Jump to content

Κατάργηση ανωνυμίας καρτοκινητών (δημοσκόπηση)


 Κοινοποίηση

Ειστε υπέρ η κατά της κατάργησης της ανωνυμίας των καρτοκινητών?  

228 members have voted

  1. 1. Ειστε υπέρ η κατά της κατάργησης της ανωνυμίας των καρτοκινητών?

    • Υπέρ. Να καταργηθεί η ανωνυμία.
      105
    • Κατά. Να συνεχίσει ως έχει
      123


Recommended Posts

Στη... σύλληψη 13,5 εκατ. καρτοκινητών τηλεφώνων προχωρεί τώρα η κυβέρνηση, μέσα στον πανικό που της προκάλεσε η δεύτερη κινηματογραφική απόδραση με ελικόπτερο των Παλαιοκώστα- Ριτζάι από τις φυλακές του Κορυδαλλού!

 

Η κυβέρνηση, στην αγωνιώδη προσπάθειά της να εμφανίσει μέτρα κατά της τρομοκρατίας και για την αντιμετώπιση περιστατικών του κοινού ποινικού δικαίου, ανακοίνωσε χθες εσπευσμένα ότι προχωρεί- μεταξύ άλλων- και σε ειδική νομοθετική ρύθμιση για την κατάργηση της ανωνυμίας των κατόχων καρτοκινητών τηλεφώνων.

 

«Πρόκειται για μέτρο ανέφικτο και χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα» ήταν οι πρώτες αντιδράσεις των εκπροσώπων των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας. Πάντως, η κυβέρνηση σχεδιάζει να προχωρήσει επειγόντως στη συγκεκριμένη ρύθμιση. Οι κάτοχοι καρτοκινητών θα υποχρεώνονται πλέον να καταχωρίζουν τα προσωπικά στοιχεία τους στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (και όχι στα περίπτερα και τα ψιλικατζίδικα από τα οποία αγοράζουν τώρα τους αριθμούς των καρτοκινητών), όπως συμβαίνει με τους κατόχους τηλεφωνικών συνδέσεων

 

ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΦΜ

 

Οι κάτοχοι καρτοκινητών θα ταλαιπωρηθούν δίνοντας τα προσωπικά τους στοιχεία στις εταιρείες τηλεφωνίας: αριθμό ταυτότητας, ΑΦΜ και διεύθυνση

 

με συμβόλαιο, οι οποίοι δηλώνουν αριθμό ταυτότητας, ΑΦΜ και τη διεύθυνσή τους.

 

Ανατροπή νομοθεσίας

«Η ανωνυμία στη χρήση τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών προστατεύεται από την κοινοτική και την ελληνική νομοθεσία» τονίζει εκ μέρους της εταιρείας Wind ο διευθυντής Επικοινωνίας κ. Γιώργος Τσαπρούνης. Όπως ο ίδιος προσθέτει, θα πρέπει να ανατραπεί πλήρως η υπάρχουσα νομοθεσία, η οποία όχι μόνο επιτρέπει, αλλά υποχρεώνει τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας να παρέχουν τη δυνατότητα διατήρησης της ανωνυμίας ή ψευδωνύμου στους χρήστες κινητών τηλεφώνων. «Ο φορέας παροχής διαθέσιμων στο κοινό υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών οφείλει, στον βαθμό που αυτό είναι τεχνικώς εφικτό, να καθιστά δυνατή τη χρήση και πληρωμή των υπηρεσιών αυτών ανωνύμως ή με ψευδώνυμο. Σε περίπτωση αμφισβήτησης της τεχνικής δυνατότητας της ανώνυμης και ψευδώνυμης χρήσης και πληρωμής των υπηρεσιών αυτών, γνωμοδοτεί η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων», επισημαίνεται χαρακτηριστικά στην παράγραφο 7 του άρθρου 5 του νόμου 3471/2006.

 

Τα στελέχη των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας εκτιμούν ότι η διαδικασία που σχεδιάζει η κυβέρνηση θα είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι άμεσα εφαρμόσιμη, δεδομένου ότι σήμερα περίπου τα 2/3 των κινητών είναι καρτοκινητά και όχι συνδέσεις με συμβόλαιο. Μάλιστα τονίζουν ότι η συγκεκριμένη κίνηση θα προκαλέσει ανατροπές στην αγορά, καθώς από το σύνολο των περίπου 18,5 εκατ. συνδέσεων στην Ελλάδα, οι 13,5 εκατ. είναι συνδέσεις καρτοκινητών, που έχουν διατεθεί ακόμα και από τα περίπτερα.

 

Στις άλλες χώρες

Την αγορά καρτών κινητών τηλεφώνων με την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας έχουν καθιερώσει τα τελευταία χρόνια αρκετές χώρες (αναφέρονται στο γράφημα που δημοσιεύουμε παραπλεύρως), κυρίως για λόγους προστασίας από τρομοκρατικές επιθέσεις. Επίσης στη Βουλγαρία έχει ήδη ετοιμαστεί νόμος για τον οποίο αναμένεται να γνωμοδοτήσει η εθνική αρχή τηλεπικοινωνιών τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, ώστε από την 1η Ιανουαρίου του 2010 να αρχίσει η άρση της ανωνυμίας. Το ίδιο και στην Πολωνία, η οποία βρίσκεται σε διαβουλεύσεις με τις αρμόδιες υπηρεσίες της Ε.Ε. για την εφαρμογή τους σε 1-2 χρόνια.

 

 

«Μέτρο ανέφικτο και χωρίς αντίκρυσμα»

 

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ η εφαρμογή ενός τέτοιου μέτρου (το οποίο εξαρχής οι εκπρόσωποι των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας χαρακτήρισαν ανέφικτο και χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα) δεν μπορεί να αποτρέψει τη χρήση των καρτοκινητών για αξιόποινες πράξεις, καθώς οι ύποπτοι θα μπορούν να χρησιμοποιούν εισαγόμενες κάρτες από άλλες χώρες όπου η πώλησή τους θα είναι ελεύθερη. Εξάλλου, τονίζουν οι εταιρείες, κάποιος θα μπορεί να αγοράζει δέκα αριθμούς με την ταυτότητά του και στη συνέχεια να τους χαρίζει σε τρίτους, κάτι που είναι αδύνατο να ποινικοποιηθεί.

 

Ένα μεγάλο ερωτηματικό είναι τι θα ισχύσει για τους περίπου 15 εκατ. ξένους τουρίστες που επισκέπτονται κάθε χρόνο τη χώρα μας. Θα υποχρεώνονται να δηλώνουν τον αριθμό του κινητού και τα προσωπικά στοιχεία τους μόλις μπαίνουν στην Ελλάδα, ώστε να έχουν κάλυψη δικτύου στη διάρκεια των διακοπών τους; Πάντως στην περίπτωση που επιχειρηθεί η καταγραφή των υφιστάμενων κατόχων καρτοκινητών, αναμένεται να δημιουργηθούν πρόσθετα προβλήματα. Οι κάτοχοί τους αφενός θα υποχρεωθούν να υποβληθούν σε ταλαιπωρία (ουρές κ.λπ., προκειμένου να ταυτοποιήσουν τον αριθμό του κινητού τηλεφώνου με τα στοιχεία τους, αφετέρου θα εγερθεί νομικό ζήτημα δυνατότητας εφαρμογής του μέτρου, καθώς η εκ των υστέρων άρση της ανωνυμίας συνιστά μονομερή αλλαγή των όρων αγοράς καρτοκινητού.

 

 

Καλύτερη αστυνόμευση επικαλέστηκε ο Μαρκογιαννάκης

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Στέλιος Βραδέλης svradelis@dolnet.gr

 

ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ αστυνόμευσης επικαλέστηκε στην Κυβερνητική Επιτροπή ο αναπληρωτής υπουργός Δημόσιας Τάξης Χρήστος Μαρκογιαννάκης, ο οποίος είναι ο «εμπνευστής» της πρότασης για την ονομαστικοποίηση των κατόχων καρτοκινητών τηλεφώνων. «Η ελληνική νομοθεσία έχει μείνει πίσω στο θέμα αυτό και μας έχει ξεπεράσει το έγκλημα. Οι φυλακισμένοι κλείνουν δουλειές μέσα από τα σωφρονιστικά καταστήματα με καρτοκινητά τηλέφωνα, ενώ κακοποιοί απάγουν, απειλούν και εκβιάζουν χωρίς να δίνεται η δυνατότητα στην Αστυνομία να τους εντοπίσει», είπε στα «ΝΕΑ» ο κ. Μαρκογιαννάκης, ο οποίος είχε στείλει αρχικά επιστολή για το θέμα αυτό στον υπουργό Μεταφορών Ευ. Στυλιανίδη και τον υπουργό Δικαιοσύνης Νικ. Δένδια στις 12 Φεβρουαρίου.

 

«Εκδόθηκε οδηγία»

Όπως επισημαίνει στην επιστολή του προς τους δύο συναδέλφους του, «εκδόθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση η 2006/24 οδηγία η οποία θέτει συγκεκριμένο και σαφές πλαίσιο για τα ως άνω ζητήματα με στόχο τη σύγκλιση σε ευρωπαϊκό επίπεδο της οικείας νομοθεσίας για τη συλλογή και διατήρηση δεδομένων από τις εταιρείες- παρόχους και την αξιοποίηση αυτών από τις διωκτικές αρχές για τη διερεύνηση, βεβαίωση και δίωξη εγκλημάτων». Στις 15 Μαρτίου εκπνέει η προθεσμία ενσωμάτωσης, την οποία ήδη εφαρμόζουν 8 ευρωπαϊκά κράτη και συζητούν άλλα τρία. Τις αλλαγές αυτές είχαν προτείνει στον κ. Μαρκογιαννάκη ανώτεροι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. ύστερα από την απαγωγή του κ. Παναγόπουλου, όπου οι απαγωγείς του χρησιμοποίησαν καρτοκινητά τηλέφωνα στις επικοινωνίες τους με την οικογένεια του εφοπλιστή, χωρίς να είναι δυνατός ο εντοπισμός τους από την ΕΛ.ΑΣ. Οι αξιωματικοί επέμεναν πως η διαλεύκανση πολλών εγκλημάτων θα γίνει εύκολη, εάν υιοθετηθούν οι προτάσεις για την ταυτοποίηση των ιδιοκτητών των καρτοκινητών τηλεφώνων. http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4503831

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάνε καλά? Αυτός ο Μαρκογιαννάκης είναι εντελώς ανεγκέφαλος? Δεν καταλαβαίνει ή δεν τον νοιάζει απλά? Έλεος! Την ανικανότητά του ως αναπληρωτής υπουργός θα την πληρώσουμε εμείς για να φανεί ότι κάνει δουλειά? Πόσο άσχετους και πόσο ξεφτίλες στέλνουμε να μας εκπροσωπήσουν σ' αυτή την Βουλή? Έλεος πια με τον κάθε Μαρκογιαννάκη που δεν ξέρει τι του γίνεται!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θα είναι να γίνει.:) Έλεος πια με τα καρτοκινητά που ο καθένας παίρνει ένα νούμερο και κάνει ότι γουστάρει χωρίς να τον εντοπίσει κανένας (από φάρσες, σοβαρές και μη, μέχρι πιο τραβηγμένα πράγματα). :mad:

 

Εξάλλου δεν καταλαβαίνω, στα σταθερά πως δεν έχετε πρόβλημα να δίνετε τα στοιχεία σας? Και μη μου πείτε πως τρέχετε στα καρτοτηλέφωνα και στα internet cafe για ανωνυμία...:p

 

Πάντως θα έχει γέλιο, να δούμε πως ξαφνικά θα μειωθούν οι συνδέσεις κινητής και οι εταιρείες θα σταματήσουν να μοιράζουν χωρίς λόγο καρτοκινητά...

Link to comment
Share on other sites

Η καρτοκινητή έχει βολέψει πολύ κόσμο, ιδιαίτερα άτομα μικρής ηλικίας που ακόμη ΑΦΜ μπορεί να μην έχουν, αλλά έχουν ακόμη και blog στο internet...για να λένε ότι τους κατέβει. Αυτοί θα δίνουν τα στοιχεία των κηδεμόνων τους;

Συμφωνώ εν μέρει με τον bored01, αλλά δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να γίνει αυτό, και μάλιστα με τα ήδη υπάχοντα νούμερα τι θα γίνει;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Η καρτοκινητή έχει βολέψει πολύ κόσμο, ιδιαίτερα άτομα μικρής ηλικίας που ακόμη ΑΦΜ μπορεί να μην έχουν, αλλά έχουν ακόμη και blog στο internet...για να λένε ότι τους κατέβει. Αυτοί θα δίνουν τα στοιχεία των κηδεμόνων τους;

Συμφωνώ εν μέρει με τον bored01, αλλά δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να γίνει αυτό, και μάλιστα με τα ήδη υπάχοντα νούμερα τι θα γίνει;

 

Από τα 14 και μετά μπορείς να βγάλεις τουλάχιστον ταυτότητα. Νομίζω επίσης ότι και ΑΦΜ μετά από κάποια ηλικία μπορείς να πάρεις χωρίς απαραίτητα να έχεις περιουσία/εισοδήματα. Στη τελική ας τους πάρει καρτοκινητό ο μπαμπάς ή η μαμά, σιγά το δύσκολο.:p

 

Λογικά θα πηγαίνεις να δηλώσεις τα στοιχεία στα καταστήματα. Ενδεχομένως θα δοθεί κάποια διορία που μετά τη πάροδο της τα καρτοκινητά που παραμένουν ανώνυμα θα απενεργοποιηθούν (ή θα ζητούν στοιχεία για την επανενεργοποίηση).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω επίσης ότι και ΑΦΜ μετά από κάποια ηλικία μπορείς να πάρεις χωρίς απαραίτητα να έχεις περιουσία/εισοδήματα..
Από 18 ετών.
Link to comment
Share on other sites

Από 18 ετών.

 

Anyway, βγάζεις ταυτότητα. Και όπως είπα στη τελική ας δηλώσουν στοιχεία οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξει ανατροπη στην αγορα......Τωρα θα μαθουμε τον πραγματικο αριθμο συνδεσεων για καθε εταιρια.....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα τους δώσω τα στοιχεία μου και ας μου καταργήσουν το νούμερο.Έτσι και αλλιώς έχω και άλλες sim για να κάνω τη δουλειά μου :p.
Link to comment
Share on other sites

εγώ όμως το βρίσκω άδικο..φαντάζεστε να μας ακυρώσουν τα νούμερα?πάνε ολες οι προσφορες...εγώ έχω 1 ώρα καθε μερα προς σταθερα,120 sms προς ολους,1000 και 1000,60 mb...δε τα χανω με τιποτα,δε τα πληρωσα τζαμπα...απλα θελω να ρωτησω,σε περιπτωση που δηλωσω τωρα το καρτοκινητό μου,υπάρχει περίπτωση να μου το απενεργοποιήσουν ή γενικά να μου το κάνουν κάτι?έχουν το δικαίωμα?
Link to comment
Share on other sites

εγώ όμως το βρίσκω άδικο..φαντάζεστε να μας ακυρώσουν τα νούμερα?πάνε ολες οι προσφορες...εγώ έχω 1 ώρα καθε μερα προς σταθερα,120 sms προς ολους,1000 και 1000,60 mb...δε τα χανω με τιποτα,δε τα πληρωσα τζαμπα...απλα θελω να ρωτησω,σε περιπτωση που δηλωσω τωρα το καρτοκινητό μου,υπάρχει περίπτωση να μου το απενεργοποιήσουν ή γενικά να μου το κάνουν κάτι?έχουν το δικαίωμα?

 

Κατ'αρχάς ΔΕΝ έχει εφαρμοστεί κανένα μέτρο μέχρι στιγμής. Ένα σχέδιο είναι. Λογικά εάν εφαρμοστεί με νόμο θα δοθεί κάποια διορία για να δηλώσετε τα στοιχεία σε κατάστημα και μόνο μετά το πέρας της θα είναι υποχρεωμένοι να τα απενεργοποιήσουν.

 

Δεν χρειάζετε να ανησυχείτε από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα περιμένουμε να δημοσιευτεί ο νόμος (αφού πρώτα ψηφισθεί) . Η διαδικασία θα είναι έτσι και αλλιώς χρονοβόρα . Άσε που στο τέλος μπορεί να παραπεμφθεί και στις Ελληνικές καλένδες (ώς συνήθως).
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, εχω ομως να προτεινω κατι στην "κυβερνηση".

Αντι να κανετε αλλον εναν ηλιθιο νομο γιατι δεν κανετε εκλογες να γλυτωσουμε ολοι απο σας?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ διαφωνώντας, ή καλύτερα, διαφωνώ συμφωνώντας ...και εξηγούμαι:

 

 

Στην Ιταλία αν θέλει κανείς να αγοράσει αριθμό καρτοκινητού, πρέπει να πάει υποχρεωτικά σε κάποιο κατάστημα κινητής τηλεφωνίας ή ηλεκτρονικών που εμπορεύεται τηλεπικοινωνιακές συνδέσεις, και να δηλώσει τα στοιχεία του προσκομίζοντας αριθμό φορολογικού μητρώου και ταυτότητα ή διαβατήριο, σε αυτό είμαι εντελώς σύμφωνος και το επικροτώ.

 

Το σκέλος στο οποίο διαφωνώ, και το οποίο έχω δει να εκτυλίσσεται στην Ιταλία -και ελπίζω να μην εφαρμοστεί εδώ- είναι πως κάθε κάτοχος δικαιούται σε κάθε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας να έχει Maximum 3 ή 5 γραμμές στο όνομα του και πως αν για οποιονδήποτε λόγο δεν πραγματοποιήσει καμία εξερχόμενη κίνηση για διάστημα 4 μηνών, η γραμμή του καταργείται γιατί θεωρείται ανενεργή...

 

 

Εν ολίγοις συμφωνώ με την δήλωση στοιχειών στα καρτοκινητά, για να περιοριστεί στο μέγιστο δυνατό η ηλεκτρονική εγκληματικότητα και να σταματήσουν ορισμένα δεκαπεντάχρονα να παίρνουν ένα καρτοκινητό και να το ξεσκίζουν στις φάρσες και όποιον πάρει ο χάρος... αλλά διαφωνώ ριζικά στο θέμα -αν και όποτε προκύψει- του μεγίστου επιτρεπτού ορίου ανά κάτοχο και στην υποχρεωτική ελαχίστη εξερχόμενη κίνηση.

 

Όσο για τις φαμφάρες των εταιριών στο θέμα του ότι οι τουρίστες δεν θα μπορούν να αγοράσουν κάποιο καρτοκινητό στο όνομα τους, αυτό δεν στέκει με τη καμία, γιατί τουλάχιστον στην Ιταλία, έχει προβλεφθεί και αυτό, δηλαδή τι, εμείς είμαστε πιο μάγκες ή πιο βλάκες και αρνούμαστε να εφαρμόσουμε ένα τέτοιο μέτρο μη τυχόν και και τάχαμ καταπατηθούν οι προσωπικές μας ελευθερίες? Μην τρελαθούμε κιόλας!!!

 

Παν μέτρον άριστον...

Link to comment
Share on other sites

Στη... σύλληψη 13,5 εκατ. καρτοκινητών τηλεφώνων προχωρεί τώρα η κυβέρνηση, μέσα στον πανικό που της προκάλεσε η δεύτερη κινηματογραφική απόδραση με ελικόπτερο των Παλαιοκώστα- Ριτζάι από τις φυλακές του Κορυδαλλού!

 

 

Ναι, τα ανωνυμα καρτοκινητα φταινε που απεδρασαν αυτοι οι δυο απο τις φυλακες!!:mad::mad::mad:

Ε ρε τι ακουμε!!!

Πριν δυο χρονια που εγινε ακριβως το ιδιο, και ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝΕ να παρουν συγκεκριμενα μετρα για να μην μπορει να προσεγγισει ελικοπτερο (που ακομα.....υλοποιουνται) και δεν εγινε ΤΙΠΟΤΑ, μηπως ΑΥΤΟ ειναι που φταιει???

 

Οτι δυο χρονια δεν εγινε τιποτα??

 

Τα ανωνυμα καρτοκινητα ??

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα ανωνυμα καρτοκινητα φταινε που απεδρασαν αυτοι οι δυο απο τις φυλακες!!:mad::mad::mad:

Ε ρε τι ακουμε!!!

Πριν δυο χρονια που εγινε ακριβως το ιδιο, και ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝΕ να παρουν συγκεκριμενα μετρα για να μην μπορει να προσεγγισει ελικοπτερο (που ακομα.....υλοποιουνται) και δεν εγινε ΤΙΠΟΤΑ, μηπως ΑΥΤΟ ειναι που φταιει???

 

Οτι δυο χρονια δεν εγινε τιποτα??

 

Τα ανωνυμα καρτοκινητα ??

:blink:

 

Ετσι ειναι φιλε, οπως τα λες. Ποιος ξερει καποιο συμφερον εχουν να το κανουν αυτο και περιμεναν μια αφορμη.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε καλά? Αυτός ο Μαρκογιαννάκης είναι εντελώς ανεγκέφαλος? Δεν καταλαβαίνει ή δεν τον νοιάζει απλά? Έλεος! Την ανικανότητά του ως αναπληρωτής υπουργός θα την πληρώσουμε εμείς για να φανεί ότι κάνει δουλειά? Πόσο άσχετους και πόσο ξεφτίλες στέλνουμε να μας εκπροσωπήσουν σ' αυτή την Βουλή? Έλεος πια με τον κάθε Μαρκογιαννάκη που δεν ξέρει τι του γίνεται!

 

Ανίκανη είναι όλη η Κυβέρνηση όχι μόνο ο Μαρκογιαννάκης.

Εφόσον ο Καραμανλής δεν το σταματήσει είναι και αυτός συνένοχος.

Όλοι απολογούνται σε κάτι που κάνουν στον Καραμανλή, άρα άμα κάτι δεν είναι καλό τότε φταίει μια φορά αυτός που το προτείνει και δέκα αυτός που το επιτρέπει να εφαρμοστεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά, απλά θέλω να χρησιμοποιήσω τις απόψεις σας ως αντιπαράδειγμα...

Πολύ καλό θα είναι να γίνει.:) Έλεος πια με τα καρτοκινητά που ο καθένας παίρνει ένα νούμερο και κάνει ότι γουστάρει χωρίς να τον εντοπίσει κανένας (από φάρσες, σοβαρές και μη, μέχρι πιο τραβηγμένα πράγματα). :mad:

Εν ολίγοις συμφωνώ με την δήλωση στοιχειών στα καρτοκινητά, για να περιοριστεί στο μέγιστο δυνατό η ηλεκτρονική εγκληματικότητα και να σταματήσουν ορισμένα δεκαπεντάχρονα να παίρνουν ένα καρτοκινητό και να το ξεσκίζουν στις φάρσες και όποιον πάρει ο χάρος... αλλά διαφωνώ ριζικά στο θέμα -αν και όποτε προκύψει- του μεγίστου επιτρεπτού ορίου ανά κάτοχο και στην υποχρεωτική ελαχίστη εξερχόμενη κίνηση.

αφού δεν σας ενδιαφέρουν καθόλου οι έννοιες "ατομική ελευθερία", "προσωπικά δεδομένα", "απόρρητο επικοινωνιών" κλπ και σας αρέσει να σας παρακολουθούν 24 ώρες το 24ωρο καθημερινά μέχρι να πεθάνετε και να ξέρουν οι πάντες τί κάνετε στην ζωή σας, τί ώρα κατουράτε κλπ,

μετά τον blogονόμο, την λογοκρισία στο ίντερνετ, την online παρακολούθηση της ηλεκτρονικής σας διεύθυνσης, το traffic shaping, την δίωξη των sites με υπότιτλους, μουσική, ταινίες κλπ,

γιατί να περιμένετε μέχρι να περάσει ο νέος αυτός "τρομονόμος"?

Ζητήστε από τώρα από το Ελληνικό Κράτος να σας εμφυτεύσει τα νέα τσιπάκια RFID που αργά ή γρήγορα θα έρθουν και αυτά στην ζωή μας, για να μην χάνετε τζάμπα χρόνο!

Δεν είναι ανάγκη δηλαδή να μας περνάνε έναν-έναν τους νόμους εις το όνομα της δήθεν "εγκληματικότητας" και "τρομοκρατίας" για να συνηθίσουμε με τον καιρό στην ιδέα της πλήρης παρακολούθησης της ζωής μας!

Και γιατί δηλαδή να μην καταργήσουμε πλήρως την τεχνολογία, τα κινητά, το ίντερνετ, ακόμη και τα σταθερά τηλέφωνα για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας?

Φάρσες δηλαδή μόνο με τα καρτοκινητά γίνονται?

Δηλαδή αν πάρω εγώ μια κάρτα από το περίπτερο και βγώ σε ένα από τα χιλιάδες καρτοτηλέφωνα που υπάρχουν στους δρόμους και αρχίζω και κάνω φάρσες σε σταθερά, δεν είναι το ίδιο?

Ας καταργήσουμε και την σταθερή τηλεφωνία με αυτή την λογική!

Ή καλύτερα, να καταργήσουμε την τεχνολογία εντελώς και να γυρίσουμε στην εποχή του χαλκού ή του σιδήρου για να μην έχουμε προβλήματα με φάρσες ή τυχόν αποδράσεις με ελικόπτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά, απλά θέλω να χρησιμοποιήσω τις απόψεις σας ως αντιπαράδειγμα...

 

 

αφού δεν σας ενδιαφέρουν καθόλου οι έννοιες "ατομική ελευθερία", "προσωπικά δεδομένα", "απόρρητο επικοινωνιών" κλπ και σας αρέσει να σας παρακολουθούν 24 ώρες το 24ωρο καθημερινά μέχρι να πεθάνετε και να ξέρουν οι πάντες τί κάνετε στην ζωή σας, τί ώρα κατουράτε κλπ,

μετά τον blogονόμο, την λογοκρισία στο ίντερνετ, την online παρακολούθηση της ηλεκτρονικής σας διεύθυνσης, το traffic shaping, την δίωξη των sites με υπότιτλους, μουσική, ταινίες κλπ,

γιατί να περιμένετε μέχρι να περάσει ο νέος αυτός "τρομονόμος"?

Ζητήστε από τώρα από το Ελληνικό Κράτος να σας εμφυτεύσει τα νέα τσιπάκια RFID που αργά ή γρήγορα θα έρθουν και αυτά στην ζωή μας, για να μην χάνετε τζάμπα χρόνο!

Δεν είναι ανάγκη δηλαδή να μας περνάνε έναν-έναν τους νόμους εις το όνομα της δήθεν "εγκληματικότητας" και "τρομοκρατίας" για να συνηθίσουμε με τον καιρό στην ιδέα της πλήρης παρακολούθησης της ζωής μας!

Και γιατί δηλαδή να μην καταργήσουμε πλήρως την τεχνολογία, τα κινητά, το ίντερνετ, ακόμη και τα σταθερά τηλέφωνα για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας?

Φάρσες δηλαδή μόνο με τα καρτοκινητά γίνονται?

Δηλαδή αν πάρω εγώ μια κάρτα από το περίπτερο και βγώ σε ένα από τα χιλιάδες καρτοτηλέφωνα που υπάρχουν στους δρόμους και αρχίζω και κάνω φάρσες σε σταθερά, δεν είναι το ίδιο?

Ας καταργήσουμε και την σταθερή τηλεφωνία με αυτή την λογική!

Ή καλύτερα, να καταργήσουμε την τεχνολογία εντελώς και να γυρίσουμε στην εποχή του χαλκού ή του σιδήρου για να μην έχουμε προβλήματα με φάρσες ή τυχόν αποδράσεις με ελικόπτερα!!!

  • Όταν σου ζητούν τα στοιχειά σου για να κάνεις σύνδεση σταθερού τηλεφώνου, παραπονιέσαι? Όχι...
  • Όταν σου ζητούν τα στοιχειά σου για να κάνεις σύνδεση συμβολαίου με κάποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, παραπονιέσαι? Όχι...
  • Όταν σου ζητούν τα στοιχειά σου για να κάνεις σύνδεση σε εναλλακτικό πάροχο, παραπονείσαι? Όχι...
  • Όταν σου ζητούν τα στοιχειά σου για να κάνεις σύνδεση ADSL, παραπονείσαι? Όχι...

Και δεν παραπονιέσαι γιατί ξέρεις πολύ καλά πως για να απολαύσεις τις υπηρεσίες που σου προσφέρει η κάθε εταιρεία, είσαι υποχρεωμένος να δώσεις τα στοιχεία σου, για τη δική σου ασφάλεια, αλλά και για την ασφάλεια των άλλων σε περίπτωση κακόβουλης χρήσης του δικτύου από εσένα...

 

Προς τι λοιπόν η διαφοροποίηση με τα καρτοκινητά?

 

Οι δικαιολογίες περί καταπάτησης των συνταγματικών ελευθεριών και πως όλοι θα μας παρακολουθούν, και λοιπά κουραφέξαλα για Blogs κλπ. -χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω- αλλά συγνώμη, σε εμένα αλλά και σε οποιωνδήποτε λογικό και ορθολογιστή άνθρωπο, δεν πιάνουν...

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και λέμε ότι θέλουμε απλά και μόνο επειδή μας συμφέρει να ζούμε σε ένα άναρχο καθεστώς όπου ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει και όταν είναι υπόλογος απέναντι στο νόμο, άντε να τον βρεις μετά...

 

Αν απήγαγαν κάποιο μέλος της οικογενείας σου -μίας και τώρα τελευταία είναι στη μόδα- ή αν σε τάραζαν με φάρσες και απειλητικά τηλεφωνήματα, θα σου έλεγα εγώ μετά αν θα ήθελες ακόμα τα καρτοκινητά να είναι ανώνυμα η όχι...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό το μέτρο.-

Να μπεί λίγο φρένο σε πολλους.

 

Δεν επρεπε ομως να ξεφτυλιζόντουσαν για ακόμα μια φορά για να το αποφασίσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Όταν σου ζητούν τα στοιχειά σου για να κάνεις σύνδεση σταθερού τηλεφώνου, παραπονιέσαι? Όχι...
  • Όταν σου ζητούν τα στοιχειά σου για να κάνεις σύνδεση συμβολαίου με κάποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, παραπονιέσαι? Όχι...
  • Όταν σου ζητούν τα στοιχειά σου για να κάνεις σύνδεση σε εναλλακτικό πάροχο, παραπονείσαι? Όχι...
  • Όταν σου ζητούν τα στοιχειά σου για να κάνεις σύνδεση ADSL, παραπονείσαι? Όχι...

Και δεν παραπονιέσαι γιατί ξέρεις πολύ καλά πως για να απολαύσεις τις υπηρεσίες που σου προσφέρει η κάθε εταιρεία, είσαι υποχρεωμένος να δώσεις τα στοιχεία σου, για τη δική σου ασφάλεια, αλλά και για την ασφάλεια των άλλων σε περίπτωση κακόβουλης χρήσης του δικτύου από εσένα...

 

Προς τι λοιπόν η διαφοροποίηση με τα καρτοκινητά?

Εγώ προσωπικά, ΝΑΙ παραπονιέμαι.

Φυσικά είναι επιλογή σου να δώσεις όλα τα προσωπικά σου στοιχεία θυσιάζοντας τα όποια ατομικά δικαιώματα για να "απολαύσεις" όπως λές τις υπηρεσίες τους.

Προκειμένου δηλαδή να διευκολύνεις την ζωή σου, να αυξήσεις το βιοτικό σου επίπεδο χάρη στην τεχνολογία και να μην μείνεις στο κοινωνικό περιθώριο, πρέπει να επιτρέψεις σε κάποιον άγνωστο τρίτο να ελέγχει την ζωή σου?

Άλλες λύσεις δεν υπάρχουν δηλαδή?

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και λέμε ότι θέλουμε απλά και μόνο επειδή μας συμφέρει να ζούμε σε ένα άναρχο καθεστώς όπου ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει και όταν είναι υπόλογος απέναντι στο νόμο, άντε να τον βρεις μετά...

Από που προκύπτει το άναρχο καθεστώς επειδή κάποιος θέλει να μιλάει πχ 1000'/μήνα με την γκόμενα του και να ανταλλάσει τις ιδιαίτερες προσωπικές και μυστικές στιγμές του?

Και φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι γουστάρει στην ζωή του, αρκεί να μην καταπατεί την ελευθερία του άλλου και τους νόμους του κράτους.

Αν κάποιος προβεί σε παρανομία, το Κράτος έχει όλους εκείνους τους μηχανισμούς που θα του δώσουν την δυνατότητα να πιάσουν τον παράνομο.

Και αν δεν τους έχει, τότε να φροντίσει να τους βρεί χωρίς να καταπατά την ατομική ελευθερία.

Όχι να γίνουμε "Minority Report" και να περνάμε "τρομονόμους" με σκοπό να αλλάξουμε την συμπεριφορά του ιδιώτη με την ιδέα οτι θα παρακολουθείται από πριν!

Στην περίπτωση Παλαιοκώστα δηλαδή, φταίει η καρτοκινητή τηλεφωνία ή τα μέτρα που δεν φρόντισε να πάρει από πριν το Κράτος για να ασφαλίσει πλήρως τις φυλακές?

Από την στιγμή που διεπράχθη έγκλημα, τόσο δύσκολο είναι να γίνει άρση του απορρήτου και με την βοήθεια της εταιρείας και του ΙΜΕΙ, να βρούνε το στίγμα του Παλαιοκώστα?

Τα ελικόπτερα που πετάνε δηλαδή, τί είναι? Μηχανές εντούρο που τρέχουν με 350 και μπορούν να ξεφεύγουν στα χωράφια χωρίς να μπορεί να τους ακολουθήσει κανείς?

Ραντάρ δεν υπάρχουν δηλαδή που να ελέγχουν την εναέρια κυκλοφορία και να διαβάζουν το στίγμα?

Ελικόπτερα της αστυνομίας ή ακόμη και αεροσκάφη της πολεμικής αεροπορίας, δεν υπάρχουν για να κυνηγήσουν τον εγκληματία?

Μην προβάλουμε τώρα ηλίθιες δικαιολογίες προκειμένου να δικαιολογήσουμε την ανικανότητα μας σαν Κράτος και να περάσουμε ύπουλους και υποχθόνιους ξενόφερτους υπερατλαντικούς νόμους!

 

Αν απήγαγαν κάποιο μέλος της οικογενείας σου -μίας και τώρα τελευταία είναι στη μόδα- ή αν σε τάραζαν με φάρσες και απειλητικά τηλεφωνήματα, θα σου έλεγα εγώ μετά αν θα ήθελες ακόμα τα καρτοκινητά να είναι ανώνυμα η όχι...

Δέχομαι δεκάδες "φάρσες" από τράπεζες και άλλους θεσμικούς παράγοντες που εξαιτίας της επωνυμίας μου, με παρενοχλούν καθημερινά.

Αν ήμουν ανώνυμος, δεν θα μπένανε σε αυτό το τρυπάκι και θα είχα τουλάχιστον την δυνατότητα να τους βρίσω αν επέμεναν.

Και τώρα αυτή την στιγμή που όλα είναι επώνυμα όπως στα 4 αρχικά σου παραδείγματα, τί άλλαξε δηλαδή?

Σταματήσανε οι φάρσες?

Σταματήσανε οι απειλές?

Σταμάτησαν οι αποδράσεις ή οι απαγωγές?

Σταμάτησε το έγκλημα?

Ή νομίζεις πως ο μελλοντικός αυτός νόμος, θα αποτρέψει το έγκλημα στο μέλλον?

Νομίζεις πως ο Παλαιοκώστας ή ο όποιος Παλαιοκώστας, δεν θα μπορέσει να βρεί άλλες λύσεις?

Πάντα το οργανωμένο έγκλημα βρίσκει λύσεις σε όλα τα ζητήματα που το αφορούν.

Το αποτέλεσμα όμως είναι πως εξαιτίας της ανικανότητας του Ελληνικού Κράτους και της ραγιάδικης νοοτροπίας, την "πατάει" ο απλός κοσμάκης θυσιάζοντας με την άγνοια του την ατομική του ελευθερία.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα γινει αυτο,μας βλεπω να γυρναμε πισω 15 χρονια που δεν υπηρχαν ουτε κινητα,ουτε τιποτα:p

Αν θελανε,μπορουσαν με πολλους τροπος να κανουν ασφαλεις και τις φυλακες και ολα!!Απλα δεν τους νοιαζει.Το μονο που τους νοιαζει ειναι πως να μας τα παιρνουν(ολοι τους),για το καλο μας...

Στο ονομα της ασφαλειας θα γινουν ακομα πολλα πραγματα(για το καλο μας...):X

Αλλα δεν συνεχιζω αλλο,γιατι θα βγω στο τελος offtopic:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...