Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το να τα καταθέσεις στο PayPal, καλύτερα να τα καταθέσεις σε ξένη τράπεζα. Είναι πιο ασφαλές...Το PayPal έχει ακουστεί πολλές φορές ότι μπλοκάρει λογαριασμούς...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω φτιάξει ένα προφίλ στο paypal, όμως για να παραγγείλω κάτι που θέλω, πρέπει να βάλω χρήματα στο λογαριασμό, πράγμα που δεν ξέρω πως γίνεται. Θα με βοηθούσατε πάρα πολύ, αν μου λέγατε πως. sorry αν το έχετε αναφέρει πιο πριν, αλλά δεν έχω την αντοχή να διαβάσω 120 σελίδες γιατί έκλεισα σήμερα 12ωρο στο συνεργείο. Σας ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να επιβεβεώσεις πρώτα την πιστωτική σου κάρτα , αφού πρώτα προσθέσεις μία πιστωτική κάρτα.

Θα σου ζητήσει ένα 4ψήφιο νούμερο

Πέρνεις την εξυπηρέτηση πελατών 2- 3 μέρες μετά και σου το λέει

μπορείς βέβεα να στείλεις και έμβασμα από την τράπεζα σου , Απλά πάτα στο αρχικό μενού την λέξη top-up και θα σου δώσει τις οδηγίες

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

και σε περίπτωση που δεν έχω πιστωτική κάρτα???? το μόνο που έχω είναι ένας λογαριασμός στην εμπορική τράπεζα, είναι όμως ασφαλές να τον δηλώσω????? και αν τον δηλώσω πως θα του τραβήξω χρήματα???? κατάθεση δεν γίνετε???
Link to comment
Share on other sites

H paypal δεν δέχεται ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων ή κατάθεση .

Δέχεται μόνο μεταφορά χρημάτων από τράπεζα, το οποίο θα φύγει από λογαριασμό που είναι στο όνομα σου . Αυτό για να αποφευχθεί το λεγόμενο ξέπλυμα χρήματος.

Το λογαριασμό σου δεν μπορείς να τον δηλώσεις Ουτε και χρειάζετε

μόλις πατήσεις TOP UP θα τα δεις όλα αυτά και μάλιστα στα Ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

H paypal δεν δέχεται ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων ή κατάθεση .

Δέχεται μόνο μεταφορά χρημάτων από τράπεζα, το οποίο θα φύγει από λογαριασμό που είναι στο όνομα σου . Αυτό για να αποφευχθεί το λεγόμενο ξέπλυμα χρήματος.

Το λογαριασμό σου δεν μπορείς να τον δηλώσεις Ουτε και χρειάζετε

μόλις πατήσεις TOP UP θα τα δεις όλα αυτά και μάλιστα στα Ελληνικά

 

 

δηλαδή, για να δω αν έχω καταλάβει. θα πάω στην εμπορική, θα βάλω στον λογαριασμό μου το ποσό που θέλω και μετά θα ζητήσω μεταφορά στον 27ψήφιο κωδικό που μου δείχνει στο paypal και είμαι οκ ή την είπα????

Link to comment
Share on other sites

Έχει έναν 27ψήφιο τον λεγομενο IBAN

Έχει και από κάτω έναν Transfer ID ( Ταυτότητα μεταφοράς)

Αυτόν θα τον γράψεις στην αιτιολογία της μεταφοράς.

Ρώτα όμως την τράπεζα σου πόσο στοιχίζει αυτός ο τρόπος....

Για αυτό προτιμώ κάρτα.

Ποτέ δεν έχω στείλει από λογαριασμό.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Έχει έναν 27ψήφιο τον λεγομενο IBAN

Έχει και από κάτω έναν Transfer ID ( Ταυτότητα μεταφοράς)

Αυτόν θα τον γράψεις στην αιτιολογία της μεταφοράς.

Ρώτα όμως την τράπεζα σου πόσο στοιχίζει αυτός ο τρόπος....

Για αυτό προτιμώ κάρτα.

Ποτέ δεν έχω στείλει από λογαριασμό.

 

οκ φίλε μου Βασίλειε σε ευχαριστώ πολύ, sorry αν σε έπρηξα, άλλα είμαι τελείως άσχετος. καλό βράδυ σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω ένα λογαριασμό όψεως στην Eurobank και η ίδια κάρτα είναι και πιστωτική. Θέλω να κάνω μια αγορά με paypal και θέλω τα χρήματα να τραβηχτούν απο τον όψεως. Θέλω ουσιαστικά να μεταφέρω κάποιο ποσό απο τον όψεως στο paypal. Έχω συνδέσει στο paypal τον όψεως σαν ckecking account και την πιστωτική σαν credit card και τα 2 έχουν γίνει verified. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1) Μπορώ να διαγράψω τελείως το λογαριασμό της πιστωτικής απο το paypal και να μείνει μόνο ο όψεως?οπότε οι αγορές να γίνονται μόνο απο μεταφορά χρημάτων απο τον όψεως?

2) Αν γίνεται το παραπάνω οταν κάνω μεταφορά χρημάτων απο την eurobank σε άλλη τράπεζα τι στοιχεία πρέπει να βάλω στα πεδία της φόρμας που εμφανίζει μέσω e-banking?

 

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει του είμαι ευγνώμων.

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω ένα λογαριασμό όψεως στην Eurobank και η ίδια κάρτα είναι και πιστωτική. Θέλω να κάνω μια αγορά με paypal και θέλω τα χρήματα να τραβηχτούν απο τον όψεως. Θέλω ουσιαστικά να μεταφέρω κάποιο ποσό απο τον όψεως στο paypal. Έχω συνδέσει στο paypal τον όψεως σαν ckecking account και την πιστωτική σαν credit card και τα 2 έχουν γίνει verified. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1) Μπορώ να διαγράψω τελείως το λογαριασμό της πιστωτικής απο το paypal και να μείνει μόνο ο όψεως?οπότε οι αγορές να γίνονται μόνο απο μεταφορά χρημάτων απο τον όψεως?

2) Αν γίνεται το παραπάνω οταν κάνω μεταφορά χρημάτων απο την eurobank σε άλλη τράπεζα τι στοιχεία πρέπει να βάλω στα πεδία της φόρμας που εμφανίζει μέσω e-banking?

 

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει του είμαι ευγνώμων.

Και 10 κάρτες να έχεις περάσει μέσα στο paypal, μία είναι η βασική (primary).

Οπότε μπορείς απλά να επιλέξεις αυτήν που θες ως primary για να γίνονται με αυτήν όλες οι πληρωμές κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και που τον έβαλες τον λογαριασμό καταθέσεων στο PAYPAL ούτε το Paypal ούτε κανείς άλλος έχει την εξουσιοδότηση να πάρει χρήματα από αυτόν.

Μόνο την πιστωτική σου κάρτα μπορεί να χρεώσει.

Αν η πιστωτική σου κάρτα είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό καταθέσεων έχει καλώς.

Αλλά χρήματα πό λογαριασμό τράπεζας δεν μπορεί να σηκώσει το PAYPAL

Επίσης το paypal δεν δέχεται ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων από online Banking

Μόνο έμβασμα από τράπεζα κατευθείαν δέχετε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το paypal δεν δέχεται ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων από online Banking

Μόνο έμβασμα από τράπεζα κατευθείαν δέχετε.

 

Βασίλειε, είσαι σίγουρος σε αυτό; Έχω προσθέσει χρήματα στο paypal account μου με έμβασμα μέσω ebanking.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πας στην σελίδα TOP UP βγάζει κάτω κάτω, ένα Banner στα Ελληνικά που λέει αυτά ακριβώς που έγραψα.

Ρίξε μια ματιά . Από κει και πέρα δεν ξέρω αν εφαρμόζει αυτά που λέει .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πας στην σελίδα TOP UP βγάζει κάτω κάτω, ένα Banner στα Ελληνικά που λέει αυτά ακριβώς που έγραψα.

Ρίξε μια ματιά . Από κει και πέρα δεν ξέρω αν εφαρμόζει αυτά που λέει .

 

Χμμ.. έχεις δίκιο. Όταν είχα κάνει παλαιότερα μεταφορά χρημάτων προς paypal ΔΕΝ υπήρχε αυτό το banner. Δηλαδή υπάρχει οδηγία της ελληνικής κυβέρνησης προς το paypal να μην δέχεται χρήματα λόγω των οικονομικών θεμάτων της χώρας μας;

 

Αναρωτιέμαι τι θα γίνει εάν κάποιος δοκιμάσει να στείλει κανονικά έμβασμα προς paypal ΧΩΡΙΣ να συμπληρώσει αυτή την ειδική φόρμα που λένε. Δηλαδή τι θα συμβεί εάν δοκιμάσω να στείλω έμβασμα εξωτερικού σε αυτόν τον αποδεκτή;; :

 

Beneficiary name PAYPAL PTE LTD

Bank Bank of America N.A., Athens

HEBIC (Hellenic Bank Identification Code) 0810001

IBAN / Arithmos Logariasmou GR98 0810 0010 0006 0181 7360 023

Transfer ID --------------------------

 

Περί τίνος πρόκειται αυτή η "ειδική φόρμα" άραγε;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή, για να δω αν έχω καταλάβει. θα πάω στην εμπορική, θα βάλω στον λογαριασμό μου το ποσό που θέλω και μετά θα ζητήσω μεταφορά στον 27ψήφιο κωδικό που μου δείχνει στο paypal και είμαι οκ ή την είπα????

 

Γιατι δεν βγαζεις μια προπληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, πιστεύω ότι θα γράψω την ερώτησή μου στο σωστό θέμα. Ενδιαφέρομαι να ανοίξω λογαριασμό σε paypal (εκτός αν υπάρχει κάτι καλύτερο) για αγορές από ebay (κυρίως). Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το ζήτημα και θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει αναρτημένος κάποιος οδηγός να μου τον αναφέρεται. Ή τέλος πάντων, πώς μπορώ να ενημερωθώ. Διάβασα κάποια πράγματα αλλά κάπου χάθηκα και μπερδεύτηκα χειρότερα.

Τέλος να αναφέρω, ότι θέλω να χρησιμοποιώ κάποιο λογαριασμό (να θα είναι λογαριασμός), με μικρά ποσά. Εννοώ να μη χρησιμοποιώ τον κύριο τραπεζικό μου λογαριασμό.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, πιστεύω ότι θα γράψω την ερώτησή μου στο σωστό θέμα. Ενδιαφέρομαι να ανοίξω λογαριασμό σε paypal (εκτός αν υπάρχει κάτι καλύτερο) για αγορές από ebay (κυρίως). Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το ζήτημα και θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει αναρτημένος κάποιος οδηγός να μου τον αναφέρεται. Ή τέλος πάντων, πώς μπορώ να ενημερωθώ. Διάβασα κάποια πράγματα αλλά κάπου χάθηκα και μπερδεύτηκα χειρότερα.

Τέλος να αναφέρω, ότι θέλω να χρησιμοποιώ κάποιο λογαριασμό (να θα είναι λογαριασμός), με μικρά ποσά. Εννοώ να μη χρησιμοποιώ τον κύριο τραπεζικό μου λογαριασμό.

Θα ζητήσεις από την τράπεζά σου να σου δώσει μια κάρτα Visa debit συνδέοντάς την με άλλο λογαριασμό από τον κύριό σου.

Την Visa αυτή θα την συνδέσεις με τον λογαριασμό του Paypal αφού πρώτα πραγματοποιήσεις εγγραφή. Προσοχή, να δώσεις σωστά τα στοιχεία της διέυθυνσής σου στο Paypal.

Πριν χρησιμοποιήσεις πρώτη φορά το Paypal θα σου τραβήξει 1,5 ευρώ από την πιστωτική σου. Την επόμενη μέρα θα πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζά σου και θα ζητήσεις να σου πουν τον τετραψήφιο κωδικό του Paypal (ξέρουν αυτοί). Μόλις τον μάθεις, θα τον εισάγεις στο site του Paypal και είσαι έτοιμος για αγορές στο ebay αλλά και σε πολλά άλλα site. Το 1,5 ευρώ μένει στο λογαριασμό του Paypal για την επόμενη αγορά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν ιδιαίτερα κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ πολύ. Μόνο μια ερώτηση. Μπορώ σε οποιαδήποτε τράπεζα να ανοίξω ένα λογαριασμό και να μου δώσουν μια visa debit; Το ρωτάω γιατί δε θέλω να είναι στην ίδια τράπεζα με τον κύριο λογαριασμό μου
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ήσουν ιδιαίτερα κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ πολύ. Μόνο μια ερώτηση. Μπορώ σε οποιαδήποτε τράπεζα να ανοίξω ένα λογαριασμό και να μου δώσουν μια visa debit; Το ρωτάω γιατί δε θέλω να είναι στην ίδια τράπεζα με τον κύριο λογαριασμό μου

 

Μπορεις να εκδοσεις μια προπληρωμένη της Κυπρου, ειναι πολυ καλη και δεν χρειάζεται να εχεις λογαριασμο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εκδοσεις μια προπληρωμένη της Κυπρου, ειναι πολυ καλη και δεν χρειάζεται να εχεις λογαριασμο εκει.

Και όταν σου τελειώσει αυτή, μπορείς να βγάλεις άλλη προπληρωμένη κλπ. Ή στην ίδια βάζεις και άλλα λεφτά. Ενδεχομένως, μπορεί να είναι πολύ απλοϊκές οι ερωτήσεις μου, αλλά παλιότερα δεν είχα ασχοληθεί ποτέ.

Και κάτι ακόμα. Με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί και αυτή η προπληρωμένη που περιγράφει ο eLeKtriK EyE, δηλαδή παίρνεις την άλλη μέρα τηλέφωνο για να σου πουν τον τετραψήφιο κωδικό;

Πάντως, για ακόμα μία φορά να σας ευχαριστήσω, γιατί πλέον μου λύθηκαν οι απορίες που είχα, οπότε το μόνο πρόβλημα που έχω είναι να βρω χρόνο (λόγω δουλειάς) να πάρω την προπληρωμένη κάρτα (σε αυτό καταλήγω).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Και όταν σου τελειώσει αυτή, μπορείς να βγάλεις άλλη προπληρωμένη κλπ. Ή στην ίδια βάζεις και άλλα λεφτά. Ενδεχομένως, μπορεί να είναι πολύ απλοϊκές οι ερωτήσεις μου, αλλά παλιότερα δεν είχα ασχοληθεί ποτέ.

Και κάτι ακόμα. Με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί και αυτή η προπληρωμένη που περιγράφει ο eLeKtriK EyE, δηλαδή παίρνεις την άλλη μέρα τηλέφωνο για να σου πουν τον τετραψήφιο κωδικό;

Πάντως, για ακόμα μία φορά να σας ευχαριστήσω, γιατί πλέον μου λύθηκαν οι απορίες που είχα, οπότε το μόνο πρόβλημα που έχω είναι να βρω χρόνο (λόγω δουλειάς) να πάρω την προπληρωμένη κάρτα (σε αυτό καταλήγω).

 

Φιλε μου η προπληρωμένη δεν "τελειώνει" απλα την φορτίζεις οποτε θελεις να κανεις αγορες και με οποιο ποσον θέλεις

Ναι η διαδικασία είναι ιδια το paypal θέλει 4 ψηφίο κωδικό

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την αφελή ερώτηση, αλλά μέχρι στιγμής ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με κάρτες κλπ. (το πολύ πολύ μέχρι το atm).

Απλά, όταν ήθελα κάτι από ebay (συνήθως), απευθυνόμουν σε κάποιο "φίλο", αλλά επειδή δεν μου αρέσει να είμαι δέσμιος κανενός για αυτό το αποφάσισα.

Πάντως, ευχαριστώ πολύ, τη Δευτέρα μάλλον θα πάω να βγάλω προπληρωμένη και αν μου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα (αν και δεν πιστεύω) θα απευθυνθώ ξανά.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα θελα μια διευκρινηση οσων αφορα το paypal.Εκανα χθες μια αγορα ανω των 1000 ευρω απο ebay και οταν πηγα να βαλω τα χρηματα στν προπληρωμενη(eurobank) καταλαβα οτι εχει οριο 1000 ευρω.Ετσι συνδεσα τον λογαριασμο μου απευθειας με το Paypal,αλλα ενω ειναι περασμενος και primary οταν παω να πληρωσω σαν επιλογη μου χει μονο την προπληρωμενη και οχι τον λογαριασμο.Εφ οσων λενε οτι πρωτα κοιτανε το paypal υπολοιπο μετα την καρτα και μετα τον λογαριασμο ωσατε να τραβηξουν τα χρηματα γιατι αυτο δεν συμβαινει?Αν μεταφερω τα χρηματα απο το e-banking στο paypal balance θα γινει η δουλεια μου(ειναι αρκετα χρηματα)?Η να τρεχω να βγαζω καρτες παλι απ αλλου με μεγαλυτερο limit?Κανονικα δεν θα πρεπε να χω την δυνατοτητα να πληρωσω και μεσω του λογαριασμου μου?Ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσυρτο..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα θελα μια διευκρινηση οσων αφορα το paypal.Εκανα χθες μια αγορα ανω των 1000 ευρω απο ebay και οταν πηγα να βαλω τα χρηματα στν προπληρωμενη(eurobank) καταλαβα οτι εχει οριο 1000 ευρω.Ετσι συνδεσα τον λογαριασμο μου απευθειας με το Paypal,αλλα ενω ειναι περασμενος και primary οταν παω να πληρωσω σαν επιλογη μου χει μονο την προπληρωμενη και οχι τον λογαριασμο.Εφ οσων λενε οτι πρωτα κοιτανε το paypal υπολοιπο μετα την καρτα και μετα τον λογαριασμο ωσατε να τραβηξουν τα χρηματα γιατι αυτο δεν συμβαινει?Αν μεταφερω τα χρηματα απο το e-banking στο paypal balance θα γινει η δουλεια μου(ειναι αρκετα χρηματα)?Η να τρεχω να βγαζω καρτες παλι απ αλλου με μεγαλυτερο limit?Κανονικα δεν θα πρεπε να χω την δυνατοτητα να πληρωσω και μεσω του λογαριασμου μου?Ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσυρτο..

 

Δεν νομίζω το paypal να μπορεί να πάρει χρήματα από ελληνικό λογαριασμό ταμιευτηρίου. Πρέπει εσύ να τα στείλεις με έμβασμα (top-up) και απ' ότι είπε ο Βασίλειος πιο πάνω θέλει ΕΙΔΙΚΗ διαδικασία (λόγω μαύρου χρήματος, λόγω της κατάστασης στη Ελλάδα κλπ.)

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

To paypal δεν μπορεί να σου χρεώσει το λογαριασμό. Αυτό γίνεται μόνο με τη υπηρεσία direct debit, που δεν προσφέρεται στην Ελλάδα.

Είτε θα στείλεις έμβασμα στο paypal, είτε θα πάρεις στο phone banking της τράπεζας σου να σου αυξήσουν προσωρινά τα όρια της κάρτας, αν δίνουν αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...