Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Οσο για το θεμα αγορας, ειναι οπως τα λες. Το 1020 ειναι μια συσκευη σχετικα παλια η οποια κανει μια χαρα την δουλεια της για κλησεις μηνυματα σερφαρισμα κτλ. Δεν εχω παραπονο, αλλα δεν ειναι και android ναυαρχιδα ουτε 930 σε ταχυτητα σαφως.

Βρε ηρέμησε που έκανες το 1020 808! Σιγά που του λείπει κάτι από το 930! Αν ανοίγει την κάμερα πιο γρήγορα, οκ... Σπουδαίο πράγμα. Α και αν είναι 1 δευτερόλεπτο πιο γρήγορο στο άνοιγμα εφαρμογών... Σωτηρία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε ηρέμησε που έκανες το 1020 808! Σιγά που του λείπει κάτι από το 930! Αν ανοίγει την κάμερα πιο γρήγορα, οκ... Σπουδαίο πράγμα. Α και αν είναι 1 δευτερόλεπτο πιο γρήγορο στο άνοιγμα εφαρμογών... Σωτηρία...

 

Ε εχει ρε συ διαφορες...μεγαλυτερη οθονη και πιο φωτεινη, καλυτερο επεξεργαστη, καλυτερη διαχειριση μνημης, καλυτερο ακουστικο-μεγαφωνο και πιο ομορφο. Τα κουμπια του παιζουν λιγο (τζογους) και με ειχε χαλασει αυτο αλλα οκ. Σαν συσκευη ειναι ανωτερη εκτος της καμερας. Εχω μαθει να μιλαω με 42αρες tft οποτε μου φαινεται μικρο το 1020...Και σε 720p αναλυση οταν εχω μαθει στα 1080 και 2k..! :p

Δεν λεω το 1020 κρατιεται για smartphone, αλλα δεν μπορω να το συγκρινω με τα νεα λογω ηλικιας.

Θα ηθελα να δω περισσοτερα δειγματα και απο το παλικαρι με το meizu mx4 μιας και με τον Keras την ειχαμε βρει εξαιρετικα καλη..(δυστυχως χωρις ois).

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χα χα , ναι να πεις. Είναι μια πολύ καλή συσκευή γενικά με πολύ καλή κάμερα. Με όλα αυτά που είπα πριν , οποτε μένω για την ώρα και βλέπουμε.

 

Καλοριζικο λοιπον! Περιμενω δειγματα... ;)

Ε ναι μενεις, μιας και δεν υπαρχει νεοτερο Νοκια αυτη τη στιγμη. Το 930 ειναι η ναυαρχιδα της προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Ε εχει ρε συ διαφορες...μεγαλυτερη οθονη και πιο φωτεινη, καλυτερο επεξεργαστη, καλυτερη διαχειριση μνημης, καλυτερο ακουστικο-μεγαφωνο και πιο ομορφο. Τα κουμπια του παιζουν λιγο (τζογους) και με ειχε χαλασει αυτο αλλα οκ. Σαν συσκευη ειναι ανωτερη εκτος της καμερας. Εχω μαθει να μιλαω με 42αρες tft οποτε μου φαινεται μικρο το 1020...Και σε 720p αναλυση οταν εχω μαθει στα 1080 και 2k..! :p

Δεν λεω το 1020 κρατιεται για smartphone, αλλα δεν μπορω να το συγκρινω με τα νεα λογω ηλικιας.

 

Δεν νομίζω πως το 930 έχει πολύ διαφορετική εμπειρία χρήσης από το 1020. Είναι το λειτουργικό τέτοιο (για την ώρα τουλάχιστον) που τα specs δεν κάνουν τρελές διαφορές.

Γνώμη μου

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως το 930 έχει πολύ διαφορετική εμπειρία χρήσης από το 1020. Είναι το λειτουργικό τέτοιο (για την ώρα τουλάχιστον) που τα specs δεν κάνουν τρελές διαφορές.

Γνώμη μου

 

Στο θεμα λειτουργικου ναι ειναι τα ιδια πραγματα...Ασε που τα windows δεν τα πολυσυμπαθω αν και ειναι lag free και πιο σταθερα απο το android. Σαφως εχεις δικιο στο θεμα με τα specs σε συναρτηση με το λειτουργικο. Αν ηταν android πλατφορμα θα υπηρχε αισθητη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ηρέμησε που έκανες το 1020 808! Σιγά που του λείπει κάτι από το 930! Αν ανοίγει την κάμερα πιο γρήγορα, οκ... Σπουδαίο πράγμα. Α και αν είναι 1 δευτερόλεπτο πιο γρήγορο στο άνοιγμα εφαρμογών... Σωτηρία...

 

Κάπως έτσι τα θεωρώ κι εγώ. Έχει διαφορά μεν, αλλά δεν τα θεωρώ σπουδαία πράγματα.

 

Δεν νομίζω πως το 930 έχει πολύ διαφορετική εμπειρία χρήσης από το 1020. Είναι το λειτουργικό τέτοιο (για την ώρα τουλάχιστον) που τα specs δεν κάνουν τρελές διαφορές.

Γνώμη μου

 

Στο θεμα λειτουργικου ναι ειναι τα ιδια πραγματα...Ασε που τα windows δεν τα πολυσυμπαθω αν και ειναι lag free και πιο σταθερα απο το android. Σαφως εχεις δικιο στο θεμα με τα specs σε συναρτηση με το λειτουργικο. Αν ηταν android πλατφορμα θα υπηρχε αισθητη διαφορα.

 

Συμφωνώ..

 

Εγώ πάντως έχω πειστεί πια ότι απλά θέλεις να βγάλεις το 1020 χειρότερο πλέον.

 

 

Να δούμε πως μπορεί η συσκευή να βγει off στην απόδοση της κάμερας;

Να πως απέδιδε το 930, αυτόματες ρυθμίσεις και μικροδοκιμές που έκανα μήπως βελτιωθεί και HDR, και εσωτερική αυτόματο. Φυσικά τίποτα δεν έχει γίνει επίτηδες... Προσπαθούσα απλά να βγάλω μια καλή φωτογραφία. Απλά...

Ούτε Lightroom, ούτε τίποτα...

Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι άχρηστο, αλλά θα μπορούσα κάλλιστα να τις ανεβάσω παλαιότερα και να ψαχνόμαστε.

 

16633719811_7409466de6_b.jpg2015-02-02 08.52.18-1 by server96, on Flickr

 

16448989529_52ed6b898d_b.jpg2015-02-05 08.16.50-1 by server96, on Flickr

 

16633708021_53f8c6ec2f_b.jpg2015-02-05 08.14.03-1 by server96, on Flickr

 

16012628174_9df7ab1614_b.jpg2015-02-03 07.57.04-1 by server96, on Flickr

 

16015027113_73166f6a3d_b.jpg2015-02-03 07.55.15-1 by server96, on Flickr

 

16634140362_a05838e355_b.jpg2015-02-02 08.57.49-1 by server96, on Flickr

 

16015044953_e23e1629bc_b.jpg2015-02-02 08.57.09-2 by server96, on Flickr

 

Τίποτα δεν έκανε σωστά...

 

16633729321_8ca993e8fe_b.jpg2014-12-07 15.05.51-2 by server96, on Flickr

 

Θόρυβος, θόρυβος, θόρυβος....

 

Υ.Γ. Έχω κι άλλες....

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για να σοβαρευτούμε λίγο:

Η διαφορά ένεκα πιο σύγχρονου και ταυτόχρονα πιο δυνατού hardware δεν φαίνεται στο άνοιγμα των βασικών OEM εφαρμογών, όπως dialer , apps drawer, mail κλπ αλλά στην χρήση απαιτητικών εφαρμογών, browsing, games, multitasking.

 

Οι σημερινές κορυφαίες συσκευές τείνουν στο ακαριαίο άνοιγμα όλων ανεξαιρέτως των εφαρμογών.

 

Μιλάμε για lag (στα ελληνικά καθυστέρηση), αλλά το ότι κάποιες συσκευές χρειάζονται 10" για να ανοίξουν μια εφαρμογή δεν θεωρείται lag.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να σοβαρευτούμε λίγο:

Η διαφορά ένεκα πιο σύγχρονου και ταυτόχρονα πιο δυνατού hardware δεν φαίνεται στο άνοιγμα των βασικών OEM εφαρμογών, όπως dialer , apps drawer, mail κλπ αλλά στην χρήση απαιτητικών εφαρμογών, browsing, games, multitasking.

 

Οι σημερινές κορυφαίες συσκευές τείνουν στο ακαριαίο άνοιγμα όλων ανεξαιρέτως των εφαρμογών.

 

Μιλάμε για lag (στα ελληνικά καθυστέρηση), αλλά το ότι κάποιες συσκευές χρειάζονται 10" για να ανοίξουν μια εφαρμογή δεν θεωρείται lag.

 

Σαφως. Και ας μην ξεχναμε οτι ολα πλεον δημιουργουνται με βαση τα τελευταια specs. Βεβαια ομολογω οτι αν δεν σε νοιαζουν τα βαρια games και κατι το τρομερο, το 1020 τα παει μια χαρα με τον 2πυρηνο snapdragon και τα 2gb ram τα οποια ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ειναι αρκετα. Καποια στιγμη θα ειναι standard τα 3 ram αλλα οχι αμεσα. Ειδικα στον τομεα του android οπου τα πραγματα ειναι πιο ζορικα σε σχεση με τα windows που ειναι πιο ελαφρια. Οσο για τα specs σε συναρτηση με το λειτουργικο λαμπρο παραδειγμα χρονια τωρα η apple με το 2πυρηνο και 1 GB ram το οποιο τρεχει αψογα πανω στο iOS. Μετα απο τοσες συσκευες και λογω εργασιας (τεχνικος η/υ) εχω καταληξει οτι πρωταρχικο ρολο παιζει το software πανω στο hardware και οχι το αντιστροφο. Σταματαω γιατι ειμαι off topic. :)

 

@keras οι φωτογραφιες λενε πολλα αλλα οχι κατι νεο. Και σε μενα το 930 απεδιδε παρομοια μαλιστα θεωρω οτι σε ημερησιες το mx4 που ειχες εβγαζε καλυτερες φωτο. Μπορει να κανω και λαθος....αν και δυσκολο. Εσυ μπορεις να μας πεις καλυτερα που τα ειχες και τα 2 κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα τις φωτο για να δείξω κάτι νέο φυσικά. Για το σκεπτικό τις έβαλα και για το πόσο θέλουμε να αναδείξουμε ή να θάψουμε μια συσκευή. Γίνεται και το ένα και το άλλο. Γι' αυτό πρέπει να είμαστε και αντικειμενικοί.

Το mx4 έβγαλε εξαιρετικές φωτο, δεν τα είχα και τα δύο συγχρόνως για να βγάλω συμπέρασμα. Απο τα δοκιμαστικά μου όμως μπορώ να πως οτι είναι απο τα καλύτερα android που έχω πάρει και σαφώς το κοντράρει το 930, μπορεί να βγάζει και καλύτερα αποτελέσματα, με λίγο περισσότερη επεξεργασία, αλλά διακριτική.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για να σοβαρευτούμε λίγο:

Η διαφορά ένεκα πιο σύγχρονου και ταυτόχρονα πιο δυνατού hardware δεν φαίνεται στο άνοιγμα των βασικών OEM εφαρμογών, όπως dialer , apps drawer, mail κλπ αλλά στην χρήση απαιτητικών εφαρμογών, browsing, games, multitasking.

 

Οι σημερινές κορυφαίες συσκευές τείνουν στο ακαριαίο άνοιγμα όλων ανεξαιρέτως των εφαρμογών.

 

Μιλάμε για lag (στα ελληνικά καθυστέρηση), αλλά το ότι κάποιες συσκευές χρειάζονται 10" για να ανοίξουν μια εφαρμογή δεν θεωρείται lag.

 

Είχες Lumia και ειδες σημαντικές διαφορές σε κατώτερες συσκευές? Έστησα ένα 630 ενός φίλου μου με 512 ram και δεν είδα καμια διαφορά που να πω wow. Δεν δοκίμασα παιχνίδια αλλα browsing, fb κλπ δεν είδα σημαντικές διαφορές.

Συμφωνώ ότι στο Android τα specs παίζουν τεράστιο ρόλο αλλά στα WP είναι διαφορετικά τα πράγματα (για την ωρα).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχες Lumia και ειδες σημαντικές διαφορές σε κατώτερες συσκευές? Έστησα ένα 630 ενός φίλου μου με 512 ram και δεν είδα καμια διαφορά που να πω wow. Δεν δοκίμασα παιχνίδια αλλα browsing, fb κλπ δεν είδα σημαντικές διαφορές.

Συμφωνώ ότι στο Android τα specs παίζουν τεράστιο ρόλο αλλά στα WP είναι διαφορετικά τα πράγματα (για την ωρα).

 

Εγω που ειχα αρκετη ωρα στα χερια μου το 535, δεν ενθουσιαστηκα, παρολο που εχει και 1gb ram και 4 πυρηνο επεξεργαστη, δεν ειχε την ομαλοτητα του 1020 και εχει και χαμηλοτερη αναλυση, οποτε θεωρω οτι υπαρχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εφώ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει τελικά εδώ μέσα και ποιο κινητό βγάζει τι ... :confused:

Στου Παοκ τις φωτογραφίες το 930 είναι αποθέωση και στου Keras απογοήτευση. Τι συμπέρασμα να βγάλεις λοιπόν? :lol:

Θα ξαναπώ λοιπόν ότι επειδή το είχα το 1020 (πέρισυ όμως, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει με τις αναβαθμίσεις) και φέτος το 930 εδώ και δύο ημέρες, ότι το 1020 σαφώς το θεωρώ ανώτερο αλλά όχι με τρελλή διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα στο μάτι ένος όχι τόσο έμπειρου.

Ανεβάζω κι εγώ μία λοιπόν με το 930 , έτσι για να έχουμε να λέμε γιατί με έχετε παλαβώσει με αυτά που ανεβάζετε. Νομίζω ότι είμαι κάπου στην μέση, ούτε στο επίπεδο του Πάοκ (και λόγω ελλειπών γνώσεων βέβαια) , αλλά ούτε και στου Keras. Βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας καλύτερα όσοι έχετε γνώσεις και μη.

Είναι τραβηγμένη με lumia camera κι έχω ενεργοποιήσει το rich. Συγχωρήστε με για το τοπίο , αλλά είχα την μικρή άρρωστη και κλειστήκαμε σπίτι με το που το πήρα.:(

 

 

16635328461_3c61e0b061_c.jpgWP_20150221_17_40_14_Rich__highres by giannis12a, on Flickr

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Είχες Lumia και ειδες σημαντικές διαφορές σε κατώτερες συσκευές? Έστησα ένα 630 ενός φίλου μου με 512 ram και δεν είδα καμια διαφορά που να πω wow. Δεν δοκίμασα παιχνίδια αλλα browsing, fb κλπ δεν είδα σημαντικές διαφορές.

Συμφωνώ ότι στο Android τα specs παίζουν τεράστιο ρόλο αλλά στα WP είναι διαφορετικά τα πράγματα (για την ωρα).

Θα βγούμε πολύ off topic, οπότε δεν κάθομαι να σου εξηγήσω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εφώ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει τελικά εδώ μέσα και ποιο κινητό βγάζει τι ... :confused:

Στου Παοκ τις φωτογραφίες το 930 είναι αποθέωση και στου Keras απογοήτευση. Τι συμπέρασμα να βγάλεις λοιπόν? :lol:

Θα ξαναπώ λοιπόν ότι επειδή το είχα το 1020 (πέρισυ όμως, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει με τις αναβαθμίσεις) και φέτος το 930 εδώ και δύο ημέρες, ότι το 1020 σαφώς το θεωρώ ανώτερο αλλά όχι με τρελλή διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα στο μάτι ένος όχι τόσο έμπειρου.

Ανεβάζω κι εγώ μία λοιπόν με το 930 , έτσι για να έχουμε να λέμε γιατί με έχετε παλαβώσει με αυτά που ανεβάζετε. Νομίζω ότι είμαι κάπου στην μέση, ούτε στο επίπεδο του Πάοκ (και λόγω ελλειπών γνώσεων βέβαια) , αλλά ούτε και στου Keras. Βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας καλύτερα όσοι έχετε γνώσεις και μη.

Είναι τραβηγμένη με lumia camera κι έχω ενεργοποιήσει το rich. Συγχωρήστε με για το τοπίο , αλλά είχα την μικρή άρρωστη και κλειστήκαμε σπίτι με το που το πήρα.:(

 

 

16635328461_3c61e0b061_c.jpgWP_20150221_17_40_14_Rich__highres by giannis12a, on Flickr

 

Αφου εβγαλες τετοια φωτο με Lumia Camera 5 + Rich Capture...ουτε στο παπα μην το πεις.Εγω χειροτερες βγαζω..

Το εγραψα απο την πρωτη μερα που πηρα το 930...η Lumia Camera 5 της Microsoft ειναι για σφαλιαρες.Οι τυποι ειναι ασχετοι.Το Rich Caprure ειναι οτι ναναι.Αλλοτε βγαζει τον ουρανο με εντονο γαλαζιο χρωμα και αλλοτε τα χρωματα ειναι σχεδον ασπρομαυρα.Ενα ματσο χαλια.Και για να καταλαιβετε τι εννοω.Αυτη η φωτο ειναι τραβηγμενη με Lumia Camera 5 + Rich Capture

16638435921_1e2fd4b76c_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου εβγαλες τετοια φωτο με Lumia Camera 5 + Rich Capture...ουτε στο παπα μην το πεις.Εγω χειροτερες βγαζω..

Το εγραψα απο την πρωτη μερα που πηρα το 930...η Lumia Camera 5 της Microsoft ειναι για σφαλιαρες.Οι τυποι ειναι ασχετοι.Το Rich Caprure ειναι οτι ναναι.Αλλοτε βγαζει τον ουρανο με εντονο γαλαζιο χρωμα και αλλοτε τα χρωματα ειναι σχεδον ασπρομαυρα.Ενα ματσο χαλια.Και για να καταλαιβετε τι εννοω.Αυτη η φωτο ειναι τραβηγμενη με Lumia Camera 5 + Rich Capture

16638435921_1e2fd4b76c_c.jpg

 

Ποια θεωρείς καλύτερη τότε να την δοκιμασω;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Άμα δεν μπορείτε κάποιοι να συζητήσετε πολιτισμένα χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις και χαρακτηρισμούς τότε καλύτερα να απέχετε από τις συζητήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εφώ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει τελικά εδώ μέσα και ποιο κινητό βγάζει τι ... :confused:

Στου Παοκ τις φωτογραφίες το 930 είναι αποθέωση και στου Keras απογοήτευση. Τι συμπέρασμα να βγάλεις λοιπόν? :lol:

Θα ξαναπώ λοιπόν ότι επειδή το είχα το 1020 (πέρισυ όμως, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει με τις αναβαθμίσεις) και φέτος το 930 εδώ και δύο ημέρες, ότι το 1020 σαφώς το θεωρώ ανώτερο αλλά όχι με τρελλή διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα στο μάτι ένος όχι τόσο έμπειρου.

Ανεβάζω κι εγώ μία λοιπόν με το 930 , έτσι για να έχουμε να λέμε γιατί με έχετε παλαβώσει με αυτά που ανεβάζετε. Νομίζω ότι είμαι κάπου στην μέση, ούτε στο επίπεδο του Πάοκ (και λόγω ελλειπών γνώσεων βέβαια) , αλλά ούτε και στου Keras. Βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας καλύτερα όσοι έχετε γνώσεις και μη.

Είναι τραβηγμένη με lumia camera κι έχω ενεργοποιήσει το rich. Συγχωρήστε με για το τοπίο , αλλά είχα την μικρή άρρωστη και κλειστήκαμε σπίτι με το που το πήρα.:(

 

 

16635328461_3c61e0b061_c.jpgWP_20150221_17_40_14_Rich__highres by giannis12a, on Flickr

 

τι δυναμικό εύρος είναι αυτο; :shock:

πολυ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι τα θεωρώ κι εγώ. Έχει διαφορά μεν, αλλά δεν τα θεωρώ σπουδαία πράγματα.

 

 

 

 

 

Συμφωνώ..

 

 

 

 

Να δούμε πως μπορεί η συσκευή να βγει off στην απόδοση της κάμερας;

Να πως απέδιδε το 930, αυτόματες ρυθμίσεις και μικροδοκιμές που έκανα μήπως βελτιωθεί και HDR, και εσωτερική αυτόματο. Φυσικά τίποτα δεν έχει γίνει επίτηδες... Προσπαθούσα απλά να βγάλω μια καλή φωτογραφία. Απλά...

Ούτε Lightroom, ούτε τίποτα...

Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι άχρηστο, αλλά θα μπορούσα κάλλιστα να τις ανεβάσω παλαιότερα και να ψαχνόμαστε.

 

 

 

Θόρυβος, θόρυβος, θόρυβος....

 

Υ.Γ. Έχω κι άλλες....

 

Δε φταιει το 930...εσυ φταις που δεν δοκιμασες αλλη εφαρμογη.Ετσι βγαζει η Lumia camera 5.Οι μηχανικοι της Microsoft τοσο ξερουν απο αλγοριθμους..

Στην τελευταια που παραπονιεσαι για θορυβο...την εχεις τραβηξει με iso 800, Λογικο να εχει θορυβο.

Βλεπεις πουθενα στις δικες μου βραδυνες θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Αφου εβγαλες τετοια φωτο με Lumia Camera 5 + Rich Capture...ουτε στο παπα μην το πεις.Εγω χειροτερες βγαζω..

Το εγραψα απο την πρωτη μερα που πηρα το 930...η Lumia Camera 5 της Microsoft ειναι για σφαλιαρες.Οι τυποι ειναι ασχετοι.Το Rich Caprure ειναι οτι ναναι.Αλλοτε βγαζει τον ουρανο με εντονο γαλαζιο χρωμα και αλλοτε τα χρωματα ειναι σχεδον ασπρομαυρα.Ενα ματσο χαλια.Και για να καταλαιβετε τι εννοω.Αυτη η φωτο ειναι τραβηγμενη με Lumia Camera 5 + Rich Capture

Δεν φταίει η Lumia Camera 5... εσύ φταις που πείραξες το white balance. Το μόνο λογικό που βρίσκω είναι οτι οι μηχανικοί της Microsoft δεν ξέρουν απο αλγορίθμους. Λογικό, γιατί μια τέτοια εταιρία τοπικής εμβέλειας της πλάκας, σιγά μην πάρει τους καλύτερους μηχανικούς... Θα πάρει άσχετους.

Παραπονιέσαι για την Lumia Camera 5. Έχεις πειράξει το white balance παράλληλα με HDR. Λογικό είναι να βγει έτσι.

Ξαναγράφω οτι στη φωτο μου ήταν η λήψη με αυτόματες ρυθμίσεις. Δεν ρύθμισα iso, flash αυτόματο, έπρεπε να ρυθμίσει μόνο του, όπως κάνει το 1020. Αλλά το 930 δεν είναι 1020...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η Lumia Camera 5... εσύ φταις που πείραξες το white balance. Το μόνο λογικό που βρίσκω είναι οτι οι μηχανικοί της Microsoft δεν ξέρουν απο αλγορίθμους. Λογικό, γιατί μια τέτοια εταιρία τοπικής εμβέλειας της πλάκας, σιγά μην πάρει τους καλύτερους μηχανικούς... Θα πάρει άσχετους.

Παραπονιέσαι για την Lumia Camera 5. Έχεις πειράξει το white balance παράλληλα με HDR. Λογικό είναι να βγει έτσι.

Ξαναγράφω οτι στη φωτο μου ήταν η λήψη με αυτόματες ρυθμίσεις. Δεν ρύθμισα iso, flash αυτόματο, έπρεπε να ρυθμίσει μόνο του, όπως κάνει το 1020. Αλλά το 930 δεν είναι 1020...

 

για να δεις οτι δεν ξερεις τιποτα απο 930...αμα πειραξεις το white balance, το HDR ακυρωνεται...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Lumia 930 + OneShot Camera

16025694843_1e09e1d3f7_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό. Στη λεπτομέρεια πάσχει βέβαια, πχ στο πρόσωπο του παλικαριού, στο μούσι, με το 1020-808 θα έβλεπες κάθε τρίχα ξεχωριστά. Αλλά πολύ καλό και έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό. Στη λεπτομέρεια πάσχει βέβαια, πχ στο πρόσωπο του παλικαριού, στο μούσι, με το 1020-808 θα έβλεπες κάθε τρίχα ξεχωριστά. Αλλά πολύ καλό και έτσι.

Και το Note4 να βάλεις δίπλα στο 930 πάντως, το τελευταίο πάλι θα μοιάζει "νάνος". Ακόμα και κόντρα στο 1520 υστερεί στα χρώματα, καθαρότητα, φωτισμό κλπ. Υπάρχει ένα πέπλο ομίχλης στις φωτό, η αφαίρεση θορύβου έχει προκαλέσει σβήσιμο στο ανάγλυφο των επιφανειών και στις λεπτομέρειες, γενικά μουντά και σκοτεινά χρώματα και πολλά άλλα. Για 20άρα κάμερα καλούτσικο είναι βέβαια, καλύτερη από τις περισσότερες 20άρες γενικά, αλλά ουδείς τέλειος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://i.imgur.com/CrGHhbV.jpg

 

Αυτη πως σας φαινετε ?ολα στο auto με hdr με samsung galaxy alpha

Το χειρότερο σε μια φωτογραφία είναι μια κουνημένη φωτογραφία και αυτό βλέπω δυστυχώς. Κατά τα άλλα για το επίπεδό του (μεσαία κλίμακα αν δεν κάνω λάθος) βγάζει αξιόπιστες φωτογραφίες, αν και η υπερόξυνση είναι το 2ο που με χαλάει προσωπικά στις φωτό και η Samsung το έχει παρακάνει είναι η αλήθεια! Αρκετή λεπτομέρεια βλέπω πάντως σε ικανοποιητική ανάλυση.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...