Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει κάποιος να μου δώσει τις default ρυθμίσεις APN της Cosmote για Wireless Internet; Το είχα το κινητό απείραχτο και δούλευε κανονικά, πέρασα όμως νέα ROM (την Cursordroid, πολύ καλή) και χάθηκαν τα APN settings, που δεν τα είχα κρατήσει.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Name: Cosmote Wireless Internet

APN: internet

MCC: 202

MNC 01

APN type: default

 

στα υπολοιπα κενο

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ROM με Sense UI από τον cursordroid είναι η CursorSense. Απαιτεί αλλαγή radio και SPL, αλλά είναι πολύ σταθερή και γρήγορη και με φανταστικό ελληνικό πληκτρολόγιο που υποστηρίζει 160 χαρακτήρες στα SMS.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, έγραψα ένα mini review και οδηγίες εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δείτε και αυτό:

NotifyLight

Έχει 2 λειτουργίες. Το Notifylight και το Pulselight. Το δεύτερο κάνει το trackball να ανάβει όταν έχεις σβηστή οθόνη. Αλλά το πρώτο ανάβει όταν έχεις notifications. Δεν μου λειτουργεί πολύ καλά ακόμα, πιστεύω όπου να ναι θα το φτιάξει

 

 

μμμ εβαλα αυτο το προγραμματακι αλλα δεν ειναι πολυ χρησιμο...οταν εχεις αναπαντητη/sms κτλ οταν η οθονη ειναι σβηστη δεν αναβοσβηνει :(

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια σίγουρα δεν λειτουγεί όταν την βλέπεις την αναπ και το κλειδώνεις μετά απο λίγο εσύ.

Αλλά μερικές φορές, λίγες βέβαια, έχω δει να ανάβει το trackball και το άνοιξα και είδα οτι είχα notification.

Ελπίζω να βελτιωθεί σύντομα. Στην αρχή φτιάχτηκε μόνο για το Pulselight, και μετά απο πολλά requests έβαλε και notifyLight

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!

 

ειναι κριμα παντως να μην δουλευει το trackball απο τη μαμα rom

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα magic 32B develoepr edition αλλα εχω ενα προβλημα, η μαμα rom αλλακαι 2 αλλες που δοκιμασα δεν εχουν δυνατοτητα συγχρονισμου με τον pc λειπει τελειως η επιλογη οταν συνδεω το usb....

 

καμια ιδεα γτ συμβαινει αυτο?

εχω δοκιμασει τις cyanogen 4.2.11 και RAv 1.6.2

 

μηπως εχω βαλει rom που δε το υποστηριζουν?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα magic 32B develoepr edition αλλα εχω ενα προβλημα, η μαμα rom αλλακαι 2 αλλες που δοκιμασα δεν εχουν δυνατοτητα συγχρονισμου με τον pc λειπει τελειως η επιλογη οταν συνδεω το usb....

 

καμια ιδεα γτ συμβαινει αυτο?

εχω δοκιμασει τις cyanogen 4.2.11 και RAv 1.6.2

 

μηπως εχω βαλει rom που δε το υποστηριζουν?

 

To sync είναι application της HTC οπότε σε κάποιες custom ROM δεν το βάζουν μέσα. Λογικά μπορείς να το βρεις σαν HTCSync.apk και να το βάλεις στο κινητό.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεις οτι αυτη η ανακοινωση για συντομα ελληνικα υπαρχει απο τον ιουνιο πιστευω να καταλαβαινεις ποσο γρηγορα και αξιοπιστοι ειναι....

 

εμενα κραταει σχεδον 2 μερουλες με νορμαλ χρηση.

βαλε κανα προγραμματακι να κλεινεις εφαρμογες οπως το advanced task killer free και αν αφηνεις τις απαραιτητες εφαρμογες ενεργες.

 

για να γραφεις ελληνικα βαλε το greek input method, στη συνεχεια ενεργοποιησε το απο τα settings--?locale και εν συνεχεια οταν απς να γραψεις μηνυμα πατα στο σημειο οπου γραφεις το κειμενο παρατεταμμενα και επελεξε το greek input για να εχεις και ελληνικα( καπως ετσι αν θυμαμαι καλα ενεργοποιειται.. το εχω βαλει απο τον ιουνιο)

Τα έχω κάνει αυτά που λες, αλλά εγώ περιμένω έτσι για το τυπικό μέρος τα ελληνικά από την HTC όπως μας τάζει. Για τη μπαταρία, έχω πειραματιστεί πολύ με διάφορα προγραμματάκια. Έχω καταλήξει ότι 2 μέρες με πολύ ζόρι βγάζει.

 

Για αυτό με την ειδοποίηση κλήσης στην αναμονή, δεν έχει απασχολήσει κανέναν;

 

Τι είναι το HTC_IME;;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το HTC_IME;;

 

Είναι το πληκτρολόγιο που έχει φτιάξει η HTC. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο από το default του Android. Οδηγίες για την εγκατάστασή του μπορείς να δεις εδώ. Επίσης, το καλύτερο πληκτρολόγιο με υποστήριξη ελληνικών που έχω δει μέχρι τώρα, είναι αυτό που περιέχεται στην CursorSense.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ROM με Sense UI από τον cursordroid είναι η CursorSense. Απαιτεί αλλαγή radio και SPL, αλλά είναι πολύ σταθερή και γρήγορη και με φανταστικό ελληνικό πληκτρολόγιο που υποστηρίζει 160 χαρακτήρες στα SMS.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, έγραψα ένα mini review και οδηγίες εγκατάστασης.

 

Μπράβο φίλε μου. Χρειαζόμαστε άτομα σαν κι εσένα.

Θα τη δοκιμάσω το βράδυ και θα σου πω εντυπώσεις.

Αυτή τη στιγμή έχω τη rom της vodafone και το κινητό δεν το έχω κάνει ποτέ root ούτε έχω βάλει κάποια rom εκτός της αρχικής και της vodafone. Δεν παίζει κάποιο ρόλο αυτό έτσι??

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω τη rom της vodafone και το κινητό δεν το έχω κάνει ποτέ root ούτε έχω βάλει κάποια rom εκτός της αρχικής και της vodafone. Δεν παίζει κάποιο ρόλο αυτό έτσι??

 

Εξαρτάται από το SPL που έχεις. Εάν έχεις βάλει το τελευταίο update από τη Vodafone, θα έχεις το 1.33.0014 SPL, το οποίο είναι perfected. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να πειράξεις πολλά πράγματα. Ωστόσο, υπάρχει λύση. Μπορείς να φτιάξεις μια goldcard και να κάνεις downgrade σε engineering SPL και από εκεί και πέρα μπορείς να περάσεις την CursorSense ή οποιαδήποτε άλλη ROM θέλεις.

 

Μια δεύτερη λύση (χωρίς goldcard), την οποία δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν ενέχει κάποιο σοβαρό ρίσκο υπάρχει εδώ. Το πολύ πολύ να μη δουλέψει και να χρειαστεί να καταφύγεις στη goldcard.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον βιάστηκα και έκανα το λάθος να περάσω κατευθείαν τη rom της vodafone. Θα δοκιμάσω με goldcard και βλέπουμε...
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως περναμε Ελληνικα στο Magic ? Χρονια Πολλα:)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις ελληνικό μενού, υπάρχει μια εφαρμογή στο Market που λέγεται morelocale. Απαραίτητη προϋπόθεση, για να δουλέψει, είναι η συσκευή σου να είναι rooted.

 

Για ελληνικό πληκτρολόγιο οι επιλογές είναι 2. Μπορείς να κατεβάσεις το Greek input method από το Market ή κατά τη γνώμη μου καλύτερα να εγκαταστήσεις το HTC_IME, που είναι το πληκτρολόγιο της HTC με υποστήριξη ελληνικών.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να ειναι rooted ειμαι τελειως ασχετος με τα htc απλα ο ξαδερφος μου εχει ζαλισει να του βαλω ελληνικα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

To Android που τρέχει στο HTC Magic, στηρίζεται στο linux. Όταν αγοράζεις το κινητό σου, δεν έχεις πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, γιατί έχεις δικαιώματα απλού χρήστη. Για να μπορέσεις να αλλάξεις το κινητό σου σε επίπεδο συστήματος, χρειάζεσαι δικαιώματα root. Πρέπει να είναι το κινητό σου rooted;).

 

Για να προλάβω την επόμενη ερώτησή σου, για να κάνεις το κινητό σου rooted μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ. Επίσης, μπορείς να βάλεις μια custom ROM, όπως είναι του Cyanogen, η οποία είναι εξ αρχής rooted. Καλό είναι, προτού κάνεις οτιδήποτε, να διαβάσεις 2-3 πραγματάκια, για να μπορέσεις να δεις τι έκδοση SPL έχει το κινητό σου. Εάν είναι ένα από τα perfected (1.33.006, 1.33.0010, 1.33.0014), χρειάζεται να καταφύγεις στη μέθοδο της goldcard, για να το αλλάξεις και να μπορέσεις να κάνεις όποια "επέμβαση" θέλεις στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?

 

οι roms που δεχεται το 32B ειναι εκεινες που προοριζονται για το dream?

 

γτ στο section sapphire στο xda-developers δεν αναφερονται και πολλες rom για 32Β

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις 32Β κινητό, μπορείς να βάλεις μόνο ROM που έχουν φτιαχτεί για 32Β κινητό, γιατί η μνήμη του τηλεφώνου είναι μικρότερη (192ΜΒ αντί 288ΜΒ που έχει το 32Α) και φυσικά μόνο ROM για HTC Magic. Υπάρχουν κάποιες ROM, όπως του Cyanogen, που είναι universal, δηλαδή εγκαθίστανται και σε Dream και σε Magic. Όπως και να έχει προτού περάσετε οποιαδήποτε custom ROM, διαβάστε καλά τις οδηγίες του developer, για να μην καταλήξετε με κινητό - τουβλάκι.:dash:

 

Ξέρω σίγουρα ότι η ROM του Cyanogen είναι για 32Β κινητό. Μπορούν βέβαια να τη βάλουν και όσοι έχουν 32Α κινητό, απλά χρειάζεται να εγκαταστήσουν ένα επιπλέον αρχείο που είναι το port της Cyanogen για 32Α κινητά. Επίσης, η ROM του Amon_RA είναι και για 32Α και για 32Β.

Link to comment
Share on other sites

thanks

 

ρωτω γτ στο xda σε μια αναλογη ερωτηση καποιος ειπε οτι μπορει να βαλει απο dream Και με προβληματισε.

 

εχω βαλει cyanogen αλλα δε μπορω να βρω μια rom για 32Β με δυνατοτητα να συγχρονιζω με pc.

 

Στο 32Α ου εχω δεν εχω προβλημα γτ τη μαμα rom αλλα σε ενα 32Β φιλου δεν εχει απο mama αυτη τη δυνατοτητα, δοκιαμσα μερικες rom αλλα καμια δεν την ειχε και επειδη το θελει με συγχρονισμο ψαχνω οπου μπορω μηπως βρω τπτ. πηγα να βαλω και την τελευταια rom CursorSense αλλα στην αλλαγη SPL μου εβγαζε στο cmd (command line) κατι για μη σωστη υπογραφη..κατι τετοιο οποτε δε ξερω ποια να βαλω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

πηγα να βαλω και την τελευταια rom CursorSense αλλα στην αλλαγη SPL μου εβγαζε στο cmd (command line) κατι για μη σωστη υπογραφη..κατι τετοιο οποτε δε ξερω ποια να βαλω

 

Δεν μπορείς να βάλεις την CursorSense σε 32B κινητό, γιατί είναι για 32Α.

 

Στο 32Α ου εχω δεν εχω προβλημα γτ τη μαμα rom αλλα σε ενα 32Β φιλου δεν εχει απο mama αυτη τη δυνατοτητα, δοκιαμσα μερικες rom αλλα καμια δεν την ειχε και επειδη το θελει με συγχρονισμο ψαχνω οπου μπορω μηπως βρω τπτ.

 

Κατέβασε αυτό το αρχείο (mirror), κάνε extract τα περιεχόμενά του στο φάκελο tools του androidsdk και μετά σε command prompt γράψε τις παρακάτω εντολές:

 

adb install sync.apk
adb install pcsii.apk

 

Αφού εγκατασταθούν οι παραπάνω εφαρμογές, κάνε επανεκκίνηση στο κινητό σου. Λογικά θα έχεις το sync που θέλεις.

 

Εάν δεν έχεις το androidsdk και το HTC sync ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα και αυτο αλλα παιρνω error οταν συνδεω το κινητο με το pc

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι το κλασσικο που βγαζουν οι εφαρμογες στο magic

 

The application PC Synchronization (process com.htc.android.psclient)has stopped unexpectedly. Please try again

 

ποια ειναι η εντολη για να βγαλω τα 2 προγραμματακια να τα ξαναβαλω?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...