Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ φιλε, εβαλα το πληκτρολογιο και ολα μια χαρα.Τωρα παμε για αλλαγη ολοκληρου του μενου σε ελληνικα!

 

μπορεις να αλλαξεις και την αλφαβητα στα ελληνικα ειναι μερικα ποστ πισω απο μενα..

random access λεγετε

 

μπορεις να εχιες πιο καινουρια εκδοση ρομ αν εχεις αγγλικη και ενας θεος ξερει ποτε θα αναβαθμιστει η ελληνικη...

 

διαλέγεις και παίρνεις

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλε μου εχεις αδικο τωρα..

προσπαθουμε να βοηθησουμε την κοινότητα και απο πανω τα ακουμε?

δεν σου ειπα οτι ηταν μεσα σε αυτο το thread και δεν το ειδες παρα 2 σελιδες πριν μονο

 

φυσικα και δεν εισαι υποχρεωμενος ουτε να κρατας ιστορικο ουτε καν να διαβαζεις τι γραφω.. αλλα αυτο που εγραψα ηταν αυτο που εψαχνες.. και το search στο μηνυμα μου θα σε εβγαζε..

 

Φιλε μου αρχικα σου επαναλαμβανω οτι δεν εψαχνα για την Ελληνικη ROM.

 

Eψαχνα ΑΠΛΑ για το αρχειακι που κανει Restore το official SPL και εσυ μου απαντησες "καλα πριν ρωτησεις κοιτα και λιγο πισω που εχω ανεβασει την Ελληνικη ROM που ψαχνεις"

 

1) Ηθελα ενα αρχειακι 500ΚΒ που θα το περνουσα σε λιγα δευτερολεπτα και οχι ολοκληρη τη ROM των 132ΜΒ.

2) Ακομα και σε αυτο που ρωτουσα να απαντουσες δε μου αρεσε ο τροπος που μιλησες.

 

και η απαντηση μου ειναι στο οτι ειπες οτι δεν νομιζω πως υπαρχει ελληνικη ρομ

 

ασε που μετα μου ελεγες ενω εγραφε τοπαζ το αρχειο οτι μπορει να ειναι για diamond 1

 

1) Σου ειπα οτι... "Eιχα την εντυπωση οτι δεν εχει κυκλοφορησει ακομα για κατεβασμα η Official Greek ROM της ACE" γιατι στο site της ACE HELLAS δεν εχει ανεβει το αρχειο και πραγματι ειναι περιεργο που βρεθηκε εστω "απο σποντα" ανεβασμενο στο Αγγλικο site.

2) Στο θεμα που δωσατε για το link στο xda, o πρωτος που απαντησε εγραφε το εξης... " Sorry but this ROM Update is for HTC Diamond 1 and not for topaz.

I just tested..." ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4424811&postcount=2 ).

Να σου πω την αληθεια δε μπηκα καν στη διαδικασια να διαβασω παρακατω για το αν ειναι πραγματι για τo Diamond 1 ή για το Diamond 2 γιατι απλα ΔΕΝ ΕΨΑΧΝΑ για ολοκληρη τη ROM αλλα ΜΟΝΟ για την επαναφορα του SPL.

Με δεδομενο οτι δεν ειχα βρει στο site της ACE HELLAS την official ROM και αυτο που εγραψε ο τυπος, απλα ρωτησα να προκειτε για τη ROM του Diamond 1 και ταιριαζει στο κινητο μας.

 

 

αν εβλεπες οτι ο κοπος σου παει χαμενος και δεν αναγνωρίζεται εσυ πως θα αντιδορυσες και στην τελικη ειρωνεύεται (super post στο wiki)

 

στην τελικη εγω εχω touch pro 2 και ηξερα πως να βρω στο diamond 2 την ρομ και εγω εφτιαξα ελληνικο πληκτρολογιο και επαφες.. αν αυτο νομιζεις οτι δεν ειναι βοηθεια αλλα ειμαι λαθος πες το μου και δεν ξανα γραφω στο φορουμ

 

Ο καθενας κανει τον κοπο για διαφορους λογους.

 

-Αλλος γιατι του αρεσει να βοηθαει.

-Αλλος γιατι ψαχνει κατι για τον εαυτο του και εφοσον το βρισκει καλα θα ειναι να μη μπουνε και οι υπολοιποι να φανε τοσες ωρες να το βρουνε.

-Αλλος στοχευει σε πιθανα Donations και το παλευει οπως μπορει.

-Αλλος εχει πολυ ελευθερο χρονο και απο το να βλεπει στην TV τη Μενεγακη προτιμαει να ασχοληθει με το πιο ενδιαφερον PPC του.

-Αλλος για συνδιασμο καποιων απο τους παραπανω λογους.

 

Δεν ξερω για ποιον λογο ασχολειται ο καθενας και να σου πω την αληθεια ουτε που με απασχολει.

Εγω παντα σεβομαι αυτους που με βοηθανε, παντα λεω ευχαριστω και παντα βοηθαω και εγω οσο μπορω αναλογα με το χρονο και τις λιγες γνωσεις που εχω.

Επισης εδω μεσα ρωταω καμποσα πραγματα στα οποια δεν παιρνω απαντηση και αν τελικα καταφερω μονος μου να βρω λυση, την ποσταρω για καποιον φιλο που μπορει καποτε να αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα.

 

Οσο για το τελευταιο που λες για να μην ξαναγραψεις στο forum, δεν εχω κανενα δικαιωμα να πω σε καποιον αν θα γραφει σε ενα forum.

Εμενα απλα με πειραξε κατι και στο ειπα.

 

Καλημερα και καλη συνεχεια να εχουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι καινουριος, εχω D2 με αγγλικη ρομ, κατεβασα την ελληνικη που εχεται ποσταρει αλλα θα ηθελα οδηγιες για να την εγκαταστησω. κοιταξα σε προηγουμενες σελιδες αλλα μπερδευτικα.Αν μπορει καποιος να ανεβασει οδηγιες θα του ημουν ευγνωμων. Ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι καινουριος, εχω D2 με αγγλικη ρομ, κατεβασα την ελληνικη που εχεται ποσταρει αλλα θα ηθελα οδηγιες για να την εγκαταστησω. κοιταξα σε προηγουμενες σελιδες αλλα μπερδευτικα.Αν μπορει καποιος να ανεβασει οδηγιες θα του ημουν ευγνωμων. Ευχαριστω πολυ.

 

ριξε μια ματια εδώ

;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το παρακάτω πρόβλημα το έχει και κάποιος άλλος (υποθέτω ναι). Το έχει αναφέρει και ένα άλλο μέλος πριν μερικές σελίδες.

 

Το D2 μου εκεί που εφάπτεται το πλαστικό που καλύπτει την οθόνη με το μεταλλικό περίβλημα στην περιοχή πάνω από το πλήκτρο αυξομείωσης του ήχου έχει ένα «άνοιγμα» (δεν εφάπτεται καλά δηλαδή). Το αποτέλεσμα είναι να έχει γεμίσει σκόνη η οθόνη εσωτερικά. Αυτό το ελάττωμα το έχουν αρκετοί στο xda και μερικοί το έχουν ανοίξει μόνοι τους.

 

Εδώ και καιρό θέλω να το στείλω στην ACE για επισκευή αλλά δεν μου έκανε καρδια να το αποχωριστώ. :rolleyes:

Το πήρα απόφαση όμως :p

 

Αυτό που θέλω (μιας και του έχω cooked rom και Hspl και δεν σημείωσα τα spl και την rom που είχε όταν το πήρα από EXPANSYS), είναι να μου αναφέρετε όσοι το έχετε πάρει από EXPANSYS πριν 2-3 μήνες, τη stock rom και το stock spl που έχει το D2 σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το παρακάτω πρόβλημα το έχει και κάποιος άλλος (υποθέτω ναι). Το έχει αναφέρει και ένα άλλο μέλος πριν μερικές σελίδες.

 

Το D2 μου εκεί που εφάπτεται το πλαστικό που καλύπτει την οθόνη με το μεταλλικό περίβλημα στην περιοχή πάνω από το πλήκτρο αυξομείωσης του ήχου έχει ένα «άνοιγμα» (δεν εφάπτεται καλά δηλαδή). Το αποτέλεσμα είναι να έχει γεμίσει σκόνη η οθόνη εσωτερικά. Αυτό το ελάττωμα το έχουν αρκετοί στο xda και μερικοί το έχουν ανοίξει μόνοι τους.

 

Εδώ και καιρό θέλω να το στείλω στην ACE για επισκευή αλλά δεν μου έκανε καρδια να το αποχωριστώ. :rolleyes:

Το πήρα απόφαση όμως :p

 

Αυτό που θέλω (μιας και του έχω cooked rom και Hspl και δεν σημείωσα τα spl και την rom που είχε όταν το πήρα από EXPANSYS), είναι να μου αναφέρετε όσοι το έχετε πάρει από EXPANSYS πριν 2-3 μήνες, τη stock rom και το stock spl που έχει το D2 σας.

 

Καλύπτει η εγγύηση τέτοιο πράγμα? Επικοινώνησες μαζί τους να στο επιβεβαιώσουν?

Αν ναι, τότε πολύ απλά κατεβάζεις την επίσημη ανανέωση από το htc.com και την περνάς. Το spl relocker θα το βρεις στο xda forum. είναι κοινό για όλα νομίζω.

Πρώτα περνάς την official rom και radio (βασικά είναι πακέτο τα 2 μαζί απο το site της htc) και μετα κανεις relock.

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτει η εγγύηση τέτοιο πράγμα? Επικοινώνησες μαζί τους να στο επιβεβαιώσουν?

Αν ναι, τότε πολύ απλά κατεβάζεις την επίσημη ανανέωση από το htc.com και την περνάς. Το spl relocker θα το βρεις στο xda forum. είναι κοινό για όλα νομίζω.

Πρώτα περνάς την official rom και radio (βασικά είναι πακέτο τα 2 μαζί απο το site της htc) και μετα κανεις relock.

 

Τα παραπάνω τα ξέρω. Αυτό που θέλω είναι να περάσω αυτά ακριβώς που είχε όταν το πήρα (αν και ίσως να μην έχει και σημασία από τη στιγμή που θα τoυ περάσω official rom και spl)

 

Ας αναφέρει κάποιος stock rom και spl από Expansys για να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω τα ξέρω. Αυτό που θέλω είναι να περάσω αυτά ακριβώς που είχε όταν το πήρα (αν και ίσως να μην έχει και σημασία από τη στιγμή που θα τoυ περάσω official rom και spl)

 

Ας αναφέρει κάποιος stock rom και spl από Expansys για να είμαι σίγουρος.

 

το εχεις παρει απο το αγγλικο expansys σωστα? τοτε ειναι wwe σωστα?

 

μπορεις να βαλεις το τελευταιο update wwe και ας μην ειχες εκεινο ειναι λογικο να εχεις κανει το καινουριο νομιμο update οποτε εχεις εκεινου τα στοιχεια..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω τα ξέρω. Αυτό που θέλω είναι να περάσω αυτά ακριβώς που είχε όταν το πήρα (αν και ίσως να μην έχει και σημασία από τη στιγμή που θα τoυ περάσω official rom και spl)

 

Ας αναφέρει κάποιος stock rom και spl από Expansys για να είμαι σίγουρος.

 

Αφου επιμένεις πάρε τα δικά μου.......... στοιχεία!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Το τηλέφωνο αγορασμένο αρχές Ιουνίου από το expansys το ελληνικό, φυσικά με wwe rom

 

CE OS 5.2.21041 (build 21042.1.6.1)

ROM version: 1.39.405.2 (47382) WWE

ROM date: 04/07/09 (7 Απριλίου δλδ)

Radio version: 3.43.25.19

Protocol version: 61.28t.25.24W

 

και μπορεις να την βρεις εδώ (αν φυσικά δεν το ήξερες ήδη!!!):p:p:p

 

Υ.Γ.: Αυτή που είναι ανεβασμένη διαφέρει μόνο στο protocol. Αφού την περάσεις τσέκαρε τι θα σου βγάλει να δούμε τι παίζει. Ίσως αλλάζει με βάση τον πάροχο. Δεν νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεται κυρίως είναι το SPL να ξέρει ποιό είναι. Το οποίο φαίνεται αν το φέρεις σε κατάσταση bootloader.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεται κυρίως είναι το SPL να ξέρει ποιό είναι. Το οποίο φαίνεται αν το φέρεις σε κατάσταση bootloader.

 

Εφοσον εχει βαλει cooked ROM ομως ο φιλος, θα δειχνει το νεο SPL.

 

Επρεπε να το εχει σημειωσει καπου πριν τις αλλαγες για να ειναι σιγουρος. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεται κυρίως είναι το SPL να ξέρει ποιό είναι. Το οποίο φαίνεται αν το φέρεις σε κατάσταση bootloader.

 

στο wiki του topaz, το μονο official spl που αναφέρεται είναι το 1.33.

Και στο thread για το hard spl το μόνο που έχει για επαναφορά είναι το 1.33.

Οπότε.... δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές!!!! :lol::lol::lol::p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει βαλει cooked ROM ομως ο φιλος, θα δειχνει το νεο SPL.

 

Επρεπε να το εχει σημειωσει καπου πριν τις αλλαγες για να ειναι σιγουρος. :worry:

 

Δεν έκανα παράθεση αλλά η απάντηση πήγαινε στον paokara που έδωσε κάποια στοιχεία της rom. :)

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα παράθεση αλλά η απάντηση πήγαινε στον paokara που έδωσε κάποια στοιχεία της rom. :)

 

Τοτε εχεις δικιο. :)

Link to comment
Share on other sites

μηπως καποιος γνωριζει γιατι δεν αναγνωριζει τα ονοματα στην αναφορα απαντησης στα sms. Στα εισερχομενα οπως και στις κλησεις αναγνωριζει κανονικα τα ονοματα, αλλα στις αναφορες απαντησης οχι. Το Diamond 1 το εκανε σωστοτατα!

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

paokara45 σε ευχαριστω πολυ.Δυο διευκρινησεις μονο θα ηθελα. Εμενα το D2 ειναι Unlocked αρα δεν χρειάζεται HardSPL σωστά; Επισης στις οδηγίες που διάβασα αναφέρει πως θα πρέπει να τρέξω ένα αρχείο με extension...exe μέσω active sync. H rom που έχω κατεβάσει εχει extension...ruu.To .exe αρχείο είναι μέσα; Που ακριβώς εγκαθιστώ το ..ruu αρχείο με την ελληνική ρομ;
Link to comment
Share on other sites

Στο μενου της μπαταριας εκει που καταγραφονται οι πληρεις φορτισεις,ο χρονος αναμονης κλπ τι ειναι ακριβως γιατι δυο φορες που το φορτισα δεν εγραψε τιποτα,το χα βεβαια κλειστο αν παιζει ρολο.

 

Kανεις?????

Να ρωτησω και κατι αλλο,στο P3300 θυμαμαι αλλαζα το ονομα του παροχου μεσα απο την registry,εδω γινεται να το κανω γιατι με το personalizer πρωτα μου βγαζει TIM και μετα απο λιγο μου το αλλαζει σε Wind και με εκνευριζει.

 

Ξαναρωταω λοιπον......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paokara45 σε ευχαριστω πολυ.Δυο διευκρινησεις μονο θα ηθελα. Εμενα το D2 ειναι Unlocked αρα δεν χρειάζεται HardSPL σωστά; Επισης στις οδηγίες που διάβασα αναφέρει πως θα πρέπει να τρέξω ένα αρχείο με extension...exe μέσω active sync. H rom που έχω κατεβάσει εχει extension...ruu.To .exe αρχείο είναι μέσα; Που ακριβώς εγκαθιστώ το ..ruu αρχείο με την ελληνική ρομ;

 

1)Το οτι η συσκευή σου ειναι unlocked σημαίνει οτι δεν έχει κάποια τροποποίηση παρόχου ή οτι μπορεί να δεχτεί όλες τις καρτες sim. Οπότε το HARDSPL είναι αναγκαίο. Δεν το χρειάζεσαι μόνο αν θες να περάσεις ROM αυθεντική από την HTC συμβατή με το s/n της συσκευής σου (δλδ ελληνικη ρομ σε ελληνικό τηλ, αγγλική ρομ σε αγλλικό)

 

2)Για να φλασάρεις μια rom χρειάζεσαι το customRUU για to topaz. Το customRUU ειναι μια τροποποιημένη έκδοση του αρχικού RUU (rom update utility νομίζω) της HTC.

Βάζεις σε έναν φάκελο το αρχείο αυτό μαζί με το αρχείο nbh της rom ή της radio που θες να περάσεις και το τρέχεις ενώ είναι συνδεδεμένο το κινητό μέσω activesync.

 

3) Η ελληνική έκδοση που κυκλοφορεί είναι σε μορφή exe. Την τρέχεις ενώ έχεις ενεργό το active sync και γίνεται η δουλειά.

Μέσα στο αρχείο exe (αν κάνεις δεξι κλικ extract με το winrar) θα δείς οτι περιέχονται διαφορα αρχεια. Δυο εξ αυτών είναι το RUU και το αρχείο nbh της ελληνικής rom. Απλά είναι πακεταρισμένα.

 

Ελπίζω να σε φώτισα!!!! :lol::p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω λοιπον......

 

1) πρέπει η συσκευή να είναι ανοιχτή όταν φτάσει στο 100% για να μηδενίσει και να αρχίσει να μετράει σωστά. οταν είναι κλειστή η συσκευή τα windows είναι νεκρά!!!

 

2) Δοκίμασε να παίξεις με αυτή την τιμή. εμένα έπαιξε σωστά με τιμή 1 (δεν χρειαζεται soft reset. απλά περίμενε λίγο ή βάλε και βγάλε το flight mode)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\OEM\PhoneSetting]

"ONSDisplayRule"=dword:00000009

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστώ, κατάλαβα. ROM και Custom RUU στον ίδιο φάκελο και το τρέχω με το Activesync. Aφού πρώτα κάνω Hardspl. Ελπίζω να δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να προσθεσω την Ελληνικη Αλφαβητα στο μενου των επαφων σε αγγλικο HTC DIAMOND 2 με μαμα ρομ?Δοκιμασα το random access αλλα τιποτα μηπως κανω κατι λαθος?Υαρχει καποιο link για καποια σελιδα?Eυχαριστω!!!
tsolx2!?
Link to comment
Share on other sites

κατι περιεργο συμβαινει τις τελευταιες μερες.

οι ιδιες και οι ιδιες ερωτησεις απο μελη με 1-2 μηνυματα.

μπορει να κανω λαθος αλλα κοντευει να γινει spam ολο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να προσθεσω την Ελληνικη Αλφαβητα στο μενου των επαφων σε αγγλικο HTC DIAMOND 2 με μαμα ρομ?Δοκιμασα το random access αλλα τιποτα μηπως κανω κατι λαθος?Υαρχει καποιο link για καποια σελιδα?Eυχαριστω!!!

 

εχω πιο πισω το randomaccess αμα εβαλες το δικο μου δουλευει μια χαρα δοκιμασμενα οταν ανοιγεις τις επαφες

 

οταν ψαχνεις απο το touchFLO ομως ειναι αγγλικο το touchflo και εχει δικο του αλλο αυτο δεν αλαζει

 

κατι περιεργο συμβαινει τις τελευταιες μερες.

οι ιδιες και οι ιδιες ερωτησεις απο μελη με 1-2 μηνυματα.

μπορει να κανω λαθος αλλα κοντευει να γινει spam ολο το θεμα.

 

πες τα γιατι το λεω εγω και φαινομαι κακος

 

στο wiki του topaz, το μονο official spl που αναφέρεται είναι το 1.33.

Και στο thread για το hard spl το μόνο που έχει για επαναφορά είναι το 1.33.

Οπότε.... δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές!!!! :lol::lol::lol::p:p:p

 

η περισοτερες ρομ αυτο εχουν το 1,33 οπως η ελληνικη αλλα αν εσεενα ειχε αλλο

 

στο αρχειο ξανα κλειδώματος βαζεις το spl.nb που ειχε εσενα το κανεις extract απο την official rom ;)

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

2) Δοκίμασε να παίξεις με αυτή την τιμή. εμένα έπαιξε σωστά με τιμή 1 (δεν χρειαζεται soft reset. απλά περίμενε λίγο ή βάλε και βγάλε το flight mode)

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\OEM\PhoneSetting]

"ONSDisplayRule"=dword:00000009

 

Τιποτα,το κανα και reset αλλα παλι τα ιδια,ΤΙΜ αντι για WIND........

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...