Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, root δεν το έχω κάνει ακόμα εγώ αλλά μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κάνω.

 

Exchange παίζει αλλά επειδή δεν έχει vpn - τουλάχιστον χωρίς root - δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Ξυπνητήρι δυστυχώς κλειστό δεν λειτουργεί.... αλλά παίρνει mp3.

 

Οσο για τις beta δεν.

 

Πάντως είναι πολύ γρήγορο, παραμετροποιήσιμο, ειδικά η standby οθόνη, ο browser πολύ καλός και γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα λειτουργικό πολύ πιο ώριμο από ότι δείχνουν τα 1,5 χρόνια που υπάρχει.

 

Επίσης όποιος το βλέπει του αρέσει και σαν κατασκευεί αλλά και σαν interface.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, root δεν το έχω κάνει ακόμα εγώ αλλά μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κάνω.

 

Exchange παίζει αλλά επειδή δεν έχει vpn - τουλάχιστον χωρίς root - δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Ξυπνητήρι δυστυχώς κλειστό δεν λειτουργεί.... αλλά παίρνει mp3.

 

Οσο για τις beta δεν.

 

Πάντως είναι πολύ γρήγορο, παραμετροποιήσιμο, ειδικά η standby οθόνη, ο browser πολύ καλός και γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα λειτουργικό πολύ πιο ώριμο από ότι δείχνουν τα 1,5 χρόνια που υπάρχει.

 

Επίσης όποιος το βλέπει του αρέσει και σαν κατασκευή αλλά και σαν interface.

 

Σε ευχαριστω πολυ... κανενα προγραμα που να αλλαζει το profil υπαρχει (πχ. να μπαινει καποια ωρα σε αθόρυβο, αλλα να δέχεσαι τηλεφώνημα μονο απο συγκερκιμενους αριθμους κλπ..)

Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του HTC Magic. Είναι πάρα πολύ καλό και το συστήνω ανεπιφίλακτα. Και το android market δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του HTC Magic. Είναι πάρα πολύ καλό και το συστήνω ανεπιφίλακτα. Και το android market δουλεύει άψογα.

 

Ποια εκδοση πηρες? HTC ή Voda? Μαυρο η ασπρο? καλοριζικος!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ... κανενα προγραμα που να αλλαζει το profil υπαρχει (πχ. να μπαινει καποια ωρα σε αθόρυβο, αλλα να δέχεσαι τηλεφώνημα μονο απο συγκερκιμενους αριθμους κλπ..)

 

Υπάρχει πρόγραμμα που αλάζει αλάζει τα προφίλ (τα οποία φτιάχνεις εσύ μιας και δεν έχει το κινητό) είτε με την ώρα είτε με το gps. Root γίνετε σχετικά εύκολα από ότι έχω διαβάσει αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη. Για exchange server και vpn δεν ξέρω μιας και δεν του κάνω τόσο επαγκελματική χρήση. Όσο για τις εκδόσεις του haykuro είναι σε αρκετά beta στάδιο και μάλλον χρειάζετε λίγο υπομονή. Πάντως ενω το iphone υποστηρίζει πλέον wifi tethering, το magic πρέπει να το κάνεις root για να το υποστηρίζει...Επίσης τρομερή απόκριση και ποιότητα ήχου χωρίς σπασίματα με AD2P ακουστικά που το δοκίμασα. Facebook εφαρμογή δεν έχει βγεί ακόμη αλλά το καλό είναι ότι ο browser του κινητού υποστηρίζει κανονικά την σελίδα του facebook (ακόμη και την μπάρα στο κάτω μέρος για το chat)

Τώρα που ήρθε Ελλάδα περιμένω να δω paid apps στο Market και Ελληνική γλώσσα!!!!Αν και είμαστε μόνο στην 1.5 το android δείχνει να έχει πολύ μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα που αλάζει αλάζει τα προφίλ (τα οποία φτιάχνεις εσύ μιας και δεν έχει το κινητό) είτε με την ώρα είτε με το gps. Root γίνετε σχετικά εύκολα από ότι έχω διαβάσει αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη. Για exchange server και vpn δεν ξέρω μιας και δεν του κάνω τόσο επαγκελματική χρήση. Όσο για τις εκδόσεις του haykuro είναι σε αρκετά beta στάδιο και μάλλον χρειάζετε λίγο υπομονή. Πάντως ενω το iphone υποστηρίζει πλέον wifi tethering, το magic πρέπει να το κάνεις root για να το υποστηρίζει...Επίσης τρομερή απόκριση και ποιότητα ήχου χωρίς σπασίματα με AD2P ακουστικά που το δοκίμασα. Facebook εφαρμογή δεν έχει βγεί ακόμη αλλά το καλό είναι ότι ο browser του κινητού υποστηρίζει κανονικά την σελίδα του facebook (ακόμη και την μπάρα στο κάτω μέρος για το chat)

Τώρα που ήρθε Ελλάδα περιμένω να δω paid apps στο Market και Ελληνική γλώσσα!!!!Αν και είμαστε μόνο στην 1.5 το android δείχνει να έχει πολύ μέλλον.

 

πως λεγεται το προγραμα με τα profil?:D

Εχω δει καποιες FB εφαρμογες. Δεν παιζουν καλα?:X

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενω το iphone υποστηρίζει πλέον wifi tethering, το magic πρέπει να το κάνεις root για να το υποστηρίζει...

 

Τουλάχιστον το android έχει αναφορά μηνύματος :p

 

Χωρίς πλάκα βλέπω ότι συγκριτικά με το iphone και τα υπόλοιπα λειτουργικά είναι πάρα πολύ ανεπτυγμένο για την ηλικία του και πιστεύω ότι όσο πάει θα γίνεται και πιο πλήρης.

 

Τώρα που ήρθε Ελλάδα περιμένω να δω paid apps στο Market και Ελληνική γλώσσα!!!!Αν και είμαστε μόνο στην 1.5 το android δείχνει να έχει πολύ μέλλον.

 

Εμένα δεν με καίνε και πολύ τα ελληνικά - εξάλλου υπάρχει free πολύ ωραίο ελληνικό πληκτρολόγιο στο market - και αφού κάνει και το sorting στις επαφές σωστά (αλλά πρέπει το αρχικό γράμμα να είναι ελληνικό) εμένα μου φτάνει.

 

 

Για profiles νομίζω το Toggle Settings κάνει την δουλειά. Τώρα το δοκιμάζω για αυτό το θέμα αλλά γενικά είναι απαραίτητο για να έχεις άμεση πρόσβαση σε γρήγορο κλείσιμο/άνοιγμα wifi κλπ καθώς και άλλες λειτουργίες. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ με λίγα λόγια.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβο ομως βρε παιδια ...υποτιθεται ειναι ....free ...ελευθερο λογισμικο..κλπ

500 ευρω! πιο ακριβo και απο Νοκια και SE..κατι δεν παει καλα εδω..

και το λειτουργικο ...σαν JAVAto μου φαινεται ...τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη...

 

α...και χαρακτηριστικα....ελλειψη FΜ Radio , καμερα υποτυπωδης...

 

θα μου πειτε υπαρχει και το νεο της Samsung ...καλα εκεινο απο 600+ θα ξεκινησει

 

παντως αν εξαιρεσω το P1i , δεν μου εχει κανει το κλικ για να αντικαταστησω ΚΑΝΕΝΑ

απο τα υπολοιπα 3 της υπογραφης μου.

το PRE της PALM ειναι πιο attractive και πιο λειτουργικο....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

και το λειτουργικο ...σαν JAVAto μου φαινεται ...τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη...

 

Εαν είναι κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το τηλέφωνο, είναι το λειτουργικό του...

Εαν δεν το δουλέψεις δεν μπορείς να καταλάβεις! :)

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το τηλέφωνο, είναι το λειτουργικό του...

Εαν δεν το δουλέψεις δεν μπορείς να καταλάβεις! :)

ναι η αληθεια ειναι οτι απο κοντα δεν το εχω δοκιμασει.

κρατω λοιπον μια επιφυλαξη .....αλλα για το κοστος σε συνδυασμο με τα χαρακτηριστικα

του επιμενω οτι επρεπε να ειναι χαμηλοτερο..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως φαίνεται όσοι το αγόρασαν από εδώ δεν μπορούν να το κάνουν ακόμα root καθώς έχει πιο καινούργια έκδοση radio :

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=523873

 

Υπομονή λοιπόν :(

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν το εχω rootάρει και δεν βρήσκω τον λόγο...

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου διάβασα στο ίντερνετ ότι το HTC Magic πρέπει να γίνει activate είτε μέσω wifi είτε με 3G. Είναι αλήθεια? Και αν ισχύει κάτι τέτοιο θέλουν activation και αυτά που είναι ξεκλείδωτα?

 

Περιμένω να ρθεί το HTC Magic (Vodafone) που πήρα απο το ebay.co.uk και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως. :-)

 

Επίσης μπορεί κάποιος που έχει κινητό android και τα έχει δοκιμασμένα να μου πεί τα 3G settings για cytamobile. Θα πάω τη δευτέρα να κάνω και συμβόλαιο για mobile data (9 ευρώ τα 200MB) και θέλω να είμαι έτοιμος αφού το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Cyta είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχουν καν ακουστά το android για να με βοηθήσουν να βάλω τις σωστές ρυθμίσεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου διάβασα στο ίντερνετ ότι το HTC Magic πρέπει να γίνει activate είτε μέσω wifi είτε με 3G. Είναι αλήθεια? Και αν ισχύει κάτι τέτοιο θέλουν activation και αυτά που είναι ξεκλείδωτα?

 

Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα, δεν είναι iphone :P

 

Περιμένω να ρθεί το HTC Magic (Vodafone) που πήρα απο το ebay.co.uk και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως. :-)

 

Επίσης μπορεί κάποιος που έχει κινητό android και τα έχει δοκιμασμένα να μου πεί τα 3G settings για cytamobile. Θα πάω τη δευτέρα να κάνω και συμβόλαιο για mobile data (9 ευρώ τα 200MB) και θέλω να είμαι έτοιμος αφού το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Cyta είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχουν καν ακουστά το android για να με βοηθήσουν να βάλω τις σωστές ρυθμίσεις. Ευχαριστώ.

 

Για cytamobile δεν ξέρω αλλά κοιτώντας τα settings που έβαλε αυτόματα για cosmote είναι τα ίδιο όπως σε οποιοδήποτε άλλο κινητό οπότε αν τα ξέρεις γενικά για την cytamobile τα ίδια θα ισχύουν και για το magic.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου διάβασα στο ίντερνετ ότι το HTC Magic πρέπει να γίνει activate είτε μέσω wifi είτε με 3G. Είναι αλήθεια? Και αν ισχύει κάτι τέτοιο θέλουν activation και αυτά που είναι ξεκλείδωτα?

 

ναι είναι αλήθεια, πρέπει να συνδέσεις το κινητό με ενα gmail account.

οδηγίες για το πως γίνεται αυτό θα βρεις εδώ: http://www.androiddev.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=143

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από Cosmote χτες.

 

Λογαριασμό σε Google θέλει μόνο για να έχεις πρόσβαση στο Android Market, το οποίο μεταμορφώνει το κινητό από απλό σε σούπερ. Μπορείς να δημιουργήσεις λογαριασμό γρήγορα από το ίδιο το κινητό.

 

Πολύ δύσκολο να περάσω τις επαφές, γιατί με ΒΤ δεν γίνεται (κάνει μόνο για ήχο), το HTC Sync δεν αναγνωρίζει το κινητό, τα updated drivers για Windows XP δεν έκαναν τίποτα, και τέλος πέρασα τις επαφές από το Outlook σε csv στο Google και από εκεί στο κινητό. Δεν περάστηκαν όλα τα τηλέφωνα.

 

Ξέρει κανείς έναν εύκολο τρόπο να περάσω τις επαφές και το ημερολόγιο από το Outlook (ή από άλλο κινητό) στο Magic?

 

Καλά, έγραψα ένα review μία σελίδα, αλλά δεν φαίνεται αποσυνδέθηκα χωρίς να το καταλάβω, και δεν πήρε το μύνημά μου. Εν ολίγοις σκίζει το κινητό, αν έχεις dataplan (που τώρα είναι φτηνές) για να κατεβάζεις από το Android Market όποια εφαρμογή θέλεις.

 

Δεν έχει task manager, κατέβασα 3 από το Android Market.

Δεν έχει profiles, κατέβασα το Quickprofiles από το Market, και κάνει τη δουλειά του. (Οι εφαρμογές από το Market είναι δωρεάν). Ακόμα και κάμερα μπορείς να κατεβάσεις αν δεν σου αρέσει αυτή που έχει. Μόνο ραδιόφωνο FM δεν βρήκα να κατεβάσω, οπότε ίσως κάνω δουλειά με BT ακουστικά που να έχει ράδιο.

WM 5.0 -> WM 6.0 -> Symbian s60v3 -> UIQ3 -> Android 1.5 -> BB 4.5 -> Palm 5.4.9-> iPhone 3.1.2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το πήρα και εγώ την Πέμπτη και είμαι πραγματικά περήφανος για την επιλογή μου!

Έχω όμως μερικές ερωτήσεις-απορίες και θέλω τη βοήθειά σας: 1) Ξέρει κανείς αν γίνεται να δουλέψει το ξυπνητήρι ενώ το τηλέφωνο είναι κλειστό; 2)Δεν έχω βρει πουθενά μετρητές, ούτε εξερχομένων μηνυμάτων ούτε εξερχομένων κλήσεων ούτε απεσταλμένων MB. Έχει βρει κάποιος κάτι;; 3) Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω τις επαφές από το Nokia N95 στο Magic; 4)Tι είναι το root;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο να περάσω τις επαφές, γιατί με ΒΤ δεν γίνεται (κάνει μόνο για ήχο), το HTC Sync δεν αναγνωρίζει το κινητό, τα updated drivers για Windows XP δεν έκαναν τίποτα, και τέλος πέρασα τις επαφές από το Outlook σε csv στο Google και από εκεί στο κινητό. Δεν περάστηκαν όλα τα τηλέφωνα.

 

Εγώ με το HTC Sync πέρασα κανονικά επαφές. Αλλά δεν έβαλα το Sync που έχει μέσα η κάρτα μνήμης γιατί πρώτα το έψαξα στο internet και το κατέβασα και μετά είδα ότι το έχει η κάρτα :P

 

Αύριο θα κοιτάξω ποια έκδοση έχει η κάρτα μήπως αυτή που κατέβασα ειναι πιο καινούργια και παίζει καλύτερα οπότε και θα την ανεβάσω κάπου.

 

EDIT: Η ίδια έκδοση είναι και στην κάρτα 1.0.1 και αυτή που κατέβασα αλλά εμένα μου παίζει κανονικά χωρίς προβλήματα.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά επαφών λογικά παίζει και το google sync.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο μοντέλο μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς ελλείψεις έχει?

καταρχήν έχει ελληνικά?

οι εφαρμογές από το Android market είναι δωρεάν?

αν βρω εφαρμογές από το ιντερνετ θα μπορώ να τις περνάω στο κινητό ή γίνεται αποκλειστικά από το μάρκετ?

mp3 μπαίνουν σαν ήχοι κλήσης?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάρει..ακόμα...αλλά για αυτά που ρωτάς:

Δε νομίζω να έχει ελληνικό μενού. Βέβαια νομίζω "βλέπει" τα ελληνικά κανονικά. Επίσης κάποιος χρήστης του myphone έχει ανεβάσει εδώ στο forum ένα ελληνικό πληκτρολόγιο...κι από ότι έχω διαβάσει εδώ υπάρχει και στο market.

Οι εφαρμογές στο market είναι και free και paid. Θέλω να πιστεύω ότι λόγω open source θα υπάρχουν κια θα υπάρξουν πολλές free...

Έχω καταλάβει ότι υπάρχουν εφαρμογές στο μαρκετ (AppInstaller) που σου επιτρέπουν να κάνεις εγκατάσταση "εξωτερικών" εφαρμογών.

Για τα mp3 ας πει κάποιος που το έχει...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

και το voda και το cote είναι το ίδιο ακριβώς;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο μπαταρια πως παει...? το G1 εχει σοβαρα θεματακια... αυτο?

 

και το voda και το cote είναι το ίδιο ακριβώς;

 

Οχι ακριβως. Αυτο που δινει η Cosmote ειναι HTC Branded. Tης Vodafone ειναι Vodafone Branded, με λογοτυπα Vodafone και Google, αλλα και με διαφορετικη ROM

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό πληκτρολόγιο υπάρχει στο market free πολύ καλό.

 

Η μπαταρία τώρα που του κάνω πλήρης εκφορτίσεις - φορτίσεις (είμαι στον 2ο κύκλο) βγάζει άνετα 2 μέρες συνέχεια ανοιχτό με αρκετή χρήση HSDPA, wifi και ομιλία. Πιστεύω ότι κάποιος που δεν το 'σκίζει' θα βγάζει 3 μέρες.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...