Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

navi το σκούπισμα είναι, τον καθάριζα και τις άλλες φορές αλλά δεν τον καθάριζα.....

Ετσι εξηγειται... Μου εκανε εντυπωση γιατι το 1020 βγαζει παντα καθαρες φωτο και ειπες οτι τον καθαριζες :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η φωτο με την Lumia camera 5 ειναι κακιστη

1.πολυ υψηλο contrast

2.στις σκιες δεν υπαρχουν λεπτομερειες ...βασικα δε φαινεται τιποτα

3.υπερβολικο over-sharpening

4.χρωματα εκτος τοπου και χρονου...βασικα δεν υπαρχουν χρωματα στη φωτογραφια.

...μια χαρα δουλευει η Oneshot στο 1020.Δεν ειδα bugs πουθενα.Και βγαζει καλυτερες φωτο απο Lumia camera

 

Eγω θεωρω την φωτο του oneshot τελειως ψευτικη. Και τα χρωματα ειναι φυσικοτατα στην lumia εκτος του ουρανου. Οι σκιες ειναι πολυ σωστες δινοντας μια φυσικοτητα στην φωτογραφια και μια ισορροπια πραγμα το οποιο δεν υπαρχει στην δευτερη φωτο που οι σκιες ειναι ολες αφυσικα φωτεινες.

Ξαναλεω οτι θυμιζει hdr και δεν μου αρεσει. Αυτη ειναι η αποψη μου.

Οσο για την oneshot και στα 2 lumia 1020 που την δοκιμασα εχει bugs με denim (μαυρες γραμμες στο viewfinder και artifacts) και οχι δεν τραβαει καλυτερες φωτο απο την μαμα lumia camera σε καμια περιπτωση.

Με την proshot αντιθετως τα πραγματα ειναι καλυτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

demon σ' ευχαριστώ. Mivas στο μυαλό σου ήμουνα τ' απόγευμα...

Νέο set με την εφαρμογή proshot και στα δύο κινητά. Οι ρυθμίσεις στο αυτόματο και η εστίαση ίδια.

Προσπαθώ να τις βγάζω σούρουπο, βράδυ γιατί την ημέρα και το galaxy s2 που είχα μια χαρά τις έβγαζε

 

Εδώ είναι οι ενωμένες. Πάνω του 930 κάτω του 1020

03-vert

 

Και 'δω οι γνήσιες, πρώτες του 930, δεύτερες του 1020

03

 

Εκτος απο 3 φωτογραφιες σε ολες υπερεχει το 1020 σε λεπτομερεια και χρωμα. Ομολογω οτι το 930 παντως καθεται πολυ καλα.

Μπραβο και παλι για το συγριτικο σου ειναι πολυ ευκολο ετσι οπως το εχεις κανει για καποιον να τις συγκρινει μεσω flickr.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια νυχτερινή στο αυτοματο.

IMG_20150316_191659

 

Ειναι μια φωτο ΟΚ για android. Με ρυθμισεις πιστευω θα παρεις καλυτερο αποτελεσμα. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

CameraPro ή ProShot σε Lumia δοκίμασε κανένας;

Δοκιμασε proshot με 34mp και contrast +1 saturation 0 και sharpness 3-4. Μεχρι στιγμης δινει καλα αποτελεσματα σε σχεση με lumia camera

Link to comment
Share on other sites

930 πάνω proshot κάτω lumia camera 5

01-vert

 

930 μονά proshot vs ζυγά lumia camera 5

01

 

Πείτε μου αν θέλετε κάτι συγκεκριμένο-ιδιαίτερο όσο έχω και τις δύο συσκευές στα χέρια μου.

Ερώτηση: Πως μπορώ να ενώσω δύο βίντεο σε ένα, δίπλα-δίπλα. Θέλω να συγκρίνω τις βιντεοκάμερες των lumia 930 και 1020

Edited by kats3777
"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Eγω θεωρω την φωτο του oneshot τελειως ψευτικη. Και τα χρωματα ειναι φυσικοτατα στην lumia εκτος του ουρανου. Οι σκιες ειναι πολυ σωστες δινοντας μια φυσικοτητα στην φωτογραφια και μια ισορροπια πραγμα το οποιο δεν υπαρχει στην δευτερη φωτο που οι σκιες ειναι ολες αφυσικα φωτεινες.

Ξαναλεω οτι θυμιζει hdr και δεν μου αρεσει. Αυτη ειναι η αποψη μου.

Οσο για την oneshot και στα 2 lumia 1020 που την δοκιμασα εχει bugs με denim (μαυρες γραμμες στο viewfinder και artifacts) και οχι δεν τραβαει καλυτερες φωτο απο την μαμα lumia camera σε καμια περιπτωση.

Με την proshot αντιθετως τα πραγματα ειναι καλυτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εκτος απο 3 φωτογραφιες σε ολες υπερεχει το 1020 σε λεπτομερεια και χρωμα. Ομολογω οτι το 930 παντως καθεται πολυ καλα.

Μπραβο και παλι για το συγριτικο σου ειναι πολυ ευκολο ετσι οπως το εχεις κανει για καποιον να τις συγκρινει μεσω flickr.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ειναι μια φωτο ΟΚ για android. Με ρυθμισεις πιστευω θα παρεις καλυτερο αποτελεσμα. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε proshot με 34mp και contrast +1 saturation 0 και sharpness 3-4. Μεχρι στιγμης δινει καλα αποτελεσματα σε σχεση με lumia camera

 

"Eγω θεωρω την φωτο του oneshot τελειως ψευτικη. Και τα χρωματα ειναι φυσικοτατα στην lumia εκτος του ουρανου. Οι σκιες ειναι πολυ σωστες δινοντας μια φυσικοτητα στην φωτογραφια και μια ισορροπια πραγμα το οποιο δεν υπαρχει στην δευτερη φωτο που οι σκιες ειναι ολες αφυσικα φωτεινες.

 

1.δεν υπαρχουν χρωματα στη lumia 5. οπου υπαρχει πρασινο στη φωτογραφια( χορταρι, θαμνοι κ.τ.λ.) εχει βγει μαυρο.

2.η Oneshot ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα...δηλαδη εχει φωτισει το μπροστινο μερος ετσι ωστε να δωσει μια ισσοροπια στη σκηνη οπως την βλεπει το ανθρωπινο ματι...κατι που γινεται μονο με hdr.

3.η lumia 5 εχει υπερβολικο contrast, στις σκιες δεν ξεχωριζεις τιποτα, ο ουρανος βγηκε ροζ και τα χρωματα ειναι να μην πω καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία συγκριτικά παίδες! Η Lumia Camera στην τελευταία της έκδοση είναι χειρότερη από ποτέ. Η Proshot πάντως τα πάει πολύ καλύτερα από ό,τι βλέπω. Και σε μια σύγκριση που είδα 1020 και 930 με Proshot πάντα, φαίνεται ξεκάθαρα η ανωτερότητα του 1020 στην ποιότητα της κάμερας. Τα προβλήματα κιτρινίλας έχουν εξαφανιστεί! :)

 

Μάλλον θα δοκιμάσω κι εγώ την εφαρμογή για να ξαναβάλω το 1020 στο παιχνίδι! Πάντως και το Camera Pro ίσως αξίζει μια ευκαιρία, μιας και έχει άπειρες ρυθμίσεις, όπως στο Symbian.

 

Όσο για το βάρος και τον όγκο των παλαιότερων Smartphones, κάντε μια σύγκριση με τις σημερινές παντόφλες και ξαναπείτε το αν μπορείτε! :p

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το συγκεκριμένο συγκριτικό lumia 5 vs oneshot προσωπικά δεν μου αρέσουν τα χρώματα σε καμία από τις 2. Από τη μία η εφαρμογή lumia 5 που όντως έχει υψηλή αντίθεση αλλά τα χρώματα φαίνονται ότι είναι λάθος, από την άλλη η oneshot που έχει βγει αρκετά κίτρινη, έχει κάψει λίγο μερικά σημεία και όντως φαίνεται σαν να είναι hdr όπου χάνει σε αντίθεση, άρα και σε ζωντάνια.

Μία ενδιάμεση κατάσταση θα ήταν οκ. Βέβαια με την εφαρμογή oneshot με ρυθμίσεις νομίζω κάτι θα γίνεται, ενώ με την lumia 5 αμφιβάλω.

 

1020 πάνω proshot κάτω lumia camera

01-vert

 

1020 proshot vs lumia camera

01

 

Πολύ ωραία συγκριτικά! Κάτι που δεν είχαμε δει μέχρι τώρα, σύγκριση των εφαρμογών. Μπράβο!

Θα σταθώ λίγο στις παρακάτω φωτογραφίες:

13

14

 

Η proshot με iso 500 και ταχύτητα 1/18 έβγαλε πιο φωτεινή φωτογραφία σε σχέση με την εφαρμογή lumia όπου με iso 640 και ταχύτητα 1/18 θα έπρεπε να ήταν πιο φωτεινή η φωτογραφία..

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι εκτός θέματος, θα το βάλω γιατί μου έκανε εντύπωση η σελίδα (όλο το πρωί ψάχνω να βρω πρόγραμμα να βάζει τα βίντεο side by side....)

Σύγκριση βίντεο 930 και 1020. Βάλτε το σε full hd (το 930 έχει και 4κ) αν και είναι σε μικρή κλίμακα

http://www.youtubedoubler.com/?video1=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DHjdg-UjViVs&start1=&video2=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DMSciFBV8eCE&start2=&authorName=kats3777

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι εκτός θέματος, θα το βάλω γιατί μου έκανε εντύπωση η σελίδα (όλο το πρωί ψάχνω να βρω πρόγραμμα να βάζει τα βίντεο side by side....)

Σύγκριση βίντεο 930 και 1020. Βάλτε το σε full hd (το 930 έχει και 4κ) αν και είναι σε μικρή κλίμακα

http://www.youtubedoubler.com/?video1=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DHjdg-UjViVs&start1=&video2=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DMSciFBV8eCE&start2=&authorName=kats3777

 

Τι εκατσες και εκανες...μπραβο σου.! Πολυ ωραιο συγκριτικο..!

Βλεποντας τα video μου φαινεται πιο ομαλο το video του 1020 και ισως ειναι λογικο λογω ois 2 αξονων, δεν ξερω. Επισης καλυτερα χρωματα και αντιθεση στο 1020. Αν βεβαια βαλουμε στο παιχνιδι το 4k του 930 σαφως δεν τιθεται θεμα συγκρισης, το 930 σε αναλυση ξεφευγει πολυ ανωτερο οπως ολα τα 4k vs 1080p.

Και οχι δεν ειναι καθολου εκτος θεματος το video συμπεριλαμβανεται στον τομεα καμερας... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ ωραία συγκριτικά παίδες! Η Lumia Camera στην τελευταία της έκδοση είναι χειρότερη από ποτέ. Η Proshot πάντως τα πάει πολύ καλύτερα από ό,τι βλέπω. Και σε μια σύγκριση που είδα 1020 και 930 με Proshot πάντα, φαίνεται ξεκάθαρα η ανωτερότητα του 1020 στην ποιότητα της κάμερας. Τα προβλήματα κιτρινίλας έχουν εξαφανιστεί! :)

 

Μάλλον θα δοκιμάσω κι εγώ την εφαρμογή για να ξαναβάλω το 1020 στο παιχνίδι! Πάντως και το Camera Pro ίσως αξίζει μια ευκαιρία, μιας και έχει άπειρες ρυθμίσεις, όπως στο Symbian.

 

Όσο για το βάρος και τον όγκο των παλαιότερων Smartphones, κάντε μια σύγκριση με τις σημερινές παντόφλες και ξαναπείτε το αν μπορείτε! :p

 

Για να μην μπερδευτουμε με τα shot :lol:

H oneshot και στα 2 lumia 1020 που ειχα ειχε θεμα. Με την proshot βλεπω καλυτερα πραγματα, ετοιμαζω συγκριτικο.

Αυτο που παρατηρω σαν πρωτη εικονα ειναι οτι συγκριση 5αρας lumia camera vs proshot, σε full size η 5αρα καθεται αξιοπρεπεστατα καλα.

Μπορω να πω μικρες διαφορες. Οταν αρχισει το zoom η 5αρα φευγει απο την μεση μιας και ειναι low resolution, και ερχεται στο παιχνιδι η 34αρα. Εκει υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα υπερ της proshot.!

Οσο για το camerapro δεν το εχω ψαξει θα του ριξω σιγουρα μια ματια.!

Δοκιμασε στην proshot contrast +1 saturation 0 και sharpness +3 ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νοκια Ν8

16843894355_208bbb1065_c.jpg

 

Eξαιρετικη.!

Link to comment
Share on other sites

16657358028_d135f4d638_c.jpg

 

Σημερινή με το G3 περασμένη από perfectly clear

 

Πολυ καλη!! Ωραιο white balance-λεπτομερεια. Θα την ηθελα λιγο πιο φωτεινη αλλα δεδομενου του φωτισμου ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είμαι εντός θέματος, μια δεύτερη προσπάθεια για σύγκριση βίντεο, αυτή τη φορά κρατώντας ταυτόχρονα τα κινητά.

Ίσως να κουνιέται λίγο παραπάνω του 1020 γιατί το είχα από πάνω και δεν το κράταγα πολύ καλά (προστάτευα το ακριβότερο). Αριστερά του 930

http://www.youtubedoubler.com/?video1=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DDQbGQj2uGxI&start1=&video2=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D2Z6vyN7OeeM&start2=&authorName=kats3777

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αφού είμαι εντός θέματος, μια δεύτερη προσπάθεια για σύγκριση βίντεο, αυτή τη φορά κρατώντας ταυτόχρονα τα κινητά.

Ίσως να κουνιέται λίγο παραπάνω του 1020 γιατί το είχα από πάνω και δεν το κράταγα πολύ καλά (προστάτευα το ακριβότερο). Αριστερά του 930

http://www.youtubedoubler.com/?video1=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DDQbGQj2uGxI&start1=&video2=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D2Z6vyN7OeeM&start2=&authorName=kats3777

Αριστερά είπες του 930 και δεξιά του 1020?

 

Σε μικρή ανάλυση που τα είδα, το 1020 μου άρεσε πολύ περισσότερο να πω την αλήθεια. Οι δυνατότητες βέβαια του λειτουργικού είναι περισσότερες στο 930 (4Κ), φαντάζομαι εκεί, παίρνει τα πάνω του το 930... Ο τομέας βίντεο δεν έχει αναλυθεί γενικά, ενδεχομένως θα μπορούσε να γίνει καινούργιο θέμα, γιατί εδώ στις φωτογραφίες χάνεται... Όπως και ο ήχος σε συνδυασμό με το βίντεο... Ανάλογα με την συσκευή, φαντάζομαι 4 μικρόφωνα είναι καλύτερα από 2...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αφού είμαι εντός θέματος, μια δεύτερη προσπάθεια για σύγκριση βίντεο, αυτή τη φορά κρατώντας ταυτόχρονα τα κινητά.

Ίσως να κουνιέται λίγο παραπάνω του 1020 γιατί το είχα από πάνω και δεν το κράταγα πολύ καλά (προστάτευα το ακριβότερο). Αριστερά του 930

http://www.youtubedoubler.com/?video1=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DDQbGQj2uGxI&start1=&video2=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D2Z6vyN7OeeM&start2=&authorName=kats3777

 

Καλυτερο exposure το 1020, καλυτερο white balance to 930

Link to comment
Share on other sites

16657358028_d135f4d638_c.jpg

 

Σημερινή με το G3 περασμένη από perfectly clear

 

Πολυ ομορφη αλλά και το perfectly clear πιστευω οτι κανει καλη δουλεια στις περισσοτερες περιπτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη αλλά και το perfectly clear πιστευω οτι κανει καλη δουλεια στις περισσοτερες περιπτωσεις!

 

Ναι,, της έδωσε την λάμψη που βλέπεις. Από τις πιο χρήσιμες εφαρμογές που αγόρασα ποτέ.

Αν είναι φωτεινή ή φωτογραφία δεν κάνει καλή δουλειά,, αλλά τις περισσότερες φορές κάνει δουλειά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικο Lumia camera Vs Proshot (contrast +1 saturation 0 sharpness +4)

παρακληση ανοιξτε τις μην τις βλεπετε σε μικρες εικονες δεν φαινονται οι διαφορες.

 

Lumia camera 5mp pureview

16663817158_0127a2457b_t.jpgWP_20150317_15_42_15_Pro by drizosg, on Flickr

 

proshot 34mp

16851427515_2ecb19d924_t.jpg2015_03_17_15_41_53_ProShot by drizosg, on Flickr

 

Lumia camera cropped from 34mp

16665484769_5406b73f2e_t.jpgWP_20150317_15_42_15_Pro__highrescrop by drizosg, on Flickr

 

Proshot cropped 34mp

16665484769_5406b73f2e_t.jpgWP_20150317_15_42_15_Pro__highrescrop by drizosg, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Paok, αυτό που βλέπω είναι ότι η Lumia Camera έχει αυξημένη όξυνση και αντίθεση σε σχέση με την ProShot που είναι πιο ισορροπημένη και φυσική. Τα γούστα μου γνωστά υποθέτω, προτιμώ τις πιο φυσικές φωτογραφίες και εδώ σαφώς την ProShot. Άλλες σημαντικές διαφορές στην συγκεκριμένη φωτογραφία δεν μπορώ να βρω... Γενικά όμως η τελευταία Lumia Camera έχει αρκετά προβλήματα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποιο κατά τι γνώμη σας android βγάζει της καλύτερες φωτογραφίες ?

 

σκέφτομαι να πάρω το Z3 compact (ειμαι με Nexus 5)

 

Ευχαριστώ.

Το καλύτερο ενδεχομένως, αν και με περιορισμένη διαθεσιμότητα (μόνο από εξωτερικό) και ακριβό, είναι το Panasonic Lumix DMC-CM1 με άπειρες ρυθμίσεις επαγγελματικής κάμερας, το μεγαλύτερο αισθητήρα σε κινητό και συνεργασία με Leica.

 

Για πιο ευρεία διαθεσιμότητα, το Note 4, έως τώρα δείχνει όσες περισσότερες λεπτομέρειες είναι εφικτό, λόγω υπερόξυνσης, ή εναλλακτικά κάποιο με περισσότερο φυσικούς αλγορίθμους τύπου Meizu, αν και είναι γενικά κατώτερα τα αποτελέσματα.

 

Συνοψίζοντας, έως τώρα σε ευρεία διαθεσιμότητα πιο δυνατό το Note4 και γενικά το Lumix DMC-CM1. Αναμένουμε συγκρίσεις με το νέο S6 Edge της Samsung βέβαια, το οποίο θα κοντραριστεί με το Note4 της ίδιας εταιρείας. Αυτοί οι 2-3 παίχτες είναι οι καλύτεροι στο Android αυτή την στιγμή.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...