Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφου καταφερα με hard folrmat και εφτιαξα την καμερα τωρα εχω αλλο προβλημα δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ κλειδωνη το wlan και δεν μπορω να συνδεθω πουθενα τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η προσωπικη μου κριτικη για το 5800:

 

τα + δεν θα τα αναφερω απλα δηλωνω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και οτι ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα ποτε.

 

μειον:

-το ακουστικο μου εχει το γνωστο προβλημα και δεν το εχω ανοιξει ακομα να το φτιαξω. Ετσι απλα το πιεζω στο αυτι μου και ακουω μια χαρα για την ωρα. Απορω πως διεφυγε αυτο του guality control. Επισης απορω πως δεν εγινε αποσυρση του κινητου ή γενικα μια συντονισμενη ενεργεια ωστε να ερχονται τα κινητα χωρις αυτο το προβλημα.

-πολυ αργο λοκαρισμα του gps ακομα και σε ανοιχτο χωρο, ακομα και ακινητος κτλ κτλ. Το iphone λοκαρει απειρως πιο γρηγορα, εκτος αν εχει ενεργοποιημενα τα βοηθητικα (agps, μεσω κυψελων κτλ) και δεν το εχω παρει χαμπαρι.

-η σχισμη - overated "προβλημα" που για μενα δεν υφισταται, οχι γιατι δεν εχω τη σχισμη αλλα γιατι εχει γινει καραμελα απο ολους και στην πραγματικοτητα δεν επηρεαζει τη λειτουργια του κινητου παρα μονο γινονται υποθεσεις απο ολους.

-οι παραεισαγωγες που ταλαιπωρησαν κοσμο και χαλανε και το καλο ονομα του κινητου. Οι παραεισαγωγες γενικα μας βολευουν οταν θελουμε ενα κινητακι νωρις, αλλα εδω ο αντιεπαγγελματισμος ορισμενων οδηγησε στην πωληση του χωρις να ενημερωνεται ο χρηστης οτι ειναι παραεισαγωγη.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου κριτικη για το 5800:

 

τα + δεν θα τα αναφερω απλα δηλωνω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και οτι ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα ποτε.

 

μειον:

-το ακουστικο μου εχει το γνωστο προβλημα και δεν το εχω ανοιξει ακομα να το φτιαξω. Ετσι απλα το πιεζω στο αυτι μου και ακουω μια χαρα για την ωρα. Απορω πως διεφυγε αυτο του guality control. Επισης απορω πως δεν εγινε αποσυρση του κινητου ή γενικα μια συντονισμενη ενεργεια ωστε να ερχονται τα κινητα χωρις αυτο το προβλημα.

-πολυ αργο λοκαρισμα του gps ακομα και σε ανοιχτο χωρο, ακομα και ακινητος κτλ κτλ. Το iphone λοκαρει απειρως πιο γρηγορα, εκτος αν εχει ενεργοποιημενα τα βοηθητικα (agps, μεσω κυψελων κτλ) και δεν το εχω παρει χαμπαρι.

-η σχισμη - overated "προβλημα" που για μενα δεν υφισταται, οχι γιατι δεν εχω τη σχισμη αλλα γιατι εχει γινει καραμελα απο ολους και στην πραγματικοτητα δεν επηρεαζει τη λειτουργια του κινητου παρα μονο γινονται υποθεσεις απο ολους.

-οι παραεισαγωγες που ταλαιπωρησαν κοσμο και χαλανε και το καλο ονομα του κινητου. Οι παραεισαγωγες γενικα μας βολευουν οταν θελουμε ενα κινητακι νωρις, αλλα εδω ο αντιεπαγγελματισμος ορισμενων οδηγησε στην πωληση του χωρις να ενημερωνεται ο χρηστης οτι ειναι παραεισαγωγη.

 

Το πρόβλημα του ακουστικού το έλυσε η NOKIA. Ήταν ελλατωματικά από την αρχή και αυτό που έκανε είναι να αλλάξει προμηθευτή(οι συσκευές με ημερομηνία παραγωγής από Φεβρουάριο δεν έχουν πρόβλημα). Όσοι από εμάς έχουμε το πρόβλημα, απλά το αλλάζει μέσα στην εγγύηση με το νέο ακουστικό.

Όσο για το gps εμένα σε ανοικτό χώρο κλειδώνει σε περίπου 10 sec.

 

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

οι μετρητες δουλευουν μονο οταν συνδεομαστε μεσω δικτιου κινητης τηλεφωνιας?? γιατι εγω μεχρι στιγμης εχω συνδεθει μεσω wifi Μονο και οι μετρητες γραφουν μηδεν. :confused:

Ναι. Τις συνδέσεις WiFi δεν τις καταγράφουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι που μπορει να το εχετε πει

Θα μπορω να βλεπω videakia απο το youtube??

Eχει υποστηριξη flash??

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάτι άσχετο...

την ζελατίνα την αρχική που είχε επάνω στην ο8ονη την βγάλατε?

το χειρίζεστε χωρίς αυτήν ?που μπορούμε να προμηθευτούμε καινούρια?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάτι άσχετο...

την ζελατίνα την αρχική που είχε επάνω στην ο8ονη την βγάλατε?

το χειρίζεστε χωρίς αυτήν ?που μπορούμε να προμηθευτούμε καινούρια?

Πρέπει να βγει η ζελατίνα γιατί έχει σχέδια πάνω και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά το κινητό. Διάβασε στο αντίστοιχο θέμα για τα αξεσουάρ, θα βρεις πληροφορίες για ζελατίνες.

Πια η διαφορά της Alpha copy από την παραεισαγωγή?

Από Alpha Copy έχεις κανονικά 2 χρόνια εγγύηση και στον τομέα hardware και στο software. Παραεισαγωγής είναι όταν δεν προορίζεται για την Ελληνική αγορά. Αν το κινητό είναι από χώρα της Ευρωπαϊκής τότε η Alpha Copy σε καλύπτει με εγγύηση 2 χρόνια στο hardware αλλά όχι στο software. Επειδή η συσκευή προοριζόταν για άλλη χώρα λογικό είναι να μην έχει Ελληνικά. Αν πας σε nokia shop και σου τα περάσουν πληρώνοντας 15€ τότε για τα επόμενα 2 χρόνια θα σου κάνουν αναβαθμίσεις τα nokia shop εντελώς δωρεάν. Αν όμως πας να τα περάσεις μόνος σου τότε θα χάσεις τα Ελληνικά και θα πρέπει να πληρώσεις ξανά για να στα περάσουν.

Παιδια να ρωτησω κατι που μπορει να το εχετε πει

Θα μπορω να βλεπω videakia απο το youtube??

Eχει υποστηριξη flash??

Ναι μπορείς κανονικά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μπορει πολλοι να γκρινιαζουμε αλλα αυτο δεν αναιρει οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα κινητα με οθονη αφης για να μην υπολογισω την αναλογια του value 4 money που δεν εχει ανταγωνισμο... Παντου το εξυμνουν αν εξαιρεσουμε το καταραμενο αυτο ακουστικο αλλα ευτυχως η νοκια εχει κ το ονομα κ τη χαρη να τα διορθωνει χωρις να μας βαζει σε περιπετειες οπως φαινεται! Τη σχισμη κ εγω την θεωρω αμελητεας σημασιας. Οποτε καταληγω: ακομα κ αν ειχα τα διπλασια προβληματα παλι αυτο θα αγοραζα χωρις 2η σκεψη! Κ τα καλυτερα επονται! Σιγουρα θα βελτιωνεται συνεχως. Εξαλλου εχει τοσα καινουργια στοιχεια ωστε να μας απασχολησει για πολυ καιρο ευχαριστα! Υπομονη σε ολους μας!

Οσοι το σκεφτεστε να το παρετε καντε το! Πλεον σαν συσκευη μπορει να θεωρειται σχετικα δοκιμασμενη κ τα οποια προβληματα λογισμικου θα λυθουν συντομα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Έκανα το λάθος πριν διαβάσω το thread να το αγοράσω από το Πλαίσιο.

Την πήρα την Πέμπτη 26/11.

Είχε ελληνικά και version 11.

Την επομένη, βλέπω ότι υπάρχει update μέσω nsu (v20), το κάνω και πάπαλα τα ελληνικά.

 

Και τώρα αρχίζουν τα ωραία...

1) τηλέφωνο στο πλαίσιο. με στέλνουν στην alpha copy. Η alpha copy μου λέει πήγαινε σε nokia shop για τα το φτιάξουμε.

2) Πάω στο nokia shop (Ν. Ιωνία) και μου λέει 15 ευρώ γιατί έκανα το λάθος να χρησιμοποιήσω το nsu( απαγορεύεται λέει!!!). Επίσης μου είπε ότι το τηλέφωνο είναι για Ιταλία. Τα πλήρωσα μου έβαλε την 20 με ελληνικά ( μου είπε επίσης ότι από δω και πέρα μόνο σε αυτούς και θα είναι δωρεάν).

3) Πάω στο Πλαίσιο να ζητήσω ελληνική συσκευή. Άρχισαν να τα μασάνε, ότι έχω από αυτούς εγγύηση, κάτι ότι δεν μπορούν να την πάρουν πίσω τώρα που την έκανα update(!!!) και άλλα τέτοια. Τελικά είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο το Σαββάτο...

4) Ακόμα περιμένω....

 

Άρχισα να διαβάζω το thread και σε κάποια στιγμή είδα για το product code.

Κατάφερα με το JAF να διαβάσω το product code και είδα ότι είναι πλέον το ελληνικό.

Οπότε σκέφτομαι μήπως το παλικάρι στο nokia shop μου το άλλαξε.

Βέβαια μπορεί το JAF να κάνει λάθος οπότε δε το ρισκάρω να περάσω το 20 πάλι για να δω τι παίζει.

 

Το πλαίσιο αν τελικά την αλλάξει με ελληνική θα είναι σίγουρα από service, οπότε παίζει να έχει και μερικά ακόμα προβλήματα.

Αν όμως πλέον έχω ελληνικό product code αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις, και ίσως κρατήσω την συσκευή.

 

Εσείς τι λέτε?

 

Edit: για την διάρκεια της μπαταρίας θα ήθελα να προσθέσω ότι εφόσον δουλεύεις gps, η μπαταρία πέφτει γρήγορα.

Επίσης το gps κάνει να λοκάρει μέχρι και 20 λεπτά (χωρίς το agps). Αφού λοκάρει αν κλείσεις τα nokia maps και τα ξαναανοίξεις λοκάρει πολύ γρήγορα. Αν όμως κλείσεις το τηλέφωνο και το ξανα-ανάψεις περιμένεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκες να πας στη Νοκια. Και αυτό γιατί αν τελικά στο αλλάξουν στο Πλαίσιο, πάνε χαμένα τα 15 ευρώ ενώ, αν το κρατήσεις, θα έχεις το άγχος τι να κανείς σε περίπτωση που θέλεις να το ξαναναβαθμίσεις. Αν πήγαινες κατευθείαν στο Πλαίσιο, θα ήταν απλά τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

να πω και γω για το gps του κινητου .με το προγραμμα smart2go που προσπαθησα πρωτη φορα σε ανοιχτο μερος εκανε 5 λεπτα να πιασει σημα , και γενικος αργουσε αν ηταν η πρωτη φορα μετα την εκκινηση του τηλ.με το garmin εχω παθει πλακα δεν θελει ουτε λεπτο οσες φορες και να το δοκιμασα .ακομα και πρωτη φορα μετα απο την εκκινηση του τηλ.και σε κινηση το αυτοκινητο επιασε σφαιρα ,ακομα πιο γρηγορα απο το n82 που το θεωρουσα κορυφη .ευτυχος γιατι με το smart2go ειχα απελπιστη:)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πλέον εχω καλές εντυπώσεις απο το κινητό το οποίο θα είναι το πρώτο μου. Λοιπόν αρχικά για τις ζελατίνες που είναι ο σύνδεσμος να αγοράσω για screen protector και αν υπάρχιε ελληνικό κατάστημα που τις προμηθεύει. Πάντως με τη ζελατίνα πάνω του δουλεύει άψογα και δεν την έβγαλα ακόμα προς το παρόν. Η έκδοση λογισμικού ευτυχώς είναι 20.1 με ημερομηνία 29-1/2009, είναι οκ παιδιά? Αυτά για τώρα, θα ρωτήσω και πάλι αν έχω απορίες.
Link to comment
Share on other sites

με το garmin εχω παθει πλακα δεν θελει ουτε λεπτο οσες φορες και να το δοκιμασα

 

Πρέπει μάλλον να έχω πέσει σε περίπτωση... Ούτε με το garmin δουλεύει γρήγορα.

Μάλιστα με το garmin η μπαταρία εξαντλείται ακόμα πιο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι φαινεται οτι εχουν περισσοτερα προβληματα απο εμας.Αν ισχυει αυτη η ειδηση τοτε βλεπω την ευρωπαικη αγορα να <<μενει>> απο συσκευες για καποιο διαστημα:http://i.gizmodo.com/5162297/millions-of-flawed-nokia-5800-xpressmusic-causing-issues-nokia-now-selling-euro-version .Με την ευκαιρια,τωρα που μου ηρθε στο μυαλο,μια ερωτηση-απορια χωρις φυσικα να περιμενω απαντηση:δεν ξερω εκει ψηλα στα κρυα μερη:cold: τι <<παιρνουν>> αλλα σιγουρα οτι και να ειναι αυτο κανει πολυ καλη δουλεια.Τοσα χρονια ενα μολυβακι ειχαμε να κανουμε την δουλεια μας και μας το στερησανε.Ας ειναι καλα η προσωρινη:secret: θελω να πιστευω λυση.Στην εκθεση ειναι τοσο δυσκολο να επαναφερουν την δυνατοτητα δημιουργιας φακελων;Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν υπαρχει και κατι αντιστοιχο ακομα του resco να κανουμε την δουλεια μας.:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους στην Έκθεση.

Εικονικούς φυσικά μόνο για χρήση από την έκθεση, αλλά κάνεις δουλειά.

Και το καλό είναι πως δεν χάνονται μετά από hard format στη συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους στην Έκθεση.

Εικονικούς φυσικά μόνο για χρήση από την έκθεση, αλλά κάνεις δουλειά.

Και το καλό είναι πως δεν χάνονται μετά από hard format στη συσκευή.

 

Δεν διαφωνω,υποτιθεται ομως οτι απο θεμα λειτουργικου παμε μπροστα,σε καποια αυτονοητα πραγματα ομως παμε απο το κακο στο χειροτερο.Η μονη διαφορα με πριν ειναι οτι τους φακελους τους ελεγε αλμπουμ.Αναρωτιεμαι τι ειδους <<χορτα>> φυτρωνουν στα βορεια και εχουν σαλεψει τοσο πολυ.:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω..

πίσω στην πλάτη κάτω από την μπαταρία αναγράφετε ο code?

εγώ το πηρά από κοτσοv@l@ γιατί μόνο αυτός το είχε με παραγγελία βέβαια εκτός της voda!

δεν είχα προσέξει κάτι για την σχισμή επειδή δεν έτυχε να γνωρίζω ακόμη και έπεσα σε τέτοιο κομμάτι!

είχε έκδοση 11 και πέρασα την 20 χωρίς να χάσω τα ελληνικά!

πως μπορώ να δω αν το κινητό μου βγήκε για Ελλάδα!

Τέλος πάντων αν έπεσα σε καλό κομμάτι..μπορώ κάπως να το μάθω?

*μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος και κανένα μα κανένα πρόβλημα(μόνο που με τρώει ένα 5300 στον ήχο με ένα ηχείο lol)

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε οτι είναι η πρώτη απόπειρα σε touch, οπότε ας μην είμαστε αυστηροί

 

Το αντιθετο.Πιστευω οτι σε καποια πραγματα,οπως αυτα που ανεφερα,πρεπει να ειμαστε πολυ αυστηροι.Στο κατω κατω δεν ειναι βασικο κομματι του λειτουργικου ουτε εχει καμια σχεση με το touch ui.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο impreza_sti. Δεν έχει να κάνει με το touch interface αυτό.

Τελευταία η Nokia δεν μας τα λέει καλά...

Πολλά bugs τα οποία είτε συνεχίζουν να υπάρχουν, είτε χειρότερα δημιουργούνται με τις τελευταίες αναβαθμίσεις.

 

Πραγματικά αναρωτιέμαι τι είδους χόρτα φυτρώνουν εκεί στα βόρεια.:p

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

για να καταλάβω..

πίσω στην πλάτη κάτω από την μπαταρία αναγράφετε ο code?

εγώ το πηρά από κοτσοv@l@ γιατί μόνο αυτός το είχε με παραγγελία βέβαια εκτός της voda!

δεν είχα προσέξει κάτι για την σχισμή επειδή δεν έτυχε να γνωρίζω ακόμη και έπεσα σε τέτοιο κομμάτι!

είχε έκδοση 11 και πέρασα την 20 χωρίς να χάσω τα ελληνικά!

πως μπορώ να δω αν το κινητό μου βγήκε για Ελλάδα!

Τέλος πάντων αν έπεσα σε καλό κομμάτι..μπορώ κάπως να το μάθω?

*μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος και κανένα μα κανένα πρόβλημα(μόνο που με τρώει ένα 5300 στον ήχο με ένα ηχείο lol)

Εφόσον δεν έχασες τα ελληνικά είναι φανερό πως έχεις ελληνική συσκευή.

Όσο για τα ελληνικά product codes έχουν αναφερθεί πολλές φορές μέσα στο θέμα. Τελευταία τρεις σελίδες πιο πίσω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδιά και με το Nokia Maps και με το garmin κανένα πρόβλημα.

Ούτε ιδιαίτερη κατανάλωση, ούτε αργεί να συνδεθεί με δορυφόρους(περισσότερο απο 3 λεπτά δεν έχει καθυστερίσει), όλα όπως έχω ξαναπεί μια χαρούλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει Windows Live Messenger για το 5800???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...