Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσπαθω να κανω συγχρονισμο αλλα καθε φορα που παταω να κανει connect για συγχρονισμο και βγαζει μηνυμα οτι προσπαθει να βρει το htc Sync αυτο αποτυγχανει αν και περασα το προγραμμα απο τη καρτα μνημης

 

εχω απενεργοποιησει antivirus και firewall

 

καμια ιδεα?

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσπαθω να κανω συγχρονισμο αλλα καθε φορα που παταω να κανει connect για συγχρονισμο και βγαζει μηνυμα οτι προσπαθει να βρει το htc Sync αυτο αποτυγχανει αν και περασα το προγραμμα απο τη καρτα μνημης

 

εχω απενεργοποιησει antivirus και firewall

 

καμια ιδεα?

 

ευχαριστω

Το έπαθα και εγώ στο pc που έχω στο σπίτι. drivers πρέπει να είναι , γιατί στο γραφείο δουλεύει κανονικότατα.

Anyway εκεί που εχθές είχα απογοητευτεί με το κινητό (δεν μπορούσα να μπω στο market-τελικά τα κατάφερα) τώρα άλλαξα ριζικά γνώμη. Είναι φοβερό :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το SDK για windows έχει έναν φάκελο με drivers, για δοκιμάστε αυτούς μήπως είναι πιο καινούργιοι.

 

http://developer.android.com/sdk/1.5_r2/index.html

 

Για να τους βάλετε ενώ το έχετε συνδεδεμένο θα πάτε στο device manager και υπάρχει ξεχωριστή συσκευή my HTC ή κάτι τέτοιο. Δεξί κλικ, update drivers και βάζετε τον φάκελο με τους drivers του SDK.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

προγραμματα πλοηγησης υπαρχουν για το magic ?

 

Υποτίθεται ότι το Destinator 9 υποστηρίζει android - http://www.intrinsyc.com/docs/destinator/Destinator_Smartphones.pdf και έχει βγει αλλά δεν το βρίσκω πουθενά σαν προϊόν μέχρι και mail έστειλα στην εταιρία χθες και περιμένω απάντηση.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο σε όσους το πήραν!!

Δεν μπορώ και εγώ να κρύψω την ανυπομονησία μου να το δουλέψω καθώς περίμενα την στιγμή που θα βγει το πρώτο στην Ελλάδα, οπότε έχω μερικές γενικές αλλα και ειδικές ερωτήσεις αν μπορείτε να βοηθήσετε γιατί προβλέπετε αλλαγή τηλεφώνου στα κοντά..

 

1. Απο την στιγμή που είναι android και open source, αυτό σημαίνει οτι δεν είνα κλειδωμένο καθόλου σαν λειτουργικό; Δηλαδή μπορούμε να το κάνουμε κομμάτια και αμα το κολλήσουμε ας πούμε να του περάσουμε την αρχική rom; Όσα είναι (αν είναι) κλειδωμένα, είναι κλειδωμένα απο τον κατασκευαστή, το λειτουργικό ή τον πάροχο; :)

2. Για τους ίδιους λόγους, φαντάζομαι οτι μπορούμε να περάσουμε οποιαδήποτε εφαρμογή θέλουμε, εντός ή εκτός του μάρκετ;

3. Επειδή έχω χαζέψει με τόσα κινητά και δυνατότητες, όταν λέμε GPS έχει πρόγραμμα πλοήγησης, ή απλά στίγματος; Μπορείς δηλαδή να δώσεις διεύθυνση και να σου μιλάει στροφή στροφή; Αν όχι, φαντάζομαι οτι ήδη ετοιμάζονται..

4. Φαντάζομαι οτι μπορούμε να φτιάξουμε και δικές μας εφαρμογές επειδή είναι ανοιχτό; (developer ντε..)

5. Όσοι το έχετε ήδη, απαντώντας ειλικρινά (και όχι ενθουσιαμένοι - δύσκολο, ξέρω) τι εντυπώσεις σας άφησε; Ταχύτητα, λήψη, μικρόφωνο, ηχείο, δόνηση;

6. Είναι εύκολο γενικά να προσαρμόσεις την αρχική οθόνη όπως την θες ή όλο και όλο έχει 5-6 ρυθμίσεις;

7. Ο κατάλογος επιτρέπει ελληνικό sorting; Δηλαδή να πατήσεις Α-Β-Γ και να δείξει τα ονόματα απο Γ ή τα βάζει όλα μαζί κάτω απο τα υπόλοιπα με αγγλικούς χαρακτήρες;

8. sms 160 χαρακτήρες κανονικά; :)

9. Μπαταρία;

10. Πρόγραμμα για να συνδέεσε σε samba shares υπάρχει;

11. Τα περισσότερα προγράμματα είναι δωρεάν ή όπως θελήσουν οι προγραμματιστές, αν θέλουν χρεώνουν αν θέλουν όχι; στο μάρκετ εννοώ.

12. Παίρνει κανονικά ακουστικά ή μόνο τα δικά του ή αντάπτορες...;

13. Είναι 3g και για βίντεο κλήση; :)

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα την έχω πατήσει με πολλά τηλέφωνα σε συγκεκριμένες λειτουργίες.. Προσωπικά η κάμερα δεν με ενδιαφέρει καθόλου μιας και θα την χρησιμοποιήσω ελάχιστα.. Πέρα απο τις παραπάνω ερωτήσεις, φαντάζομαι οτι οποιαδήποτε νέα έκδοση του λειτουργικού "περνιέται" μανίσια όπως είναι και στο τηλέφωνο αυτό όπως και σε όλα τα android, ή η κάθε εταιρία διαμορφώνει το λειτουργικό στο δικό της τηλέφωνο (δηλαδή... μόνο οι χομπίστες μας σώζουν σε αυτή την περίπτωση); Θέλω να πω είναι σαν τις αναβαθμίσεις του iphone ή με όποιο λειτουργικό (έκδοση) το πήρες, με αυτήν δουλεύει, εκτός απο τις φιλότιμες rom των διάφορων ικανότατων φίλων που κυκλοφορούν εδώ και εκεί;

 

Αν τα περισσότερα απο τα παραπάνω είναι όπως τα φαντάζομαι εγώ... ΕΦΥΓΑ!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

1. Τελείως ξεκλείδωτο είναι μόνο το developer model της Google, το οποίο είναι σαν το T-Mobile G1.

2. Μπορείς να εγκαταστήσεις και εφαρμογές εκτός του Android Market, αν πας στις ρυθμίσεις (Settings - Application settings - Unknown sources) και τσεκάρεις το αντίστοιχο κουτάκι.

3. GPS είναι ένα υποσύστημα που σου δίνει το στίγμα σου. Η πλοήγηση είναι ένα από τα πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις με αυτό. Υπάρχει και δωρεάν πρόγραμμα, το AndNav 2 το οποίο παρέχει πλοήγηση, απαιτεί όμως χρήση του internet και χρησιμοποιεί χάρτες του openstreetmap, οι οποίοι δεν έχουν λεπτομέρεια στην Ελλάδα. Αλλιώς θα πρέπει να περιμένεις να κυκλοφορήσουν στην Ελλάδα τα αντίστοιχα προγράμματα. Στην Αμερική κυκλοφορούν ήδη.

4. Πολλοί από εδώ μέσα έχουν φτιάξει ήδη εφαρμογές για το android. Η δημιουργία εφαρμογών είναι πραγματικά πολύ εύκολη.

5. Οι ενστάσεις μου είναι η εξής μία. Η μπαταρία κρατάει μόνο μιάμιση μέρα. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό.

6. Μπορείς να προσθέσεις shortcuts, widgets, wallpapers και γενικά είναι πολύ customisable.

7. Υποστηρίζει κανονικά sorting στα ελληνικά.

11. Όπως θελήσουν οι προγραμματιστές. Πάρα πολλά είναι free.

12. Θέλει αντάπτορα το συγκεκριμένο.

13. Δεν έχει κάμερα για βιντεοκλήση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αν όμως όπως λες τελείως ξεκλείδωτο είναι μόνο εκείνο το συγκεκριμένο μοντέλο, τι ακριβώς παραμένει κλειδωμένο στα κανονικά σαν το magic, απο τη στιγμή που μπορείς να βάλεις όποια εφαρμογή θέλεις απο όπου θέλεις; Το κυριότερο φυσικά απο όλα όσα ρώτησα είναι το τι γίνεται με κάθε νέα έκδοση του λειτουργικού. Την περνάμε δωρεάν και απροβλημάτιστα ή... πατέντες; :)

Link to comment
Share on other sites

Τα επίσημα updates βγαίνουν κανονικά από την HTC, ή από τον πάροχο μέσω OTA, αν μιλάμε για branded συσκευή. Βέβαια άμα κάνεις μια βόλτα στο xda-developers μπορείς να βρείς πειραγμένα roms τα οποία μπαίνουν με λίγο περισσότερη δυσκολία.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο?

 

πως μπορω να δω την mac adress του κινητου sto wifi?

 

να ρωτησω κατι?

 

για τα μηνυματα ξερετε κανα προγραμμα που να διαχωριζει τα εισερχομενα απο τα εξερχομενα τα προχειρα κτλ?

 

ευχαριστω

 

 

Στην περιπτωση που θελεις να προσθεσεις κατι στο μηνυμα σου,

χρησιμοποιησε την http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο?

 

πως μπορω να δω την mac adress του κινητου sto wifi?

 

Μπορείς να την δεις γραμμένη πάνω στο κουτί, ή από το μενού του ρούτερ σου, ή Settings-->About Phone-->Status

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση που έχω. Θέλω να περάσω δικά μου wallpaper που βρήκα απο το internet στη συσκευή. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό?

 

Στο zedge.net έβγαλε wallpapers 320X480. Ομως, για να κυλάει ομαλά το wallpaper στις 3 οθόνες, πρέπει να είναι 640Χ480. Εψαξα στο google για μεγάλες εικόνες, και άλλαξα τις διαστάσεις με paint shop.

Στην αρχική οθόνη, πατάς Menu-wallpaper-pictures (αν αυτή ήταν η ερώτησή σου.)

WM 5.0 -> WM 6.0 -> Symbian s60v3 -> UIQ3 -> Android 1.5 -> BB 4.5 -> Palm 5.4.9-> iPhone 3.1.2
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι το Destinator 9 υποστηρίζει android - http://www.intrinsyc.com/docs/destinator/Destinator_Smartphones.pdf και έχει βγει αλλά δεν το βρίσκω πουθενά σαν προϊόν μέχρι και mail έστειλα στην εταιρία χθες και περιμένω απάντηση.

 

http://www.intrinsyc.com/os_expertise/android.aspx

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοώ δεν το βρίσκω να το πουλάνε πουθενά ή έστω download σαν trial σαν οτιδήποτε.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω συγχρονισμο αλλα καθε φορα που παταω να κανει connect για συγχρονισμο και βγαζει μηνυμα οτι προσπαθει να βρει το htc Sync αυτο αποτυγχανει αν και περασα το προγραμμα απο τη καρτα μνημης

 

εχω απενεργοποιησει antivirus και firewall

 

καμια ιδεα?

 

ευχαριστω

 

τελικα μετα παο πολλες ωρες ασχολιας κατεληξα οτι σε windows xp με sp3 δε μπορει το κινητο να ενεργοποιησει το htc Sync. το δοκιμασα σε 2 διαφορετικα μηχανηματα

 

σε windows vista δουλευει κανονικα αν και στο ενα λαπτοπ αναγκαστηκα να βαλω office 2003 απο 2007 γτ ειχε προβλημα το outlook 2007 και κολλουσε συνεχεια

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα παο πολλες ωρες ασχολιας κατεληξα οτι σε windows xp με sp3 δε μπορει το κινητο να ενεργοποιησει το htc Sync. το δοκιμασα σε 2 διαφορετικα μηχανηματα

 

σε windows vista δουλευει κανονικα αν και στο ενα λαπτοπ αναγκαστηκα να βαλω office 2003 απο 2007 γτ ειχε προβλημα το outlook 2007 και κολλουσε συνεχεια

 

Windows xp sp3 έχω με office 2007 και παίζει μια χαρά το sync ;)

 

Κάτι άλλο θα φταίει.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

με το bluetooth ξερετε τι παιζει;

 

εννοω οτι προσπαθω να στειλω ενα αρχειο απο ενα κινητο στο αλλο πχ αρχειο ηχου και δεν μεταφερεται, γραφει αποτυχια αποστολης

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

και για την ΗΠΑ εκδοση... http://www.neowin.net/news/main/09/06/23/htc-magic-heading-to-t-mobile-as-mytouch-3g

 

Δεν εχει κανεις απαντησει για τους 160 χαρακτηρες με Ελληνικο πληκτρολογιο...? παιζει?

Link to comment
Share on other sites

και για την ΗΠΑ εκδοση... http://www.neowin.net/news/main/09/06/23/htc-magic-heading-to-t-mobile-as-mytouch-3g

 

Δεν εχει κανεις απαντησει για τους 160 χαρακτηρες με Ελληνικο πληκτρολογιο...? παιζει?

 

απο τη λιγη χρηση που του εχω κανει μεριεκς ωρες το εχω δεν εχει δυνατοτητα για 160 χαρακτηρες νομιζω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Αν πάτε στην σελίδα του developer του πληκτρολογίου θα δείτε ότι σε επόμενη έκδοση θα βγάλει να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες απλά τώρα σε επικοινωνία που είχα μαζί του έχει ένα πρόβλημα με το pc του και θα καθυστερήσει η επόμενη έκδοση.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος ν εξηγησει τι ειναι το cupcake και αν το κινητο το εχει ηδη?

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος ν εξηγησει τι ειναι το cupcake και αν το κινητο το εχει ηδη?

 

ευχαριστω

 

cupcake είναι η κωδική ονομασία του android v1.5 οπότε το έχει ;)

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

με το bluetooth ξερετε τι παιζει;

 

εννοω οτι προσπαθω να στειλω ενα αρχειο απο ενα κινητο στο αλλο πχ αρχειο ηχου και δεν μεταφερεται, γραφει αποτυχια αποστολης

 

Προς το παρόν είναι κλειδωμένο για απιστολή αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...