Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνωμη που το βρικατε? γιατι στο επισημο site της ndrive δεν βρισκω compatibility με htc magic.....????

ενα pm θα με εσωζε... :)

 

Παιδιά γενικότερα υπάρχει δοκιμασμένη λύση offline χάρτες+navigation για το magic; Διαβάζοντας το forum θεωρώ ότι ακόμη δεν υπάρχει κάτι διαθέσιμο έστω και με πληρωμή. Βρήκα κι αυτήν τη σελίδα που αναφέρει destinator για android... http://www.intrinsyc.com/products/destinator.aspx

 

Μήπως κάποιoς ξέρει περισσότερα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ndrive είναι δοκιμασμένη λύση, και σαφώς προσφέρει offline navigation. Δεν έχω δοκιμάσει πολλά. Το andnav έχει γελοία κάλυψη.

Βασίλη και wargasm=pm

Link to comment
Share on other sites

flik έχεις δίκιο, δοκίμασα κι εγώ το AndNav2, μέχρι να μάθω για το Ndrive,

και δεν έμεινα ευχαριστημένος, παρ'όλο που μερικοί χάρτες είναι ίδιοι με τους χάρτες

που κόβεις με το TrekByddy Atlas Creator 4 AndNav2.

 

Απλά, για να έχω ζουμ ικανοποιητικό, ο χάρτης της Κρήτης ας πούμε, έβγαινε 2,4 GB!!!

Απαγορευτικό δηλαδή για να σε βοηθήσει. Ωστόσο μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει

με μικρότερο ζουμ μιας και ζήτησα από ένα φίλο και έφτιαξε την

 

Moderation mode

URL removed

 

στα 220ΜΒ μόνο!

 

Για το Ndrive είπαμε:

 

Moderation mode

URL removed

Link to comment
Share on other sites

flik έχεις δίκιο, δοκίμασα κι εγώ το AndNav2, μέχρι να μάθω για το Ndrive,

και δεν έμεινα ευχαριστημένος, παρ'όλο που μερικοί χάρτες είναι ίδιοι με τους χάρτες

που κόβεις με το TrekByddy Atlas Creator 4 AndNav2.

 

Απλά, για να έχω ζουμ ικανοποιητικό, ο χάρτης της Κρήτης ας πούμε, έβγαινε 2,4 GB!!!

Απαγορευτικό δηλαδή για να σε βοηθήσει. Ωστόσο μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει

με μικρότερο ζουμ μιας και ζήτησα από ένα φίλο και έφτιαξε την

 

Moderation mode

URL removed

 

στα 220ΜΒ μόνο!

 

Για το Ndrive είπαμε:

 

Moderation mode

URL removed

Αν κατάλαβα καλά είχες βάλει και πριν link, και στο σβήσανε....Τοτε κατι θα ξερανε..

Παντως περα απο το μεγεθος, εδώ στα προάστια θεσσαλονίκης δεν είχε και κάλυψη το andnav, περα απο την βλακεία το κόψιμο που έπρεπε να κανεις χειροκίνητα..

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύονται links τέτοιου είδους. Διάβάστε τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, δεν ήξερα...:wacko:

 

Όποιος θέλει αξιόπιστο gps για το Magic μας, προσωπικό μήνυμα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, δεν ήξερα...:wacko:

 

Όποιος θέλει αξιόπιστο gps για το Magic μας, προσωπικό μήνυμα λοιπόν!

 

Πάντως το NDrive ακόμη δε μπορώ να βρω πως να το αγοράσω για Android. To παράδοξο είναι ότι κυκλοφορεί πάντως.

Μια ερώτηση: πήρα τον φορτιστή αυτοκινήτου http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003488 και δεν παίζει. Κάποιος δοκισμενός φορτιστής αυτοκινήτου που να δουλεύει με Magic;

Link to comment
Share on other sites

Ναι .

Θελει ενεργοποιηση το gps , απο τα settings -->Security and location-->Enable gps satellites

 

Παράξενο..από τα settings δεν έχω τέτοιες επιλογές...Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ;

x
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το NDrive ακόμη δε μπορώ να βρω πως να το αγοράσω για Android. To παράδοξο είναι ότι κυκλοφορεί πάντως.

Μια ερώτηση: πήρα τον φορτιστή αυτοκινήτου http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003488 και δεν παίζει. Κάποιος δοκισμενός φορτιστής αυτοκινήτου που να δουλεύει με Magic;

 

Μην προτιμάς το e-shop σε τέτοια πράγματα, διότι δε γνωρίζουν και πολλά, μόλις παρέλαβα μια παραγγελία για ένα καλώδιο 11 PIN και μου στειλανε 5 ΡΙΝ! Τους τηλεφώνησα και δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο..από τα settings δεν έχω τέτοιες επιλογές...Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ;

 

 

Εμένα είναι Settings/Location/Enable GPS satellites

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, εκανα μια βλακεια στο magic και τα εχω σβησει ολα. Εχω στο pc μου και back up με το nadroid και τη hero rom αλλα δεν εχω τπτ στην sdcard, αρα δεν μπορω να ξαναβαλω τη hero. Ξερει κανεις πως μπορω να ξαναβαλω μια ρομ μεσα στο τηλ? θα προτιμουσα να εβαζα το back up.

 

ΥΓ: Πειτε μου ρε παιδια πως κανουμε restore με το nandroid γιατι ετσι εκανα τη βλακεια και τα εσβησα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στην sdcard πρέπει να βάλεις το nandroid backup. Το θεμα είναι τι φάκελο κράτησες στον υπολογιστή σου. Στην sdcard μολις μπαινεις, αυτό που θα πρεπει να έχεις είναι:

/nandroid/HT96BKF01399/20090729-1433.

Και μέσα στον τελευταίο φάκελο αρχεία img. Δηλαδή εσύ αν έχεις φάκελο nandroid στο pc σου καντο αντιγραφή χύμα στην sd card. Και μετά ξεκινάς σε fastboot mode και επιλέγεις nandroid restore

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα και ευχαριστω για την απαντηση. Υπαρχει τροπος να περασω στην sd card μεσω του κινητου, επειδη δεν εχω card reader, μεσω fastboot mode? αυτο τον φακελο εχω που εγραψες στο pc /nandroid/HT96BKF01399/20090719-1237 με boot.img, cache.img, data.img, misc.img, nandroid.md5, recovery.img, system.img.
Link to comment
Share on other sites

kαλημερα και ευχαριστω για την απαντηση. Υπαρχει τροπος να περασω στην sd card μεσω του κινητου, επειδη δεν εχω card reader, μεσω fastboot mode? αυτο τον φακελο εχω που εγραψες στο pc /nandroid/HT96BKF01399/20090719-1237 με boot.img, cache.img, data.img, misc.img, nandroid.md5, recovery.img, system.img.

 

Όπως τα λέει ο flik θα λυθεί το προβλημά σου.

Δεν γνωρίζω αν γίνεται αυτό που θέλεις (με fastboot mode) αλλά θα σου πρότεινα να αγοράσεις card reader θα σου χρειαστεί.

Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο με 'σένα με την μόνη διαφορά ότι εγώ είχα σβήσει και το nandroid back up, δεν είχα κρατήσει ένα back up στο laptop.

Έτσι αναγκάστηκα και πήρα card reader και έβαλα μια hero rom μέσα και μέσω fastboot έκανα το update και όλα ΟΚ αν σκεφτείς πως η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι το διέλυσα το καημένο :p

 

Νέο πρόβλημα μου εμφανίστηκε πάλι ... :!:

Kατέβασα την νέα rom του redglasses και ενώ μου φάνηκε super, πιο γρήγορη αν και δεν την περιεργάστηκα πολύ, μόλις πήγα να συνδέσω το USB με τον υπολογιστή για να βάλω τα αρχεία που είχα, το τηλ μου πάγωνε κι έκανε restart μόνο του, έφτανε στο σημείο να βάλω το pin στην κάρτα μου και ξανά restart... σαν να μην μπορούσε να λειτουργήσει με το USB. Με το που το έβγαζα άνοιγε κανονικά.

Έχω εγκατεστημένο το HTCsync δεν είχα ποτέ πρόβλημα το έβλεπε κανονικά.

Σκέφτηκα πως μάλλον θα φταίει η rom και γύρισα σε αυτή που είχα αλλά το πρόβλημα παραμένει και είναι πολύ σπαστικό να μην μπορώ να επεξεργαστώ την sdcard μου με μοναδική λύση να την βάζω σε card reader.

Όσο και αν έψαξα στο google για λύση δεν βρήκα ή τουλάχιστον κάποιες υποτιθέμενες λύσεις δεν βοήθησαν δυστυχώς.

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ TSOUNTANIS1978G.

Μήπως ξέρει κάποιος λύσεις για :

α) sync το calendar του MS outlook

β) μεταφορά αρχείων με bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Για Sync του calendar δεν ξέρω αφού δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά για μεταφορά αρχείων θέλει rooted συσκευή και το bluex. Εδώ περισσότερα.
Link to comment
Share on other sites

Μην προτιμάς το e-shop σε τέτοια πράγματα, διότι δε γνωρίζουν και πολλά, μόλις παρέλαβα μια παραγγελία για ένα καλώδιο 11 PIN και μου στειλανε 5 ΡΙΝ! Τους τηλεφώνησα και δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα!

 

δουλεύειο και ο φορτιστής και όλα είναι πολύ καλά!!!!!!!

http://cgi.ebay.com/8IN1-Car-Charge-Headphone-Adapter-Case-For-HTC-Magic-G2_W0QQitemZ170378633399QQcmdZViewItemQQptZAU_MobilePhoneAccessories?hash=item27ab5ba0b7&_trksid=p3286.c0.m14

 

παιδιά... SOS! υπάρχει κάποιος μίνι οδηγός για εγκατάσταση nDRIVE?

Link to comment
Share on other sites

Kαι το δικό μου λύθηκε αλλάζοντας rom τελικά ...

Έβαλα την hero rom του L10nH34Rt και το κινητό πηγαίνει σφαίρα, μέχρι και το market enabler δούλεψε για πρώτη φορά!

Πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι στιγμής, μένω σε αυτήν τελικά :happy:

Link to comment
Share on other sites

Kαι το δικό μου λύθηκε αλλάζοντας rom τελικά ...

Έβαλα την hero rom του L10nH34Rt και το κινητό πηγαίνει σφαίρα, μέχρι και το market enabler δούλεψε για πρώτη φορά!

Πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι στιγμής, μένω σε αυτήν τελικά :happy:

 

Εαν μπορεις σε παρακαλω δωσε λινκ για how to spl @ hero rom του L10nH34Rt ???

και μονο με αυτη την ρομ ενεργοποιειται το market enabler ???

ευχαριστω..:worry:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορεις σε παρακαλω δωσε λινκ για how to spl @ hero rom του L10nH34Rt ???

και μονο με αυτη την ρομ ενεργοποιειται το market enabler ???

ευχαριστω..:worry:

 

 

Tην συγκεκριμένη rom θα την βρεις εδώ (Κάνε μετονομασία σε update.zip και την recovery σε recovery.img και πέτα τα όπως είναι στην sdcard) Tην recovery.img μην ξεχάσεις να την βάλεις και στο φάκελο του ΑndroidSDK μέσα στον φάκελο tools!

Κατέβασε και την τελευταία έκδοση recovery.img από εδώ

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο, μπες σε fastboot/ κάνε ένα nandroid back up/ μετά wipe data και τέλος κάνεις το update :)

:!: Μην ξεχάσεις προηγουμένως να κάνεις nandroid back up σε περίπτωση που θες να γυρίσεις στην προηγούμενη που είχες!

 

Nαι το έχει μέσα η rom το market enabler!

Για να σου δουλέψει σωστά σε περίπτωση που περάσεις αυτή τη rom, μόλις κάνεις reboot στην νέα rom μη δώσεις τα στοιχεία σου στην google κλπ

Μετά άνοιξε το market enabler και διάλεξε αυτό: [de] 02 - de (o2-de) πατώντας το παρατεταμένα, don't worry θα το δεις! Αφού σου πει ΟΚ, τότε άνοιξε έναν taskiller (υπάρχει στο market) και τερμάτισε το market enabler, μετά άνοιξε το κανονικό market δώσε τα στοιχεία σου και θα δεις paid apps!!

Aν πάλι δεν θες να περάσεις νέα rom και θες μόνο να ενεργοποιήσεις το market paid apps κατέβασε από εδώ το market enabler 3.0 beta.apk. Σβήσε την cashe στο κανονικό market και προσπάθησε με τον τρόπο που σου είπα να το ενεργοποιήσεις. Εγώ όσο κι αν προσπάθησα με την προηγούμενη rom δεν μπόρεσα, εσύ ίσως φανείς πιο τυχερός! :)

Link to comment
Share on other sites

Tην συγκεκριμένη rom θα την βρεις εδώ

Κατέβασε και την τελευταία έκδοση recovery.img από εδώ

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο, μπες σε fastboot/ κάνε ένα nandroid back up/ μετά wipe data και τέλος κάνεις το update :)

:!: Μην ξεχάσεις προηγουμένως να κάνεις nandroid back up σε περίπτωση που θες να γυρίσεις στην προηγούμενη που είχες!

 

Nαι το έχει μέσα η rom το market enabler!

Για να σου δουλέψει σωστά σε περίπτωση που περάσεις αυτή τη rom, μόλις κάνεις reboot στην νέα rom μη δώσεις τα στοιχεία σου στην google κλπ

Μετά άνοιξε το market enabler και διάλεξε αυτό [de] 02 - de (o2-de) πατώντας το παρατεταμένα, don't worry θα το δεις! Αφού σου πει ΟΚ, τότε άνοιξε έναν taskiller (υπάρχει στο market) και τερμάτισε το market enabler, μετά άνοιξε κανονικά το κανονικό market δώσε τα στοιχεία σου κανονικά και θα δεις paid apps!!

Aν πάλι δεν θες να περάσεις νέα rom και θες μόνο να ενεργοποιήσεις το market paid apps κατέβασε από εδώ το market enabler 3.0 beta,apk. Σβήσε την cashe στο κανονικό market και προσπάθησε με τον τρόπο που σου είπα να το ενεργοποιήσεις. Εγώ όσο κι αν προσπάθησα με την προηγούμενη rom δεν μπόρεσα, εσύ ίσως φανείς πιο τυχερός! :)

 

Επειδη ειμαι νεος με το android δεν καταλαβα λιγο τα παρακατω..

1) την τελευταία έκδοση recovery.img την κατεβαζουμε σε περιπτωση που θελουμε να επαναφερουμε το κινητο στην προηγουμενη εκδοση ?

2) τι ειναι « fastboot/ κάνε ένα nandroid back up/ μετά wipe data» ????

3) Σβήσε την cashe στο κανονικό market ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι νεος με το android δεν καταλαβα λιγο τα παρακατω..

1) την τελευταία έκδοση recovery.img την κατεβαζουμε σε περιπτωση που θελουμε να επαναφερουμε το κινητο στην προηγουμενη εκδοση ?

2) τι ειναι « fastboot/ κάνε ένα nandroid back up/ μετά wipe data» ????

3) Σβήσε την cashe στο κανονικό market ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..!!

 

Για αρχή διάβασε τον καταπληκτικό οδηγό που έγραψε ο flik εδώ στο post #632 και θα καταλάβεις τι είναι όλα αυτά.

Κάνε ένα κόπο και διάβασε το συγκεκριμένο τόπικ από την αρχή για να λυθούν μερικές απορίες σου αφού έχεις μπει στον μαγικό κόσμο του android.

Ότι δεν καταλάβεις εδώ είμαστε :)

 

Επειδή είσαι καινούριος μην επιχειρήσεις να κάνεις κάτι από αυτά που σου ανέφερα χωρίς να έχεις διαβάσει τα βασικά πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε! Μπορεί να καταστρέψεις το κινητό σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...