Jump to content

[Επίσημο] Samsung OmniaLITE (B7300)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το Bug του μικροφώνου θα συμφωνήσω απόλυτα. Μου έτυχε κι εμένα και το διαπίστωσα με το καλημέρα στην 1η μου κλήση. Άλλωστε έχει αναφερθεί και στα ξένα φόρουμ απ'όπου και το διόρθωσα. Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τη συσκευή. Είναι αστέρι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 549
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να αναφέρω πως μετά από soft reset με το samsung widget να τρέχει η συσκευή έχει 85mb ελεύθερη RAM και γύρω στα 160 για αποθήκευση .

 

 

Λοιπόν το εργαλείο είναι πολύ καλό τελικά σε θέματα μνήμης , 11 μέρες χωρίς soft reset και τρέχοντας 3 φορές μόνο το freeup ram του sktools , βρίσκεται στα 70mb ελεύθερα με το spb mobile shell 3.5 η στα 67mb με το samsung widget .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πιο πανω ρωταει ενας φιλος για digitizer, αυτο ειναι ολη η προσοψη?

Εχω μια ψιλογρατζουνια, μπορω να αλλαξω μονο ζελατινα?

Χωρις βεβαια να εχω ψαξει υπαρχει ζελατινα οθονης στα μαγαζια και καποια θηκη οπως αυτες που βλεπω στα i phone (δηλαδη με την οθονη ελευθερη)?

Link to comment
Share on other sites

Για το Bug του μικροφώνου θα συμφωνήσω απόλυτα. Μου έτυχε κι εμένα και το διαπίστωσα με το καλημέρα στην 1η μου κλήση. Άλλωστε έχει αναφερθεί και στα ξένα φόρουμ απ'όπου και το διόρθωσα. Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τη συσκευή. Είναι αστέρι.

 

Θα σε παρακαλούσα να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες πάνω στο πως αντιμετώπισες το συγκεκριμένο πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας, πιο πανω ρωταει ενας φιλος για digitizer, αυτο ειναι ολη η προσοψη?

Εχω μια ψιλογρατζουνια, μπορω να αλλαξω μονο ζελατινα?

Χωρις βεβαια να εχω ψαξει υπαρχει ζελατινα οθονης στα μαγαζια και καποια θηκη οπως αυτες που βλεπω στα i phone (δηλαδη με την οθονη ελευθερη)?

 

Το digitizer είναι μια ζελατίνα μέσα από την οθόνη και υπάρχει εκεί για να εξυπηρετεί τη δυνατότητα της αφής στη συσκευή. Ζελατίνα και θήκη υπάρχει, ρίξε μια ματιά στο ebay.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανείς φίλος μπορεί να με βοηθήσει ???????????

Πριν 3 χρόνια είχα αγοράσει το κινητό Samsung το U600 και μαζί το

Bluetooth : Samsung Wep 185,

τώρα αγόρασα το Samsung B7300 OmniaLITE

Αλλα το Πρόβλημά μου είναι ότι το καινούργιο τηλέφωνο δεν βρίσκει το

Bluetooth παρόλο που είναι της ίδιας μάρκας…. Τι κάνουμε?????

Please help!!!

:blink::cry:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανείς φίλος μπορεί να με βοηθήσει ???????????

Πριν 3 χρόνια είχα αγοράσει το κινητό Samsung το U600 και μαζί το

Bluetooth : Samsung Wep 185,

τώρα αγόρασα το Samsung B7300 OmniaLITE

Αλλα το Πρόβλημά μου είναι ότι το καινούργιο τηλέφωνο δεν βρίσκει το

Bluetooth παρόλο που είναι της ίδιας μάρκας…. Τι κάνουμε?????

Please help!!!

:blink::cry:

 

Άλλο τηλέφωνο το βρίσκει??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το bluetooth πρέπει να το κάνεις reset για να συνδεθεί με άλλο κινητό .

Δες το manual του για το πως γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να κρατήσεις παρατεταμένα πατημένο το κουμπί με το οποίο ανοίγει το bluetooth, προκειμένου αυτό να μπει σε λειτουργία ανίχνευσης από άλλες συσκευές. Αν δεν το κάνεις αυτό, δεν θα μπορεί να το δει κανένα άλλο κινητό ή άλλη συσκευή με bluetooth.

Αν το έχεις ήδη κάνει αυτό, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αυτό ακριβώς...

 

Μάλλον το bluetooth πρέπει να το κάνεις reset για να συνδεθεί με άλλο κινητό .

Δες το manual του για το πως γίνεται .

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να κρατήσεις παρατεταμένα πατημένο το κουμπί με το οποίο ανοίγει το bluetooth, προκειμένου αυτό να μπει σε λειτουργία ανίχνευσης από άλλες συσκευές. Αν δεν το κάνεις αυτό, δεν θα μπορεί να το δει κανένα άλλο κινητό ή άλλη συσκευή με bluetooth.

Αν το έχεις ήδη κάνει αυτό, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

 

Σ΄ευχαριστώ πολυ φίλε μου..... το κράτησα πατημένο για 30'' και το κινητο μου το αναγνώρισε!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαιρετω ολα τα μελη. Πριν δυο μερες επεσε στα χερια μου το συγκεκριμενο κινητο και ειχα αρκετες αποριες. Ευτυχως το φορουμ με βοηθησε αρκετα. Ηθελα ομως να ρωτησω πως μπορω να αλλαξω τον ηχο κλησης και να βαλω καποιο δικο μου mp3;
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολα τα μελη. Πριν δυο μερες επεσε στα χερια μου το συγκεκριμενο κινητο και ειχα αρκετες αποριες. Ευτυχως το φορουμ με βοηθησε αρκετα. Ηθελα ομως να ρωτησω πως μπορω να αλλαξω τον ηχο κλησης και να βαλω καποιο δικο μου mp3;

 

Κατ' αρχήν θα πρέπει να τοποθετήσεις τον δικό σου ήχο στο "η συσκευή μου / my documents / κουδουνίσματα"

Μετά θα πας στο "Έναρξη / Ρυθμίσεις" και απ' το "Βασικές Ρυθμίσεις" θα επιλέξεις "Ρυθμίσεις Ήχου / Κουδούνισμα". Απ' το menu που θα ανοίξει, η δεύτερη επιλογή "Ήχος Κουδουνίσματος" είναι αυτό που θέλεις. Θα σε οδηγήσει στους διαθέσιμους ήχους και μέσα εκεί θα βρεις και αυτόν που έβαλες ο ίδιος με τη παραπάνω διαδικασία.

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχουν και τα δικά σας κινητά την συνήθεια να σας δημιουργούν μια ομάδα επαφών με το...άκυρο όνομα "Αργίες" η οποία μάλιστα, όσες φορές και να την διαγράψεις, αυτή επαναφέρεται???

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδιά έχουν και τα δικά σας κινητά την συνήθεια να σας δημιουργούν μια ομάδα επαφών με το...άκυρο όνομα "Αργίες" η οποία μάλιστα, όσες φορές και να την διαγράψεις, αυτή επαναφέρεται???

 

Όχι βέβαια, κάπου αλλού οφείλεται αυτό... :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! εχω το εξής πρόβλημα. οταν μιλάω με κάποιον και εκείνη τι στιγμή με παίρνει κάποιος και μπαίνει στην αναμονή η συσκευή κολαει... το παθαίνετε εσείς αυτό;
+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, κάπου αλλού οφείλεται αυτό... :confused:

 

Ωχχχ...αυτό δεν ήθελα να ακούσω...άντε τώρα να βρούμε άκρη... :cry:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπέρα! εχω το εξής πρόβλημα. οταν μιλάω με κάποιον και εκείνη τι στιγμή με παίρνει κάποιος και μπαίνει στην αναμονή η συσκευή κολαει... το παθαίνετε εσείς αυτό;

 

Σίγουρα πάντως δεν είναι φυσιολογικό, κάποιος άλλος κάτοχος έχει παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχουν και τα δικά σας κινητά την συνήθεια να σας δημιουργούν μια ομάδα επαφών με το...άκυρο όνομα "Αργίες" η οποία μάλιστα, όσες φορές και να την διαγράψεις, αυτή επαναφέρεται???

 

Δυστυχώς ναι, την έχει και το δικό μου αυτή τη "κακή" συνήθεια, τώρα που το είπες το πρόσεξα. :confused:

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Δεν ρίχνουν μια ματιά και άλλοι χρήστες αν θέλουν γιατί υποψιάζομαι οτι θα βρεθούν αρκετοί όπως εσύ...Εν τω μεταξύ συνεχίζω να ψάχνομαι στο Google αν και χωρίς αποτέλεσμα για την ώρα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Χθες εγκατέστησα το firmware B7300XXJC2 με επιτυχία αφού πρώτα πήρα το βάρος της ευθύνης να προχωρήσω σε βήματα που ίσως έβγαζαν το κινητό off μια και είναι μια επίσημη αναβάθμιση χωρίς όμως να γίνεται με τον υπεραπλουστευμένο τρόπο μέσω του KIES.

 

Το προηγούμενο firmware που είχα ήταν το B7300ΧΧΙΚ3 που είναι και το τελευταίο που φαίνεται (αναληθώς φυσικά μέσω του KIES) να υπάρχει για την Ελλάδα.

Από τη σελίδα http://samsung-firmwares.com/b7300.htm (η οποία έχει ΜΟΝΟ επίσημα firmwares) είχα από καιρό επισημάνει την τελευταία έκδοση που υπάρχει για Ευρώπη αλλά, χωρίς να είμαι ειδικός, ανησηχούσα ότι αν προχωρούσα σε διαδικασία μη υποστηριζόμενη από επίσημη σελίδα samsung ή μέσω του KIES, θα έχανα τα ελληνικά.

Ευτυχώς 2 posts σε άλλα forums με έκαναν να πάρω το θάρρος και να προχωρήσω με σκοπό να έχω την τελευταία έκδοση ΚΑΙ με ελληνικά.

Ο Ιταλός φίλος εδώ http://www.modaco.com/content/b7300-omnia-lite-b7300-modaco-com/315687/b7300-flashing/# το έκανε πρώτος χωρίς να χάσει τα ιταλικά του και ετσι πήρα το θάρος.

 

Απαραίτητο εργαλείο:

http://www.mediafire.com/file/t4zgdgonmjj/B7300_BUCKINGHAM_Downloader_v2.4.exe

και φυσικά το τελευταίο ευρωπαϊκό firmware:

http://www.multiupload.com/Y8CDFC3R22

 

Βήματα:

1. Κλείσιμο του τηλεφώνου

2. Ανοίξτε το Buckingum flashing software

3. Επιλέξτε τα αντίστοιχα αρχεία για Eboot, Pda and phone

4. Μην επιλέξετε τίποτα στο CSC για να μη χαθούν τα ελληνικά σας. Το CSC που έχει το firmware είναι πορτογαλικό.

5. Αποτσεκάρετε το "Wait after download"

6. Συνδέστε το κλειστό κινητό στη USB θύρα

7. Πατήστε Detect και μετά (αφού έχει βρεθεί το κινητό επιτυχώς) "Start downloading"

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ backup σε ότι χρειαζόμαστε (επαφές, αρχεία που βρίσκονται στο κινητό κλπ)

 

Η διαδικασία ξεκινάει και ολοκληρώνεται σε 10 λεπτά.

Στη συνέχεια θα κάνει 2 restart. Στο 1ο θα σας ζητηθεί να διαλέξετε τη γλώσσα των windows (ελληνικά of course!). Εκεί δεν υπάρχει επιλογή touch screen παρά μόνο επιλογές από τα 3 μπροστινά κουμπιά.

 

Απάντηση στο ερώτημα "αξίζει τον κόπο;"

Πρώτες εντυπώσεις:

1. Σαφέστατα πιο γρήγορο touch wiz interface. Πριν σερνόνταν κάποιες φορές.

2. Οι 3 μπάρες που υπήρχαν στα 3 desktops με τα widgets του touch wiz έχουν γίνει επιλέξιμα κουμπιά με αρίθμιση. Μου άρεσε.

3. Καλύτερη ομαλότητα

4. Διαφορετική αίσθηση και ήχοι στο touch

5. Στην αναζήτηση του καταλόγου μέσω του πληκτρολογίου, επιλέγονται και τα τονισμένα φωνήεντα. Πχ αν πατήσεις Ο επιλέγονται και τα ονόματα που ξεκινούν από Ό.

6. Στο πληκτρολόγιο όταν γράφεις sms με ΧΤ9 αν έχεις γράψει τελεία, μετά στο κάνει αυτόματα κεφαλαίο το πρώτο γράμμα.

7. Το πληκτρολόγιο samsung δε μου διπλοπατάει χαρακτήρες όπως παλιότερα.

8. Γίνεται landscape αυτόματα σε περιοχές όπου πριν δε γίνονταν. Πχ στην αρχική λίστα μηνυμάτων.

9. Το κουμπί επάνω δεξιά πλάγια που κάνει το ξεκλείδωμα, έχει τώρα άμεση απόκριση όταν πατηθεί.

10. Στο desktop "Εναρξη" των windows υπάρχει πια επιλογή για remote desktop.

11. Δε χρειάστηκε να μπω στο κρυφό μενού για τη ρύθμιση της ευαισθησίας του μικροφώνου όπως όταν το αγόρασα και είχα παράπονα απο τους συνομιλητές μου ότι δε με ακούνε. Η διορθώθηκε ή δεν επηρεάστηκε.

 

Αυτά, θα επανέλθω μόλις δω νεότερα. Συνολικά μου φαίνεται καλύτερο και ότι αξίζει τον κόπο.

Παρακαλώ διορθώστε με αν δείτε ότι κάποιες από τις παρατηρήσεις μου ισχύει και με την ΧΧΙΚ3.

 

Σχετικά με το CSC που δεν έχω βάλει αλλά άφησα το παλιό:

Εδώ http://samsung-firmware.webs.com/apps/forums/topics/show/2710394-need-greek-or-cypriot-csc-please

τα ελληνόπουλα παλικάρια μιλάνε για ένα νεότερο multilingual CSC για το οποίο δεν μπήκα στον κόπο να δοκιμάσω. Όποιος τολμηρός ας το κοιτάξει.

 

Τέλος επιβεβαίωσα ότι οι ρυθμίσεις της εφαρμογής mobile tracker παραμένουν ανέπαφες ακόμα και μετά από τέτοια διαδικασία. Ήδη είχα τη χαρά να απολαύσω δοκιμάζοντας άλλη sim ότι δουλεύει θαυμάσια ώς ρουφιάνος.

Edited by nikgl
Link to comment
Share on other sites

Ένα post που ειλικρινά το περίμενα καιρό στο συγκεκριμένο thread αν και οι προσευχές για fw update εισακούστηκαν κατά το ήμισυ για 2 λόγους-ακριβολογώ και εξηγούμαι...

1. Όλες οι ενδείξεις δείχνουν οτι τα fw που αναφέρονται στην ιστοσελίδα δεν είναι cooked roms, η οποία όμως προφανώς και δεν είναι σελίδα της Samsung.

Κάπου εδώ λοιπόν είναι και η εξήγηση γιατί το kies και το New PC studio (ανάλογα ποιο χρησιμοποιει ο καθένας) δίνουν οτι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση σε μας. Προφανώς διαβάζουν το CSC του τηλεφώνου και βλέπουν οτι από αυτές τις διαθέσιμες ευρωπαικές αναβαθμίσεις καμμία δεν περιέχει και ελληνικό πακέτο γλώσσας οπότε δεν προχωράει το update. ("latest version already installed"). Φυσικά υπάρχει και η λύση του να διατηρήσουμε το αρχικό CSC file όπως έκανε και ο nickgl αλλά αυτό είναι προφανώς "εξωθεσμική" για τον απλό χρήστη διαδικασία και δεν συνισταται....

Όλοι καταλαβαίνουμε λοιπόν οτι ουσιαστικά και εφόσον η αναβάθμιση αποτελείται από ξεχωριστα parts για κάθε τμήμα του τηλεφώνου (pda, phone, csc), οι Έλληνες χρήστες για την ώρα καταλήγουμε σε μια cooked rom με official parts - καθόλου κακό βέβαια και πολλά thanx@nick που μου άνοιξε προσωπικά τα μάτια...!

2. Δυστυχώς ακόμα και η τελευταία έκδοση JC2 δεν αναβαθμίζει το κινητό σε WM 6.5.3 αν και οι βελτιώσεις είναι προφανώς αρκετές σε επίπεδο 6,5 και μάλλον αξίζει τον κόπο να προχωρήσουμε.

Έτσι κι αλλιώς ο κύκλος ζωης του κινητού φτάνει στο τέλος του οπότε και οι ελπίδες του να περιμένει κανείς κατι περισσότερο από τα παραπάνω by Samsung εξανεμίζονται....(από την εμφάνιση του κινητού και μέχρι τον Μάρτιο έβγαινε ένα update κάθε μήνα!!).

Let's play λοιπόν και τα ξαναλέμε!

 

ΥΓ: Δεν τα λεγες βρε nick αυτά τόσον καιρό που τα ξερες...??? :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν μπει κανείς στον πειρασμό....ο μόνος τρόπος να τον νικήσει είναι να ενδώσει...!

Αφού αποφάσισα την....service level αναβάθμιση είπα να πάω την διαδικασία ένα βήμα παραπέρα και να δοκιμάσω και ένα φρέσκο language pack χωρίς βέβαια να καταφέρω να χάσω τα ελληνικά...! Εκεί λοιπόν χρησιμοποιούμε τον φάκελο "omnia lite" που βρίσκουμε από την συζήτηση των 2 ελλήνων φίλων στο thread http://samsung-firmware.webs.com/apps/forums/topics/show/2710394-need-greek-or-cypriot-csc-please και στο Buckingham επιλέγουμε το CSC_XXIJ4.csc που είναι ενα τεράστιο multilanguage pack (φαίνεται και από το size συγκριτικά με ένα απλό csc file). Αμέσως μετά στην επιλογή "csc select" του buckingham εμφανίζεται διαθέσιμη μια τεράστια λίστα csc files για διάφορες προφανώς διαμορφώσεις γλωσσών από όπου και επιλέγουμε την CSC_B7300EURIJ3 η οποία διαθέτει ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΑΓΓΛΙΚΑ και user select. Για ελάχιστη ταλαιπωρία βάλτε εκεί απευθείας ελληνικά και μετά το restart της αναβάθμισης θα γίνουν όλα αυτόματα χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε τα 3 μπροστινά πλήκτρα που περιγράφει σε εκείνη την φάση ο nickgl.

Στα υπόλοιπα πεδία της εφαρμογής τοποθετούμε τα υπόλοιπα parts (eboot, pda, phone) όπως τα έχουμε στον φάκελο του firmaware και όχι στον "omnia lite" ΠΟΥ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ CSC file με ταυτόχρονη διατήρηση των ελληνικών-φυσικά αν θέλει κάποιος να πειραματιστεί με τα υπόλοιπα περιεχόμενά του, fine by me...!

Μετά το upgrade θα βρεθείτε με τις εξής εκδόσεις για την συσκευή:

PDA: B7300XXJC2

Phone: B7300XXJB2

CSC: B7300CYOIJ4

Για βελτιώσεις εννοείται οτι θα επανέλθω στο θέμα μετά 1-2 ημέρες αν και τα όσα έχουν αναφερθεί νομίζω είναι ήδη αρκετά...δεν περιμένω βέβαια και πολλά μια και οι μεγαλύτερες αλλαγές έγιναν στα WM 6.5.3 που μάλλον πια δεν θα δούμε ποτέ....μια προχειρη ματιά δείχνει επιπλέον, το ρολόι στην desktop διαμόρφωση "προεπιλογή των Windows" έχει ανέβει πρώτο, 3 νέα sample wallpapers, extra εφαρμογή "έναρξη" στο μενού για γρήγορη αρχική παραμετροποίηση του τηλεφώνου, βελτιωμένη version messenger και σουίτας Windows Live. Επίσης, δεν βλέπω πλέον στο έναρξη τους google maps - όχι οτι θα μου λείψουν...!

 

Για την ώρα, αυτά....και πάλι πολλά ευχαριστω στον nickgl που έδωσε την αφορμή και την αρχική καθοδήγηση!

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να το αλλάξεις το CSC; Το B7300CYOIJ4 που έβαλες δεν είναι παλαιότερο από το B7300EURIK2; Το πρώτο είναι IJ4 (Οκτώβριος 2009) και το δεύτερο IK2 (Νοέμβριος 2009).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...