Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πέρασμα άλλης rom στο magic είναι εύκολη διαδικασία πραγματικά. Εγώ τελικά άλλαξα και έβαλα την Myhero-0.8 του redglasses και είναι σαν να είναι επίσημη.

 

με τι προβληματα ομως? παιζουν τα παντα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πέρασμα άλλης rom στο magic είναι εύκολη διαδικασία πραγματικά. Εγώ τελικά άλλαξα και έβαλα την Myhero-0.8 του redglasses και είναι σαν να είναι επίσημη.

 

- Ας κανει καποιος εναν οδηγο που να παιζει σιγουρα. Δεν ειμαστε για πειραματα με την τυχη. Εμενα δεν με περνει να μεινω απο τηλεφωνο αλλα ουτε απο δεδομενα που εχω αποθηκευμενα.

 

- Εχει ειπωθει αρκετες φορες οτι στους xda ,γινεται ο κακος χαμος ... ποια ρομ για ποια συσκευη με τα περισσοτερα χρηστικα και τα λιγοτερα προβληματα;;

- Αυτο που δεν αντιλαμβανομαι ακομα ειναι, πως γινεται να μην μπορει να προσαρμοστει η herατη ρομ στο magic ,αφου το hardware ειναι ολοιδιο;;; ... ο σενσορας 5mpx δεν παιζει κανενα ρολο .... που ειναι και η μονη διαφορα με το hero :!:

 

- Ας μεταφρασει καποιος γνωστης ,γιατι χρειαζεται το fastboot, adb,recovery rom, nandroid, .... :cry: .... στο iphone πως ηταν τοσο απλο;;

- Πιο απλα δεν γινεται;; .... να κατεβαζεις την ρομ και να την περνας ;;

- Καποιος μπαζμενος στο κολπο ας γραψει πχ. : παρτε αυτο ,αυτο και αυτο και ξεκινηστε. Τρεχτε το 1, μετα το 2, μετα το 3 και ειστε ετοιμοι .... ετσι ωστε να αντιληφθουμε πως γινεται το "κολπο" , .. αλλα στα σιγουρα.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω οδηγό σε λίγη ώρα. Αναμείνατε.

Το πρόβλημα με το bluetooth είναι το μονο που ίσως κρατάει κάποιον να μην αλλάξει rom. Δηλαδή όλες οι hero roms έχουν προβλημα με το bluetooth. Κυρίως στα bt handsfree (δεν έχω να δοκιμάσω). Για μεταφορά δεδομένων υπάρχουν προγράμματα που κανονικά θα δούλευαν στο magic (androbex, bluex). Στην δική μου hero rom το πρώτο βγάζει ένα σφάλμα, το δεύτερο την παλεύω να το βρω ξέρετε, δωρεάν και να δουλεύει.

Έχει αναφερθεί όμως οτι μερικοί στέλνουν και λαμβάνουν αρχεία με hero rom.

Απο κει και πέρα, για το magic με 288 ram, ότι καθυστέρηση υπάρχει στο hero αυτή υπάρχει και στο magic με touchflo. Οπότε ή το απενεργοποιούμε όπως εγώ και χάνουμε τα htc widgets που τα βρίσκω όμορφα αλλά άχρηστα, ή χρησιμοποιούμε ελάχιστα widgets. Προφανώς η έκδοση vodafone θα τρέχει γενικά πιο αργά λόγω κατώτερου hardware.

Τα πλεονεκτήματα είναι για μένα το multitouch (Προς το παρόν χρησιμοποιείται στις φωτό και τον browser) και η υποστήριξη flash. Είναι πολύ σταθερή η rom Που έχω τώρα, και αυτήν θα βάλω στον οδηγό. Για όσους ασχολούνται με bt, καλύτερα να περιμένουν λίγο.

 

Υπάρχει η δυνατότητα πριν να γίνει η αλλαγή, να κάνουμε όλη την τρέχουσα rom backup και μετά restore, ότι μα ότι και να γίνει (είτε κατι πάει στραβά, είτε δεν μας άρεσε η rom. Δεν έχω δοκιμάσει restore ποτέ, αλλά προφανώς θα λειτουργεί.

Επίσης με το stro file manager μπορεί κανείς να κάνει backup τις εφαρμογές. Δοκιμασμένο. Αλλά τις περισσότερες τις ξαναπέρασα απο το market για να βλέπω αν υπάρχει αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς pairing με itech clip d-radio???? Δεν κάνει με τίποτε σύνδεση!

 

Αγαπητέ Χρήστη,

Όλα τα ακουστικά της i.Tech έχουν εξαιρετική συμβατότητα με τα κινητά τηλέφωνα HTC που δουλεύουν με Windows Mobile. Το Magic δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα από εμάς και δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε άμεσα. Να φανταστούμε ότι είχατε το Clip D-Radio από πριν οπότε είστε γνώστης της χρήσης του;

i.Tech Bluetooth Team

http://www.itech-bluetooth.gr

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός αυτός αναφέρεται στην αλλαγή rom συμβατής με htc branded magic με 288mb ram (non-vodafone version) και με spl 1.33.0009 σε windows. Περιλαμβάνεται τρόπος για να δούμε αν ταιριάζει το κινητό σας.

Ξεκινώντας, να πω οτι το μεγαλύτερο μέρος της διαδικασίας είναι απο το wiki του φόρουμ xda-developers. Η διαδικασία συνίσταται πανω κάτω απο τα εξής:

1)Κατέβασμα και αποσυμπίεση του AndroidSDK

εκκίνηση του κινητού σε fastboot mode (κάτι που μπορούμε να το παρομοιάσουμε πολύ χοντρικά με το safe mode)

2)εκκίνηση του κινητού μεσω της recovery rom που θα κατεβάσουμε (αυτό δεν επιδρά καθόλου στο κινητό, απλα δεν ξεκινάει απο την ενσωματωμένη rom, αλλά απο την επιλεγμένη recovery rom)

3)εφαρμογή του update.zip, το οποίο είναι η επιλεγμένη rom που θα διαλέξουμε και θα τοποθετήσουμε στον root φάκελο της sdcard (χύμα δηλαδή στην κάρτα μνήμης-όχι σε κανέναν φάκελο με όνομα root).

 

1. Πρωτού ξεκινήσουμε ελέγχουμε "ποιο" Magic έχουμε. Για να το κάνουμε αυτό, κλείνουμε τελείως το τηλέφωνο, και το ανοίγουμε πατώντας το βελάκι και το κουμπί "Power" ταυτόχρονα για 2-3 δεύτερα. Στην οθόνη που θα εμφανιστεί πάνω πάνω θα γράφει κάτι σαν "SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H". Αν γράφει PVT 32A προχωράμε. Αν έχει 32Β σημαίνει πως η συσκευή διαθέτει 192mb, και δεν θα είναι συμβατή η rom που θα χρησιμοποιήσουμε. Απο κάτω θα γράφει λογικά "HBOOT-1.33.0009". Αν όχι, καλύτερα γράψτε τι γράφει ακριβώς και θα δούμε αν μπορεί να γίνει η αναβάθμιση.

 

2. Κατεβάζουμε το sdk για τα windows απο εδώ και το αποσυμπιέζουμε στον φάκελο "C:\AndroidSDK". Οπότε αν μετά πηγαίνουμε στον φακελο C:\AndroidSDK θα βλέπουμε 5 φακέλους (addons, tools κτλ) και λίγα αρχεία.

 

3. Στα settings του κινητού, πηγαίνουμε στο Settings > Applications > Developement και ενεργοποιούμε το USB Debugging.

 

4. Για να ελέγξουμε αν υπάρχουν οι USB drivers στον υπολογιστή, μπορούμε έχοντας ανοιχτό κανονικά το τηλέφωνο και συνδεδεμένο με τον υπολογιστή να ανοίξουμε το command prompt (έναρξη-εκτέλεση-cmd) και αλλάζουμε τον προορισμό στον φάκελο tools του AndroidSDK. Αυτό θα το κάνουμε κάθε φορά που χρησιμοποιούμε το cmd για το κινητό, και γίνεται με την εντολή:

cd C:\AndroidSDK\tools

Μετά πληκτρολογούμε:

adb devices

και θα πρέπει να εμφανιστεί κάτι σαν αυτό:

C:\AndroidSDK>adb devices
        List of devices attached
        XXXXXXXXXXXX    device

όπου xxxxxxx ο serial number του κινητού.

 

5. Κατεβάζουμε την rom που θα χρησιμοποιήσουμε απο εδώ-rapidshare ή εδώ-4shared. Η rom αυτή είναι η myhero-0.0.8 του redglasses. Δεν το αποσυμπιέζουμε, μόνο το μετονομάζουμε σε update.zip αν δεν είναι ήδη (στο link της rapidshare που ανέβασα εγώ έχει έτοιμο όνομα), και το αντιγράφουμε χύμα στην sdcard. Βρήκα αυτή τη rom πιο σταθερή. Περιλαμβάνει και ελληνικό πληκτρολόγιο, και είναι και rooted απο μόνη της. Αν θέλετε τώρα, με την βοήθεια του astro file manager, κάνετε ένα backup όποιες εφαρμογές θέλετε. Θα γίνει Backup στην κάρτα μνήμης. Δεν χρειάζεστε να ορίσετε κανέναν φάκελο ή κάτι άλλο.

 

6. Κατεβάζουμε την recovery rom που θα χρησιμοποιήσουμε απο εδώ. Κάνει μόνο για 32A (288mb ram). Καλό είναι να την μετονομάσουμε σε recovery.img και την τοποθετούμε στον φάκελο tools του AndroidSDK (αν θέλετε και στην sdcard του κινητού, είναι χρήσιμη). Έχοντας πάντα συνδεδεμένο το κινητό στον υπολογιστή, το θέτουμε σε fastboot mode, κλείνοντας το και ανοίγοντας το κρατώντας παρατεταμένα το βελακι και το off button ταυτόχρονα, όπως στην αρχή. Θα δούμε στην οθόνη του σε κόκκινο πλαίσιο την πρόταση FASTBOOT USB.

 

7. Ανοίγουμε το cmd, γράφουμε πρώτα cd C:\AndroidSDK\tools για να μεταφερθούμε εκεί, και μετά γράφουμε:

fastboot boot recovery.img

 

8. Θα εμφανιστεί ένα άλλο μενού, αυτό της recovery rom. Πρώτα αν θέλετε κάνετε ένα nandroid backup. Στη συνέχεια, πάντα με την βοήθεια του trackball επιλέγετε wipe data. θα κάνει 1-2 λεπτά. Αφού ολοκληρωθεί επιλέγεται "apply update.zip". Και θα κάνει μόνο του την αναβάθμιση.

Σημείωση: Αν στο στάδιο 8, δηλαδή όταν βρίσκεστε με την recovery rom επιλέξετε κάτι και σας βγάλει σφάλμα, συνήθως θα γράφει can't mount sdcard. Τότε απλά αποσυνδέστε το καλώδιο usb και ξαναδοκιμάστε σε λίγα δεύτερα.

 

9. Όταν τελειώσει κι αυτό, επιλέξτε reboot system, και θα ξεκινήσει το τηλέφωνο με την hero rom. Νομίζω θα βγάλει επιλογές γλώσσας. Επιλέξτε English, και μετά αν πάτε στις ρυθμίσεις κειμένου, μπορείτε στο touch input να επιλέξετε γλώσσα greek.

 

Θυμηθείτε να κοιτάξετε αν έχετε 32Α ή 32Β και το spl. Αν έχετε 32Β παλι μπορείτε να βάλετε hero rom, απλά αλλη έκδοση, καθώς και άλλη έκδοση recovery rom.

 

Θα τον έκανα τον οδηγό πιο γρήγορα αλλα έχει μια βδομάδα που το πήρα το κινητό, και αν και απο την πρώτη μέρα κάθισα και το εκανα, ήθελα να περιμένω μην γράψω καμια αρλούμπα.

Την διαδικασία την έχω κάνει 3 φορές. δεν περιέχει κίνδυνο. Η rom που σας δίνω είναι δοκιμασμένη. Να μην έχετε βέβαια άδεια μπαταρία. Η διαδικασία της αναβάθμισης κρατάει λίγα λεπτά, αφότου πατήσετε το apply update.zip. Το οτι πάντα μπορέιτε να ξεκινάτε απο την recovery rom είναι απο μονο του εγγύηση. Ειδικά αν κάνετε και nandroid backup.

 

Είναι αρκετά καλύτερο να μην έχετε το touchflo. Για όσους θέλουν το απενεργοποιήσουν, πηγαίνετε στο settings-applications, βρείτε το touchflo, και επιλέξτε clear defaults. Βγείτε, και πατώντας το home button, σας βάζει να διαλέξετε μεταξύ home και touchflo. Τικάρετε make default και μετά home. Παρόμοια διαδικασία ακολουθείτε και για το αντίστροφο

 

Αν θέλετε να δοκιμάστε άλλη rom, παλι για 32Α, προτείνω την JACheroski 2.7.4r2. Προτιμώ αυτήν του redglasses

 

Edit: Ανέβασα το αρχείο update.zip της hero rom στην rapidshare για να μην σας βγει η πίστη όπως εμένα την πρώτη φορά.

 

credits to xda-developers, redglasses, nk02, Fatal1ty2787, daldroid, haykuro, Amon_RA για την ανάπτυξη της rom και την βοήθεια τους στο htc magic hacking

 

Με το περασμα της hero rom, οποιασδηποτε μεχρι στιγμής, δεν θα έχετε bluetooth κατα 90+%. Επισης το trackball αναβοσβήνει την στιγμή που έχετε μήνυμα, κλήση ή notification γενικά, αλλά δεν αναβοσβήνει στη συνέχεια αν έχετε notification που δεν έχετε δει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς pairing με itech clip d-radio???? Δεν κάνει με τίποτε σύνδεση!

 

Πάντως εμένα το i.tech i.Voice pro συνδέθηκε μια χαρά και ακούγεται καμπάνα. Γενικώς συνδέεται πιο γρήγορα από το nokia n95 και σε περίπτωση που αποσυνδεθεί λόγω απόστασης η επανασύνδεση γίνεται αμέσως μόλις βρεθούν πάλι σε εμβέλεια.

 

Το μόνο μείον που έχω παρατηρήσει είναι πως έχει μια καθυστέρηση κατά την κλήση μέχρι να περάσει από το τηλέφωνο στο ακουστικό. Δηλαδή το πρώτο "μπιπ" όταν τηλεφωνώ ακούγεται στο τηλέφωνο.

 

@flik Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο και το χρόνο σου.

Ίσως θα ήταν καλό ο οδηγός να επισημανθεί σε ένα καινούριο thread με αντίστοιχους οδηγούς που μπορεί να έχουμε στο μέλλον, έτσι ώστε όποιος ενδιαφέρεται να μπορεί να τους βρει εύκολα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

παιδια sos.. έχω την voda branded απο το εξωτερικο και το androbex δν λεει να δουλεψει.Μολις παει να κανει το pairing ζηταει στον αλλον εναν κωδικο.Λογικα θα επρεπε να μου βγαλει κ εμενα κατι για να επαληθευσω τον κωδικο αλλα δν βγαζει τπτ.Μόνο το μηνυμα "file not sent"..εχω ξαναστειλει και δν απαντησε κανεις..παρακαλω απαντηστε..
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν ο άλλος ρύθμιζε κάπως το κινητό του για να μην ρωτάει για αξιόπιστη συσκευή; Μάλλον θα είναι σφάλμα της εφαρμογής, ίσως να μην μπορεί να διαζειριστεί αυτή τη περίπτωση. Τσέκαρε αν έχεις και την τελευταία έκδοση

Δοκίμασε και το bluex

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν ο άλλος ρύθμιζε κάπως το κινητό του για να μην ρωτάει για αξιόπιστη συσκευή; Μάλλον θα είναι σφάλμα της εφαρμογής, ίσως να μην μπορεί να διαζειριστεί αυτή τη περίπτωση. Τσέκαρε αν έχεις και την τελευταία έκδοση

Δοκίμασε και το bluex

 

Αυτη η ρυθμιση δν νομιζω να υπαρχει..θα το ψαξω παντως.

Το Bluex ειναι paid σωστα?οποτε δν μπορω να το βρω στο μαρκετ.Υπαρχει καπου online?

Α και αν γινοταν καποιος να μου πει τι ειναι το root και ποιες οι συνεπειες αν rootαρω το magic ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι paid. Υπάρχει. Θα σου πω με pm. Αν είσαι root, έχεις δικαιώματα στα αρχεία του συστήματος. Επίσης μπορείς να κάνεις τα προγράμματα να έχουν root, οπότε να μπορούν να κάνουν κάποια πράγματα που δεν θα γινόντουσαν χωρίς root. Όπως το να λαμβάνεις αρχεία με το bluex ή να χρησιμοποιείς το autostarts ή το overclocker widget.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω και εγώ το magic αγορασμένο από vodafone στην Ελλάδα. Θέλω να το κάνω root αλλά δεν έχω βρει κάπου αν με αυτό τον τρόπο κινδυνεύω να χάσω την εγγύηση για τη συσκευή. Αν το ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

(οποτε δν μπορω να το βρω στο μαρκετ.Υπαρχει καπου online?_

 

 

Υπάρχει. Θα σου πω με pm

 

(Υπαρχει καπου online? software)

 

 

αυτο θα το ηθελα και εγω please

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

2)εκκίνηση του κινητού μεσω της recovery rom που θα κατεβάσουμε (αυτό δεν επιδρά καθόλου στο κινητό, απλα δεν ξεκινάει απο την ενσωματωμένη rom, αλλά απο την επιλεγμένη recovery rom)

- Ερωτηση 1η: Τι κανει αυτη η recovery rom?.. ποια ειναι η χρηση της;

3. Στα settings του κινητού, πηγαίνουμε στο Settings > Applications > Developement και ενεργοποιούμε το USB Debugging.

- 2η : Που χρησιμευει το usb debbugging?

 

5. Αν θέλτε τώρα, με την βοήθεια του astro file manager, κάνετε ένα backup όποιες εφαρμογές θέλετε. Θα γίνει Backup στην κάρτα μνήμης. Δεν χρειάζεστε να ορίσετε κανέναν φάκελο ή κάτι άλλο.

- 3η : Με το backup θα εχω τα δεδομενα των εφαρμογων ή ολοκληρες τις εφαρμογες; ... και αν ειναι ετσι ,με την εγκατασταση της νεας rom θα μπορω να τις επαναφερω και να αναγνωριζονται ως εγκατεστημενες απο το market??

 

6. Έχοντας πάντα συνδεδεμένο το κινητό στον υπολογιστή, το θέτουμε σε fastboot mode, κλείνοντας το και ανοίγοντας το κρατώντας παρατεταμένα το βελακι και το off button ταυτόχρονα, όπως στην αρχή. Θα δούμε στην οθόνη του σε κόκκινο πλαίσιο την πρόταση FASTBOOT USB.

- Πατωντας τον συνδιασμο των πληκτρων "βελακι+power button" μπαινουμε σε fastboot mode κατευθειαν, ή πρεπει να το επιλεξουμε με το trackball απο το μενου που εμφανιζεται;;

 

8. Θα εμφανιστεί ένα άλλο μενού, αυτό της recovery rom. Πρώτα αν θέλετε κάνετε ένα nandroid backup. Στη συνέχεια, πάντα με την βοήθεια του trackball επιλέγετε wipe data. θα κάνει 1-2 λεπτά. Αφού ολοκληρωθεί επιλέγεται "apply update.zip". Και θα κάνει μόνο του την αναβάθμιση.

4η: Τι ειναι το nandroid backup και πώς το κανω;

Το wipe data διαγραφει τα δεδομενα της προηγουμενης rom ?

Σημείωση: Αν στο στάδιο 8, δηλαδή όταν βρίσκεστε με την recovery rom επιλέξετε κάτι και σας βγάλει σφάλμα, συνήθως θα γράφει can't mount sdcard. Τότε απλά αποσυνδέστε το καλώδιο usb και ξαναδοκιμάστε σε λίγα δεύτερα.

- 5η: Οταν λες δοκιμαστε αργοτερα ,εννοεις απ'την αρχη ολη την διαδικασια;

 

Το οτι πάντα μπορέιτε να ξεκινάτε απο την recovery rom είναι απο μονο του εγγύηση. Ειδικά αν κάνετε και nandroid backup.

6η: Να υποθεσω οτι το nandroid backup κανει αντιγραφη ολης της προυπαρχουσας ρομ μαζι με τις εγκατεστημενες εφαρμογες και τις ρυθμισεις, οποτε αν κατι παει στραβα με την πειραγμενη rom, ή αν χρειαστει να επιστρεψω στην προυγουμενη εργοστασιακη κατασταση ,επαναφερω αυτο το backup και ολα θα ειναι οπως τα ειχα ??

 

credits to xda-developers, redglasses, nk02, Fatal1ty2787, daldroid, haykuro, Amon_RA

 

- Απατωντας στις ερωτησεις μου, θα με βοηθουσες να κατανοησω καποια πραγματα στην ροη της διαδικασιας ,τα οποια δεν γνωριζω.

- Επισης γραψε ποια ειναι η ρομ που εχεις προτεινει και αν γνωριζεις ,ή καλυτερα αν εχεις δοκιμασει και αλλες ρομ ,πώς θα τις ταξινομουσες απο την πιο λειτουργικη προς την χειροτερη; ... ετσι για να εχουμε μια εικονα .

 

- Στις παραπανω ερωτησεις μπορει να απαντησει και οποιοσδηποτε αλλος φιλος γνωριζει .

 

- ΥΓ. - Σε ευχαριστω για τον οδηγο να εισαι καλα. :)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν ενδιαφερεται κανεις βρηκα app για zoom στην κάμερα ..

Το καλο μ αυτο το κινητο ειναι οτι συνεχως βελτιωνεται..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν ενδιαφερεται κανεις βρηκα app για zoom στην κάμερα ..

Το καλο μ αυτο το κινητο ειναι οτι συνεχως βελτιωνεται..:happy:

μη ρωτας !

 

δωσε πραμα στους magic people!@

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αν δν επιτρεπεται να στείλω εδώ το λινκ ας το σβησουν oι mods..

CameraZoom : http://www.mediafire.com/file/qebm3nkagmq/CameraZoom

Το κακό ειναι πως δν ενσωματωνεται ως επιλογη στην ηδη υπαρχουσα καμερα αλλα ως ξεχωριστη εφαρμογη..

Link to comment
Share on other sites

- Απατωντας στις ερωτησεις μου, θα με βοηθουσες να κατανοησω καποια πραγματα στην ροη της διαδικασιας ,τα οποια δεν γνωριζω.

- Επισης γραψε ποια ειναι η ρομ που εχεις προτεινει και αν γνωριζεις ,ή καλυτερα αν εχεις δοκιμασει και αλλες ρομ ,πώς θα τις ταξινομουσες απο την πιο λειτουργικη προς την χειροτερη; ... ετσι για να εχουμε μια εικονα .

 

- Στις παραπανω ερωτησεις μπορει να απαντησει και οποιοσδηποτε αλλος φιλος γνωριζει .

 

- ΥΓ. - Σε ευχαριστω για τον οδηγο να εισαι καλα. :)

Λοιπόν, σκέψου οτι για να γίνει η αναβάθμιση, η αλλαγή rom δηλαδή, δεν μπορεί να τρέχει η υπάρχουσα rom. Πρέπει να είναι όμως και ανοιχτό το τηλέφωνο για να επικοινωνεί με τον υπολογιστή. Σε αυτό είναι απαραίτητη η recovery rom. Επίσης προσφέρει και λειτουργίες backup και wipe data. Το usb debugging χρειάζεται νομίζω για να βάλουμε το κινητό σε fastboot mode. Μπορείτε να το απενεργοποιήσετε μετά.

Έχω την εντύπωση πως δεδομένα εφαρμογών δεν κρατιούντε. Βέβαια όταν το έκανα, οι εφαρμογές μου δεν ήταν τέτοιες που να κρατουν δεδομένα. Το πρόβλημα είναι οτι παρότι τρέχουν κανονικά, δεν αναγνωρίζονται απο το market, οπότε δεν θα σου λέει ποτέ update available πχ. Για backup και δεδομένων υπάρχει το Paid MyBackupPro.

Μπαίνεις σε fastboot mode αμέσως, και γρήγορα κιόλας.

Το nandroid backup είναι ένα full system backup. Στο site αναφέρει οτι το κάνεις όταν δεν σ αρεσε αυτό που έκανες και θες να γυρίσεις όπως ήσουν πριν. Υποθέτω οτι είναι σαν image του δίσκου, σαν να κάνεις επαναφορά συστήματος.

Το wipe data καθαρίζει την προγούμενη rom. Είναι μακράν προτιμότερο όταν αναφέρεται σε εγκατάσταση ολοκαίνουριας rom. Για να μην γίνει απο πάνω, και υπάρχουν και προηγούμενα στοιχεία, μείνεις απο χώρο ή υπάρχουν προβληματάκια. Αν επρόκειτο για κάποιο μικρό update δεν θα χρειαζόταν.

Όταν λέω δοκιμάστε αργότερα εννοώ όχι απο την αρχή, εννοώ απο το τελευταίο κλικ. Λάθος λέξη επέλεξα μάλλον.

Στην 6η σου απάντησα πριν πιστεύω.

 

Η rom είναι του redglasses και είναι η myhero-008. Έχω δοκιμάσει και την JACheroski, αλλά παρότι έτρεχε εξίσου γρήγορα, είχα κανα δυο κολλήματα με το system. Και έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση. Επίσης έλειπε το htc sync. και εκείνη καλή ήταν

Link to comment
Share on other sites

Αν δν επιτρεπεται να στείλω εδώ το λινκ ας το σβησουν oι mods..

CameraZoom : http://www.mediafire.com/file/qebm3nkagmq/CameraZoom

Το κακό ειναι πως δν ενσωματωνεται ως επιλογη στην ηδη υπαρχουσα καμερα αλλα ως ξεχωριστη εφαρμογη..

ευχαριστουμε

τετοιες "πηγες" αν εχεις ειναι ευπροσδεκτες εστω και σε pm...!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αν δν επιτρεπεται να στείλω εδώ το λινκ ας το σβησουν oι mods..

CameraZoom : http://www.mediafire.com/file/qebm3nkagmq/CameraZoom

Το κακό ειναι πως δν ενσωματωνεται ως επιλογη στην ηδη υπαρχουσα καμερα αλλα ως ξεχωριστη εφαρμογη..

 

Συγγνώμη, η κάμερα σου δεν έχει ζουμ; Γιατί μάλλον άχρηστη είναι η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κατάφερα να συγχρονίσω το Magic με το PC. Βρήκα στα FAQ της HTC ότι πρέπει να βάλεις τηλέφωνο σε USB debugging mode...

 

What software do I need to synchronize my phone with my PC?

HTC Sync allows synchronization between a Phone and PC. The USB debugging check box in HOME > MENU > Settings > Applications > Development needs to be selected for the phone to be able to synchronize with the PC using HTC Sync. You can find the latest version of HTC Sync and drivers from Support section of our website.

WM 5.0 -> WM 6.0 -> Symbian s60v3 -> UIQ3 -> Android 1.5 -> BB 4.5 -> Palm 5.4.9-> iPhone 3.1.2
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, η κάμερα σου δεν έχει ζουμ; Γιατί μάλλον άχρηστη είναι η εφαρμογή.

 

Έχει ζούμ το μάτζικ ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πατώντας την οθόνη μου βγάζει μια μπάρα σαν το diamond. Θα έλεγα ότι έχουν την ίδια κάμερα για την ακρίβεια. Για τσεκαρε το.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πατώντας την οθόνη μου βγάζει μια μπάρα σαν το diamond. Θα έλεγα ότι έχουν την ίδια κάμερα για την ακρίβεια. Για τσεκαρε το.

 

Φίλε δν μου βγαζει τίποτα απολύτως..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...