Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

\

 

Επιτέλους;;;

Εμείς με το N97 περιμένουμε από τον Οκτώβρη! :p :lol:

 

 

E λίγο υπομονή ακόμα, τώρα που έγινε η αρχή έρχεται και η σειρά σας:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα... απο μια γρηγορη ματια στο hacking του νεου firm40 εχω να πω πως δεν μου γεμιζει και πολυ το ματι απο θεμα ασφαλειας και μεθοδου... ισως να κανω και λαθος... θα περιμενω να βγει καποιο νεο HelloX αλλιως θα συνεχισω να παιζω μπαλα με το symbiansfree.com το οποιο με εξυπηρετει πολυ (και εχει ανανεωθει κιολας αρκετα)

 

@White_Butter_Fly: Πραγματικα δεν γνωριζα πως δεν εχει βγει hack για το Ν97... Τοσος πολυς καιρος πια?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Φλασαρίσματα + patches + αντιγραφές αρχείων ....

Πολύ διαδικασία για κάτι που παλιά γινόταν με 1 απλό πρόγραμμα.

Και εγώ θα περιμένω για νέο Hellox.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@White_Butter_Fly: Πραγματικα δεν γνωριζα πως δεν εχει βγει hack για το Ν97... Τοσος πολυς καιρος πια?

 

Σύμφωνα με διάφορα που διαβάζω, είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσει να λειτουργήσει ξανά το HelloOx σε 5th edition κινητά.

Το φλασάρισμα του 5800 άνοιξε το δρόμο και μάλλον έτσι θα γίνεται πλέον το hack.

:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με διάφορα που διαβάζω, είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσει να λειτουργήσει ξανά το HelloOx σε 5th edition κινητά.

Το φλασάρισμα του 5800 άνοιξε το δρόμο και μάλλον έτσι θα γίνεται πλέον το hack.

:(

Οκ. Φλασαρισμα εννοειτε την διαδικασια που το συνδεεις με το JAF>? και περιπτωση unhacking με αυτην την διαδικασια υπαρχει? Επηρρεαζεται η ROM του 5800 με την διαδικασια αυτη? Ειναι επιφοβη?

Edited by Itchrist86
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

παιδια δηλαδη δεν αξιζει να κανουμε το νεο hack???

Αν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις τότε προχωράς στην διαδικασία. Αν δεν ξέρεις τότε το αφήνεις όπως έχει και χρησιμοποιείς το παλιό κλασσικό τρόπο για να υπογράφεις τις εφαρμογές που θες. Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε όλη αυτη την διαδικασία για να λειτουργεί το hack.

 

Οκ. Φλασαρισμα εννοειτε την διαδικασια που το συνδεεις με το JAF>? και περιπτωση unhacking με αυτην την διαδικασια υπαρχει? Επηρρεαζεται η ROM του 5800 με την διαδικασια αυτη? Ειναι επιφοβη?

Θεωρητικά είναι το ίδιο επίφοβη όσο όταν αλλάζεις product code. Αν για κάποιο λόγο κολλήσει και γίνει τούβλο λογικά με flash-άρισμα θα επανέρχεται στην αρχική κατάσταση του. Η ROM επηρεάζεται , γιατί περνάς μια τροποποιημένη ROM έτσι ώστε να μπορεί να λειτουργήσει το hack. Με hard format αφαιρείται και το hack.

Σύμφωνα με διάφορα που διαβάζω, είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσει να λειτουργήσει ξανά το HelloOx σε 5th edition κινητά.

Το φλασάρισμα του 5800 άνοιξε το δρόμο και μάλλον έτσι θα γίνεται πλέον το hack. :(

Αν είναι αυτό το μέλλον του hack τότε καλύτερα να γυρίσουμε στο παλιό κλασσικό τρόπο.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

εκανα την διαδικασια με το HelloOX 2.3 το υπογραψα με το opda cer ,key το εκανα install στο τηλεφωνο ειναι περιπου 10 λεπτα στην διαδικασια unpacking files το κιν ειναι

νοκια 5800 με την 4.0.05 μηπως δεν ειναι hackable ι εκδοση αυτη και ποσο χρονο θελει να κανει patch τα αρχεια φοβαμε να κανω την διαδικασια με το formware και το jaf που βρηκα στο internet σορυ αλλα μαλον ειμαι καινουργιος σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

εκανα την διαδικασια με το HelloOX 2.3 το υπογραψα με το opda cer ,key το εκανα install στο τηλεφωνο ειναι περιπου 10 λεπτα στην διαδικασια unpacking files το κιν ειναι

νοκια 5800 με την 4.0.05 μηπως δεν ειναι hackable ι εκδοση αυτη και ποσο χρονο θελει να κανει patch τα αρχεια φοβαμε να κανω την διαδικασια με το formware και το jaf που βρηκα στο internet σορυ αλλα μαλον ειμαι καινουργιος σε αυτα

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές ότι το τελευταίο firmware του 5800 δεν είναι hackable και δεν λειτουργεί το HelloOX. Ο μόνος τρόπος για την ώρα είναι αυτός που αναφέρεις.

 

Γνώμη μου είναι ότι αν δεν γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις με την διαδικασία του flashing μέσω του JAF, τότε άφησε το έτσι και χρησιμοποίησε τον κλασσικό τρόπο με το πιστοποιητικό ώστε να υπογράφεις μια-μια τις εφαρμογές που θες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις τότε προχωράς στην διαδικασία. Αν δεν ξέρεις τότε το αφήνεις όπως έχει και χρησιμοποιείς το παλιό κλασσικό τρόπο για να υπογράφεις τις εφαρμογές που θες. Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε όλη αυτη την διαδικασία για να λειτουργεί το hack.

 

 

Θεωρητικά είναι το ίδιο επίφοβη όσο όταν αλλάζεις product code. Αν για κάποιο λόγο κολλήσει και γίνει τούβλο λογικά με flash-άρισμα θα επανέρχεται στην αρχική κατάσταση του. Η ROM, γιατί περνάς μια τροποποιημένη ROM έτσι ώστε να μπορεί να λειτουργήσει το hack.

 

Αν είναι αυτό το μέλλον του hack τότε καλύτερα να γυρίσουμε στο παλιό κλασσικό τρόπο.

 

Προσπάθησα χθες με JAF και Phoenix να φλασάρω την τροποποιημένη ROM στο Ν97 μου αλλά μάταια. Δεν ξέρω γιατί με δυσκόλεψε τόσο, παλαιότερα το είχα κάνει σε διάφορα brick τηλέφωνα φίλων μου με επιτυχία.

Είναι επίφοβο, συμφωνώ, και η υπογραφή με πιστοποιητικά είναι εύκολη διαδικασία, αλλά για θέματα όπως απενεργοποίηση κόκκινου led κατά την φωτογράφηση/βιντεοσκόπηση, κλπ (Patches) είναι μονόδρομος. Και δε μπορώ να πω ότι μου λείπουν τρελά αυτά, αλλά μου άρεσε όταν μπορούσα να τα κάνω! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε επιτελους και το hack για το Ν97 για την εκδοση v20 και v21. Να προσθεσω οτι το hack αυτο ειναι με τη καινουρια μεθοδο σαν το 5800 v40.

Ο τροπος βρισκεται στο παρακατω link.

 

http://forum.dailymobile.se/index.php/topic,17305.0.html

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα χθες με JAF και Phoenix να φλασάρω την τροποποιημένη ROM στο Ν97 μου αλλά μάταια. Δεν ξέρω γιατί με δυσκόλεψε τόσο, παλαιότερα το είχα κάνει σε διάφορα brick τηλέφωνα φίλων μου με επιτυχία.

Είναι επίφοβο, συμφωνώ, και η υπογραφή με πιστοποιητικά είναι εύκολη διαδικασία, αλλά για θέματα όπως απενεργοποίηση κόκκινου led κατά την φωτογράφηση/βιντεοσκόπηση, κλπ (Patches) είναι μονόδρομος. Και δε μπορώ να πω ότι μου λείπουν τρελά αυτά, αλλά μου άρεσε όταν μπορούσα να τα κάνω! ;)

Συμφωνώ ότι αν συνηθίσεις με κάποιες ευκολίες ή κολπάκια σου φαίνεται κάπως να γυρίσεις πίσω αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία για τα patches. Αν ήταν σημαντικότερα τα θετικά με αυτή την διαδικασία ναι θα προχωρούσα αλλά για το hack όχι.

 

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω, για όσους θα δοκιμάσουν την διαδικασία, ότι μετά από hard format χάνεται η διαδικασία του hack και το flash-άρισμα πρέπει να ξαναγίνει από την αρχή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι αν συνηθίσεις με κάποιες ευκολίες ή κολπάκια σου φαίνεται κάπως να γυρίσεις πίσω αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία για τα patches. Αν ήταν σημαντικότερα τα θετικά με αυτή την διαδικασία ναι θα προχωρούσα αλλά για το hack όχι.

 

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω, για όσους θα δοκιμάσουν την διαδικασία, ότι μετά από hard format χάνεται η διαδικασία του hack και το flash-άρισμα πρέπει να ξαναγίνει από την αρχή.

 

Α, ήθελα να ρωτήσω και κάτι!

Επειδή έχω φλασάρει μόνο bricks, άρα σε Dead USB Mode, το τηλέφωνο έχανε φυσικά όλα τα δεδομένα, γινόταν σαν καινούριο.

Αν φλασάρω σε Normal Mode, εφόσον η συσκεύη μου λειτουργεί, θα χάσω και πάλι όλα μου τα δεδομένα, σαν να έχω κάνει format;

Είναι το μόνο που με κρατάει... Μόνο η βαρεμάρα μου για το format νικάει τη συμπάθειά μου για τα patches! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

συγγνωμη που ξαναρωταω δευτερη φορα απλα θελω να κανω το hack στη 40. αλλα ειμαι επιφοβος για την ασφαλεια του κινητου μου.

κυριος λογος που θελω να κανω το hack ειναι για να βλεπω τους κρυφους φακελους του κινητου αλλα και φυσικα οτι βαριεμαι να κανω πιστοποιητικα για καθεμια απο τις εφαρμογες που θελω να περασω στο 5800 μου!

 

γνωμες???

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι να μην υπάρξει βιασύνη πάνω στο θέμα αυτό.Καλό είναι να περιμένουμε λίγο καιρό για να δούμε αν συνεχίσει να υποστηρίζεται το <<σπάσιμο>> μέσω hellox.

Η διαδικασία υπάρχει αλλά θα πρέπει κάποιος να είναι απόλυτα σίγουρος για το τι κάνει έτσι ώστε να μην βρεθεί με ένα <<τούβλο>> στα χέρια του.Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι προς το παρόν αν κάνει κάποιος την διαδικασία μέσω jaf και χρειαστεί να κάνει format τότε το hack χάνεται και πρέπει η διαδικασία να γίνει από την αρχή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Guys some help , εχει κανει κανεις το satio του hack ? .. εχω κωλησει στη διαδικασια που τι κανω τα cer. and key. που μου στειλανε ... τι κανω μετεπειτα ??
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα που εκανα hack το Ν97 με το phoenix και εβαλα μεσα πειραγμενο firmware δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα εδβ και 1 εβδομαδα.εγω προσωπικα το προτεινω ανεπιφλακτα να το περασουν οσοι θελουν να hackαρουν το τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα που εκανα hack το Ν97 με το phoenix και εβαλα μεσα πειραγμενο firmware δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα εδβ και 1 εβδομαδα.εγω προσωπικα το προτεινω ανεπιφλακτα να το περασουν οσοι θελουν να hackαρουν το τηλεφωνο

 

+1 και γω πέρασα το hackεμενο firmware σε 5800 χωρίς να έχω την παραμικρή γνώση και όλα δουλεύουν τέλεια εδώ και 5 μέρες.. Υπόθεση ούτε 10 λεπτών...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

...σε όλα αυτά που λέτε πρέπει να δώσουμε κάπου το ΙΜΕΙ μας?

Αύριο θα πάρω κι εγώ το 5800 και ψάχνω να δω ποια είναι η καλύτερη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

...σε όλα αυτά που λέτε πρέπει να δώσουμε κάπου το ΙΜΕΙ μας?

Αύριο θα πάρω κι εγώ το 5800 και ψάχνω να δω ποια είναι η καλύτερη διαδικασία...

Ναι πρέπει να δώσεις το ΙΜΕΙ της συσκευής σου. Θα ξεκινήσεις με το να πάρεις πιστοποιητικό για την συσκευή σου. Οδηγίες υπάρχουν στην πρώτη σελίδα του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να δώσεις το ΙΜΕΙ της συσκευής σου. Θα ξεκινήσεις με το να πάρεις πιστοποιητικό για την συσκευή σου. Οδηγίες υπάρχουν στην πρώτη σελίδα του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed.

 

...ευχαριστώ...

...δε μου αρέσει η ιδέα να δώσω το ΙΜΕΙ αλλα αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος... :cry:

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

εχω το firmware 3.1 χακαρισμενο αν κανω φορματ περασω παλι τι χακ κ μετα κανω αναβαθμιση στο 4.1 το χακ παραμενει;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

εχω το firmware 3.1 χακαρισμενο αν κανω φορματ περασω παλι τι χακ κ μετα κανω αναβαθμιση στο 4.1 το χακ παραμενει;

Ναι θα παραμείνει, δεν χάνεται.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς αυτή την μονταρισμένη έκδοση της v40 (RM-356_40.0.005_prd.rofs2.V22)?

 

70MB RAM on start up

freespace now upto 76.5MB

startup gif changed

startup tone changed

skyfire browser added on Z

phone torch added In Z

phone restart added in Z

improved cache on all drives

Improve The Kinetic Scrolling

cache from c: to e:

landscape enabled on homescreen

rompatcher v2.3 lite in Z

nokia pop up i mean sms sending after hard reset now gone

ovi maps v3.03 on z ... please dont update maps through sw update bcoz it searches c drive and not z drive so thats why it show a update is available

ovi store you have to reinstall the latest version again sorry for that

modo a file manager in z

menu circle changed again my fav

theme effects slide show latest by MR G do turn them on

no background running applications at start up to speed up boot and to gain more RAM

about uninstalled

active search no more

bounce and RT GR will not work any more (finding a solution to remove them) half uninstalled but icons are there

dictionary uninstalled

search uninstalled

music store uninstalled

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

...αν βάλουμε μια τέτοια rom, το κινητό θα είναι hacked η πάλι πρέπει να κάνουμε την διαδικασία?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...