sam28
Link to comment
Share on other sites

ακομα το χεις ε?

Ναι το κρατάω για το zoom και το xenon.

Χωρίς την χρήση zoom δεν είναι κάτι σπουδαίο. Θα έλεγα πολύ κατώτερο από τα σημερινά android καθώς δεν διαθέτει processing. Ότι τραβάς παίρνεις.

Το κουβαλάω μόνο σε εκδρομές η εκδηλώσεις.

Σε καθημερινές απροοπτες καταστάσεις μου αρκεί το Μ8.

[ATTACH]57785[/ATTACH]

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες όλες οι φωτό με τα φεγγάρια! (Άνοιξα θέμα τελικά, ε; χεχε)

 

Το οπτικό ζουμ όπως είπα είναι απαραίτητο για τέτοιες μεγάλες αποστάσεις και σαφώς είναι το ιδανικό. Εκτός από τα ζουμ της Σάμυ βέβαια, μπορεί να εφαρμοστεί πρόσθετο οπτικό ζουμ, ως επιπλέον εξάρτημα, για όλες τις άλλες συσκευές. Σκέφτομαι να προμηθευτώ ένα οικονομικό για τέτοιες περιστάσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και δεν ακολουθο το μοτιβο φεγγαρια υπεβαλα σε καποια τεστ το mx4 μου, δε λεω με ζορισε καθος no ois no party για εμενα που τρεμω αλλα κατι καταφερα, δεν ειναι NOKIA μεν αρκετα καλο δε. τι λετε? Mx4

και εδω στη καφετέρια με 10sec προφανος και κάποιος μου μπήκε στο πλανο και δεν ήξερα ακριβώς τι τραβάω μιας και το ακούμπησα σε ενα ποτήρι :lol: https://www.flickr.com/photos/129989588@N03/16529744867/in/photostream/ στην αμεσως επομενη στο flickr την εχω κανει crop και επαιξα λιγο με τα χρώματα απο το κινητο, δεν την περασα καν pc και ΔΕΝ ξερω να κανω και πολλά. και μια βραδυνη στο μπαλκονι προς το κακο βεβαια αυτες μιας και μαλλον ο custom τριποδας μου παιζει λιγο η δεν μου βγηκε το focus Mx4

 

Η πρώτη έχει πολύ ωραία χρώματα! Μπράβο που τα αποτύπωσε τόσο καλά! Λεπτομέρειες δεν μπορώ να δω φυσικά, είναι σκοτεινά στο σύνολο, αλλά γενικά είναι καλή.

 

Από τις άλλες δύο, η μία είδα είναι μακράς έκθεσης 10 δευτερολέπτων και γι αυτό βγήκε κουνημένη και πολύ φωτεινή. Τέτοια έκθεση είναι καλή π.χ. για να δεις τα αστέρια στον ουρανό, όταν υπάρχει απόλυτο σκοτάδι, αλλιώς δεν χρειάζεται τόσο.

 

Η τελευταία επίσης βγήκε υπερβολικά φωτεινή, δεν χρειαζόταν κι εκεί τόση έκθεση, αλλά είναι καλή σε γενικές γραμμές.

 

Λίγο παραπάνω να ασχοληθείς και να πειραματιστείς με τις ρυθμίσεις θα βγάζεις τις καλύτερες δυνατές για την κάθε περίσταση! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος note 4 και ειπα να δειξω μερικες φωτος στο νημα. H πρωτη ειναι χωρις hdr και η δευτερη με hdr, και οι δυο στο auto.

https://www.dropbox.com/s/s0ozt2w5ldsrtcp/2015-03-08%2009.07.21.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/d2t741zktvvcgaf/2015-03-08%2009.07.14.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]57767[/ATTACH]Καλησπέρα στην παρέα,note 3 στο αυτόματο.

https://www.dropbox.com/s/4dmw5jp0dmjzzls/20150127_142001.jpg?dl=0

 

δεν περίμενα να έχει τόσο καλές φωτογραφίες το note 3 . πολύ καλές φωτο

Link to comment
Share on other sites

δεν περίμενα να έχει τόσο καλές φωτογραφίες το note 3 . πολύ καλές φωτο

η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι σε συνθήκες (στο πόδι κυριολεκτικά) με τουλάχιστον 5-6 μποφόρ αέρα!

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη καμερα σε android

Άμα λέω θα μας βγουν οι Κινέζοι από το πουθενά άδικο έχω? Κι εμένα μ' αρέσουν αυτές οι φωτογραφίες. Γενικά οι Κινέζικες εταιρείες χρησιμοποιούν φυσικούς αλγορίθμους που είναι και του γούστου μου, πιο κοντά δηλαδή σε 808, Ν8 και παλιά Νόκια στις δόξες της. Τα Lumia τείνουν στην υπερ-επεξεργασία σταδιακά (δηλαδή τα νεότερα μοντέλα) και θυμίζουν τα ακριβά ανδροειδή. Θα δείξει τι πορεία θα ακολουθήσει η Νόκια στο restart της, αλλά και οι Κινέζοι

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

δεν περίμενα να έχει τόσο καλές φωτογραφίες το note 3 . πολύ καλές φωτο

Την ημέρα μόνο γιατί την νύχτα άστα. .

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη καμερα σε android

 

Sony imx220, το ιδιο που εχει και η sony στο z3 και οντως ειναι πολυ καλο module, δεν κανουν εκπτωσεις οι κινεζοι πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Sony imx220, το ιδιο που εχει και η sony στο z3 και οντως ειναι πολυ καλο module, δεν κανουν εκπτωσεις οι κινεζοι πλεον.

 

Ένα ois θα το ήθελα κολασμενα... :p

Link to comment
Share on other sites

οντως το ois του λειπει αρκετα κατω απο ορισμενες συνθηκες

 

Χωρις optical stabilization , τις βραδυνες τις ξεχνας.Η κουνημενες θα βγουν η θα εχου θορυβο.Δε γλυτωνεις.

Παντως στο συνολο η καμερα ειναι κορυφαια

1.φοβερος φακος απο τη Sony

2.εξαιρετικο software

3.ταχυτητα κλειστρου 30 δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις optical stabilization , τις βραδυνες τις ξεχνας.Η κουνημενες θα βγουν η θα εχου θορυβο.Δε γλυτωνεις.

Παντως στο συνολο η καμερα ειναι κορυφαια

1.φοβερος φακος απο τη Sony

2.εξαιρετικο software

3.ταχυτητα κλειστρου 30 δευτερολεπτα.

Μέχρι 20sec πάει αλλά ναι τα υπόλοιπα ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις optical stabilization , τις βραδυνες τις ξεχνας.Η κουνημενες θα βγουν η θα εχου θορυβο.Δε γλυτωνεις.

Παντως στο συνολο η καμερα ειναι κορυφαια

1.φοβερος φακος απο τη Sony

2.εξαιρετικο software

3.ταχυτητα κλειστρου 30 δευτερολεπτα.

 

Καλα η ταχυτητα κλειστου 30sec (ή 20sec τεσπα), ειναι μαλλον τραβηγμενη για τοσο μικρο αισθητηρα, γιατι τα hot pixels θα κανουν παρτυ, αλλα καλο ειναι να υπαρχει, με τριποδακι κανεις ωραια εφε και δεδομενο οτι θα κρατησεις το iso στην πιο χαμηλη επιλογη θα παρεις σχετικα καλο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα η ταχυτητα κλειστου 30sec (ή 20sec τεσπα), ειναι μαλλον τραβηγμενη για τοσο μικρο αισθητηρα, γιατι τα hot pixels θα κανουν παρτυ, αλλα καλο ειναι να υπαρχει, με τριποδακι κανεις ωραια εφε και δεδομενο οτι θα κρατησεις το iso στην πιο χαμηλη επιλογη θα παρεις σχετικα καλο αποτελεσμα.

 

με ταχυτητα 20 sec μπορεις να κανεις τρελα πραγματα.Απο Light trails μεχρι και Milky way Μπορεις να πιασεις.

Μακαρι να ειχαν και τα Lumia τετοιες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ολα στο αυτοματο με samsung alpha ακουω παιδες....

 

http://i.imgur.com/2fCQ5RE.jpg

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δανείζομαι το λινκ απο το thread του Lenovo Vibe z2 pro. Για πειτε τη γνωμη σας για τη φωτο.

https://db.tt/ujE4HGlC

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...