Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό κατά πάσα πιθανότητα είναι 32Β και ΟΧΙ 32Α.

 

Τα 32Β κινητά έχουν 192 MB ROM. Στο δικό μου κινητό έβαλα το τελευταίο update της Vodafone (gr), χωρίς να κάνω port και δούλεψε κανονικά. Αν ήταν για 32B κινητά, προφανώς δε θα δούλευε.

 

Ωστόσο, έχει δίκιο ο Symos σχετικά με το ότι πρέπει να βάζουμε ROM η οποία είναι φτιαγμένη για τον τύπο του κινητού μας (32Α ή 32Β) και γι' αυτό είναι σημαντικό να το βρούμε πριν κάνουμε οποιαδήποτε επέμβαση στο κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βαρεθηκα λοιπον Cyanogen,ειναι και η ωρα τωρα που σε πιανει το μερακι με το κινητο λεω να βαλω την CursorSense. Αλλαζω λοιπον SPL και Radio,κατεβαζω και την 0.9.6,nandroid,flasharisma και ατελειωτο bootloop... :mad: Να πιασω την 0.9.1, η να αρχισω να ψαχνω το Radio μου για το nandroid μου? :p

Καλη χρονια!!

Το βρηκα το Radio αλλα επειδη σπαστηκα που μπηκα στη διαδικασια καιδεν δουλεψε θα δοκιμασω τη προηγουμενη :P

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανε bootloop, πιθανότατα γιατί δεν έβαλες τη σωστή έκδοση recovery ROM που ουσιαστικά είναι για Hero. Τουλάχιστον, αυτό ανέφεραν πολύ που είχαν αφήσει τη recovery ROM του Amon_Ra για Magic. Δηλαδή, ότι τους έκανε συνεχόμενα bootloops. Επίσης, πρέπει να αλλάξεις και το SPL διαφορετικά δεν πρόκειται να δουλέψει.

 

Έχω γράψει αναλυτικό οδηγό για το πως να περάσεις τη CursorSense και έναν ακόμα για την επαναφορά του αρχικού radio σε περίπτωση που δε σου αρέσει η Cursorsense ή θελήσεις να στείλεις το κινητό για service.

 

Αν έχεις ήδη βάλει το radio και το SPL, αξίζει να δοκιμάσεις την CursorSense. Προσωπικά δεν έχω βάλει άλλη ROM, από τη στιγμή ου έβαλα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάτι άσχετο. η HTC τελικά θα βγάλει την ROM που περιμένουμε?

έχω μια απορία! τώρα με το NEXUS ONE θα υπάρξει τρόπος να βγει η ROM του στο MAGIC?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προφανώς υπάρχουν κινητά 32B με 288 RAM:O. Όσα sites και fora είχα δει μέχρι τώρα, αναφέρουν ότι τα 32Β έχουν 192 ΜΒ και διαφορετικό radio σε σχέση με τα 32Α.

 

Όπως και να έχει, από τη στιγμή που το κινητό σου είναι 32Β, θα πρέπει εάν θέλεις να βάλεις custom ROM, αυτή να είναι για 32B. Το ίδιο και οι recovery ROMs που θα κατεβάσεις. Σε αυτή τη φάση οι πιο δημοφιλείς 32Β ROM είναι του Cyanogen και του Amon_RA.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα λέω αλλά δε μ'ακούς.

 

Η μνήμη αυτή είναι η ROM, όχι η RAM.

Και οι δύο τύποι έχουν 288ΜΒ ROM.

 

Η διαφορά είναι στη RAM όπου το 32Α έχει 288 και το 32Β έχει 192.

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανε bootloop, πιθανότατα γιατί δεν έβαλες τη σωστή έκδοση recovery ROM που ουσιαστικά είναι για Hero. Τουλάχιστον, αυτό ανέφεραν πολύ που είχαν αφήσει τη recovery ROM του Amon_Ra για Magic. Δηλαδή, ότι τους έκανε συνεχόμενα bootloops. Επίσης, πρέπει να αλλάξεις και το SPL διαφορετικά δεν πρόκειται να δουλέψει.

 

Τον οδηγο σου ειχα δει και ψηθηκα,ελεγες κ οτι ειναι σταθερη.Και μετα πηγα στο xda κ ακολουθησα τον οδηγο εκει που ειναι ιδιος με το δικο σου :)(απλα βολευομαι με τα αγγλικα). SPL και Radio αλλαξα. Εβαλα τη recovery-RA-hero-v1.5.2.img αλλα μου εκανε bootloop στην καινουρια την 0.9.6.(Αυτη του Hero δεν ειναι που δεν μπορεις να επιλεξεις με το trackball παρα με το Send/Yes button?) Δοκιμασα μετα τη 0.9.1 και δεν ειχε προβλημα. Εκανα και wipe 2-3 φορες. Βεβαια ειναι σπαστικο κ το οτι ειναι Cupcake,ενω ειναι πολυ ωραια η ROM νιωθω οτι παμε πισω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την 0.9.6 πάνω από την 0.9.1 και δούλεψε κανονικά. Ίσως υπάρχει θέμα, όταν βάζεις απευθείας τη 0.9.6, αν και δεν είδα κάτι τέτοιο στο xda. Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω.

 

Σε αυτή τη φάση έχω την CursorSense πάνω από 10 ημέρες και δε σκέφτομαι να τη βγάλω. Δεν έχει μείνει άλλη ROM τόσο πολύ στο κινητό μου:lol:. Φυσικά, αυτό είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Η 1.6 δεν έχει μεγάλη διαφορά με το cupcake. Τη χρησιμοποίησα, για να δω εφαρμογές, όπως το Goggles, αλλά από εκεί και πέρα δεν είδα κάτι φοβερό. Αυτό που με κέρδισε στην CursorSense είναι η ταχύτητά της (για ROM με Sense UI είναι πολύ γρήγορη), η σταθερότητά της, το πληκτρολόγιο και η διάρκεια της μπαταρίας. Σχετικά με το τελευταίο, με την ίδια χρήση που κάνω συνήθως είδα γύρω στο 30-40% επιπλέον διάρκεια.

 

Φυσικά, όπως είπα παραπάνω είναι όλα θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι γρηγορη και η πατεντα με την εναλλαγη αγγλικου-ελληνικου πληκτρολογιου με 160chars/sms και αγγλικο περιβαλλον μετραει για μενα. Εχει και το Sense UI,ειναι γρηγορη απ οτι βλεπω,αραζουμε με αυτην μεχρι να εμφανιστει τπτ καινουριο:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα λέω αλλά δε μ'ακούς.

 

Η μνήμη αυτή είναι η ROM, όχι η RAM.

Και οι δύο τύποι έχουν 288ΜΒ ROM.

 

Η διαφορά είναι στη RAM όπου το 32Α έχει 288 και το 32Β έχει 192.

 

 

512 δεν θα έπρεπε να είναι η ROM, σύμφωνα πάντα με το site της HTC. Έκτος και ειναι η αρχικη 512 χωρις το λειτουργικο?

Την ραμ πως μπορουμε να την δουμε, με καποιο task manager μηπως?

 

Μια επιπλέον ερώτηση, με το GPS και το fix τι ακριβώς παίζει. Ενω δειχνει κανονικα να ποιανει δορυφορο, οταν τρεχω το ndrive το προγραμα ειναι σαν να μην εχει GPS.

 

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

vman Καλησπέρα,

Έχω προσπαθήσει να κάνω αλλαγή στο magic το οποίο έχω αγοράσει απο vodafone και δυστυχώς δεν μπορώ παρόλο που έχω κανει ακριβώς ότι λές στην πλήρη βοήθεια που δίνεις. Δεν αλλάζει ουτε το radio ούτε το spl είμαι με τη myhero 2.0.5 αλλά μου καταναλώνει την μπαταρία μέχρι το μεσημέρι λόγω εργασίας. Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αλλαγής σε παρακαλώ κάνε κάτι γιατί όπως διαβάζω στην δική σου επιλογή υπάρχει μικρότερη κατανάλωση και στην μπαταρία. Σε Ευχαριστώ

 

vman Συγνώμη αν τα μπέρδεψα λιγάκι αλλά τα έχω κάνει όλα σήμερα να κάνω αλλαγή στην παλαιά rom μου και γι΄ αυτό τα έκανα μούσκεμα λίγο. Όσο αφορά αυτα που μας περιγράφεις για τις δικές σου αλλαγές τα έκανα και δεν μου ανοίγει με τίποτα είναι κολλημένο η μερικές φορές με πάει μέχρι την δήλωση γλώσσας και μετά ξανακολάει αν μπορείς λίγο να βοηθήσεις θα σου ήμουν ευγνώμον. Σε Ευχαριστώ.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μια επιπλέον ερώτηση, με το GPS και το fix τι ακριβώς παίζει. Ενω δειχνει κανονικα να ποιανει δορυφορο, οταν τρεχω το ndrive το προγραμα ειναι σαν να μην εχει GPS.

 

Ευχαριστω πολύ

 

Δε μου είπες ποια ROM έχεις. Παρόλ' αυτά δοκίμασε το εξής. Πριν ανοίξεις το ndrive, άνοιξε το google maps. Βεβαιώσου ότι στις ρυθμίσεις στο Location είναι τσεκαρισμένο το "Enable GPS satellites".

 

Πες μας αν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνω λίγο κουραστικός, αλλά μπορούμε λίγο να ανακεφαλαιώσουμε;

Στο Magic έχουμε τις επιλογές για root, custom ROM και αλλαγή SPL. (υπάρχουν άλλες; )

Πότε χαλάς την εγγύηση της HTC;

Μέχρι πιο στάδιο είναι αναστρέψιμη η διαδικασία και μπορείς να επαναφέρεις το κινητό σε εργοστασιακή κατάσταση; Και τι πηγαίνει συνήθως στραβά όταν ακούμε ότι η HTC δεν το δέχθηκε στην εγγύηση;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις περιπτώσεις που βάζεις λογισμικό που δεν είναι εγκεκριμένο από τον κατασκευαστή αναιρείς την εγγύση. Με άλλα λόγια, σε όλες τις περιπτώσεις που ανέφερες παραπάνω.

 

Το πιο δραστικό απ' όλα είναι να αλλάξεις το radio και το SPL (στις περισσότερες περιπτώσεις, δε χρειάζεται να τα αλλάξεις), ενώ το πιο ακίνδυνο να βάλεις κάποια custom ROM. Όλα είναι αναστρέψιμα, υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Εάν σ' ενδιαφέρει να μπορείς να επαναφέρεις το κινητό σου στην εργοστασιακή κατάσταση, θα πρέπει να δεις τα χαρακτηριστικά του.

 

Για να δεις την έκδοση του κινητού σου κάνε τα παρακάτω. Κλείσε το κινητό σου. Στη συνέχεια κρατώντας πατημένο το Back πάτησε το power. Στην οθόνη που θ' ανοίξει θα δεις 3 Android Robots σε skates και την έκδοση του κινητού σου (32Α ή 32Β), το HBOOT (που είναι το SPL) και το radio που χρησιμοποιείς. Σημείωσέ τα, γιατί θα σου χρειαστούν, εάν αποφασίσεις να επιστρέψεις σε αυτά, μετά από αλλαγές.

 

Όσο για το τελευταίο σκέλος της ερώτησης σου έχω να πω το εξής. Εφόσον το κινητό σου μπορεί να μπει σε fastboot, μπορεί και να διορθωθεί. Δε χρειάζεται να το στείλεις στην HTC. Θα πρέπει να γίνει κάτι πολύ ακραίο ή να είστε πολύ άτυχοι, για να μην ξεκινάει καθόλου το κινητό και να χρειαστεί service και αντικατάσταση πλακέτας.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος παρακαλω που εχει Cosmote να επιβεβαιωσει τις παρακατω ρυθμισεις για MMS ?

κατι κανω λαθος

 

Name

Cosmote MMS

APN

mms

MMSC

http://195.167.65.220:8002

MMS proxy

10.10.10.20

MMS port

8080

MCC

202

MNC

01

APN type

mms

Link to comment
Share on other sites

vman Συγνώμη αν τα μπέρδεψα λιγάκι αλλά τα έχω κάνει όλα σήμερα να κάνω αλλαγή στην παλαιά rom μου και γι΄ αυτό τα έκανα μούσκεμα λίγο. Όσο αφορά αυτα που μας περιγράφεις για τις δικές σου αλλαγές τα έκανα και δεν μου ανοίγει με τίποτα είναι κολλημένο η μερικές φορές με πάει μέχρι την δήλωση γλώσσας και μετά ξανακολάει αν μπορείς λίγο να βοηθήσεις θα σου ήμουν ευγνώμον. Σε Ευχαριστώ..

 

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην CursorSense. Υπάρχει το εξής θέμα. Κάποιοι που προσπάθησαν να βάλουν απευθείας την 0.9.6 είχαν πρόβλημα με συνεχείς επανεκκινήσεις ή μη ολοκλήρωση της εγκατάστασης. Αντίθετα η αναβάθμιση από την 0.9.1 σε 0.9.6 δουλεύει κανονικά. Οπότε, όποιος αλλάζει για πρώτη φορά τη ROM του σε CursorSense (δηλαδή αμέσως πριν είχε άλλη ROM) θα πρέπει να εγκαταστήσει πρώτα την 0.9.1, να εκκινήσει κανονικά το κινητό του (και προαιρετικά να κάνει όποιες ρυθμίσεις θέλει) και στη συνέχεια σε δεύτερη φάση να περάσει την 0.9.6 χωρίς προηγουμένως να κάνει wipe. Διαφορετικά μπορείτε να περιμένετε την επόμενη έκδοση της CursorSense που πιθανότατα θα διευθετεί αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις περιπτώσεις που βάζεις λογισμικό που δεν είναι εγκεκριμένο από τον κατασκευαστή αναιρείς την εγγύση. Με άλλα λόγια, σε όλες τις περιπτώσεις που ανέφερες παραπάνω.

 

Το πιο δραστικό απ' όλα είναι να αλλάξεις το radio και το SPL (στις περισσότερες περιπτώσεις, δε χρειάζεται να τα αλλάξεις), ενώ το πιο ακίνδυνο να βάλεις κάποια custom ROM. Όλα είναι αναστρέψιμα, υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Εάν σ' ενδιαφέρει να μπορείς να επαναφέρεις το κινητό σου στην εργοστασιακή κατάσταση, θα πρέπει να δεις τα χαρακτηριστικά του.

 

Για να δεις την έκδοση του κινητού σου κάνε τα παρακάτω. Κλείσε το κινητό σου. Στη συνέχεια κρατώντας πατημένο το Back πάτησε το power. Στην οθόνη που θ' ανοίξει θα δεις 3 Android Robots σε skates και την έκδοση του κινητού σου (32Α ή 32Β), το HBOOT (που είναι το SPL) και το radio που χρησιμοποιείς. Σημείωσέ τα, γιατί θα σου χρειαστούν, εάν αποφασίσεις να επιστρέψεις σε αυτά, μετά από αλλαγές.

 

Όσο για το τελευταίο σκέλος της ερώτησης σου έχω να πω το εξής. Εφόσον το κινητό σου μπορεί να μπει σε fastboot, μπορεί και να διορθωθεί. Δε χρειάζεται να το στείλεις στην HTC. Θα πρέπει να γίνει κάτι πολύ ακραίο ή να είστε πολύ άτυχοι, για να μην ξεκινάει καθόλου το κινητό και να χρειαστεί service και αντικατάσταση πλακέτας.

Οπότε δηλαδή όσοι θέλουμε να είμαστε 100% σίγουροι για την εγγύηση θα πρέπει να αποφύγουμε όλα αυτά τα πειράγματα εκτός αν το παρακάνει η HTC και συνεχίσει να μη μας δίνει νέες εκδόσεις και τα ελληνικά... Nway ευχαριστώ για την ανακεφαλαίωση.

 

Κάτι ακόμα: Δοκίμασα να βάλω το htc ime με ελληνικά, αλλά ούτε μπορώ να το κάνω install (δεν έχω αυτήν την επιλογή στον Astro ούτε μπορώ να πειράξω τις ρυθμίσεις του αρχείου. (στο command prompt μου λέει permission denied)

 

καμιά ιδέα; Αξίδει το ελληνικό HTC IME τη φασαρία αυτή σε σχέση με το Greek input method;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά τον τελευταίο μήνα είχα δοκιμάσει κάποιες ROM όπως

myhero 2.05 ηταν η πρώτη που δοκίμασα πολύ καλή και σταθερή αλλά λίγο αργή.

cyanogen πολυ γρήγορη. αρκετά σταθερή αλλά μετά απο την αίσθηση sense ui δεν!

Amon_Ra πολύ γρήγορή και πάρα πολύ σταθερή αλλά απο αισθητική είναι ίδια με την μαμα HTC

Casense λίγο ποιό γρήγορη απο την myhero αλλά που και που κολλούσε. με kernel γίνεται ακόμα ποιό γρήγορη αλλά χωρίς bluetooth (και σε μένα χωρίς GPS).

προσωπικά προτιμώ SENSE UI απο άποψη εικόνας καθαρά!

σήμερα με όσα διάβασα στο forum αλλά και με την βοήθεια του vman δοκίμασα CursorSense που είναι πάρα πολύ καλή. απο ταχύτητα είναι πολύ ποιο γρήγορη απο κάθε άλλη sense που έχω δοκιμάσει. έχω συγκεντρώσει τα αρχεία που χρειάζονται για να κάνει κάποιος αλλαγή ROM (AndroidSDK, Recovery, ROM) σε ένα απλό MAGIC από την αρχή, καθώς έτοιμο backup της αρχικής ROM και τις 4 ROM (myhero, cyanogen 4.2.12.2, casense 1.1.1 και RAv1.6.2). εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η CursorSense 0.9.7. Φαίνεται ότι τελικά δε λύθηκαν τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά την εγκατάσταση της προηγούμενης έκδοσης και επομένως, για να εγκαταστήσετε την 0.9.7, καλό είναι να εγκαταστήσετε προηγουμένως την 0.9.1. Στη συνέχεια εκκινήστε το κινητό σας (και προαιρετικά κάντε όποιες ρυθμίσεις θέλετε), και εγκαταστήστε την 0.9.7 χωρίς να κάνετε wipe.

 

Εάν έχετε κάποια άλλη ROM και θέλετε να εγκαταστήσετε την CursorSense 0.9.7 ακολουθήστε αυτό τον οδηγό. Όσοι έχετε ήδη την 0.9.1 ή την 0.9.6 δείτε τη διαδικασία αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την cyanogenmod πως είναι σε ταχύτητα εναλλαγής οθονών και άνοιγματος εφαμογών ή cursorsense?

Επίσης μεταφορά αρχείων με bt υποστηρίζει απο την αρχή ή θέλει extra app?

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα εναλλαγής οθονών είναι φοβερή. Είναι σχεδόν όπως του Hero. Για τη μεταφορά αρχείων με bluetooth χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή. Σε 'μένα δούλεψε το Bluetooth File Transfer που είναι δωρεάν εφαρμογή και μπορείς να τη βρεις στο Market.
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η CursorSense 0.9.7. Φαίνεται ότι τελικά δε λύθηκαν τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά την εγκατάσταση της προηγούμενης έκδοσης και επομένως, για να εγκαταστήσετε την 0.9.7, καλό είναι να εγκαταστήσετε προηγουμένως την 0.9.1. Στη συνέχεια εκκινήστε το κινητό σας (και προαιρετικά κάντε όποιες ρυθμίσεις θέλετε), και εγκαταστήστε την 0.9.7 χωρίς να κάνετε wipe.

 

Εάν έχετε κάποια άλλη ROM και θέλετε να εγκαταστήσετε την CursorSense 0.9.7 ακολουθήστε αυτό τον οδηγό. Όσοι έχετε ήδη την 0.9.1 ή την 0.9.6 δείτε τη διαδικασία αναβάθμισης.

μπορώ να την περάσω πάνω απο την 0,9,6?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...