Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

50άρα, με την εφαρμογή κάμερας του ColorOs. Από άποψη ποιότητας δεν βλέπω κάτι καλύτερο σε σχέση με την εφαρμογή της cyanogen ή της google. Ψάχνω ευκαιρία low light :)

16417821390_c496c1d4da.jpg

Υστερόγραφο: είναι λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα, η κιτρινίλα είναι φυσική :p Άντε γιατί μου βγήκαν τα μάτια να διαβάζω για την κιτρινίλα του 1020 και είχα μέρες να μπω ο καημένος, είπατε πολλά, χαχα

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

50άρα, με την εφαρμογή κάμερας του ColorOs. Από άποψη ποιότητας δεν βλέπω κάτι καλύτερο σε σχέση με την εφαρμογή της cyanogen ή της google. Ψάχνω ευκαιρία low light :)

16417821390_c496c1d4da.jpg

Υστερόγραφο: είναι λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα, η κιτρινίλα είναι φυσική :p Άντε γιατί μου βγήκαν τα μάτια να διαβάζω για την κιτρινίλα του 1020 και είχα μέρες να μπω ο καημένος, είπατε πολλά, χαχα

 

Οχι ρε συ καλη ειναι αν εξαιρεσεις δεξια που στο εχει θολωσει λιγο. Εγω εξακολουθω να θεωρω καλυτερη την color os αλλα δες το και εσυ. Καλο θα ηταν να συγκρινεις ιδια φωτο στο ιδιο σημειο την ιδια ωρα. Αλλιως δεν θα βγαλεις ακρη

Παντως και με cm11 καλες φωτογραφιες εβγαζα και μικρες σε μεγεθος.

Μου λειπει το 1+1 σαν συσκευη ηταν πολυ καλη.

 

Χτες το βραδυ στα καλυβια φωτο μιας φιλης. Ολα στο αυτοματο, 5mp xenon flash αποσταση 2.5-3 μετρα με λιγο zoom.

16608693175_9c84ef77ef_k.jpgWP_20150221_22_05_59_Pro by drizosg, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κίνηση ματ....;)

 

Παλι καλα που ειχε και μενα τοσο καιρο του ελεγα παρε 1020, παρε 1020... :lol::p

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ καλη ειναι αν εξαιρεσεις δεξια που στο εχει θολωσει λιγο. Εγω εξακολουθω να θεωρω καλυτερη την color os αλλα δες το και εσυ. Καλο θα ηταν να συγκρινεις ιδια φωτο στο ιδιο σημειο την ιδια ωρα. Αλλιως δεν θα βγαλεις ακρη

Παντως και με cm11 καλες φωτογραφιες εβγαζα και μικρες σε μεγεθος.

Μου λειπει το 1+1 σαν συσκευη ηταν πολυ καλη.

 

Δες τις 2 επόμενες στο φλικρ ;) Είναι της cyanogen, την ίδια στιγμή

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ καλη ειναι αν εξαιρεσεις δεξια που στο εχει θολωσει λιγο. Εγω εξακολουθω να θεωρω καλυτερη την color os αλλα δες το και εσυ. Καλο θα ηταν να συγκρινεις ιδια φωτο στο ιδιο σημειο την ιδια ωρα. Αλλιως δεν θα βγαλεις ακρη

Παντως και με cm11 καλες φωτογραφιες εβγαζα και μικρες σε μεγεθος.

Μου λειπει το 1+1 σαν συσκευη ηταν πολυ καλη.

 

Χτες το βραδυ στα καλυβια φωτο μιας φιλης. Ολα στο αυτοματο, 5mp xenon flash αποσταση 2.5-3 μετρα με λιγο zoom.

16608693175_9c84ef77ef_k.jpgWP_20150221_22_05_59_Pro by drizosg, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παλι καλα που ειχε και μενα τοσο καιρο του ελεγα παρε 1020, παρε 1020... :lol::p

 

το background σκοτεινο βγηκε...manual settings ηθελε εδω περα...κλειστρο 1/4 ,iso=100...αλλα ισως εβγαινε και κιτρινη μετα.

Βγαλε την ιδια φωτο με Nokia 808, N8 ...Να δεις πως θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κριτηριο σου ειναι οι επιδοσεις της καμερας...σου προτεινω το Lumia 930.

Η καλύτερη ποιοτικά και σε φυσικότητα κάμερα είναι ακόμη του 808. Για συνδυασμό κάμερας και hardware θα πρότεινα το 1520 που είναι θηρίο! (το 930 και το icon είχαν βγει ως οι compact εκδόσεις του 1520, αλλά με λιγότερα χαρακτηριστικά...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει λογική να αφήσει κάποιος το 1020 και να πάει στο 1520. Θα του κάνει τη ζωή δύσκολη από το βάρος και το μέγεθος και θα έχει και χειρότερη φωτογραφία.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει λογική να αφήσει κάποιος το 1020 και να πάει στο 1520. Θα του κάνει τη ζωή δύσκολη από το βάρος και το μέγεθος και θα έχει και χειρότερη φωτογραφία.

Θα είχε λογική αν είχε ήδη μια άλλη συσκευή με καλή κάμερα, τύπου 808, και ήθελε μια καλύτερη συσκευή σαν μικρό tablet-υπολογιστή με την 2η καλύτερη κάμερα στα Windows. Στις διαστάσεις πάντως και μένα δεν θα με βόλευε... Ακόμα και με το 1020 είμαι στα όριά μου...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση του phone arena που δείχνει πόσο πολύ έχουν προχωρήσει οι κάμερες σε συνδυασμό με το εξελιγμένο software των κινητών μας.

Για το μάτι του απλού κόσμου πλέον είναι πολύ ικανοποιητική η απόδοση τους.

http://www.phonearena.com/news/Galaxy-Note-4-dominates-our-blind-camera-comparison-beats-a-Canon-DSLR-and-the-iPhone-6-Plus_id66093

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Είχα να μπω καιρό στο νήμα και μπορώ να πω ότι θα κάνω πολύ καιρό να ξαναμπώ,δεν έχω συμφωνήσει ποτέ με τον φίλο paok αλλά που είδατε όλοι σας καλύτερη φώτο απο το 1020 σε αυτές που ανέβασε σε όλες το 930 δείχνει πολύ καλύτερο και ξέρεις Γιώργο ότι λέω την γνώμη μου αντικειμενικά.Συσκευή που χρησιμοποιώ τώρα note 3 και απο Τρίτη galaxy alpha για να μην νομίζει κάποιος οτι έχω το 930.Ο καθένας έχει την άποψη του,εμενα κανένα τηλέφωνο δεν με ικανοποίησε στις βραδυνές του λαι για μένα ο βασιλιάς στις ημερήσιες είναι η Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει την γνώμη του. Εμένα οι περισσότερες φωτογραφίες του 930 μου δίνουν την εντύπωση ότι έχει μπει ένα σύννεφο ομίχλης μπροστά του σε σχέση με την καθαρότητα του 1020. Νομίζω αυτό οφείλεται κυρίως στα φώτα όταν χτυπάνε πάνω στον φακό.

Βλέπω στο τελευταίο συγκριτικό πχ με πόση ζωντάνια ξεχωρίζουν τα χρώματα με ωραίες αντιθέσεις στα σημαιάκια στο 1020 σε αντίθεση με του 930 που είναι άτονα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση του phone arena που δείχνει πόσο πολύ έχουν προχωρήσει οι κάμερες σε συνδυασμό με το εξελιγμένο software των κινητών μας.

Για το μάτι του απλού κόσμου πλέον είναι πολύ ικανοποιητική η απόδοση τους.

http://www.phonearena.com/news/Galaxy-Note-4-dominates-our-blind-camera-comparison-beats-a-Canon-DSLR-and-the-iPhone-6-Plus_id66093

Μάνο μόνο σαν ανέκδοτο μπορώ να δεχτώ τέτοιο "τεστ". Σε κανένα δεν κερδίζει δηλαδή η τουμπανιασμένη κάμερα και κερδίζουν το note και το iphone... Ειδικά στην πρώτη σύγκριση γελάνε και οι πέτρες που λέει και ο paok. Η πεντακάθαρη φωτογραφία της canon δεν προτιμήθηκε και βγήκε πρώτη του iphone... οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο καθένας έχει την γνώμη του. Εμένα οι περισσότερες φωτογραφίες του 930 μου δίνουν την εντύπωση ότι έχει μπει ένα σύννεφο ομίχλης μπροστά του σε σχέση με την καθαρότητα του 1020. Νομίζω αυτό οφείλεται κυρίως στα φώτα όταν χτυπάνε πάνω στον φακό.

Βλέπω στο τελευταίο συγκριτικό πχ με πόση ζωντάνια ξεχωρίζουν τα χρώματα με ωραίες αντιθέσεις στα σημαιάκια στο 1020 σε αντίθεση με του 930 που είναι άτονα.

Μα είναι προφανές ότι δε βλέπουν τις φωτογραφίες σε monitor παρά στα κινητά τους και εκεί δείχνουν εντυπωσιακές αλλά μόνο αυτό. Υπάρχει βέβαια και η άλλη όψη που λέει ότι αν εμένα μου αρέσει εκεί που τη βλέπω δε με απασχολεί τι γίνεται σε οθόνες κτλ.

Εμένα με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο μόνο σαν ανέκδοτο μπορώ να δεχτώ τέτοιο "τεστ". Σε κανένα δεν κερδίζει δηλαδή η τουμπανιασμένη κάμερα και κερδίζουν το note και το iphone... Ειδικά στην πρώτη σύγκριση γελάνε και οι πέτρες που λέει και ο paok. Η πεντακάθαρη φωτογραφία της canon δεν προτιμήθηκε και βγήκε πρώτη του iphone... οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα είναι προφανές ότι δε βλέπουν τις φωτογραφίες σε monitor παρά στα κινητά τους και εκεί δείχνουν εντυπωσιακές αλλά μόνο αυτό. Υπάρχει βέβαια και η άλλη όψη που λέει ότι αν εμένα μου αρέσει εκεί που τη βλέπω δε με απασχολεί τι γίνεται σε οθόνες κτλ.

Εμένα με απασχολεί.

Τάσο μη ξεχνάς ότι το μάτι που τα κρίνει είναι απλου κόσμου και όχι ειδηκευμένων.

Επίσης στη DSLR πραγματοποίησαν τις λήψεις σε RAW αρχεία που μετά μετέτρεψαν σε JPEG με όσο το δυνατόν λιγότερη επεξεργασία.

Αντίθετα στα κινητά αμέσως μετά την λήψη της φωτογραφίας πέφτει και η ανάλογη διόρθωση απ το software που μεσολαβεί με αποτέλεσμα να φαίνονται πιο ευχάριστες στο μάτι.

Πρόσεξε, δε λέω(προς θεού) ότι είναι καλύτερες από DSLR αλλά πλέον στο 85% των περιπτώσεων είναι πλέον κάτι παραπάνω από αξιοπρεπείς,και είναι τιμή τους και μόνο που της βάζουν δίπλα δίπλα σε τέτοια σύγκριση, ειδικά αν σκεφτούμε το κοινό που προορίζονται,που βρισκόμασταν μέχρι πριν λίγα μόλις χρόνια και κυρίως ότι είναι κινητά, με όλη την ευκολία που συνεπάγεται αυτό για μας.

Είχα τη χαρά να έχω όλα τα κορυφαία κινητά που υπάρχουν στη χώρα μας και πολλά μαζί ταυτόχρονα και βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια τη πρόοδο αυτή και το χαίρομαι.

Πρόσφατα μάλιστα έκανα της δοκιμές μου με το k zoom, 1020,S5 k μια Samsung camera με Wi-Fi που έχω λόγω optical και δυνατού xenon, και μπορώ να σου πω πως αν εξαιρέσεις τη δύναμη του φλας και το οπτικό zoom(που δεν έχει καμία τύχη το 1020)τότε τα κινητά ήταν ανώτερα από τη compact.

Για μένα αυτό είναι πρόοδος και μάλιστα μεγάλη.

Το επόμενο όμως βήμα να αποκτήσουν optical zoom (με λογικό πάχος) γιατί χωρίς Αυτό και xenon δύσκολα θα ολοκληρωθούν και γιαυτό και εγώ πάντα θα έχω και μια καλή compact όταν πάω εκδρομές ή σε εκδηλώσεις.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρθηκα στο συγκριτικο 1020 - 930 του paok ότι μπορείς να το κανεις να φαίνεται όπως θέλεις, εννουσα αυτό.

1020, Ίδιες συνθήκες, ώρα, θέμα, με flash, κλπ. Με κιτρινίλα και χωρίς.

 

http://i.imgur.com/nPvD2qK.jpg

 

http://i.imgur.com/FEngmtg.jpg

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρθηκα στο συγκριτικο 1020 - 930 του paok ότι μπορείς να το κανεις να φαίνεται όπως θέλεις, εννουσα αυτό.

1020, Ίδιες συνθήκες, ώρα, θέμα, με flash, κλπ. Με κιτρινίλα και χωρίς.

 

http://i.imgur.com/nPvD2qK.jpg

 

http://i.imgur.com/FEngmtg.jpg

Άρα φίλε μας λες ότι δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τις φωτογραφίες που ανεβαίνουν εδώ παρά μόνο να έχουμε άποψη από προσωπική χρήση.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Άρα φίλε μας λες ότι δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τις φωτογραφίες που ανεβαίνουν εδώ παρά μόνο να έχουμε άποψη από προσωπική χρήση.:cool:

 

Το θέμα είναι ότι ο Κώστας (paok) έχει την ικανότητα να βγάλει απο την μύγα ξίγκι. Δηλαδή να πάρει το 100% απο την συσκευή. Εσυ μπορείς? Αν ναι τότε είσαι τυχαιρος. Εγω δεν μπορώ οπότε θα πάρω μια συσκευή που μπορεί να μου δώσει πολλά χωρίς να έχω γνώσεις. Στο 1020 vs 930, πέρα απο το συγκριτικό του παοκ (που είπαμε έχει τις γνώσεις) οι υπόλοιποι που το έκαναν έδειξαν ξεκάθαρα 1020. Δεν σημαίνει ότι ο πσοκ μπλόφαρε. Απλά οι υπόλοιποι δεν μπορούν να πάρουν τόσα πολλά απ' το 930.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μην παίζουμε με τις λέξεις και τις εκφράσεις, ξεκάθαρα πράγματα καλό είναι να γράφουμε εδώ, να βγαίνει και κάποιο συμπέρασμα. ;)
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που σκεφτόμουν να ξαναπάρω το 1020 ή το 930 , βλέποντας το εν λόγω συγκριτικο και δοκιμάζοντας την συσκευή σε κάποιο κατάστημα , κατέληξα στο 930. Όχι γιατί θεώρησα ότι έχει καλύτερη κάμερα , απλά γιατί διαπίστωσα ότι έχουν μικρές διαφορές και στο συνολο το 930 είναι πολύ καλύτερο. Παίρνω εύκολα και γρήγορα καλό αποτέλεσμα στο αυτόματο και όταν θες κι έχεις όρεξη παίζεις με τις ρυθμίσεις εξισου καλά με το 1020.

Σίγουρα το 1020 είναι κορυφή , αλλά έχει αλλά μειονεκτηματα που με κράτησαν μακριά .Κακη μπαταρία , αργή κάμερα και μικρη οθόνη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να καταλήξω στο 930. Ας ελπίσουμε να βγει κάποιος αντικαταστάτης του αξιόλογος και χωρίς αυτά τα θέματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Είχα να μπω καιρό στο νήμα και μπορώ να πω ότι θα κάνω πολύ καιρό να ξαναμπώ,δεν έχω συμφωνήσει ποτέ με τον φίλο paok αλλά που είδατε όλοι σας καλύτερη φώτο απο το 1020 σε αυτές που ανέβασε σε όλες το 930 δείχνει πολύ καλύτερο και ξέρεις Γιώργο ότι λέω την γνώμη μου αντικειμενικά.Συσκευή που χρησιμοποιώ τώρα note 3 και απο Τρίτη galaxy alpha για να μην νομίζει κάποιος οτι έχω το 930.Ο καθένας έχει την άποψη του,εμενα κανένα τηλέφωνο δεν με ικανοποίησε στις βραδυνές του λαι για μένα ο βασιλιάς στις ημερήσιες είναι η Samsung.

 

Φιλε Βαγγελη σαφως και σεβαστη η αποψη σου. Βεβαια γνωριζεις μετα απο τις συζητησεις που εχουμε κανει το ποσο αντικειμενικος ειμαι και εγω, και η αποψη μου δεν εχει αλλαξει οσο αφορα το 930 vs 1020.

Αν δεν σε ικανοποιησε κανενα τηλεφωνο στις βραδυνες του ειναι λογικο μιας και η Nokia σε αυτον τον τομεα διαπρεπει, ειτε λεγεται 1020 ειτε 930 ειτε 808.

Οι υπολοιπες εταιριες ακολουθουν το εντονο processing και ειναι λογικο να εχεις μετρια αποτελεσματα.

Οσο για τους αλγοριθμους της Samsung στις ημερησιες ειναι γνωστο και αναμφισβητητο το ποσο καλες ημερησιες εχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάνο μόνο σαν ανέκδοτο μπορώ να δεχτώ τέτοιο "τεστ". Σε κανένα δεν κερδίζει δηλαδή η τουμπανιασμένη κάμερα και κερδίζουν το note και το iphone... Ειδικά στην πρώτη σύγκριση γελάνε και οι πέτρες που λέει και ο paok. Η πεντακάθαρη φωτογραφία της canon δεν προτιμήθηκε και βγήκε πρώτη του iphone... οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα είναι προφανές ότι δε βλέπουν τις φωτογραφίες σε monitor παρά στα κινητά τους και εκεί δείχνουν εντυπωσιακές αλλά μόνο αυτό. Υπάρχει βέβαια και η άλλη όψη που λέει ότι αν εμένα μου αρέσει εκεί που τη βλέπω δε με απασχολεί τι γίνεται σε οθόνες κτλ.

Εμένα με απασχολεί.

 

Αν ισχυει αυτο που αναφερεις τοτε πολυ απλα δεν υπαρχει σωστη αποψη απο αυτον που τις βλεπει στο κινητο του.. ΠΟΤΕ δεν κρινουμε μια φωτογραφια απο την οθονη του κινητου. Ουτε απο tablet. Σε αυτο ειμαι απολυτα καθετος. Ακομα και οθονη με οθονη (υπολογιστη) εχει διαφορα. Ποσο μαλλον η οθονη ενος κινητου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν αναφέρθηκα στο συγκριτικο 1020 - 930 του paok ότι μπορείς να το κανεις να φαίνεται όπως θέλεις, εννουσα αυτό.

1020, Ίδιες συνθήκες, ώρα, θέμα, με flash, κλπ. Με κιτρινίλα και χωρίς.

 

http://i.imgur.com/nPvD2qK.jpg

 

http://i.imgur.com/FEngmtg.jpg

 

Πολυ ενδιαφερον δειγματα Κωσταντινε. Αν θες πες και τι εκανες για να βγει κιτρινη η φωτο. Shutter speed?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως που σκεφτόμουν να ξαναπάρω το 1020 ή το 930 , βλέποντας το εν λόγω συγκριτικο και δοκιμάζοντας την συσκευή σε κάποιο κατάστημα , κατέληξα στο 930. Όχι γιατί θεώρησα ότι έχει καλύτερη κάμερα , απλά γιατί διαπίστωσα ότι έχουν μικρές διαφορές και στο συνολο το 930 είναι πολύ καλύτερο. Παίρνω εύκολα και γρήγορα καλό αποτέλεσμα στο αυτόματο και όταν θες κι έχεις όρεξη παίζεις με τις ρυθμίσεις εξισου καλά με το 1020.

Σίγουρα το 1020 είναι κορυφή , αλλά έχει αλλά μειονεκτηματα που με κράτησαν μακριά .Κακη μπαταρία , αργή κάμερα και μικρη οθόνη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να καταλήξω στο 930. Ας ελπίσουμε να βγει κάποιος αντικαταστάτης του αξιόλογος και χωρίς αυτά τα θέματα.

 

Aν μπορεις να κανεις εναν συμβιβασμο στην καμερα σαφως και συμφωνω στην επιλογη σου. Και εγω το ιδιο θα εκανα στη θεση σου.

Το 930 ειναι ανωτερη συσκευη απο το 1020 σε ολα αυτα που αναφερεις (μπαταρια-οθονη-επιδοσεις κτλ).

Οσο για το αργη καμερα επειδη εχει παρεξηγηθει αρκετα, να τονισω οτι ναι μεν καθυστερεις να παρεις μια φωτο σε σχεση με τον ανταγωνισμο αλλα παιρνεις παντα μια καλη φωτο. Ειναι και αυτο βασικο και καλο ειναι να το αναφερουμε.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το αργη καμερα επειδη εχει παρεξηγηθει αρκετα, να τονισω οτι ναι μεν καθυστερεις να παρεις μια φωτο σε σχεση με τον ανταγωνισμο αλλα παιρνεις παντα μια καλη φωτο. Ειναι και αυτο βασικο και καλο ειναι να το αναφερουμε.

 

Πάντως με το 808 για εικόνα πλήρους ανάλυσης 34, 38 ή και 41,5 MP, με lossless jpg δεν υπάρχει τέτοια καθυστέρηση και η ποιότητα είναι ανώτερη του 1020. Καθυστέρηση υπάρχει μόνο στην επιλογή 41,5 + 5MP, όπου αποθηκεύονται 2 φωτογραφίες ταυτόχρονα. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το 808 για εικόνα πλήρους ανάλυσης 34, 38 ή και 41,5 MP, με lossless jpg δεν υπάρχει τέτοια καθυστέρηση και η ποιότητα είναι ανώτερη του 1020. Καθυστέρηση υπάρχει μόνο στην επιλογή 41,5 + 5MP, όπου αποθηκεύονται 2 φωτογραφίες ταυτόχρονα. ;)

 

σαφως στην διπλη αποθηκευση αναφερομουν και εγω 38+5. Εκει υπαρχει η καθυστερηση. Αλλα οπως και να το κανουμε ειναι μεγαλες οι εικονες και μικροι σχετικα οι επεξεργαστες.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν έκανα ρύθμιση καμια. Είναι στο αυτόματο οι φωτογραφίες.

Απλά προσέχεις τι διαβάζει ο αισθητήρας.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει την γνώμη του. Εμένα οι περισσότερες φωτογραφίες του 930 μου δίνουν την εντύπωση ότι έχει μπει ένα σύννεφο ομίχλης μπροστά του σε σχέση με την καθαρότητα του 1020. Νομίζω αυτό οφείλεται κυρίως στα φώτα όταν χτυπάνε πάνω στον φακό.

Βλέπω στο τελευταίο συγκριτικό πχ με πόση ζωντάνια ξεχωρίζουν τα χρώματα με ωραίες αντιθέσεις στα σημαιάκια στο 1020 σε αντίθεση με του 930 που είναι άτονα.

 

Ο συλλογισμος σου ειναι λανθασμενος.Καμια σχεση τα φωτα που χτυπανε στο φακο.Αυτο το πεπλο ομιχλης που βλεπεις...ειναι γιατι υπηρχε ομιχλη στην πραγματικοτητα..την οποια μαλιστα το 930 μπορεσε και απεδωσε σωστα.Αντιθετως το 1020 επειδη την εβγαλε σκοτεινη δεν φαινεται η ομιχλη.Για να πιασει την ιδια εκθεση το 1020...επρεπε να ανεβασω το iso στο 400 και να κατεβασω την ταχυτητα στο 1/4.

Για τα χρωματα...καποιος αλλος μπορει να πει οτι του 1020 ειναι Oversaturated και του 930 ειναι φυσιολογικα.

Τελος, κατεβασε την φωτο και κανε zoom στο 100%...σχετικα με λεπτομερεια και ευκρινεια δες το ασπρο φορτηγακι σε καθε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε ρε paok τις φωτογραφίες σου από κοντά....

Πρώτες του 930, δεύτερες του 1020.

 

http://i61.tinypic.com/jsdhxw.jpg

http://i62.tinypic.com/aeqkgk.jpg

 

http://i57.tinypic.com/2sbjzmu.jpg

http://i57.tinypic.com/2rf3l0y.jpg

 

http://i58.tinypic.com/es59a0.jpg

http://i59.tinypic.com/a1rgow.jpg

 

http://i61.tinypic.com/whikhv.jpg

http://i58.tinypic.com/2m3mlog.jpg

 

http://i60.tinypic.com/2hpmypj.jpg

http://i59.tinypic.com/1zmdndh.jpg

 

http://i57.tinypic.com/2e2fon9.jpg

http://i61.tinypic.com/rcload.jpg

 

Συμπέρασμα: Paok, καλό χρυσό το 930, αλλά 1020 δεν.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...