Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάπου κουνήθηκε βέβαια. .

 

Καλό είναι να τις ανεβάζετε σε κάποιο img upload site για να τις βλέπουμε και σε πλήρη ανάλυση. Από το tapatalk δε βλέπουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο (demon) πολυ μου αρεσει η χελωνα, την επιασε εν κινησει λογω φλας φανταζομαι..

 

Το φλας είναι απενεργοποιημένο σύμφωνα με τις πληροφορίες της φωτογραφίας στο flickr.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τις ανεβάζετε σε κάποιο img upload site για να τις βλέπουμε και σε πλήρη ανάλυση. Από το tapatalk δε βλέπουμε τίποτα.

Δεν το ήξερα ότι δεν το ανεβάζει πλήρως το tapatalk. . θα επανέλθω με κανονική ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Είναι χωρίς φλας όλα στο αυτόματο εκτός του iso. Νεταρισα και βγήκε πανεύκολα.

 

Την βρισκω πολυ καλη φωτο, που το 1020 δειχνει το πλεονεκτημα του...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ninja turtle auto with iso 200 (αργη η χελωνα αλλα δεν καθοταν σε ενα σημειο...

Χεχεχε... Πολύ ωραία φωτογραφία..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

@keras & vagos σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια.

 

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ NIKON DSLR D3200 VS NOKIA LUMIA 1020

 

Και τα 2 στο auto με εξαιρεση την μαργαριτα οπου με το lumia επιασα iso 200 ενω στην μηχανη οτιδηποτε κατω περα απο το 800αρι εβγαινε κουνημενη.

Διευκρινιζω:

1) και τα 2 στο αυτοματο με την μηχανη στην αυτοματη επιλογη modes. Εκανε πολυ καλη δουλεια διαλεγοντας την καταλληλη ρυθμιση επιλεγοντας το καταλληλο mode.

 

2) Στο 1020 επαιρνα πιο ευκολα και γρηγορα φωτογραφιες.

 

3) Σαφως και τα 2 θα απεδιδαν καλυτερα υπο ρυθμισεις και ειδικα η μηχανη. Ομως βασικο ειναι να εχεις και μια φωτογραφια σχετικα ευκολα ειδικα οταν προκειται για ημερησιες, γιαυτο και το auto + οτι δεν ειχα τον χρονο να πιασω τα μεγιστα και απο τα 2.

Ετσι το set περιλαμβανει ημερησιες (με συννεφια δυστυχως), εσωτερικου χωρου και εξωτερικου με φλας.

Λογω περιορισμενου χρονου δεν σκεφτηκα να βγαλω ενα δωματιο με xenon, αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι η μηχανη θα ηταν αιωνες μπροστα και ειναι λογικο.

Θα περιμενω τα σχολια σας και μετα θα σας πω και εγω με την σειρα μου την αποψη μου.

Oι φωτο του 1020 ειναι 5mp pureview και της μηχανης τα μεγιστα (38mp)

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ. ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΘΟΝΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. CLICK ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ FLICKR ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ.

Πρωτα οι φωτο του 1020 και μετα της μηχανης.

 

16716243860_2a39aa28f0_b.jpgWP_20150322_15_41_30_Raw by drizosg, on Flickr

 

16903668035_aea0bba6d6_b.jpgDSC_0335 by drizosg, on Flickr

 

16281288894_6cb25a501d_b.jpgWP_20150322_15_39_50_Raw by drizosg, on Flickr

 

16902668791_bbeae39bca_b.jpgDSC_0331 by drizosg, on Flickr

 

16696332297_e79a1344a1_b.jpgWP_20150322_15_25_25_Raw by drizosg, on Flickr

 

16902447542_66e02c9c5b_b.jpgDSC_0318 by drizosg, on Flickr

 

1020 ΧΕΝΟΝ

16696333077_0d73e858bd_b.jpgWP_20150322_15_25_06_Raw by drizosg, on Flickr

 

D3200 XENON

16716025118_720f133661_b.jpgDSC_0317 by drizosg, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

16283654413_d81fd1a966_b.jpgWP_20150322_15_24_01_Raw by drizosg, on Flickr

 

16716268050_5ef398ebde_b.jpgDSC_0315 by drizosg, on Flickr

 

16281292064_0c3368257d_b.jpgWP_20150322_15_23_49_Raw by drizosg, on Flickr

 

16716033058_406e8e8e52_b.jpgDSC_0314 by drizosg, on Flickr

 

16717506179_3753457b30_b.jpgWP_20150322_15_23_03_Raw by drizosg, on Flickr

 

16281321494_a5a0793d3b_b.jpgDSC_0313 by drizosg, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δεν έχω να πω και πολλά, είναι πολύ κοντά τα σετ, προτιμάω το exposure και white balance του 1020 όπως το χειρίζεται η συσκευή, η φωτογραφική καίει σημεία αλλά γίνεται και το ανάποδο απο πλευράς exposure χωρίς το 1020 να καίει, μου αρέσει η εκπληκτική λεπτομέρεια του 1020 που σε μερικές είναι καλύτερη και απο της DSLR. Επίσης προτιμάω και τα χρώματα του 1020 με τον λίγο τονισμό που έχουν και ας είναι ίσως λίγο πιο φυσικά ( ; ) της DSLR.

Πολύ ωραίο το συγκριτικό σου, μπράβο.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@keras & vagos σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια.

 

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ CANON DSLR D3200 VS NOKIA LUMIA 1020

canon d3200 δεν υπάρχει. Μάλλον εννοείς Nikon.

Πες μας και με ποιον φακό. Τον 18-55 kit? Την πρώτη έκδοση ή την 2η του φακού;

Link to comment
Share on other sites

canon d3200 δεν υπάρχει. Μάλλον εννοείς Nikon.

Πες μας και με ποιον φακό. Τον 18-55 kit? Την πρώτη έκδοση ή την 2η του φακού;

 

Εχεις δικιο μπερδευτηκα...18-55 2η εκδοση. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιώργο, δεν έχω να πω και πολλά, είναι πολύ κοντά τα σετ, προτιμάω το exposure και white balance του 1020 όπως το χειρίζεται η συσκευή, η φωτογραφική καίει σημεία αλλά γίνεται και το ανάποδο απο πλευράς exposure χωρίς το 1020 να καίει, μου αρέσει η εκπληκτική λεπτομέρεια του 1020 που σε μερικές είναι καλύτερη και απο της DSLR. Επίσης προτιμάω και τα χρώματα του 1020 με τον λίγο τονισμό που έχουν και ας είναι ίσως λίγο πιο φυσικά ( ; ) της DSLR.

Πολύ ωραίο το συγκριτικό σου, μπράβο.

 

Σε ευχαριστω πολυ Κωστα :)

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς ευκρίνειας παιδιά δεν τίθεται θέμα συγκρισης...προσπαθει μεν αλλά δεν μπορεί να φτασει τη νικον.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται ετσι συγκριτικο αναμεσα σε καμερα και κινητο.Επρπε να βαλεις και στα 2 manual settings...οπως ειχα κανει εγω.

Ιδιο iso, ιδια ταχυτητα ...ολα ιδια.ετσι δε μπορουμε να συγκρινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς ευκρίνειας παιδιά δεν τίθεται θέμα συγκρισης...προσπαθει μεν αλλά δεν μπορεί να φτασει τη νικον.

 

Για δες τα καλά.. Το ανάποδο θα έλεγα. Καλύτερη ευκρίνεια στο 1020, αλλά πολύ κοντά.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς ευκρίνειας παιδιά δεν τίθεται θέμα συγκρισης...προσπαθει μεν αλλά δεν μπορεί να φτασει τη νικον.

 

Θα διαφωνησω μιας και στις περισσοτερες αν οχι σε ολες η λεπτομερεια του 1020 ειναι καλυτερη.

Αν τις ανοιξεις σε μια αξιοπρεπη οθονη θα το δεις και μονος σου.

Εκει που η καμερα ειναι καλυτερη ειναι στα χρωματα (πιο σωστα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε γινεται ετσι συγκριτικο αναμεσα σε καμερα και κινητο.Επρπε να βαλεις και στα 2 manual settings...οπως ειχα κανει εγω.

Ιδιο iso, ιδια ταχυτητα ...ολα ιδια.ετσι δε μπορουμε να συγκρινουμε.

 

Συμφωνω και διαφωνω.

1) δεν μπορεσα να βαλω τις ιδιες ρυθμισεις γιατι σε χαμηλο iso στις εσωτερικες και χαμηλου φωτισμου, το 1020 λογω σταθεροποιητη εβγαζε μια χαρα φωτογραφιες ενω στην καμερα ΟΛΕΣ κουνημενες και ειναι λογικο. Οποτε επρεπε να ανεβασω iso η να το βαλω στο auto για να βγει.

 

2) Ισως να επρεπε να βαλω ιδιες ρυθμισεις, ΑΛΛΑ απο την αλλη δεν ειναι σωστο να βαζεις ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις σε καμερα και κινητο. Ο λογος ειναι πολυ απλος, οτι το κινητο εχει αλλο φακο και αλλη υλοποιηση σε σχεση με την καμερα. Δεν συγκρινουμε κινητο με κινητο αλλα καμερα με κινητο οπου το hardware εχει τεραστιες διαφορες αρα και τελειως διαφορετικη φιλοσοφια στις ρυθμισεις για να αποδοσουν σωστα.

Εκει που π.χ το 1020 θελει την Χ ρυθμιση για να παρει μια καλη φωτο, η καμερα μπορει να θελει τελειως διαφορετικη.

 

3) θα πρεπει και η καμερα μιας και δεν ειναι της πλακας (απο τις πολυ καλες dslr) να διαβαζει τις καταλληλες ρυθμισεις αναλογα με το mode που εχει επιλεγει. Αν ηταν καθε φορα να ρυθμιζαμε να παρουμε μια φωτογραφια iso exposure κλειστρο κτλ, θα θελαμε 2-3 λεπτα πριν καθε φωτο.

Οποτε θεωρω καλο να συγκρινουμε το ποσο καλα μπορει να ανταποκριθει καθε καμερα στις συνθηκες που πρεπει να φωτογραφισει. Εξαλλου αυτη και η δουλεια των modes, και αυτα εξυπηρετουν την καθημερινοτητα μας. Εκει φαινεται και το ποσο καλο auto η mode εχει, η αν θες ποσο καλο software εχει.

 

4) Θεωρω οτι μπορουμε να παρουμε μια πολυ καλη εικονα, και ας μην ξεχναμε για μια ανιση μαχη...παρολα αυτα θεωρω οτι το 1020 εκατσε εξαιρετικα καλα διπλα της.

Link to comment
Share on other sites

@keras & vagos σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια.

 

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ NIKON DSLR D3200 VS NOKIA LUMIA 1020

 

Προτιμώ και εγώ το 1020 σε όλες τις φωτογραφίες. Καλύτερη διαχείριση iso, καλύτερο exposure. Με τέτοιο κινητό πραγματικά δεν χρειάζεται να κουβαλάς ψηφιακή!

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ και εγώ το 1020 σε όλες τις φωτογραφίες. Καλύτερη διαχείριση iso, καλύτερο exposure. Με τέτοιο κινητό πραγματικά δεν χρειάζεται να κουβαλάς ψηφιακή!

Αν και είναι πολύ κοντά τα αποτελέσματα, μου αρέσουν κι εμένα του 1020 περισσότερο, αν εξαιρέσουμε τα χρώματα/ισορροπία λευκού σε κάποιες φωτογραφίες. Οι δυνατότητες της κάμερας υποθέτω με κατάλληλες ρυθμίσεις είναι πολύ περισσότερες. Παρόλα αυτά έχω την εντύπωση ότι η έλλειψη OIS δυσκολεύει ακόμη και την κάμερα (πόσο μάλλον ένα κινητό που δεν έχει).

 

Ωραίο συγκριτικό παιδιά, μπράβο! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την αντίληψη ότι πρέπει να είναι τα ίδια settings. Καταρχήν κάτι τέτοιο δεν υφίσταται γιατί το κινητό έχει fixed aperture ενώ στην κάμερα ρυθμίζεται. Επομένως θα πετάξουμε ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της κάμερας στα σκουπίδια? Πρέπει να χρησιμοποιούνται κάτω από δύσκολες συνθήκες. Επίσης η nikon έχει πολύ καλύτερο bokeh, και αιώνες ανώτερο video.

 

Στον φακό ήταν ενεργοποιημενο το vibration reduction?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

 

Στην τελευταία, η λεπτομέρεια που έδωσε το νόκια στα φυλλαράκια των δέντρων, έναντι της κάμερας, είναι... ικανή να σε κάνει να βρεις και να αγοράσεις το κινητό! :blink:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξέρουμε την αξία του 1020, και μπράβο για τον κόπο και για το τέστ demon2411. Απλά θεωρώ ότι μια dslr υφίσταται για τις ρυθμίσεις. Κανείς με dslr δεν ενδιαφέρεται για φωτογραφία στο αυτόματο, εκτός σπάνιων περιπτώσεων που ξέρει ότι το αυτόματο θα τον καλύψει. Κανείς με dslr δεν ενδιαφέρεται για το χρόνο λήψης του αυτόματου. Αυτό που θέλω να πω είναι πως οκ η σύγκριση, αλλά μη βάζουμε κριτήρια κινητού σε μια dslr. Φυσικά το 1020 ακόμα και μέσω αυτού του τεστ δείχνει τα δόντια του και πόσο μπροστά είναι από τα άλλα κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...