Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Δανείζομαι το λινκ απο το thread του Lenovo Vibe z2 pro. Για πειτε τη γνωμη σας για τη φωτο.

https://db.tt/ujE4HGlC

 

φαγωθηκες με το Lenovo...καλο dynamic range αλλα και πολυ θορυβος ομως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγα στο στρατόπεδο της sony μιας και το 808 μου παρέδωσε το πνεύμα η ενσωματωμένη κάρτα μνήμης... Θα κάνω ένα συγκριτικό 808 με z3c κάποια στιγμή αν και με τις πρώτες που τράβηξα λίγο είδα διαφορά... Μέχρι να τσιμπήσω κάποιον από τους φακούς qx θα πρέπει να ζήσω με αυτό :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο στρατόπεδο της sony μιας και το 808 μου παρέδωσε το πνεύμα η ενσωματωμένη κάρτα μνήμης... Θα κάνω ένα συγκριτικό 808 με z3c κάποια στιγμή αν και με τις πρώτες που τράβηξα λίγο είδα διαφορά... Μέχρι να τσιμπήσω κάποιον από τους φακούς qx θα πρέπει να ζήσω με αυτό :lol:

Όχι ρε Moralas, πάει τελικά; Δεν το φτιάχνουν; Άμα φύγεις και εσύ από το 808, και καναδυο ακόμη, μόνος μου θα μείνω μου φαίνεται να το έχω ως κύρια συσκευή! :worry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φαγωθηκες με το Lenovo...καλο dynamic range αλλα και πολυ θορυβος ομως.

 

Μόνο θόρυβος; Η ποιότητα είναι χάλια για τα σημερινά δεδομένα. Ξέπλυμα, θόρυβος, απώλεια λεπτομερειών κλπ. Το μόνο που μου αρέσει είναι η σχετική φυσικότητα και τα των χρωμάτων/αποχρώσεων/φωτεινοτήτων. Μου θυμίζει κάπως, παλιές κάμερες της Σάμυ, όπως τον 3ο γαλαξία (τότε βέβαια είχε βγει και το 808 και οι άλλοι έμειναν παγωτό, αλλά από τότε ήταν κατηγορία από μόνο του). Άλλοι κινέζοι τα πήγαν καλύτερα πιστεύω. Κάτι Meizu που είχα δει για παράδειγμα κλπ.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παραμένω μάχημος μιας και έχουμε άλλα τρία στην οικογένεια. Αλλά σαν δικό μου δεν θα είναι... Με αποζημειωνουν λίγο τα προγράμματα, οι ταχύτητες κτλ που δεν είχε το 808, μέχρι να τσιμπήσω τον φακό τούμπανο... :-)
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο στρατόπεδο της sony μιας και το 808 μου παρέδωσε το πνεύμα η ενσωματωμένη κάρτα μνήμης... Θα κάνω ένα συγκριτικό 808 με z3c κάποια στιγμή αν και με τις πρώτες που τράβηξα λίγο είδα διαφορά... Μέχρι να τσιμπήσω κάποιον από τους φακούς qx θα πρέπει να ζήσω με αυτό :lol:

 

Λαθος επιλογη...η καλυτερη επιλογη σε android σε θεμα καμερας αυτη τη στιγμη ειναι το meizu MX4...αν και ειναι λιγο τσιμπημενο ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο στρατόπεδο της sony μιας και το 808 μου παρέδωσε το πνεύμα η ενσωματωμένη κάρτα μνήμης... Θα κάνω ένα συγκριτικό 808 με z3c κάποια στιγμή αν και με τις πρώτες που τράβηξα λίγο είδα διαφορά... Μέχρι να τσιμπήσω κάποιον από τους φακούς qx θα πρέπει να ζήσω με αυτό :lol:

 

Κρίμα. Τέτοιες συσκευές πρέπει να διατηρούνται για πάντα.

Με γεια το νέο σου.;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λαθος επιλογη...η καλυτερη επιλογη σε android σε θεμα καμερας αυτη τη στιγμη ειναι το meizu MX4...αν και ειναι λιγο τσιμπημενο ακομη.

 

Χωρις να έχω ψαχτει ιδιαίτερα έχω την εντύπωση πως είναι ανώτερη η καμερα του note 4... Αλλά ναι εγώ είμαι χαρούμενος με το meizu μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η επιλογή παοκ μιας και θέλω κινητό με λογικές διαστάσεις. Όταν πάρω και τον φακό σε πάω κόντρα.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η επιλογή παοκ μιας και θέλω κινητό με λογικές διαστάσεις. Όταν πάρω και τον φακό σε πάω κόντρα.

 

ναι τοσα χρονια κουβαλουσες το μπαουλο...τωρα θελεις λογικες διαστασεις.

το compact παραειναι μικρο

Link to comment
Share on other sites

με ταχυτητα 20 sec μπορεις να κανεις τρελα πραγματα.Απο Light trails μεχρι και Milky way Μπορεις να πιασεις.

Μακαρι να ειχαν και τα Lumia τετοιες ταχυτητες.

Για milky way (αξιοπρεπή τουλάχιστον) χρειάζεται τόσο πολύ υψηλό iso όσο και χρόνος έκθεσης με μέγιστο τα 10, άντε 15 δευτερόλεπτα. Με πιο πολύ έκθεση θα έχεις Light trails από το γαλαξία, οπότε η φώτο θα μοιάζει κουνημενη.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

με ταχυτητα 20 sec μπορεις να κανεις τρελα πραγματα.Απο Light trails μεχρι και Milky way Μπορεις να πιασεις.

Μακαρι να ειχαν και τα Lumia τετοιες ταχυτητες.

 

Για milky way (αξιοπρεπή τουλάχιστον) χρειάζεται τόσο πολύ υψηλό iso όσο και χρόνος έκθεσης με μέγιστο τα 10, άντε 15 δευτερόλεπτα. Με πιο πολύ έκθεση θα έχεις Light trails από το γαλαξία, οπότε η φώτο θα μοιάζει κουνημενη.

 

Milky way ειναι εντελως ουτοπια με κινητο, στα 20sec με 1600 iso θα εχεις τοσα hot pixels που θα ειναι τραγικο το αποτελεσμα, γιαυτο και τα περισσοτερα κινητα εχουν οριο, καποια sec. Μπορεις ομως με χαμηλο iso να βγαλεις ωραια light trails απο αυτοκινητα, ανθρωπους φαντασματα σε κινηση, να γραψεις με καποιον φακο τσεπης, να βγαλεις κεραυνους και πολλα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Milky way ειναι εντελως ουτοπια με κινητο, στα 20sec με 1600 iso θα εχεις τοσα hot pixels που θα ειναι τραγικο το αποτελεσμα, γιαυτο και τα περισσοτερα κινητα εχουν οριο, καποια sec. Μπορεις ομως με χαμηλο iso να βγαλεις ωραια light trails απο αυτοκινητα, ανθρωπους φαντασματα σε κινηση, να γραψεις με καποιον φακο τσεπης, να βγαλεις κεραυνους και πολλα ακομα.

 

ναι ενταξει ...το Milky way τραβηγμενο ητανε απ'τα μαλλια...αντε να πιασεις κανα αστερακι.

Link to comment
Share on other sites

Πως την βλέπετε ;

IMG_20150311_132511

Edited by geornirv
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Πως την βλέπετε ;

IMG_20150311_132511

Από λεπτομέρεια πάσχει δυστυχώς, π.χ. τα Z έβγαζαν περισσότερη λεπτομέρεια, αν και με αρκετό θόρυβο από όσο θυμάμαι (φωτό του Paok κλπ). Οπότε ποιοτικά, όχι αρκετά καλή (τουλάχιστον για υψηλή κατηγορία). Σε άλλα στοιχεία όμως, π.χ. φωτισμό, δυναμικό εύρος, ευαισθησία, φυσικά χρώματα κλπ τα πηγαίνει πολύ καλά. Αν ήταν πιο ποιοτικός ο αισθητήρας, οι αλγόριθμοί του είναι αρκετά φυσικοί και ισορροπημένοι. Από κινέζους πάντως το Meizu μου είχε αρέσει περισσότερο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Από λεπτομέρεια πάσχει δυστυχώς, π.χ. τα Z έβγαζαν περισσότερη λεπτομέρεια, αν και με αρκετό θόρυβο από όσο θυμάμαι (φωτό του Paok κλπ). Οπότε ποιοτικά, όχι αρκετά καλή (τουλάχιστον για υψηλή κατηγορία). Σε άλλα στοιχεία όμως, π.χ. φωτισμό, δυναμικό εύρος, ευαισθησία, φυσικά χρώματα κλπ τα πηγαίνει πολύ καλά. Αν ήταν πιο ποιοτικός ο αισθητήρας, οι αλγόριθμοί του είναι αρκετά φυσικοί και ισορροπημένοι. Από κινέζους πάντως το Meizu μου είχε αρέσει περισσότερο...

Δεν ξερω...πάντως το sony z3 μου τις εκαιγε στο εντονο φως ενώ αυτό βγάζει πολύ καλύτερες.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...πάντως το sony z3 μου τις εκαιγε στο εντονο φως ενώ αυτό βγάζει πολύ καλύτερες.

Μα το έγραψα και πριν ότι το δυνατό του σημείο είναι η φυσικότητα και ο έλεγχος της έκθεσης φωτός (φωτεινότητα, δυναμικό εύρος κλπ). Το Note4 πχ. θυμάμαι από την υπερεπεξεργασία, οι φωτό, αν και διακρίνονταν καλύτερα οι λεπτομέρειες, φαινόταν σαν ψεύτικες. Προτιμώ σαφώς την φυσικότητα αλγορίθμων των Κινέζων που παραπέμπουν σε παλιά καλή Νόκια (Ν8, 808 κλπ)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το σαν ψεύτικες πως τεκμηριώνεται?

Ρωτάω γιατί εγώ έχω δει φωτο από το note 4 σε μακρινά πλάνα σε πρόσωπα και όταν έκανα zoom διακρίνονταν καθαριότητα τα χαρακτηριστικά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το σαν ψεύτικες πως τεκμηριώνεται?

Ρωτάω γιατί εγώ έχω δει φωτο από το note 4 σε μακρινά πλάνα σε πρόσωπα και όταν έκανα zoom διακρίνονταν καθαριότητα τα χαρακτηριστικά.

Από δείγματα που είχα δει είχε υπερβολική υπερόξυνση το Note 4, γεγονός που καταστρέφει την φυσικότητα. Καμία σχέση με τις ελαιογραφίες τύπου G2, αλλά και πάλι, το είχαν παρακάνει με τους αλγορίθμους. Η σειρα του γαλαξία τουλάχιστον δεν ήταν τόσο πολύ με επεξεργασία, έως τώρα, μένει να δούμε το 6ο της σειράς...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όταν η οξύτητα δίνει ευκρίνεια χωρίς παραμορφώσεις, είναι προσόν.

Η Samsung στις ημερήσιες φωτο είναι καταπληκτική σ αυτό. Νομίζω η καλύτερη.

Μπορείς να την κατηγορήσεις για τα χρώματα, για τις βραδινές για οτιδήποτε άλλο εκτός απ αυτό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία τραβηγμένη με την εφαρμογή Snap Camera.. IMG_20150312_124136

Αν και βγάζει με υπερβολικά MB μέγεθος στις φωτογραφίες , πιστεύω πως η stock camera του nubia αν και με τα μισά MB σε μέγεθος, που βγάζει τις φωτογραφίες σε σχέση με τη Snap, είναι πιο καλές σε απόδοση των χρωμάτων και ευκρίνια (σε κοντινές αποστάσεις)..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Όταν η οξύτητα δίνει ευκρίνεια χωρίς παραμορφώσεις, είναι προσόν.

Η Samsung στις ημερήσιες φωτο είναι καταπληκτική σ αυτό. Νομίζω η καλύτερη.

Μπορείς να την κατηγορήσεις για τα χρώματα, για τις βραδινές για οτιδήποτε άλλο εκτός απ αυτό.

 

Αυτο ειναι ενα θεμα...ποσο sharpening πρεπει να εχει μια φωτο για να θεωρηθει τελεια.

Η Samsung εχει μια ταση για Oversharpening Που δινει μια ευχαριστη αισθηση λεπτομερειας στισ φωτο.

Στο S6 παντως το εχει αλλαξει τελειως το software.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτο! Μπράβο :)

Από ότι καταλαβαίνω θα ήταν και ωραίο το ταξίδι... Θα είδες ωραία πράγματα!

Αυτό είναι και το 1020... Έχεις πολύ ωραίες φωτογραφίες, δεν σου λείπει η φωτογραφική, μένεις σχεδόν πάντα ικανοποιημένος, χωρίς να κάνεις άσκοπες λήψεις και δοκιμές, αξιοποιείς τον χρόνο σου!

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!:)

Βαζω καποιες απο το προσφατο ταξιδι μου,με Lumia 1020 ολα στο αυτοματο ..

1 WP_20141124_14_51_28_Raw

2 WP_20141122_18_18_54_Raw

3 WP_20141114_15_30_14_Raw

4 WP_20141112_09_43_03_Raw

5 WP_20141125_15_06_31_Raw

 

Πολυ ωραιες φιλε μου οι φωτο σου και ειδικα στο αυτοματο. Με ποια εκδοση εισαι? (cyan-denim?)

Επισης βλεπω στα αρχεια σου την καταληξη raw, πως και το εχεις εκει?

 

Οσο για αυτα που αναφερθηκαν, η samsung εξακολουθει να εχει την πρωτια στις ημερησιες και αυτη τη στιγμη το καλυτερο ανδροειδες μεχρι να βγει το s6 και να το δουμε απο κοντα, ο βασιλιας των android ειναι το Note 4. Το meizu εχει πολυ καλη καμερα αλλα δεν εχει τις ημερησιες του note ουτε το ois που ειναι πολυ βασικο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...