Jump to content

[Επίσημο] Samsung OmniaLITE (B7300)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα κ χρόνια πολλά , και καλώς σας βρήκα :D Είχα πάρει το B7300 το καλοκαίρι από το Πλαίσιο . Καλό κινητό και δεν με είχε προβληματίσει ως τώρα ... Ενώ ήταν φορτισμένο σήμερα το πρωί δεν άνοιγε με την καμία και όταν το βάζω με το usb να φορτίσει ανάβει ως ότου δείξει το εικονίδιο της μπαταρίας και πριν ανάψει το κόκκινο λαμπάκι κλείνει και ξανά πάλι . Είναι πρόβλημα μπαταρίας ή μπορεί να χάλασε ?

η μπαταρια απο την μια μερα στην αλλη χλωμο.Οι μπαταριες συνηθως χαλανε σταδιακα.Πιθανοτατα προβλημα του κινητου(αν ειναι δυνατον!).Οτι και να φταιει ομως,τι ακριβως σε νοιαζει,απο την στιγμη που το πας απο εκει που το αγορασες?Το μονο προβλημα ειναι πως απο την στιγμη που παει για σερβις,πιθανως οτιδηποτε ειχες στο κιν σου θα διαγραφει,εκτος απο οτι ειχες στην sim.Τελος να σου εφιστησω την προσοχη πριν το δωσεις για σερβις, σχετικα με το αν εχεις στο κιν σου διαφορα βιντεο και pics αρκετα προσωπικες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 549
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, πέρα από τα hardware-ικά προβλήματα που αναφέρετε, μήπως πολλά από τα software-ικά λυθούν με ένα update της rom? Δε ξέρω, το αναφέρω γιατί σήμερα φλάσαρα της κοπέλας μου από B7300XXIK2 (Νοέμβριος 09) σε B7300XXJC2 (Μάρτιο 10) και το κινητό άλλαξε χαρακτήρα. Βασικά είχε τρομερό πρόβλημα με το πρόγραμμα των sms (κολλούσε όποτε έμπαινε στο παρασκήνιο και έπρεπε να το κλείσεις από task manager για να λειτουργήσει αλλιώς ούτε να λάβεις sms δε μπορούσες) και είχε επίσης το πρόβλημα με τα μονά κλικ που τα αντιλαμβάνονταν ως πολλαπλά! Μετά την αναβάθμιση τα δύο παραπάνω προβλήματα λύθηκαν και γενικά είχε πολύ καλύτερη ανταπόκριση!

 

Αν θέλετε να το δοκιμάσετε πάντως rom και flasher θα βρείτε εδώ:

http://www.megaupload.com/?d=N9E31YLE

http://hotfile.com/dl/59713450/e65f286/B7300_BUCKINGHAM_Downloader_v2.4.rar.html

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου φίλε αλλά δυστυχώς αυτά που περιγράφονται στα παραπάνω post ισχύουν με JC2 στην οποία έχουμε αναβαθμίσει από καιρό... (βλ. μερικές σελίδες όπισθεν). Service Center θέλει μάλλον το κινητό αλλά ποιός προλαβαίνει να ασχοληθεί, όταν το έχεις για δεύτερο...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα διάβασα τα ποστ αφού απάντησα χτες όμως είδα ότι αρκετοί ποστάρανε μετά τις αναφορές για αναβαθμίσεις οπότε είπα μήπως κάποιοι δεν το ήξεραν όπως κι εγώ! Γενικά πάντως λύθηκαν πολλά προβλήματα με το τηλέφωνο τα οποία αναφέρω παραπάνω!

 

Από μαγειρεμένες αγγλικές rom παίζει τίποτα; Αν ναι, υπάρχει πρόσθετο ελληνικό πληκτρολόγιο και γενικά υποστήριξη ελληνικών; Παλιότερα έπαιζα με μαγειρεμένες rom σε i780 και με AEKmap το hardware πληκτρολόγιο λειτουργούσε κανονικά οπότε αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο για το Β7300 θα ήταν καλή φάση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ζητώ συγγνώμη που γυρίζω το θέμα προς τα πίσω, αλλά θέλω να αναφερθώ στο θέμα του service. Μ' αρέσει να κατηγορώ τις εταιρείες, όταν κάνουν (ή ρίχνουν στην αγορά) προχειροδουλειές, αλλά μ' αρέσει να ακούγονται και τα καλά.

Παραπάνω έχω αναφέρει ότι το κινητό μου πριν από κάποιους μήνες μού εμφάνισε πρόβλημα με την οθόνη. Συγκεκριμένα (το αναφέρω πάλι), κάθε φορά που πατούσα στην οθόνη, αυτό το αντιλαμβανόταν ως πολλαπλό πάτημα.

Έκανα backup τις επαφές με το PIMBackup που ξέρω ότι δουλεύει εδώ και χρόνια, σε όλες τις συσκευές που το έχω δοκιμάσει. Μετά έκανα backup και σε όλα τα δεδομένα με το Sprite και το Spb. Επειδή δεν είχα πρόχειρο Win mobile phone, αλλά μόνο ένα SonyEricsson T700, εξήγαγα τις επαφές μου από το αρχείο του PIMBackup και τις εισήγαγα στο gmail, από όπου τις εκτύπωσα, προκειμένου να μη μείνω χωρίς αυτές για όσο διάστημα θα κρατούσε η επισκευή. Τα emails ήταν καλά φυλαγμένα στο gmail.

Το έστειλα (από επαρχία) με κούριερ στη Smartec μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους, καθώς ήταν εντός εγγύησης. Επιβαρύνθηκα τα έξοδα αποστολής. Τους ενόχλησα μετά από 3-4 μέρες, για να δω, αν το έχουν λάβει και κατά πόσο έχει πρόβλημα. Αναγνώρισαν το πρόβλημα και μου είπαν ότι έχουν παραγγείλει τα σχετικά (υποθέτω το digitizer) και τα περιμένουν. Έτυχα πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων, περίοδο κατά την οποία ό,τι στέλνεται από εξωτερικό κάνει υπερβολικά πολλές μέρες να έρθει.

Παρ' όλα αυτά έλαβα πίσω το κινητό στο τέλος της δεύτερης εβδομάδας (με δική τους χρέωση). Το πακετάρισμα ήταν υποδειγματικό. Δεν έχω ξαναλάβει συσκευή τόσο προσεκτικά συσκευασμένη. Είχαν φτιάξει την οθόνη και κάτι ακόμα που δεν ήταν υποχρέωσή τους! Μέχρι αυτή τη στιγμή η οθόνη δουλεύει καλά. Δεν ξέρω για πόσο θα κρατήσει.

Προσπάθησα να επαναφέρω όλα τα δεδομένα μου με το Spb, αλλά, όπως μου υποδείχθηκε και παραπάνω, το πρόγραμμα κολλούσε. Μετά από 2-3 επανεκκινήσεις (soft reset), δοκίμασα το Sprite. Δούλεψε ρολόι και σε λίγα λεπτά είχα τα πάντα όπως πριν! Να σημειώσω ότι λίγα προγράμματα έχω εγκατεστημένα στην εσωτερική μνήμη. Τα περισσότερα τα έχω στην κάρτα. Επανήλθαν και αυτά κανονικά.

Νομίζω ότι αν πάρω ξανά Samsung θα είναι για δυο λόγους: ο ένας η διάρκεια μπαταρίας και ο άλλος η Smartec. Και με άλλες πολύ ακριβότερες συσκευές στο παρελθόν από επαρχία δεν εξυπηρετήθηκα συντομότερα από το αντίστοιχο service. Και, το ζητούμενο για μένα είναι να έχω όσα περίπου θέλω με 180-200 ευρώ και όχι με 800!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νομίζω ότι αν πάρω ξανά Samsung θα είναι για δυο λόγους: ο ένας η διάρκεια μπαταρίας και ο άλλος η Smartec. Και με άλλες πολύ ακριβότερες συσκευές στο παρελθόν από επαρχία δεν εξυπηρετήθηκα συντομότερα από το αντίστοιχο service. Και, το ζητούμενο για μένα είναι να έχω όσα περίπου θέλω με 180-200 ευρώ και όχι με 800!

 

Ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους είναι και το software support, έναν τομέα που δυστυχώς υστερεί πολύ ακόμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα, ειμαι και εγω πλεον κατοχος του OmniaLITE.

Να ρωτησω για την αναβαθμιση σε PDA:B7300XXJC2 , περασαν καποιοι μηνες απο τοτε, οσοι την εκαναν διαπιστωσαν καποιο προβλημα; αξιζει το κοπο να τη κανω;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω δικά μου ringtones σαν ήχους μηνυμάτων???
Think of me long enough to make a memory...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω δικά μου ringtones σαν ήχους μηνυμάτων???

 

Σε μορφή mp3 πέταξε τα στον φάκελο /Storage Card/My Documents.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η χύμα στο φάκελο των windows.

 

Σωστό, απλά δεν προτείνω τη συγκεκριμένη λύση για να μην καταλαμβάνεται χώρος από την κύρια μνήμη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω αυτην την αναβαθμιση και ολα πήγαν καλα (αφου το κινητο ειχε πεθανει για μια μερα μιας και κολλούσε η αναβαθμηση λόγο win 7 64 bit ,,,, ευτυχως που ολα πήγαν καλα στα 32) . το κινητο είναι πολύ πιο γρηγορο. Να πω μια χαζη αλλαγη που εγινε να μου πειτε και εσεις.... με το παλιο firm οταν κάποιος έπερνε και εγω πατουσα τα 2 πάνω πλαινα κουμπιά αυξομειονόταν η ένταση του κουδουνισματος. τωρα περνα σε σίγαση οποιο και να πατησω..... το εχετε προσεξει αυτο ??? σηκώνει κατι αυτό????

 

 

Να ρωτησω για την αναβαθμιση σε PDA:B7300XXJC2 παρουσιαζει σε ολους αυτο το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Χθες εγκατέστησα το firmware B7300XXJC2 με επιτυχία αφού πρώτα ................................

 

Αρκετά - έως και πολύ - καθυστερημένα προχώρησα κι εγώ στην αναβάθμιση που έγινε πολύ ομαλά και χωρίς προβλήματα.

Έως ότου διαπιστώσω τα υπέρ και τα κατά της αναβάθμισης αυτής, οφείλω ένα δημόσιο "ευχαριστώ" στο φίλο nikgl για τη πολύτιμη βοήθειά του, χωρίς την οποία η αναβάθμιση αυτή θα ήταν ανέφικτη. :bow:

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά - έως και πολύ - καθυστερημένα προχώρησα κι εγώ στην αναβάθμιση που έγινε πολύ ομαλά και χωρίς προβλήματα.

Έως ότου διαπιστώσω τα υπέρ και τα κατά της αναβάθμισης αυτής, οφείλω ένα δημόσιο "ευχαριστώ" στο φίλο nikgl για τη πολύτιμη βοήθειά του, χωρίς την οποία η αναβάθμιση αυτή θα ήταν ανέφικτη. :bow:

Παρακαλώ! :):):)

κι εγώ ευχαριστώ τον dbal για τη συνεργασία του στο εγχείρημα τότε!

Από τότε δε βρήκα χρόνο να ξανασχοληθώ με το κινητό. Μου έφυγε η τρέλα μετά. Θα ξανάρθει στο επόμενο κινητό όταν και όποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ευχαριστώ ολους όσους με την στάση τους δίνουν αξία στα forum και στην ανθρώπινη επικοινωνία... :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από Salty

 

Αρκετά - έως και πολύ - καθυστερημένα προχώρησα κι εγώ στην αναβάθμιση που έγινε πολύ ομαλά και χωρίς προβλήματα.

Έως ότου διαπιστώσω τα υπέρ και τα κατά της αναβάθμισης αυτής,.......

 

με το παλιο firm οταν κάποιος έπερνε και εγω πατουσα τα 2 πάνω πλαινα κουμπιά αυξομειονόταν η ένταση του κουδουνισματος. τωρα περνα σε σίγαση οποιο και να πατησω...

 

Φιλε μου μια απλη ερωτηση, ισχυει αυτο με τα πλαινα κουμπια;

Link to comment
Share on other sites

με το παλιο firm οταν κάποιος έπερνε και εγω πατουσα τα 2 πάνω πλαινα κουμπιά αυξομειονόταν η ένταση του κουδουνισματος. τωρα περνα σε σίγαση οποιο και να πατησω...

 

Φιλε μου μια απλη ερωτηση, ισχυει αυτο με τα πλαινα κουμπια;

 

Χωρίς να ξέρω πως ήταν πρώτα - δεν είχε τύχει να το χρησιμοποιήσω αυτό με τα πλαϊνά κουμπιά - μετά την αναβάθμιση συμβαίνει αυτό ακριβώς που περιγράφεις, περνάει δηλαδή σε σίγαση.

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Προχωρησα και εγω στην αναβαθμιση με την βοηθεια του φιλου ΒαbylonX τον οποιο και ευχαριστω πολυ... το κινητο ειναι εμφανως πιο γρηγορο... παντως το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως οταν γραφω ενα sms θα πρεπει να περιμενω να "αποεπιλεχτει" το γραμμα που γραφω εκεινη την ωρα για να πατησω το επομενο πληκτρο... μηπως ξερει καποιος πως διορθωνεται;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες η συσκευή άρχισε ξαφνικά να έχει πρόβλημα να κάνει τηλεφωνικές κλήσεις. Τη πρώτη φορά που δημιουργήθηκε το πρόβλημα το κινητό μού έβγαλε το μήνυμα ότι μπορεί να κάνει μόνο "επείγουσες κλήσεις". Υπέθεσα ότι κάτι πατήθηκε στις ρυθμίσεις κατά λάθος, γιατί σημειώστε ότι με εξαίρεση την εγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων πριν μερικούς μήνες, το κινητό δεν έχει αγγιχτεί σε βάθος. Μετά από μερικά ανοιγοκλεισίματα το πρόβλημα λύθηκε κάνοντας με να πιστέψω ότι κάτι πάτησα λάθος. Τώρα όμως το πρόβλημα επανήλθε. Και ξαναχάθηκε και ξαναεμφανίστηκε. Το τελευταίο διάστημα είχα και πρόβλημα με τη διάρκεια της μπαταρίας. Το τηλέφωνο μπορεί να άντεχε τρεις και παραπάνω μέρες στην αναμονή. Αν όμως έκανα 1-2 κλήσεις, ακόμη και μικρής διάρκειας, ακόμη και αμέσως μετά από πλήρη φόρτιση, η μπαταρία άδειαζε και το τηλέφωνο έσβηνε αφήνοντάς με στα κρύα του λουτρού. Επειδή χρησιμοποιώ το τηλέφωνο στη δουλειά μου θα ήθελα τη γνώμη σας πριν το αποστρατεύσω οριστικά. Σημειώστε ότι είναι μέσα στην εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Hard reset έκανες;

Όχι. Θα βρω σε προηγούμενες απαντήσεις το πως γίνεται και θα επανέλθω. Το πρόβλημα είναι ότι το κινητό το χρησιμοποιώ για τη δουλειά και πρέπει για να κάνω δοκιμές να βάζω-βγάζω τη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι. Θα βρω σε προηγούμενες απαντήσεις το πως γίνεται και θα επανέλθω.

 

http://www.modaco.com/content/b7300-omnia-lite-b7300-modaco-com/296429/omnialite-b7300-hard-reset/#entry1510959

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

περασα την εκδοση 6.5.5 απο αυτην που προτεινατε στα προηγουμενα ποστ...!

δεν εχει ελληνικα,αλλα αυτο δεν ειναι το προβλημα...! :)

ολα λειτουργουν πολυ καλυτερα..και ειδικα η αφη ...! και στα μυνηματα δεν υπαρχει πλεον 2πλο-5πλο πατημα...! :lol::p

 

για να μην βαζω ομως Spb shell και τετοια..!

υπαρχει κανας τροπος στην αρχικη οθονη να βαλουμε συντομευσεις για να μην πηγαινω συνεχεια απο του μενου..?!

 

με την ρυθμιση να ειναι στο : Windows Default !!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από το Spb Mobile Shell δεν πρόκειται να βρεις.

 

 

Επιβεβαιώνω , επειδή είχα την συσκευή , με το παραπάνω πρόγραμμα είχα κάνει το καλύτερο στήσιμο . Και γρήγορο και πρακτικό .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...