Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να περασω καποια χρηματα στο PayPal σε USD ομως ετσι ωστε να κανω τις αγορες απο εκει. Αυτο αποτι καταλαβα πρεπει να γινει απο την τραπεζα μου (alpha στην προκειμενη περιπτωση) εκει θα καθοριστει και η ισοτιμία. Μηπως με συμφερει καλυτερα να ανοιξω ενα λογαριασμο στην alpha σε δολαριο και να τα περναω απο εκει?
Link to comment
Share on other sites

στο λογαριασμο μου εβαλα και μια τριτη πιστωτικη να κανω confirm.....την πρωτη φορα δεν μου σταλθηκε ο 4ψηφιος κωδικος παροτι τραβηχτηκε το 1,5 ευρω...το δευτερη φορα ολα οκ....τωρα εχω στο paypal balance 3 ευρω....Αυτα πως θα μεταφερθουν παλι πισω?...τουλ τα πρωτα 1,5 ευρω γιατι το υπολοιπο ,νομιζω μετα απο καθε επιτυχη confirmation γυρνανε αυτοματα(αν και εχουν περασει ηδη 3 εργασιμες μερες)...ευχαριστω και ελπιζω να καταλαβετε τι ρωταω :P
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επιστρέψουν πίσω, Θα συμψηφιστούν με επόμενες αγορές σου .
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα μια prepaid από την τράπεζα Κύπρου, έκανα τη διαδικασία στο paypal και περιμένω τον τετραψήφιο από την τράπεζα για το confirmation. Αλήθεια, επειδή πιστωτική δεν είχα ποτέ, πόσο ασφαλές είναι που στο paypal μου ζήτησε τον αριθμό της κάρτας. Επίσης, παίρνοντας τηλέφωνο στον αριθμό που φαινόταν στο πίσω μέρος της κάρτας για να ζητήσω τον τετραψήφιο και αυτοί μου ζήτησαν την αριθμό της κάρτας, όπως και το ονοματεπώνυμό μου και τη διεύθυνση της κατοικίας μου (προφανώς για να το διασταυρώσουν).

Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω. Πόσο ασφαλές είναι αυτό με τον αριθμό (που τον πληκτρολόγησα στο paypal και που μου το ζήτησαν από την τράπεζα Κύπρου); Μού είπαν από την τράπεζα ότι δεν έστειλαν ακόμα τον τετραψήφιο. Πόσο καιρό κάνει να τον στείλουν;

Και κάτι τελευταίο, αυτό το 1,5€ πώς συμψηφίζεται στην επόμενη αγορά; Δηλαδή αν αγοράσω κάτι με 3€ θα μου χρεωθεί το 1,5€ από το λογαριασμό και το άλλο 1,5€ θα είναι αυτό που κράτησε το paypal;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα μια prepaid από την τράπεζα Κύπρου, έκανα τη διαδικασία στο paypal και περιμένω τον τετραψήφιο από την τράπεζα για το confirmation. Αλήθεια, επειδή πιστωτική δεν είχα ποτέ, πόσο ασφαλές είναι που στο paypal μου ζήτησε τον αριθμό της κάρτας. Επίσης, παίρνοντας τηλέφωνο στον αριθμό που φαινόταν στο πίσω μέρος της κάρτας για να ζητήσω τον τετραψήφιο και αυτοί μου ζήτησαν την αριθμό της κάρτας, όπως και το ονοματεπώνυμό μου και τη διεύθυνση της κατοικίας μου (προφανώς για να το διασταυρώσουν).

Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω. Πόσο ασφαλές είναι αυτό με τον αριθμό (που τον πληκτρολόγησα στο paypal και που μου το ζήτησαν από την τράπεζα Κύπρου); Μού είπαν από την τράπεζα ότι δεν έστειλαν ακόμα τον τετραψήφιο. Πόσο καιρό κάνει να τον στείλουν;

Και κάτι τελευταίο, αυτό το 1,5€ πώς συμψηφίζεται στην επόμενη αγορά; Δηλαδή αν αγοράσω κάτι με 3€ θα μου χρεωθεί το 1,5€ από το λογαριασμό και το άλλο 1,5€ θα είναι αυτό που κράτησε το paypal;

 

Κόκκινο: Πιο ασφαλές δεν γίνεται.

Πράσινο: 3-4 εργάσιμες

Μπλε: Λεπτομέρειες αλλά ναι

:D

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινο: Πιο ασφαλές δεν γίνεται.

Πράσινο: 3-4 εργάσιμες

Μπλε: Λεπτομέρειες αλλά ναι

:D

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Οπότε περιμένω τον τετραψήφιο.

Όσο για το μπλε, εννοείται ότι είναι λεπτομέρειες, απλά το ρώτησα για να δω πώς λειτουργεί η όλη διαδικασία. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Έβαλα και τον τετραψήφιο κωδικό που μου έδωσαν από την τράπεζα. Τώρα στο paypal δεν πρέπει να μου εμφανίζει πόσο ποσό υπάρχει στην κάρτα μου;

Και κάτι άλλο. Έκανα register στο ebay. Στα στοιχεία του λογαριασμού μου, πρέπει να βάλω τα στοιχεία από το paypal. Επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα, αυτή τη στιγμή μπορώ να κάνω αγορά ή όχι;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Έβαλα και τον τετραψήφιο κωδικό που μου έδωσαν από την τράπεζα.

 

1)Τώρα στο paypal δεν πρέπει να μου εμφανίζει πόσο ποσό υπάρχει στην κάρτα μου;

Και κάτι άλλο. Έκανα register στο ebay.

 

2)Στα στοιχεία του λογαριασμού μου, πρέπει να βάλω τα στοιχεία από το paypal.

3)Επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα, αυτή τη στιγμή μπορώ να κάνω αγορά ή όχι;

 

ΟΧΙ δεν εμφανίζει ποσα κάρτας το παυπαλ

ΟΧΙ δεν γράφεις στο εβαυ για το παυπαλ

ΝΑΙ αν εχεις χρηματα στην καρτα

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζω σε $, πώς μπορώ να δω πόσα € ακριβώς χρειάζομαι ώστε να φορτώσω την προ-πληρωμένη(ή πόσα θα τραβήξει από την VISA μου);

Γίνεται μέσα από το paypal; Στις τελευταίες σελίδες είχαμε αναλύσει την ύπαρξη δύο ισοτιμιών αλλά αυτό αφορούσε μόνο τους πωλητές. Για τους αγοραστές τι γίνεται;

Μέχρι στιγμής το έκανα με μπακάλικο τρόπο πληκτρολογώντας "currency" στο google και έβλεπα πάνω κάτω την ισοτιμία €-$ αλλά υπάρχουν αποκλίσεις της τάξης των 0,50-0,70€.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζω σε $, πώς μπορώ να δω πόσα € ακριβώς χρειάζομαι ώστε να φορτώσω την προ-πληρωμένη(ή πόσα θα τραβήξει από την VISA μου);

Μέχρι στιγμής το έκανα με μπακάλικο τρόπο πληκτρολογώντας "currency" στο google και έβλεπα πάνω κάτω την ισοτιμία €-$ αλλά υπάρχουν αποκλίσεις της τάξης των 0,50-0,70€.

 

Στο περίπου την κανω και εγω, βαλε κατι παραπάνω, ετσι και αλλιως ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το ακριβες ποσον, μεχρι να φορτισης την καρτα μπορεί να εχει αλλάξει η ισοτημια.

http://www.xe.com/ucc/

Link to comment
Share on other sites

να υπολογιζεις παντα ενα 2% πανω απο την ισοτιμία που λεει το xe και οταν καποιος σου κανει refund το ξαναπληρωνεις για δευτερη φορα.
Link to comment
Share on other sites

να υπολογιζεις παντα ενα 2% πανω απο την ισοτιμία που λεει το xe και οταν καποιος σου κανει refund το ξαναπληρωνεις για δευτερη φορα.

 

Αυτο που λες δεν ειναι απλο, μπορει να βγάλεις και χρήματα απο την ισοτημια μετα ενα μηνα.

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχει αυτη η περιπτωση οταν η ισοτιμια δολαριου πολυ χοντρικα το λεω πεσει 4% και πανω απο τοτε που πληρωσες μεχρι να παρεις πισω τα χρηματα.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος με την ανάλογη εμπειρία να με ενημερώσει.

Έκανα μια αγορά από το ioffer με Paypal και ο πωλητής έδωσε ψεύτικο αριθμό φορτωτικής στην Paypal.

Εντός προθεσμίας των 45 ημερών από την αγορά , άνοιξα μια διαφορά στην Paypal για τον πωλητή αναφέροντας το όλο πρόβλημα.

Το εμπόρευμα φυσικά δεν πρόκειται να το παραλάβω διότι ο πωλητής δεν απαντάει στα e-mails μου με τίποτα.

Υπάρχει περίπτωση ο πωλητής να έχει πάρει τα χρήματα χωρίς ουσιαστικά να παραδώσει το εμπόρευμα και εγώ να χάσω τα χρήματα που χρεώθηκαν στην κάρτα μου;

Υπάρχει ασφάλεια επιστροφής χρημάτων για την μη παραλαβή εμπορεύματος ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ παιδιά....είμαι νέο μέλος στην παρέα σας...έχω έναν λογαριασμό και μία χρεωστική στην Τρέπεζα ΠΕΙΡΕΩΣ....έχω κάνει paypal account, depit card account, bank account μέσα στο paypal και παρ όλα αυτά δεν μπορώ να κάνω "top up" μου εμφανίζουν αυτό το μήνυμα......

 

 

Move money from your bank to your PayPal account

 

You can transfer money from your bank account in EUR to your PayPal account just as you would when making a domestic payment transfer. You'll need to use your PayPal Customer Reference /ID and enter it exactly as it appears below.

 

Step 1 - Log in to your bank to make a domestic payment to PayPal. Follow your bank's online instructions

Important!

The money must come from a bank account that's in the same name as your PayPal account, which we have as PANAGIOTIS VOUDOURIS. Read more

Use your PayPal Customer Reference/ID exactly as it appears below and enter it into the payment description field when transferring money from your bank to PayPal. Read more

Beneficiary name PAYPAL PTE LTD

Bank Bank of America N.A., Athens

HEBIC (Hellenic Bank Identification Code) 0810001

IBAN / Arithmos Logariasmou GR98 0810 0010 0006 0181 7360 023

Transfer ID ............................................

Enter this as a payment referenceYou must enter this reference so we can identify you and transfer the money into your PayPal account. You must enter the reference into the correct field online. Banks refer to this field differently.

Step 2 - PayPal will send you an email once the money has arrived in your PayPal account. Transfers are usually processed within 2-3 business days (this may happen more quickly), upon PayPal receiving the correct details

 

Εφόσον έκανα έγκυρο bank account και depit card account(verified), γιατί δε μπορώ να προσθέσω χρήματα???.....Ευχαριστώ για το χρόνο σας....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω για να βάλεις λεφτά στο paypal πρέπει να κάνεις έμβασμα από την τράπεζά σου στον λογαριασμό του paypal που σου δίνει και σύμφωνα με τις οδηγίες που σου δίνει. Δεν μπορείς δηλαδή να το κάνεις μέσα από το paypal, αλλά από την τράπεζά σου.

 

Γιατί όμως θες να κάνεις top up τον λογαριασμό σου; Αν έχεις δηλώσει σωστά τη χρεωστική σου, όταν θα πας να κάνεις μια αγορά, το paypal μέσω της χρεωστικής θα τραβήξει αυτόματα τα λεφτά από τον λογαριασμό της Πειραιώς που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα σου.

 

Δηλαδή δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις λεφτά στο λογαριασμό σου στο paypal, αρκεί να τα έχεις στο λογαριασμό σου στην τράπεζα που είναι συνδεδεμένος με τη χρεωστική.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη χωρις να εχω καποιο balance στο paypal μπορω να κανω πχ μια αγορα μεσώ ebay και να μου αφαιρεθουν τα χρηματα απο τη χρεωστικη μεσω του paypal και οχι κατευθειαν απο τη χρεωστικη? Το ρωταω αυτο επειδη οι αγορες μεσω paypal απ οσο ξερω ειναι ασφαλεις...Ο παραπανω τρόπος ειναι ασφαλης?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και ο τρόπος αυτός είναι ασφαλής.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη χωρις να εχω καποιο balance στο paypal μπορω να κανω πχ μια αγορα μεσώ ebay και να μου αφαιρεθουν τα χρηματα απο τη χρεωστικη μεσω του paypal και οχι κατευθειαν απο τη χρεωστικη? Το ρωταω αυτο επειδη οι αγορες μεσω paypal απ οσο ξερω ειναι ασφαλεις...Ο παραπανω τρόπος ειναι ασφαλης?

 

Θα έλεγα ότι έτσι γίνεται το 95% των αγορών. Λεφτά στο paypal έχουν μόνο οι πωλητές, οι υπόλοιποι αν έχουν είναι μόνο από refund. Δεν έχει νόημα να έχεις τα λεφτά σου να κάθονται στο paypal, καλύτερα στον τραπεζικό σου λογαριασμό. Προσωπικά αφού είδα πως δουλεύει το σύστημα ebay - paypal με τη χρεωστική για κανά χρόνο, έβαλα πιστωτική οπότε δεν χρειάζεται να κοιτάω ούτε αν έχω λεφτά στο συγκεκριμένο λογαριασμό τη στιγμή που θα θελήσω να κάνω την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κ απο μένα!Είμαι καινούριος κ εγώ στο στην αγορά μέσω internet. Σήμερα πήγα στην τράπεζα κύπρου και έβγαλα κ εγώ μια prepaid card. Είχα διαβάσει διάφορα post για το τι παίζει με το paypal και είχα καταλάβει ότι όταν πάρεις την κάρτα μετά θα πρέπει να γραφτείς στο site του paypal. Στην τράπεζα που ρώτησα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο εκτός κ αν δεν ήξεραν. Ένας φίλος επίσης μου είπε ότι ποτέ δεν την είχε κανει αυτη την εγγραφή και κάνει τις αγορές του έτσι. Μήπως είναι κάποιος άλλος ο λόγος που γινεται η εγγραφή; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να βγάλω μια προ-πληρωμένη πιστωτική για να μπορώ να κάνω αγορές μέσω eBay, είναι όλες συμβατές με το paypal?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κ απο μένα!Είμαι καινούριος κ εγώ στο στην αγορά μέσω internet. Σήμερα πήγα στην τράπεζα κύπρου και έβγαλα κ εγώ μια prepaid card. Είχα διαβάσει διάφορα post για το τι παίζει με το paypal και είχα καταλάβει ότι όταν πάρεις την κάρτα μετά θα πρέπει να γραφτείς στο site του paypal. Στην τράπεζα που ρώτησα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο εκτός κ αν δεν ήξεραν. Ένας φίλος επίσης μου είπε ότι ποτέ δεν την είχε κανει αυτη την εγγραφή και κάνει τις αγορές του έτσι. Μήπως είναι κάποιος άλλος ο λόγος που γινεται η εγγραφή; Ευχαριστώ!

Αν θες να αγοράζεις από το ebay τότε πρέπει να γραφτείς στο Paypal γιατί αυτός είναι ο τρόπος πληρωμής που απαιτούν οι πωλητές, και επίσης είναι και ο πιο αξιόπιστος.

Παιδιά θέλω να βγάλω μια προ-πληρωμένη πιστωτική για να μπορώ να κάνω αγορές μέσω eBay, είναι όλες συμβατές με το paypal?

Όσες είναι Visa ή Mastercard είναι συμβατές. Περισσότερα στη σελίδα του Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κ απο μένα!Είμαι καινούριος κ εγώ στο στην αγορά μέσω internet. Σήμερα πήγα στην τράπεζα κύπρου και έβγαλα κ εγώ μια prepaid card. Είχα διαβάσει διάφορα post για το τι παίζει με το paypal και είχα καταλάβει ότι όταν πάρεις την κάρτα μετά θα πρέπει να γραφτείς στο site του paypal. Στην τράπεζα που ρώτησα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο εκτός κ αν δεν ήξεραν. Ένας φίλος επίσης μου είπε ότι ποτέ δεν την είχε κανει αυτη την εγγραφή και κάνει τις αγορές του έτσι. Μήπως είναι κάποιος άλλος ο λόγος που γινεται η εγγραφή; Ευχαριστώ!

Σαφώς και πρεπει να κανεις εγγραφή στο παυπαλ.

 

Παιδιά θέλω να βγάλω μια προ-πληρωμένη πιστωτική για να μπορώ να κάνω αγορές μέσω eBay, είναι όλες συμβατές με το paypal?

Oi συμβατές με το παυπαλ κάρτες φαίνονται στην πρωτη σελίδα του

Visa, MasterCard, AmericanExpress

https://www.paypal.com/gr

 

 

Edit

χαχαααα φιλε @eLeKtriK EyE με προλαβες!!!!

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλημέρα.Μόλις έγινα και εγώ μέλος στο paypal.Για ν ενεργοποιηθεί το paypal πρεέπει να βάλω τον 4ψήφιο κωδικό που υξα έρθει στην μηνιαία αναφορά ή μπορώ να κάνω αγορές και τώρα;Επίσης τα mail ap to paypal που έρχονται για να με ενημερώσου είναι service@intl.paypal.com. Δεν πιστεύω να είναι fishing mail? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...