Jump to content

Κατάργηση ανωνυμίας καρτοκινητών (δημοσκόπηση)


 Κοινοποίηση

Ειστε υπέρ η κατά της κατάργησης της ανωνυμίας των καρτοκινητών?  

228 members have voted

  1. 1. Ειστε υπέρ η κατά της κατάργησης της ανωνυμίας των καρτοκινητών?

    • Υπέρ. Να καταργηθεί η ανωνυμία.
      105
    • Κατά. Να συνεχίσει ως έχει
      123


Recommended Posts

Δίνετε πολιτικές προεκτάσεις στην κουβέντα και αυτό είναι κάτι που απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ... Φίλε XF_66, νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός.. Απέχει αρκετά το να είσαι υπεύθυνος των πράξεών σου (δηλωμένο καρτοκινητό) από το να σου εγκαταστήσουν έναν αστυνομικό στο σπίτι σου..

 

Μα φίλε μου , πώς είναι δυνατόν να μην υπάρχουν πολιτικές προεκτάσεις σε ένα κατεξοχήν πολιτικό θέμα και σε μια εξόχως πολιτική απόφαση.

Αυτό το θέμα είτε το κρίνεις πολιτικά ,είτε απαγορεύεις το σχολιασμό και αφήνεις μόνο τη δημοσκόπηση.

 

Όσο για το υπερβολικός, και την υπευθυνότητα , ας κρίνει ο καθένας σύμφωνα με τις πεποιθήσεις του και αφού σκεφτεί τις πιθανές σκοπιμότητες πίσω από την ψήφιση τέτοιων νόμων.

 

Εδώ γίνονται πορείες (που δυστυχώς λίγοι παίρνουν χαμπάρι και ακόμη λιγότεροι ξεβολεύονται) για αντιτρομοκρατικούς νόμους και τυέτοιες προσπάθειες παρακολούθησης και χειραγώγησης και μεις θα κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε;

Εγώ προσωπικά δεν δέχομαι να με θεωρούν εν δυνάμει εγκληματία.Προτιμώ να με θεωρούν εν δυνάμει αθώο.

 

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

Ε καιρός δεν είναι να δείξουμε και λίγη ανυπακοή;

...

 

Ο καθένας ας κρίνει και ας πράξει όπως κρίνει ότι είναι καλύτερο για τον ίδιο.

Είναι πολύ πιο δημοκρατικό (αν και δε μου αρέσει καθόλου να χρησιμοποιώ λέξεις οι οποίες χαρακτηρίζουν, δυστυχώς αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται κάποια άλλη κατάλληλη λέξη) από το να προσπαθούμε να πείσουμε κάποιους να κάνουν αυτό που θέλουμε ή δε θέλουμε να κάνουμε εμείς.

Οι επαναστάσεις, (ειδικά σε μια χώρα όπως αυτή εδώ στην οποία δηλώνουμε όλοι επαναστάτες αλλά εκ του ασφαλούς λέγοντας απλώς και καθοδηγώντας άλλους να κάνουν αυτό που δε τολμάμε να κάνουμε εμείς) ας μείνουν για πιο σοβαρά και ουσιαστικά θέματα, από την ταυτοποίηση ενός αριθμού και το ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Έναν αριθμό τον οποίο στο τέλος τέλος, αν νιώσουμε ότι τον χρησιμοποιούν τόσο πολύ εναντίον μας ανοίγουμε ένα σκουπιδοτενεκέ και ησυχάζουμε μια για πάντα από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Μα φίλε μου , πώς είναι δυνατόν να μην υπάρχουν πολιτικές προεκτάσεις σε ένα κατεξοχήν πολιτικό θέμα και σε μια εξόχως πολιτική απόφαση.

Αυτό το θέμα είτε το κρίνεις πολιτικά ,είτε απαγορεύεις το σχολιασμό και αφήνεις μόνο τη δημοσκόπηση.

 

Όσο για το υπερβολικός, και την υπευθυνότητα , ας κρίνει ο καθένας σύμφωνα με τις πεποιθήσεις του και αφού σκεφτεί τις πιθανές σκοπιμότητες πίσω από την ψήφιση τέτοιων νόμων.

 

Εδώ γίνονται πορείες (που δυστυχώς λίγοι παίρνουν χαμπάρι και ακόμη λιγότεροι ξεβολεύονται) για αντιτρομοκρατικούς νόμους και τυέτοιες προσπάθειες παρακολούθησης και χειραγώγησης και μεις θα κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε;

Εγώ προσωπικά δεν δέχομαι να με θεωρούν εν δυνάμει εγκληματία.Προτιμώ να με θεωρούν εν δυνάμει αθώο.

 

Φιλικά πάντα.

 

Δε βλέπω καμία "πιθανή σκοπιμότητα" πέραν του ότι πίσω από την ανωνυμία μπορεί ένα καρτοκινητό να χρησιμοποιηθεί κακοβούλως από τον οποιονδήποτε! Εν δυνάμει εγκληματία δε σε θεωρεί κανείς! Από τη στιγμή όμως που δεν είσαι κακοποιός/τρομοκράτης/απατεώνας/φαρσέρ τότε τι έχεις να φοβηθείς;

 

Όσο για το "Αυτό το θέμα είτε το κρίνεις πολιτικά ,είτε απαγορεύεις το σχολιασμό και αφήνεις μόνο τη δημοσκόπηση.", ΣΑΦΩΣ και μπορείς να το κρίνεις ΜΗ πολιτικά! Μπορείς να το κρίνεις νομικά, ηθικά, κοινωνικά!

 

Το φιλικά, περισσεύει. Σαφώς και μιλάμε φιλικά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω καμία "πιθανή σκοπιμότητα" πέραν του ότι πίσω από την ανωνυμία μπορεί ένα καρτοκινητό να χρησιμοποιηθεί κακοβούλως από τον οποιονδήποτε! Εν δυνάμει εγκληματία δε σε θεωρεί κανείς! Από τη στιγμή όμως που δεν είσαι κακοποιός/τρομοκράτης/απατεώνας/φαρσέρ τότε τι έχεις να φοβηθείς;

 

Όσο για το "Αυτό το θέμα είτε το κρίνεις πολιτικά ,είτε απαγορεύεις το σχολιασμό και αφήνεις μόνο τη δημοσκόπηση.", ΣΑΦΩΣ και μπορείς να το κρίνεις ΜΗ πολιτικά! Μπορείς να το κρίνεις νομικά, ηθικά, κοινωνικά!

 

Το φιλικά, περισσεύει. Σαφώς και μιλάμε φιλικά! ;)

 

Δηλαδή το "νομικά, ηθικά, κοινωνικά" δεν είναι πολιτική κρίση;

 

Όταν ζητάς το όνομά μου για το τηλέφωνο,δεν το ζητάς για να γνωριστούμε,αλλά με αντιμετωπίζεις ως πιθανό εγκληματία.

 

Το ξανάπα , το "τί έχει να φοβηθεί κάποιος αν κλπ κλπ κλπ" είναι βαθειά ραγιαδική στάση και εν λευκώ εκχώρηση δικαιωμάτων.

 

@ tazio

 

Ασφαλώς και θα πράξει καθείς με τα δικά του μέτρα και σταθμά,αλλά πώς μπορεί να γίνει διάλογος χωρίς παράθεση απόψεων ;Και άποψή μου είναι πως πρέι να δείξουμε ανυπακοή στα όποια σχέδια της παγκοσμιοποίησης των ισχυρών με τα έσελορ και τα αερόστατα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το "νομικά, ηθικά, κοινωνικά" δεν είναι πολιτική κρίση;

 

Όταν ζητάς το όνομά μου για το τηλέφωνο,δεν το ζητάς για να γνωριστούμε,αλλά με αντιμετωπίζεις ως πιθανό εγκληματία.

 

Το ξανάπα , το "τί έχει να φοβηθεί κάποιος αν κλπ κλπ κλπ" είναι βαθειά ραγιαδική στάση και εν λευκώ εκχώρηση δικαιωμάτων.

 

Ρε φίλε, δεν παίζεσαι με τίποτα! :lol:

Με τη δική σου λογική, και στην Αστυνομία σε αντιμετωπίζουν ως πιθανό εγκληματία από τότε που ήσουν μαθητής γυμνασίου! Γιατί πήγες να βγάλεις ταυτότητα; Ας μην έβγαζες!

 

Το "τί έχει να φοβηθεί κάποιος αν κλπ κλπ κλπ" είναι ότι ζούμε σε μια εποχή που οτιδήποτε αφαιθεί στο φιλότιμο και την εντιμότητα του καθενός από μας, γίνεται μπάχαλο!

 

Αυτό έχω καταλάβει με σένα, είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που άνοιξες αυτή την κουβέντα. Απλά έχεις πρόβλημα με το κράτος, την αστυνομία, το νόμο... Γενικότερα σου την έχει "δώσει"! Πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα και όλοι έχουμε τα δίκια μας, και οι μεν και οι δεν. Όλα αυτά, είναι όμως πράγματα που δεν μας αφορούν εδώ στο myPhone.gr... :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι μωρέ,η αστυνομία είναι καλή :D:D:D

 

Εγώ δεν άνοιξα καμιά συζήτηση,τη γνώμη μου για ένα ανοικτό θέμα είπα.

Και σε όποιους αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μωρέ,η αστυνομία είναι καλή :D:D:D

 

Εγώ δεν άνοιξα καμιά συζήτηση,τη γνώμη μου για ένα ανοικτό θέμα είπα.

Και σε όποιους αρέσει.

 

No problem dude!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, πέρα από την πλάκα και απευθύνομαι σε όλους τους εμπλεκόμενους σε αυτό το thread, κανείς ως τώρα δεν έχει πει κάποιο σοβαρό προσωπικό λόγο για τον οποίο δεν επιθυμεί να κάνει ταυτοποίηση του καρτοκινητού του. Όλες οι απαντήσεις στην ουσία μεταφράζονται σε "έτσι"! Ανωνυμία μπορείς να έχεις έτσι κι αλλιώς. Εγώ στο συμβόλαιό μου ζήτησα να μη συμπεριλαμβάνεται το όνομά μου και ο αριθμός μου στους τηλεφωνικούς καταλόγους και έτσι έγινε.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έκανα καθόλου πλάκα , ούτε εικοτολογώ.

Το θέμα είναι καθαρά ιδεολογικοπολιτικό ,πέραν της γελοιότητας περί προστασίας,που όπως αναφέρθηκε,πολύ σοβαρά,από προλαλήσαντες ,είναι αδύνατη(η προστασία).

Λές και κάποιος εγκληματίας θα δυσκολευτεί να βρει τρόπο επικοινωνίας.Όπως δηλαδή δυσκολεύεται κάποιος να βρει αυτοκίνητο να πάει να κάνει ληστεία και πάει με το δικό του στην τράπεζα.

 

Πιλοτικά προγράμματα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χωρίς πλάκα, 2-3 φορές που μου έκαναν φάρσα και μου χάλασαν τον ύπνο λίγες ώρες πριν ξυπνήσω για να πάω στη δουλειά, αν τους είχα μπροστά μου θα τους έκανα μπαούλο στο ξύλο! Και μόνο γι'αυτό, αξίζει! Τουλάχιστον θα σταματήσουν οι φάρσες γιατί θα φοβηθούν οι πιτσιρικάδες!
Link to comment
Share on other sites

...@ tazio

Ασφαλώς και θα πράξει καθείς με τα δικά του μέτρα και σταθμά,αλλά πώς μπορεί να γίνει διάλογος χωρίς παράθεση απόψεων ;Και άποψή μου είναι πως πρέι να δείξουμε ανυπακοή στα όποια σχέδια της παγκοσμιοποίησης των ισχυρών με τα έσελορ και τα αερόστατα.

 

Ωραία ας συμφωνήσω για χάρη του διαλόγου.

Αλλά για πες μας, εσύ προσωπικά τι θα κάνεις;

Θα πας ή όχι; Κι αν ναι γιατί;

 

Η παγκοσμιοποίηση και όλα αυτά δεν είναι μόνο η ταυτοποίηση των καρτοκινητών. Μακάρι να ήταν μόνο αυτό θα λυνόντουσαν όλα άμεσα και γρήγορα.

Κι αυτά που γράφεις/γράφουμε τώρα παρακολουθούνται. Αν θέλουν να μας βρουν μας βρίσκουν. Γιατί λοιπόν δε γίνεται πρόταση να πάμε όλοι να καταργήσουμε τις dsl μας π.χ., ή τα σταθερά μας.

 

Το έχω γράψει ξανά παλαιότερα. Δε με νοιάζει η ταυτοποίηση αυτή καθ΄αυτή, αλλά ο λόγος που μας είπαν ότι πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Απο την μία, μας είχαν που μας είχαν φακελωμένους, απλά τώρα το ξέρουμε. Από την άλλη, χωρίς κινητό δεν κάνεις τίποτα..

Είναι σίγουρα παράνομο, αφού μπαίνει στα χωράφια του ιδιωτικού απορρήτου.

ΥΠΕΡ!

Link to comment
Share on other sites

Ανώνυμα και φθηνά καρτοκινητά με εισαγόμενες κάρτες SIM από τη Λεττονία

Απλή και νόμιμη, η όλη διαδικασία καθιστά πρακτικά ανενεργό το προς ψήφιση σχέδιο νόμου

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_2_22/01/2010_387715

Link to comment
Share on other sites

Ανώνυμα και φθηνά καρτοκινητά με εισαγόμενες κάρτες SIM από τη Λεττονία

Απλή και νόμιμη, η όλη διαδικασία καθιστά πρακτικά ανενεργό το προς ψήφιση σχέδιο νόμου

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_2_22/01/2010_387715

 

Ενδιαφέρον αλλά ο πιτσιρικάς που θέλει να μιλάει 1200' και να στέλνει 1200 sms με 7 ευρώ το μήνα, δε θα συγκινηθεί και τόοοοοοοοσο πολύ με το 30άρι της ενεργοποίησης και την 20άρα κάρτα χωρίς πακέτα "δωρεάν" χρόνου και μηνυμάτων και με μόνιμο roaming! Και αν αναλογιστείς ότι το αγοραστικό κοινό της καρτοκινητής αποτελείται κυρίως από πιτσιρικάδες, η συγκεκριμένη είδηση μπήκε απλά για να γεμίσει μια σελίδα της εφημερίδας στην οποία δεν ήξεραν τι να γράψουν... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ειναι δικοπο μαχαιρι,αλλα πιστευω οτι καλως,τελικα,γινεται καταργηση της ανωνυμιας στη καρτοκινητη,ωστε να μη μπορει να κρυφτει κανενας.
makiaveli27:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πιστεύω καλώς που καταργούν την ανωνυμία, έτσι θα ελατοθούν πιστεύω έστω και στο ελάχιστο κάποιες φάρσες και ακόμα ποιο ελάχιστα η εγληματικότητα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...