Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

meizu m1 note χειροκινητες ρυθμισεις, κλειστρο 5sec, iso 100, τηλεφωνο σταθερο P50303-191018

 

πολυ καλος φακος...φυσουσε αερας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μία πολύ βιαστική (ίσως και κουνημένη)

Νομίζω έκανα λάθη. Δεν μου άρεσε.

https://flic.kr/p/rt9UBg

 

16716202461_ae1a3a2e65_o.jpg

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καλύτερη να βγει? Το αποτέλεσμα που βλέπω είναι πάρα πολύ καλό!

Βασικά υπάρχουν κάποια θολώματα στις άκρες, ίσως λόγω του χαμηλού κλείστρου. Πάντως τα κλαδιά στο κέντρο βγήκαν πεντακάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ βιαστική (ίσως και κουνημένη)

Νομίζω έκανα λάθη. Δεν μου άρεσε.

https://flic.kr/p/rt9UBg

 

16716202461_ae1a3a2e65_o.jpg

 

καλη ειναι...εβαλες manual wb?

Link to comment
Share on other sites

για nokia 808...η φωτογραφια ειναι πολυ κακη.

Ω ναι... Απερισκεψία πραγματικά! Θα επανορθώσω. Βασικά θέλω και μια γνώμη από την παρέα για τα δύο προγράμματα που έχουμε στο 808, την δική του κάμερα και το camera pro.

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι...εβαλες manual wb?

 

ναι, 4

iso 200

είμαι με denim και δεν έχω τις κιτρινίλες που αναφέρονται. Πότε παρουσιάζονται?

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ βιαστική (ίσως και κουνημένη)

Νομίζω έκανα λάθη. Δεν μου άρεσε.

https://flic.kr/p/rt9UBg

 

16716202461_ae1a3a2e65_o.jpg

 

εμενα μια χαρα μου φαινεται :)

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ βιαστική (ίσως και κουνημένη)

Νομίζω έκανα λάθη. Δεν μου άρεσε.

https://flic.kr/p/rt9UBg

 

16716202461_ae1a3a2e65_o.jpg

 

Σου εχει χαλασει λιγο τα δεντρα αλλα ειναι εξαιρετικη για φωτογραφια στο ποδι. Επισης πολυ καλα χρωματα και white balance. Το κεντρικο σου θεμα που ειναι η εκκλησια στο εχει αποδοσει αριστα μπορω να πω, οπως και εχει πολυ καλη ισορροπια και στα φωτα. Δεν ειναι ουτε over ουτε under exposed. Για φωτογραφια βιαστικη ειναι πολυ καλη τι δεν σου αρεσε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άντε και μια ανοιξιάτικη...

Την εχεις κροπαρει? κατι δεν μου παει καλα στις αναλογιες...Εντωμεταξυ ειναι και ορθια και χανει πολυ.

Δοκιμασε να την ανεβασεις σε αλλο server

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι... Απερισκεψία πραγματικά! Θα επανορθώσω. Βασικά θέλω και μια γνώμη από την παρέα για τα δύο προγράμματα που έχουμε στο 808, την δική του κάμερα και το camera pro.

Καλή φαίνεται, αλλά δεν βγαίνει η πλήρης ανάλυση. Έτσι όπως το βλέπω φαίνεται καθαρή με λεπτομέρεια απλά ως συνήθως με όλες τις συσκευές, σε υψηλή διαφορά φωτός, υποεκθέτει και βγαίνει σκοτεινή. Από μένα ολα καλά! Με την κάμερα της Νόκια είναι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η φωτογραφία του PAOK μου φαίνεται σαν ελαιογραφία, τι να πω, μήπως να ξαναγυρνούσες στη Lumia Camera? Ή να δοκίμαζες CameraPro ή ProShot? Είχα δει κάπου μια διαδικασία για προγραμματιστές, όπου δεν χρειάζεται να αγοράσεις τις εφαρμογές (δεν ξέρω αν θεωρείται νόμιμο, πάντως δεν ασχολήθηκα να πω την αλήθεια).

 

Η φωτογραφία του Montoya πολύ ωραία, απλά το 1020 σε αντίθεση με το 808, πιάνει μόνο το κέντρο της φωτογραφίας και χάνει τις άκρες (φαίνονται θολές γενικά). Αυτό είναι γνωστό θέμα του 1020, δεν έχει να κάνει με τον Montoya, ο οποίος αν και βιαστικά, τα κατάφερε εξαιρετικά! :)

 

Υ.Γ. Μιας και έχει πανσέληνο έχει δοκιμάσει κανένας να βγάλει φωτό το φεγγάρι? Εϊναι αρκετά δύσκολο, μιας και το φως του είναι πολύ δυνατό και θέλει τρικ για να βγουν οι λεπτομέρειες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ είναι μια παλαιότερη φωτογραφία με πανσέληνο, με το 808.

 

Δεν έχει γίνει μεταγενέστερη επεξεργασία, απλά έχω κόψει το υπόλοιπο μαύρο και κράτησα το φεγγάρι. Χρειάστηκε φίλτρο εξουδετέρωσης και πολλά άλλα κόλπα για να βγουν οι λεπτομέρειες. Φυσικά, είναι πολύ εύκολο να γίνει λεύκανση με οποιοδήποτε απλό πρόγραμμα επεξεργασίας στον υπολογιστή.

 

15734341443_a83dea6a0a_o.jpg2013-08-20-0093 cut by mivas@windowslive.com, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το να κατεβάσεις με κάποιο τρόπο δωρεάν εφαρμογές που είναι επί πληρωμή φυσικά και θεωρείται παράνομο και απαγορεύεται από το forum.

 

Όσο για την ελαιογραφία ναι υπάρχει αλλά αυτό φαίνεται μόνο όταν την βλέπεις στο 100%. Τόσα mp έχει μπορείς να κάνεις ένα κλικ zoom out για να την δεις καθαρά. Το ίδιο ισχύει και για το g2 που ποτέ δεν είχα σταθεί τόσο στο συγκεκριμένο κομμάτι. Δεν είναι κάτι που ενοχλεί ιδιαίτερα. Αντί να δεις την φωτογραφία στο 100% την βλέπεις στο 85%.

Link to comment
Share on other sites

Την εχεις κροπαρει? κατι δεν μου παει καλα στις αναλογιες...Εντωμεταξυ ειναι και ορθια και χανει πολυ.

Δοκιμασε να την ανεβασεις σε αλλο server

Φταίει αυτό το άθλιο site που τις ανεβάζω... Δεν τις ανεβάζει original. Τελικά μόνο για crop είναι.

Καλή φαίνεται, αλλά δεν βγαίνει η πλήρης ανάλυση. Έτσι όπως το βλέπω φαίνεται καθαρή με λεπτομέρεια απλά ως συνήθως με όλες τις συσκευές, σε υψηλή διαφορά φωτός, υποεκθέτει και βγαίνει σκοτεινή. Από μένα ολα καλά! Με την κάμερα της Νόκια είναι;

Ναι με της nokia είναι.

Υ.Γ. Μιας και έχει πανσέληνο έχει δοκιμάσει κανένας να βγάλει φωτό το φεγγάρι? Εϊναι αρκετά δύσκολο, μιας και το φως του είναι πολύ δυνατό και θέλει τρικ για να βγουν οι λεπτομέρειες.

Εδώ είναι μια παλαιότερη φωτογραφία με πανσέληνο, με το 808.

Δεν έχει γίνει μεταγενέστερη επεξεργασία, απλά έχω κόψει το υπόλοιπο μαύρο και κράτησα το φεγγάρι. Χρειάστηκε φίλτρο εξουδετέρωσης και πολλά άλλα κόλπα για να βγουν οι λεπτομέρειες. Φυσικά, είναι πολύ εύκολο να γίνει λεύκανση με οποιοδήποτε απλό πρόγραμμα επεξεργασίας στον υπολογιστή.

Έχω βγάλει και εγώ με το 808 πανσέληνο :D camera pro, φουλ ζουμ, ακίνητο, ev μείων όσο όσο και iso νομίζω στο θεό...

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ βιαστική (ίσως και κουνημένη)

Νομίζω έκανα λάθη. Δεν μου άρεσε.

https://flic.kr/p/rt9UBg

 

16716202461_ae1a3a2e65_o.jpg

 

to white balance ειναι λαθος...φευγει προς το μπλε η φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

to white balance ειναι λαθος...φευγει προς το μπλε η φωτογραφια.

 

3 ήθελε????

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εσυ ξερεις τον φωτισμο...πιστευω 2 η 3

 

Ήταν πολύ έντονα φωτισμένη η εκκλησία και πολύ σκοτεινά τα υπόλοιπα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή φαίνεται, αλλά δεν βγαίνει η πλήρης ανάλυση. Έτσι όπως το βλέπω φαίνεται καθαρή με λεπτομέρεια απλά ως συνήθως με όλες τις συσκευές, σε υψηλή διαφορά φωτός, υποεκθέτει και βγαίνει σκοτεινή. Από μένα ολα καλά! Με την κάμερα της Νόκια είναι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η φωτογραφία του PAOK μου φαίνεται σαν ελαιογραφία, τι να πω, μήπως να ξαναγυρνούσες στη Lumia Camera? Ή να δοκίμαζες CameraPro ή ProShot? Είχα δει κάπου μια διαδικασία για προγραμματιστές, όπου δεν χρειάζεται να αγοράσεις τις εφαρμογές (δεν ξέρω αν θεωρείται νόμιμο, πάντως δεν ασχολήθηκα να πω την αλήθεια).

 

Η φωτογραφία του Montoya πολύ ωραία, απλά το 1020 σε αντίθεση με το 808, πιάνει μόνο το κέντρο της φωτογραφίας και χάνει τις άκρες (φαίνονται θολές γενικά). Αυτό είναι γνωστό θέμα του 1020, δεν έχει να κάνει με τον Montoya, ο οποίος αν και βιαστικά, τα κατάφερε εξαιρετικά! :)

 

Υ.Γ. Μιας και έχει πανσέληνο έχει δοκιμάσει κανένας να βγάλει φωτό το φεγγάρι? Εϊναι αρκετά δύσκολο, μιας και το φως του είναι πολύ δυνατό και θέλει τρικ για να βγουν οι λεπτομέρειες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ είναι μια παλαιότερη φωτογραφία με πανσέληνο, με το 808.

 

Δεν έχει γίνει μεταγενέστερη επεξεργασία, απλά έχω κόψει το υπόλοιπο μαύρο και κράτησα το φεγγάρι. Χρειάστηκε φίλτρο εξουδετέρωσης και πολλά άλλα κόλπα για να βγουν οι λεπτομέρειες. Φυσικά, είναι πολύ εύκολο να γίνει λεύκανση με οποιοδήποτε απλό πρόγραμμα επεξεργασίας στον υπολογιστή.

 

15734341443_a83dea6a0a_o.jpg2013-08-20-0093 cut by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Εχω δεί αρκετές φωτογραφίες στο flickr αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να πάρω τέτοιο αποτέλεσμα.. Χρειάζεται κανα κόλπο στο focus που θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία του Montoya πολύ ωραία, απλά το 1020 σε αντίθεση με το 808, πιάνει μόνο το κέντρο της φωτογραφίας και χάνει τις άκρες (φαίνονται θολές γενικά). Αυτό είναι γνωστό θέμα του 1020, δεν έχει να κάνει με τον Montoya, ο οποίος αν και βιαστικά, τα κατάφερε εξαιρετικά! :)

 

Μάλλον φταίει στο ότι εστίασα στο κέντρο (στη πόρτα της εκκλησίας).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το iphone 6 και το Samsung 6 θα έλεγα βγάζουν τις καλύτερες φωτογραφίες

Για το μήλο δεν θα το έλεγα ότι είναι στην κορυφή, αλλά μια αξιόλογη κάμερα. Ο 6ος γαλαξίας υπόσχεται πολύ καλύτερη ποιότητα από το μήλο, αλλά πρέπει να δοκιμαστεί πρώτα, για να δείξει την θέση του κόντρα στο Note4, CM1 και άλλες ναυαρχίδες ανδροειδών, κι αν τις νικήσει τότε μένει η μάχη με τη Νόκια που δεν έχει ξεπεραστεί ακόμη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα φεγγάρι απο την Κομοτηνή. S4 zoom

 

Με πρόλαβες! Θα έλεγα ότι το ιδανικό θα ήταν το οπτικό ζουμ για το φεγγάρι και αμέσως μετά το pureview zoom. Τα υπόλοιπα αν εφαρμόσουν ψηφιακό ζουμ χάνουν πολύ σε λεπτομέρεια...

 

Να υποθέσω έβαλες οπτικό ζουμ 10x (μέγιστο) + μέγιστο ψηφιακό ζουμ για αυτό το αποτέλεσμα ή μόνο οπτικό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω δεί αρκετές φωτογραφίες στο flickr αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να πάρω τέτοιο αποτέλεσμα.. Χρειάζεται κανα κόλπο στο focus που θα κάνεις?

Το φως του φεγγαριού είναι πολύ δυνατό για να φανεί η λεπτομέρεια. Αναγκαστικά πρέπει να ελαττώσεις το φως που δέχεται ο αισθητήρας.

 

Ιδανικές ρυθμίσεις φεγγαριού για το 808 και γενικά όπου εφαρμόζονται: Φίλτρο εξουδετέρωσης ενεργό, έκθεση στο ελάχιστο δυνατό, ISO στο ελάχιστο δυνατό, εστίαση στο άπειρο, μέγιστο ζουμ (προφανώς) και ενεργό φλας (όχι για να φωτίσει φυσικά, αλλά για να αυξήσει την ταχύτητα κλείστρου - σε συσκευές όπου μπορείς να την αυξήσεις χειροκίνητα, δεν χρειάζεται αυτό το τρικ).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για το μήλο δεν θα το έλεγα ότι είναι στην κορυφή, αλλά μια αξιόλογη κάμερα. Ο 6ος γαλαξίας υπόσχεται πολύ καλύτερη ποιότητα από το μήλο, αλλά πρέπει να δοκιμαστεί πρώτα, για να δείξει την θέση του κόντρα στο Note4, CM1 και άλλες ναυαρχίδες ανδροειδών, κι αν τις νικήσει τότε μένει η μάχη με τη Νόκια που δεν έχει ξεπεραστεί ακόμη.

 

 

 

Με πρόλαβες! Θα έλεγα ότι το ιδανικό θα ήταν το οπτικό ζουμ για το φεγγάρι και αμέσως μετά το pureview zoom. Τα υπόλοιπα αν εφαρμόσουν ψηφιακό ζουμ χάνουν πολύ σε λεπτομέρεια...

 

Να υποθέσω έβαλες οπτικό ζουμ 10x (μέγιστο) + μέγιστο ψηφιακό ζουμ για αυτό το αποτέλεσμα ή μόνο οπτικό;

 

 

 

Το φως του φεγγαριού είναι πολύ δυνατό για να φανεί η λεπτομέρεια. Αναγκαστικά πρέπει να ελαττώσεις το φως που δέχεται ο αισθητήρας.

 

Ιδανικές ρυθμίσεις φεγγαριού για το 808 και γενικά όπου εφαρμόζονται: Φίλτρο εξουδετέρωσης ενεργό, έκθεση στο ελάχιστο δυνατό, ISO στο ελάχιστο δυνατό, εστίαση στο άπειρο, μέγιστο ζουμ (προφανώς) και ενεργό φλας (όχι για να φωτίσει φυσικά, αλλά για να αυξήσει την ταχύτητα κλείστρου - σε συσκευές όπου μπορείς να την αυξήσεις χειροκίνητα, δεν χρειάζεται αυτό το τρικ).

 

Απο όσα μπορεί κάποιος να καταλάβει κάποιος απο ενα συγκριτικό βίντεο στο

εμένα μου φαίνεται καλύτερο το note 4 και είναι σε συνθήκες που θεωρητικά θα έπρεπε να ειναι καλύτερο το s6

 

Ευχαριστούμε για της συμβουλές θα γίνουν δοκιμαστικά το βραδάκι! :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...