Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Χθές δοκίμασα για πρώτη φορά το Ndrive στο Magic μου και όλα ήταν μια χαρά. Ξέρει όμως κάποιος που μπορώ να βρω μια όμορφη βάση (όπως άλλωστε είναι και το κινητό μας :)) για το αυτοκίνητο? Ας είναι και από το εξωτερικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δες εδώ, έχει πολλά για κινητά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Στο ebay υπάρχει πληθώρα επιλογών και για όλα τα γούστα στις καλύτερες τιμές.

 

Και ο netimes πάντως είναι άκρως αξιόπιστος και επαγγελματίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λες να του ξαναβάλω την myhero????ποσο καιρο την εχεις???σου εχει παρουσιάσει καποιο σημαντικο πρόβλημα???
Link to comment
Share on other sites

Με την myhero είχα 160. Με το htc touch input και όταν πήγαινα στο messages μου είχε μόνο κεφαλαία και έγραφε με 160.

Για την cyanogen, δουλέυει μονο με το πληκτρολόγιο απο το market, greek input method.

 

Έτσι ακριβώς κι εγώ....λογικά το HTC_IME που έχει η MyHero είναι διαφορετική έκδοση από αυτή που προτείνει ο Cyanogen να κατεβάζουμε. Ξέρει κανείς αν μπορούμε να βρούμε HTC_IME σαν της MyHero; Πρέπει κάπως να γίνεται export από τη ROM (αν το χει κανείς και έχει όρεξη ας το ψάξει...γιατί εγώ τώρα είμαι με Cyanogen)

 

Επίσης με τη Cyanogen έχει προσέξει κανείς ότι αργεί πολύ να πάρει σήμα από GPS;

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

εχω απο χθες τη myHero 2.0.5 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος μπορω να πω.

αυτο που αναφερεται ως προβλημα η μνημη ειναι γτ καποιες εφαρμογες ξεκινουν συνεχεια αυτοματα.

 

χρειαζεται οπωσδηποτε συχνα πυκνα να χρησιμοποιειται καποιο προγραμμα σαν το advanced killer για να ελευθερωνετε μνημη.

 

απο εκει και περα, εχει καποιο μικρο lag μεταξυ των οθονων αλλα αυτο οφειλεται καθαρα στα widgets. Αν δε θελετε το touchflo υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησετε,δειτε τον οδηγο στο thread με το πως αλλαζουμε roms.

 

γενικα το κινητο δουλευει οπως το hero,δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.

 

εκει που δεν ξερω γτ υπαρχει προβλημα, ειναι με το ndrive που οταν ειναι σε πλοηγηση,εχεις βαλει προορισμο, κανει κατι κουλα σαν να φορτωνει συνεχεια τη διαδρομη και χανει το σημα απο το δορυφορο συχνα για καποια δευτερολεπτα...

 

Απο αυτα που εχω δει παντως, cyanogen-myHero οελς οι rom εχουν προβληματα. δεν ειναι τελειες αλλα αγγιζουν την τελειοτητα.

 

Σιγουρα,προσωπικη αποψη, πιστευω οτι η original rom με sense ui θα ειναι λιγο καλυτερη απο αυτην αλλα αμεχρι τοτε ανετα περναμε με αυτην.

 

και αν κρινω απο την πολιτικη της HTC θα αναγκαστουμε σε λιγο καιρο να χρησιμοποιουμε μονο custom roms γτ περα απο 1.5 στοκινητο μας δε θα δουμε, οποτε θα μεινουμε πισω. και θα μεινουμε πισω γτ θα βγαινουν εφαρμογες για android 1.6 και ανω.

 

ΥΓ: μην ξεχαντε στη συγκριση myhero-amon Ra-cyanogen οτι οι 2 τελευταιες δεν εχουν το sense ui που οπως και αν το κανουμε επιβαρρυνει πολυ το κινητο και του τρωει πολυ μνημη.

 

Προσωπικα αν και η cyanogen ηταν ταχυτατη ειχε 1,6 android και ειχε καποια μικροπροβληματα που με ξενερωναν απιστευτα. Προβληαμτα οχι σοβαρα αλλα ηταν ικανα για να μην την κρατησω.

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς κι εγώ....λογικά το HTC_IME που έχει η MyHero είναι διαφορετική έκδοση από αυτή που προτείνει ο Cyanogen να κατεβάζουμε. Ξέρει κανείς αν μπορούμε να βρούμε HTC_IME σαν της MyHero; Πρέπει κάπως να γίνεται export από τη ROM (αν το χει κανείς και έχει όρεξη ας το ψάξει...γιατί εγώ τώρα είμαι με Cyanogen)

 

Επίσης με τη Cyanogen έχει προσέξει κανείς ότι αργεί πολύ να πάρει σήμα από GPS;

 

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή αυτό με το HTC_IME, αλλά δεν νομίζω να δουλεύει σωστά, γιατι όταν είχε βγάλει την έκδοση 4.2.8 μετά έβγαλε την 4.2.8.1 για να διορθώσει λέει προβλήματα με κωδικοποίηση. Φαντάζομαι αφαίρεσε τη δυνατότητα να έχεις κωδικοποίηση utf-16.

Με το gps επειδή δεν το χρησιμοποιώ πολύ συχνά δεν το έχω παρατηρήσει, θα πάω να το δοκιμάσω τώρα

Link to comment
Share on other sites

ναι τον εχω τον φακελο αυτο γιατι εχω ξανακανει backup αλλα οχι την stock rom!!!!!!το χρειαζόμουν!!!!!

 

επισης μολις εβαλα τη myhero πολυ πολυ όμορφη αλλα αργη!!πολυ αργη!! 32 mb ελευθερη μνήμη στην myhero και 140 στη amon-ra!!!δυο ερωτήσεις : το hero που εχει sence κολάει λιγο οπως στο magic??οταν θα γινει η επισημη αναβαθμιση θα έχουμε και εμεις sence??1.5 ή 1.6 ????

 

ΜΟΝΟ 32 ? εμενα ξεκιναει με 80 , περιεργο

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή αυτό με το HTC_IME, αλλά δεν νομίζω να δουλεύει σωστά, γιατι όταν είχε βγάλει την έκδοση 4.2.8 μετά έβγαλε την 4.2.8.1 για να διορθώσει λέει προβλήματα με κωδικοποίηση. Φαντάζομαι αφαίρεσε τη δυνατότητα να έχεις κωδικοποίηση utf-16.

Με το gps επειδή δεν το χρησιμοποιώ πολύ συχνά δεν το έχω παρατηρήσει, θα πάω να το δοκιμάσω τώρα

 

Ναι το HTC_IME αν βάλεις ελληνικά γράφει με utf-16 για αυτό μάλλον στέλνει 60 chars.

Στην 4.2.8 είχε πρόβλημα και όταν έστελνες ελληνικά ο άλλος έβλεπε αλαμπουρνεζικα...αν όμως έβαζες σε αυτή το greekIME λειτουργούσε κανονικά...προφανώς χρησιμοποιεί άλλη κωδικοποίηση (utf-8 ??)

 

Τώρα από ότι έχω καταλάβει στη MyHero λειτουργεί το HTC_IME όπως το greekIME. Στα μηνύματα βγάζει μόνο κεφαλαία και γράφει 160 χαρακτήρες.

Υποθέτω ότι αυτό έχει να κάνει με διαφορετική έκδοση...θα google-άρω λίγο και θα ρωτήσω στο xda αν δεν το βρω για το αν και πως γίνεται να κάνεις export το συγκεκριμένο...και θα το γράψω εδώ να το κάνεις εσύ ή όποιος άλλος έχει όρεξη...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

To htc_ime του cya δουλεύει σε utf-8 (έτσι στέλενι με λιγότερους χαρακτήρες). Μέσα απο ένα αρχείο prefercences.xml με το οποίο αλλάζει η γλώσσα, προσπάθησα να του αλλάξω την κωδικοποίηση αλλά δεν έπιανε. Όταν το ξαναδιάβαζα απο τη συσκευή ήταν ξανά utf-8. Γι αυτό φαντάζομαι οτι δεν λειτουργεί αυτή η κωδικοποίηση με την rom αυτή, και ο cya αυτό άλλαξε για να διορθωθούν τα αλαμπουρνέζικα. Υποθέτω πως θα είναι άδικος κόπος αν με το ζόρι βάλουμε αλλαη έκδοση htc_ime καθώς υποψιάζομαι πως θα γυρίσουμε στα ακαταλαβίστικα μηνύματα με 160 char. Παρόλα αυτά τώρα θα κατεβάσω την myhero και θα τραβήξω απο εκεί το htc_ime και θα το βάλω στο κινητό

 

Με το autostarts μπορεί κανείς να ρυθμίσει ποιες εφαρμογές θα ξεκινούν αυτόματα με το startup. Επίσης με το advanced task manager free μπορείς με ένα κλικ στο αντίστοιχο widget του να κλείσουν όλες οι εφαρμογές που τρέχουν εκείνη την ώρα, εκτός απο αυτές που έχεις κάνει εξαίρεση.

Εγώ σε όλες τις rom το βάζω και το πατάω αρκετά συχνά. Οπότε τρέχουν μόνο οι απαραίτητες, οι οποίες και να τις κλείσεις, ξαναανοίγουν σε μερικά δεύτερα

Link to comment
Share on other sites

το autostarts ειναι Paid εφαρμογη :(

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ 32 ? εμενα ξεκιναει με 80 , περιεργο

τελικα του εκανα μια επανεκινηση και ξεκιναει με 100...!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks flik...μπερδεύομαι με τις κωδικοποιήσεις...

Είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ αυτό το αρχείο για να αλλάξω τη γλώσσα αλλά δεν σκέφτηκα να λλάξω κωδικοποίηση...δε στέλνω και πολλά μηνύματα και δεν είχα ασχοληθεί...

 

Ευχαριστώ που το προσπαθείς...αν βρεις λύση πες μου. Θα το ψάξω κι εγώ για το πως γίενται γιατί με ενδιαφέρει...από ότι κατάλαβα θα το βγάλεις από το package χωρίς να την περάσεις...

 

@georpapa δε ξέρω αν βοηθάει με τη συγκεκριμένη εφαρμογή...ούτε κατα πόσο επιτρέπεται αυτό εδώ αλλά... http://droidappz.org/

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Το τράβηξα απο το αρχείο zip, απεγκατέστησα το προηγούμενο ime του cya, πήγα να βάλω αυτή του myhero, αλλά δεν μπαίνει. Φαντάζομαι δεν κάνει για 1.6.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανείς δεί αυτό ή αυτό . έχει δοκιμάσει κανείς?

"AND TO FORGET CAMERA NOT WORKING" beta ειναι ακομα όλες...νομιζω δηλαδη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

"AND TO FORGET CAMERA NOT WORKING" beta ειναι ακομα όλες...νομιζω δηλαδη!!!!!

 

και στα περισσοτερα και το bt

δοκιμασε την 1.6 του cya εν τελει το sence ui δεν ειναι τπτ

υπαρχουν ολα τα widget free

Link to comment
Share on other sites

και στα περισσοτερα και το bt

δοκιμασε την 1.6 του cya εν τελει το sence ui δεν ειναι τπτ

υπαρχουν ολα τα widget free

 

οταν λες ολα? ποια ακριβως;

βασικα αυτο που με ξενερωνε ηταν οτι δεν δουλευε το φως της trackball οταν ειχα αναπαντητη ή sms...

δεν μου αρεσε να εχω ειδοποιηση μονο μεσω των leds

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερώτηση???αυτή η εκδοση ειναι αυτη που περιμενουμε τοσο καιρο χωρις ελληνικα????η 1.5 με sence???
Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτη περιμενουμε μονο που πρεπει αν την παρεις απο το επισημο site να διαπιστωθει οτι το κινητο σου εινια αγορασμενο απο την ιδια χωρα....

 

οποτε δε μπορεις να τη βαλεις εκτος αν τα παιδια βρηκαν κανα κολπακι

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτη περιμενουμε μονο που πρεπει αν την παρεις απο το επισημο site να διαπιστωθει οτι το κινητο σου εινια αγορασμενο απο την ιδια χωρα....

 

οποτε δε μπορεις να τη βαλεις εκτος αν τα παιδια βρηκαν κανα κολπακι

εννοεις εκει που δηλωνεις το ιμει????

Link to comment
Share on other sites

ναι, αν πας να βαλεις το IMEI θα δεις οτι δε το δεχεται...εμενα δε το δεχοταν ειναι και καλα οτι καθε rom βγαινει για καθε χωρα τοπικα, δε το καταλαβα γτ συμβαινει αλλα τεσπα

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

ναι, αν πας να βαλεις το IMEI θα δεις οτι δε το δεχεται...εμενα δε το δεχοταν ειναι και καλα οτι καθε rom βγαινει για καθε χωρα τοπικα, δε το καταλαβα γτ συμβαινει αλλα τεσπα

αφου στο forum που εστειλα δινουν ενα ιμει απο την χωρα τους γιανα το κατεβασουμε....εκτος και αν κανει καποιο ελεγχο μετα το προγραμμα της htc...

Link to comment
Share on other sites

αν χρειάζεται κάνεις την rom μπορεί να την βρει εδώ

 

παω να κανω restore αλλα μου βγαζει error μονο στο δικο σου file...:(

Link to comment
Share on other sites

παω να κανω restore αλλα μου βγαζει error μονο στο δικο σου file...:(

 

κάποιος άλλος που να την έχει βάλει ή να είχε πρόβλημα?

 

παιδιά μόλις δοκίμασα την CaSense 1.1.1 είναι android 1.5 με sense ui. είναι πολύ ποιο γρήγορη από την myhero και κάνει και ποιο "καθαρή" εγκατάσταση. μέχρι τώρα όλα είναι τέλεια! αν θέλετε μπορείτε να την βρείτε εδώ.

κατεβάζεται και περνάτε με αυτή την σειρά αυτά τα αρχεία:

CaSense11.zip -> CaSense111_update.zip -> CaSense_kernel_29BFS.zip

δεν δουλεύει το bluetooth. αν θέλεται bluetooth καταβάστε στην θέση του τρίτου το

CaSense_kernel_27BFS.zip και περάστε αυτό σαν τρίτο αρχείο, βέβαια θα είναι λίγο ποιο αργή.

περιμένω και τα δικά σας σχολια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...