Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ που το δοκίμασα να καλέσω τις επιλογές της Wind, κάλεσα, πάτησα μετά το βελάκι να μου φέρει το εικονικό πληκτρολόγιο και πάτησα τον αριθμό μια χαρά χωρίς άλλο κουμπί για επιβεβαίωση. Σημείωση: Αν αφήσεις ώρα το εικονικό πληκτρολόγιο ανοιχτό, κλειδώνει και θέλει doulbe tap για να ξεκλειδώσει.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όμορφα... Αφού το έχω και εγώ εδώ και 5 μέρες και διάβασα από την αρχή όλο το thread, ήρθε η ώρα για τις απορίες μου και τις παρατηρήσεις:

 

  • Όταν συνδέεται σε κάποιο wifi, το εικονίδιο της 3G σύνδεσης (3G ή Η) χάνεται επειδή προφανώς δεν κατεβάζει data από το δίκτυο κινητής. Όμως πώς ξέρουμε αν συνεχίζει να είναι συνδεδεμένο σε 3G σταθμό ή όχι;
  • Τα προγράμματα πρέπει να τα κλείνουμε κάπως; Έχω για την ώρα πολύ μικρή αυτονομία (περίπου 1 μέρα) και με όσες εφαρμογές έψαξα, δεν είδα να είναι κάποιο πρόγραμμα υπεύθυνο για αυτό.
  • Θέμα Magic ως modem για το PC. Πώς μπορεί να γίνει; με USB; με ΒΤ; με Wifi; (να παίξει το ρόλο του access point; ) Βρήκα ένα πρόγραμμα επί πληρωμή (pda net) είναι η μόνη λύση;
  • Αρκετοί γράφουν για το ndrive; Προφανώς δεν είναι δωρεάν ε;
  • Γίνεται κάπως να μην φορτίζει όταν το συνδέεις με το USB ή πρέπει να αρχίσω τις πατέντες; (χαλάει τη μπαταρία!)
  • Εμένα μου δούλεψε το HTC Sync (Windows Vista) για τις επαφές και το Google calendar Sync με το Outlook. Χάθηκε να υπάρχει ένα πρόγραμμα να τα κάνει όλα; Κρίμα...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας παιδια.εχω το htc Magic της vodafone και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Ξαφνικα χωρισ λογο και αιτια οποιος με επαιρνε τηλ δεν εβλεπα το ονομα του που ειχα περασμενο στις επαφες μου , αλλα το νουμερο του κινητου του με το +30 μπροστα.απορησα και μαλιστα νομιζα πως δεν τον ειχα αποθηκευμενο αλλα τελικα ειδα πως τον ειχα.μετα δοκιμασα να πληκτρολογισω το νουμερο του και να τον παρω τηλ αλλα δεν μου δειχνει παλι ποιον παιρνω.αρχισα να αποθηκευω τα τηλ ολα με +30 μπροστα και ολα οκ.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το κανω για ολες τις επαφες αυτο.και οταν παω να αποθηκευσω ενα καινουργιο τηλ φιλου δεν γινεται καθε φορα να βαζω +30. ξεχασα να σας πω οτι πηρα τηλ την vodafone αλλα δεν ξερει να δωσει λυση στο προβλημα μου.Του εκανα και hard reset αλλα παλι τα ιδια.Οποιος ξερει παρακαλω ας με βοηθησει γιατι δεν παει αλλο.Ευχαριστω εκ των προτερων

Έγω αντιμετώπισα ακριβώς το αντίθετο. Είχα περασμένες τις επαφές μου σε άλλο τηλ. με το πρόθεμα +30 διότι ταξιδεύω στο εξωτερικό και με διευκολύνει και τις πέρασα στο Magic μέσω gmail. Τις δύο πρώτες ημέρες μου έδειχνε κανονικά αυτόν που με καλούσε. Μετά τις δύο ημέρες μου έδειχνε μόνο τον αριθμό χωρίς το πρόθεμα +30. Κατόπιν τούτου αναγκάστηκα να σβήσω όλα τα +30 και να δουλεύει από τότε μια χαρά. Επίσης έκανα και το εξής. Επειδή είχα ονόματα γραμμένα ελληνικά και ξένα μετέτρεψα κάποια ελληνικά σε greeklish αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε πάλι οπότε έσβησα όλα τα +30. Το μόνο πρόβλημα που έχω αυτή την στιγμή είναι ότι σε ένα νούμερο τηλ. συγκρεκριμένου φίλου μου βγάζει όταν με καλεί το όνομα άλλης επαφής (πάντα την ίδια).

Link to comment
Share on other sites

rigas

Τα προγράμματα πρέπει να τα κλείνουμε κάπως; Έχω για την ώρα πολύ μικρή αυτονομία (περίπου 1 μέρα) και με όσες εφαρμογές έψαξα, δεν είδα να είναι κάποιο πρόγραμμα υπεύθυνο για αυτό.

- ναι παιζουν ρολο στην αυτονομια ,,να τα κλεινεις καπου-καπου με το taskiller

πολυ λαιμαργο στο 3G

 

Αρκετοί γράφουν για το ndrive; Προφανώς δεν είναι δωρεάν ε;

βαλε co-pilot πιο πολυ του παει!

 

Γίνεται κάπως να μην φορτίζει όταν το συνδέεις με το USB ή πρέπει να αρχίσω τις πατέντες; (χαλάει τη μπαταρία!)

νομιζω οχι ασε τα κολπα!

 

Εμένα μου δούλεψε το HTC Sync (Windows Vista) για τις επαφές και το Google calendar Sync με το Outlook. Χάθηκε να υπάρχει ένα πρόγραμμα να τα κάνει όλα; Κρίμα...

ειναι ακομα νεο το android ,,θα μαθει!

 

..καλα mod ποτε θα γινεις? στα 10.000 post? :lol: :rolleyes:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλό το copilot, όμως σε εμένα τουλάχιστον, έχοντας δοκιμάσει 2 εκδόσεις κιόλας, δεν έχει κανένα point of interest. Και θεωρώ οτι για ένα πρόγραμμα πλοήγησης ειναι σημαντικό. Συμβαίνει σε όλους σας αυτό; Έχω τον full χάρτη της Ελλάδος.
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το CoPilot στο HTC MAGIC σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα αλλά όταν το ανοίγω μου βγάζει το εξής μήνυμα ''CoPilots code cannot be loaded by the system''. Την διαδικασία την έχω επαναλάβει τρείς φορές κάνοντας uninstall και σβήνοντας όλα τα αρχεία από την SdCard με το ίδιο αποτέλεσμα. Υπόψη ότι το αρχείο copilot.apk το έχω καταβάσει από δύο πηγές αλλά τα ίδια. Εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

με αυτη την ελπιδα ειμαστε πολλοι εδω...

εχει αρχισει και διατιθεται σε μεριεκς χωρες, υπηρχε μια ανακοινωση για ελλαδα γθρω στις 23/11 αλλα δεν ειναι πλεον σιγουρο ακομα αν ισχυει (μαλλον χλωμο το βλεπω γτ υπηρξε μιακαθυστερηση)

 

θα δουμε...

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

rigas

Τα προγράμματα πρέπει να τα κλείνουμε κάπως; Έχω για την ώρα πολύ μικρή αυτονομία (περίπου 1 μέρα) και με όσες εφαρμογές έψαξα, δεν είδα να είναι κάποιο πρόγραμμα υπεύθυνο για αυτό.

- ναι παιζουν ρολο στην αυτονομια ,,να τα κλεινεις καπου-καπου με το taskiller

πολυ λαιμαργο στο 3G

 

Αρκετοί γράφουν για το ndrive; Προφανώς δεν είναι δωρεάν ε;

βαλε co-pilot πιο πολυ του παει!

 

Γίνεται κάπως να μην φορτίζει όταν το συνδέεις με το USB ή πρέπει να αρχίσω τις πατέντες; (χαλάει τη μπαταρία!)

νομιζω οχι ασε τα κολπα!

 

Εμένα μου δούλεψε το HTC Sync (Windows Vista) για τις επαφές και το Google calendar Sync με το Outlook. Χάθηκε να υπάρχει ένα πρόγραμμα να τα κάνει όλα; Κρίμα...

ειναι ακομα νεο το android ,,θα μαθει!

 

..καλα mod ποτε θα γινεις? στα 10.000 post? :lol: :rolleyes:

για τη μπαταρία, σήμερα παραδόξως πάει πολύ καλά, από το πρωί έχει πέσει μόνο στο 93%.

Για τη φόρτιση από το USB, ήδη κοίταξα να δω ποια καλώδια θα κόψω στο καλώδιο για να μην παίρνει ρεύμα. Έχει προπαθήσει κανείς κάτι τέτοιο;

 

Για το θέμα της σύνδεσης 3G και του Magic ως modem που ρώτησα παραπάνω, έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες λιθίου σαν αυτή που έχει το HTC Magic δεν είναι νικελίου καδμίου. Μπορούμε άνετα να τις φορτίζουμε και ας μην έχει πέσει πολύ το φορτίο τους. Αντίθετα, δεν τους κάνει καλό η πλήρης αποφόρτιση. Αν πάς βέβαια σε κάποιο μαγαζί και πάρεις ένα κινητό θα σου πουν άστο να φορτίσει 15 ώρες, σα να έχει μπαταρία νικελίου καδμίου! Η τεχνολογία στις μπαταρίες έχει αλλάξει παιδιά. Πάρτε το χαμπάρι!
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα μητρική από το magic ξαναπήρα το τηλεφωνω έβαλα την hero που είχα και διαπίστωσα τότε ότι δεν δούλευε το G-sensor έκανα ένα restore(εβαλα ξανά την γνήσια)και το πήγα πείσω , μου το έφτιαξαν. Το πήρα και όλα καλά θέλω όμως να κάνω restore το buckup της hero που είχα . Ανοίγω πατώντας τα 2 πλήκτρα μπαίνω σε fastboot και οταν δίνω την εντολή να ξεκινήσει το recovery.img παίρνω την παρακάτω απάντησει

 

downloading 'boot.img'... FAILED (remote: not allow)

 

τι είναι αυτό πάλι .Γνωρίζει κανείς??

Αυτή τη διαδικασία την έκανα πολες φορές πρώτη φορά το βλέπω αυτό.

 

Έχεις perfect spl 3.0.10 ! Δεν μπορείς με αυτόν τον τρόπο ποιά να κάνεις restore ! xda-developers και θα βρεις λύση....

Link to comment
Share on other sites

για αλλη μια φορα η HTC δειχνει σοβαpοτητα και υπευθηνοτητα.

 

μπραβο τους.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

για αλλη μια φορα η HTC δειχνει σοβατοτητα και υπευθηνοτητα.

 

μπραβο τους.

 

Μάλλον επειδή το μερίδιο αγοράς των android είναι ακόμη μικρό. Π.χ. δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο για το manilla στα winmo... :ninja:

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

 

Η συγκεκριμένη ROM είναι μόνο για το Hong Kong. Σύμφωνα με πληροφορίες από το ελληνικό forum της HTC (από υπάλληλο της Ace-Hellas), χθες παρέλαβαν την ελληνική ROM, η οποία περιλαμβάνει και το Sense UI. Την τεστάρουν και, αν όλα πάνε καλά, σύντομα θα τη διαθέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Mια απορία:

(το έχω ξαναγράψει αλλά δεν έχω πάρει απάντηση από τότε)

 

Για το αυτοκίνητο - χρήση ως gps - έχει βρεθεί κάποια λύση; Υπάρχει κάποια βάση είτε επίσημη ή ανεπίσημη που να ταιριάζει με τη συσκευή, ή να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να αγοράσω ξεχωριστό gps για το αυτοκίνητο;

 

(Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το βαρύ eten ως gps στο αυτοκίνητο)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ολο και κατι θα βρεις σε ebay παντως κατα την γνωμη μου αν θες πλοηγηση παρε ενα PNA να κανεις την δουλεια σου και να εισαι και πληρως καλυμενος σε αυτο τον τομεα ;)

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Mια απορία:

(το έχω ξαναγράψει αλλά δεν έχω πάρει απάντηση από τότε)

 

Για το αυτοκίνητο - χρήση ως gps - έχει βρεθεί κάποια λύση; Υπάρχει κάποια βάση είτε επίσημη ή ανεπίσημη που να ταιριάζει με τη συσκευή, ή να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να αγοράσω ξεχωριστό gps για το αυτοκίνητο;

 

(Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το βαρύ eten ως gps στο αυτοκίνητο)

 

 

 

http://www.expansys.com/htc/p_htc_phonecat.aspx?i=179241&c=10

 

http://www.expansys.com/htc/p_htc_item.aspx?i=179399

 

απλα...

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες λιθίου σαν αυτή που έχει το HTC Magic δεν είναι νικελίου καδμίου. Μπορούμε άνετα να τις φορτίζουμε και ας μην έχει πέσει πολύ το φορτίο τους. Αντίθετα, δεν τους κάνει καλό η πλήρης αποφόρτιση. Αν πάς βέβαια σε κάποιο μαγαζί και πάρεις ένα κινητό θα σου πουν άστο να φορτίσει 15 ώρες, σα να έχει μπαταρία νικελίου καδμίου! Η τεχνολογία στις μπαταρίες έχει αλλάξει παιδιά. Πάρτε το χαμπάρι!

Μπορεί να έχουν βελτιωθεί σε σχέση με τις νικελίου καδμίου, όμως εξακολουθούν να έχουν ένα όριο στους κύκλους φόρτισης. Αν εγώ το φορτίσω για 10 λεπτά που θα μείνει συνδεδεμένο στο usb, χαλάω 1 κύκλο...

Όσο για το ότι δεν τους κάνει καλό η αποφόρτιση, αν έχεις κάποιο άρθρο / έρευνα θα ήθελα να το διαβάσω.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Το εκανα συμφωνα με την εντολη push, αλλα βγαζει συνεχομενα force close για το

htcime:(

Δε θελω να σε ζαλισω αλλο,θα χρησιμοποιω το greek_input 70 χαρακτηρες αναγκαστικα.

Ευχαριστω για ολη τη βοηθεια σχετικα με το θεμα:)

 

Για αυτό το θέμα (ελληνικό πληκτρολόγιο htc στην hofo rom) μπόρεσε κανείς να βρει λύση; Δοκίμασα και το htc_ime που ανέβηκε απο τον gbil και ένα άλλο που "τράβηξα" απο την rom myhero, αλλά και οι δύο έβγαζαν force close. Και με κανονικό install του apk δεν γινόταν καν. Το htc_ime που προτείνεται στο thread στο xda δεν ειναι multilingual

Link to comment
Share on other sites

Ένας κύκλος φόρτισης στις μπαταρίες ιόντων λιθίου είναι μια πλήρης φόρτιση από άδεια μπαταρία. Αν για παράδειγμα ο κατασκευαστής δίνει 300 κύκλους φόρτισης, αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να φορτίσουμε τη μπαταρία 300 φορές αν είναι τελείως άδεια. Βάζοντας όμως το κινητό π.χ για 10 λεπτά στη μπρίζα, χαλάμε το ποσοστό του κύκλου που αντιστοιχεί στην ενέργεια που πήρε το κινητό κατά το χρονικό αυτό διάστημα και όχι έναν ολόκληρο κύκλο φόρτισης. Όσο για το ότι δεν πρέπει να αδειάζουμε τελείως τις μπαταρίες λιθίου δες πχ στη Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery .Επίσης δεν αναρωτήθηκες γιατί τα κινητά με μπαταρίες λιθίου

έρχονται με μισοφορτισμένες τις μπαταρίες;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Mια απορία:

(το έχω ξαναγράψει αλλά δεν έχω πάρει απάντηση από τότε)

 

Για το αυτοκίνητο - χρήση ως gps - έχει βρεθεί κάποια λύση; Υπάρχει κάποια βάση είτε επίσημη ή ανεπίσημη που να ταιριάζει με τη συσκευή, ή να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να αγοράσω ξεχωριστό gps για το αυτοκίνητο;

 

(Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το βαρύ eten ως gps στο αυτοκίνητο)

 

 

Σετ βάσης και φορτιστή αυτοκινήτου της HTC: http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=11944

 

Είχα δει και εγώ την περίπτωση του expansys αλλά με τα μεταφορικά μου πήγαινε σχεδόν 58 ευρώ οπότε δε το προχώρησα και το πήρα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...