Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ξέρετε καμιά καλή ROM με 2.0;

Δοκίμασα αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=602311 αλλά είχε αρκετά bugs και lag και πολλα FC.

Παραμένω προς το παρόν στην Cyanogen αλλά θα θελα να δοκιμάσω μια καλή με elcair όσο περιμένω την αντίστοιχη έκδοση από Cyanogen.

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
μηπως ξερει κανεις πως βαζουμε το πληκτρολογιο του Iphone στο magic???

 

Άλλη συσκευή, άλλο λειτουργικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η τελική έκδοση της CursorSense. Εάν έχετε την έκδοση 1.0 RC2, δε χρειάζεται να την εγκαταστήσετε, γιατί δεν υπάρχουν αλλαγές. Εάν έχετε προηγούμενη έκδοση, ακολουθήστε τις οδηγίες, για να περάσετε την έκδοση 1.0 Final.

 

Ο Cursordroid ανέπτυξε καινούρια ROM για 32A Magic κινητά, η οποία στηρίζεται στο Android 2.1 και προορίζεται σε κινητά με radio 6.35.07.29 και SPL 1.76.2007. H CursorEclair είναι σε Beta και δε δουλεύουν αρκετά πραγματάκια, ωστόσο εάν θέλετε μπορείτε να τη δοκιμάσετε.

 

Τέλος, κυκλοφόρησε και η Cyanogen 4.2.13. Αυτή τη στιγμή δεν είναι έτοιμο το port για 32A κινητά, αλλά εντός της ημέρας θα έχετε τη δυνατότητα να τη δοκιμάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη συσκευή, άλλο λειτουργικό.

lololl το ξερω!!!ελεγα για κατι τετοιο... http://www.albinoblacksheep.com/video/touchpal

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να επιλέξεις το ελληνικό πληκτρολόγιο και από εκεί και πέρα να χρησιμοποιείς τη native app του android, για να έχεις 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS. Δυστυχώς, απ' όσο είδα, δεν υποστηρίζει τους 160 χαρακτήρες στo widget της HTC για τα SMS και πιθανότατα σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή τρίτου developer.

 

Πως δηλαδη να διαλεξω τη native app του android?

Link to comment
Share on other sites

Πως δηλαδη να διαλεξω τη native app του android?

 

O vman εννοεί να μπαίνεις από την κανονική εφαρμογή που υπάρχει για sms και όχι από κάποια άλλη όπως το Handcent SMS, ChompSMS κλπ.

Το περίεργο είναι πως ενώ σε εκείνον δουλεύει κανονικά σε μένα όχι. Όσο κι αν το προσπαθήσαμε με τον vman, ξαναπεράσα τη rom, wipe πέρασα την 0.9.1 κλπ δεν καταφέραμε κάτι. Μου έστειλε μέχρι και nandroid backup από το δικό του κινητό, το οποίο πέρασα στο δικό μου και πάλι δε δούλεψε...

Είναι ένα μυστήριο το παραπάνω θέμα.

Ούτε σε σένα δουλεύει να φανταστώ? Μιλάμε για την cursorSense έτσι?

 

edit--> Μόλις κατέβασα και το morelocale2 από το market και πάλι τίποτα. Όλα τα μενού του κινητού γυρνάνε κανονικά στα ελληνικά, αλλά στα μηνύματα 70 χαρακτήρες...

Edited by Boss82
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Πως δηλαδη να διαλεξω τη native app του android?

 

Με κάλυψε ο προλαλήσας. Εάν κάποιος έχει το θέμα με 70 χαρακτήρες στα SMS στην CursorSense, μπορεί να κατεβάσει το nandroid backup μου και να το περάσει στο κινητό του. Είναι η 1.0 RC2 έκδοση. Εννοείται ότι θα κάνετε backup πριν περάσετε το δικό μου και καλού κακού αντί για wipe, σε command prompt γράψτε:

fastboot erase system -w

 

Όπως είπε και ο Boss82 προηγουμένως, σε εκείνον δε δούλεψαν οι 160 χαρακτήρες, ούτε αφού έβαλε το nandroid backup που του έδωσα. Βέβαια, δεν κάναμε το fastboot erase system. Όποιος το δοκιμάσει, ας μας πει το αποτέλεσμα.

 

Τέλος, βγήκε και το port για 32A για την νέα έκδοση 4.2.13 της Cyanogenmod.

Link to comment
Share on other sites

Σε κινητο και υπολογιστη με βολευει το περιβαλλον να ειναι στα αγγλικα οπως και στα προγραμματα. Αλλα νταξ,τα μηνυματα εχουν αλλη χαρη να τα γραφεις στα ελληνικα και με λεξικο κιολας. Στην Cursorsense οταν βαζω ελληνικο πληκτρολογιο περα απ το οτι δεν γραφει 160 χαρακτηρες,δεν εχει και λεξικο,ετσι δεν ειναι? Και ειναι αποκλειστικα κεφαλαια. Αλλα και απο τη στιγμη που ειναι κεφαλαια,χαρακτηρες οπως το Α,Β,Χ δεν θα επρεπε να κςδικοποιουθνται οπως οι λατινικοι? Ετσι οπως τα λετε κι εγω απ τη native app στελνω αλλα υπαρχει θεμα τελικα;) Με του Cyanogen οι χαρακτηρες ηταν παλι 70 αλλα τουλαχιστον δουλευε το Τ9. Στο update της Vodafone που ειναι και καλα εξελληνισμενο,πως ειναι το θεμα των μηνυματων? Να κανουμε κανα coctail ντε...
Link to comment
Share on other sites

Στο update της Vodafone γράφεις ελληνικά 160 χαρακτήρες χωρίς λεξικό και μόνο κεφαλαία (φυσικά μόνο στην εφαρμογή του κινητού). Δοκίμασες το backup του vman να δεις αν δουλεύει?
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Στο update της Vodafone γράφεις ελληνικά 160 χαρακτήρες χωρίς λεξικό και μόνο κεφαλαία (φυσικά μόνο στην εφαρμογή του κινητού). Δοκίμασες το backup του vman να δεις αν δουλεύει?

 

Οχι θα το κατεβασω το βραδυ and I'll give it a try.. Αλλα ημαρτον με το θεμα με τα μηνυματα.. Τοσο δυσκολο ειναι να γραφεις ανενοχλητος 160 χαρακτηρες με λεξικο? Εστω και με κεφαλαια :p Νταξ,δε λεω ειναι android,διαφορετικο λογισμικο,αλλα σε ολες τις αλλες συσκευες καθε μαρκας πως υλοποιειται το θεμα?

Ξερω οτι παιζει θεμα με τη κωδικοποιηση και τα παραπανισια bits αλλα τοοοοσο πια?

Link to comment
Share on other sites

Στην CursorSense είναι όπως και στη Vodafone. Έχει 160 χαρακτήρες χωρίς T9, ενώ οπουδήποτε αλλού (πχ mail) το Τ9 δουλεύει κανονικά.

 

Μικρά γράμματα σε SMS 160 χαρακτήρων δε μπορούν να περιληφθούν. Κι αν κάποια κινητά επιτρέπουν να γράψεις με μικρά, πριν το στείλουν το μετατρέπουν σε κεφαλαία. Αντιγράφω από τη Wikipedia:

Message size

 

Transmission of short messages between the SMSC and the handset is done whenever using the Mobile Application Part (MAP) of the SS7 protocol. Messages are sent with the MAP mo- and mt-ForwardSM operations, whose payload length is limited by the constraints of the signaling protocol to precisely 140 octets (140 octets = 140 * 8 bits = 1120 bits). Short messages can be encoded using a variety of alphabets: the default GSM 7-bit alphabet (see GSM 03.38 for details), the 8-bit data alphabet, and the 16-bit UTF-16 alphabet.[29] Depending on which alphabet the subscriber has configured in the handset, this leads to the maximum individual Short Message sizes of 160 7-bit characters, 140 8-bit characters, or 70 16-bit characters (including spaces). Support of the GSM 7-bit alphabet is mandatory for GSM handsets and network elements,[29] but characters in languages such as Arabic, Chinese, Korean, Japanese or Cyrillic alphabet languages (e.g. Russian, Serbian, Bulgarian, etc) must be encoded using the 16-bit UTF-16 character encoding (see Unicode). Routing data and other metadata is additional to the payload size.

 

Διαβάζοντας αυτά υποθέτω ότι, με κάποιο τρόπο στο κινητό του Boss82 και άλλων με την CursorSense και 70 χαρακτήρες στα SMS, έχει ενεργοποιηθεί το UTF-16 αλφάβητο για την εφαρμογή που στέλνει τα SMS. Θα ψάξω λίγο παραπάνω, για να δούμε τι μπορεί να γίνει.

 

OFFTOPIC:

Βγήκε update για το HTC Sync που υποστηρίζει τα windows 7 και μη αγγλικές εκδόσεις των Windows XP.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η τελική έκδοση της CursorSense. Εάν έχετε την έκδοση 1.0 RC2, δε χρειάζεται να την εγκαταστήσετε, γιατί δεν υπάρχουν αλλαγές. Εάν έχετε προηγούμενη έκδοση, ακολουθήστε τις οδηγίες, για να περάσετε την έκδοση 1.0 Final.

 

Ο Cursordroid ανέπτυξε καινούρια ROM για 32A Magic κινητά, η οποία στηρίζεται στο Android 2.1 και προορίζεται σε κινητά με radio 6.35.07.29 και SPL 1.76.2007. H CursorEclair είναι σε Beta και δε δουλεύουν αρκετά πραγματάκια, ωστόσο εάν θέλετε μπορείτε να τη δοκιμάσετε.

 

Τέλος, κυκλοφόρησε και η Cyanogen 4.2.13. Αυτή τη στιγμή δεν είναι έτοιμο το port για 32A κινητά, αλλά εντός της ημέρας θα έχετε τη δυνατότητα να τη δοκιμάσετε.

 

για πες εντυπώσεις... η διαδικασία είναι απλή όπως να περάσεις ένα update της CursorSense? τι δεν δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έβαλα στην cursorsense wallpaper στο lock screen και δεν βλέπω τρόπο να το απενεργοποησω... Μπορώ να το αλλάξω αλλά όχι να το βγαλω τελείως. .. Μάλλον πάω για restore. Μου άρεσε περισσότερο χωρίς wallpaper.
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

. . . . . .

HTC Sync v2.0.18 για Magic, Hero, Tattoo και Windows 7

 

Ταχύτητα, αξιοπιστία, μερικά bugs λιγότερα και φυσικά μια έκδοση μεγαλύτερη για το HTC Sync v2.0.18 που είναι απαραίτητο πλέον

για όλους τους κατόχους HTC Magic, HTC Hero και HTC Tattoo. Ξέρετε τι πρέπει να κάνετε μετά το backup. Κλικ εδώ και αυτό ήταν.

Τα υπόλοιπα είναι απλά λεπτομέρειες που σύντομα θα ξεχάσετε γιατί με το νέο HTC Sync v2.0.18 έρχεται η υποστήριξη για

Windows 7 και διορθώνονται προβληματάκια στις μη Αγγλικές εκδόσεις των Windows XP. (πηγή: pestaola)

Link to comment
Share on other sites

για πες εντυπώσεις... η διαδικασία είναι απλή όπως να περάσεις ένα update της CursorSense? τι δεν δουλεύει?

 

Για να περάσεις την CursorEclair, απλά βάζεις το αρχείο στην SD card και κάνεις flash, αφού προηγουμένως κάνεις nandroid backup και κατόπιν wipe.

 

Δεν την έχω περάσει. Δεν έχω χρόνο ν' ασχοληθώ. Για να δεις τι δουλεύει και τι όχι ρίξε μια ματιά στο thread του xda ή στο blog μου.

 

Ρε παιδιά, έβαλα στην cursorsense wallpaper στο lock screen και δεν βλέπω τρόπο να το απενεργοποησω... Μπορώ να το αλλάξω αλλά όχι να το βγαλω τελείως. .. Μάλλον πάω για restore. Μου άρεσε περισσότερο χωρίς wallpaper.

 

Λεωνίδα κατέβασε αυτό το αρχείο και αντέγραψέ το στην κάρτα σου. Μπες σε recovery mode (Home + Power) και κάνε Flash zip from sdcard χωρίς να κάνεις wipe. Κατά πάσα πιθανότητα θα επανέλθει η transparent lockscreen. Διαφορετικά ετοιμάσου για reset.

 

Update: Το αρχείο για την default lockscreen της CursorSense μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έβαλα στην cursorsense wallpaper στο lock screen και δεν βλέπω τρόπο να το απενεργοποησω... Μπορώ να το αλλάξω αλλά όχι να το βγαλω τελείως. .. Μάλλον πάω για restore. Μου άρεσε περισσότερο χωρίς wallpaper.

 

δοκίμασες από τις ρυθμίσεις να κάνεις εκκαθάριση της συγκεκριμένης εφαρμογής?

 

δοκίμασα την cursoreclair. η εικόνα του κινητού είναι σαν την 1.5 της HTC (όπως το αγοράσαμε), απο εκεί και πέρα δεν είχε μέσα την εφαρμογή του market. δεν μου δούλευε το GPS, την κάμερα δεν την δοκίμασα. σαν ταχύτητα εναλλαγής εικόνων είναι πολύ γρήγορη....(ίσως φταίει που έχω συνηθίσει με sense!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες σκεφτομαι να αγορασω αυτο το κινητο....υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πριν παρω την συσκευη αυτη??Δηλαδη απο αυτονομια πως παμε?Επισης καπου διαβασα για συσκευες 32Β τι ακριβως σημαινει αυτο?Ευχαριστω πολυ:)
Link to comment
Share on other sites

δειτε αυτο 2.1 με καμερα και bluetooth!!!!!

 

Παρακολουθώ εδώ και καιρό το συγκεκριμένο thread, αλλά μέχρι σήμερα αρκετά πράγματα δε δούλευαν στη ROM. Ένας developer (NCommander) έκανε reverse engineering κι έγραψε drivers της κάμερας, οπότε όσοι φτιάχνουν ROMs, άρχισαν σιγά σιγά να τους ενσωματώνουν. Η συγκεκριμένη έκδοση στηρίζεται στη δουλειά του Eugene373 κι απ' ότι είδα ετοιμάζεται και άλλη ROM από τον Manup456.

 

Δελεάζομαι να τη δοκιμάσω, αλλά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.:(

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Από το site της HTC: "Η συσκευή διατίθεται στα Αγγλικά. Σύντομα θα διατεθεί αναβάθμιση με Ελληνικό πληκτρολόγιο."

 

Έχουμε κανένα νεο πάνω σε αυτό το αναμενόμενο official release? Παει καιρός από τότε που κυκλοφόρησε το κινητό νομίζω...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Από το site της HTC: "Η συσκευή διατίθεται στα Αγγλικά. Σύντομα θα διατεθεί αναβάθμιση με Ελληνικό πληκτρολόγιο."

 

Έχουμε κανένα νεο πάνω σε αυτό το αναμενόμενο official release? Παει καιρός από τότε που κυκλοφόρησε το κινητό νομίζω...

 

Μην ξύνεις πληγές. Αυτές οι λέξεις είναι απαγορευμένες εδώ μέσα:X. Βέβαια, μπορώ να σου πω, αλλά μετά θα πρέπει να σε σκοτώσω.:ninja:

 

Για να αφήσω τ' αστεία, κανείς δεν ξέρει αν και πότε θα κυκλοφορήσει εξελληνισμένη έκδοση για το Magic. Μετά από 7-8 μήνες αναμονής και φρούδων ελπίδων δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να είναι βέβαιος ότι θα υπάρξει η περιβοήτη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω την CursorSense αφού έφτασα στα βήματα

 

fastboot flash radio radio.img
fastboot flash hboot hboot-1.76.2007.img
fastboot flash recovery recovery-RA-hero-v1.5.2.img
fastboot erase system –w
fastboot reboot-bootloader 

 

για κάποιο λόγο το λειτουργικό (Windows7) δεν μου αναγνωρίζει το cellphone και δεν μπορώ να κάνω τίποτε. Επίσης στο reboot η οθόνη δείχνει το HTC Magic και έχει κολλήσει.

 

Κάποια βοήθεια παρακαλώ νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στον Driver των Windows7

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι, όταν δίνεις τις παραπάνω εντολές στο command prompt, βρίσκεσαι στην κατάλληλη διαδρομή, η οποία είναι ο φάκελος tools του androidsdk. Εάν έχεις βάλει το androidSDK απευθείας στο C σε ένα φάκελο που λέγεται πχ androidsdk, τότε πριν γράψεις τις εντολές θα πρέπει να γράψεις το εξής:

 

cd C:\androidsdk\tools

 

Εάν το παραπάνω είναι εντάξει, τότε μπορεί όντως να είναι θέμα drivers. Εάν έχεις το HTC Sync 2.0.8 απεγκατέστησέ το και βάλε την έκδοση 2.0.18 η οποία υποστηρίζει τα Windows 7. Λογικά από εκεί και πέρα δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι, όταν δίνεις τις παραπάνω εντολές στο command prompt, βρίσκεσαι στην κατάλληλη διαδρομή, η οποία είναι ο φάκελος tools του androidsdk. Εάν έχεις βάλει το androidSDK απευθείας στο C σε ένα φάκελο που λέγεται πχ androidsdk, τότε πριν γράψεις τις εντολές θα πρέπει να γράψεις το εξής:

 

cd C:\androidsdk\tools

[/Quote]

 

Καλημέρα vman ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω κάνει τα παραπάνω και έγιναν σωστά. Απλά όταν έκλεισε το Cellphone και ξαναάνοιξε έμεινε παγωμένο στην Οθόνη του HTC Magic

 

[Εάν το παραπάνω είναι εντάξει, τότε μπορεί όντως να είναι θέμα drivers. Εάν έχεις το HTC Sync 2.0.8 απεγκατέστησέ το και βάλε την έκδοση 2.0.18 η οποία υποστηρίζει τα Windows 7. Λογικά από εκεί και πέρα δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα απο Drivers και όταν συνδέω το phone απλά δεν το βλέπει. Θα ξαναδοκίμασω και σήμερα. Εάν υπάρχει κάποιο Workaround ή σχετικό tutorial που έχεις υπόψιν σου (δοκίμασα και αυτό με το USB Deview του Cyanogenod wiki) παρακαλώ γράψε το εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...