Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Εν το μεταξι υπαρχει τροπος..μπορεις να το ξεκλειδωσεις και να περασεις οποια ρομ θες και φυσικα και την ελληνικη

και αν χρειαστει να παει για service στην ace θα εχετε κατεβασει την αγγλικη που ειχε την περνατε το κλειδωνεται

ουτε γατα ουτε ζημια...

 

Και εάν η συσκευή καταστεί μη λειτουργική για να μπορέσεις να επαναφέρεις την official ROM με το stock-SPL τι κάνεις; Πρέπει λοιπόν να τονίσουμε ότι έχει ένα ρίσκο όλη αυτή η διαδικασία και δεν είναι απλά "ούτε γάτα ούτε ζημιά". Προσοχή λοιπόν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να μην λέτε σε άλλους πράγματα που δεν έχετε δοκιμάσει, γιατί μπορεί να φάνε τα μούτρα τους και αυτοί.

 

θα ήθελα κάποιος που έχει ελληνική ρομ, να μου ποστάρει το αρχείο

shellres.dll.0409.mui

 

προσοχή, πιθανόν στην ελληνική ρομ, το νούμερο να είναι διαφορετικό. ίσως με μια βλακεία που σκέφτομαι να σας γυρίσω την αγγλική ρομ, στα ελληνικά πολύ γρήγορα και ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς παρατηρήσει αν στην οθόνη του D2 έχει εισέλθει σκόνη, συγκεκριμένα στο πάνω αριστερό μέρος;

Διάβασα κάτι συζυτήσεις στο xda και μιλάνε για ένα gap που υπάρχει στην συσκευή, δηλαδή κατασκευαστικό λάθος.

 

Επίσης, διάβασα ότι εαν τοποθετηθεί το screen protector που παρέχει η htc στο κουτί τότε ο χρήστης πρέπει να πιέζει

κάπως περισσότερο την οθόνη, ώστε αυτή να ανταπεξέλθει.

Ισχύουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θα ήθελα κάποιος που έχει ελληνική ρομ, να μου ποστάρει το αρχείο

shellres.dll.0409.mui

 

προσοχή, πιθανόν στην ελληνική ρομ, το νούμερο να είναι διαφορετικό. ίσως με μια βλακεία που σκέφτομαι να σας γυρίσω την αγγλική ρομ, στα ελληνικά πολύ γρήγορα και ανώδυνα.

 

Θοδωρή, το αγγλικό αρχείο είναι το shellres.dll.0409.mui και το ελληνικό το shellres.dll.0408.mui

 

Εδώ αναφέρονται όλα τα Windows Language Codes.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς λες. Αυτό που νομίζω ότι κατάλαβα είναι ότι είχες μια ROM και έβαλες παλαιότερη και τώρα έβαλες ξανά την νεότερη και σου λέει κάτι για CID? Δεν κατάλαβα τι ακριβώς λες, έχω μπερδευτεί

 

Το d2 μου εχει ελληνικη rom,επειδη δεν την εβρισκα καπου διαθεσιμη να την κατεβασω για νατην εχω,

εκανα dumprom δηλ. τραβηξα την ρομ απο το κιν η οποια εγινε τρια αρχεια τα οποια επρεπε να τα κανω ενα αρχειο για εγκατασταση(rebuild)το CID ειναι καπου στην διαδικασια rebuild μαζι με πολλα αλλα..

 

και ολα αυτα επειδη ηθελα να το ξεκλειδωσω και να παιξω με custom rom και αν χρειαστει να το στειλω για service να ξαναπερασω την δικια του και να το κλειδωσω παλι..

 

Με ποιο τρόπο το έκανες αυτό; Έχεις βρει κάποιο συγκεκριμένο kitchen που να δουλεύει στη συσκευή σου; Γενικώς αυτές οι διαδικασίες είναι επικίνδυνες και πρέπει να γίνονται μόνο από όσους έχουν ασχοληθεί αρκετά. Διάβασε εδώ.

 

Ψαχνοντας στο xda βρηκα αρκετα για kitchen και πολλα αλλα για το D2.Οντως αυτες η διαδικασιες ειναι αρκετα δυσκολες και χρειαζεται να εχεις ασχοληθει παρα πολυ γιαυτο και ευχαριστω τον b16b για την πολυτιμη βοηθεια του

ETEN glofish x500..HTC diamond2..Iphone4..LG g2.. Samsung Note7 το ερωτευτηκα αλλα πεθανε :cry:

Samsung S8+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφότου έκανα ότι έλεγε για την μπαταρία ο web virus το opera συνεχώς κρασάρει. Θα δοκιμάσω να ξαναβάλω στη registry τα προεπιλεγμένα αλλά αν δεν γίνει τίποτα με το sprite restore θα στρώσει;
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την μπαταρια στις οδηγιες ελεγε πως ειναι μερικως φορτισμενη και καλο θα ειναι να φορτηστει πριν την χρηση και οτι η φορτιση διαρκει πειρπου 3 ωρες.Εγω τοσο το αφησα αλλα η φορτηση σταματησε στην μιαμιση ωρα,δεν πιστευω ομως να δημιουργηθει καποιο προβλημα????Επισης ποιο προγραμμα πλογησης προτεινετε να βαλω???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Destinator 7 ή iGO, όποιο σου αρέσει περισσότερο. Δοκίμασε και τα δύο και βγάλε συμπέρασμα.

Όσο αφορά την φόρτιση τόσο παίρνει, 1.5 ώρα περίπου και από εκεί και πέρα δεν παρέχεται άλλο ρεύμα και δεν χρειάζεται να το έχεις στην πρίζα

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οσον αφορα την μπαταρια στις οδηγιες ελεγε πως ειναι μερικως φορτισμενη και καλο θα ειναι να φορτηστει πριν την χρηση και οτι η φορτιση διαρκει πειρπου 3 ωρες.Εγω τοσο το αφησα αλλα η φορτηση σταματησε στην μιαμιση ωρα,δεν πιστευω ομως να δημιουργηθει καποιο προβλημα????

 

Κανένα πρόβλημα.

 

Επισης ποιο προγραμμα πλογησης προτεινετε να βαλω???

 

Εκτός από τα παραπάνω δες και το MioMap 2008.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα με το diamond2

Τις σημειώσεις αποτις κλήσεις τα ringtones και και ένα μέρος των φωτογραφιών (προεπισκόπηση) μου τα αποθηκεύει στο device.

Γίνεται να αποθηκεύονται ολα αυτα στην κάρτα μνήμης?

Ευχαριστώ!

Apple Iphone 4s

Apple Ipad 2

HTC HD2

Fujitsu Siemens loox n560

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση:

 

Ποιά η διαφορά των δύο, από expansys;

Στο ελληνικό shop το D2 είναι πιο ακριβό, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα εαν παραγγείλω κατευθείαν από το αγγλικό; (π.χ η συσκευή θα είναι unlocked για ελληνική sim) ;

 

http://www.expansys.com/d.aspx?i=179082 - Αγγλικό shop

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=179083 - Ελληνικό shop

 

Εσείς, από ποιό expansys το αγοράσατε;

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ. Κάποια από τα νούμερα που έχω καταχωρημένα, δεν μου τα αναγνωρίζει όταν με καλούν. Μου βγάζει μόνο τον αριθμό. Δεν είναι δυπλοκαταχωρημένα. Το δοκίμασα με όλους τους τρόπους (διαγραφή κλπ) Τι μπορεί να φταίει?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Zenor, Το αγγλικό expansys έχει σαφώς καλύτερες τιμές σε σχέση με το ελληνικό. Και τα δύο όμως αυτά μοντέλα είναι ίδια, είναι Ευρωπαϊκά αλλά δεν έχουν ελληνικά. Αν θες ελληνικά πάρε το από Ελλάδα που είναι ακόμα πιο ακριβό
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αντρέα.

 

Μία ακόμη ερώτηση, όσοι το παρήγγειλαν από expansys(uk) τι shipping method(Europe Euro Zone?) επέλεξαν και πόσες μέρες έκαναν να το παραλάβουν;

 

Το έχω βρει και από ebay, αλλά δεν θα ήθελα να περιμένω 2 εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις παιδια αν μπορουμε να βρουμε απο εδω ελλαδα το μαυρο ματ πισω καλυμα?συγγνωμη αν εχει ξαναειπωθει το θεμα...:rolleyes:

HTC Desire s

Sonyericsson Neo V

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το χτυπησα και εγω το D2. :D

 

Λιγες πρωτες ερωτησεις, γιατι σιγουρα θα υπαρξουν και επομενες....

 

1) Εκει που οριζουμε τη λειτουργια των κουμπιων δινει τη δυνατοτητα να ορισουμε μονο το κατω αριστερα.

Εκτος απο το οτι μου φανηκε περιεργο το οτι δε μπορουμε να ορισουμε τα υπολοιπα κουμπια, θελω να ρωτησω αν μπορουμε να βαλουμε μικροτερο delay (λογικα μεσω registry) στο παρατεταμενο πατημα που χρειαζεται το κουμπι, ωστε να ανοιξει το προγραμμα που αντιστοιχησαμε.

2) Με το P3300 ειχα βολευτει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ με το Full Screen Keyboard της SPB.

Στο Diamond λογω διαφορετικης αναλυσης δεν παιζει σωστα το Ελληνικο Skin που εχω. :(

Υπαρχει κανενα νεο Skin για αυτο το προγραμμα?

Υπαρχει κανενα αλλο προγραμμα με full screen και ΤΕΡΑΣΤΙΑ γραμματα, οπως φυσικα και υποστηριξη Ελληνικων με αποστολη SMS 160 χαρακτηρων?

3) Το sip change που χρησιμοποιουσα στο P3300 ωστε να αλλαζει το default πληκτρολογιο με αυτο που ηθελα εγω, μου βγαζει κατα το Soft Reset καποιο μηνυμα λαθους. Μηπως εχει βρεθει λυση?

4) Eνα ακομα προβληματακι που αντιμετωπισα ειναι με το Sunnysoft Contacts.

Στην προηγουμενη εκδοση του, ειχα επιλεξει να ανοιγει αυτοματα οταν παταω την επιλογη "Επαφες" των Windows του P3300. Tωρα οριζω την ιδια παραμετρο αλλα οταν ανοιγω τις επαφες, ανοιγουν oι Default του λειτουργικου. Περιεργο !!!

5) Δε μου αρεσε καθολου ο dialer του Diamond.

Με λιγο ψαξιματακι βρηκα εναν αλλο που ανεβασε ο panosha, που μου αρεσει πολυ περισσοτερο. Απλα προσεξα μια διαφορα στο skin, οσον αφορα το κατω δεξι κουμπι. Αν και δεν ειμαι σιγουρος, αυτο το κουμπι στον original dialer ειναι για την ανοικτη ακροαση?

Αν ειναι ετσι, εχω την εντυπωση οτι με αυτο το νεο skin δεν παιζει η ανοικτη ακροαση.

Γνωριζει καποιος κατι για αυτο?

 

ΥΓ παιδια sorry για τις μαζεμενες ερωτησεις, αλλα δεν εχω κουραγιο να διαβασω τοσες πολλες εκατονταδες μηνυματα που πιθανον να εχουν απαντηθει μερικες.

ΥΓ2 Θελω τη μπιλιτσα (joystic) που ειχε το P3000. Tωρα που την εχασα καταλαβα ποοοοοσο χρησιμη ηταν. :p

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος ας μου στειλε με pm καποιο λινκ για το destinator 7.Εβαλα αυτο που ειχα στο P3300 αλλα δεν τα δειχνει ωραια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,παιδια!πηρα χθες το diamond 2,του πέρασα αρκετες εφαρμογες και ενω χθες ο ήχος ακουγόταν μια χαρά,σήμερα δεν ακούγεται κανένας ήχος,ούτε σε εφαρμογές,ούτε σε κλήσεις,ούτε πουθενά. Ξέρει κάποιος τι μπορει να φταίει??
Link to comment
Share on other sites

Δίπλα από την συσκευή υπάρχουν τα πλήκτρα αυξομείωσης της έντασης. Mήπως το χαμήλωσες εντελώς? Προσπάθησε. Αν όχι κάνε ένα Reset στην συσκευή
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

τωρα εφτιαξε!δεν ξερω γιατι,αλλα μετα τη φορτιση ειχε χαλάσει αρχικά και τώρα μετά τη φόρτιση πάλι εφτιαξε...
Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν Αγγλικη ρομ

παρτε το ελληνικο και αγγλικο μαζι EZinput 2 Greek (touch πληκτρολογιο) και το RandomAccess (Λιστα επαφων) by me

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=554163

 

*dumped from Touch pro 2

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν Αγγλικη ρομ

παρτε το ελληνικο και αγγλικο μαζι EZinput 2 Greek by me

 

http://forum.xda-developers.com/show...26#post4433326

 

*dumped from Touch pro 2

 

Καλησπέρα. Το link που έδωσες δεν δουλεύει.

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΞΗΓΕΙΣ - ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το link που έδωσες δεν δουλεύει.

 

το διορθωσα δοκιμασε ξανα

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...