Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, ίσως και να μπορέσεις να αποφύγεις το hard reset. Ξέρεις ποια εφαρμογή δημιούργησε το πρόβλημα? Αν μπορείς να συνδεθείς με το activesync ίσως μπορείς να αποτρέψεις το φόρτωμά της είτε διαγράφοντας το αρχείο που βρίσκεται στο φάκελο startup ώστε να μη φορτώνει κατά την εκκίνηση, είτε, αν πρόκειται για today plugin, να το απενεργοποιήσεις με τη βοήθεια του CEReg editor.

Αν δε μπορεί να γίνει τίποτα έτσι και χρειάζεται να κάνεις hard reset, να ξέρεις ότι για τις περισσότερες συσκευές htc πρέπει η συσκευή να είναι απενεργοποιημένη πριν πατήσεις το συνδιασμό πλήκτρων. Αν λοιπόν δε μπορείς να την απενεργοποιήσεις από το κουμπί power, θα χρειαστεί να βγάλεις τη μπαταρία, να περιμένεις λίγο και να την ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:offtopic:, Εχω το διαμαντι το ενα και θελω να παρω μια δευτερη συσκευη για το δευτερο νουμερο που εχω, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω το διαμαντι2.

Τι λετε? να το κανω η αφου εχω το ενα να δω κατι αλλο?

και αν δω σε κατι διαφορετικο, τι?

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:, Εχω το διαμαντι το ενα και θελω να παρω μια δευτερη συσκευη για το δευτερο νουμερο που εχω, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω το διαμαντι2.

Τι λετε? να το κανω η αφου εχω το ενα να δω κατι αλλο?

και αν δω σε κατι διαφορετικο, τι?

 

δεν εχει καμια σχεση το 1 με το 2.το 2 ειναι πολυ πιο γρηγορο ,φοβερα γραφικα,5αρα καμερα,και πολλα αλλα.καλοριζικο...παρτο

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Καλύτερη κάμερα, καλύτερη οθόνη, Zoom Bar, Upgradeable σε Windows Mobile 6.5, 5 Megapixel, μεγαλύτερη RAM. Αξίζει φίλε μου αξίζει.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρεψου οτι κρατας πατημενα και τα 2 κουμπια (vol up + vol down) οταν ακομα εχεις κλειστο το τηλεφωνο και μετα πατα να το ανοιξεις. Κι εγω δυσκολευτηκα στην αρχη. Εχεις ξανακανει hard reset?

Σιγουρεύομαι αλλά το μόνο που καταφέρνω είναι να ανοίξει το τηλέφωνο. Όχι δεν έχω ξανακάνει hard reset , αλλά τόσο δύσκολο είναι τελικά; Θα ξαναδοκιμάσω μήπως δεν έπιασε καλά το χέρι μου.

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος κάνεις φίλε μου! ;)

Λοιπόν βρήκα αυτό:

1. With the device turned off, press and hold the VOLUME UP and VOLUME DOWN buttons, then briefly press the POWER button.

2. Continue pressing the VOLUME UP and VOLUME DOWN buttons until you see this message on the screen

3. Release the VOLUME UP and VOLUME DOWN buttons.

4. Press the VOLUME UP button to perform the hard reset, or press any other button to cancel the reset.

 

Δηλαδή κλείνεις την συσκευή. Όταν είναι κλειστό πατάς το Volume Up και Volume Down και πατάς στιγμιαία (με συντομία) το Power Button. Το αφήνεις αλλά συνεχίζεις να πατάς το Volume UP και Volume Down μέχρι να εμφανιστεί ένα μήνυμα στην οθόνη. Όταν αυτό εμφανιστεί πατάς το Volume UP. Μετά από αυτό περιμένεις να κάνει Hard Reset

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός ότι στην όλη διαδικασία ίσως κάνω κάτι λάθος , και όπως βλέπω το λάθος μου είναι ότι πατούσα και κρατούσα πατημένο το power button. Ελπίζω δηλαδή να είναι εκεί κάποιο λάθος μου. Θα δω μόλις φορτίσει γιατί έμεινε και από μπαταρία.:(

Edit****************************

Και ναι τελικά και ευτηχός εκεί ήταν το λάθος μου το μεγάλο το ότι πατούσα συνεχώς το power button. Επιτέλους φόρτισε και αμέσως του έριξα ένα hard reset και το ευχαριστήθηκα.

Άντε γιατί μιας εβδομάδας κινητό δεν λέει να πάει για σέρβις και μάλιστα για κουτή αιτία. Μεγειά μου κιόλας.

ξαναedit

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση υποστήριξη και βοήθεια που δώσατε.

Ελπίζω να μπορώ και εγώ σε λίγο καιρό να βοηθάω γιατί όπως βλέπετε σε τέτοιες συσκευές είμαι νέος.

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:, Εχω το διαμαντι το ενα και θελω να παρω μια δευτερη συσκευη για το δευτερο νουμερο που εχω, σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω το διαμαντι2.

Τι λετε? να το κανω η αφου εχω το ενα να δω κατι αλλο?

και αν δω σε κατι διαφορετικο, τι?

 

άμα πάρεις το D2, θα πετάξεις το D1. μια μπαταρία προσπαθώ να βρώ 1350 στο ίδιο μέγεθος εγώ, και θα είμαι μια χαρά. (την έχω συνηθίσει την μπαταρία του, αλλά κάθε φορά που ανοίγω GPS τραβάει με καλαμάκι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...εχω ενα προβληματακι και παρακαλω μια βοηθεια...

Κατι εκανα και το πληκτρολογιο χαθηκε και βγαζει μονο νουμερα χωρις γραμματα...δε μπορω να βρω επιλογη να το ξαναεμφανισω...τι μπορει να μου διαφευγει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...εχω ενα προβληματακι και παρακαλω μια βοηθεια...

Κατι εκανα και το πληκτρολογιο χαθηκε και βγαζει μονο νουμερα χωρις γραμματα...δε μπορω να βρω επιλογη να το ξαναεμφανισω...τι μπορει να μου διαφευγει?

Αλλάζει από το δεύτερο κουμπάκι δεξιά από το space.

Επίσης από το βελάκι που είναι δίπλα στο εικονίδιο του πληκτρολογίου κάτω στην μπάρα.

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όχι και αυτό γιατί οι unicode χαρακτήρες καταλαμβάνουν περισσότερα bytes. Με τα κεφαλαία, στην ουσία χρησιμοποιούνται οι λατινικοί χαρακτήρες για τα κοινά με τα ελληνικά γράμματα, και έτσι γίνεται εφικτό να μπορείς να στείλεις sms με περισσότερους χαρακτήρες.

Απορω πως η nokia εχει καταφερει να εχει μικρα ελληνικα και 160 γραμματα σε σμσ

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα :

Έχει κανένας απο εσάς δοκιμάσει καμια μαγειρεμένη rom με windows6.5 να μας δώσει μερικές πληροφορίες και εντυπώσεις?

Εχω ακουσει οτι δεν ειναι σταθερές τι εννοούν με αυτό?

Και πως ακριβώς την περνάς (ποια ειναι η διαδικασία?)

Εχω το diamond2 αγορασμένο απο expansys

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ποια 6.5 θα βαλεις. η tom codon 2.03 που φοραει το δικο μου ειναι σταθεροτατη και πιο finger friendly απο τη μαμα.και χωρις το ηλιθιο bug στο τομτομ .

για την διαδικασια πρεπει να διαβασεις λιγο στο xda.

δεν ειναι δυσκολο παντως

Link to comment
Share on other sites

Απορω πως η nokia εχει καταφερει να εχει μικρα ελληνικα και 160 γραμματα σε σμσ

 

Και όμως. Ενώ στέλνεις φαινομενικά sms με μικρά απο νοκια τα στέλνει τελικά σε κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει από το δεύτερο κουμπάκι δεξιά από το space.

Επίσης από το βελάκι που είναι δίπλα στο εικονίδιο του πληκτρολογίου κάτω στην μπάρα.

 

Δεν ηταν αυτο...ειχε αλλαξει τελειως το πληκτρολογιο και δε μου ειχε αυτες τις επιλογες...προς το παρον το διορθωσα ομως με restore backup....

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!Πήρα το d2 ελληνικό:D

από το apiastos.gr γιατί άμα περίμενα την cosmote να το φέρει:lol:

Τι πρόγραμμα πλοήγησης λέτε να βάλω στο παλιό είχα το destinator άλλα απέχω περίπου 6 μήνες από τα πράγματα έχει βγει κανένα πιο καλό?

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

Destinator ή iGO ;)

 

Δεν ηταν αυτο...ειχε αλλαξει τελειως το πληκτρολογιο και δε μου ειχε αυτες τις επιλογες...προς το παρον το διορθωσα ομως με restore backup....

Δεν χρειαζόταν αυτό που έκανες. Δηλαδή ότι γίνει θα κάνουμε Restore από Backup?

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!Πήρα το d2 ελληνικό:D

από το apiastos.gr γιατί άμα περίμενα την cosmote να το φέρει:lol:

Τι πρόγραμμα πλοήγησης λέτε να βάλω στο παλιό είχα το destinator άλλα απέχω περίπου 6 μήνες από τα πράγματα έχει βγει κανένα πιο καλό?

 

destinator παλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν αυτό που έκανες. Δηλαδή ότι γίνει θα κάνουμε Restore από Backup?

 

Ειχα ομως 3 μερες και δε μπορουσα να το αλλαχω με τπτ γ'αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!Πήρα το d2 ελληνικό:D

από το apiastos.gr γιατί άμα περίμενα την cosmote να το φέρει:lol:

Τι πρόγραμμα πλοήγησης λέτε να βάλω στο παλιό είχα το destinator άλλα απέχω περίπου 6 μήνες από τα πράγματα έχει βγει κανένα πιο καλό?

 

Καλοριζικο! Για πλοηγηση εγω προτιμω το iGO λογω του οτι εχει πολυ καλυτερα γραφικα και μενου.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται ποια 6.5 θα βαλεις. η tom codon 2.03 που φοραει το δικο μου ειναι σταθεροτατη και πιο finger friendly απο τη μαμα.και χωρις το ηλιθιο bug στο τομτομ .

για την διαδικασια πρεπει να διαβασεις λιγο στο xda.

δεν ειναι δυσκολο παντως

 

επειδη στο xda γινεται λιγο χαμος απο roms ποια απο ολες προτεινετε να βαλω?

αυτη η tom codom 2.03 που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

επειδη στο xda γινεται λιγο χαμος απο roms ποια απο ολες προτεινετε να βαλω?

αυτη η tom codom 2.03 που ειναι?

 

πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=520312

και κατοπιν κανε το hard spl συμφωνα με τις οδηγιες.

μετα μπορεις να δοκιμασεις διαφορες ρομ και να δεις ποια σου ταιριαζει.

εγω προτεινω αυτην εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=526966

(την εκδοση με το μανιλα 2.1)

επισης εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=528040

θα βρεις τις διαφορες radio roms

τις οποιες μπορεις επισης να δοκιμασεις και να δεις ποια σου δουλευει καλυτερα.

για εμενα η recomented απο τομ ειναι η καλυτερη.

φυσικα πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε προσεκτικα ωστε να ξερεις τι κανεις με την συσκευη σου.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα για το hardspl πιο πριν και φαινεται απλο.

Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο?

Σχετικα με τo radio βαζεις οποιο να ναι?

Δεν παιζει ρολο αν το κινητο σου ειναι ελληνικο η αγγλικο? η αν εχει cooked rom?

Εσυ εχεις αυτη την ρομ που μου προτεινες?

Εισαι καλα το κινητο δουλευει ρολοι απο μπαταρια το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

οι 6.5 είναι τα μαύρα τους τα χάλια.

 

για μένα κανείς δεν έχει βγάλει μια ΠΟΛΥ καλύτερη ρομ απο την official μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ TD2 ΠΡΙΝ ΦΛΑΣΑΡΟΥΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!

 

Σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος να χρησιμοποιήσει την εγγύηση του τηλεφώνου, η διαδικασία έχει ως εξής:

*Φλασάριρμα εργοστασιακής ROM (σημειώστε σε ένα χαρτί ΟΛΑ τα στοιχεία της εργοστασιακής που φοράτε)

*Φλασάρισμα του εργοστασιακού RADIO (το ίδιο με πιο πάνω)

*Επανακλείδωμα του SPL.

*Επιστροφή στην εταιρία για επισκευή και όλα μια χαρά!!!

 

Το πρόβλημα με την ελληνική ROM είναι ότι δεν υπάρχει για την ώρα κάπου για κατέβασμα.

Ο μόνος τρόπος είναι να κάνει κάποιος dump την δικιά του ROM, να την κάνει rebuild και να την αποθηκεύσει κάπου για την στιγμή που θα την χρειαστεί.

Η όλη διαδικασία του dump-rebuild δεν θα την έλεγα και παιχνιδάκι, όπως επίσης και η dumped ROM μπορεί να φλασαριστεί ΜΟΝΟ στην συσκευή από την οποία προήλθε (η ACE την κλειδώνει ακριβώς για αυτό τον σκοπό). Διαφορετικά θέλει cooking πράγμα πάρα πολύ δύσκολο που απαιτεί πολλές γνώσεις.

 

Παρακαλώ αν κάποιος έχει να συμπληρώσει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα ή αν έχει να με διορθώσει σε κάτι, ας ποστάρει για να προλάβουμε "περίεργες" καταστάσεις.

Είναι κρίμα κάποιος να χάσει τη 2ετή εγγύηση για τα φρου φρου και αρώματα που ουσιαστικά τα win6.5 έχουν μόνο να προσφέρουν.

 

Τελειώνοντας να αναφέρω και εγώ την προτίμηση μου στις cook ROMS.

Χρησιμοποιώ αυτές του !aman! (Topaz essential 6.1)

Φυσικά είναι wm6.1, οι περισσότερες εκδόσεις είναι rock stable, και αυτή την στιγμή έχω την ολόφρεσκια v2 με manila2.1.

 

Good luck to all, and have fun flashing ROMS!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...