Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα μπορεσεις να την περασεις μονο αν το πηρες απο vodafone

 

Αν έχεις goldcard και όχι perfect spl ότι θες κάνεις ....απλα αν την έχει βάλει καποιος να μας πει αν έχει voda μενου ή κάτι τέτοιο η απλα έχει μια εφαρμογή με voda...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν την έβαλα εγώ χθες και μου άρεσε αρκετά. Είναι η μαμά rom αλλά με ελληνικά. Είχα την αυθεντική rom αλλά rootaρισμένη και μετά την αναβάθμιση συνεχίζω να έχω πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος κανονικά!

Είναι η απλή 1.5 που είχαμε παιδιά, τίποτα ιδιαίτερο...

 

Όσο για το menu είναι ακριβώς το ίδιο, με την εφαρμογή της vodafone για το vodafonelive...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα και εγώ. Οι μόνες διαφορές που είδα είναι το ελληνικό μενού (άχρηστο κατά τη γνώμη μου, έκτως αν κάποιος έχει πρόβλημα με τα αγγλικά) και το built-in πολύ ωραίο ελληνικό πληκτρολόγιο με πλήρη λειτουργικότητα και διόρθωση που δουλεύουν πολύ καλά. Εχω όμως πρόβλημα με τον built-in browser. Δε μου δειχνει τις σελίδες καθόλου καλά. Τώρα σας γράφω από τον dolphin που είναι επίσης πολύ καλός, αλλά είναι κρίμα να μην εχουμε και τον default.
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα και εγώ. Οι μόνες διαφορές που είδα είναι το ελληνικό μενού (άχρηστο κατά τη γνώμη μου, έκτως αν κάποιος έχει πρόβλημα με τα αγγλικά) και το built-in πολύ ωραίο ελληνικό πληκτρολόγιο με πλήρη λειτουργικότητα και διόρθωση που δουλεύουν πολύ καλά. Εχω όμως πρόβλημα με τον built-in browser. Δε μου δειχνει τις σελίδες καθόλου καλά. Τώρα σας γράφω από τον dolphin που είναι επίσης πολύ καλός, αλλά είναι κρίμα να μην εχουμε και τον default.

 

επιλογη για να βαλεις μονο το μενου στα αγγλικα εχει ; ή το ελληνικο μενου ειναι μονοδρομος ;

Link to comment
Share on other sites

επιλογη για να βαλεις μονο το μενου στα αγγλικα εχει ; ή το ελληνικο μενου ειναι μονοδρομος ;

 

Φυσικά και έχει. Εγώ στα αγγλικά το εχω αφήσει. Όχι πως εχω κάποιο κόλλημα, απλά το εχω συνηθίσει.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

επιλογη για να βαλεις μονο το μενου στα αγγλικα εχει ; ή το ελληνικο μενου ειναι μονοδρομος ;

 

Φίλε μου έχει δύο γλώσσες σαν επιλογή, τα ελληνικά και τα αγγλικά.

 

Όσο για τον browser εγώ από το κιν. σας μιλάω τώρα. Όλα δουλεύουν τέλεια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

spl radio?

 

γτ τα ειχες αλλαξει?

εγω μονο roms αλλαζω...

ασχετο γτ να τα αλλαξεις? λογικα δε θα περασει απο πανω το νεο update?

 

SPL ειχα αλλαξει γιατι ετσι ελεγε οτι επρεπε να κανω για να βαλω μια ρομ,δεν θυμαμαι ποια.. Και λογικα Radio ετσι θα αλλαξα πανω στα κεφια :P Λογικα θα πρεπει να ξαναβρω να βαλω τα μαμισια αν θελω να γυρισω πισω στα original με το update της Voda. Απ τη μια ψηνομαι να το κανω απ την αλλη θα ξανασπαστω με της ολιγωριες της VOda και της HTC και με βλεπω να ξαναγυριζω σε αλλες ROM,να ειμαστε πραγματικα UP TO DATE;)

 

Λοιπόν την έβαλα εγώ χθες και μου άρεσε αρκετά. Είναι η μαμά rom αλλά με ελληνικά. Είχα την αυθεντική rom αλλά rootaρισμένη και μετά την αναβάθμιση συνεχίζω να έχω πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος κανονικά!

Είναι η απλή 1.5 που είχαμε παιδιά, τίποτα ιδιαίτερο...

 

Όσο για το menu είναι ακριβώς το ίδιο, με την εφαρμογή της vodafone για το vodafonelive...

 

Μετα απο τοοοσο καιρο και ειναι και 1.5... Δε βρισκω το λογο να το βαλει καποιος εκτος κι αν εχει προβλημα και θελει το κινητο εξελληνισμενο η εστω τιγκα μαμα. Εδω βγαινει το Eclair και θα βαζουμε Cupcake? Τα απο πανω λεγομενα αναιρουνται. Τιμουμε Cyanogen.:p

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

 

εχω στα χερια μου ενα htc magic developer edition το οποιο εχει πανω στην εκδοση 1,6 αλλα εχει απουσια συγχρονισμου με pc. μονο με google συγχρονιζει.

 

Το παιδι που το εχει θελε ιομως συγχρονισμο με pc οποτε θα ηθελα καποια λυση

ειτε να βαλω καποιο προγραμμα στο κινητο που να κανει αυτη τη δουλεια (αν κα ιδε νομιζω να υπαρχει )

ειτε να βαλω καποια αλλη rom που να το υποστηριζει

 

αν γινεται θελω να προτεινετε καποια rom συμβατη με το κινητο αυτο λογο της ιδιαιτεροτητας του οτι ειναι developer edtition με την μπλε λωριδα γυρω γυρω.

 

εινια 32Β

 

οι κλασσικες rom κανουν? πχ myHero 2.0.5 και η recovery του amon Ra

 

ευχαριστω

 

ΥΓ: ηερατε οτι αυτη η εκδοση ειναι πιο βαρια απο την κανονικη? εννοω σαν συσκευη σε βαρος....

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω την αλήθεια έβαλα την voda rom στο magic και μετά το πούλησα λόγο του ότι είχα τρία κινητά hero , magic , iphone και έδωσα το magic ...

Όλα δουλεύουν μια χαρά ... spl ver 1.33.0014.. αυτό ήταν το περίεργο .... με μια gold card κανένα πρόβλημα επαναφορά σε 1.33.0010H χωρίς κανένα πρόβλημα ... μέσω amon RA recovery ...1.5.2

Εγκατασταση su και superuser χωρίς κανένα πρόβλημα

Απεγκατάσταση VodaHome.apk .....

Αλλαγή splash screen (γιατί δεν είμαι fun της voda....) και όλα δουλεύουν μια χαρά χωρίς να φαίνεται ότι είναι απο vodafone.

Θα προσπαθήσω να φτιάξω μια rom γιατί περιμένουν αρκετοί που δεν έχουν αρκετή σχέση με android και linux ....

 

Αυτά στα γρήγορα μια και είναι και παραμονή και περιμένει η κόρη να με δει ....

Χρόνια πολλά σε όλους και καλά χριστούγεννα...

Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα ένα nandroid backup με το οποίο μπορείτε να περάσετε τη Vodafone ROM rooted χωρίς να χρειαστεί να καταφύγετε στη μέθοδο της goldcard. Εάν θέλετε τη ROM unrooted, πάλι χωρίς τη χρήση goldcard και χωρίς perfected SPL, μπορείτε να δείτε εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα ένα nandroid backup με το οποίο μπορείτε να περάσετε τη Vodafone ROM χωρίς να χρειαστεί να καταφύγετε στη μέθοδο της goldcard. Οδηγίες μπορείτε να δείτε εδώ.

 

Βασίλη μπράβο !

Οτι ακριβως χρειαζομασταν ,παντα τετοια !

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε ο cya rom με multitouch σε gallery και browser:

CyanogenMod 32A port

Επίσης δείτε και αυτό:

NotifyLight

Έχει 2 λειτουργίες. Το Notifylight και το Pulselight. Το δεύτερο κάνει το trackball να ανάβει όταν έχεις σβηστή οθόνη. Αλλά το πρώτο ανάβει όταν έχεις notifications. Δεν μου λειτουργεί πολύ καλά ακόμα, πιστεύω όπου να ναι θα το φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

παιδες μετα απο 1 βδομαδα εχοντας την myHero 2.0.5 μπορω να πω οτι αν και ειναι πολυ σταθερη rom και ολα λειτουργουν μια χαρα το μεγλαυτερο προβλημα δυστυχως ειναι η καταναλωση μπαταριας σε βαθμο να το φορτιζω καθε βραδυ σχεδον....

 

οποτε γυρισα στη mama rom παλι...

 

ξερει κανεις αν στη cyanogen η καταναλωση ειναι οπως στην Mama ή παραπανω η καλυτερη?

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

εγω με την τελεταια τοθ cya εβγαζα σχεδον 2 μερες με λιγο πειραγμα αρκετο μπλα μπλα κ μυνηματα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να κανω κεγω μια ερωτησουλα!

 

οταν κανει κανεισ αναβαθμιση μεσω wifi,(οτα), οπως πχ στα νοκια, σβηνονται μηνυματα κ αρχεια οπως φωτο κλπ? καθοτι στα νοκια δε γινεται κατι τετοια παντα μεω wifi

 

ηταν ερωτηση πατατα??? αναρωτιεμαι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να κανω κεγω μια ερωτησουλα!

 

οταν κανει κανεισ αναβαθμιση μεσω wifi,(οτα), οπως πχ στα νοκια, σβηνονται μηνυματα κ αρχεια οπως φωτο κλπ? καθοτι στα νοκια δε γινεται κατι τετοια παντα μεω wifi

 

ηταν ερωτηση πατατα??? αναρωτιεμαι...

φιλε μου καλο θα ηταν να κανεις που και που backup ουτως ώστε όταν και αν γινει αναβαθμιση OTA να μη χασεις τπτ.....εικονες αρχεια κτλπ ειναιστην καρτα μνήμης αλλα για μηνυματα 50-50 να χαθουν , επαφες με google τις εχεις παντα....ελπιζω να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε ο cya rom με multitouch σε gallery και browser:

CyanogenMod 32A port

Επίσης δείτε και αυτό:

NotifyLight

Έχει 2 λειτουργίες. Το Notifylight και το Pulselight. Το δεύτερο κάνει το trackball να ανάβει όταν έχεις σβηστή οθόνη. Αλλά το πρώτο ανάβει όταν έχεις notifications. Δεν μου λειτουργεί πολύ καλά ακόμα, πιστεύω όπου να ναι θα το φτιάξει

 

To Νοtify φαινεται καλη φαση αλλα κατευθειαν μου εβγαλε force close. Το βαζουμε στα υποψιν και αναμενουμε.. Οσο για το περιφημο Multitouch σε Gallery τι κανουμε? Α λα iphone? Ζουμαρει και δεν ξεζουμαρει. Τι αλλο κανει?

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατέληξα casense (χωρις bluetooth) sense , trackball αναβοσβήνει , ελληνικά , multitouch αρκετα γρήγορη 100mb ελευθερα χωρις κανενα κόλλημα κτλ !!!!!!!!! και για όσους δεν θέλουν sense RAv1.6.2 - DONUT απλά η γρηγορότερη που έχω δοκιμάσει!!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλη ερωτηση.....

 

η απαντηση που πηρα απο την HTC σε επισημη συνομιλια που ειχα μαζι τους μεσω email-petition system ειναι οτι δεν εχουν ιδεα οτι επροκειται να βγει rom για την ελλαδα....

Το κρατουν επτασφραγιστο μυστικο μεχρι να την δωσουν, αλλα πλεον πιστευω οτι δε προκειται ποτε, γτ αν δεχτουμε τις ημερομηνιες της ACE-HELLAS τοτε θα την ειχαμε πια....

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα περιμένουν ν' ανέβει το επίσημο ελληνικό site στο http://www.htc.com, για να διαφοροποιηθούν από το http://www.htc.com.gr της ACE. Αν θυμάμαι καλά, ο murdof από το support team της ACE είχε αναφέρει κάτι για Ιανουάριο, αλλά και πάλι δεν είναι να δίνεις και πολύ σημασία σε αυτά που λένε.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι το φόρουμ του htc.com.gr απενεργοποιήθηκε "για λόγους συντήρησης".

Έχω να παρατηρήσω ότι ακόμα στη σελίδα του HTC Magic λέει ότι σύντομα θα βγει έκδοση με ελληνικό πληκτρολόγιο... (και βασίστηκα σε αυτό για να κάνω την αγορά μου)

Και έχω να ρωτήσω: Γιατί εμένα βγάζει η μπαταρία λιγότερο από μέρα; (με wifi & gps κλειστό και νορμάλ χρήση. Τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Επιπλέον σας κάνει κάποιον ήχο όταν έχετε γραμμή στην αναμονή;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα το greek keyboard αλλα δεν μου εμφανιζεται επιλογη να γραψω στα ελληνικα,παω menu,settings,locale & text,κλικαρω την επιλογη greek keyboard αλλα στην επιλογη απο πανω που λεει keyboard language μου εχει μονο english!:confused:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι το φόρουμ του htc.com.gr απενεργοποιήθηκε "για λόγους συντήρησης".

Έχω να παρατηρήσω ότι ακόμα στη σελίδα του HTC Magic λέει ότι σύντομα θα βγει έκδοση με ελληνικό πληκτρολόγιο... (και βασίστηκα σε αυτό για να κάνω την αγορά μου)

Και έχω να ρωτήσω: Γιατί εμένα βγάζει η μπαταρία λιγότερο από μέρα; (με wifi & gps κλειστό και νορμάλ χρήση. Τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Επιπλέον σας κάνει κάποιον ήχο όταν έχετε γραμμή στην αναμονή;

 

αν σκεφτεις οτι αυτη η ανακοινωση για συντομα ελληνικα υπαρχει απο τον ιουνιο πιστευω να καταλαβαινεις ποσο γρηγορα και αξιοπιστοι ειναι....

 

εμενα κραταει σχεδον 2 μερουλες με νορμαλ χρηση.

βαλε κανα προγραμματακι να κλεινεις εφαρμογες οπως το advanced task killer free και αν αφηνεις τις απαραιτητες εφαρμογες ενεργες.

 

για να γραφεις ελληνικα βαλε το greek input method, στη συνεχεια ενεργοποιησε το απο τα settings--?locale και εν συνεχεια οταν απς να γραψεις μηνυμα πατα στο σημειο οπου γραφεις το κειμενο παρατεταμμενα και επελεξε το greek input για να εχεις και ελληνικα( καπως ετσι αν θυμαμαι καλα ενεργοποιειται.. το εχω βαλει απο τον ιουνιο)

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα το greek keyboard αλλα δεν μου εμφανιζεται επιλογη να γραψω στα ελληνικα,παω menu,settings,locale & text,κλικαρω την επιλογη greek keyboard αλλα στην επιλογη απο πανω που λεει keyboard language μου εχει μονο english!:confused:

 

Μόλις σήμερα έγραψα έναν οδηγό για το πώς θα βάλεις τα ελληνικά:). Θα πρέπει να αλλάξεις το αρχείο com.htc.android.htcime_preferences.xml που βρίσκεται στο κινητό σου. Εκτός κι αν δεν αναφέρεσαι στο HTC_IME αλλά στο Greek input. Σε αυτή την περίπτωση θα πας σε ένα πεδίο κειμένου (πχ να γράψεις ένα SMS) και εκεί πατώντας παρατεταμένα θα εμφανιστεί ένα μενού στο οποίο σαν input method θα επιλέξεις το Greek input.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...