Jump to content

Συγκρίσεις προγραμμάτων GPS


gianpithio
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης;  

319 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης;

    • Garmin Maps Mobile XT
      167
    • NDrive
      56
    • Nokia Maps (Smart2go)
      40
    • Sygic Mobile
      56


Recommended Posts

Στο παρακατω θεμα μπορουμε να συγκρινουμε τα προγραμματα gps που υπαρχουν για την συσκευη μας. :)

 

Τα επισημα θεματα των προγραμματων gps που υπαρχουν για τα 5th Edition ειναι:

 

 

Στο παρακάτω Link που είναι απο το blog μου έχώ κάνει μια μικρή αναφορά (συγκριση) για τα προγράμματα GPS που κυκλοφορούν για κινητά Symbian

 

http://gadget-rumours.blogspot.com/2009/05/gps-application-symbian.html

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο παρακατω θεμα μπορουμε να συγκρινουμε τα προγραμματα gps που υπαρχουν για την συσκευη μας. :)

μα υπαρχουν?

και με αφορμη αυτο μετα απο τοσους μηνες κυκλοφοριας δεν βλεπω γενικοτερα

πληθωρα προγραμματων - παιχνιδιων - θεματων κλπ. για το κινητο...

τι γινεται?

 

ασε που επρεπε ηδη η NOKIA να εχει παρουσιασει και 2ο touch μοντελο...

 

αληθεια αναβαθμιση εχει βγει για το κινητο?

ολα λειτουργουν τελεια πανω του? το ξεχασε και αυτο ή δεν την ενδιαφερει η αρκετα καλη πορεια του?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον υπαρχουν τα:

 

Garmin Maps Mobile™ XT

Smart2go Navigator - Nokia Maps

 

Eλπιζω να βγουν και αλλα συντομα.

 

Ο λογος που δεν εχουν βγει ακομη πολλες εφαρμογες ειναι γιατι ακομη ειναι αρκετα νωρις και υπαρχει μονο το 5800 στην κατηγορια του. Εαν θυμασαι οταν καναμε την αλλαγη και πηγαμε στα 3rd Edition τα πραγματα ειταν ακομη πιο δυσκολα.

 

Καλυτερα ας συνεχισουμε στα επισημα θεματα. Το thread αυτο δημιουργηθηκε για αλλους λογους. :)

 

Με την ευκαιρια θεωρω το garmin το καλυτερο προγραμμα που υπαρχει για την συσκευη μας και εαν συνεχισει να εξελισσεται με αυτους τους ρυθμους δυσκολα θα παρει την πρωτια καποιο αλλο..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω πως ακόμα και η μέχρι τώρα νεότερη έκδοση του Garmin (5.00.40) έχει κάποια κολλήματα. Καθώς επίσης οι χάρτες που κυκλοφορούν δεν μπορώ να πω πως είναι πλήρως ενημερωμένοι. Έχω βρει πολλά λάθη δυστυχώς στα μέρη που κινούμε. (Φυσικά αυτό έχει να κάνει καθαρά με τους χάρτες και όχι με το πρόγραμμα)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οταν κινουμαι σε κεντρο χρησιμοποιω το Smart2Go..μου αρεσει σαν προγραμμα που αντιθετα με το Garmin η ακριβεια του πολλες φορες ειναι τραγικη..

Οταν απομακρυνομαι απο το κεντρο και γενικοτερα επαρχια τοτε με κλειστα τα ματια Garmin!

 

Αυτο που με χαλαει στο Nokia maps ειναι κυριως οι χαρτες του για περιοχες εκτος των μεγαλων κεντρων και οτι δεν μπορω να περασω pois με αποτελεσμα να χρειαζεται καποιες φορες να συνδεεται στο net..

 

Απο την αλλη θα ηθελα απο το Garmin να ηταν ποιο γρηγορο σαν εφαρμογη και με καλυτερη ακριβεια!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις εγκατέστησα το Sygic 7.71 που είναι συμβατό με την συσκευή

Αν και ακόμα δεν έχω ξεκλειδώσει τους χάρτες για να δω πόσο καλοί είναι αλλά και αν λέει στην πλοήγηση, μπορώ να πω με μια πρώτη αίσθηση ότι δείχνει πολύ πιο "επαγγελματικό" από το garmin

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να μην απαντήσω στο τελευταίο μήνυμα του karlesg. Και μόνο που του έστειλες μήνυμα και το ότι το άλλαξε, θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό.

Εγώ από τη Μακεδονία κατάγομαι (αν και έχω δουλέψει μια χρονιά στην Αργολίδα :), αλλά θέλω να πιστεύω ότι οι υγιείς σκεπτόμενοι Έλληνες χρησιμοποιούν την έκφραση "κάτω από το αυλάκι", μόνο ως γεωγραφικό προσδιορισμό και τίποτε άλλο.

Και συγγνώμη για το offtopic.

Να κάνω και μία ερώτηση πριν επιχειρήσω να εγκαταστήσω το Sygic. Στο συγκεκριμένο θέμα έχω ακούσει τα καλύτερα για το interface του προγράμματος, άλλα ότι υστερεί στους χάρτες. Μία σύγκριση των χαρτών σε σχέση με αυτούς του garmin από κάποιον που έχει δουλέψει και τα δύο προγράμματα; Κατά προτίμηση για επαρχία, αν γίνεται.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να μην απαντήσω στο τελευταίο μήνυμα του karlesg. Και μόνο που του έστειλες μήνυμα και το ότι το άλλαξε, θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό.

Εγώ από τη Μακεδονία κατάγομαι (αν και έχω δουλέψει μια χρονιά στην Αργολίδα :), αλλά θέλω να πιστεύω ότι οι υγιείς σκεπτόμενοι Έλληνες χρησιμοποιούν την έκφραση "κάτω από το αυλάκι", μόνο ως γεωγραφικό προσδιορισμό και τίποτε άλλο.

Και συγγνώμη για το offtopic.

Να κάνω και μία ερώτηση πριν επιχειρήσω να εγκαταστήσω το Sygic. Στο συγκεκριμένο θέμα έχω ακούσει τα καλύτερα για το interface του προγράμματος, άλλα ότι υστερεί στους χάρτες. Μία σύγκριση των χαρτών σε σχέση με αυτούς του garmin από κάποιον που έχει δουλέψει και τα δύο προγράμματα; Κατά προτίμηση για επαρχία, αν γίνεται.

σαν interface όντως υπερτερεί, δε κολλάει όπως το garmin και δείχνει εμφανώς ελαφρύτερο. Από χάρτες για επαρχία μη περιμένεις πολλά, τα βασικά όπως το nokia maps άντε λίγο καλύτερα, το garmnin έχει και πολύ μικρά χωριά και δρόμους χωρίς να είναι φουλ επαρκές κι αυτό

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας ημερα και απο εμένα.

Χθες μερα για απόδραση απο το κλινών άστυ.

Βολτα στο Σουνιο. Επιστρεφοντας λοιπον λεω να βαλω GPS στο 5800 μου να συγκρινω κιολας γιατι εχω και Garmin και Sygic.

Ξεκιναω με το Garmin βαζω home με πολύ καλη λυψη δορυφορων και πατωντας μεταβαση κολαγε το προγραμμα χωρις να κανει τιποτα με παγωμενη οθωνη και αναγκαστικα το κλεινεις.

Αυτό επακολουθησε τρεις συνεχομενες φορες,λες και του ελεγα να παω στο Παρισι. Τα παιρνω στο κρανιο και ανοιγω το Sygic. Αμεσως δορυφόροι παω στα Αγαπημενα παταω για το σπιτι μου και με πηγε κανονικα χωρις ουτε ένα προβλημα—εκτος της μπαταριας που μου την έσκισε—

 

Αποτέλεσμα για εμενα Sygic-Garmin=1-0 και όταν το sygic αποκτησει χαρτες σαν του Garmin γιατι σε αυτό υστερεί τοτε θα είναι πολλά τα 111

 

Ξεχασα να αναφερω οτι στο Garmin και στηναπλη αναζητηση σημειου απο χαρτη στις 5 φορες που σερνεις το χαρτη δεξια αριστερα μου κολαγε συνεχεια η εφαρμογη.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι και του πεταματού οι χάρτες του Sygic

Εμένα πάντως μόνο το Sygic έβγαλε την ταχύτερη διαδρομή από το σπίτι μου ( Λιόσια ) στο Πολυτεχνείο, από Αττική οδό, ενώ το Garmin ποτέ.

Από χάρτες ψάχνοντας το χωριό μου στην Καλαμάτα είδα το είχαν και τα δύο ( το iGo δεν το είχε ) με το Garmin λόγω anavasis να παίζει καλύτερα στους αγροτικούς.

Link to comment
Share on other sites

του πεταματου δεν ειναι απλος μπορουν και καλυτερα και παντα μιλαω εκτος Αθηνων.

Εκτος απο ταχυτερη διαδρομη το Sygic εχει και αλλα πραγματακια για διαδρομες τσεκαρε το και θα δεις αποτελεσμα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

του πεταματου δεν ειναι απλος μπορουν και καλυτερα και παντα μιλαω εκτος Αθηνων.

Εκτος απο ταχυτερη διαδρομη το Sygic εχει και αλλα πραγματακια για διαδρομες τσεκαρε το και θα δεις αποτελεσμα.

 

Ναι έχει πολλά

Αλλά όταν συγκρίνω προγράμματα ( το έκανα και για ένα pna ) προσπαθώ να είμαι σε δρόμους που ξέρω και την ταχύτερη και την συντομότερη διαδρομή

Μέχρι στιγμής μόνο το sygic μου έχει βγάλει τις σωστές

Link to comment
Share on other sites

Από πλευρά καλύτερης χαρτογράφησης Garmin.

Από πλευράς περισσότερης αποτελεσματικότητας Sygic. Δες τα προηγούμενα μηνύματα γιατί το λέω πιο αποτελεσματικό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για την επαρχία (Ηράκλειο Κρήτης) ποιό προτείνετε;

 

Εγω λεω sygic, ειμαι και γω επαρχια και μου εχει ολες τις οδους!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω sygic, ειμαι και γω επαρχια και μου εχει ολες τις οδους!

 

Πρώτα από όλα, επειδή είναι η πρώτη φορά που στέλνω από το 5800, ελπίζω να εμφανίζονται όλα σωστά. Αν θέλεις, πες μου πού βρίσκεσαι. Εγώ βρίσκομαι στα Γρεβενά και μέχρι στιγμής δε βρέθηκε χωριό που να μην το έχει. Βέβαια οι χάρτες του garmin έχουν και τους δρόμους στα χωριά, ενώ στο sygic μόνο το δρόμο που διασχίζει το χωριό, αλλά αυτό δε με ενοχλεί.

Πάντως, περιμένω τη μεθαυριανή μέρα που θα πάω για Πάσχα στην Κέρκυρα, να δω πώς θα τα πάει.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο Αγρινιο το δοκιμασα και εδειξε ολους τους δρομους. Θελω να το δοκιμασω και σε ταξιδι γιατι οταν περνουσα απο Αρτα το garmin με πηγαινε μεσα απο την πολη και οχι απο τον περιφεριακο! Πεσ μας και τις εντυπωσεις σου για την Κερκυρα και αν εχει τουλαχιστον καλη πλοηγηση σε νησι!

Και κατι αλλο, ειδα διαφορα σε σχεση με το κλειδωμα των δορυφορων και σε ταχυτητα αλλα και στο θεμα οτι μπορω να βρισκω σημα ακομα και μεσα στο σπιτι!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα στην πόλη των Γρεβενών, τις δείχνει όλες τις οδούς. Η διαφορά όμως (υπέρ του garmin) είναι ότι την κεντρική πλατεία (μιλάω για το garmin) τη δείχνει με πράσινο σαν πάρκο, ενώ στο sygic, δεν καταλαβαίνεις ότι είναι πλατεία (αν δεν το ξέρεις) και το εμφανίζει σαν να είναι οποιοιδήποτε οδοί.

Για την Κέρκυρα, εννοείται και θα αναφέρω εντυπώσεις. Εκτός από την πλοήγηση στο νησί, με ενδιαφέρει και τι θα δείξει πλησιάζοντας στα Γιάννινα, που πλέον λόγω της Εγνατίας οδού δε χρειάζεται να μπεις μέσα στην πόλη (νομίζω εκεί πρέπει να είναι το Πέραμα). Πέρυσι τον Αύγουστο, με windows mobile και destinator, σε εκείνο το σημείο, μου έδειχνε ότι πήγαινα εκτός δρόμου.

Καλά ούτε λόγος για το κομμάτι που εγκαινίασε πριν μερικές μέρες ο Σουφλιάς. :lol:

Για την Κέρκυρα θα σας ενημερώσω αφού επιστρέψω (μετά το Πάσχα), εκτός και αν βρω κανένα free wifi και σας γράψω μέσω του κινητού... αλλά που χρόνος τότε για τέτοια, με τον πανικό που θα γίνεται! :p

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Για την Κέρκυρα, εννοείται και θα αναφέρω εντυπώσεις. Εκτός από την πλοήγηση στο νησί, με ενδιαφέρει και τι θα δείξει πλησιάζοντας στα Γιάννινα, που πλέον λόγω της Εγνατίας οδού δε χρειάζεται να μπεις μέσα στην πόλη (νομίζω εκεί πρέπει να είναι το Πέραμα). Πέρυσι τον Αύγουστο, με windows mobile και destinator, σε εκείνο το σημείο, μου έδειχνε ότι πήγαινα εκτός δρόμου.

Παντως πριν ξεκινησεις κανε μοα εικονικη πλοηγηση και δες στο περιπου απο που θα σε παει και διαλεξε μεσα απο τις ¨διαδρομες¨ τι εναλακτικες διαδρομες εχει για να δεις απο πριν αν εχει το σημειο που θες!

 

 

Η διαφορά όμως (υπέρ του garmin) είναι ότι την κεντρική πλατεία (μιλάω για το garmin) τη δείχνει με πράσινο σαν πάρκο, ενώ στο sygic, δεν καταλαβαίνεις ότι είναι πλατεία (αν δεν το ξέρεις) και το εμφανίζει σαν να είναι οποιοιδήποτε οδοί.

Για τις πλατειες οντως δεν τις δειχνει ομως στην φωνητικη πλοηγηση λεει "εισοδος δε πλατεια" οταν φτανεις σε πλατεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και άλλη μια ερώτηση:

σε σχέση με της nokia το ενσωματωμένο όταν το λειτουργήσει κανείς free για μια βδομάδα μπορείτε να μας πείτε ποιο είναι καλύτερο σαν πρόγραμμα;;;

ακόμη αν η εγκατάσταση είναι δύσκολη για κάποιον που δεν έχει ξανασχοληθεί!

και τέλος επειδή σε 19 μέρες- και όλο κατεβαίνουμε- πάω ταξίδι Βαρκελώνη! ... ποιο προτείνετε να βάλω από τα 3 ;

thanx!

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει το Sygic 7.71 μιας και δε μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να βάλω το Garmin, και είμαι πολύ ευχαριστημένος...Είναι πολύ άνετο, δε του λείπει τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και άλλη μια ερώτηση:

σε σχέση με της nokia το ενσωματωμένο όταν το λειτουργήσει κανείς free για μια βδομάδα μπορείτε να μας πείτε ποιο είναι καλύτερο σαν πρόγραμμα;;;

ακόμη αν η εγκατάσταση είναι δύσκολη για κάποιον που δεν έχει ξανασχοληθεί!

και τέλος επειδή σε 19 μέρες- και όλο κατεβαίνουμε- πάω ταξίδι Βαρκελώνη! ... ποιο προτείνετε να βάλω από τα 3 ;

thanx!

 

Πρωτα απο ολα ΠΟΤΕ μη στηριζεσαι μονο σε gps για να πας εκει που θες.

Ολα εχουν σφαλματα, πολλες φορες και επικινδυνα, να εχεις και χαρτη μαζι σου και διαθεση για ερωτησεις. :lol:

Αν θες σοβαρο navigation, μονο σε pda/pna με εγκατεστημενους χαρτες τυπου destinator θα βρεις, τα εβαλα και τα 3 στο 5800 αλλα μονο και μονο η οθονη των navigators, τα ευκολα Pois και speed cams κανουν μεγαλη τη διαφορα υπερ τους και η ανεση στο ταξιδι πολυ μεγαλυτερη.

Αν το θες απλα για μικρες ευκολιες συμβουλευτικου χαρ/ρα τοτε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλα και τα δυο αν και το Garmin πιστευω ειναι λιγο καλυτερο απο το Sygic.....απλως στο δικο μου 5800 αργουν πολυ να πιασουν δορυφορους!!!Το αφήνω ενα 10 λεπτο στο αυτοκινητο και μετα ξαφνικα πιανει...!!!Ειναι φυσιολογικο ή τα εχει παιξει λιγο το κινητό??
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι σε μισή ώρα έχει τελειώσει η μισή μπαταρία μου...

 

Οντως...

εγω πηγα κερκυρα,χρησιμοποιησα το nokia maps και το garmin.επειδη εχω τσαμπα ιντερνετ απο την βονταφον αφηνα το nokia maps να συνδεθει και να τους κατεβαζει.παρατηρησα οτι εχει ακομα και χωματοδρομους ενω το garmin ειχε μονο κεντρικους...οποτε το garmin μονο για την πολη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...