Jump to content

Συγκρίσεις προγραμμάτων GPS


gianpithio
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης;  

319 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης;

    • Garmin Maps Mobile XT
      167
    • NDrive
      56
    • Nokia Maps (Smart2go)
      40
    • Sygic Mobile
      56


Recommended Posts

Βασίλη, ότι βοήθεια χρειαστείς για την εγκατάσταση και την χρήση του Garmin, έλα στο αντίστοιχο θέμα καθώς εκεί θα βρεθούν πολύ περισσότερα μέλη να σε βοηθήσουν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά το Garmin, πήγα χθες να το δοκιμάσω, κάνω εγκατάσταση και μόλις πάω να το ανοίξω μετά από 2 δευτερόλεπτα κλείνει μόνο του. Eιπώθηκε ότι χρειάζεται διαγραφή ένα αρχείο .ini, έχετε ιδέα για ποιο μιλάμε;

Install garmin folder replacing files of old one. open garmin once. install new sis. open garmin again. After installation delete the gmsup.ini file inside Garmin\Apps folder (it shouldnt be there but if it is) and restart the application

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες, όλα οκ και με το Garmin. Θα το δοκιμάσω το απογευματάκι και θ'αναφέρω feedback. :)

 

Ωστόσο, αυτό που παρατήρησα, όλα τα GPS programs τρώνε απίστευτα πολύ τη μπαταρία, με 10-15 λεπτά navigation άδειασε κατά 2 μπάρες (από τις 7 σύνολο). Πολύ κακή διαχείριση ενέργειας σε σχέση με το navigation των WM!!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες, όλα οκ και με το Garmin. Θα το δοκιμάσω το απογευματάκι και θ'αναφέρω feedback. :)

 

Ωστόσο, αυτό που παρατήρησα, όλα τα GPS programs τρώνε απίστευτα πολύ τη μπαταρία, με 10-15 λεπτά navigation άδειασε κατά 2 μπάρες (από τις 7 σύνολο). Πολύ κακή διαχείριση ενέργειας σε σχέση με το navigation των WM!!

Να ένα πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό λοιπόν.

Ποιο καλό παιδί θα κάνει δοκιμή με κανένα symbian5 κινητό, με 3-4 γνωστά προγράμματα, για το ποιο κρατάει πιο πολύ ώρα με το κάθε πρόγραμα??:)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να ένα πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό λοιπόν.

Ποιο καλό παιδί θα κάνει δοκιμή με κανένα symbian5 κινητό, με 3-4 γνωστά προγράμματα, για το ποιο κρατάει πιο πολύ ώρα με το κάθε πρόγραμα??:)

 

Μπα πολύ δύσκολο άσε που θέλεις 3-4 κινητά φορτισμένα με περασμένες τις τελευταίες αναβαθμίσεις και μερικές διαφορετικές διαδρομές.

 

Το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει είναι το garmin ήμουν κοντά στο να βάλω κάποιο άλλο αλλά άκουσα διάφορα και δεν το έκανα. Το σημαντικότερο πρόβλημα που είχα ότι κολλούσε κάποιες φορές έχει σχεδόν διορθωθεί και με την πέμπτη έκδοση (τώρα νομίζω υπάρχει έκτη;;; ) και δεν έχει κολλήσει τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Μπα πολύ δύσκολο άσε που θέλεις 3-4 κινητά φορτισμένα με περασμένες τις τελευταίες αναβαθμίσεις και μερικές διαφορετικές διαδρομές.

 

Το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει είναι το garmin ήμουν κοντά στο να βάλω κάποιο άλλο αλλά άκουσα διάφορα και δεν το έκανα. Το σημαντικότερο πρόβλημα που είχα ότι κολλούσε κάποιες φορές έχει σχεδόν διορθωθεί και με την πέμπτη έκδοση (τώρα νομίζω υπάρχει έκτη;;; ) και δεν έχει κολλήσει τελευταία.

Το έχεις κάνει πολύπλοκο χωρίς λόγο.

Θες 1 κινητό με περασμένα τα προγράμματα.

Κάνεις την ίδια διαδρομή κάθε μέρα με διαφορετικό πρόγραμμα και έχεις βγάλει συμπεράσματα μετά από χ μέρες (ανάλογα με τον αριθμό Χ των προγραμμάτων που θες να δοκιμάσεις).

 

Αρκεί βέβαια να έχεις μεγάλη διαδρομή να δοκιμάσεις κάθε μέρα...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει πολύπλοκο χωρίς λόγο.

Θες 1 κινητό με περασμένα τα προγράμματα.

Κάνεις την ίδια διαδρομή κάθε μέρα με διαφορετικό πρόγραμμα και έχεις βγάλει συμπεράσματα μετά από χ μέρες (ανάλογα με τον αριθμό Χ των προγραμμάτων που θες να δοκιμάσεις).

 

Αρκεί βέβαια να έχεις μεγάλη διαδρομή να δοκιμάσεις κάθε μέρα...

 

Διαφωνώ γιατί κάθε φορά είναι και διαφορετική άρα δεν αποτελεί αξιόπιστη μέτρηση.

Επιπλέον όταν κάνουν τεστ τα χρησιμοποιούν συγχρόνως ώστε να είναι ακριβής η μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

εχω το αυθεντικο και το εχω δοκιμασει στο ι8910 ομνια hd μου κολαει συνεχεια και εχω μονιμα το ndrive που το ειχε μεσα στη συσκευη δωρο. γρηγορο και πολυ ακριβες

 

Τελικά το Garmin ως πρόγραμμα είναι μια απογοήτευση. Το μόνο που αξίζει είναι ο χάρτης της Auto Drive Hellas που απέχει κυριολεκτικά έτη φωτός από οποιονδήποτε άλλο χάρτη για την Ελλάδα. Αν δεν υπήρχε ο Auto Drive Hellas, κανείς στην Ελλάδα δεν θα ασχολούνταν με το Garmin.

 

Όσο για το NDrive, συνεργάζεται άψογα με το Omnia HD, έχει ωραία κύλιση στα μενού, πανέμορφα εικονίδια, πλοήγηση που θυμίζει βίντεο χωρίς κολλήματα, αν και του λείπει η παραμετροποίηση του Garmin. Ωστόσο, ο χάρτης του (NaviGreece 2009.07) είναι μια σκέτη απογοήτευση. 40.000 λιγότερα χιλιόμετρα δρόμων σε σύγκριση με τον Auto Drive Hellas, 30.000 λιγότερα POIs (Σημεία Ενδιαφέροντος), μερικά από τα μειονεκτήματά του.

 

Ειδικά στα POI εκτός από λιγότερα, είναι και πολύ πρόχειρα. Π.χ. στην αναζήτηση ξενοδοχείων στον Auto Drive Hellas βγάζει μέχρι και το τηλέφωνο του ξενοδοχείου (σώθηκα το καλοκαίρι), ενώ στον NaviGreece 2009.07 δεν εμφανίζει καμιά πληροφορία. Στα εστιατόρια, π.χ. ουζερί, δεν εμφανίζει το όνομα του καταστήματος, παρά μόνο το είδος του, σε αντίθεση με τον Auto Drive Hellas. Για να μην σχολιάσω τους δρόμους σε περιοχές της επαρχίας που για τον NaviGreece 2009.07 πολύ απλά δεν υπάρχουν.

 

Ευτυχώς που κατάφερα να βάλω στην ίδια κάρτα micro sd και τα δύο προγράμματα και να χρησιμοποιώ και τα 2 ανάλογα με τις ανάγκες μου. Δηλαδή, το NDrive στο ταξίδι στο δρόμο (μετά τη 1 ώρα το Garmin χάνει πεισματικά το σήμα του δορυφόρου) και το Garmin με τον Auto Drive Hellas για τα δύσκολα (αλλά σε σύντομη πλοήγηση, διαφορετικά - όπως είπα - χάνει το σήμα του δορυφόρου).

 

Κι όλα αυτά μέχρι η NDrive να παρουσιάσει επιτέλους ένα χάρτη της προκοπής που να είναι καλοδουλεμένος και πλήρης και όχι αυτήν την τεμπελοδουλειά που πουλάει τώρα στους πελάτες της ή μέχρι η Garmin να αναβαθμίσει το πρόγραμμα Garmin Mobile Xt ώστε να συνεργάζεται άψογα - ως οφείλει - με τις Symbian συσκευές και να γλιτώσουμε από αυτό το χάλι που, αν το σκεφτείτε, απειλεί μέχρι και τη σωματική μας ακεραιότητα, αφού πιθανό κόλλημα μάς αποσπά την προσοχή από το δρόμο.

 

Αυτή είναι η άποψή μου μετά από χρήση των 2 προγραμμάτων τους τελευταίους μήνες. Τα σχόλιά σας, είτε θετικά είτε αρνητικά, είναι εξίσου ευπρόσδεκτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπήρχε ο Auto Drive Hellas, κανείς στην Ελλάδα δεν θα ασχολούνταν με το Garmin.

 

+1. Δυστυχώς και γω που έχω τώρα τελευταία προβλήματα με το Garmin προσπαθώ να το επαναφέρω μόνο και μόνο γι ατην σχετική πληρότητα του Auto Drive Hellas.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το GARMIN και το SYGIC μου παίζουν πολύ καλά μέχρι στιγμής στο 5800.

Αυτό που ξεχωρίζω όπως οι περισσότεροι είναι το πλήθος των δεδομένων που βρίσκεις στον Autodrive του GARMIN, αλλά και το πόσο γρήγορο είναι το SYGIC στην απόκρισή του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μπορω να πω οτι και το garmin και το ndrive δουλευουν μια χαρα στο 5800!!βεβαια το πρωτο εχει περισσοτερη χαρτογραφηση ενω το αλλο εχει μεγαλυτερη ταχυτητα και πιο γρηγορο μενου !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου.

GARMIN: Μακράν ο καλύτερος χάρτης, συχνά Updates, μέτρια γραφικά. Τα γνωστά ότι είναι βαρύ πρόγραμμα, και ότι κολλάει άμα κάνεις αναζήτηση στο χάρτη που όλοι έχουμε αντιμετωπίσει. Επίσης στο σχεδιασμό διαδρομής, οι "συντομότερες διαδρομές που δίνει είναι αρκετά καλύτερες από το Sygic ή το nDrive. Kαι επαναλαμβάνω ότι η χαρτογράφηση του είναι πολύ μπροστά σε σχέση με τον ανταγωνισμό!!!!

SYGIC: πανάλαφρο, ωραία γραφικά, ικανοποιητικός χάρτης. εντός πόλεων το χρησιμοποιώ σε σχέση με το Garmin καθώε είναι πιο γρήγορο.

NDrive: απλά καλό. όχι τόσο καλά γραφικά σε σχέση με τα άλλα.

OVI Maps: το πιο ελαφρύ και γρήγορο από όλα, αλλά ο χάρτης μέτριος, όπως ανύπαρκτη και η δυνατότητα αναζήτησης! απλά για εφέ όπου υπάρχουν 3D κτίρια.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

GARMIN: Αποσταση καμια 30αρια μετρα απο εκει που εισαι οποτε κλαψε χαραλαμπε

NDRIVE: Καμια σχέση με το μενου των αλλων προς το καλυτερο κανει και αναζητηση διαστραυρωσης αλλα χάνει σήμα και το βρισκει μετά απο 3-4 δευτερολεπτα πράγμα πολύ σπαστικό

SYGIC: Το ποιο αβολο μενού δεν μπορεί να μετακινήσεις τον χάρτη εν ώρα κινησης, δεν μπορεις να κλειδώσεις την οθονη να μην πατιετε κατα λαθος σε τσεπη, δεν εχει καλους χάρτες, έχει μικρά πλήκτρα γραμματων αλλα τι να κανεις που εχει την μικρότερη απόκληση!!

 

Αντε γρηγορα να ληθούν τα προβλήματα σε όλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Τελικά παιδιά αξίζει το ovi maps ή θα έπρεπε να ψαχτώ με Garmin και Google maps; Δεν κάνω τρελή χρήση στο GPS, ούτε με νοιάζουν οι απόλυτες επιδόσεις, απλά θέλω όταν το χρειάζομαι να μπορώ να στηριχτώ σε αυτό. Και επειδή το ovi maps μου φάνηκε αρκετά συμπαγές και ευχάριστο, να μείνω σε αυτό ή δεν αξίζει; Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

για μένα αξίζει φίλε μου
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Πλέον το Οvi Maps έχει εξελιχθεί στην καλύτερη και πληρέστερη εφαρμογή πλοήγησης. Πάνε οι εποχές που ψαχνόμασταν με garmin, sygic, navigon, route66 και τελειωμό δεν έχει. Το ότι η εφαρμογή είναι προεγκατεστημένη, έχει απεριόριστη δωρεάν πλοήγηση σε όλες τις χώρες, ενσωματωμένες online υπηρεσίες, είναι ταχύτατο, ακριβέστατο, με ενημερωμένους και υπερπλήρης χάρτες και, το σημαντικότερο, δεν ξεζουμίζει την μπαταρία, το κάνει ως την μοναδική επιλογή πλοήγησης.

 

Τό'λεγα κάποτε ότι το Nokia Maps θα φτάσει κάποια στιγμή και θα επισκιάσει όλα αλλά δεν το πολυπίστευα. Να όμως που έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Από πότε το Nokia maps θεωρείται καλύτερο σε χάρτη από το Sygic?

Μέχρι να φτιάξουν την αναζήτηση θα θεωρείται για πολλούς προβληματικό πρόγραμμα.Το Sygic έχει πολύ καλύτερο interface, περνάς POI και σίγουρα έχει και άλλες ρυθμίσεις που δεν τις συναντάς στο Nokia maps.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από πότε το Nokia maps θεωρείται καλύτερο σε χάρτη από το Sygic?

Μέχρι να φτιάξουν την αναζήτηση θα θεωρείται για πολλούς προβληματικό πρόγραμμα.Το Sygic έχει πολύ καλύτερο interface, περνάς POI και σίγουρα έχει και άλλες ρυθμίσεις που δεν τις συναντάς στο Nokia maps.

 

Ο καταναλωτής γνωρίζει το τι δυνατότητες και ποιες προϋποθέσεις θα πληρεί ένα δωρεάν πρόγραμμα, όμως, το Nokia Maps εξελίσσεται και προσεγγίζει τα επί πληρωμή προγράμματα.

Κατά κάποιο τρόπο συμφωνώ μαζί σου, το Sygic έχει καλύτερο interface και τρόπο για να περνάμε τα poi που θέλουμε, αλλά ας δώσουμε λίγο χρόνο στη Nokia. Βλέπω πως σιγά σιγά εξελίσσει το πρόγραμμα και είναι πάρα πολύ μεγάλο ατού η δωρεάν διάθεσή του. Δεν έχει ανταγωνισμό αυτή τη στιγμή (θεωρώ εκτός το google maps για s60 διότι δεν υφίσταται έτσι όπως το χουν πλασάρει).

 

Είμαι και γω fan του Sygic αλλά δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου αν π.χ. η επόμενη συσκευή μου S^3 θα έχει μόνο Nokia Maps πάνω (υποθετικά μιλώντας αν η Sygic δεν υποστηρίξει το λειτουργικό).

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...