Jump to content

Κατάργηση ανωνυμίας καρτοκινητών (δημοσκόπηση)


 Κοινοποίηση

Ειστε υπέρ η κατά της κατάργησης της ανωνυμίας των καρτοκινητών?  

228 members have voted

  1. 1. Ειστε υπέρ η κατά της κατάργησης της ανωνυμίας των καρτοκινητών?

    • Υπέρ. Να καταργηθεί η ανωνυμία.
      105
    • Κατά. Να συνεχίσει ως έχει
      123


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσεξε τι λέω. Δεν μίλησα για περιορισμό της εγκληματικότητας γιατι αυτό είναι σίγουρα ουτοπικό. Αναφέρομαι γενικότερα στο περιορισμό της κακόβουλης τηλεπικοινωνιακής χρήσης (και τονίζω το "περιορισμό" και όχι εξάλειψη του φαινομένου). Εξάλλου η καρτοκινητή τηλεφωνία δεν είναι μια δημοσίας χρήσεως υπηρεσία όπως τα καρτοτηλέφωνα αλλά μια προσωπική συνδρομή με προσωπικό αριθμό κλήσης, δεν νομίζω ότι είναι παράλογο η εταιρεία να έχει κάποια στοιχειώδη στοιχεία σου για λόγους ασφαλείας ούτε πιστεύω πως κάτι τέτοιο περιορίζει την ιδιωτικότητα και την ασφάλεια μας, μη τρελαθούμε. Στη τελική όποιος θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του μπορεί να χρησιμοποιεί καρτοτηλέφωνα, internet cafe κ.τ.λ Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να υπάρχει διαφορετικό καθεστώς στις συνδέσεις καρτοκινητής τηλεφωνίας από ότι στις υπόλοιπες συνδέσεις κινητής και σταθερής.

 

Στο "περιορισμό της κακόβουλης τηλεπικοινωνιακής χρήσης (και τονίζω το "περιορισμό" και όχι εξάλειψη του φαινομένου)" συμφωνω μαζι σου.

Απλα ρε παιδια πχ αν σου κανει καποιος φαρσες τι θα κανεις? Θα βρεις τα στοιχεια του και θα του κανεις μηνυση? Θα μπλεξεις με ολα αυτα τα δικαστικα για μια φαρσα? Ειναι πιο απλο να του κανεις εναν αποκλεισμο..Anyway ο καθενας εχει τις αποψεις του.

 

Εγω δεν εχω να κρυψω κατι, δεν φοβαμαι να δωσω τα στοιχεια μου. Αυτο που με απασχολει ειναι η ταλαιπωρια που θα τραβηξω απο τις εταιριες. Θελει το κρατος να το κανει αυτο? Να πληρωσει τοτε για την προετοιμασια μιας τετοιας επιχειρησης και μετα να εφαρμοσει τον νομο. Αλλα τι λεω...με τι λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

"They who give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

 

Benjamin Franklin

+1000000. ;)

Με κάλυψες απόλυτα. Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

"They who give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

 

Benjamin Franklin

 

Ωραία ατάκα αν την δει κανείς απομονωμένη από το ιστορικό και κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο ειπώθηκε. Προσωπικά δεν βλέπω καμιά "essential liberty" στο να έχεις ανώνυμο τηλέφωνο ούτε βέβαια καμιά ιδιαίτερη "safety" στο να μην μπορούν να έχουν οι άλλοι!

Στο να δυσκολεύονται να αποκτήσουν δηλαδή.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαι υπέρ.

Εξυπηρετούνται λόγοι δημόσιας ασφάλειας και επιπλέον προστεύονται αθώοι πολίτες από ηλίθιους φαρσερ.

Αντίθετα η ανωνυμία δεν εξυπηρετεί απολύτως τίποτα.

 

Επιπλέον, πρέπει να καταργηθεί και η δυνατότητα απόκρυψης αριθμού.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν και κατα ποσον αποτελει βασικη ελευθερια

η δυνατοτητα μου να εχω ανωνυμο καρτοκινητο.

Με ενοχλει ομως αφορητα ο λογος για τον οποιο αποφασισαν να την καταργησουν.

Δηλαδη η ανικανοτητα τους σε βαθος χρονου και η διαφθορα σε πολλα επιπεδα

που για μια ακομη φορα αναδειχτηκε απ την copy-paste αποδραση 2 κακοποιων!

Φαινεται πως οταν ποναει το κεφαλι αυτοι κοβουν ενα δακτυλο του ποδιου...

Μεχρι τωρα ποτέ δεν μου εκαναν φαρσα ουτε σε κινητο με συμβολαιο

ουτε απο ανωνυμο + καρτοκινητο, γιατι αραγε;

Αντιθετα κυκλοφορουν απειρα spam και αλλες ενοχλησεις μεσω sms !

Δεν βλεπω το λογο να το κανουν τωρα, αλλά τροποι να αναιρεθει η χρησιμοτητα του,

απο εκεινους ακριβως που υποτιθεται θα μας προστατευσει, σιγουρα θα υπαρξουν...

Δημοσιευμα Εθνους:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=2514740

Ερώτηση Ευρωβουλευτών για την άρση ανωνυμίας κατόχων κινητών τηλεφώνων:

http://magicasland.com/erotisi-evrovoulefton-gia-tin-arsi-anonimias-katochon-kiniton-tilefonon/2009/02/25/

...κι όταν θα 'ρθουν οι καιροί που θα 'χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα

Υπερασπίσου το παιδί γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα...

Link to comment
Share on other sites

έχει και υπερ και κατά...από την μια δεν χάνεις πότε το κινητό σου..από την άλλη ομως μπορεί να ξέρει ο όποιος δήποτε τον αριθμό σου...άρα λοιπόν θέλει πολύ κουβέντα ακόμη και πολύ σκέψη..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το χάσεις ποτε το κινητό σου ?? Τι σχέση έχει αυτό?
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το χάσεις ποτε το κινητό σου ?? Τι σχέση έχει αυτό?

 

Μάλλον εννοεί για το νούμερο οτι δεν πρόκειται να χάσεις.. όπως γίνεται και με τα συμβόλαια!

 

εννοώ ότι αν κλαπεί μπορείς να το βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Φακελλωμα παντου λοιπον προτεινετε...σαν πολυ δεν επεμβαινουν στην ιδιωτικη μας ζωη??

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου άποψη και εμπειρία:

α) το 2000 αγόρασα ένα BeFree της Telestet.... για να το ενεργοποιήσω έπρεπε να δώσω τα στοιχεία μου.

β) το 2004 ή 2005 αγόρασα ένα Free2Go για απλή ενεργοποίηση δεν χρειαζόντουσαν στοιχεία όμως για να στείλω και να λάβω ΜΜΣ έπρεπε να δηλώσω στοιχεία.

γ)Πέρυσι αγόρασα μια συσκευή και ενα πακέτο What's Up απο κατάστημα Γερμανός και εκέι έδωσα τα στοιχεία μου ( θεωρητικά για την εγγύηση της συσκευής)

δ) Οσοι είναι γραμένοι στο Vodafone Pointmania και όσοι εξαργυρώνουν πόντους του WinClub της Wind για αγορά συσκευής δηλώνουν επίσης τα στοιχεία τους.

 

Αρα ήδη υπάρχουν πολλά καρτοκινητά τα οποία είναι "επώνυμα" δεν είναι τόσο κακό να γίνουν και τα υπόλοιπα, ίσα ίσα θα αποφευθουν πολλές φάρσες κλπ ( για σοβαρότερα πράγματα το έγκλημα θα βρεί τρόπους έτσι και αλλιώς). Επίσης έτσι πιστεύω ότι θα εξαλειφθει και μια ανισότητα σε σχέση με τους κατόχους συμβολαίων.

 

Τώρα όσον αφορά την εφαρμογή αυτού του μέτρου αυτά που ακούγονται ότι θα δειχνουμε την ταυτότητα στον περιπτερά τα θεωρώ αστειότητες. Πολύ απλά ή θα αγοράζεις καρτικινητο μονο απο εκεί που αγοράζεις και κιντό με σύνδεση (έχει το μειον οτι έτσι χανεις πολλά σημεία πώλησης ) ή θα αγοράζεις όπως και τώρα μονο για να το ενεργοποιήσεις θα πρέπει να δώσεις τα στοιχεία σου στην εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
και εγω υπερ της καταργησης ανωνυμιας . στο κατω κατω γιατι στο σταθερο εχουμε ονομα, στο ιντερνετ επισης. απο τοτε που εγινε ανωνυμο τοκαρτοκινητο , επαψε να υπαρχει μετρο χρησης.. εγω λογω δουλειας,[ανακυκλωση] βρισκω πολυ συχνα κουτες με καρτοκινητα, σφραγισμενα, απο καταστηματα ψιλικων που κλεινουν , η περιπτερα, που τα πετανε στους καδους. μαλιστα προσφατα βρηκα γυρω στα 150 νουμερα σφραγισμενα Q και δουλευουν κανονικα. μοιρασα εδω και εκει σε γνωστους . παλαιοτερα ειχαμε βρει vodafone, WIND. εγω εχω ηδη 2 αριθμους[κοσμοτε] [οχι απο αυτα που βρισκω] .αρα δεν μου χρειαζονται τα υπολοιπα . . αν ηθελα θα μπορουσα να χρησιμοποιω τον καθε αριθμο για οτιδηποτε και μετα πεταμα . βαζοντας αλλο κλπ. ενω με τον τροπο που προτεινεται περιοριζετε η ασυδοτη αγορα -χρηση αριθμων, αρα να το δουμε σαν ειδος φιλτρου. εγω παντως ειπα οτι αν ξαναβρω νουμερα πλεον, θα τα ανοιγω θα τα καταστρεφω και θα τα γυριζω ανακυκλωση. ωστε να μην υπαρχει η δυνατοτητα να υπαρχει ασυδοτη χρηση απο καποιον αλλο. βεβαια μετα την καταργηση ανωνυμιας αυτο δεν θα χρειαζετε να γινει πλεον
Link to comment
Share on other sites

Κατά φυσικά.

 

Όπως κλέβουν τα αυτοκίνητα, έτσι θα κλέβουν τα κινητά για να κάνουν τη δουλειά τους, ή θα χρησιμοποιούν ανώνυμες κάρτες sim από χώρες που έχουν ανωνυμία.

 

Γελοιότητες μιας ανίκανης κυβέρνησης.

Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να έχουν πινακίδες τα αυτοκίνητα.

 

Τα καρτοκινητά ΠΡΕΠΕΙ να είναι επώνυμα. Γκρινιάζουμε γιατί ξεβολευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτονται ορισμένοι.

 

Το μέτρο λαμβάνεται για κάποιον λόγο.

Μπορεί να μην είναι σε όλες τις περιπτώσεις αποτελεσματικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ληφθεί κανένα μέτρο.

 

Το αυτοκίνητό σου ξέρεις ότι μπορεί να στο ανοίξουν σε 10 δευτερόλεπτα. Το κλειδώνεις όμως.

 

Την πόρτα του σπιτιού σου το ίδιο. Την κλειδώνεις όμως.

 

Το ότι κάποιος μπορεί με παράνομο τρόπο να δώσει ψεύτικα στοιχεία ή με άλλον τρόπο να παρακάμψει το νόμο, δε σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε υπερ της ανωνυμίας των καρτοκινητών.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι τα επιχειρήματα υπερ της ανωνυμίας.

Να μπορείς να κάνεις φάρσες? Να ενοχλείς τον κόσμο? Να κάνεις τι?

Αντιθέτως, ο καθένας΄μας έχει δικαίωμα 1ον: Όταν κάποιος τον καλεί και εφόσον η σύγχρονη τεχνολογία το επιτρέπει, να γνωρίζει τον αριθμό του καλούντος ώστε να επιλέγει εάν θέλει ή όχι να απαντήσει (άρα και η απόκρυψη είναι μάλλον παράνομη). και 2ον: Να μπορεί εύκολα και γρήγορα να μαθαίνει σε ποιον αντιστοιχεί ο αριθμός που βλέπει στην οθόνη του.

 

Αυτά είναι στοιχειώδη δικαιώματα. Όπως δεν ανοίγεις την πόρτα του σπιτιού σου σε οποιονδήποτε αλλά μόνο σε όσους θέλεις και αφού βεβαιωθείς για ποιόν πρόκειται, το ίδιο ισχύει και για την επικοινωνία μέσω τηλεφώνου. Απαντάς σε όποιον θέλεις και με δεδομένο ότι μπορείς να μάθεις για ποιόν πρόκειται, διαφορετικά μιλάμε για παραβίαση της προσωπικής ζωής, που δεν νομίζω να είναι κανένας υπερ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ακομα και το αυτοκινητο που επικαλησθε , εχει ενα αριθμο.αρα κατοχο, αν ηταν χωρις πινακιδες , ποσα τροχαια με εγκαταλειψη θα ειχαν βρεθει;;

αρα αυτο το μετρο οπως και να το δει καποιος τα οφελη ειναι περισσοτερα.,απο τα οποια μειονεκτηματα .

που εγω δεν βλεπω κανενα μειονεκτημα.

οπως συμφωνω οτι οπως τα συμβολαια πας σε καταστημα εταιριας να το προμηθευτεις,

ετσι πλεον και τα καρτοκινητα, απο εκει πλεον θα πουλιουνται, και μονο η αγορα καρτας ανανεωσης χρονου θα παραμεινει ως εχει.

να απελευθερωθουν και νουμερα ανενεργα , εξαλλου δεν υπαρχει περιορισμος στο ποσους αριθμους θα εχεις.ετσι οσοι εχουμε 3-4 νουμερα η και παραπανω. δεν αλλαζει κατι. απλα θα γνωριζουν οι εταιριες σε ποιον ανηκει, και αν κλαπει , με την δηλωση αμεσα στην εταιρια , θα υπαρχει η ιδια διαδικασια με τα συμβολαια.

αυτο που θα επρεπε να σχολιαζουμε μονο για μενα ,

ειναι ο λεγομενος φορος που λεγετε οτι θα μπει στα καρτοκινητα.

αυτο ειναι θεμα για συζητηση και διαφωνια.

οχι η ανωνυμια στα καρτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν γουστάρω ΕΣΥ (και ο όποιος ΕΣΥ) να γνωρίζει το παραμικρό για ΜΕΝΑ (και όποιον ΕΜΕΝΑ), στην περίπτωση που ΕΓΩ (και ο όποιος ΕΓΩ) δεν σου γνωστοποιήσω ηθελημένα με δική μου γνώση και ευθύνη την ζωή μου και τα προσωπικά μου δεδομένα.

 

Κρατώ αυτό μονο,γιατι με εκφράζει απόλυτα!

Οπως και οι αποψεις του συγκεκριμενου συνδίκτυου - εχω αυξημενη την αισθηση της προσωπική ελευθεριας.

 

Ειμαι κατα της αρσης της ανωνυμιας των καρτοκινητων,γιατι μου αφαιρειται το δικαιωμα να δινω οταν εγω θελω πληροφοριες που με αφορουν σε οποιον θελω,αν το θελω και οποτε θελω.

 

Nα πω ενα (τραβηγμένο ισως) παραδειγμα:

 

Μια περιπτωση ειναι π.χ αν εγώ γνωρισω μια γυναικα μεσω νετ ας πουμε και θελήσω να κρατησω τον έλεγχο της επικοινωνιας μεχρις οτου αποφασισω ΕΓΩ πότε και αν θα (πρεπει να) την εμπιστευτώ πληρως ωστε να της δωσω το νομιμο / καταχωρημένο με πληρη στοιχεια νουμερό μου.

 

Αν τελικα για τον α ή βητα λογο το πραγμα δεν ευοδώσει στις αρχές (ή συμβει το οτιδηποτε αλλο),γιατι αυτη να εχει καποια στοιχεια μου? Αν δεν εχω προλαβει να δω τι καπνο φουμαρει,γιατι να της δωσω τη δυνατοτητα να εισβαλλει ισως καποια στιγμή (εν γενει απο εκδίκηση,απογοήτευση ή αλλο λογο) στην προσωπική μου σφαιρα,μαθαινοντας στοιχεια μου απο τον αριθμό μου?

 

Ως γνωστόν,σε αυτη τη χωρα ειμαστε διαπλεκόμενοι. Κι αν - λεμε τωρα - εφοσον με την εν λογω δεν τα βρουμε και αυτή τυγχανει να εχει καποιο "κολλητο" στην εταιρεια κινητης που ειμαι εγώ (ή ακομα να εχει άκρες στη εισαγγελία και με ενα απλο τηλεφωνηματακι [της εισαγγελιας] να μαθει στοιχεια μου απο το νουμερό μου)τι ποιο ευκολο να βρει στοιχεια μου - και ενδεχομενως μετα να με βλαψει (με την οποια ερμηνεια μπορει κανεις να προσδώσει στον ορο "βλάψει")?

 

Κοινώς: μεχρι να εμπιστευτεις καποιον,δεν του δινεις αρκετες πληροφορίες για σενα. Αν ομως,εισαι τηλεφωνικώς ανωνυμος,εξασφαλιζεσαι και απο ενδεχομενα "αντιποινα". Αν δεν εισαι ανωνυμος,γιατι να ζεις με μια υποψία πως καποιος / ποια μπορει δυνητικά να εισβαλλει σε τμημα της προσωπικής σου σφαιρας,στο οποιο δεν του εδωσες (ακομη) οικειοθελώς προσβαση?...

 

Κοινως,η ανωνυμια σε προφυλασσει απο την κακοηθεια....

 

Ειδα πως εστιάστηκε πολύ στο θεμα της φάρσας ως δικαιολογημα για την αρση της ανωνυμιας. Το να προβαλλεται αυτο ως (σχεδον) πρώτιστος / εξοχως σπουδαιος λογος αρσης της ανωνυμιας για να απαλλαγουμε απο τη "μαστιγα" των φαρσέρ,ειναι κατ' εμε άτοπο,αστοχο και ανοητο.

 

Σιγα τα ωα δηλ. αν θα μας κανουν καποιες φορες πλάκα!

Θα βαρεθουν καποια στιγμη και θα ησυχασουμε.

 

Το προβλημα μας δηλ. ειναι οι φαρσερ σε αυτη τη χωρα???

Οι αποκρύψεις?

Τα αδηλωτα νουμερα?

 

Δε νομιζω πως υπαρχει λογος να ενοχλουμαστε υπερ το δεον απο ενα φαινομενο που δεν εχει διαστασεις μαστιγας (γιατι ειναι ανουσιο και ανευ πρακτικου αντικρυσματος / ωφεληματος κατι τετοιο) και να προβαλλουμε τη φαρσα ως πρωτιστο επιχειρημα για την αρση της ανωνυμιας.

 

Αλλα πραγματα διακυβευονται κ.κ. συνδίκτυοι!

 

Πραγματα πολύ πιο σημαντικα απο τις ασήμαντες ενοχλήσεις καποιων σποραδικών / εφήμερων φαρσέρ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διαφωνώ. Η κατάργηση της ανωνυμίας δεν εξυπηρετεί και δεν γίνεται για αυτόν που τηλεφωνεί γενικά) αλλά τον άλλον, αυτόν που δέχεται το τηλεφώνημα και έχει κάθε μα κάθε δικαίωμα να μπορεί να μάθει ποιος είναι αυτός που τον ενοχλεί, απειλεί, παρακολουθεί κτλ.

 

Σε προσωπικό επίπεδο (όπως το έθεσες με το παράδειγμά σου) προσωπικά διαφωνώ πάλι. Ειδικά στις ανθρώπινες σχέσεις, κάθε είδους. Δηλαδή για παράδειγμα αν π.χ. τον Α τον κάνει τσακωτό η επίσημη με την ανεπίσημη, τότε ο Α πρέπει να αλλάξει πρόσωπο, ταυτότητα, πόλη γιατί αλλιώς κινδυνεύει από την οργή της επίσημης; (που ξέρει καλά όλα τα στοιχεία του; ) Μια κοινωνία δεν μπορεί να λειτουργήσει με την απόλυτη ανωνυμία, είναι τελείως λάθος προσέγγιση.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Άσε που και γενικα μιλώντας, όποιος νομίζει ότι είναι ανώνυμος στη ζωή του απλά πλανάται πλάνην οικτράν...
Link to comment
Share on other sites

1. Προσωπικά διαφωνώ. Η κατάργηση της ανωνυμίας δεν εξυπηρετεί και δεν γίνεται για αυτόν που τηλεφωνεί γενικά) αλλά τον άλλον, αυτόν που δέχεται το τηλεφώνημα και έχει κάθε μα κάθε δικαίωμα να μπορεί να μάθει ποιος είναι αυτός που τον ενοχλεί, απειλεί, παρακολουθεί κτλ.

 

2. Σε προσωπικό επίπεδο (όπως το έθεσες με το παράδειγμά σου) προσωπικά διαφωνώ πάλι. Ειδικά στις ανθρώπινες σχέσεις, κάθε είδους. Δηλαδή για παράδειγμα αν π.χ. τον Α τον κάνει τσακωτό η επίσημη με την ανεπίσημη, τότε ο Α πρέπει να αλλάξει πρόσωπο, ταυτότητα, πόλη γιατί αλλιώς κινδυνεύει από την οργή της επίσημης; (που ξέρει καλά όλα τα στοιχεία του; ) Μια κοινωνία δεν μπορεί να λειτουργήσει με την απόλυτη ανωνυμία, είναι τελείως λάθος προσέγγιση.

 

1. Δε νομιζω οτι ειναι πια θεμα υψιστης προσωπικής αξιοπρέπειας / δικαιώματος να γνωριζουμε ποιος μας ενοχλεί. Υπαρχουν πολλοί - και πιο ευκολοι [και περισσοτερο δημοκρατικοι] - τροποι να διακόψεις / ανακοψεις / περιορισεις την προσβαση του ενοχλουντος / απειλουντος / παρακολουθουντος προς τα σενα,παρά να περιορισεις ενα βασικο δικαιωμα (που εν δυναμει μπορεις να κανεις κι εσυ χρηση του) [της ανωνυμιας] ακομα και απο εναν που το ασκει κακοβουλα.

 

Το θεμα ειναι να μην ακυρώνονται / εξουδετερώνονται δικαιώματα καποιων,προκειμενου να εξυπηρετηθει η ησυχία καποιων αλλων. Ως γνησιος δημοκρατης,δεν (πρεπει να) επιθυμεις να περισταλλει το οποιο δικαιωμα καποιου αλλου (ακομα και αν θεωρεις πως σε βλάπτει),μα βρισκεις τροπους να μη σε ενοχλει.

 

2. Δε μιλαμε για απολυτη ανωνυμια εδώ.

Μιλαμε για ψηγματα / ψευδαίσθηση ανωνυμιας - οπως ειπε καποιος αλλος συνδικτυος - μεσα σε μια κοινωνια που τεινει να φακελλοποιειται,να "νουμεροποιείται" στο βωμο της (κατ επιφασην) ασφαλειας,της μαζοποιησης / μαντρωσης / διαχειρισης μαζών.

 

Προσωπικά,θα (αναγκαστώ να) ωθηθώ στην αγορά ξενης sim που δεν υποκειται σε ονοματοδότηση - οχι γιατι αρεσκομαι σε φάρσες ή θελω να κανω τις λοβιτουρες ή τις παρανομίες μου,- αλλα γιατι θελω να διαφυλάξω οσο μπορω την ανωνυμία μου απέναντι σε ξενους ή υπο έγκριση ανθρώπους....να αντισταθώ (οσο μπορω) στο αναπόφευκτο (φακελλωμα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...