Jump to content

Κατάργηση ανωνυμίας καρτοκινητών (δημοσκόπηση)


 Κοινοποίηση

Ειστε υπέρ η κατά της κατάργησης της ανωνυμίας των καρτοκινητών?  

228 members have voted

  1. 1. Ειστε υπέρ η κατά της κατάργησης της ανωνυμίας των καρτοκινητών?

    • Υπέρ. Να καταργηθεί η ανωνυμία.
      105
    • Κατά. Να συνεχίσει ως έχει
      123


Recommended Posts

σωστό το μέτρο και έπρεπ να ισχύει αλλά λάθος στιγμή και εντελώς άκυρος λόγος. δηλαδή αν ο παλιοκώστας κανόνιζε τα πάντα με καρτοκινητο θα το είχε δηλώσει στο όνομα του? δεν νομίζω...
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά, ΝΑΙ παραπονιέμαι.

Φυσικά είναι επιλογή σου να δώσεις όλα τα προσωπικά σου στοιχεία θυσιάζοντας τα όποια ατομικά δικαιώματα για να "απολαύσεις" όπως λές τις υπηρεσίες τους.

Προκειμένου δηλαδή να διευκολύνεις την ζωή σου, να αυξήσεις το βιοτικό σου επίπεδο χάρη στην τεχνολογία και να μην μείνεις στο κοινωνικό περιθώριο, πρέπει να επιτρέψεις σε κάποιον άγνωστο τρίτο να ελέγχει την ζωή σου?

Άλλες λύσεις δεν υπάρχουν δηλαδή?

Ζεις σε μια οργανωμένη κοινωνία, της οποίας αν θέλεις να απολαύσεις ορισμένα αγαθά, είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις την επωνυμία σου για τούς προαναφερθείς λόγους που σου περιέγραψα σε προηγούμενο Post μου, αν δεν σου αρέσει, έχεις το δικαίωμα και την ελευθερία να αποτραβηχτείς από τα εγκόσμια και να πας να ζήσεις σε κάποια φάρμα ή σε κάποιο νησί χωρίς κανείς να σε ενοχλεί, και φυσικά χωρίς εσύ να ενοχλείς κανένα, έτσι ζουν και οι ιθαγενείς, και κανείς δεν τους πειράζει, ούτε αυτοί πειράζουν κανένα

Από που προκύπτει το άναρχο καθεστώς επειδή κάποιος θέλει να μιλάει πχ 1000'/μήνα με την γκόμενα του και να ανταλλάσει τις ιδιαίτερες προσωπικές και μυστικές στιγμές του?

Άσχετο...

Και φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι γουστάρει στην ζωή του, αρκεί να μην καταπατεί την ελευθερία του άλλου και τους νόμους του κράτους.

Α μπράβο, έρχεσαι στα λόγια μου, είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις, αν είναι νόμιμο, κανείς δεν θα μπει στη διαδικασία να σε ψάξει, αν ενεργείς παράνομα, ναι! θα σε ψάξουν, τόσο απλά...

Αν κάποιος προβεί σε παρανομία, το Κράτος έχει όλους εκείνους τους μηχανισμούς που θα του δώσουν την δυνατότητα να πιάσουν τον παράνομο.

Τότε γιατί σκιάζεσαι? Αν θέλουν να σε βρούνε, θα σε βρούνε!

Και αν δεν τους έχει, τότε να φροντίσει να τους βρεί χωρίς να καταπατά την ατομική ελευθερία.

Η δήλωση των ανώνυμων καρτοκινητών δεν καταπατά την ατομική ελευθερία, έχεις μπερδέψει τους όρους, τους νόμους και τους θεσμούς...

Όχι να γίνουμε "Minority Report" και να περνάμε "τρομονόμους" με σκοπό να αλλάξουμε την συμπεριφορά του ιδιώτη με την ιδέα οτι θα παρακολουθείται από πριν!

Κανείς δεν παρακολουθείται αν δεν υπάρχει αξιόποινη πράξη, αν συμβεί το αντίθετο και σε παρακολουθήσουν χωρίς να υπάρχουν στοιχεία εναντίον σου, έχεις δικαίωμα να τους σύρεις στα δικαστήρια και να τους πάρεις τα σώβρακα, όπως έχεις υποχρεώσεις, έχεις και δικαιώματα...

Στην περίπτωση Παλαιοκώστα δηλαδή, φταίει η καρτοκινητή τηλεφωνία ή τα μέτρα που δεν φρόντισε να πάρει από πριν το Κράτος για να ασφαλίσει πλήρως τις φυλακές?

Και τα δύο

Από την στιγμή που διεπράχθη έγκλημα, τόσο δύσκολο είναι να γίνει άρση του απορρήτου και με την βοήθεια της εταιρείας και του ΙΜΕΙ, να βρούνε το στίγμα του Παλαιοκώστα?

Ρώτα τους, αυτοί όλο και κάτι παραπάνω θα γνωρίζουν επί του θέματος...

Τα ελικόπτερα που πετάνε δηλαδή, τί είναι? Μηχανές εντούρο που τρέχουν με 350 και μπορούν να ξεφεύγουν στα χωράφια χωρίς να μπορεί να τους ακολουθήσει κανείς?

Ραντάρ δεν υπάρχουν δηλαδή που να ελέγχουν την εναέρια κυκλοφορία και να διαβάζουν το στίγμα?

Ελικόπτερα της αστυνομίας ή ακόμη και αεροσκάφη της πολεμικής αεροπορίας, δεν υπάρχουν για να κυνηγήσουν τον εγκληματία?

Άσχετο με το θέμα μας...

Μην προβάλουμε τώρα ηλίθιες δικαιολογίες προκειμένου να δικαιολογήσουμε την ανικανότητα μας σαν Κράτος και να περάσουμε ύπουλους και υποχθόνιους ξενόφερτους υπερατλαντικούς νόμους!

Μάλλον είσαι από αυτούς που βλέπουν παντού γύρω τους σενάρια συνωμοσίας, το πολύ X-Files βλάπτει...

Δέχομαι δεκάδες "φάρσες" από τράπεζες και άλλους θεσμικούς παράγοντες που εξαιτίας της επωνυμίας μου, με παρενοχλούν καθημερινά.

Είναι δικό σου πρόβλημα αν έχεις δώσει την συγκατάθεση σου για την επεξεργασία των προσωπικών σου δεδομένων και από τρίτους κατά την υπογραφή της οποιασδήποτε σύμβασης σου, υπάρχει νόμος που σε καλύπτει απόλυτα, φαντάζομαι πως για αυτό δεν έχεις ιδέα έτσι?

Αν ήμουν ανώνυμος, δεν θα μπένανε σε αυτό το τρυπάκι και θα είχα τουλάχιστον την δυνατότητα να τους βρίσω αν επέμεναν.

Σου απάντησα πιο πάνω...

Και τώρα αυτή την στιγμή που όλα είναι επώνυμα όπως στα 4 αρχικά σου παραδείγματα, τί άλλαξε δηλαδή?

Σταματήσανε οι φάρσες?

Σταματήσανε οι απειλές?

Σταμάτησαν οι αποδράσεις ή οι απαγωγές?

Σταμάτησε το έγκλημα?

Ή νομίζεις πως ο μελλοντικός αυτός νόμος, θα αποτρέψει το έγκλημα στο μέλλον?

Νομίζεις πως ο Παλαιοκώστας ή ο όποιος Παλαιοκώστας, δεν θα μπορέσει να βρεί άλλες λύσεις?

Πάντα το οργανωμένο έγκλημα βρίσκει λύσεις σε όλα τα ζητήματα που το αφορούν.

Το αποτέλεσμα όμως είναι πως εξαιτίας της ανικανότητας του Ελληνικού Κράτους και της ραγιάδικης νοοτροπίας, την "πατάει" ο απλός κοσμάκης θυσιάζοντας με την άγνοια του την ατομική του ελευθερία.

Έχεις κάνει την τρίχα, τριχιά! Έλεος, μάθε επιτέλους ποια είναι τα δικαιώματα σου ως πολίτης, και ποιες οι υποχρεώσεις σου, δεν το συνεχίζω άλλο γιατί με κούρασες, αλλά κυρίως γιατί δεν έχεις καθόλου επιχειρήματα και ούτε μπορείς να στοιχειοθετήσεις τις όποιες απόψεις σου...

 

Βλέπεις παντού φαντάσματα και συνωμοσίες, καλό σου βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα φίλε μάθε να συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπος με ευπρεπή τρόπο και όχι να επιτίθεσαι με ειρωνικά και χλευαστικά σχόλια.

Συζήτηση κάνουμε και ο κόσμος βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.

Τα περί "X-files", "δεν έχω ιδέα", "έλεος" κλπ, δεν τα σχολιάζω και σ'αφήνω να ζήσεις με την άγνοια σου στον "όμορφο" χουντοκρατικό σου κόσμο!

Και μετά κοροϊδεύουμε τους αμερικάνους...

Ευτυχώς που υπάρχουν Έλληνες σαν και σένα με διορατικές και δημοκρατικές αντιλήψεις δεχόμενοι οτιδήποτε τους πασάρουν και η χώρα αυτή πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα φίλε μάθε να συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπος με ευπρεπή τρόπο και όχι να επιτίθεσαι με ειρωνικά και χλευαστικά σχόλια.

Συζήτηση κάνουμε και ο κόσμος βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.

Τα περί "X-files", "δεν έχω ιδέα", "έλεος" κλπ, δεν τα σχολιάζω και σ'αφήνω να ζήσεις με την άγνοια σου στον "όμορφο" χουντοκρατικό σου κόσμο!

Και μετά κοροϊδεύουμε τους αμερικάνους...

Ευτυχώς που υπάρχουν Έλληνες σαν και σένα με διορατικές και δημοκρατικές αντιλήψεις δεχόμενοι οτιδήποτε τους πασάρουν και η χώρα αυτή πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο!!

Δεν σε χλευάζω, τις ιδέες σου κριτικάρω, όχι εσένα ως άνθρωπο.

 

Δεν έχεις ιδέα για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου ως πολίτης, δεν έχεις ιδέα για το που σταματάει η δική σου ελευθερία και που ξεκινάει η ελευθερία των άλλων, δεν έχεις ιδέα για το πως μπορείς να προστατέψεις τα προσωπικά σου δεδομένα από τρίτους, δεν έχεις ιδέα γενικότερα για το πως λειτουργεί ένα δημοκρατικό σύστημα, δεν, δεν, δεν...

 

Το μόνο που ξέρεις να κάνεις, είναι να βροντοφωνάζεις και να υπεραμύνεσαι τις ανυπόστατες και αναρχικές αντιλήψεις σου, κατά τα άλλα λες εμένα χουντικό, με έκανες και γέλασα, να σαι καλά...

 

Είναι πασιφανές πως για να υπερασπίζεσαι με νύχια και με δόντια το να μείνουν τα κατροκινητά ανώνυμα, έχεις τους δικούς σου λόγους, όποιοι και να είναι αυτοί, για τους οποίους ο καθένας μπορεί να βγαλει τα συμπεράσματα του...

 

P.S. Όσα μέτρα και να βγουν, αν κάποιος θέλει να κρυφτεί από το νόμο, θα κρυφτεί, απλά θα είναι λίγο πιο δύσκολο, that's all, οπότε τι σκιάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτονοητα τα κριτικαρουμε στην Ελλαδαρα!! Τα καρτοκινητα επρεπε να ηταν οπως και οι συνδεσεις! Ακριβως το ιδιο πραγμα, απλα χωρις εκδοση λογαριασμου!!
Link to comment
Share on other sites

εχει πολυ πλακα η ολη ιστορια.....

 

....ειναι πραγματα που δεν νομιζω οτι συμβαινουν σε αλλες χωρες ...αναπληρωτής υπουργός Δημόσιας να λεει οτι Οι φυλακισμένοι κλείνουν δουλειές μέσα από τα σωφρονιστικά καταστήματα με καρτοκινητά τηλέφωνα....και μην ντρεπεται για την καταντια των φυλακων...για τις οποιες αυτος ειναι υπευθυνος....

 

δεν βαριεσαι....σε λιγο οι φυλακισμενοι ετσι οπως το παει θα εχουν δορυφορικα τηλεφωνα...:lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειπα κατι πιο πανω και μαλλον δεν το δωσατε και τοση σημασια!Μπορει να φανταζει σωστο το να θελουν να κανουν τα καρτοκινητα οπως των συνδεσεων,αλλα πολυ φοβαμαι οτι χανουμε την ουσια!Οτι δηλ.-ξαναλεω-στο ονομα της ασφαλειας μας(υποτιθεται),θελουν να μας ελεγχουν ολοενα και περισσοτερο!Και μην ξεχνατε τι λεγανε μεχρι τωρα για τα προσωπ.δεδομενα.Τωρα τι εγινε?Τα ξεχνανε σιγα-σιγα?Υποτιθεται οτι οι προσωπ.συνδιαλεξεις ειναι απορρητες.Μη σας φανει παραξενο,αργοτερα να τις παρακολουθουν νομιμα στο ονομα παντα της"ασφαλειας μας"!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

@Dromeas:

Δεν θα συνεχίσω με το ίδιο ύφος απέναντι σου, απλά θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις μερικά πράγματα.

 

1) Γνωρίζεις οτι επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει πως και μόνο με την υπόνοια οτι κάποιος ελέγχεται και παρακολουθείται, αλλάζει ολοκληρωτικά η ανθρώπινη συμπεριφορά του?

Δεν αντιδρά αυθόρμητα και σύμφωνα με τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του αλλά "συμαζεύεται" και "περιορίζεται" σύμφωνα με τα πρότυπα που του πασάρουν και του γαλουχούν σιγά-σιγά?

Μέχρι να "συμορφωθούν" αν όχι όλοι, τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό της πλειοψηφίας του κοινωνικού συνόλου στο οποίο ασκείται αυτού του είδους ο "έλεγχος" και η "καθοδήγηση"?

Όλες αυτές οι έρευνες υπάρχουν στο πλαίσιο της κοινωνικής μηχανικής (social engineering).

Στην αρχή με τις κάμερες παρακολούθησης, προχθές με τον blogονόμο, χθές με το downloading, σήμερα με τα καρτοκινητά, αύριο ποιός ξέρει με τί άλλο... όλα θα έχουν μια φτηνή δικαιολογία προκειμένου να δικαιολογήσει το Κράτος την ανικανότητα του στο να προστατεύσει πραγματικά τον πολίτη και να προβεί σε εύκολες λύσεις ελέγχου και "χαρτογράφησης" του πλήθους.

 

2) Έχω δικαίωμα σαν πολίτης να μην καταπατείται η ατομική μου ελευθερία απαιτώντας την μυστικότητα και κατοχύρωση της προσωπικής μου ζωής και των προσωπικών μου δεδομένων από το Κράτος, και έχω υποχρέωση σαν πολίτης, να μην καταπατώ την ελευθερία του άλλου και τους νόμους του κράτους.

Το να δηλώνω πχ τα προσωπικά μου δεδομένα στην κινητή τηλεφωνία την στιγμή που κανένας δεν μου εξασφαλίζει μετά τον "Patriot Act" και μετά την απόφαση να καταγράφονται και να αποθηκεύονται όλες οι συνομιλίες όλων των πολιτών σε σκληρούς δίσκους, αυτό σημαίνει αυτομάτως καταπάτηση της ιδιωτικής μου ζωής και ελευθερίας.

Και εγκληματίας να μην είμαι, μπορεί η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ή οι αρχές του Κράτους να με φακελώσουν και να σκιαγραφήσουν το προφίλ μου ακόμη και για εμπορικούς σκοπούς (πχ, μπορεί να αρχίσουν να μου στέλνουν διαφημιστικά φυλλάδια για μια συγκεκριμένη εταιρεία αυτοκινήτων γνωρίζοντας πως είμαι λάτρης και οπαδός της ή σε σένα dvd για το Γ' Ράϊχ κλπ!)

Ένα ακόμη παράδειγμα:

πριν τον blogονόμο, όταν διαπράττοταν ένα ηλεκτρονικό έγκλημα, η ΔΗΕ αναγκαζόταν πρώτα να άρει το απόρρητο μέσω του provider, να έβρισκε την ip και την φυσική διεύθυνση του εγκληματία και να τον συλλάμβανε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα με εισαγγελική εντολή. Φυσικά έχανε χρόνο μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και μπορεί ο εγκληματίας να ξέφευγε.

Τώρα, μετά τον blogονόμο, η ΔΗΕ παρακολουθεί online όλο το ίντερνετ, γνωρίζει άμεσα και επί τόπου αυτή την χρονική στιγμή ποιός είσαι και ποιός είμαι και σε περίπτωση παρανομίας μας μαζεύει σε χρόνο dt. (αλα "minority report")

Σωστά? Ωραία, και ποιός εγγυάται σε σένα και σε μένα οτι αυτή την στιγμή που γνωρίζουν τα πραγματικά μας στοιχεία δεν μας φακελώνουν και δεν σκιαγραφούνε το προφίλ μας, ασχέτως αν δεν έχουμε προβεί σε παρανομία?

Με το παλιό το καθεστώς, αφού δεν παρανομούμε με αυτή την συνομίλια μας, δεν θα αναγκαζόντουσαν να τρέξουν στον provider για να άρουν το απόρρητο και να δούνε ποιός είμαι και ποιός είσαι. Εκτός αυτού, δεν υπάρχει αξιέπαινη πράξη και δικαστικός λόγος για να προβούν σε τέτοια πράξη, κοινώς ο δικαστής θα τους έδινε το μπούλο.

Αντιθέτως τώρα, επειδή μπορεί να τα ξύνουν γιατί μπορεί να μην διαπράττεται κάποιο ηλεκτρονικό έγκλημα αυτή την στιγμή κι επειδή δεν έχουν τί να κάνουν, μπορεί από περιέργεια και μόνο να μας φακελώνουν!!

Ναι μεν βοηθάει η όλη φάση να βρίσκεται άμεσα ο εγκληματίας, αλλά το τίμημα είναι πως ελέγχονται online οι πάντες, ακόμη και ο απλός πολίτης που δεν παρανομεί.

Αν σου αρέσει εσένα αυτός ο έλεγχος, έχει καλώς, αλλά πιστεύω πως δεν αρμόζει σε μια δημοκρατία και ειδικά στην ελληνική.

 

3) "Αναρχικός" φίλε δεν είμαι όπως μπορεί να μην είσαι κι εσύ "χουντικός", σου ανέφερα 1-2 παραδείγματα, μπορώ να σου αναφέρω και άλλα πολλά αν θέλεις, απλά εσύ που πιστεύεις πως ο Παλαιοκώστας απέδρασε εξαιτίας της καρτοκινητής (θαρρείς και αν ήξερε πως χρειάζεται ταυτότητα και ΑΦΜ, δεν θα έβρισκε άλλον τρόπο να αποδράσει ή ακόμη και να χρησιμοποιήσει καρτοκινητό με ψεύτικα στοιχεία όπως ανέφεραν κάποια παιδιά πιο πριν), πες μας τους δικούς σου λόγους γιατί να ΜΗΝ παραμείνουν τα καρτοκινητά ανώνυμα και να μετατραπούν σε επώνυμα?

Ελπίζω πάντως να βρείς καλύτερη δικαιολογία από τις φάρσες...

Link to comment
Share on other sites

Να δίνουμε την ταυτότητα όταν αγοράζουμε τηλεκαρτα, γκαζάκια για καφέ. Έτσι όταν μας απαγάγουν θα τους εντοπίζουμε αμέσως, θα γνωρίζουμε ποιοί έβαλαν τα γκαζάκια κλπ. Α! Να ξαναμπεί το δακτυλικό αποτύπωμα στις ταυτοτητες. Μια απορία έχω μόνο, γιατί δεν αποδίδει το σύστημα και με τα όπλα;
Link to comment
Share on other sites

@peramatz,και γιατί να μη γίνουν επώνυμα τα καρτοκινητά;Με τη λογική σου,ας γίνουν όλα ανώνυμα..Δεν πάει έτσι..Για ποιους λόγους ένας χρήστης καρτοκινητού να μη δίνει στοιχεία και ένας κάτοχος συμβολαιου να τα δίνει;Συγνώμη κιόλας,αλλά όλες αυτές οι συνωμοσίες περί παρακολούθησης και big brother μου ακούγονται κάπως υπερβολικές..Δεν καταλαβαίνω προς τι τόση αντίδραση..Λες παραπάνω ότι σ'ενοχλεί η επωνυμία και στις συνδέσεις σταθερών,adsl κλπ!Εφόσον σ'ενοχλεί να δίνεις τα προσωπικα σoυ στοιχεία,γιατί έχεις τηλέφωνο και Ίντερνετ;Μου ακούγονται τρομερα επαναστατικές οι ιδέες σου για τα δικα μου μέτρα και σταθμά,καθώς κανείς δε σε υποχρεώνει να πάρεις καρτοκινητό και να δηλώσεις τα στοιχεία σου!Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα..Αν δε θες,δε δίνεις στοιχεία,είναι απλό..Αυτή η επανάσταση περί φακελωμάτων κλπ. μου φαίνεται επανάσταση του γλυκού νερού..Όλοι λένε ακριβώς τα ίδια πράγματα,απλά για να τα πουν και να ξεσπαθώσουν..
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι της επικαιρότητας, ας δουμε τι πιστεύουν και οι χρήστες του myphone:)
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι της επικαιρότητας, ας δουμε τι πιστεύουν και οι χρήστες του myphone:)

 

Πολύ καλή η ιδέα σου!

Link to comment
Share on other sites

@peramatz,και γιατί να μη γίνουν επώνυμα τα καρτοκινητά;

Εξήγησα 1-2 λόγους παραπάνω.

Το θέμα είναι, "ποιός θα μας φυλάει από τους φύλακες"?

Ποιός μπορεί να σου εγγυηθεί και να σου εξασφαλίσει το ιδιωτικό απόρρητο?

Εις το όνομα της "εγκληματικότητας" και της "τρομοκρατίας", θα ελέγχεσαι συνεχώς σε όλα, στα πάντα, σε ό,τι κάνεις στην ζωή σου. Το τίμημα της δημοκρατίας, σηκώνει ανώνυμα κινητά. Δεν σηκώνει όμως παρακολούθηση των ιδιωτικών μας ζωών και καθοδήγηση της συμπεριφοράς μας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Social_engineering_(political_science)

Με τη λογική σου,ας γίνουν όλα ανώνυμα..Δεν πάει έτσι..

Γιατί δεν πάει έτσι? Πώς πάει σε άλλες χώρες δηλαδή? Πιο πριν πώς πήγαινε? Διακρίνεις πουθενά καμία αντισυνταγματικότητα στην ανωνυμία?

Για ποιους λόγους ένας χρήστης καρτοκινητού να μη δίνει στοιχεία και ένας κάτοχος συμβολαιου να τα δίνει;

Για να υπάρχει η δυνατότητα να διαλέγει κάποιος ένα από τα δύο και όχι να υποχρεώνονται όλοι στον ίδιο τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς.

Συγνώμη κιόλας,αλλά όλες αυτές οι συνωμοσίες περί παρακολούθησης και big brother μου ακούγονται κάπως υπερβολικές..

Και μένα έτσι μου φαινόντουσαν ώσπου χιλιάδες γεγονότα απέδειξαν το αντίθετο.

Ας είναι καλά το google και το ίντερνετ.

Εξάλλου, είναι πολύ πρόσφατο το σκάνδαλο παρακολούθησης των κινητών του πρωθυπουργού, πιο παλιά ο Τόμπρας κλπ.

Δεν καταλαβαίνω προς τι τόση αντίδραση..Λες παραπάνω ότι σ'ενοχλεί η επωνυμία και στις συνδέσεις σταθερών,adsl κλπ!Εφόσον σ'ενοχλεί να δίνεις τα προσωπικα σoυ στοιχεία,γιατί έχεις τηλέφωνο και Ίντερνετ;

Γιατί δεν μου δίνεται άλλη λύση. Αναγκαστικά το επιλέγω αφού είναι η μία και μοναδική λύση. Το ίντερνετ είναι κοινωνικό αγαθό και όλοι πρέπει να το απολαμβάνουν. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως πρέπει και να ελέγχεται. Αν μου παρήχαν "ανώνυμο" προϊόν, να είσαι σίγουρος πως θα ήμουν από τους πρώτους που θα το επέλεγα.

(οχι φυσικά οτι δεν μπορείς να σερφάρεις σχεδόν ανώνυμα και τώρα)

Μου ακούγονται τρομερα επαναστατικές οι ιδέες σου για τα δικα μου μέτρα και σταθμά,καθώς κανείς δε σε υποχρεώνει να πάρεις καρτοκινητό και να δηλώσεις τα στοιχεία σου!Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα..Αν δε θες,δε δίνεις στοιχεία,είναι απλό..Αυτή η επανάσταση περί φακελωμάτων κλπ. μου φαίνεται επανάσταση του γλυκού νερού..Όλοι λένε ακριβώς τα ίδια πράγματα,απλά για να τα πουν και να ξεσπαθώσουν..

Το κακό της υπόθεσης είναι οτι η πλύση εγκεφάλου που γίνεται εδώ και χρόνια σε οδηγεί στο να χαρακτηρίσεις "επαναστατικές" τέτοιου είδους "ιδέες" και "αναρχικό" εμένα όπως έκανε ο Dromeas.

Στην ουσία, ούτε "επαναστατικές" είναι, ούτε "αναρχικός" είμαι.

Ζητάω το πιο αυτονόητο πράγμα στην ζωή και θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου:

την ατομική και προσωπική μου ελευθερία.

Δεν γουστάρω ΕΣΥ (και ο όποιος ΕΣΥ) να γνωρίζει το παραμικρό για ΜΕΝΑ (και όποιον ΕΜΕΝΑ), στην περίπτωση που ΕΓΩ (και ο όποιος ΕΓΩ) δεν σου γνωστοποιήσω ηθελημένα με δική μου γνώση και ευθύνη την ζωή μου και τα προσωπικά μου δεδομένα.

Αυτό πρέπει να φροντίσει το Κράτος για τον πολίτη, μέσα σε αυτό το πλαίσιο κινείται η Δημοκρατία.

Και σε περίπτωση που κάποιος κάνει κατάχρηση της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας, το Κράτος είναι υποχρεωμένο να βρεί τρόπους που να βρίσκει και να τιμωρεί τους παράνομους αλλά να εξασφαλίζει και όλα τα παραπάνω.

Διαφορετικά, με κάθε press-gr ή Παλαιοκώστα ή Δίδυμους Πύργους κλπ (μέσα σε αυτά και άλλα χιλιάδες παραδείγματα που καλούν για να περάσουν τέτοιους νόμους, υπάρχουν και πιθανές προβοκάτσιες), θα έχουμε νέους "τρομονόμους" που θα συρικνώνουν ακόμη περισσότερο την προσωπική ελευθερία του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειμαι κατα.

Μα ειμαστε με τα καλα μας? Φευγει ο τυπος απο τις φυλακες και τους φταινε τα καρτοκινητα??? Μονο στην Ελλαδα αυτα συμβαινουν.

Αστεια πραγματα, απο μια ανικανη κυβερνηση.

Αντι να παρουν κανα μετρο αποτελεσματικο και να διωξουν την σαπιλα του δημοσιου κρατους, παιρνουν μετρα για γελια.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειμαι κατα.

Μα ειμαστε με τα καλα μας? Φευγει ο τυπος απο τις φυλακες και τους φταινε τα καρτοκινητα??? Μονο στην Ελλαδα αυτα συμβαινουν.

Αστεια πραγματα, απο μια ανικανη κυβερνηση.

Αντι να παρουν κανα μετρο αποτελεσματικο και να διωξουν την σαπιλα του δημοσιου κρατους, παιρνουν μετρα για γελια.

 

Πέρα από τη σύνδεση του μέτρου αυτού με την απόδραση του Παλαιοκώστα,που πραγματικά είναι άτοπη, το μέτρο σαν μέτρο περιορισμού της κακόβουλης χρήσης των καρτοκινητών (φάρσες, απειλές κ.τ.λ) γιατι είναι κακό?

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα 1-2 λόγους παραπάνω.

Το θέμα είναι, "ποιός θα μας φυλάει από τους φύλακες"?

Ποιός μπορεί να σου εγγυηθεί και να σου εξασφαλίσει το ιδιωτικό απόρρητο?

Εις το όνομα της "εγκληματικότητας" και της "τρομοκρατίας", θα ελέγχεσαι συνεχώς σε όλα, στα πάντα, σε ό,τι κάνεις στην ζωή σου. Το τίμημα της δημοκρατίας, σηκώνει ανώνυμα κινητά. Δεν σηκώνει όμως παρακολούθηση των ιδιωτικών μας ζωών και καθοδήγηση της συμπεριφοράς μας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Social_engineering_(political_science)

 

Γιατί δεν πάει έτσι? Πώς πάει σε άλλες χώρες δηλαδή? Πιο πριν πώς πήγαινε? Διακρίνεις πουθενά καμία αντισυνταγματικότητα στην ανωνυμία?

 

Για να υπάρχει η δυνατότητα να διαλέγει κάποιος ένα από τα δύο και όχι να υποχρεώνονται όλοι στον ίδιο τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς.

 

Και μένα έτσι μου φαινόντουσαν ώσπου χιλιάδες γεγονότα απέδειξαν το αντίθετο.

Ας είναι καλά το google και το ίντερνετ.

Εξάλλου, είναι πολύ πρόσφατο το σκάνδαλο παρακολούθησης των κινητών του πρωθυπουργού, πιο παλιά ο Τόμπρας κλπ.

 

Γιατί δεν μου δίνεται άλλη λύση. Αναγκαστικά το επιλέγω αφού είναι η μία και μοναδική λύση. Το ίντερνετ είναι κοινωνικό αγαθό και όλοι πρέπει να το απολαμβάνουν. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως πρέπει και να ελέγχεται. Αν μου παρήχαν "ανώνυμο" προϊόν, να είσαι σίγουρος πως θα ήμουν από τους πρώτους που θα το επέλεγα.

(οχι φυσικά οτι δεν μπορείς να σερφάρεις σχεδόν ανώνυμα και τώρα)

 

Το κακό της υπόθεσης είναι οτι η πλύση εγκεφάλου που γίνεται εδώ και χρόνια σε οδηγεί στο να χαρακτηρίσεις "επαναστατικές" τέτοιου είδους "ιδέες" και "αναρχικό" εμένα όπως έκανε ο Dromeas.

Στην ουσία, ούτε "επαναστατικές" είναι, ούτε "αναρχικός" είμαι.

Ζητάω το πιο αυτονόητο πράγμα στην ζωή και θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου:

την ατομική και προσωπική μου ελευθερία.

Δεν γουστάρω ΕΣΥ (και ο όποιος ΕΣΥ) να γνωρίζει το παραμικρό για ΜΕΝΑ (και όποιον ΕΜΕΝΑ), στην περίπτωση που ΕΓΩ (και ο όποιος ΕΓΩ) δεν σου γνωστοποιήσω ηθελημένα με δική μου γνώση και ευθύνη την ζωή μου και τα προσωπικά μου δεδομένα.

Αυτό πρέπει να φροντίσει το Κράτος για τον πολίτη, μέσα σε αυτό το πλαίσιο κινείται η Δημοκρατία.

Και σε περίπτωση που κάποιος κάνει κατάχρηση της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας, το Κράτος είναι υποχρεωμένο να βρεί τρόπους που να βρίσκει και να τιμωρεί τους παράνομους αλλά να εξασφαλίζει και όλα τα παραπάνω.

Διαφορετικά, με κάθε press-gr ή Παλαιοκώστα ή Δίδυμους Πύργους κλπ (μέσα σε αυτά και άλλα χιλιάδες παραδείγματα που καλούν για να περάσουν τέτοιους νόμους, υπάρχουν και πιθανές προβοκάτσιες), θα έχουμε νέους "τρομονόμους" που θα συρικνώνουν ακόμη περισσότερο την προσωπική ελευθερία του καθενός...

ΜΠΡΑΒΟ φιλε peramatz!!Συμφωνω απολυτα μαζι σου...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δε εχει σημασια!Ετσι και αλλιως δηλωνεις ψευτικα στοιχεια αν θελεις!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει,από την μία οκ καλό για να ξέρεις ποιός σε παίρνει τηλ καμιά φορά και σου λέει διάφορα κάνοντας πλάκα,από την άλλη όμως θα σκέφτεσαι εάν πραγματικά έδωσες αληθινά στοιχεία.Τι να πώ....

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατά φυσικά.

 

Όπως κλέβουν τα αυτοκίνητα, έτσι θα κλέβουν τα κινητά για να κάνουν τη δουλειά τους, ή θα χρησιμοποιούν ανώνυμες κάρτες sim από χώρες που έχουν ανωνυμία.

 

Γελοιότητες μιας ανίκανης κυβέρνησης.

Link to comment
Share on other sites

κατά...

πολύ αργά για να το εφαρμόσουν και άσχετος ο λόγος για τον οποίο θα το εφαρμόσουν!

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη σύνδεση του μέτρου αυτού με την απόδραση του Παλαιοκώστα,που πραγματικά είναι άτοπη, το μέτρο σαν μέτρο περιορισμού της κακόβουλης χρήσης των καρτοκινητών (φάρσες, απειλές κ.τ.λ) γιατι είναι κακό?

 

Σωστο αυτο που λες αλλα και σαν μεμονωμενο ειναι παλι ουτοπικο.

Περα των δυσκολιων που καταλαβαινουμε ολοι, της δηλωσης 14εκ καρτοκινητων,

υπαρχουν 2 τροποι να συνεχιστει η κακοβουλη χρηση καρτοκινητων.

1. Δηλωση ψευτικων στοιχειων που μπορει να γινει πολυ απλα με ενα πλαστο διαβατηριο πχ.

2. Αγορα καρτοκινητου εκτος χωρας και χρησιμοποιηση του εντος.

 

Δηλαδη αν ημουν σιγουρος οτι με το μετρο αυτο θα μειωνοταν η εγκληματικοτητα θα συμφωνουσα 100%, αλλα το μονο που θα καταφερουν με αυτο το μετρο ειναι ακομα ενα φακελωμα και πολυ ταλαιπωρια για τους πολιτες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες αλλα και σαν μεμονωμενο ειναι παλι ουτοπικο.

Περα των δυσκολιων που καταλαβαινουμε ολοι, της δηλωσης 14εκ καρτοκινητων,

υπαρχουν 2 τροποι να συνεχιστει η κακοβουλη χρηση καρτοκινητων.

1. Δηλωση ψευτικων στοιχειων που μπορει να γινει πολυ απλα με ενα πλαστο διαβατηριο πχ.

2. Αγορα καρτοκινητου εκτος χωρας και χρησιμοποιηση του εντος.

 

Αν μη τι άλλο ακόμα και το πλαστό διαβατήριο είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης για την αστυνομία. Διαφορετικά ψάχνουν ψύλλους στα άχυρα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λες αλλα και σαν μεμονωμενο ειναι παλι ουτοπικο.

Περα των δυσκολιων που καταλαβαινουμε ολοι, της δηλωσης 14εκ καρτοκινητων,

υπαρχουν 2 τροποι να συνεχιστει η κακοβουλη χρηση καρτοκινητων.

1. Δηλωση ψευτικων στοιχειων που μπορει να γινει πολυ απλα με ενα πλαστο διαβατηριο πχ.

2. Αγορα καρτοκινητου εκτος χωρας και χρησιμοποιηση του εντος.

 

Δηλαδη αν ημουν σιγουρος οτι με το μετρο αυτο θα μειωνοταν η εγκληματικοτητα θα συμφωνουσα 100%, αλλα το μονο που θα καταφερουν με αυτο το μετρο ειναι ακομα ενα φακελωμα και πολυ ταλαιπωρια για τους πολιτες.

 

Πρόσεξε τι λέω. Δεν μίλησα για περιορισμό της εγκληματικότητας γιατι αυτό είναι σίγουρα ουτοπικό. Αναφέρομαι γενικότερα στο περιορισμό της κακόβουλης τηλεπικοινωνιακής χρήσης (και τονίζω το "περιορισμό" και όχι εξάλειψη του φαινομένου). Εξάλλου η καρτοκινητή τηλεφωνία δεν είναι μια δημοσίας χρήσεως υπηρεσία όπως τα καρτοτηλέφωνα αλλά μια προσωπική συνδρομή με προσωπικό αριθμό κλήσης, δεν νομίζω ότι είναι παράλογο η εταιρεία να έχει κάποια στοιχειώδη στοιχεία σου για λόγους ασφαλείας ούτε πιστεύω πως κάτι τέτοιο περιορίζει την ιδιωτικότητα και την ασφάλεια μας, μη τρελαθούμε. Στη τελική όποιος θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του μπορεί να χρησιμοποιεί καρτοτηλέφωνα, internet cafe κ.τ.λ Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να υπάρχει διαφορετικό καθεστώς στις συνδέσεις καρτοκινητής τηλεφωνίας από ότι στις υπόλοιπες συνδέσεις κινητής και σταθερής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τασομαι υπερ της καταργασης της ανωνυμιας. Εξαλλου οταν κανεις μια καινουρια συνδεση αμεσως φακελωνεσαι: ΑΦΜ, ταυτοτητα, ονομα, κλπ... Παρα πολλοι εχουν συνδεση.

 

Και θα πω και ενα παραδειγμα εδω: Προσφατα μου εκλεψαν το τηλεφωνο μου και μετα τηλεφωνησαν απο ενα αλλο νουμερο σε καποια απο τις επαφες μου αλλα ηταν καρτοκινητο => ανωνυμο. Και το τηλεφωνο μου εγινε δυστυχως μια δοση, φαι, κλπ....

 

Γενικοτερα ειναι ενα θεμα που θιγεται το οποιο ειναι πολυδιαστατο και συνθετο. Αλλα ειναι ενα μετρο αρχικο για να σταματησει η ατιμωρισια που υπαρχει και διαιωνιζεται. Κλεβω κινητο/πορτοφολι/γυαλια/ρολογια, παω και να πουλαω στο δρομο και βγαζω λεφτα και δεν μου κανει κανεις τιποτα. Ισως με το να δηλωνεις με καποιο στοιχειο (ταυτοτητα, διπλωμα οδηγησης) στοιχεια για να αποκτησεις ενα νουμερο κινητου να ειναι καλο.

 

Και στο κατω κατω εχουν 1002 τροπους για να φακελωσουν τον καθενα μας, απο το Super Market και τις κερδοκαρτες με τις προσφορες, μεχρι τα καταστηματα ρουχων και παπουτσιων(ιδιαιτερα σε αυτα με τα πιο ακριβα), το ιδιαιτερα διαδεδομενο Facebook, Hi5, my-space, κλπ.. Στα καρτοκινητα θα κολλησουμε?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...