Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.htcsource.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=30&Itemid=51&PHPSESSID=365f4a94ff8b9ffb3912fffc2787d08a

 

δειτε αυτη τη φημη....

λεει οτι ειναι πιθανο να παρουμε OTA το android 2.0 βεβαια αν με ρωτατε εγω προσωπικα δυσπιστω παρα πολυ με αυτο αν θα γινει οντως....

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ήδη πληροφορία από την καναδέζικη Rogers για android 2.1 στο Magic στα μέσα του χρόνου. Κάτι αντίστοιχο διάβασα και για μια αυστριακή εταιρεία κινητής, που θα δώσει στους χρήστες της update για το Magic με το android 2.1.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?

 

τι σχεση εχει η εταιρεια κινητης τηλεφωνιας με το καθεαυτο λογισμικο του κινητου;

 

εννοω οτι το μονο που πρεπει να τους απασχολει ειναι οτι δουλευει το κινητο στο δικτυο τους 100% με κλησεις και sms και ιντερνετ.

 

το πιο λογιμσικο θα τρεχει η συσκευη δεν αφορα την HTC στο καναδα και μονο?

δλδ αν ειναι να εχει πιεστει καποιος τοτε θα πρεπει να ειναι η HTC. ετσι δεν ειναι;

 

γτ με αυτη την λογικη εμεις ποιον πρεπει να πιεσουμε?

 

εκτος αν δεν καταλαβα καλα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδρομητές της Rogers έχουν να κάνουν με τη Rogers και όχι με την HTC, γιατί από αυτήν προμηθεύτηκαν το τηλέφωνο. Με αυτή τη λογική οι πελάτες πιέζουν τη Rogers και αυτή με τη σειρά της την HTC. Για τον ίδιο λόγο στην Ελλάδα έχει κυκλοφορήσει update για το Magic όσων το έχουν αγοράσει από τη Vodafone (που μπορεί να πιέσει την HTC), ενώ οι υπόλοιποι περιμένουμε (και μάλλον θα περιμένουμε πολύ ακόμα) για το συγκεκριμένο update.

 

Ξέρεις καλά ότι πάρα πολλοί σε αυτό το forum που δραστηροποιούνταν και στο forum της ACE, έχουν επικοινωνήσει απευθείας με την HTC. Είδες να συμβαίνει κάτι προς την κατεύθυνση της έκδοσης update; Εσύ ως ανεξάρτητος πελάτης δεν μπορείς να πιέσεις άμεσα την HTC.

 

Ακόμη κι αν πεις ότι δεν πρόκειται να αγοράσεις άλλη φορά HTC, η διαφορά για την εταιρεία θα είναι μικρή, γιατί οι δυσαρεστημένοι πελάτες είναι σχετικά λίγοι. Πόσοι έχουμε Magic στην Ελλάδα; Πόσοι από εμάς θα αντισταθούν στον πειρασμό να αγοράσουν το επόμενο HTC κινητό που θα βγει; Αν δυσφημίσεις την HTC, πόσους μπορείς να επηρεάσεις αποφασιστικά και να μην αγοράσουν κινητό από αυτή την εταιρεία (υποθέτω ότι δε θα γίνει και στόχος ζωής να καταστρέψεις την HTC :)); Με όσους περιορισμούς κι αν υπάρχουν στην αγορά ενός branded κινητού (πχ Rogers ή Vodafone) η θέση ισχύος που έχουν αυτές οι εταιρείες σε σχέση με τον μεμονωμένο αγοραστή μπορεί να προσφέρει πλεονεκτήματα, όπως η εν λόγω αναβάθμιση σε 2.1.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι επίσημες ROMs της HTC για το Magic είναι με Android 1.5. Για να βάλεις 1.6 θα πρέπει να καταφύγεις σε custom ROM.

 

Σχετικά με την αναβάθμιση, υπάρχει ενδεχόμενο να μην μπορείς να την κατεβάσεις, εάν το κινητό σου είναι αγορασμένο στην Ελλάδα. Εάν μπορείς να την κατεβάσεις και την εγκαταστήσεις, πιθανότατα θα διορθωθούν κάποια bugs στο κινητό, χωρίς όμως να δεις άμεσα κάτι.

 

Φυσικά, με την εγκατάσταση της καινούριας ROM αναβαθμίζεται και το SPL, γεγονός που καθιστά δύσκολη, όχι όμως αδύνατη, την εγκατάσταση κάποιας custom ROM. Αυτό για την περίπτωση που αλλάξεις γνώμη και θελήσεις να δοκιμάσεις κάτι καινούριο.

 

 

 

Απ' όσα έχω διαβάσει σχετικά με τις μπαταρίες λιθίου, καλό είναι πριν χρησιμοποιηθούν να φορτιστούν πλήρως. Μετά πρέπει να γίνουν 2-3 κύκλοι πλήρους φόρτισης-αποφόρτισης (~20-30%), για να μπορέσει η μπαταρία να αποδώσει όλη της τη δυναμικότητα.

Ευχαριστώ πολύ vman!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το SPL που έχεις. Εάν έχεις βάλει το τελευταίο update από τη Vodafone, θα έχεις το 1.33.0014 SPL, το οποίο είναι perfected. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να πειράξεις πολλά πράγματα. Ωστόσο, υπάρχει λύση. Μπορείς να φτιάξεις μια goldcard και να κάνεις downgrade σε engineering SPL και από εκεί και πέρα μπορείς να περάσεις την CursorSense ή οποιαδήποτε άλλη ROM θέλεις.

 

Μια δεύτερη λύση (χωρίς goldcard), την οποία δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν ενέχει κάποιο σοβαρό ρίσκο υπάρχει εδώ. Το πολύ πολύ να μη δουλέψει και να χρειαστεί να καταφύγεις στη goldcard.

 

Λοιπόν, η δεύτερη λύση δεν δούλεψε οπότε ξεκίνησα για goldcard.

Ολοκλήρωσα τη διαδικασία δημιουργίας της goldcard (λογικά με επιτυχία).

Από εδώ και πέρα τι κάνω? Ακολουθώ τα βήματα "επαναφορά SPL" και μετά βάζω την cursorsense?

Να σημειώσω πως δεν μπορώ να κάνω nanroid backup. Κανονικά πρέπει να κάνω το nandroid backup πριν προχωρήσω στην επαναφορά του spl ή μετά??

Έχω χαθεί λίγο, sorry...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Βρες το SPL και τον τύπο του κινητού σου (32A ή 32B) που έχεις τώρα πατώντας, ενώ το κινητό σου είναι κλειστό, το πλήκτρο Back και Power. Θα δεις στην οθόνη αυτές τις πληροφορίες:

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H <-- κινητό 32A ή 32B

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000) <-- SPL

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

 

Διάβασα το αρχικό post που με είχες ρωτήσει για την CursorSense. Αν και δεν αναφέρεις κάτι, υποθέτω ότι ακολούθησες τον οδηγό μου, για να περάσεις τη Vodafone ROM (χωρίς Goldcard). Σε αυτή την περίπτωση το SPL σου είναι 1.33.2009 και το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τον οδηγό για την CursorSense αφού βεβαιωθείς ότι το κινητό σου είναι 32A. Εάν δεν είναι 32A, δεν μπορείς να εγκαταστήσεις την CursorSense ή οποιαδήποτε άλλη ROM που προορίζεται αποκλειστικά για 32Α κινητά.

 

Αν το SPL σου είναι το 1.33.0014, υποθέτω ότι το κινητό σου είναι από τη Vodafone, γιατί δε θα μπορούσες να βάλεις το επίσημο update χωρίς goldcard την οποία μου είπες ότι έφτιαξες τώρα. Σε αυτή την περίπτωση και εφόσον το κινητό σου είναι 32Α ακολουθείς το κομμάτι του οδηγού μου με τίτλο "Επαναφορά SPL". Εάν θέλεις να βάλεις την CursorSense, παρέλειψε το βήμα 5 του οδηγού μου και προχώρησε στην εγκατάσταση engineering SPL, για να μπορέσεις αργότερα να αλλάξεις το radio και το SPL που χρειάζεται η συγκεκριμένη ROM. Εάν θέλεις να βάλεις οποιαδήποτε άλλη ROM, δε χρειάζεται να αλλάξεις radio και γι'αυτό δεν είναι απαραίτητο να βάλεις engineering SPL, οπότε και ακολουθείς τον οδηγό κατά γράμμα.

 

Σχετικά με το nandroid backup, πρέπει να το κάνεις πριν αλλάξεις SPL. Είναι προαιρετικό βήμα, που έχει ως σκοπό να μπορέσεις να επαναφέρεις το κινητό σου στην κατάσταση που είναι πριν βάλεις άλλη ROM. Σου βγάζει κάποιο μήνυμα, όταν πας να κάνεις backup;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.....

προσπαθούσα χτες να περάσω το Sygic Mobile Maps. αλλά δεν μου βλέπει τους χάρτες. μήπως το έχει βάλει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Σκέφτομαι να το πάρω και αν θέλετε να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες.

Έχει καλή απόκριση η οθόνη του στο touch;

Μπαίνει garmin;

πόσο κρατάει η μπαταρία;

φορτίζει με φορτιστή mini usb;

μπορώ να βλέπω τα mail μου με πρόγραμμα όπως το mailforexchange που έχω στο nokia;

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Σκέφτομαι να το πάρω και αν θέλετε να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες.

Έχει καλή απόκριση η οθόνη του στο touch;

Μπαίνει garmin;

πόσο κρατάει η μπαταρία;

φορτίζει με φορτιστή mini usb;

μπορώ να βλέπω τα mail μου με πρόγραμμα όπως το mailforexchange που έχω στο nokia;

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

καλήμερα.... κοίτα είναι μια καλή επιλογή. βέβαια αν θέλεις να διαθέσεις κάτι παραπάνω μπορείς να πάρεις κάτι ποιο εξελιγμένο απο θέμα wardware!

οσο για τις ερωτησεις σου.

1. ναι έχει πολύ καλή απόκριση η οθόνη

2. για το garmin δεν ξέρω αλλά έχει κάποια άλλα (nDRIVE, Copilot...)

3. εξαρτάτε την χρήση 1-1.5 μέρα μου κρατάει εμένα με μόνιμα ανοικτό wifi και GPS

4 ναι

5 έχει προγράμματα....

Link to comment
Share on other sites

Βρες το SPL και τον τύπο του κινητού σου (32A ή 32B) που έχεις τώρα πατώντας, ενώ το κινητό σου είναι κλειστό, το πλήκτρο Back και Power. Θα δεις στην οθόνη αυτές τις πληροφορίες:

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H <-- κινητό 32A ή 32B

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000) <-- SPL

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

 

Διάβασα το αρχικό post που με είχες ρωτήσει για την CursorSense. Αν και δεν αναφέρεις κάτι, υποθέτω ότι ακολούθησες τον οδηγό μου, για να περάσεις τη Vodafone ROM (χωρίς Goldcard). Σε αυτή την περίπτωση το SPL σου είναι 1.33.2009 και το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τον οδηγό για την CursorSense αφού βεβαιωθείς ότι το κινητό σου είναι 32A. Εάν δεν είναι 32A, δεν μπορείς να εγκαταστήσεις την CursorSense ή οποιαδήποτε άλλη ROM που προορίζεται αποκλειστικά για 32Α κινητά.

 

Αν το SPL σου είναι το 1.33.0014, υποθέτω ότι το κινητό σου είναι από τη Vodafone, γιατί δε θα μπορούσες να βάλεις το επίσημο update χωρίς goldcard την οποία μου είπες ότι έφτιαξες τώρα. Σε αυτή την περίπτωση και εφόσον το κινητό σου είναι 32Α ακολουθείς το κομμάτι του οδηγού μου με τίτλο "Επαναφορά SPL". Εάν θέλεις να βάλεις την CursorSense, παρέλειψε το βήμα 5 του οδηγού μου και προχώρησε στην εγκατάσταση engineering SPL, για να μπορέσεις αργότερα να αλλάξεις το radio και το SPL που χρειάζεται η συγκεκριμένη ROM. Εάν θέλεις να βάλεις οποιαδήποτε άλλη ROM, δε χρειάζεται να αλλάξεις radio και γι'αυτό δεν είναι απαραίτητο να βάλεις engineering SPL, οπότε και ακολουθείς τον οδηγό κατά γράμμα.

 

Σχετικά με το nandroid backup, πρέπει να το κάνεις πριν αλλάξεις SPL. Είναι προαιρετικό βήμα, που έχει ως σκοπό να μπορέσεις να επαναφέρεις το κινητό σου στην κατάσταση που είναι πριν βάλεις άλλη ROM. Σου βγάζει κάποιο μήνυμα, όταν πας να κάνεις backup;

 

Σχετικά με το nandroid: Πατάω έναρξη και στην αναζήτηση πατάω cmd

Μου βγάζει το τερματικό.

Πληκτρολογώ: "cd C:\AndroidSDK\tools"

Μου ανοίγει τον κατάλογο

Πληκτρολογώ: "fastboot boot recovery.img"

και μου βγάζει μήνυμα: "downloading 'boot.img'... FAILED <remote: not allow>"

 

Αν δεν κάνω nandroid backup δεν θα μπορέσω να ξαναπεράσω αυθεντική ρομ? Δεν με ενδιαφέρει να ξαναγίνει το κινητό έτσι όπως ήταν. Ούτε εφαρμογές κλπ με ενδιαφέρουν να κρατήσω. Απλά με ενδιαφέρει αν θελήσω να ξαναγυρίσω στην εγγύηση και στον "ισιο δρομο" της htc να μπορώ να το κάνω σε περίπτωση που δε με βολέψουν οι custom roms.

 

Το κινητό το πήρα από vodafone και βιάστηκα να κάνω την αναβάθμηση πριν της VR χωρίς τον οδηγό σου (βλακεία μου...)

Τα στοιχεία είναι:

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0014 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.23.18

Sep 2 2009, 17:42:56

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει η δεύτερη υπόθεση που έκανα. Δηλαδή, το κινητό είναι της Vodafone. Το "downloading 'boot.img'... FAILED <remote: not allow>" που σου βγάζει οφείλεται στο 1.33.0014 SPL το οποίο είναι perfected.

 

Αν έχεις φτιάξει σωστά την goldcard, τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα. Επαναλαμβάνοντας από το προηγούμενο post μου, ακολουθείς το κομμάτι του οδηγού μου με τίτλο "Επαναφορά SPL". Εάν θέλεις να βάλεις την CursorSense, παρέλειψε το βήμα 5 του οδηγού και προχώρησε στην εγκατάσταση engineering SPL, για να μπορέσεις αργότερα να αλλάξεις το radio και το SPL που χρειάζεται η συγκεκριμένη ROM. Εάν θέλεις να βάλεις οποιαδήποτε άλλη ROM, δε χρειάζεται να αλλάξεις radio και γι'αυτό δεν είναι απαραίτητο να βάλεις engineering SPL (αν και θα χρειαστεί, σε περίπτωση που θέλεις να επανέλθεις στη ROM της Vodafone), οπότε και ακολουθείς τον οδηγό κατά γράμμα.

 

Δε χρειάζεται να κάνεις nandroid backup. Έχεις το update της Vodafone με το οποίο ανά πάσα στιγμή μπορείς να επαναφέρεις το κινητό σου στη ROM που έχεις τώρα, χωρίς να έχει αλλάξει το παραμικρό.

 

Για να επαναφέρεις τη ROM της Vodafone:

1η περίπτωση -> δεν έχεις αλλάξει radio

Εγκαθιστάς engineering SPL (εάν δεν το έχεις κάνει αρχικά) και στη συνέχεια τρέχεις το αρχείο που κατέβασες από τη Vodafone, για να κάνεις την αναβάθμιση.

 

2η περίπτωση -> έχεις αλλάξει radio (έχεις εγκαταστήσει την CursorSense)

Θα πρέπει να επιστρέψεις σε προηγούμενο radio και στη συνέχεια τρέχεις το αρχείο που κατέβασες από τη Vodafone, για να κάνεις την αναβάθμιση.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις είδα μια αρκετά ενδιαφέρον εφαρμογή μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή?

είδα επίσης οτι κυκλοφόρησε και flash player.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει η δεύτερη υπόθεση που έκανα. Δηλαδή, το κινητό είναι της Vodafone. Το "downloading 'boot.img'... FAILED <remote: not allow>" που σου βγάζει οφείλεται στο 1.33.0014 SPL το οποίο είναι perfected.

 

Αν έχεις φτιάξει σωστά την goldcard, τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα. Επαναλαμβάνοντας από το προηγούμενο post μου, ακολουθείς το κομμάτι του οδηγού μου με τίτλο "Επαναφορά SPL". Εάν θέλεις να βάλεις την CursorSense, παρέλειψε το βήμα 5 του οδηγού και προχώρησε στην εγκατάσταση engineering SPL, για να μπορέσεις αργότερα να αλλάξεις το radio και το SPL που χρειάζεται η συγκεκριμένη ROM. Εάν θέλεις να βάλεις οποιαδήποτε άλλη ROM, δε χρειάζεται να αλλάξεις radio και γι'αυτό δεν είναι απαραίτητο να βάλεις engineering SPL (αν και θα χρειαστεί, σε περίπτωση που θέλεις να επανέλθεις στη ROM της Vodafone), οπότε και ακολουθείς τον οδηγό κατά γράμμα.

 

Δε χρειάζεται να κάνεις nandroid backup. Έχεις το update της Vodafone με το οποίο ανά πάσα στιγμή μπορείς να επαναφέρεις το κινητό σου στη ROM που έχεις τώρα, χωρίς να έχει αλλάξει το παραμικρό.

 

Για να επαναφέρεις τη ROM της Vodafone:

1η περίπτωση -> δεν έχεις αλλάξει radio

Εγκαθιστάς engineering SPL (εάν δεν το έχεις κάνει αρχικά) και στη συνέχεια τρέχεις το αρχείο που κατέβασες από τη Vodafone, για να κάνεις την αναβάθμιση.

 

2η περίπτωση -> έχεις αλλάξει radio (έχεις εγκαταστήσει την CursorSense)

Θα πρέπει να επιστρέψεις σε προηγούμενο radio και στη συνέχεια τρέχεις το αρχείο που κατέβασες από τη Vodafone, για να κάνεις την αναβάθμιση.

 

Σορυ που σε κουράζω (άγαλμα πρέπει να σου στήσω μάλλον...)

 

Λοιπόν ακολουθώ τη διαδικασία αλλά για επαναφορά SPL, έβαλα μέσα την goldcard, μπήκα σε HBOOT mode, γέμισε η μπάρα που περιγράφεις κανονικά αλλά όταν μπήκα σε fastboot mode για να φορτώσω τη recovery ROM του Amon_RA αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα (μου βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα...)

 

Σημειώνω πως στο fastbootmode τα στοιχεία του κινητού (spl κλπ) είναι πάλι τα ίδια ακριβώς όπως τα περιγράφω παραπάνω. Δεν θα έπρεπε να έχει αλλάξει κάτι με την goldcard? Πάντως το κινητό το άνοιξα και δουλεύει κανονικά όπως πριν...

 

Α επίσης στο ΗΒΟΟΤ αφού πάτησα το κουμπί τερματισμός κλήσης, το κινητό δεν έκλεισε, έβγαλα ξερά την μπαταρία όπως αν κατάλαβα καλά προτείνεις τον οδηγό σου.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που κάνεις είναι σωστή. Αν είχε γίνει η αλλαγή, θα μπορούσες να κλείσεις το κινητό κανονικά με το κουμπί τερματισμός κλήσης (αν και πρέπει να βγάλεις την μπαταρία, όπως γράφω κι έκανες) και φυσικά στο fastboot θα έβλεπες το καινούριο SPL. Στη φάση του HBOOT, αν και με σχετικά γρήγορο ρυθμό, βγαίνουν μηνύματα σχετικά με τη διαδικασία. Αν προλάβεις να δεις τι βγάζει, πες το μου. Ουσιαστικά στο HBOOT ψάχνει την κάρτα για συγκεκριμένα αρχεία, ώστε να τα κάνει flash στο κινητό. Το sappimg.zip είναι το τελευταίο που αναζητά (για τα υπόλοιπα θα βγάζει ένα μήνυμα "... not found" ή κάπως έτσι).

 

Έχει μεγάλη σημασία το μόνο αρχείο στην goldcard να είναι αυτό που έχω στο blog και το όνομά του να είναι sappimg.zip. Οτιδήποτε άλλο, απλά δε θα δουλέψει. Εάν έχεις ακολουθήσει τον οδηγό μου κατά γράμμα και δε δούλεψε, πιθανότατα δεν έχει φτιαχτεί σωστά η goldcard και θα χρειαστεί να την ξαναφτιάξεις. Εάν έχεις μια άλλη SD δοκίμασε με εκείνη. Είναι γνωστό ότι κάποιες δε δουλεύουν.

 

ΥΓ: Την πρώτη φορά που έφτιαξα τη δική μου goldcard δε δούλεψε. Είναι σχετικά περίπλοκη διαδικασία κι αν σου ξεφύγει ακόμη κι ένας χαρακτήρας δεν πρόκειται να δουλέψει. Επίσης, εάν δοκίμασες τη σελίδα για το reverse string ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις και με το QMAT.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μόλις είδα μια αρκετά ενδιαφέρον εφαρμογή μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή?

είδα επίσης οτι κυκλοφόρησε και flash player.

 

μόλις είδα και αυτή την ROM, την έχει δει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα και αυτή την ROM, την έχει δει κανείς?

 

Είναι σχετικά παλιά ROM και όχι ιδιαίτερα πετυχημένο port Hero ROM (απ' όσο είχα καταλάβει από σχόλια που είχα διαβάσει).

 

Εν τω μεταξύ, κυκλοφόρησε update για την CursorSense η οποία πλέον φτάνει στην έκδοση 1.0 RC2. Από εδώ και πέρα δε θα υπάρξει προσθήκη νέων χαρακτηριστικών, αλλά μόνο bug fixes. Μπορείτε να διαβάσετε για τις προσθήκες, αλλά και τον τρόπο, για να την εγκαταστήσετε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά παλιά ROM και όχι ιδιαίτερα πετυχημένο port Hero ROM (απ' όσο είχα καταλάβει από σχόλια που είχα διαβάσει).

 

Εν τω μεταξύ, κυκλοφόρησε update για την CursorSense η οποία πλέον φτάνει στην έκδοση 1.0 RC2. Από εδώ και πέρα δε θα υπάρξει προσθήκη νέων χαρακτηριστικών, αλλά μόνο bug fixes. Μπορείτε να διαβάσετε για τις προσθήκες, αλλά και τον τρόπο, για να την εγκαταστήσετε εδώ.

 

Σήμερα άρχισε η cursorsense και να σερνετε λίγο. Χτες μου έκανε μια επανεκκίνηση μετά είχε μια μαύρη οθόνη για περίπου μίση ώρα. Σε εσάς κάνει τέτοια?

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς τι γίνεται με κάτι θεμματα που κυκλοφορούν στο market.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άρχισε η cursorsense και να σερνετε λίγο. Χτες μου έκανε μια επανεκκίνηση μετά είχε μια μαύρη οθόνη για περίπου μίση ώρα. Σε εσάς κάνει τέτοια?

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς τι γίνεται με κάτι θεμματα που κυκλοφορούν στο market.

 

Απ'ότι βλέπω σήμερα βγήκε update RC2.

 

Εγώ την εγκατέστησα χθες με την υπερπολύτιμη βοήθεια του vman τον οποίο δεν έχω λόγια για να ευχαριστήσω!!! Είχα κάνει το update της vodafone (που να μην έσωνα) και όπως καταλαβαίνετε τα πράγματα ήταν λίγο πιο δύσκολα

 

Μέχρι στιγμής έχω ενθουσιαστεί. Είναι σα να πήρα καινούριο κινητό και μου φαίνετε πιο γρήγορο και από την vodafone rom.

 

Για τα θέματα στο market είχα δοκιμάσει πριν κάνω την αλλαγή της rom το panda. Έχει ΠΑΡΑ πολλές επιλογές. Μπορείς να βάλεις μέχρι και 6 συρτάρια να βγαίνουν δεξιά και αριστερά, μέχρι 13 επιφάνειες εργασίας (αν θυμάμαι καλά) και διάφορα άλλα καλούδια αλλά δυστυχώς πότε πότε τρώει τα κολληματάκια του... Πιστεύω πως δεν βολεύει και πολύ τελικά. Ειδικά για κάποιον που έχει βάλει sense ui που είναι μακράν ανώτερο...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άρχισε η cursorsense και να σερνετε λίγο. Χτες μου έκανε μια επανεκκίνηση μετά είχε μια μαύρη οθόνη για περίπου μίση ώρα. Σε εσάς κάνει τέτοια?

 

Στις 2-3 εβδομάδες που την έχω στο κινητό δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο, ούτε είδα κάποια διαφορά στην απόδοσή της. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες ή και όχι ή να είναι εντελώς τυχαίο και να μην ξανασυμβεί, αλλά δεν είναι κάτι που ένα reset δε θα διορθώσει. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε ROM stock ή custom. Όπως είδες σε προηγούμενο post μου, βγήκε η έκδοση RC2. Καλό είναι, από τη στιγμή που έχεις αυτό το θέμα, να κάνεις wipe και να περάσεις την RC2 και όχι απευθείας update.

 

Μέχρι στιγμής έχω ενθουσιαστεί. Είναι σα να πήρα καινούριο κινητό και μου φαίνετε πιο γρήγορο και από την vodafone rom.

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι που βοήθησα και που σου άρεσε η ROM.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ τώρα πως τα μηνύματα δεν είναι 160 χαρακτήρες. Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμηση πρώτα?? Δε στέλνω και πολλά μηνύματα, οπότε δεν μου είναι και απαραίτητο, απλά μου κάνει εντύπωση...
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ τώρα πως τα μηνύματα δεν είναι 160 χαρακτήρες. Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμηση πρώτα?? Δε στέλνω και πολλά μηνύματα, οπότε δεν μου είναι και απαραίτητο, απλά μου κάνει εντύπωση...

 

Αρκεί να επιλέξεις το ελληνικό πληκτρολόγιο και από εκεί και πέρα να χρησιμοποιείς τη native app του android, για να έχεις 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS. Δυστυχώς, απ' όσο είδα, δεν υποστηρίζει τους 160 χαρακτήρες στo widget της HTC για τα SMS και πιθανότατα σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή τρίτου developer.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι, από τη στιγμή που έχεις αυτό το θέμα, να κάνεις wipe και να περάσεις την RC2 και όχι απευθείας update.

 

δηλαδή να κάνω ενα wipe και να περάσω κατευθείαν την RC2?

 

Αυτό ακριβώς είπα παραπάνω.Το κάνεις αυτό, γιατί έχεις ήδη κάποιο πρόβλημα που ίσως σε ακολουθήσει εάν κάνεις απευθείας update στην RC2. Εάν δεν είχες, θα μπορούσες να περάσεις την RC2 πάνω από την RC1 και να μη χάσεις τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές που έχεις ήδη εγκατεστημένες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...