Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Καλησπερα!

Τοτε που πηγα το ταξιδι,Νοεμβριο ημουν στην Cyan ,ναι ολα αυτοματο ηταν,απλά μου βγαζει raw καταληξη διοτι το ειχα να βγαζει και jpeg 5mp + dng 38 mp..

Ετσι σ αυτες των 5mp εχω παρατηρησει οτι εχει καταληξη raw και στις dng τις λεει raw high resolution..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!

Τοτε που πηγα το ταξιδι,Νοεμβριο ημουν στην Cyan ,ναι ολα αυτοματο ηταν,απλά μου βγαζει raw καταληξη διοτι το ειχα να βγαζει και jpeg 5mp + dng 38 mp..

Ετσι σ αυτες των 5mp εχω παρατηρησει οτι εχει καταληξη raw και στις dng τις λεει raw high resolution..

Ωραίες φωτό και ωραίο θέμα! :) Από ποια πόλη ακριβώς είναι; (Η σημαία προδίδει την χώρα αλλά όχι την πόλη...)

 

To raw μπορείς να το βελτιώσεις στο μέγιστο στον υπολογιστή, χωρίς απώλειες. Οι lossless jpg είναι ό,τι πλησιέστερο γνωρίζω στο Symbian και το 808, αλλά έχει εντελώς διαφορετική λογική. Παρόλα αυτά είναι η βέλτιστη ποιότητα με ελάχιστες απώλειες, όταν δεν έχεις raw.

 

Σχετικά με τα ανδροειδή συμφωνώ ότι από τους πιο δυνατούς παίκτες είναι το Note4, απλά δεν μου αρέσει η τόσο αυξημένη όξυνση της σειράς Note. Στον γαλαξία είναι πιο ισορροπημένα τα πράγματα γενικά, αναμένω να δω και συγκριτικά με το 6ο της σειράς. Παρόλα αυτά το CM1 πιστεύω είναι το καλύτερο στα ανδροειδή, πιο ισορροπημένο, με το μεγαλύτερο αισθητήρα σε κινητό και το μόνο νομίζω, με Leica. Ελπίζω σε διάδοχό του με ευρεία διαθεσιμότητα και πιο προσιτή τιμή.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι οι 5άρες raw δεν θα είναι πραγματικές raw..;

Γιατί απο τη στιγμή που κάνει downsampling απο 38 σε 5, πως είναι raw..;

Ή δεν παίζει ρόλο, απλά raw είναι το είδος του αρχείου, έτσι όπως σώζεται για να είναι full επεξεργάσιμο; Αλλά και πάλι, για να δημιουργηθεί η 5άρα, δεν υπόκειται σε επεξεργασία; Νομίζω ναι, οπότε δεν πρέπει να είναι raw...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια φωτογραφία τραβηγμένη με την εφαρμογή Snap Camera.. IMG_20150312_124136

Αν και βγάζει με υπερβολικά MB μέγεθος στις φωτογραφίες , πιστεύω πως η stock camera του nubia αν και με τα μισά MB σε μέγεθος, που βγάζει τις φωτογραφίες σε σχέση με τη Snap, είναι πιο καλές σε απόδοση των χρωμάτων και ευκρίνια (σε κοντινές αποστάσεις)..

Αρκετά καλή. Γι αυτό που λες, θα πρέπει να ανεβάσεις δείγματα για να δούμε. Ποιό Nubia έχεις;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ @Mivas , @Keras & @demon2411!

Ναι ξερω οτι το raw που ειναι ακατεργαστο μπορω να το επεξεργαστω στο pc και να παρω τρομερα αποτελεσματα..

Oι πρωτες 2 και η τελευταια ειναι απο Νεα Υορκη,και η 3η και 4η ειναι απο Ουασινγκτον!

Ηταν πολυ μεγαλη εμπειρια το ταξιδι αυτο πραγματι!Δεν βλεπω την ωρα να ξαναπαω!χαχαχ

Oχι δεν ειναι raw αυτες που ανεβασα,ειναι οι 5αρες jpg απλα ετσι τις ονομαζει το κιν. οταν τραβας στην επολογη 5+38 (οπου το 38 ειναι raw). Τις 5αρες μου τις λεει raw και τος 38αρες raw high res...

Edited by apollodelphi
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ @Mivas & @Keras!

Ναι ξερω οτι το raw που ειναι ακατεργαστο μπορω να το επεξεργαστω στο pc και να παρω τρομερα αποτελεσματα..

οι πρωτες 2 και η τελευταια ειναι απο Νεα Υορκη,και η 3η και 4η ειναι απο Ουασινγκτον!

Ηταν πολυ μεγαλυ εμπειρια το ταξιδι αυτο πραγματι!Δεν βλεπω την ωρα να ξαναπαω!χαχαχ

Oχι δεν ειναι raw αυτες που ανεβασα,ειναι οι 5αρες jpg απλα ετσι τις ονομαζει το κιν. οταν τραβας στην επολογη 5+38 (οπου το 38 ειναι raw). Τις 5αρες μου τις λεει raw και τος 38αρες raw high res...

 

Λοιπον για να καταλαβεις

5mp = jpeg Pureview

38mp = hi res jpeg

38mp = dng ...τυπος αρχειου raw Μη επεξεργασμενο

Link to comment
Share on other sites

@paok2470 ναι το γνωριζω αυτο :)

Πχ στην πρωτη που εχω ανεβασει το raw αρχειο στο pc μου το ονομαζει 'WP_20141124_14_51_28_Raw__highres'

Ενω το 5αρι το λεει raw ,αλλα ξερω οτι ειναι jpg

Link to comment
Share on other sites

@paok2470 ναι το γνωριζω αυτο :)

Πχ στην πρωτη που εχω ανεβασει το raw αρχειο στο pc μου το ονομαζει 'WP_20141124_14_51_28_Raw__highres'

Ενω το 5αρι το λεει raw ,αλλα ξερω οτι ειναι jpg

 

μη κοιτας πως το ονομαζει...την καταληξη θα δεις.

Αμα εχει καταληξη .dng ειναι αρχειο raw.Αλλιως ειναι jpeg

Link to comment
Share on other sites

 

Αρκετά καλή. Γι αυτό που λες, θα πρέπει να ανεβάσεις δείγματα για να δούμε. Ποιό Nubia έχεις;

Το z7 mini έχω .. Είχα ανεβάσει πιο παλιά από την stock κάμερα δείγματα..Αλλά είχα πιο παλιά rom..Με αυτήν την rom μου κρατάει πιο χαμηλά το iso στις φωτογραφίες και βγαίνουν πιο καλές ..

snap camera https://www.flickr.com/photos/131007654@N06/16597485987/in/photostream/lightbox/

stock camera stock camera

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να παρω ενα τριποδακι... Παλευα να βγαλω φοτο κεραυνούς τωρα που ριχνει καρέκλες αλλα απογοητευτηκα... Δυο μονο κατάφερα να βγάλω η μια κάτω του μετρίου και η άλλη που ειχα τυχη και μου σκασαν εκει που ηθελα οι κεραυνοί κουνήθηκε το ρημάδι και βγήκε κουνημένη ανω κατω. εχετε τιποτα αξιόλογο και πανω απο ολα ΦΘΗΝΟ να προτείνετε σε φαση universal? Ειδα καποια στο e-bay αλλα δεν μου φαίνονται σοι θα προτιμούσα καποιος που να εχει πάρει να μου προτείνει κάποιο να καθετε και το mx4 πανω.

 

Btw, ειδα τις φοτο του φιλου με το lumia και απλα ζήλεψα... Όντος η νοκια ειναι υπερβολικά μπροστά στο τομέα κινητό κάμερα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να παρω ενα τριποδακι... Παλευα να βγαλω φοτο κεραυνούς τωρα που ριχνει καρέκλες αλλα απογοητευτηκα... Δυο μονο κατάφερα να βγάλω η μια κάτω του μετρίου και η άλλη που ειχα τυχη και μου σκασαν εκει που ηθελα οι κεραυνοί κουνήθηκε το ρημάδι και βγήκε κουνημένη ανω κατω. εχετε τιποτα αξιόλογο και πανω απο ολα ΦΘΗΝΟ να προτείνετε σε φαση universal? Ειδα καποια στο e-bay αλλα δεν μου φαίνονται σοι θα προτιμούσα καποιος που να εχει πάρει να μου προτείνει κάποιο να καθετε και το mx4 πανω.

 

Btw, ειδα τις φοτο του φιλου με το lumia και απλα ζήλεψα... Όντος η νοκια ειναι υπερβολικά μπροστά στο τομέα κινητό κάμερα....

 

mount Θα παρεις που κουμπωνει πανω στον τριποδα και κανει για ολα τα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Μία και από εμένα με Note 3 https://www.dropbox.com/s/e7fm2b3rgb3k48d/20141218_194328.jpg?dl=0

 

Καθόσουν και εσυ μια ωρα με το κινητό στο μπαλκόνι? :lol: Πως την εβγαλες? Εχει το note manual επιλογές για shuter speed ? Εγω παιζει να εβγαλα καμια 40αρια διαφορετικές μεχρι να πετυχω κανα κεραυνο στο frame μου να φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Καθόσουν και εσυ μια ωρα με το κινητό στο μπαλκόνι? :lol: Πως την εβγαλες? Εχει το note manual επιλογές για shuter speed ? Εγω παιζει να εβγαλα καμια 40αρια διαφορετικές μεχρι να πετυχω κανα κεραυνο στο frame μου να φαίνεται...

Αυτή την είχα βγάλει πριν καιρό σε μία καλοκαίρια εδώ στην Κρήτη....πρέπει να είχα βγάλει τουλάχιστον 100 εκείνο το βράδυ αλλά στο όρθιο χωρίς τρίποδα.ρύθμιση έχει μόνο για το iso τίποτα άλλο....και αυτή είναι εντελώς στο αυτόματο απλά είχα απενεργοποιήσει το φλας για να τραβάει γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μένα.

Πριν ένα μήνα πήρα το Lumia 1020 γιατί με ενδιαφέρει η καλή φωτογραφία στο κινητό και ξεκίνησα να διαβάζω και το παρόν θέμα (σχεδόν το διάβασα όλο). Με το διάβασμα όμως προέκυψε η απορία πόσο καλό είναι και το Lumia 930.

Έτσι από χτες που είναι στα χέρια μου ξεκίνησα να βγάζω τις ίδιες φωτογραφίες για να τις συγκρίνω και να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω. Εδώ οφείλω να πω, ότι θα χαιρόμουν πολύ εάν το 930 έβγαζε ελαφρώς χειρότερες φωτογραφίες απ' το 1020 γιατί σαν συσκευή είναι μπροστά και την προτιμώ και δεν θα με απέτρεπε η λεπτομέρεια στη φώτο να μην το κρατήσω.

Όλες οι φωτογραφίες βγήκαν στο αυτόματο και στο χέρι.

Στο παρακάτω link οι φωτογραφίες είναι ενωμένες για ευκολία σύγκρισης. Οι πάνω είναι του 930 και οι κάτω του 1020.

01-vert

 

Και εδώ είναι οι γνήσιες

01

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μένα.

Πριν ένα μήνα πήρα το Lumia 1020 γιατί με ενδιαφέρει η καλή φωτογραφία στο κινητό και ξεκίνησα να διαβάζω και το παρόν θέμα (σχεδόν το διάβασα όλο). Με το διάβασμα όμως προέκυψε η απορία πόσο καλό είναι και το Lumia 930.

Έτσι από χτες που είναι στα χέρια μου ξεκίνησα να βγάζω τις ίδιες φωτογραφίες για να τις συγκρίνω και να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω. Εδώ οφείλω να πω, ότι θα χαιρόμουν πολύ εάν το 930 έβγαζε ελαφρώς χειρότερες φωτογραφίες απ' το 1020 γιατί σαν συσκευή είναι μπροστά και την προτιμώ και δεν θα με απέτρεπε η λεπτομέρεια στη φώτο να μην το κρατήσω.

Όλες οι φωτογραφίες βγήκαν στο αυτόματο και στο χέρι.

Στο παρακάτω link οι φωτογραφίες είναι ενωμένες για ευκολία σύγκρισης. Οι πάνω είναι του 930 και οι κάτω του 1020.

01-vert

 

Και εδώ είναι οι γνήσιες

01

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι συμβαίνει πλέον στο 1020 από τότε που το είχα εγώ, αλλά σχεδόν σε όλες βλέπω ένα λευκό πέπλο σαν φως να πέφτει μπροστά, με αποτέλεσμα τα χρώματα του 930 να είναι πολύ πιο ζωντανά και καθαρά. Επίσης μοιάζει να είναι σε πολλές out of focus, τι να πω δεν ξέρω.

Προσωπικά θα κρατούσα το 930 , το οποίο εγώ τελικά το έδωσα (δεν άντεξα τις ελλείψεις του λειτουργικού) , το οποίο πουθενά δεν με κρέμασε το λίγο που το είχα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Δεν μοιάζει να είναι out of focus. Απλά είναι! Όπως επίσης σε κάποιες φωτογραφίες φαίνεται να μην είναι καθαρισμένος ο φακός.

Αλλού ξεφεύγει το ένα σε χρώματα, αλλού το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

"Ειλικρινά δεν ξέρω τι συμβαίνει πλέον στο 1020 από τότε που το είχα εγώ, αλλά σχεδόν σε όλες βλέπω ένα λευκό πέπλο σαν φως να πέφτει μπροστά, με αποτέλεσμα τα χρώματα του 930 να είναι πολύ πιο ζωντανά και καθαρά. Επίσης μοιάζει να είναι σε πολλές out of focus, τι να πω δεν ξέρω."

 

"Δεν μοιάζει να είναι out of focus. Απλά είναι! Όπως επίσης σε κάποιες φωτογραφίες φαίνεται να μην είναι καθαρισμένος ο φακός.

Αλλού ξεφεύγει το ένα σε χρώματα, αλλού το άλλο."

 

Θα σας παρακαλούσα και τους δύο, για διευκόλυνση και κατανόηση δικιά μου και αρκετών άλλων να είστε λίγο πιο συγκεκριμένοι και με παραδείγματα. Και θα εξηγήσω και 'γω την ιστορία και τις ιδιαιτερότητες της κάθε φωτογραφίας. Μπας και βγάλουμε άκρη :lol: Βέβαια έχω και 'γω τις απόψεις μου (σαν ερασιτέχνης) για κάθε μία, αλλά, θέλω ν' ακούσω γνώμες πιο "ψαγμένων" και να τις συζητήσουμε.

Edited by kats3777
"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

"Ειλικρινά δεν ξέρω τι συμβαίνει πλέον στο 1020 από τότε που το είχα εγώ, αλλά σχεδόν σε όλες βλέπω ένα λευκό πέπλο σαν φως να πέφτει μπροστά, με αποτέλεσμα τα χρώματα του 930 να είναι πολύ πιο ζωντανά και καθαρά. Επίσης μοιάζει να είναι σε πολλές out of focus, τι να πω δεν ξέρω."

 

"Δεν μοιάζει να είναι out of focus. Απλά είναι! Όπως επίσης σε κάποιες φωτογραφίες φαίνεται να μην είναι καθαρισμένος ο φακός.

Αλλού ξεφεύγει το ένα σε χρώματα, αλλού το άλλο."

 

Θα σας παρακαλούσα και τους δύο, για διευκόλυνση και κατανόηση δικιά μου και αρκετών άλλων να είστε λίγο πιο συγκεκριμένοι και με παραδείγματα. Και θα εξηγήσω και 'γω την ιστορία και τις ιδιαιτερότητες της κάθε φωτογραφίας. Μπας και βγάλουμε άκρη :lol: Βέβαια έχω και 'γω τις απόψεις μου (σαν ερασιτέχνης) για κάθε μία, αλλά, θέλω ν' ακούσω γνώμες πιο "ψαγμένων" και να τις συζητήσουμε.

 

Πρεπει να αναλυσουμε την καθε φωτο ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μένα.

Πριν ένα μήνα πήρα το Lumia 1020 γιατί με ενδιαφέρει η καλή φωτογραφία στο κινητό και ξεκίνησα να διαβάζω και το παρόν θέμα (σχεδόν το διάβασα όλο). Με το διάβασμα όμως προέκυψε η απορία πόσο καλό είναι και το Lumia 930.

Έτσι από χτες που είναι στα χέρια μου ξεκίνησα να βγάζω τις ίδιες φωτογραφίες για να τις συγκρίνω και να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω. Εδώ οφείλω να πω, ότι θα χαιρόμουν πολύ εάν το 930 έβγαζε ελαφρώς χειρότερες φωτογραφίες απ' το 1020 γιατί σαν συσκευή είναι μπροστά και την προτιμώ και δεν θα με απέτρεπε η λεπτομέρεια στη φώτο να μην το κρατήσω.

Όλες οι φωτογραφίες βγήκαν στο αυτόματο και στο χέρι.

Στο παρακάτω link οι φωτογραφίες είναι ενωμένες για ευκολία σύγκρισης. Οι πάνω είναι του 930 και οι κάτω του 1020.

01-vert

 

Και εδώ είναι οι γνήσιες

01

 

Πολύ ωραίο το συγκριτικο σου φίλε μου.

Δεν ξέρω αν πρόσεξες να έχεις τους φακούς των συσκευών καθαρούς, και αν πρόσεξες ιδιαίτερα την εστίαση σε κάθε φωτογραφία να είναι στο ίδιο ακριβώς σημείο. Έχω την υποψία από ότι είδα ότι πιθανόν να συμβαίνουν τα ανωτέρω. Τις είδα όλες τις φωτο, και γι αυτό στο λέω, γιατί βρισκω ότι μια χάνει το ένα και μια το άλλο.

Θα ήθελα να ακούσω τη δικιά σου άποψη κατ' αρχήν μιας και εσύ έβγαλες τις φωτο και ξέρεις τα δεδομενα των σκηνών και αφού έχεις καιρό το 1020 γνωρίζεις την απόδοση της Nokia. Μετά, κατεβαζοντας τις στον υπολογιστή, και μια μια, μπορούμε να δούμε τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

"Πολύ ωραίο το συγκριτικο σου φίλε μου.

Δεν ξέρω αν πρόσεξες να έχεις τους φακούς των συσκευών καθαρούς, και αν πρόσεξες ιδιαίτερα την εστίαση σε κάθε φωτογραφία να είναι στο ίδιο ακριβώς σημείο. Έχω την υποψία από ότι είδα ότι πιθανόν να συμβαίνουν τα ανωτέρω. Τις είδα όλες τις φωτο, και γι αυτό στο λέω, γιατί βρισκω ότι μια χάνει το ένα και μια το άλλο.

Θα ήθελα να ακούσω τη δικιά σου άποψη κατ' αρχήν μιας και εσύ έβγαλες τις φωτο και ξέρεις τα δεδομενα των σκηνών και αφού έχεις καιρό το 1020 γνωρίζεις την απόδοση της Nokia. Μετά, κατεβαζοντας τις στον υπολογιστή, και μια μια, μπορούμε να δούμε τις λεπτομέρειες."

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου.

Οι φακοί ήταν επιμελώς καθαροί. Όσο για την εστίαση, όχι δεν πρόσεξα που εστιάζουν, αλλά, γι' αυτό το είχα στο αυτόματο.

Θα προσπαθήσω να τις σχολιάσω:

1) Στο πρώτο ζευγάρι φαίνεται να έχουν και οι δύο "πέπλο" (ίσως είναι η πρωινή ομίχλη) αλλά του 930 είναι κόκκινο. Τα κλαριά του 930 είναι πιο ευκρινές.

2) Στο δεύτερο, το 1020 έχει εστιάσει στον τοίχο άριστα, αλλα, έχασε το βάθος (αυτόματη εστίαση)

3) Στην τρίτη τα χρώματα και η λεπτομέρεια είναι καλύτερα στο 1020.

4) Στην 4η νομίζω έχει περισσότερη καθαρότητα το 1020.

5) Στην 5η είναι ξεκάθαρο υπέρ του 1020.

6) Στην 6η παρ' όλο ότι έχει επηρεαστεί το 1020 απ' το φως του παραθύρου αριστερά, νομίζω ότι είναι καλύτερη.

7) Στην 7η το χρώμα του τοίχου είναι ανάμεσα απ' τις δύο, πιο καθαρή του 1020.

9) Και οι δυο καλές. Θεωρώ του 1020 καλύτερη.

10) Το ίδιο.

11) Το 1020 εστίασε αυτόματα στον έλατο και έχασε τα υπόλοιπα. Θεωρώ του 930 είναι καλύτερη (γιατί η εστίαση είναι αυτόματη και νομίζω θα έπρεπε να το "μοιράσει", κάνω λάθος ;

12) Δύσκολη φώτο λόγω πολύ ηλιακού φωτός. Καλύτερη του 930.

13) Το ίδιο. Το τραπέζι είναι κόκκινο, όχι μωβ.

14) Πιο "γεμάτη" του 930 με λάθος χρώματα.

15) Πιο καθαρή του 1020, καλύτερο χρώμα το 930.

16) Αν δεν είναι κουνημένη του 1020 και έχει εστιάσει στην μπάλα του κάγκελου.......

17) Πιο φωτεινή και με καλύτερο χρώμα το 930.

18) Καλύτερος ουρανός το 930 καλύτερη γη το 1020.

19) Καλύτερος ουρανός το 1020 καλύτερη γη το 930.

20) Καλύτερη απόδοση της ώρας το 930.

21) ;

22);

23) Πιο καθαρή του 930 παρ' ότι σούρουπο.

24) 1020

25) 1020 xenon

26) 1020 xenon

27) 1020

29) 1020

30) 1020

31) 1020

32) 1020;

Αυτά, όσο μου κόβει !

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...