Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει καποιος παρακαλω που εχει Cosmote να επιβεβαιωσει τις παρακατω ρυθμισεις για MMS ?

κατι κανω λαθος

 

Name

Cosmote MMS

APN

mms

MMSC

http://195.167.65.220:8002

MMS proxy

10.10.10.20

MMS port

8080

MCC

202

MNC

01

APN type

mms

 

καποιος ρε παιδια ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μου είπες ποια ROM έχεις. Παρόλ' αυτά δοκίμασε το εξής. Πριν ανοίξεις το ndrive, άνοιξε το google maps. Βεβαιώσου ότι στις ρυθμίσεις στο Location είναι τσεκαρισμένο το "Enable GPS satellites".

 

Πες μας αν δούλεψε.

 

Ναι φίλε δουλεύει μια χαρά, thanks for the tip, το ιδιο περιπου κανει το GPS status!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vman, μήπως υπάρχουν οι ρυθμίσεις για vodafone mms, γιατί αυτές που δίνουν απο την Εταιρεία δεν κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχω τις παρακάτω ρυθμίσεις. Ωστόσο, επειδή δε χρησιμοποιώ τα MMS, δεν έχω ελέγξει, εάν είναι σωστές.

 

Vodafone MMS settings

 

Name= GR-Vodafone MMS

APN=mms.vodafone.net

Proxy=(nothing)

Port=(nothing)

Username=user

Password=pass

Server=(nothing)

MMSC=http://mms.vodafone.gr

MMS Proxy=213.249.19.49

MMS Port=5080

MCC=202

MNC=05

APN type=mms

 

Εάν τις δοκιμάσεις και δουλέψουν, σε παρακαλώ κάνε ένα post, για να μπορέσουν να τις αξιοποιήσουν όσοι έχουν Vodafone και χρησιμοποιούν τα MMS.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vman, δεν λειτουργούν οι Ρυθμίσεις, αυτό που παρατήρησα είναι ότι με Rom Hero δεν λειτουργούν, γιατί με τις άλλες υπήρχαν και αποθηκευμένες οι ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τις παραπάνω ρυθμίσεις και όντως δε δούλεψαν. Στη συνέχεια άλλαξα μόνο το Name σε

Vodafone GR-MMS

και μπόρεσα να στείλω κανονικά:D. Δοκιμάστε το κι εσείς και πείτε, αν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα το apndroid και όταν επιλέγω το off ενώ εμφανίζεται για λίγο στη μπάρα το off δίπλα στο 3g και το gprs κλπ μετά από λίγο εξαφανίζεται .Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει η δυνατότητα να μπαίνει ίντερνετ και να χρεώνομαι?
Link to comment
Share on other sites

οχι μένει κλειδωμένο! δεν πρόκειται να πει δοκίμασε το!

 

Δοκίμασα τις παραπάνω ρυθμίσεις και όντως δε δούλεψαν. Στη συνέχεια άλλαξα μόνο το Name σε

Vodafone GR-MMS

και μπόρεσα να στείλω κανονικά:D. Δοκιμάστε το κι εσείς και πείτε, αν δούλεψε.

 

μία χαζή ερώτηση... περνάμε τις ρυθμίσεις. μετά πως τις ενεργοποιούμε? γιατί αν ενεργοποιούνται μόνες τους δεν μου δούλεψε!

Link to comment
Share on other sites

καποιος ρε παιδια ?

 

Για Cosmote βρήκα τα παρακάτω. Δεν έχω Cosmote κι έτσι δεν μπορώ να τα δοκιμάσω.

Name="Cosmote MMS"

apn="Mms"

mmsproxy="10.10.10.20"

mmsport="8080"

mmsc="195.167.65.220:8002"

mcc="262"

mnc="01"

type="mms"

 

μία χαζή ερώτηση... περνάμε τις ρυθμίσεις. μετά πως τις ενεργοποιούμε? γιατί αν ενεργοποιούνται μόνες τους δεν μου δούλεψε!

Αφού περάσεις τις ρυθμίσεις δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Θυμήσου μόνο να σώσεις τις αλλαγές που έκανες, πριν βγεις από την οθόνη των ρυθμίσεων. Δε βλέπω κάποιο λόγο να δουλέψει σε 'μένα και να μη δουλέψει σε 'σένα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν έχει εγκαταστήσει το Gmote στο κινητό και τον υπολογιστή του χάνει...

Είναι η επιτομή του ασύρματου χειρισμού του υπολογιστή σου.

Έχεις ένα πλήρως λειτουργικό mouse όπου χρησιμοποιείς την οθόνη για touchpad όπως στα laptop και το trackball για ροδέλα (μπορείς να κάνεις μέχρι και drag and drop...)

Φυσικά και ο άμεσως χειρισμός του player όταν βλέπεις ταινία είναι κορυφή!!!

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούριο update για την CursorSense που πλέον φτάνει στην έκδοση RC1. Είναι το πρώτο RC (release candidate) για την τελική έκδοση η οποία, όπως ανέφερε στο twitter, θα βγει σύντομα. Μετά ο CursorDroid θα στραφεί στην προσπάθεια για port της Espresso ROM του Hero για Magic.

 

Στη συγκεκριμένη έκδοση έλυσε και το θέμα των bootloop που αντιμετώπιζαν όσοι εγκαθιστούσαν de novo την 0.9.6 ή 0.9.7. Όσοι έχετε ήδη την CursorSense, μπορείτε να περάσετε την αναβάθμιση απευθείας, αφού φυσικά κάνετε nandroid backup. Όσοι θέλετε να εγκαταστήσετε για πρώτη φορά CursorSense ρίξτε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούριο update για την CursorSense που πλέον φτάνει στην έκδοση RC1. Είναι το πρώτο RC (release candidate) για την τελική έκδοση η οποία, όπως ανέφερε στο twitter, θα βγει σύντομα. Μετά ο CursorDroid θα στραφεί στην προσπάθεια για port της Espresso ROM του Hero για Magic.

 

Στη συγκεκριμένη έκδοση έλυσε και το θέμα των bootloop που αντιμετώπιζαν όσοι εγκαθιστούσαν de novo την 0.9.6 ή 0.9.7. Όσοι έχετε ήδη την CursorSense, μπορείτε να περάσετε την αναβάθμιση απευθείας, αφού φυσικά κάνετε nandroid backup. Όσοι θέλετε να εγκαταστήσετε για πρώτη φορά CursorSense ρίξτε μια ματιά εδώ.

 

γιατί χρειάζεται να κάνουμε nandroid backup?

παιδιά σε εσάς δούλεψαν οι ρυθμίσεις της vodafone? σε λίγο περιμένω αναλυτικά τις ρυθμίσεις από την vodafone θα τις δημοσιεύσω.

Link to comment
Share on other sites

To nandroid backup το κάνεις για τον ίδιο λόγο που κάνεις κάθε φορά backup. Εάν πάει κάτι στραβά, θα μπορέσεις να επαναφέρεις την προηγούμενη ROM χωρίς να χρειάζεται να την εγκαθιστάς εξ αρχής και να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις που είχες ήδη κάνει.

 

Όσο για τις ρυθμίσεις από τη vodafone, ο iss έγραψε σε προηγούμενο post ότι δεν του δούλεψαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κάπου οδηγός για τη μπαταρία του magic?

 

Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε αυτές τις συσκευές. Τη φορτίσεις μέχρι να γεμίσει και μετά παίζεις κανονικά. Επίσης ενδείκνυται να μην αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει κάτω του 10% όσο αυτό είναι εφικτό φυσικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις σε basic επίπεδο :)

Βρήκα μια official rom update εδώ

http://www.htc.com/europe/supportdownloadlist.aspx?p_id=267&act=sd&cat=all

έχει νόημα να τη βάλω; (Δε θέλω να μπλέξω με root κτλ οπότε έχω αυτή με την οποία το αγόρασα τον Αυγ. 09).

 

Επίσης το magic μου έχει android 1.5. Μπορώ να το αναβαθμίσω σε 1.6 ή παραπάνω με τη ROM που έχει; (αρχική ή αυτή που βρίσκεται στο link) Αν ναι από που;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις σε basic επίπεδο

Βρήκα μια official rom update εδώ

http://www.htc.com/europe/supportdow...act=sd&cat=all

έχει νόημα να τη βάλω; (Δε θέλω να μπλέξω με root κτλ οπότε έχω αυτή με την οποία το αγόρασα τον Αυγ. 09).

 

Επίσης το magic μου έχει android 1.5. Μπορώ να το αναβαθμίσω σε 1.6 ή παραπάνω με τη ROM που έχει; (αρχική ή αυτή που βρίσκεται στο link) Αν ναι από που;

 

Ευχαριστώ!

Όλες οι επίσημες ROMs της HTC για το Magic είναι με Android 1.5. Για να βάλεις 1.6 θα πρέπει να καταφύγεις σε custom ROM.

 

Σχετικά με την αναβάθμιση, υπάρχει ενδεχόμενο να μην μπορείς να την κατεβάσεις, εάν το κινητό σου είναι αγορασμένο στην Ελλάδα. Εάν μπορείς να την κατεβάσεις και την εγκαταστήσεις, πιθανότατα θα διορθωθούν κάποια bugs στο κινητό, χωρίς όμως να δεις άμεσα κάτι.

 

Φυσικά, με την εγκατάσταση της καινούριας ROM αναβαθμίζεται και το SPL, γεγονός που καθιστά δύσκολη, όχι όμως αδύνατη, την εγκατάσταση κάποιας custom ROM. Αυτό για την περίπτωση που αλλάξεις γνώμη και θελήσεις να δοκιμάσεις κάτι καινούριο.

 

Κ για τη πρώτη φορά θέλει αμέσως φόρτιση μέχρι να γεμίσει ? Παρ'όλο που δεν είναι άδεια? thanks

 

Απ' όσα έχω διαβάσει σχετικά με τις μπαταρίες λιθίου, καλό είναι πριν χρησιμοποιηθούν να φορτιστούν πλήρως. Μετά πρέπει να γίνουν 2-3 κύκλοι πλήρους φόρτισης-αποφόρτισης (~20-30%), για να μπορέσει η μπαταρία να αποδώσει όλη της τη δυναμικότητα.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κ για τη πρώτη φορά θέλει αμέσως φόρτιση μέχρι να γεμίσει ? Παρ'όλο που δεν είναι άδεια? thanks

 

Ναι, όπως ακριβώς προτείνω παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πως λέγεται το πρόγραμμα που βλέπεις ανα πάσα στιγμή πόσες ώρες έχεις μιλήσει , τι kb έχουν κατέβει κλπ? Edited by ua1313
Link to comment
Share on other sites

Για τη μέτρηση data πολύ καλές εφαρμογές είναι το GPRS Monitor και το Netcounter. Για τη μέτρηση του χρόνου χρήσης υπάρχει το Phonalyzr. Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...