Jump to content

[Επίσημο] Samsung OmniaLITE (B7300)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συμφωνω μαζι σας...!

αλλα ελεγα ετσι αν υπαρχει κατι για διαφορα....! :p

 

ενταξει,με πεισατε να ξανα βαλω το Spb Mobile Shell...!

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 549
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
συμφωνω μαζι σας...!

αλλα ελεγα ετσι αν υπαρχει κατι για διαφορα....! :p

 

Δεν εμφανίζονται καινούργιες εφαρμογές για το λειτουργικό αυτό εδώ και καιρό τώρα. Ας λέμε πάλι καλά που υπάρχει και αυτό!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως .. δεν το εχουν δωσει και πολυ σημασια το κινητακι μας...!

:p

 

αν και εβαλα το Spb mobile shell ,αλλα δεν ξερω αν ειναι συμπτωση τωρα...αλλα μολις το περασα αρχισαν τα 3πλα-5πλα πατηματα στα μυνηματα...! :p

 

Τωρα η πεταω το κινητο και παω για κανα καινουργιο..

η πεταω απο μεσα το spb mobile shell , και μετα θα γινει το χαος....! :p:)

η απλα συνεχιζουμε την υπομονη...!

γιατι αυτο με το πολλαπλο πατημα ειναι εκνευριστικο οσο να ναι ...!

:rolleyes:

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πέταξε το τότε το Spb και βάλε το Today plugin του Resco. Είναι σαφώς πιο απλό αλλά τουλάχιστον μπορείς να βάλεις shortcut στην αρχική οθόνη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέταξε το τότε το Spb και βάλε το Today plugin του Resco. Είναι σαφώς πιο απλό αλλά τουλάχιστον μπορείς να βάλεις shortcut στην αρχική οθόνη.

 

Thanks...!

πολυ πιο απλο...αλλα μια χαρα βολευτικα..!

μαζι με resco keyboard + Resco Contact μια χαρα δουλεια εγινε...!

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πολυ πιο απλο...αλλα μια χαρα βολευτικα..!

 

Όσο πιο lite, τόσο καλύτερα για την απόδοση της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η δευτερη καμερα οπως καταλαβα ενεργοποιείται μονο για τις βιντεοκλησεις, γνωριζει κανεις καμια εφαρμογη για αυτονομη ενεργοποίηση;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Administrators
Έχει αναζητηθεί και στο παρελθόν η συγκεκριμένη πληροφορία αλλά νομίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για video calls.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Μετά από απώλεια, άλλαξα την κάρτα 2GB του κινητού μου samsung omnialite b7300 με μια καινούρια. Αναγκάστηκα βέβαια να ξαναπεράσω όσα προγράμματα είχα εγκαταστήσει επάνω της, μαζί τους και το iGO8. Αυτό το τελευταίο όμως δεν θέλει να ανοίξει και μου "πετάει" το μήνυμα που φαίνεται στη συνημμένη εικόνα.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

P.S. Επειδή δεν γνωρίζω αν το πρόβλημα είναι πράγματι στις ρυθμίσεις του ίδιου του iGO8 ή στη κάρτα (ακόμα ίσως και στη συσκευή) θα ποστάρω το ίδιο ερώτημα και στο νήμα του Nav N Go iGO 8. Αν οι mods πιστεύουν πως δεν "κολλάει" στο ένα ή στο άλλο νήμα, ας πράξουν τα δέοντα. Δυστυχώς η συνημμένη φωτό δεν είναι δυνατόν να "ανεβεί" δύο φορές οπότε μπορείτε να την δείτε μόνο εδώ

 

 

P.S.2. Έκρινα σκόπιμο να σβήσω το φάκελλο save. Στο δε σχετικό ερώτημα του iGO αν θέλω να επαναφέρω τις αρχικές ρυθμίσεις και να χάσω τα poi αφού κατά την τελευταία εκκίνηση απέτυχε να ανοίξει, απάντησα θετικά. Το πρόγραμμα και πάλι έβγαλε το ίδιο ακριβώς error message και επισυνάπτω και το crash.txt που δημιουργήθηκε. Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να βρει μια λύση. Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by Salty
mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν το εγκαταστησης στο κινητο και οχι στη καρτα ανοιγει;

 

Δεν το είχα δοκιμάσει. δεν μου πέρασε απ' το μυαλό.

Το έκανα - απλά αντέγραψα τα πάντα (σχεδόν τα πάντα) - στη συσκευή και ώ του θαύματος, άνοιξε κανονικά. Βέβαια λύθηκε το ένα αλλά δημιουργήθηκαν άλλα θέματα, όπως π.χ. το θέμα χώρου. Η συσκευή έχει περιορισμένο χώρο και δεν χωράνε οι χάρτες. Δεν βρήκα το τρόπο να τους βλέπει απ' τη κάρτα. Πόσο μάλλον με τα dem αρχεία (χρησιμοποιώ αυτό της NASA) ή τα διάφορα POIS. Ίσως να το έβαλα σε λάθος μέρος και να πρέπει να μπουν τα βασικά αρχεία στο root της συσκευής. Θα το δοκιμάσω κι αυτό και θα επανέλθω.

Αν τυχόν έχεις ΚΑΙ αυτή τη λύση, θα με γλύτωνες απ' το σχετικό κόπο / ψάξιμο.

Όπως και να ΄χει, σου οφείλω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που ασχολήθηκες.:thanks:

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Μου είναι χρήσιμο και μένα το GPS, έχω εγκαταστήσει 3 στη κάρτα igo sygic kai destinator. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το εξής, αφού διαγράψεις το igo από τη κύρια μνήμη, εγκατέστησε το sktools με την επιλογή clean καθάρισε τη μνήμη, και προσπάθησε να εγκαταστήσεις ξανά το igo στην κάρτα πλέον.

Ούτως η άλλως είναι ένα χρήσιμο εργαλείο καθαρισμού ειδικά αν χρησιμοποιείς συχνά το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω όπως προτείνεις. Κατέβασα ήδη το sktools και στη πρώτη ευκαιρία θα το εγκαταστήσω και θα "καθαρίσω" τη μνήμη αφού πρώτα διαγράψω το iGo απ' τη κύρια μνήμη.

 

Ίσως να φταίει και το γεγονός πως, όλα τα προγράμματά μου τα έχω εγκαταστήσει στη κάρτα και όχι στη κύρια μνήμη της συσκευής. Ίσως έτσι την έχω "παραφορτώσει"

 

Ανυπομονώ να έρθει το Σαββατοκύριακο μπας και βρω χρόνο να κάνω τις δοκιμές.

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ.

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
γεια χαρα παιδια κ απο μενα. ειμαι κ γω κατοχος του συγκεκριμενου κινητου κ εχω κ εγω το κλασσικο προβλημα με τα πολλαπλα πατηματα στα μηνυματα. ξερω οτι εχει ξανασυζητηθει το συγκεκριμενο θεμα αλλα υπαρχει καμια λυση γιατι εχει καταντησει πολυ σπαστικο..
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου λυθεί κάνοντας update στην τελευταία αναβάθμιση τότε είναι πρόβλημα με το touch και θα λυθεί μόνο με αλλαγή του digitizer από την αντιπροσωπεία. Το κινητό έχει δύο χρόνια εγγύηση οπότε προφανώς θα είσαι ακόμη μέσα. Να το πας για service να στο αλλάξουν. Και μετά, αν θες τη γνώμη μου, πούλα το. :p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα.Ασχολουμαι με πισι απο τον 6128,ομως επειδη δεν βγαζω την παραμικρη ακρη με το λογισμικο που δινει η samsung,μπορει καποιος να μου δωσει το ονομα ενος προγραμματος το οποιο εγγυημενα δουλευει αψογα και θα μεταφερει καπου ΟΛΕΣ μου τις επαφες,ΚΑΙ απο την ΣΙΜ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ τηλεφωνου,ωστε να μπορω επειτα να τις εκτυπωσω????? Μονο ενα ονομα χρειαζομαι παρακαλω,αρκει να ειστε σιγουροι για την αποτελεσματικοτητα του οποιος το προτεινει.Και τελος,υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα για ολα τα sms του κινητου,να τα εκτυπωσω?Σας ικετευω βοηθηστε με και υποσχομαι πως το κινητο αμεσως μετα δεν θα καταληξει εξω απο το παραθυρο ουτε κατω απο καποια ροδα,θα παει επιτοπου για πολτοποιηση στην ανακυκλωση!
Link to comment
Share on other sites

απο την μνημη του κινητου σιγουρα και εγγυημενα κανεις συγχρονισμο μεσω outlock και μετα μπορεις να κανεις εκτυπωση, δεν γνωριζω ομως αν φαινονται και αυτα της καρτας μνημης.Για τα μηνυματα μπωρεις να τα δεις απο την σελιδα στο ιντερνετ My mobile που συχρονιζει το κινητο σου.

Εγω προσωπικα δεν ξαναμπλεκω με windows mobile και θα το σκεφτω παρα πολυ σοβαρα για samsung.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το κάνω. Με τη βοήθεια του activeSync και του Outlook.

Για τις επαφές της sim δεν ξέρω να απαντήσω, δεν έχω καμία εκεί. Ομοίως και για τα sms - δεν χρειάστηκα ποτέ να τα μεταφέρω / εκτυπώσω.

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για τα windows mobile ο συνδυασμός activesync - outlook είναι μονόδρομος. Όσον αφορά τις επαφές της SIM... πλέον οι απαρχαιωμένες δυνατότητές της την έχουν καταστήσει άχρηστη στις μέρες μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πάντως μετά από ένα χρόνο ζωής μαζί με το omnia lite μπορώ να πω οτι δεν έμεινα ευχαριστημένος. Έχοντας χρησιμοποιήσει κινητά android στην ίδια κατηγορία χρημάτων το όμνια είναι πολύ κατώτερο των περιστάσεων. Θυμάμαι λίγο καιρό αργότερα από τότε που αγόρασα το όμνια μου, δούλεψα ένα LG GT540. Ίδια λεφτά περίπου τότε και τα κινητά δεν είχαν καμία απολύτως επαφή.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συγκρίνεις μια συσκευή παλαιότερης τεχνολογίας με μια νεότερης. Λογικό. Τα windows mobile ξέρεις υπάρχουν σχεδόν 10 χρόνια τώρα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις μια συσκευή παλαιότερης τεχνολογίας με μια νεότερης. Λογικό. Τα windows mobile ξέρεις υπάρχουν σχεδόν 10 χρόνια τώρα.

 

Ναι δεν διαφωνώ το ξέρω. Αλλά τα χαρακτηριστικά και το υλικό ήταν παρόμοια και θυμάμαι τα είδα με 4 μήνες διαφορά. (Και τράβαγα τα μαλλιά μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
παιδια του αδερφου μου το κινητο στα καλα καθουμενα εκλεισε και δεν μπορεις να κανεις τπτ. μολις το ανοιγεις κολαει στο κεντρικο μενου. ρωτησε για να το φτιαξουνε και του ειπανε οτι θελει 50e για να το κανουν αναβαθμιση. επισης οταν το συνδεω το λαπτοπ δεν το αναγνωριζει....... Εχετε καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Kαλησπερα. Προσπαθω εδω και 2-3 μερες περιπου να εγκαταστησω στο κινητο τις ρυθμισεις για WAP APN απο την cosmote κυριως για να μπαινω στην δωρεαν εκδοση του facebook για κινητα. Ενω ακολουθω την διαδικασια και εγκαθιστω τις ρυθμισεις οταν παω να μπω ειτε απο explorer ειτε απο opera προσπαθει να συνδεθει με gprs και στο τελος δεν γινεται τιποτα! Ψαχτηκα και στα settings του κινητου αλλα δεν ειδα να βγαινει τιποτα...καμια ιδεα?:)
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα στο φόρουμ. ξεθάβω αυτο το θέμα μιας και το κινητο μου ειναι στα τελευταια του οποτε λιγος πειραματισμος δεν βλαπτει. απο τα στοιχεια του κινητου μου βρηκα τα εξής

 

PDA: B7300XXIK3

CSC: B7300EURIK2

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: B7300XXIK1

 

Τι αναβαθμιση μπορώ να του κάνω για πειραματισμό? εννοω σε official μορφη οπως αναφεροταν σε προηγουμενα post που όμως χαθηκαν ta link λογω καιρού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...