Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Κάπως έτσι τα βλέπω κι εγώ τα πράγματα, με υπεροχή σε περισσότερες του 1020, αλλά μόλις τις δω στον υπολογιστή μπορώ να σου πω κι εγώ με λεπτομέρειες.

Η εστίαση δεν μοιράζεται, δεν παίζει ρόλο το αυτόματο παρα μόνο στις ρυθμίσεις.

Όπου εστιάζει το σημείο, εκεί βγαίνει το καθαρό και από εκεί ρυθμίζει και την έκθεση. Γι αυτό παίζει ρόλο σαφώς σε συγκριτικο η εστίαση στο ίδιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καινούργιο set με ημερήσιες και εσωτερικές. Όλες αυτόματες και στο χέρι. Η εστίαση στο ίδιο σημείο.

Εδώ οι ενωμένες, πάνω του 930 κάτω του 1020

01-vert

 

και 'δω οι γνήσιες

01

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ετοιμάσου-στήτε για καινούργιο. Δέχομαι οδηγίες και επιθυμίες.....

 

Αυτη τη στιγμη βλεπεις το 40% των δυνατοτητων της καμερας του 930.

για να παρεις το maximum απο το 930 πρεπει να χρησιμοποιησεις OneShot camera kai Cyan.

H Lumia Camera 5 της Microsoft ειναι για σφαλιαρες...ιδου και τα τραγικα αποτελεσματα.

H πρωτη ειναι με lumia Camera 5 και η δευτερη με OneShot

16823404135_d7d2e08fae_c.jpg

16636026530_833a75bbee_c.jpg

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Paok

Ναι, έχουν μεγάλη διαφορά. Να δεχτώ να πληρώσω και μία και δύο εφαρμογές, για να κάνω την "δουλειά" μου, αλλά να πάω μια αναβάθμιση λογισμικού πίσω, δεν το δέχομαι. Εφυγα απ' το android για την καλύτερη camera της nokia, ε μην πάω και στα windows 7 για να την βρώ

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Paok

Ναι, έχουν μεγάλη διαφορά. Να δεχτώ να πληρώσω και μία και δύο εφαρμογές, για να κάνω την "δουλειά" μου, αλλά να πάω μια αναβάθμιση λογισμικού πίσω, δεν το δέχομαι. Εφυγα απ' το android για την καλύτερη camera της nokia, ε μην πάω και στα windows 7 για να την βρώ

 

Δε χρειαζεται να πας πισω...αυτες και οι δυο που βλεπεις ειναι με Lumia Denim.

απλα σου λεω οτι η Lumia Camera 5 ειναι απαραδεκτη.Εγω την χρησιμοποιω ελαχιστα εως καθολου.

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο set με ημερήσιες και εσωτερικές. Όλες αυτόματες και στο χέρι. Η εστίαση στο ίδιο σημείο.

Εδώ οι ενωμένες, πάνω του 930 κάτω του 1020

01-vert

 

και 'δω οι γνήσιες

01

 

Στο τρίτο συγκριτικό οι γραμμές που εμφανίζει το 1020 φαίνεται να μην είναι καλά καθαρισμένος ο φακός. Και στο προηγούμενο συγκριτικό πάλι φαίνεται κάπου το 1020 να έχει γραμμές αλλά προς άλλη μεριά. Επίσης γενικά παρατηρώ να είναι λίγο θολές. Σόρρυ αλλά έχω φωτογραφίες από το 620 πιο καθαρές. ;)

 

Όσο για την lumia camera 5 στο 930 βλέπω ότι έχει μεγάλη αντίθεση χρωμάτων για να φαίνεται πιο καθαρή αλλά κάπου χάνει στα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

"Στο τρίτο συγκριτικό οι γραμμές που εμφανίζει το 1020 φαίνεται να μην είναι καλά καθαρισμένος ο φακός. Και στο προηγούμενο συγκριτικό πάλι φαίνεται κάπου το 1020 να έχει γραμμές αλλά προς άλλη μεριά. Επίσης γενικά παρατηρώ να είναι λίγο θολές. Σόρρυ αλλά έχω φωτογραφίες από το 620 πιο καθαρές.

 

Όσο για την lumia camera 5 στο 930 βλέπω ότι έχει μεγάλη αντίθεση χρωμάτων για να φαίνεται πιο καθαρή αλλά κάπου χάνει στα χρώματα."

 

Τι να πώ, δεν ξέρω. Μάλλον έχεις δίκιο για το τρίτο σετ. Και δεν χρειάζεται σόρρυ, δεν με πρόσβαλλες.

Θα δοκιμάσω και στα δύο, άλλες εφαρμογές κάμερας...... και βλέπουμε :confused:

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη βλεπεις το 40% των δυνατοτητων της καμερας του 930.

για να παρεις το maximum απο το 930 πρεπει να χρησιμοποιησεις OneShot camera kai Cyan.

H Lumia Camera 5 της Microsoft ειναι για σφαλιαρες...ιδου και τα τραγικα αποτελεσματα.

H πρωτη ειναι με lumia Camera 5 και η δευτερη με OneShot

.....................

Η πρώτη έχει πιο σωστές σκιές, πιο καλή απεικόνιση της πραγματικότητας, με ροζ όμως απόχρωση στα χρώματα.

Η δεύτερη είναι σαν να έχει ένα φίλτρο που αλλοιώνει την πραγματικότητα στη φωτο, αλλά με πιο σωστά χρώματα που όμως μπερδεύονται λόγω της έλλειψης σκιών και μιας αυξημένης μη πραγματικής προφανώς δόσης κίτρινου χρώματος.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μένα.

Πριν ένα μήνα πήρα το Lumia 1020 γιατί με ενδιαφέρει η καλή φωτογραφία στο κινητό και ξεκίνησα να διαβάζω και το παρόν θέμα (σχεδόν το διάβασα όλο). Με το διάβασμα όμως προέκυψε η απορία πόσο καλό είναι και το Lumia 930.

Έτσι από χτες που είναι στα χέρια μου ξεκίνησα να βγάζω τις ίδιες φωτογραφίες για να τις συγκρίνω και να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω. Εδώ οφείλω να πω, ότι θα χαιρόμουν πολύ εάν το 930 έβγαζε ελαφρώς χειρότερες φωτογραφίες απ' το 1020 γιατί σαν συσκευή είναι μπροστά και την προτιμώ και δεν θα με απέτρεπε η λεπτομέρεια στη φώτο να μην το κρατήσω.

Όλες οι φωτογραφίες βγήκαν στο αυτόματο και στο χέρι.

Στο παρακάτω link οι φωτογραφίες είναι ενωμένες για ευκολία σύγκρισης. Οι πάνω είναι του 930 και οι κάτω του 1020.

01-vert

 

Και εδώ είναι οι γνήσιες

01

 

Καταρχας να σε συγχαρω για τον κοπο σου και για τον τροπο που εβαλες τις φωτογραφιες. Σε καποιες προτιμω το 930 αλλα στην πλειοψηφια θα προτιμησω αυτες του 1020 με ποσοστο 80-20. Αναλυτικα αν θες μπορω να σου πω ποια και ποια.

Σε ευχαριστουμε οπως και να χει για το συγκριτικο σου!!! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτη τη στιγμη βλεπεις το 40% των δυνατοτητων της καμερας του 930.

για να παρεις το maximum απο το 930 πρεπει να χρησιμοποιησεις OneShot camera kai Cyan.

H Lumia Camera 5 της Microsoft ειναι για σφαλιαρες...ιδου και τα τραγικα αποτελεσματα.

H πρωτη ειναι με lumia Camera 5 και η δευτερη με OneShot

16823404135_d7d2e08fae_c.jpg

16636026530_833a75bbee_c.jpg

 

Εκτος απο το ροζ πεπλο στον ουρανο που ανεφερε ο Keras, η φωτογραφια με την lumia camera ειναι παντου ανωτερη. Χρωματα-σκιες ειναι ολα off στην δευτερη. Λες και εχει ενα φιλτρο ψευτο hdr.

Επισης να παραμενει καποιος σε cyan οταν χανει τοσα καλα με την αναβαθμιση σε denim δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος. Στο 1020 μπορει να μην παιζει ρολο, αλλα στο 930 εχει ενα καρο λειτουργιες που δεν υπαρχουν στην cyan.

Επισης να τονισω στους κατοχους του 1020 οτι η oneshot δεν δουλευει καθολου καλα ειναι μεσα στα bugs και εχει χειροτερα αποτελεσματα.

Ειμαι στο ψαξιμο με την proshot η οποια υπο ρυθμισεις μεχρι στιγμης μου δινει καλυτερο αποτελεσμα απο την μαμα lumia camera.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σε συγχαρω για τον κοπο σου και για τον τροπο που εβαλες τις φωτογραφιες. Σε καποιες προτιμω το 930 αλλα στην πλειοψηφια θα προτιμησω αυτες του 1020 με ποσοστο 80-20. Αναλυτικα αν θες μπορω να σου πω ποια και ποια.

Σε ευχαριστουμε οπως και να χει για το συγκριτικο σου!!! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εκτος απο το ροζ πεπλο στον ουρανο που ανεφερε ο Keras, η φωτογραφια με την lumia camera ειναι παντου ανωτερη. Χρωματα-σκιες ειναι ολα off στην δευτερη. Λες και εχει ενα φιλτρο ψευτο hdr.

Επισης να παραμενει καποιος σε cyan οταν χανει τοσα καλα με την αναβαθμιση σε denim δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος. Στο 1020 μπορει να μην παιζει ρολο, αλλα στο 930 εχει ενα καρο λειτουργιες που δεν υπαρχουν στην cyan.

Επισης να τονισω στους κατοχους του 1020 οτι η oneshot δεν δουλευει καθολου καλα ειναι μεσα στα bugs και εχει χειροτερα αποτελεσματα.

Ειμαι στο ψαξιμο με την proshot η οποια υπο ρυθμισεις μεχρι στιγμης μου δινει καλυτερο αποτελεσμα απο την μαμα lumia camera.

 

Η φωτο με την Lumia camera 5 ειναι κακιστη

1.πολυ υψηλο contrast

2.στις σκιες δεν υπαρχουν λεπτομερειες ...βασικα δε φαινεται τιποτα

3.υπερβολικο over-sharpening

4.χρωματα εκτος τοπου και χρονου...βασικα δεν υπαρχουν χρωματα στη φωτογραφια.

...μια χαρα δουλευει η Oneshot στο 1020.Δεν ειδα bugs πουθενα.Και βγαζει καλυτερες φωτο απο Lumia camera

Link to comment
Share on other sites

Πόσο λυπηρό, το Ν8 να προσφέρει κλάμα σε σημερινά κινητά, έστω τη μέρα...

 

Καθολου λυπηρο......μιλαμε για τηλεφωνο με οπως πρεπει καμερα......

Link to comment
Share on other sites

Πόσο λυπηρό, το Ν8 να προσφέρει κλάμα σε σημερινά κινητά, έστω τη μέρα...

Και τη νύχτα με φλας ξένου, βάλτο δίπλα σε 20άρα κάμερα με Ledάκι και θα κλαίει!!! :lol:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Paokara, σε παραδέχομαι που παραδέχεσαι την φυσικότητα του Symbian! N8 και 808 έχουν ρεαλισμό που μόνο από κάποιους Κινέζους μόνο (τύπου Meizu) τον βλέπω πια...

 

Τα Lumia είναι στο ενδιάμεσο, αλλά και πάλι ρεαλιστικά δεν τα λες. Με τη Lumia Camera, το 930 ροζίζει, το 1020 κιτρινίζει, έλεος! :lol: Δεν έχω δοκιμάσει Oneshot να συγκρίνω, αλλά από αυτά που έβγαλες στο 930 δεν με ενθουσίασε... Χάνει σε λεπτομέρεια, σαν να ξεβάφει την εικόνα και ένα ψευδο-υψηλού δυναμικού εύρος χαλάει κάπως την ρεαλιστικότητα... Τι να πω... CameraPro ή ProShot σε Lumia δοκίμασε κανένας;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος των τηλεφώνων και το βάρος μάλλον σας διαφεύγει λίγο επίσης η κάμερα ήταν μεγαλύτερη από την οθόνη η μπαταρία τραγική παρόλο που δεν μπορούσες να κάνεις και τίποτα σοβαρό 1 ώρα ήθελες για να κατεβάσεις σελίδα στο Internet.
Link to comment
Share on other sites

demon σ' ευχαριστώ. Mivas στο μυαλό σου ήμουνα τ' απόγευμα...

Νέο set με την εφαρμογή proshot και στα δύο κινητά. Οι ρυθμίσεις στο αυτόματο και η εστίαση ίδια.

Προσπαθώ να τις βγάζω σούρουπο, βράδυ γιατί την ημέρα και το galaxy s2 που είχα μια χαρά τις έβγαζε

 

Εδώ είναι οι ενωμένες. Πάνω του 930 κάτω του 1020

03-vert

 

Και 'δω οι γνήσιες, πρώτες του 930, δεύτερες του 1020

03

Edited by kats3777
"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και πάλι το συγκριτικό.

Κατά 80% τουλάχιστον μου αρέσουν περισσότερο του 1020 απο πλευράς λεπτομέρειας και χρωμάτων.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το πάχος των τηλεφώνων και το βάρος μάλλον σας διαφεύγει λίγο επίσης η κάμερα ήταν μεγαλύτερη από την οθόνη η μπαταρία τραγική παρόλο που δεν μπορούσες να κάνεις και τίποτα σοβαρό 1 ώρα ήθελες για να κατεβάσεις σελίδα στο Internet.

Και χίλια δύο άλλα. Αλλά ξέρεις τι? Αυτό που είπαμε στα μηνύματα μας δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

demon σ' ευχαριστώ. Mivas στο μυαλό σου ήμουνα τ' απόγευμα...

Νέο set με την εφαρμογή proshot και στα δύο κινητά. Οι ρυθμίσεις στο αυτόματο και η εστίαση ίδια.

Προσπαθώ να τις βγάζω σούρουπο, βράδυ γιατί την ημέρα και το galaxy s2 που είχα μια χαρά τις έβγαζε

 

Εδώ είναι οι ενωμένες. Πάνω του 930 κάτω του 1020

03-vert

 

Και 'δω οι γνήσιες, πρώτες του 930, δεύτερες του 1020

03

 

Δεν ξέρω αν η εφαρμογή ή το σκούπισμα του φακού δίνει τέτοιο αποτέλεσμα, πάντως βλέπω στο 1020 αρκετά πιο καθαρές φωτογραφίες σε σχέση με τα άλλα 2 συγκριτικά.

Προσωπικά και εγώ προτιμώ το 1020. Ωστόσο το 930 τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μια νυχτερινή στο αυτοματο.

IMG_20150316_191659

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...