Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...!!!

Νέος στο foroum και νέος με κινητά symbian....

Παράγγειλα από vodafone το 5800 και μάλλον θα το έχω γύρω στισ 20 Μαρτίου...

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να έχω το πρόβλημα με το ακουστικό, αν και δεν νομίζω γιατί πιθανότατα θα είναι νέα παρτίδα....

Για οποιαδήποτε απορία μέχρι τότε και φυσικά ακόμα περισσότερο όταν θα το κρατώ στα χέρια μου θα εποικηνωνήσω μαζί σας....

ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ MODERATORS KAI ΜΕΛΗ......!!!!!!!

(σορρυ για τα κεφαλαία αλλά ήθελα να το τονίσω ιδιαίτερα.....)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά...!!!

Νέος στο foroum και νέος με κινητά symbian....

Παράγγειλα από vodafone το 5800 και μάλλον θα το έχω γύρω στισ 20 Μαρτίου...

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να έχω το πρόβλημα με το ακουστικό, αν και δεν νομίζω γιατί πιθανότατα θα είναι νέα παρτίδα....

Για οποιαδήποτε απορία μέχρι τότε και φυσικά ακόμα περισσότερο όταν θα το κρατώ στα χέρια μου θα εποικηνωνήσω μαζί σας....

ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ MODERATORS KAI ΜΕΛΗ......!!!!!!!

(σορρυ για τα κεφαλαία αλλά ήθελα να το τονίσω ιδιαίτερα.....)

 

100% δεν θα έχεις το πρόβλημα με το ακουστικό....

Link to comment
Share on other sites

η ακουστικοτητα του τηλεφωνου ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα απο τα λιγα κινητα με τοσο δυνατο ηχο

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εννοει οτι αν πας εδω μπορεις να παρεις αντιγραφο ασφαλειας απο το κινητο:

 

Ευχαριστώ! :D

 

Φαίνεται πιο σίγουρο από αυτό μέσω PC Suite γιατί αποφεύγεις τυχόν ασυμβατότητες. Κρατάει αντίγραφα στα εξής:

Bookmarks

Calendar

Contacts

Messages

Settings

UserFiles

 

Βέβαια δεν κρατάει backup της κάρτας μνήμης αλλά αυτή την έκανα μέσω αντιγραφής αρχείων - μαζικής μεταφοράς στο δίσκο μου (με επιλογή εμφάνισης κρυφών κτλ.)

 

Αχρείαστο να 'ναι. :happy:

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ με ανησυχήσατε, αν και αρχικά τις πρώτες 2 εβδομάδες έκανε ψιλοκενά το ακουστικό δυνάμωνε και χαμήλωνε εδώ και κανά μήνα δείχνει εντάξει. Απλά επειδή λέτε ότι μπορεί να εμφανιστεί ανά πάσα στιγμη στο μέλλον από τη στιγμή που το ακουστικό ειναι προβληματικό μήπως να προβούμε σε προληπτική αλλαγή;; Στα νοκια shop κάνουν κάποιο έλεγχο πριν το ανοίξουν για τεστ η απλά το αλλάζουν αν το πας και πεις ότι έχει αυτό το πρόβλημα;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

οχι αν δεν τους πεις οτι κατι εχει χλωμο το κοβω να το αλλαζουν προληπτικα... (γιατι ειπαμε εδω ειναι ελαντα)

οποτε πες οτι στο παρουσιασε κανα 2 φορες και λογικα θα στο αλλαξουν με το καινουργιο!

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα από vodafone το 5800 και μάλλον θα το έχω γύρω στισ 20 Μαρτίου...

 

Τότε θα φέρει συσκευές η vodafone? 20 Μαρτίου?

Το πήρα πριν κάνα μήνα, το επέστρεψα με τα γνωστά προβλήματα, και τώρα περιμένω να μου το αντικαταστήσουν μόλις έρθουν νέες συσκευές.

Λέτε μέχρι τότε να έχει λυθεί και το πρόβλημα με την σχισμή ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

αρκετα χλωμο γιατι δεν το εχει αναγνωρισει επισημα η νοκια και δεν εχει γινει ο αντιστοιχος ντορος οπως με το ακουστικο...
Link to comment
Share on other sites

αρκετα χλωμο γιατι δεν το εχει αναγνωρισει επισημα η νοκια και δεν εχει γινει ο αντιστοιχος ντορος οπως με το ακουστικο...

Μόλις διάβασα ότι στην Αμερική που κυκλοφόρησε το 5800 την περασμένη εβδομάδα, τρέχουν και δεν φτάνουν στα καταστήματα της ΝΟΚΙΑ από τα παράπονα για το ακουστικό και για το ότι η συσκευή δεν συνδέεται εύκολα με τα δίκτυα 3G...καλά εκεί μου φαίνεται πήγαν χειρότερες συσκευές..τεράστιο φάουλ όπως και να το κάνουμε...κρίμα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To εχω ξαναρωτησει και κανενας δεν απαντησε!

Το ακουστηκο μου τριζει οταν μου μιλανε σε οποια ενταση και να το εχω δηλ. κανει οπως κανει ενα ηχειο αυτοκινητο π.χ οταν το βαζεις παραπανω απ'οτι πρεπει ,και σας ρωταω αν αυτο ειναι το προβλημα που λετε για το ακουστικο!

Link to comment
Share on other sites

και εγω που εχω το "νεο" μοντελο ηχειου μου κανει αυτο το τριξιμο οταν ειναι σε πληρη ενταση μονο... αν εσενα στο κανει γενικοτερα ισως εμπιπτεις στην αλλη κατηγορια...

απλα το συχνοτερο φαινομενο του προβληματικου ειναι η αφυσικη αυξομειωση της εντασης μεχρι και της αδικαιολογητης σιγασης!

οπως και να χει πηγαινε το μια βολτα να το κοιταξουν γιατι αν μεινεις με την αμφιβολια θα εισαι χειροτερα... και εγω δεν αντεξα πολυ... :P

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα φέρει συσκευές η vodafone? 20 Μαρτίου?

Το πήρα πριν κάνα μήνα, το επέστρεψα με τα γνωστά προβλήματα, και τώρα περιμένω να μου το αντικαταστήσουν μόλις έρθουν νέες συσκευές.

Λέτε μέχρι τότε να έχει λυθεί και το πρόβλημα με την σχισμή ή όχι?

 

Φίλε μου από ότι κατάλαβα η vodafone τρικάλων θα φέρει γύρω στις 10 με 15 Μαρτίου επειδή όποιο νοκια εχουν έλειψη θα έρθει τότε υπολογίζουν και αυτό μέσα αν και δεν τουσ έχει δοθεί ημερομηνία...

Απλά επειδή εμένα θα μου το στείλουν με courrier καβάλα προσθέτο κανα 5ημερο παραπάνω....

Πάντως για την σχισμή διάβασα κάπου ότι επειδή έχει λεπτή οθόνη δεν ήθελαν να πιέσουν πολύ τα πλαστικά μην τυχόν και σπάσει και έτσι μάλλον δεν θα διορθωθεί εκτός και άν αλλάξουν λίγο τα πλαστικά(που δεν το βλέπω...)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από ότι κατάλαβα η vodafone τρικάλων θα φέρει γύρω στις 10 με 15 Μαρτίου επειδή όποιο νοκια εχουν έλειψη θα έρθει τότε υπολογίζουν και αυτό μέσα αν και δεν τουσ έχει δοθεί ημερομηνία...

Απλά επειδή εμένα θα μου το στείλουν με courrier καβάλα προσθέτο κανα 5ημερο παραπάνω....

Πάντως για την σχισμή διάβασα κάπου ότι επειδή έχει λεπτή οθόνη δεν ήθελαν να πιέσουν πολύ τα πλαστικά μην τυχόν και σπάσει και έτσι μάλλον δεν θα διορθωθεί εκτός και άν αλλάξουν λίγο τα πλαστικά(που δεν το βλέπω...)

 

και μενα παιδια απο 20 Φλεβαρη που το παρειγγειλα σε vodafone Λαρισας μου ειπανε για αρχες Μαρτιου,και ακομη δεν ηρθε

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βαλω ενα θεμα που εχω κατεβασει απο νετ και μολις

παει να κανει εγκατασταση μου γραφει:

ο ελεγχος πιστοποιητικου μεσω συνδεσης απετυχε.

Υπαρχει καποια ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα!!εγω πηγα καλιθεα νοκια shop και μου ειπαν οτι μπορει να ειναι θεμα αναβαθμισης οσον αφορα το ακουστικο και τετοιες π@π@ριες!!!τους λεω εχω κανει την τελευταια μονος μου και μου λεει το θεικο...''οι δικες μας αναβαθμισεις ειναι διαφορετικες απο αυτες που κανετε μονος σας..'':lol::lol::X

αγνοια πληρης!!

1η ερωτηση λοιπον αν μπορειτε να μου προτεινετε ενα νοκια σοπ που να ειναι ενημερωμενο για να μην κανω 100 χρονια να παρω το κιν μου πισω

2η ερωτηση πηγα σε πολυκαταστημα και συγκρινα την οθονη του δικου μου με ενα εκει που ειχαν δειγμα και παρατηρησα οτι το δικο μου ειχε λιγο πιο σκοτεινη οθονη!!:blink: που μπορει να οφειλεται αυτο???(στις ρυθμισεις εχω φωτισμο αισθητηρα στο φουλ!!)

αυτα τα ολιγα..

Link to comment
Share on other sites

Λέτε μέχρι τότε να έχει λυθεί και το πρόβλημα με την σχισμή ή όχι?

αρκετα χλωμο γιατι δεν το εχει αναγνωρισει επισημα η νοκια και δεν εχει γινει ο αντιστοιχος ντορος οπως με το ακουστικο...

 

- Καλημερα σε ολους. Παρακατω φαινεται οτι το προβλημα με την σχισμη ειναι αρκετα γνωστο και κατα μια εκδοχη, ευθυνεται για την κακη λειτουργια του ακουστικου,οπως το αντιλαμβανεται ο συντακτης του mobile review.....

Πηγη: mobile Review

 

Anamnesis

The main problem that many users complain about is the top right corner of the casing that tends to loosen up with time, and, supposedly, causes the earpiece to give up the ghost or, at very least start making creaking noises and spontaneously changing its volume while in a call.

--Ομως στο παρακατω ενθετο γινεται αναφορα για επικαθηση εποξικου φιλμ στις επαφες. Αυτο ευσταθει και με την μικρη σχεση ηλεκτρονικων που εχω, μπορω να πω πως αν δεν υπαρχει κατασκευαστικο προβλημα στην περιεληξη της αντιστασης του ακουστικου, ξυνοντας τους ακροδεκτες του ακουστικου στο σημειο που ερχονται σε επαφη με την πλακετα,αλλα και τους πολους εξοδου στην πλακετα ( εδω με μεγαλη προσοχη και εφ'οσων εντοπιστει βερνικη ) με μια λαβιδα ή ενα μικρο κατσαβιδι ορολογοποιιας, το προβλημα θα εχει τελειωσει. ... Ο μεγαλυτερος εχθρος των ηλεκτρονικων ειναι η "ψυχρη" επαφη, σε σημειο που δεν μπορεις να φανταστεις :ninja:

- Οποτε το λυγισμα των ακροδεκτων του ακουστικου για το μεγαλωμα της πιεσης που θα ασκουν στους πολους της πλακετας ,δεν ειναι η λυση, μιας και αν οι ακροδεκτες εχουν επικαλυψη βερνικιου ,η επαφη θα παραμεινει "ψυχρη" και οι διαληψεις θα επανελθουν.

- Τωρα γιατι δεν συμβαινει το ιδιο και με αλλες συσκευες της εταιριας που χρησιμοποιουν την ιδια μεθοδο συνδεσης του ακουστικου ,ειναι ενα θεμα .... που κατα την αποψη μου, εχει να κανει με βιασυνη και ισως και τη μειωση κοστους, .... και που γυρναει μπουμερανγκ με νεα παραγγελια ακουστικων απο αλλο προμηθευτη.

As a rule, you can get a malfunctioning earpiece to work simply by disassembling the phone and putting it back together, without touching the earpiece module at all. This method was stumbled upon by employees of Nokia's service center and in truth it made the situation even more perplexing, as we managed to bring one 5800 XpressMusic back to life in this manner.

This indicates that the problem probably lies in a thin oxide film that forms on contacts and breaks down whenever moved. Although the question remains as to why similarly designed earpieces found in other phones (like Nokia N85 and Nokia E71) don’t suffer from this effect as well? However it turns out that they do too, just like the Nokia 5800, but the number of failures is insignificant.

-- Εδω ολο το κειμενο --

 

--

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!(ενημερωτικα ειναι το πρωτο μου ποστ:D)το συμπερασμα που εβγαλα διαβαζοντας αρκετες σελιδες ειναι οτι το κινητο αυτο ειναι σαν το αβγο της kinder αφου δεν ξερεις τι προβληματα θα σου βγαλει στην πορεια!!ηθελα να το αγορασω αλλα βλεποντας αυτα τα τραγελαφικα που αναφερονται στα ποστ πραγματικα αναρωτιεμαι αν αξιζει να αγορασει κανεις ενα κινητο το οποιο δεν θα φθειρει και πολυ την τσεπη σου αλλα σιγουρα θα φθειρει τα νευρα σου...εχω και δυο ερωτηματα για το φιναλε αφου παρολ αυτα σκεφτομαι να το ρισκαρω(δηλ. να το αγορασω :lol:) 1)διαβασα σε ενα σιτε οτι το μαυρο χρωμα εινα αποκλειστικα στην βρετανια για λογαριασμο της orange και οτι η υπολοιπη ευρωπη θα αργισει να το δει ισχυει αυτο? 2)υπαρχει ελειψη αποθεματων στην ελλαδα?το λεω αυτο γιατι στο σιτε του πλαισιου δεν υπαρχει πλεον αναφορα στο κινητο και 3)αν το αγορασει κανεις μεσα στο μαρτιο η συσκευη θα εχει περασμενο το τελευταιο λογισμικο? αυτα και ελπιζω να μην σας κουρασα...:D
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!(ενημερωτικα ειναι το πρωτο μου ποστ:D)το συμπερασμα που εβγαλα διαβαζοντας αρκετες σελιδες ειναι οτι το κινητο αυτο ειναι σαν το αβγο της kinder αφου δεν ξερεις τι προβληματα θα σου βγαλει στην πορεια!!ηθελα να το αγορασω αλλα βλεποντας αυτα τα τραγελαφικα που αναφερονται στα ποστ πραγματικα αναρωτιεμαι αν αξιζει να αγορασει κανεις ενα κινητο το οποιο δεν θα φθειρει και πολυ την τσεπη σου αλλα σιγουρα θα φθειρει τα νευρα σου...εχω και δυο ερωτηματα για το φιναλε αφου παρολ αυτα σκεφτομαι να το ρισκαρω(δηλ. να το αγορασω :lol:) 1)διαβασα σε ενα σιτε οτι το μαυρο χρωμα εινα αποκλειστικα στην βρετανια για λογαριασμο της orange και οτι η υπολοιπη ευρωπη θα αργισει να το δει ισχυει αυτο? 2)υπαρχει ελειψη αποθεματων στην ελλαδα?το λεω αυτο γιατι στο σιτε του πλαισιου δεν υπαρχει πλεον αναφορα στο κινητο και 3)αν το αγορασει κανεις μεσα στο μαρτιο η συσκευη θα εχει περασμενο το τελευταιο λογισμικο? αυτα και ελπιζω να μην σας κουρασα...:D

 

Τα πρώτα κομμάτια είχαν παιδικές ασθένειες. Πιστεύω ότι με τις νέες παραλαβές τα περισσότερα προβλήματα θα έχουν λυθεί.

 

Η σχέση αξίας/κόστους είναι πολύ καλή. Αν δεν καίγεσαι για καλή φωτογραφική μηχανή, πρακτικά δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει απο τα περισσότερα αν όχι όλα τα Σειράς Ν Νόκια.

 

Η έλλειψη αποθεμάτων είναι κάτι που παρουσιάζεται σε κάθε νέο "εμπορικό" κινητό της Nokia (και όχι μονο αυτής). Πιστεύω μέσα στο μήνα να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και να υπάρχει σχεδόν παντού.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, έδωσα το ΟΜΝΙΑ (βαρέθηκα τα WM) και επανήλθα στα ΝΟΚΙΑ, πολύ ωραία συσκευή (όχι τόσο εμφανισιακά όσο λειτουργικά), ακόμη δεν έχω παρατηρήσει κάτι άσχημο. Απλά το πρωί που πήγα να κάνω την περίφημη αναβάθμιση σε μαγαζί ΝΟΚΙΑ αντιμετώπισα και εγώ πρόβλημα με τη ρομ της συσκευής (η συσκευή σας είναι Ισπανική !!!) ενώ το αγόρασα από Vodafone !! Μετά από σχετική φασαρία μου περάσανε την καινούργια χωρίς χρέωση, ΧΑΤΙΡΙΚΑ !!!

 

Απότι κατάλαβα, μόλις μου πάθει κάτι θα το πάω πίσω στη ΒΦ να πάρω καινούργιο με το πρόσχημα της παραεισαγωγής.

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Πείρα τηλέφωνο στην V.service και μου είπαν οτι τελικα το στείλανε στο Service της NOKIA... Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα στην alpha copy σημερα για το χριτς-χρατς του ακουστικου και ειδαμε οτι ειναι παραγωγης 20-1-2009 και ενω εκανα μπακ απ τις επαφες εκει μπροστα κολλησε και παρολου που βγαλαμε την μπαταρια(γεματη φουλ) δεν ξανανοιγε και αφου εφερε αλλη μπαταρια μετα απο τρεις προσπαθειες ξανανοιξε!

Μου ειπαν οτι πιθανοτατα θα φυγει εξωτερικο !

15 μερες το εχω,δεν γινετε να μου δωσουν καινουργιο?

Αν φυγει εξω καλο μηνα δηλ.?

Αρε Νοκια 350 ευρω λιγα ειναι ε? γιαυτο εβγαλες Γ' διαλογης συσκευη?

Αρε Ν95 μου ποσο μου λειπεις!(ας ειχες και λιγο τζογο!)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βαλω ενα θεμα που εχω κατεβασει απο νετ και μολις

παει να κανει εγκατασταση μου γραφει:

ο ελεγχος πιστοποιητικου μεσω συνδεσης απετυχε.

Υπαρχει καποια ρυθμιση.

 

S60 5th Edition Platform FAQ ερωτηση #5 μαλλον ειναι εκει που λεει: Οι εφαρμογες δεν εχουν την επισημη πιστοποιηση της Nokia.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

S60 5th Edition Platform FAQ ερωτηση #5 μαλλον ειναι εκει που λεει: Οι εφαρμογες δεν εχουν την επισημη πιστοποιηση της Nokia.

 

Ενταξει σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...