Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν βλέπω να έχει radio...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν βλέπω να έχει radio...

 

Για τα Ελληνικά το γνωρίζω και έχω ήδη βάλει το πληκτρολόγιο. Απλά περιμένω ένα πληκτρολόγιο με δύο γλώσες όπου η γλώσσα γραφής θα αλάζει με το πάτημα ενός κουμπιού και όχι με παρατεταμένο πάτημα στην οθόνη και επιλογή input method. Όπως και να το κάνουμε είναι λίγο σπαστικό αυτό το σύστημα. Αν και προς το παρόν είναι αρκετά χρήσιμο:)

Τέλος ράδιο δεν έχει αν και νομίζω υπάρχουν πολλά handsfree που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Θα ξαναπώ πάντως για πολοστή φορα ότι το κινητό αξίζει μόνο αν έχει κάποιος data plan γιατί όλη η μαγεία του είναι ο τρόπος που αλληλεπιδρά με τα google aps.:D

Link to comment
Share on other sites

Μισό, η Voda θα φέρει την έκδοση με τα 288ΜΒ και η Cosmote με τα 192ΜΒ; Διότι αυτό αναφέρει το link που έστειλες :confused:

 

Μνήμη

ROM: 512 MB

RAM: 192 MB

 

Επίσης να επισημάνω, οτι η συσκευή πoυ δίνει η Cosmote είναι HTC branded (for obvious reasons!) και απο πίσω ΔΕΝ γράφει google phone...

 

http://www.pestaola.gr/cosmote-htc-magic-hands-on/

 

και για το λόγο του αληθές....

 

http://www.htc.com/www/product/magic/specification.html - Τηλεφωνο HTC (RAM: 288 MB)

http://www.htc.com/europe/product/magic/specification.html - Τηλεφωνο VODAFONE (RAM: 192 MB)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα απο το ebay την αγγλική vodafone έκδοση του HTC Magic και τώρα το περιμένω να ρθεί με το ταχυδρομείο. Μόλις το έχω θα σας πώ και εγώ με την σειρά μου πόση ram έχει το συγκεκριμένο μοντέλο και τις εντυπώσεις μου γενικά.

 

Γνωρίζει κανείς κατα πόσο το HTC Magic θα πάρει σαν update την έκδοση 2.0 (donut) του android όταν κυκλοφορίσει ή θα έρχετε μόνο στις νέες συσκευές που θα κυκλοφορήσουν?

Link to comment
Share on other sites

future proof :)

 

θα παίζει...

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Θα παιξει σίγουρα!

Το εχω αγορασει και εγω απο ebay, αλλα την HTC εκδοση και την περιμενω απο μερα σε μερα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η Cosmote το πουλάει κλειδωμένο; Ρωτάω γτ εγώ θα το πάρω από τη Cosmote, αλλά έχω σύνδεση Wind... Θα πρέπει να το ξεκλειδώσω δλδ;;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η Cosmote το πουλάει κλειδωμένο; Ρωτάω γτ εγώ θα το πάρω από τη Cosmote, αλλά έχω σύνδεση Wind... Θα πρέπει να το ξεκλειδώσω δλδ;;

 

Δεν ειναι κλειδωμενο.

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά έχει η htc έκδοση από την htc google?

 

καμία νομίζω. Η έκδοση HTC ειναι σιγουρα unlocked απο το εργοστάσιο. Η έκδοση Vodafone (τουλάχιστον για τις χώρες της Ευρωπης που εχει κυκλοφορήσει) ειναι locked για sim vodafone. Ουσιαστικά το κινητό βγαίνει σε 2 εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

καμία νομίζω. Η έκδοση HTC ειναι σιγουρα unlocked απο το εργοστάσιο. Η έκδοση Vodafone (τουλάχιστον για τις χώρες της Ευρωπης που εχει κυκλοφορήσει) ειναι locked για sim vodafone. Ουσιαστικά το κινητό βγαίνει σε 2 εκδόσεις.

 

Εμένα πάντως είναι βονταφον και το πήρα από Αγγλία αλλά είναι ξεκλείδωτο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως είναι βονταφον και το πήρα από Αγγλία αλλά είναι ξεκλείδωτο...

μηπως το πηρες unlocked απο ebay?

Link to comment
Share on other sites

μηπως το πηρες unlocked απο ebay?

 

Έδειχνε σφραγισμένο. Δεν παίρνω και όρκο όμως ότι δεν το είχαν ανοίξει και το είχαν ξεκλειδώσει. Πάντως αν και βόνταφον συσκευή το μόνο σημείο που αυτό φένεται είναι όταν το ανοίγεις και για 3 δεύτερόλεπτα φένεται το λογότυπο. Καμία διαφορά στο μενού και υπάρχει μόνο και μια εφαρμογή που λέγετε βόνταφον και δεν μπορείς να την κάνεις απεγκατάσταση. Αυτή η εφαρμογή απλός ανοίγει τον browser στην αρχική σελίδα της βονταφον.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην συσκευή από την cosmote το memtotal είναι 197144 οπότε έχει 288MB RAM.

 

Άντε καλοριζικό μου :D

 

Σύμφωνα με διάφορες πληροφορίες όλη η μνήμη (288ΜΒ) δεν είναι διαθέσιμη καθώς χρειάζεται κάποια μνήμη το radio και η GPU. Η μνήμη που απαιτείται για αυτά είναι περίπου 95 ΜΒ, οπότε δεν είναι περίεργη η τιμή memtotal που βρίσκεις με το /proc/meminfo. Αυτό που μου κάνει παρόλα αυτά ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι 197144/1024 =192.5234375, τιμή πολύ κοντά στα 192 ΜΒ. Πως είσαι σίγουρος ότι όντως η συσκευή έχει 288ΜΒ και απλά είναι διαθέσιμα τα 192 ( -95MB λόγω radio&GPU) και όχι ότι έχει 192, από τα οποία θα είναι διαθέσιμα τα 192-(περίπου)95 = 97ΜΒ RAM.

 

Καλορίζικο

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με διάφορες πληροφορίες όλη η μνήμη (288ΜΒ) δεν είναι διαθέσιμη καθώς χρειάζεται κάποια μνήμη το radio και η GPU. Η μνήμη που απαιτείται για αυτά είναι περίπου 95 ΜΒ, οπότε δεν είναι περίεργη η τιμή memtotal που βρίσκεις με το /proc/meminfo. Αυτό που μου κάνει παρόλα αυτά ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι 197144/1024 =192.5234375, τιμή πολύ κοντά στα 192 ΜΒ. Πως είσαι σίγουρος ότι όντως η συσκευή έχει 288ΜΒ και απλά είναι διαθέσιμα τα 192 ( -95MB λόγω radio&GPU) και όχι ότι έχει 192, από τα οποία θα είναι διαθέσιμα τα 192-(περίπου)95 = 97ΜΒ RAM.

 

Καλορίζικο

 

Γιατί τα 197MB που εμφανίζει είναι τα διαθέσιμα στον χρήστη *αφού* έχει δεσμεύσει για low level processes (gsm, framebuffer κλπ) περίπου 90MB.

 

Thanks

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τα manuals για τα 2 "διαφορετικα" τηλεφωνα...

 

Παραθετω τα παρακατω...

 

HTC version

 

Processor Qualcomm® MSM7200A™ 528 MHz

Platform Android™

Memory ROM: 512 MB

RAM: 288 MB

Dimensions (LxWxT) 113 x 55.56 x 13.65 mm (4.45 x 2.19 x 0.54 in)

Weight 116 g (4.09 ounces) with battery

 

 

Vodafone version

 

Processor Qualcomm® MSM7201A™ 528 MHz

Platform Android™

Memory ROM: 512 MB

RAM: 192 MB

Dimensions

(LxWxT)

113 x 55.56 x 13.65 mm (4.45 x 2.19 x 0.54 in)

Weight 116 g (4.09 ounces) with battery

 

οποιος θελει, μπορει να τα κατεβασει απο το htc.com/support

Το Manual της HTC ειναι πανω απο 200 σελιδες ενω της Vodafone μολις 108...

Link to comment
Share on other sites

το έχει δουλέψει κανένας το magic????

έχει κάποιος να μας πει τα θετικά και τα αρνητικά σε σύγκριση με το iphone????

είμαι μεταξύ των 2 αλλά δεν ξέρω που να γύρω :-)

Link to comment
Share on other sites

το έχει δουλέψει κανένας το magic????

έχει κάποιος να μας πει τα θετικά και τα αρνητικά σε σύγκριση με το iphone????

είμαι μεταξύ των 2 αλλά δεν ξέρω που να γύρω :-)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=237395&page=4

#53

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μεχρι τωρα οι εντυπωσεις μου ειναι πολυ καλες. Ειχα το iphone για καποιο διαστημα και το πουλησα - το μοναδικο κινητο που εχω πουλησει! Το magic δεν θα το πουλησω και αυτο τα λεει ολα. Λεπτομερειες θα γραψω τις επομενες μερες.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

το έχει δουλέψει κανένας το magic????

έχει κάποιος να μας πει τα θετικά και τα αρνητικά σε σύγκριση με το iphone????

είμαι μεταξύ των 2 αλλά δεν ξέρω που να γύρω :-)

 

και εγώ είμαι ανάμεσα στα 2. Βέβαια έχουν και διαφορά τιμής. 600+ το ένα, σχεδόν 500 το magic αν δεν κάνω λάθος .

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

moment_v

gbil

egoeimai

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ας ελπίσουμε να ρίξουν και λίγο τις τιμές!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετα από μια εβδομάδα συμβίωσης με το magic έχω να πω τα εξής!

  1. Μου λείπει ο αισθητήρας φωτός που ρύθμιζε αυτόματα την φωτεινότητα της οθόνης στο iphone
  2. Η μπαταρία με το 3G και το push ενεργοποιημένο είναι πολύ ανώτερη του Iphone
  3. Το Push email είναι απλά super
  4. Η κάμερα είναι αρκετά καλή και μπορείς με ένα κλίκ να ανεβάσεις βίντεο στο youtube και φωτογραφίες στο picasa
  5. Το συνδέεις με καλώδιο με τον υπολογιστή ή περνας την κάρτα μνήμης σε ένα card reader και βάζεις μέσα ότι θέλεις. Το κινητό τα βλέπει αμέσως.
  6. Γρήγορη απόκριση στις εντολές και πολύ καλή σε αίσθηση οθόνη
  7. Ζεστένεται λίγο αν το χρησιμοποιείς πολύ ώρα
  8. Ο browser που έχει είναι αρκετα καλός
  9. Ο email client για το gmail ειναι απλά τέλειος
  10. Τα MMS δουλέβουν άψογα
  11. Το δικό μου που ήρθε από αγγλία δεν έχει sim application toolkit. Το G1 που είχα το είχε κανονικά οπότε μάλλον σε επόμενη αναβάθμιση θα ξαναμπεί.

 

εεε... για πες και τιποτα αλλο και σε εμας που το περιμενουμε σαν ξερολουκουμο!

Με exchange μπορει να παιξει?

Εχει VPN client...???

Ξυπνητήρι καλό με mp3 παίζει ?

Αξιζει τον κοπο να βαλουμε τις beta εκδοσεις του Hero που κυκλοφορουν?

Ειναι γενικα ευκολο να κανεις root?

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...