Jump to content

Συγκρίσεις προγραμμάτων GPS


gianpithio
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης;  

319 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης;

    • Garmin Maps Mobile XT
      167
    • NDrive
      56
    • Nokia Maps (Smart2go)
      40
    • Sygic Mobile
      56


Recommended Posts

Ρε παιδιά καλα και τα δυο αν και το Garmin πιστευω ειναι λιγο καλυτερο απο το Sygic.....απλως στο δικο μου 5800 αργουν πολυ να πιασουν δορυφορους!!!Το αφήνω ενα 10 λεπτο στο αυτοκινητο και μετα ξαφνικα πιανει...!!!Ειναι φυσιολογικο ή τα εχει παιξει λιγο το κινητό??

 

Ελεγξε εαν εχεις ενεργοποιησει το A-GPS:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651194#post2651194

 

edit:

Εαν εχεις καποια αλλη απορια μπορεις να ρωτησεις στα επισημα θεματα των εφαρμογων.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελεγξε εαν εχεις ενεργοποιησει το A-GPS:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651194#post2651194

 

edit:

Εαν εχεις καποια αλλη απορια μπορεις να ρωτησεις στα επισημα θεματα των εφαρμογων.

 

ΑΑΑΑ δεν ηταν τικαρισμενο οποτε αυτο θα εφταιγε.....thank you...!!!θα το δοκιμασω αυριο να δω...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι σε μισή ώρα έχει τελειώσει η μισή μπαταρία μου...

 

Παιδιά μην ξεχνάμε οτι και τα GPS αυτοκινητου δουλευουν συνεχεια με φορτιστη, μην πολυπεριμενουμε να κραταει πολυ η μπαταρια.

Ειναι φυσιολογικο. Για χρηση στο αυτοκινητο θελει φορτιστη οπωσδήποτε.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Οντως...

εγω πηγα κερκυρα,χρησιμοποιησα το nokia maps και το garmin.επειδη εχω τσαμπα ιντερνετ απο την βονταφον αφηνα το nokia maps να συνδεθει και να τους κατεβαζει.παρατηρησα οτι εχει ακομα και χωματοδρομους ενω το garmin ειχε μονο κεντρικους...οποτε το garmin μονο για την πολη.

Στο garmin είχες φορτώσει και ανάβαση ή μόνο τον autodrive; Και αν τον είχες φορτώσει τον ανάβαση, τον είχες επιλέξει να φαίνεται αυτός και όχι ο autodrive;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει το Sygic 7.71 μιας και δε μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να βάλω το Garmin, και είμαι πολύ ευχαριστημένος...Είναι πολύ άνετο, δε του λείπει τίποτα...

+1 για το Sygic

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το Sygic αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει πως πολλές φορές όταν επιλέγω ένα POI σαν προορισμό με βγάζει εντελώς λάθος. Π.χ. μου έχει βγάλει το Dirty Ginger στα Πατήσια και το τελεφερίκ της Πάρνηθας 4km μακρυά από εκεί που πραγματικά βρίσκεται. Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τώρα θα ψήφιζα το Ndrive ειναι το καλυτερο σε ολα
Παιδιά το Tom Tom τι λέει? Στην Ευρώπη πάντως το διαφημίζουν για το καλύτερο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Tom Tom τι λέει? Στην Ευρώπη πάντως το διαφημίζουν για το καλύτερο!

 

Προς το παρόν δεν λεει τιποτα για 5800.

Οταν βγει συμβατή έκδοση βλέπουμε.

Αν και φιμες λενε οτι το SYGIC ειναι ο κλωνος του.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Στο 1 ποστ του παροντος προστεθηκε και η σχετικη δημοσκοπηση οποιος απο εσας το επιθυμει μπορει να ψηφισει.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα ψήφιζα το Ndrive, μόνο και μόνο για το φανταστικό του Interface. Όμως, θα περιμένω να δω πως συμπεριφέρεται και στον δρόμο, πριν δώσω την ψήφο μου.

 

Πάντως, το sygic έχει κάνει πολύ μαγάλα βήματα προόδου με την έκδοση 7.71. ΕΚεί που βλέπαμε αμέτρητες νέες εκδόσεις χωρίς καμία ουσιαστική αλλαγή, με την έκδοση 7.71, έγινε απίστευτα σταθερό, γρήγορο και τελικά, ολοκληρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα αναζητηση για "Μεθωνη"(Μεσσηνιας) στο GARMIN δε μου εβγαλε αποτελεσμα (μεσα εχω Autodrive 1.7 και anavasis 4.04).

Τα sygic, Ndrive και Nokia maps εβγαλαν αποτελεσμα σωστα!

 

Μου εκανε μεγαλη εντυπωση που το Garmin δεν εχει την Μεθωνη! Ειναι δυνατων?:confused:

Απογοητευτικα και το ειχα σε μεγαλη εκτιμιση!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε johnsour μια χαρα την εχει.Τωρα για την εκδοση autodrive που εχω αν δεν κανω λαθος ειναι η 1.7.Ειναι το σετ 3-1 που ειχε βγει τελη Μαρτιου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την εχει αλλα την Μεθωνη Πιεριας! Εγω ελεγα την Μεθωνη Μεσσηνιας!:O

 

http://img268.imageshack.us/img268/1604/scr000016.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο παρακάτω Link που είναι απο το blog μου έχώ κάνει μια μικρή αναφορά (συγκριση) για τα προγράμματα GPS που κυκλοφορούν για κινητά Symbian

 

http://gadget-rumours.blogspot.com/2009/05/gps-application-symbian.html

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

Προσθεσα το link στο 1 ποστ. Ειναι καιρος να αρχισουν να μαθαινουν ολοι τις δυνατοτητες της συσκευης τους..

 

Εαν θελεις προσθεσε στο blog σου και τις σελιδες των προγραμματων. Θα φανει ιδιαιτερα χρησιμο σε οσους θελουν να ενημερωθουν περισσοτερο. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, την προηγούμενη Δευτέρα, κατευθυνόμουν από τα Γρεβενά προς τα Γιάννενα και επειδή είχε ντεραπάρει μια νταλίκα είχε κλείσει ο δρόμος και έτσι όπως βγήκαμε από τα αυτοκίνητα, το μπροστινό από το δικό μου είχε μία ταμπέλα που έγραφε: "ΠΡΟΣΟΧΗ, ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ" :) Πιάνοντας την κουβέντα μου είπαν ότι πρόκειται για χαρτογράφηση για το garmin, αλλά ότι αυτός ο χάρτης θα κυκλοφορήσει σε κανένα εξάμηνο.

Για τη συγκεκριμένη διαδρομή να σας πω ότι από Γρεβενά εώς Μέτσοβο (όσοι κινούνται εκεί το γνωρίζουν) δεν έχει δοθεί η Εγνατία και ο δρόμος είναι φοβερά δύσκολος και επικίνδυνος, με πάρα πολλά φορτηγά και ατελείωτες στροφές. Ε λοιπόν, την Παρασκευή αυτό το κομμάτι θα το εγκαινιάσει ο Καραμανλής (έρχονται και ευρωεκλογές...), οπότε για εμάς των γύρω περιοχών, θα είναι σωτηρία.

Όσο για τη σύγκριση του συγκεκριμένου θέματος, μιας και έχω δοκιμάσει τα τρία (garmin, sygic, ndrive), θεωρώ ότι το ιδανικό θα ήταν χάρτες garmin, interface ndrive και zoom in/ zoom out sygic.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα google maps και μόλις το ανοίγω,μου ζητάει αμέσως σύνδεση!!!Ενω το ΝΟΚΙΑ χάρτες κάνει περιήγηση και εκτός σύνδεσης...Γιατί εγώ άκουγα ότι είναι καλλίτερο το πρώτο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε πως είναι καλύτερο το Google Maps...;:wacko:

Απλά το Google Maps ίσως να έχει καλύτερη χαρτογράφηση για κάποια επαρχιακά σημεία.

Εκτός του ότι χρειάζεται ενεργή σύνδεση δεδομένων ώστε να κατεβάζει τους χάρτες που σημαίνει πως αν δεν έχεις κάποιο προπληρωμένο όγκο δεδομένων... ξεπαραδιάζεσαι, δεν έχει και φωνητική πλοήγηση, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για ένα σοβαρό πρόγραμμα πλοήγησης.

 

Το Google Maps θα έλεγα πως αποτελεί περισσότερο μια λύση ανάγκης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χρησημοποιησα smart2go, ndrive, google maps και sygic.

To smart2go ειναι trial οποτε δεν....

To ndrive εχει καλο ui. Mι καλη back up λυση.

Το google maps δεν λεει για τον λογο που αναφερει ο φιλος Itchrist86 πιο πανω.

Το sygic εκπληκτικα ακριβες αλλα χολενει λιγο στην χαρτογραφηση. Δοκιμασα τον χαρτη navigreece.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το google maps είναι, κατά κάποιον τρόπο, η έκδοση του google earth για κινητά τηλέφωνα, με μερικές χρήσιμες προσθήκες. Δεν είναι πρόγραμμα που θα χρησιμοποιηθεί για πλοήγηση. Δεν κατασκευαστηκε γι'αυτό τον σκοπό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...