Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονος σου νομιζεις οτι τα ειπες.. δωσε λινκ με ερευνα, οπου οι ερευνητες ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι οι καρκινοι ειναι αποτελεσμα του παθητικου καπνισματος και οχι του επιβαρυμενου περιβαλλοντος και της τοξικης διατροφης

 

http://www.google.com/#hl=el&source=hp&biw=1276&bih=601&q=%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1+%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%82&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=c88d1c478dce8e6b

 

Το να μην καπνισεις κανει καλο και σε μενα και σε σενα. οπως αντεχουν ορισμενοι να πανε ηπα και να μην καπνισουν, να πανε σινεμα και να μην καπνισουν θα αντεξουν και εδω. οπως αντεχει ολος ο κοσμος θα αντεξουν και εδω. δεν ειναι πιο εξαρτημενοι οι ελληνες καπνιστες.

 

καλο θα ηταν οι καπνιστες να παψουν να νομιζουν οτι το δικαιωμα τους να χαλανε την υγεια τους δικαιολογει το να χαλανε τη δικη μας. το δικο μας ειναι καλυτερο και σημαντικοτερο γιατι κανει καλο και σας. αντε γιατι πολυ το κουρασατε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.google.com/#hl=el&source=hp&biw=1276&bih=601&q=%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1+%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%82&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=c88d1c478dce8e6b

 

Το να μην καπνισεις κανει καλο και σε μενα και σε σενα. οπως αντεχουν ορισμενοι να πανε ηπα και να μην καπνισουν, να πανε σινεμα και να μην καπνισουν θα αντεξουν και εδω. οπως αντεχει ολος ο κοσμος θα αντεξουν και εδω. δεν ειναι πιο εξαρτημενοι οι ελληνες καπνιστες.

 

καλο θα ηταν οι καπνιστες να παψουν να νομιζουν οτι το δικαιωμα τους να χαλανε την υγεια τους δικαιολογει το να χαλανε τη δικη μας. το δικο μας ειναι καλυτερο και σημαντικοτερο γιατι κανει καλο και σας. αντε γιατι πολυ το κουρασατε.

 

Ωραιο το google search, τα κοιταξα, καποια γενικολογα αρθρα εφημεριδων, με την τοσο μεγαλη επιστημονικη εγκυροτητα που τα διακρινει.. οσο για ποιος αντεχει τι και ποσο, θα φανει.. επισης, για το "αντε γιατι πολυ το κουρασατε." μη νευριαζεις, απλα το συζηταμε, sorry να στο πω και ΗΠΑτζιδικα, αλλα εμεις ετσι κανουμε εδω, συζηταμε και βρισκουμε κοινα αποδεκτη λυση που να εξυπηρετει και τα δικαιωματα της μειοψηφιας αλλα δεν περιοριζει και την πλειοψηφια, δεν μας ερχεται εκ του θεου φωτιση η εντολη.. μη μας κοψεις κανα προστιμο ε;

Link to comment
Share on other sites

παρωδία το κάνατε το θέμα.

άντε να σου αποδείξω ότι δεν είσαι ελέφαντας.

κάπνισμα + άνθρωπος = θάνατος

εισπνοή καπνού + άνθρωποι = θάνατοι

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θέλετε να κάνουμε συζήτηση, κάποια πράγματα είναι τόσο προφανή που κακώς συζητούνται ακόμη.

 

Θέλει κάποιος επιστημονική έρευνα για να καταλάβει ότι να μη φοράς ζώνη στο αυτοκίνητο μπορεί να σε σκοτώσει, ή για το ότι αν πίνεις 10 λίτρα ουίσκι την ημέρα μπορεί να πεθάνεις;

 

Γιατί ειδικά για το κάπνισμα γίναμε τόσο απαιτητικοί σε έρευνες; Όπως επίσης και γιατί πρέπει να λυθούν όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που βλάπτουν την υγεία μας και μετά το κάπνισμα;

 

Και ερωτώ: τόσοι άνθρωποι σε όλο τον κόσμο δέχτηκαν το μέτρο και το τηρούν, γιατί είναι τόσο δύσκολο να τηρηθεί εν Ελλάδι; Απαντήστε μου περιληπτικά, βαριέμαι τα ποστς εκθέσεις. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απλως εδω να σου πω οτι ο νομος της ΝΔ δεν ελεγε για καθολικη απαγορευση.. επετρεπε σε μαγαζια κατω απο 70τμ να επιλεξουν αν θα ειναι καπνιζοντες η μη, και σε μεγαλυτερα να φτιαξουν χωρο με εξαερισμο για τους καπνιζοντες.. αυτοι που φωναζαν να εξαιρεθουν ηταν καποιοι με μεγαλα μαγαζια που δεν ηθελαν και λογικα να κλεισουν το 70% των πελατων τους στο 30% του χωρου.. ο προηγουμενος νομος δεν δουλεψε κατ'ελαχιστον, ο καινουργιος καθολου.

Δεν θυμάμαι σε ποια περίοδο εφαρμογής του νόμου(γιατί 3 φορές εφαρμόστηκε) πάντως οι περισσότεροι καταστηματάρχες ζητούσαν να εξεαιρεθούν με πρόσχημα ότι χάνουν πελατεία.Ούτε ο εξαερισμός βοηθάει ούτε να βάλουν ξεχωριστά τραπεζάκια για καπνιστές και μη (λες και ο καπνός δεν διαχέεται στο χώρο).

 

Δεν εδωσες κανενα στοιχειο.. ανεφερες καποια ποσοστα, που τα εχεις βγαλει απο το κεφαλι σου, χωρις να δωσεις καποιο λινκ για καποια ερευνα, και δεν μπορεις να απαντησεις, ουτε εσυ ουτε ο καλυτερος γιατρος-ερευνητης, ποσοι απο αυτους τους καρκινους οφειλωνται στο τσιγαρο και ποσοι στα συντηρητικα/χημικα στα τροφιμα, ολων των ειδων τους ρυπους στον αερα

Όχι δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου.Google is your best friend.Ψάξε και δες και μόνος σου.Όσο για τα ποσοστά που ανέφερα εγώ παραπάνω βρίσκονται εδώ

http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=2087

Σώπα ρε.Δεν μπορεί ούτε ο γιατρός να απαντήσει ποιοι θάνατοι οφείλονται στο παθητικό κάπνισμα?:lol:

Σε κάνει να νιώθεις καλύτερα?Για ψάξε πρώτα και ξαναέλα.

 

Δεν θα καθορισεις εσυ τι εχει αναγκη ο αλλος. Ποιος εισαι και ποιος σου εδωσε το δικαιωμα; αν θες να αναπνευσεις καθαρο αερα, τραβα πανω στον Ολυμπο, στο δασος του αμαζονιου και γω δεν ξερω που αλλου.

Έχεις χοντρό πρόβλημα φίλε.Δεν υπάρχει περιθώριο επικοινωνίας.Τους γράφεις όλους στα :X.

 

Τι ακριβως σημαινει αυτο και ποιος το καθοριζει; Ενα μαγαζι με σωστο εξαερισμο εχει πιο καθαρο αερα απο τον εξω δρομο. Μην κοιτας που οι "καταστηματαρχες", για να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι, δεν εγκαθιστουσαν σωστο εξαερισμο, και οτι που ειχαν, δεν εφτανε ουτε για να βγαζει εξω τις ανθρωπινες οσμες.. με τον νομο αβραμο, καποιοι βαλανε σωστο εξαερισμο, και εκει φανηκε οτι παντα υπαρχουν τεχνικες λυσεις, τεχνικα μυαλα δεν υπαρχουν.

Ο εξαερισμός δεν κάνει απολύτως τίποτα από τη στιγμή που ο άλλος καπνίζει δίπλα μου.Επίσης σε αυτή τη περίοδο που δεν υπάρχουν λεφτά περιμένεις να πληρώσει κανείς για εξαερισμό λόγω..συνείδησης?

 

Στο εξωτερικο καταστηματα διασκεδασης μπορουν να επιλεξουν να ειναι καπνιζοντων. στην ελλαδα δεν θα δουλεψει για τον επιπλεον λογο οτι δεν υπαρχει μηχανισμος κρατικος να κυνηγησει 5-6 εκατομυρια, και η αποστροφη του ελληνα σε "απαγορευσεις για το καλο του". δεν ειμαστε προτεσταντες να εχουμε παθει πλυση εγκεφαλου με την αυτομαστιγωση.

Ο "Έλληνας" δεν είναι μια άλλη κατηγορία ανθρώπου.Όλα είναι θέμα συνήθειας.Όπως έμαθες να μην καπνίζεις μέσα στον κινηματογράφο,το αεροπλάνο ή το λεωφορείο θα συνηθίσεις και στο καφέ ή το εστιατόριο.Το ζήτημα δεν είναι ο κρατικός μηχανισμός αλλά αν εσύ ο ίδιος(και ο κάθε καπνιστής) μπορεί να συμμορφωθεί και να σεβαστεί τον διπλανό του.

Καμια αναρχια.. ο νομος δεν ειναι αλαθητος.. ακομα και το συνταγμα εχει ορο οτι οι πολιτες του κρατους εχουν χρεος να υπερασπισουν το συνταγμα απο καθε εχθρο εξωτερικο και εσωτερικο με καθε μεσο. επισης υπαρχει συνταγματικο δικαστηριο, οπου κρινεται η συνταγματικοτητα του νομου. επισης υπαρχει και η δοκιμασια του νομου στο πεζοδρομιου, χιλιαδες νομοι του κρατους δεν εφαρμοζονται στην πραξη, αυτος θα ειναι αλλος ενας, και θα παρει και το χαρακτηρα αντιστασης στις ξενοφερτα ηλιθιοτητες του GAP.

Υπερασπίζεσαι δηλαδή το σύνταγμα καπνίζοντας στα μούτρα του άλλου?

Σου φαίνεται αντιδημακρατικό?Φασιστικό ίσως?Ο νόμος μια χαρά συνταγματικός είναι έχοντας πλήρη εφαρμογή σε τόσες χώρες του πλανήτη.

Δεν θα το κανει γιατι δεν γουσταρει να το κανει, και καμια μειοψηφια δεν μπορει να επιβαλει την αποψη της στη μειοψηφια. οι καπνιστες που συμφωνουν ειναι ξενοδουλα λιγουρια που θα αλλαξουν αποψη μολις βαρεθουν να πηγαινουν μεσα/εξω.

Μην μιλάς λες και αντιπροσωπεύεις όλους τους καπνιστές.Δεν με νοιάζει τί δεν "γουστάρεις" να κάνεις.Ο νόμος είναι νόμος.Όπως είπες και συ αν ο νόμος σου φαίνεται αντισυνταγματικός πήγαινε στο δικαστήριο.Δεν είμαστε μειοψηφία.Αλλά ακόμα και αν είμαστε σου υπενθυμίζω ότι ο νόμος εφαρμόστηκε από μια κυβέρνηση που έχει εκλεγεί δημοκρατικά.Όσο για τα "ξενόδουλα λιγούρια" φίλε είσαι τελείως γραφικός.Κάποιοι έχουν παιδεία και ξέρουν να σέβονται τους άλλους.Αυτοί είναι για σένα "ξενόδουλα λιγούρια".Δεν πάμε καλά.

ειμαι εξαιρετικα διαλλακτικος, τοσην ωρα προσπαθω με επιχειρηματα να σου αποδειξω γιατι ο νομος ειναι ανεφαρμοστος και φασιστικος, θα μπορουσα απλα να σου πω, καλα περιμενε ενα μηνα, και μετα να σου φυσηξω λιγο καπνο.

Δεν μου έχεις δώσει ούτε ένα επιχείρημα μέχρι τώρα.Μόνο άπλετους χαρακτηρισμούς και πλήρη άγνοια της δημόσιας υγείας.Ελπίζω σε ένα μήνα να μην βρεθούμε στο ίδιο μαγαζί γιατί θα καταλήξουμε στο τμήμα:worry:

Εχεις αρχισει να με τρομαζεις; παλι διαταγες; παλι εσυ θα κανεις αυτο και εσυ εκεινο; δεν μας στα λες καλα, μηπως το επωνυμο σου ειναι Παπαδοπουλος;

Ποια ακριβώς διαταγή έδωσα?Είπα ότι αν είναι να είναι καταστήματα καπνιστών μην καπνιστών θα είναι 50-50 όχι 80-20.Κορόιδα είμαστε εμείς?

Ναι είμαι χουντικός επειδή δεν θέλω να πεθάνω από καρκίνο που με επέβαλλε ο διπλανός μου.

Οτι ειμαστε εξυπνοι, ειναι γεγονος, οσο για τα προστιμα, τρεις λαλουν και δυο χορευουν.

Καθόλου έξυπνοι.Αδιάφοροι και παρτάκηδες είμαστε αλλά άμα έρθει το πρόστιμο θα δεις πώς θα σε τσούξει.

Μονος σου νομιζεις οτι τα ειπες.. δωσε λινκ με ερευνα, οπου οι ερευνητες ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι οι καρκινοι ειναι αποτελεσμα του παθητικου καπνισματος και οχι του επιβαρυμενου περιβαλλοντος και της τοξικης διατροφης

Δεν είμαι υποχρεωμένος να σπαταλώ το χρόνο μου για να πείσω για κάτι που για όλο τον υπόλοιπο πλανήτη είναι δεδομένο.Εσύ δεν πιστεύεις εσύ να ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως όπως αναφέρουν οι Όροι Πρόσβασης και Χρήσης τους οποίους και έχετε αποδεκτεί κατά την εγγραφή σας στο forum του myPhone, έχετε δικαίωμα να ασκείτε κριτική στις ιδέες και μόνον, όχι στους ανθρώπους.

 

Συνεπώς μηνύματα που εμπεριέχουν προσωπικούς χαρακτηρισμούς θα σβήνονται αμά τη εμφανίσει τους.

 

Το θέμα είναι λεπτό, οι διαφωνίες είναι αρκετές, αναμενόμενες, εώς και καλοδεχούμενες στα πλαίσια μίας ορθής, ήρεμης και με επιχειρήματα συζήτησης.

 

Ευχαριστώ και συνεχίζουμε. :)

 

Requoting myself.

 

Κριτική μονάχα στις ιδέες.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω.Γιατί να το κάνει αυτό?Ο άνθρωπος θα σκεφτεί το συμφέρον του.Γιατί να απαγορέψεις σε μια μεγάλη μερίδα κόσμου να έρθει στο μαγαζί σου αν δεν σε αναγκάσει η πολιτεία να το κάνεις?

Θα απαγορεύσει το κάπνισμα, όχι τους καπνιστές. Σε μια περιοχή που έχει μαγαζιά καπνιστών, θα ήταν έξυπνο από επιχειρηματικής άποψης να ανοίξεις και ένα "άκαπνο".;)

 

Το είπαμε και το ξαναείπαμε εκατό φορές αυτό.Το γεγονός ότι τα αυτοκίνητα ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα,τα μηχανάκια προκαλούν πολύ φασαρία,τα τρόφιμα έχουν ορμόνες και συντηρητικά κοκ δεν σημαίνει ότι και ο ένας νόμος που εφαρμόστηκε για να προστατέψει την υγείας μας πρέπει να καταργηθεί.Δηλαδή περιμένεις να αλλάξουν όλα τα προηγούμενα και μετά αυτό?
Το είπαμε και το ξανείπαμε, αλλά δεν καταλαβαίνεις ότι το γεγονός αυτό αυξάνει τα ποσοστά καρκίνων, τα οποία (τα ποσοστά) τα φορτώνεις όλα στο κάπνισμα (ενεργητικό παθητικό), πανικοβάλλοντας (και φανατίζοντας) τους πολίτες, για να μπορείς να επιβάλεις τέτοιους νόμους.

Κανένας δεν ζητούσε από τις κυβερνήσεις από το 1821 να απαγορεύσει το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους. Τα τελευταία 5 χρόνια και αφού βγήκαν οι φωστήρες με τα άσπρα (όπως στον μεσαίωνα με τα μαύρα) αναγγέλλοντας στατιστικά αποτελέσματα αμφιβόλου εγκυρότητας, βρήκαν πάτημα οι μη καπνιστές σαν κι εσένα να φωνάζουν υπέρ.

 

Έχουν μικρότερη εξάρτηση οι ξένοι από τους έλληνες?

Έχουν λιγότερες εξόδους. :p

 

Δεν είστε 80% του πληθυσμού.Όσο εξάρτηση και να είναι υπάρχουν καπνιστές που το δέχονται ήρεμα και ωραία.Είναι λιγότερο εξαρτημένοι από σένα?Όχι.Αλλά για 2-3 ώρες αντέχουν.

Τι εννοείς αντέχουν? Αντέχουν και 10 ώρες και 20 και για μια ζωή. Το θέμα είναι πως βγαίνει έξω για να χαλαρώσει, αντέχοντας όλη την μέρα στην δουλειά του.;)

 

παρωδία το κάνατε το θέμα.

άντε να σου αποδείξω ότι δεν είσαι ελέφαντας.

κάπνισμα + άνθρωπος = θάνατος

εισπνοή καπνού + άνθρωποι = θάνατοι

Ενώ χωρίς καπνό, αθάνατος.:D

 

 

 

Όχι δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου.Google is your best friend.Ψάξε και δες και μόνος σου.Όσο για τα ποσοστά που ανέφερα εγώ παραπάνω βρίσκονται εδώ

http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=2087

Σώπα ρε.Δεν μπορεί ούτε ο γιατρός να απαντήσει ποιοι θάνατοι οφείλονται στο παθητικό κάπνισμα?:lol:

Σε κάνει να νιώθεις καλύτερα?Για ψάξε πρώτα και ξαναέλα.

Όχι, δεν μπορεί!

Επίσης σε αυτή τη περίοδο που δεν υπάρχουν λεφτά περιμένεις να πληρώσει κανείς για εξαερισμό λόγω..συνείδησης?
Λόγω νόμου. :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Θα απαγορεύσει το κάπνισμα, όχι τους καπνιστές. Σε μια περιοχή που έχει μαγαζιά καπνιστών, θα ήταν έξυπνο από επιχειρηματικής άποψης να ανοίξεις και ένα "άκαπνο".;)

Μα ο καπνιστής σου λέει.Άμα δεν επιτρέπεται να καπνίσω δεν θα πάω.Γι αυτό φωνάζουν άλλωστε.Ότι τους αναγκάζουμε να μένουν σπίτι.Για το δεύτερο:Δηλαδή ο μη καπνιστής θα έχει το δικαιώμα επιλογής είτε να πάει σε κατάστημα καπνιστών είτε στο ένα και μοναδικό μη καπνιστών ενώ ο καπνιστής θα έχει να διαλέξει ανάμεσα σε τόσα κα τόσα.

 

Το είπαμε και το ξανείπαμε, αλλά δεν καταλαβαίνεις ότι το γεγονός αυτό αυξάνει τα ποσοστά καρκίνων, τα οποία (τα ποσοστά) τα φορτώνεις όλα στο κάπνισμα (ενεργητικό παθητικό), πανικοβάλλοντας (και φανατίζοντας) τους πολίτες, για να μπορείς να επιβάλεις τέτοιους νόμους.

Κανένας δεν ζητούσε από τις κυβερνήσεις από το 1821 να απαγορεύσει το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους. Τα τελευταία 5 χρόνια και αφού βγήκαν οι φωστήρες με τα άσπρα (όπως στον μεσαίωνα με τα μαύρα) αναγγέλλοντας στατιστικά αποτελέσματα αμφιβόλου εγκυρότητας, βρήκαν πάτημα οι μη καπνιστές σαν κι εσένα να φωνάζουν υπέρ.

Οι επιστήμονες φωνάζουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια για τις βλαβερές επιπτώσεις του καπνίσματος.Δεν είναι καινούργιο αυτό ούτε μόδα.Δεν είμαι γιατρός ούτε βιολόγος αλλά θεωρώ δεδομένο ότι τα στατιστικά και τα νούμερα για τους θανάτους και τους καρκίνους από το παθητικό κάπνισμα λαμβάνουν όλους τους παράγοντες υπ'όψη για να βγάλουν αυτά τα αποτελέσματα που βγάζουν.Δεν φανατίζομαι ούτε έχω κάτι εναντίον των καπνιστών.Φανατίζομαι όμως για την υγεία μου και δεν ανέχομαι να με βλάπτει κάποιοσ χωρίς τη θέλησή μου.Πλην αυτού υπάρχουν και άλλοι παράγοντες εκτός από την υγεία.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ όταν κάποιος καπνίζει δίπλα μου.Τα ρούχα μου βρωμάνε και η διασκέδαση καταστρέφεται.

 

Έχουν λιγότερες εξόδους. :p

Ας τις μειώσουμε και εμείς:p

Αν και δεν μπορείς να ξέρει κάθε πότε βγαίνει ο καθένας σε τόσες δεκάδες χώρες.

 

 

Τι εννοείς αντέχουν? Αντέχουν και 10 ώρες και 20 και για μια ζωή. Το θέμα είναι πως βγαίνει έξω για να χαλαρώσει, αντέχοντας όλη την μέρα στην δουλειά του.;)

Το ίδιο και εγώ.Να πάμε σε συγκρίσεις?

 

Όχι, δεν μπορεί!

Απόδειξέ το.Πάρε μια έρευνα και απέδειξε ότι είναι αναληθής.

Λόγω νόμου. :rolleyes:

Και ποιος θα τους ελέγξει?Εδώ τώρα δεν συμμορφώνονται που είναι και καθολικός ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι σε ποια περίοδο εφαρμογής του νόμου(γιατί 3 φορές εφαρμόστηκε) πάντως οι περισσότεροι καταστηματάρχες ζητούσαν να εξεαιρεθούν με πρόσχημα ότι χάνουν πελατεία.Ούτε ο εξαερισμός βοηθάει ούτε να βάλουν ξεχωριστά τραπεζάκια για καπνιστές και μη (λες και ο καπνός δεν διαχέεται στο χώρο).

Όχι δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου.Google is your best friend.Ψάξε και δες και μόνος σου.Όσο για τα ποσοστά που ανέφερα εγώ παραπάνω βρίσκονται εδώ

http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=2087

Σώπα ρε.Δεν μπορεί ούτε ο γιατρός να απαντήσει ποιοι θάνατοι οφείλονται στο παθητικό κάπνισμα?:lol:

Σε κάνει να νιώθεις καλύτερα?Για ψάξε πρώτα και ξαναέλα.

 

Οχι, δεν μπορει, πηγαινε ρωτα εναν γιατρο και μαθε γιατι ειναι δυσκολο να εισαι σιγουρος για ενα στατιστικο στοιχειο οταν η διαρκεια ζωης του δειγματος ξεπερνα πολλες φορες αυτη του ερευνητη, οταν ακομα δεν ξερουμε γιατι κατω απο ομοιες συνθηκες αλλος παρουσιαζει καρκινο και αλλος οχι, τι ρολο παιζουν τα γονιδια, ουτε καν αυτον το μηχανισμο που ξεκινα τα καρκινικα κυτταρα να πολλαπλασιαζονται.

Έχεις χοντρό πρόβλημα φίλε.Δεν υπάρχει περιθώριο επικοινωνίας.Τους γράφεις όλους στα :X.

 

Γιατι; Μια χαρα τα λεμε.

 

Ο εξαερισμός δεν κάνει απολύτως τίποτα από τη στιγμή που ο άλλος καπνίζει δίπλα μου.Επίσης σε αυτή τη περίοδο που δεν υπάρχουν λεφτά περιμένεις να πληρώσει κανείς για εξαερισμό λόγω..συνείδησης?

 

Ο σωστος εξαερισμος κανει παρα πολλα

 

Ο "Έλληνας" δεν είναι μια άλλη κατηγορία ανθρώπου.Όλα είναι θέμα συνήθειας.Όπως έμαθες να μην καπνίζεις μέσα στον κινηματογράφο,το αεροπλάνο ή το λεωφορείο θα συνηθίσεις και στο καφέ ή το εστιατόριο.Το ζήτημα δεν είναι ο κρατικός μηχανισμός αλλά αν εσύ ο ίδιος(και ο κάθε καπνιστής) μπορεί να συμμορφωθεί και να σεβαστεί τον διπλανό του.

 

Σε σεβομαι απολυτα, δωσε μου το δικαιωμα ( που φτασαμε, να συζηταμε τα αυτονοητα ) να επιλεξω να παω σε ενα μαγαζι που επιτρεπεται το καπνισμα, και εγω σου δινω το δικαιωμα να πας εσυ σε ενα μαγαζι που απαγορευεται.. τα ποσοστα δεν ειναι σημαντικα.. ακομα και αν 99% των μαγαζιων γινουν με νομο μη καπνιζοντων και 1% καπνιζοντων, πολυ συντομα ο καπνισμενος πληθυσμος, με τη δυναμη της τσεπης του, θα τα αυξησει.. αν οι ακαπνοι φασιστικα επιμεινουν να ξαναεφαρμοστουν τα ποσοστα στα εναπομειναντα καταστηματα, και παλι θα μεινουν οσα μαγαζια υπαρχει ζητηση στο κοινο που απευθυνονται.. στην διασκεδαση δεν ειναι δυνατον να βαλεις ποσοστωσεις.. προσφορα και ζητηση.. αν οι ακαπνοι ειναι 50%, πολυ ωραια, 50% των μαγαζιων εντελει θα ισορροπησει η κατασταση να ειναι ακαπνα. ποιος ο λογος για απαγορευσεις, προστιμα ( που οπως σου εξηγησα, εντελει ωφελουν τους καπνιστες και οχι τους ακαπνους );

 

Υπερασπίζεσαι δηλαδή το σύνταγμα καπνίζοντας στα μούτρα του άλλου?

Σου φαίνεται αντιδημακρατικό?Φασιστικό ίσως?Ο νόμος μια χαρά συνταγματικός είναι έχοντας πλήρη εφαρμογή σε τόσες χώρες του πλανήτη.

 

Ο νομος ειναι βλακωδης και θα καταπεσει στην πραξη.. ακομα και με 10 αστυνομους σε καθε καφετερια/μπαρ/ξενυχταδικο, οι καπνιστες θα πηγαινουν στα λιγα που θα βγαλουν αδεια για λεσχη καπνιστων, και τα υπολοιπα, αν δεν εχει πελατεια, φουντο.. μετα θα θελετε να απαγορευσετε τις λεσχες καπνιστων υποθετω.. μετα τι;

 

Μην μιλάς λες και αντιπροσωπεύεις όλους τους καπνιστές.Δεν με νοιάζει τί δεν "γουστάρεις" να κάνεις.Ο νόμος είναι νόμος.Όπως είπες και συ αν ο νόμος σου φαίνεται αντισυνταγματικός πήγαινε στο δικαστήριο.Δεν είμαστε μειοψηφία.Αλλά ακόμα και αν είμαστε σου υπενθυμίζω ότι ο νόμος εφαρμόστηκε από μια κυβέρνηση που έχει εκλεγεί δημοκρατικά.Όσο για τα "ξενόδουλα λιγούρια" φίλε είσαι τελείως γραφικός.Κάποιοι έχουν παιδεία και ξέρουν να σέβονται τους άλλους.Αυτοί είναι για σένα "ξενόδουλα λιγούρια".Δεν πάμε καλά.

 

Απλα απαντω στο δικο σου υφος.. και επαναλαμβανω, σε σεβομαι απολυτα, αν ο καπνος σε ενοχλει τοσο πολυ, διαχωρισμος καταστηματων, ειναι απλο.

 

Δεν μου έχεις δώσει ούτε ένα επιχείρημα μέχρι τώρα.Μόνο άπλετους χαρακτηρισμούς και πλήρη άγνοια της δημόσιας υγείας.Ελπίζω σε ένα μήνα να μην βρεθούμε στο ίδιο μαγαζί γιατί θα καταλήξουμε στο τμήμα:worry:

 

Ωχ, ωχ, μετα τα προστιμα και οι απειλες βιαιοπραγιας..

 

Ποια ακριβώς διαταγή έδωσα?Είπα ότι αν είναι να είναι καταστήματα καπνιστών μην καπνιστών θα είναι 50-50 όχι 80-20.Κορόιδα είμαστε εμείς?

Ναι είμαι χουντικός επειδή δεν θέλω να πεθάνω από καρκίνο που με επέβαλλε ο διπλανός μου.

 

Αφηνεις τον βασικο νομο της προσφορας και της ζητησης να ισορροπησει το ποσοστο.. το 80-20 ηταν ενδεικτικο.. 50-50 θελεις; το εχεις. οι καπνιστες θα φισκαρουν τα 50% αυτα μαγαζια, τα 50% ακαπνα θα φυτοζωουν και πολλα θα κλεισουν.. η μπορει και οι ακαπνοι να ειναι οντως πολλοι, κρυφοακαπνοι μαλλον θα ειναι, οποτε θα υπερισχυσει το κομμα σου. οποια αγαλλιαση.

 

Καθόλου έξυπνοι.Αδιάφοροι και παρτάκηδες είμαστε αλλά άμα έρθει το πρόστιμο θα δεις πώς θα σε τσούξει.

 

Κανενα προστιμο δεν θα φαω, απλα θα κατσω λιγο μακρια απο την εισοδο να δω τα δημοτικα στρατα να εισερχονται.. μετα θα σβησω την γοπα μου και θα την πεταξω μακρυτερα.. εχεις το ελευθερο μετα να με υποδειξεις στας αρχας επωνυμα, και αναποτελεσματικα φυσικα, γιατι πρεπει να σε πιασει ο αρχων με το πειστηριο του εγκληματος στο χερι.. και μετα θα παμε και στο τμημα, αλλα οχι για καπνους και φουμαρα.

 

Δεν είμαι υποχρεωμένος να σπαταλώ το χρόνο μου για να πείσω για κάτι που για όλο τον υπόλοιπο πλανήτη είναι δεδομένο.Εσύ δεν πιστεύεις εσύ να ψάξεις.

 

Πολλα δεδομενα εχεις.. πρεπει να ειναι πολυ ευκολη και στρωμενη η ζωη σου, να μην περνας απο κοσκινο τιποτα, οτι επιβαλλεται να το ακολουθεις αδιαμαρτυρητα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν μπορει, πηγαινε ρωτα εναν γιατρο και μαθε γιατι ειναι δυσκολο να εισαι σιγουρος για ενα στατιστικο στοιχειο οταν η διαρκεια ζωης του δειγματος ξεπερνα πολλες φορες αυτη του ερευνητη, οταν ακομα δεν ξερουμε γιατι κατω απο ομοιες συνθηκες αλλος παρουσιαζει καρκινο και αλλος οχι, τι ρολο παιζουν τα γονιδια, ουτε καν αυτον το μηχανισμο που ξεκινα τα καρκινικα κυτταρα να πολλαπλασιαζονται.

Μάλλον θα πρέπει να πας εσύ σε έναν καρδιολόγο ή πνευμονολόγο να σου εξηγήσει γιατί το παθητικό κάπνισμα βλάπτει όσο και το ενεργητικό.Αν βαριέσαι υπάρχει και το ίντερνετ.Είναι γεμάτο έρευνες που ακόμα και αν τις αμφισβητείς είναι ενδεικτικές.

Γιατι; Μια χαρα τα λεμε.

Μα δεν υπάρχει κοινό σημέιο τομής.Δεν καταλαβαινόμαστε.

Ο σωστος εξαερισμος κανει παρα πολλα

Διαφωνώ.Ειδικά όταν ο άλλος καπνίζει πάνω μου.

Σε σεβομαι απολυτα, δωσε μου το δικαιωμα ( που φτασαμε, να συζηταμε τα αυτονοητα ) να επιλεξω να παω σε ενα μαγαζι που επιτρεπεται το καπνισμα, και εγω σου δινω το δικαιωμα να πας εσυ σε ενα μαγαζι που απαγορευεται.. τα ποσοστα δεν ειναι σημαντικα.. ακομα και αν 99% των μαγαζιων γινουν με νομο μη καπνιζοντων και 1% καπνιζοντων, πολυ συντομα ο καπνισμενος πληθυσμος, με τη δυναμη της τσεπης του, θα τα αυξησει.. αν οι ακαπνοι φασιστικα επιμεινουν να ξαναεφαρμοστουν τα ποσοστα στα εναπομειναντα καταστηματα, και παλι θα μεινουν οσα μαγαζια υπαρχει ζητηση στο κοινο που απευθυνονται.. στην διασκεδαση δεν ειναι δυνατον να βαλεις ποσοστωσεις.. προσφορα και ζητηση.. αν οι ακαπνοι ειναι 50%, πολυ ωραια, 50% των μαγαζιων εντελει θα ισορροπησει η κατασταση να ειναι ακαπνα. ποιος ο λογος για απαγορευσεις, προστιμα ( που οπως σου εξηγησα, εντελει ωφελουν τους καπνιστες και οχι τους ακαπνους );

Το 50-50 δεν το είπα σαν ποσοστά καπνιστων και μη αλλά σαν ίσο δικαίωμα επιλογής στις δύο κατηγορίες.Ένας καπνιστής και ένας μη πρέπει να έχουν δικαίωμα να επιλέξουν ανάμεσα σε ίσο αριθμό καταστημάτων.

Πώς μπορείς να επιλέξεις να πας σε ένα κατάστημα που επιτρέπεται το κάπνισμα από τη στιγμή που ο νόμος είναι καθολικός?Μήπως εννοείς να πας σε ένα κατάστημα που να σε αφήνουν να καπνίσεις?Δεν υπάρχει προσφορά και ζήτηση στη δημόσια υγεία.Πρέπει να είναι δεδομένο ότι όποιος βγαίνει να διασκεδάσει δεν θα βλάψει κανέναν.Βγαίνω για να χαλαρώσω όχι για να επιβαρύνω την υγεία μου.

 

Ο νομος ειναι βλακωδης και θα καταπεσει στην πραξη.. ακομα και με 10 αστυνομους σε καθε καφετερια/μπαρ/ξενυχταδικο, οι καπνιστες θα πηγαινουν στα λιγα που θα βγαλουν αδεια για λεσχη καπνιστων, και τα υπολοιπα, αν δεν εχει πελατεια, φουντο.. μετα θα θελετε να απαγορευσετε τις λεσχες καπνιστων υποθετω.. μετα τι;

Θεωρείς βλακώδες να μην επιβαρύνεις τον διπλανό σου?Να του επιτρέπεις να αναπνέει?Ας πάνε όπου θέλουν οι καπνιστές αν τους ενοχλεί να μην καπνίζουν για 2-3 ώρες.Το θέμα είναι ότι επειδή θα απαγορευτεί το κάπνισμα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να συνηθίσει και να πηγαίνει και ένας καπνιστής εκεί που θα εφαρμοστεί ο νόμος.Τι στο καλό!

Απλα απαντω στο δικο σου υφος.. και επαναλαμβανω, σε σεβομαι απολυτα, αν ο καπνος σε ενοχλει τοσο πολυ, διαχωρισμος καταστηματων, ειναι απλο.

Το ύφος που είναι ήρεμο.Ο διαχωρισμός των καταστημάτων είναι ανέφικτος.Εκ των πραγμάτων κάποια καταστήματα δεν μπορούν να διαχωριστούν.Πχ αυτά με ζωντανή μουσική.

 

Ωχ, ωχ, μετα τα προστιμα και οι απειλες βιαιοπραγιας..

:rocket:

Δεν σε απειλώ.Απλώς σε λέω ότι αν ήμασταν σε ένα κατάστημα εμείς οι δύο που απαγορεύεται το κάπνισμα και εσύ κάπνιζες θα σου ζητούσα ευγενικά να το σβήσεις.Αν αρνιόσουν μιας και ο νόμος σου φαίνεται φασιστικός θα στο ζητούσα πιο έντονα.Ε μετά τη κατάληξη τη ξέρεις:cool:

 

 

Αφηνεις τον βασικο νομο της προσφορας και της ζητησης να ισορροπησει το ποσοστο.. το 80-20 ηταν ενδεικτικο.. 50-50 θελεις; το εχεις. οι καπνιστες θα φισκαρουν τα 50% αυτα μαγαζια, τα 50% ακαπνα θα φυτοζωουν και πολλα θα κλεισουν.. η μπορει και οι ακαπνοι να ειναι οντως πολλοι, κρυφοακαπνοι μαλλον θα ειναι, οποτε θα υπερισχυσει το κομμα σου. οποια αγαλλιαση.

Δεν το κατάλαβα.Γιατί το 50% των καταστημάτων που είναι μη καπνιστών θα φυτοζωούν?Δεν διασκεδάζουν αρκετά οι μη καπνιστές?Είμαστε τόσο λίγοι?Όπως είπα η πρόταση διαχωρισμού είναι ανέφικτη σε ορισμένα καταστήματα.Οπότε εκεί θα υπάρχει καθολική απαγόρευση.

 

Κανενα προστιμο δεν θα φαω, απλα θα κατσω λιγο μακρια απο την εισοδο να δω τα δημοτικα στρατα να εισερχονται.. μετα θα σβησω την γοπα μου και θα την πεταξω μακρυτερα.. εχεις το ελευθερο μετα να με υποδειξεις στας αρχας επωνυμα, και αναποτελεσματικα φυσικα, γιατι πρεπει να σε πιασει ο αρχων με το πειστηριο του εγκληματος στο χερι.. και μετα θα παμε και στο τμημα, αλλα οχι για καπνους και φουμαρα.

Έρχεται ο στρατός:(:p

Δηλαδή εσύ κάθε φορά που βγαίνεις να διασκεδάσες θα είσαι με το τσιγάρο στο χέρι ελέγχοντας γύρω σου αν έρχεται ο δήμος για να προλάβεις να το σβήσεις.Με το άγχος να προλάβεις?

Πολλα δεδομενα εχεις.. πρεπει να ειναι πολυ ευκολη και στρωμενη η ζωη σου, να μην περνας απο κοσκινο τιποτα, οτι επιβαλλεται να το ακολουθεις αδιαμαρτυρητα.

Στις θετικές επιστήμες υπάρχουν δεδομένα.Ότι είναι δεδομένο το δέχεσαι και τέλος.

Όχι δεν είναι εύκολη η ζωή μου αλλά ούτε και δύσκολη.Όπως είπα όμως εκτός από τον παράγοντα υγεία υπάρχουν και άλλοι παράγοντες.Δεν μπορώ να αναπνεύσω.Είναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

Το 50-50 δεν το είπα σαν ποσοστά καπνιστων και μη αλλά σαν ίσο δικαίωμα επιλογής στις δύο κατηγορίες.Ένας καπνιστής και ένας μη πρέπει να έχουν δικαίωμα να επιλέξουν ανάμεσα σε ίσο αριθμό καταστημάτων.

Πώς μπορείς να επιλέξεις να πας σε ένα κατάστημα που επιτρέπεται το κάπνισμα από τη στιγμή που ο νόμος είναι καθολικός?Μήπως εννοείς να πας σε ένα κατάστημα που να σε αφήνουν να καπνίσεις?Δεν υπάρχει προσφορά και ζήτηση στη δημόσια υγεία.Πρέπει να είναι δεδομένο ότι όποιος βγαίνει να διασκεδάσει δεν θα βλάψει κανέναν.Βγαίνω για να χαλαρώσω όχι για να επιβαρύνω την υγεία μου.

 

Νομιζω οτι πρεπει να αρχισεις το καπνισμα, δεν καταλαβαινεις απλα νοηματα.. θα εχεις οση ποικιλια μαγαζιων επιτρεπει να επιβιωσουν ο αριθμος και η τσεπη των ακαπνων.. νομος προσφορας και ζητησης.. υπαρχουν αρκετοι ακαπνοι και σπαταλανε αρκετα να συντηρησουν αρκετες ακαπνες καφετερειες/εστατορια/μπαρ/μπουζουκια κλπ; θα εχεις ποικιλια. δεν υπαρχουν; δεν θα εχεις ποικιλια.

ειναι τοσο απλο.

 

Δεν σε απειλώ.Απλώς σε λέω ότι αν ήμασταν σε ένα κατάστημα εμείς οι δύο που απαγορεύεται το κάπνισμα και εσύ κάπνιζες θα σου ζητούσα ευγενικά να το σβήσεις.Αν αρνιόσουν μιας και ο νόμος σου φαίνεται φασιστικός θα στο ζητούσα πιο έντονα.Ε μετά τη κατάληξη τη ξέρεις:cool:

 

Οχι δεν την ξερω, μπορεις να με ενημερωσεις; γιατι ακριβως αυτο θα εκανα, αν μου ζητουσες να σβησω το τσιγαρο μου, θα σου φυσαγα καπνο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την ξερω, μπορεις να με ενημερωσεις; γιατι ακριβως αυτο θα εκανα, αν μου ζητουσες να σβησω το τσιγαρο μου, θα σου φυσαγα καπνο...

 

Μ αρεσει που θες και συζητηση. κατα τα αλλα αφου σκεφτεσαι μονο τη παρτη σου, εμεις φταιμε που καθομαστε και συζηταμε. γι αυτο δεν προκειται ποτε να αλλαξει κατι σε αυτο το τοπο

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που θες και συζητηση. κατα τα αλλα αφου σκεφτεσαι μονο τη παρτη σου, εμεις φταιμε που καθομαστε και συζηταμε. γι αυτο δεν προκειται ποτε να αλλαξει κατι σε αυτο το τοπο

 

Ενω την απειλη οποιασδηποτε μορφης εσυ την θεωρεις αλλαγη στον τοπο...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να αρχισεις το καπνισμα, δεν καταλαβαινεις απλα νοηματα.. θα εχεις οση ποικιλια μαγαζιων επιτρεπει να επιβιωσουν ο αριθμος και η τσεπη των ακαπνων.. νομος προσφορας και ζητησης.. υπαρχουν αρκετοι ακαπνοι και σπαταλανε αρκετα να συντηρησουν αρκετες ακαπνες καφετερειες/εστατορια/μπαρ/μπουζουκια κλπ; θα εχεις ποικιλια. δεν υπαρχουν; δεν θα εχεις ποικιλια.

ειναι τοσο απλο.

Όχι δεν θέλω και ούτε σκοπεύω να αρχίσω το κάπνισμα.Ο νόμος προσφοράς και ζήτησης δεν λειτουργεί σε αυτή τη περίπτωση.Γιατί αν τα χρήματα που απαιτούνται για να συντηρηθεί ένα κατάστημα μη καπνιστών είναι περισσότερα από τα έσοδα το μαγαζί θα κλείσει.Ο νόμος σου μπάζει.Και καταλήγουμε στα πριν του νόμου αποτελέσματα.Καθολική απαγόρευση λοιπόν.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γκρινιάζετε.Δηλαδή σε τόσες χώρες εφαρμόστηκε γιατί εσείς το παίζετε αντιρρησίες?Τόση συζήτηση χωρίς λόγο.

Οχι δεν την ξερω, μπορεις να με ενημερωσεις; γιατι ακριβως αυτο θα εκανα, αν μου ζητουσες να σβησω το τσιγαρο μου, θα σου φυσαγα καπνο...

Θα πιανόμασταν στα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως όπως αναφέρουν οι Όροι Πρόσβασης και Χρήσης τους οποίους και έχετε αποδεκτεί κατά την εγγραφή σας στο forum του myPhone, έχετε δικαίωμα να ασκείτε κριτική στις ιδέες και μόνον, όχι στους ανθρώπους.

 

Συνεπώς μηνύματα που εμπεριέχουν προσωπικούς χαρακτηρισμούς θα σβήνονται αμά τη εμφανίσει τους.

 

Το θέμα είναι λεπτό, οι διαφωνίες είναι αρκετές, αναμενόμενες, εώς και καλοδεχούμενες στα πλαίσια μίας ορθής, ήρεμης και με επιχειρήματα συζήτησης.

 

Ευχαριστώ και συνεχίζουμε. :)

 

Και άλλη μία φορά.

 

Εάν δεν μπορείτε να ακολουθείτε τους κανόνες που αποδεχθήκατε να ακολουθείτε, το θέμα θα κλειδωθεί. Simple as that.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ελα που η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων καπνιστων για καποιον ανεξηγητο λογο (η μαλλον εξηγειται...παιδεια που εχει ο καθενας και αντιληψη) δεν το καταλαβαινουν η μαλλον δεν θελουν να το καταλαβουν.

 

Ειμαι σε κλειστο χωρο? Υπαρχει νομος? Υπαρχει.

Λοιπον τον σεβομαι τον νομο και κανω τουμπεκι. Ολα τα αλλα που ακουω ειναι για γελια ...

 

Και μην μου λετε την καραμελλα "ας λυσουμε αλλα πιο σημαντικα προβληματα πρωτα..."

 

Για τα αλλα σημαντικα προβληματα ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΜΟΙ. ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. Δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις δεν εφαρμοζονται σωστα ή εφαρμοζονται πλημμελως ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΙ ΝΟΜΟΙ.

 

Για το καπνισμα μεχρι περισυ (στην ουσια μεχρι πριν ενα μηνα) ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΝΟΜΟΣ. Οποτε ειναι εντελλως διαφορετικες καταστασεις.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι επιστήμονες φωνάζουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια για τις βλαβερές επιπτώσεις του καπνίσματος.Δεν είναι καινούργιο αυτό ούτε μόδα.Δεν είμαι γιατρός ούτε βιολόγος αλλά θεωρώ δεδομένο ότι τα στατιστικά και τα νούμερα για τους θανάτους και τους καρκίνους από το παθητικό κάπνισμα λαμβάνουν όλους τους παράγοντες υπ'όψη για να βγάλουν αυτά τα αποτελέσματα που βγάζουν.

Εγώ δεν το θεωρώ δεδομένο. Τα έχω πει και πέρσι (1, 2) και πρόπερσι σε αυτό το θέμα, βαριέμαι να τα ξαναγράφω.:) Ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ για να δεις πως δεν είναι θέμα πτυχίων, αλλά πρακτικής αδυναμίας, να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

 

Δεν φανατίζομαι ούτε έχω κάτι εναντίον των καπνιστών.Φανατίζομαι όμως για την υγεία μου και δεν ανέχομαι να με βλάπτει κάποιοσ χωρίς τη θέλησή μου.

Πλην αυτού υπάρχουν και άλλοι παράγοντες εκτός από την υγεία.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ όταν κάποιος καπνίζει δίπλα μου.Τα ρούχα μου βρωμάνε και η διασκέδαση καταστρέφεται.

Υπερβολές. Μια χαρά ανέχεσαι, απλά σ' αυτήν την περίπτωση έχεις τις πλάτες του νομοθέτη.;)

Με την απαγόρευση καταστέφεται η διασκέδαση των καπνιστών, τι να κάνουμε τώρα δηλαδή. Ποια είναι η μέση οδός γι σένα?:worry:

 

 

Ας τις μειώσουμε και εμείς:p

Αν και δεν μπορείς να ξέρει κάθε πότε βγαίνει ο καθένας σε τόσες δεκάδες χώρες.

Ας μας πουν όσοι έχουν ζήσει εξωτερικό.

 

 

Απόδειξέ το.Πάρε μια έρευνα και απέδειξε ότι είναι αναληθής.

Αυτό θέλω κι εγώ, που τις έχουν κρυμμένες.:p (την έρευνα, όχι τα αποτελέσματα αυτής)

Και ποιος θα τους ελέγξει?Εδώ τώρα δεν συμμορφώνονται που είναι και καθολικός ο νόμος.

Όπως σκόπευαν να ελέγχουν και με την καθολική απαγόρευση.

Edited by eLeKtriK EyE

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Με την απαγόρευση καταστέφεται η διασκέδαση των καπνιστών, τι να κάνουμε τώρα δηλαδή. Ποια είναι η μέση οδός γι σένα?:worry:

 

Μεγαλο παραμυθι αυτο. Μπορεις να Βγεις εξω ,να καπνισεις μπαινεις παλι μεσα και εισαι οκ.

 

Η διασκεδαση δεν ειναι το τσιγαρο το ιδιο, αλλα η διαθεση και η παρεα προτιστως.

Αν για καποιον το θεμα διασκεδαση εχει να κανει κυριως με το τσιγαρο...αυτος εχει προβλημα τοτε... και επειδη εχει προβλημα δεν μπορει να το μεταφερει και στον αλλο.

 

Μεση οδος δεν υπαρχει...την ειδαμε και περισυ την μεση οδο πως πηγε....

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο παραμυθι αυτο. Μπορεις να Βγεις εξω ,να καπνισεις μπαινεις παλι μεσα και εισαι οκ.

 

Η διασκεδαση δεν ειναι το τσιγαρο το ιδιο, αλλα η διαθεση και η παρεα προτιστως.

Αν για καποιον το θεμα διασκεδαση εχει να κανει κυριως με το τσιγαρο...αυτος εχει προβλημα τοτε... και επειδη εχει προβλημα δεν μπορει να το μεταφερει και στον αλλο.

 

Μεση οδος δεν υπαρχει...την ειδαμε και περισυ την μεση οδο πως πηγε....

Καμιά μέση οδός δεν υπήρχε πέρσι και τα παραμύθια ας τα στους παραμυθάδες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι να ηρεμήσουν μερικοί.

 

Ο Moderator σας παρακάλεσε πολλές φορές να είστε κόσμιοι και εντός ΟΠΧ και δυστυχώς τον αγνοήσατε.

 

Όταν ξανανοίξει το θέμα ελπίζω να μην έχουμε ξανά πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πλέον το θέμα μπορεί να ανοιχτεί ξανά εφόσον μάλλον θα έχετε ηρεμήσει οι περισσότεροι.

 

Δεν χρειάζεται να παραθέσω ξανά τον εαυτό μου, απλά σκεφτείτε ότι στις τελευταίες σελίδες ύπαρχουν τρεις παρατηρήσεις από Moderator και μία από Super Moderator.

 

Επαναλαμβάνω, ασκούμε κριτική στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους. Δεν προχωρούμε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Προσπαθούμε να συντηρήσουμε τη συζήτηση με επιχειρήματα.

 

Αυτά και συνεχίζουμε...

 

Υ.Γ.

Επίσης, εάν δεν έχουμε κάτι να προσθέσουμε στη συζήτηση, απλά δεν απαντάμε.

 

Υ.Γ.2

Ρίχτε μία ματιά στους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης, δεν θα πειράξει. :)

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

στο κεντρο της Θεσσαλονικης παντως που κυκλοφορω τα πρωινα ολα τα μαγαζια εχουν συνετιστει.παντου ταμπελες απαγορευεται το καπνισμα και εξαφανισμενα τασακια (στους εντελως κλειστους χωρους οχι στα τσαντηρια με τα ναυλον)

πεφτει παντως και αρκετο κυνηγητο απο δημοτικη αστυνομια.

ερωτηση:σε γραφεια μεσα επιτρεπεται ή οχι τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα επιτρέπεται μόνο σε σπίτια, όπου τη βγάζουμε πολύ τις τελευταίες μέρες και τα συνοικιακά μαγαζιά "σφύζουν" από ησυχία (μέσα τουλάχιστον) !!!

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως με την παρεα μου εχουμε να βγουμε βραδυ σε μαγαζι κανα 2βδομαδο οποτε μαλλον χανουν και εμεις τη βγαζουμε πιο φτηνα...

στα σπιτια ηρεμα και ωραια...

περιμενετε να ερθει καλα ο χειμωνας και θα δουμε τι μοντες θα κανουν τα μαγαζια για να μπορουν οι καπνιστες να πηγαινουν...

βλεπω ολα τα ανοιχτα μερη να κλεινουν με οποιαδηποτε μοντα που θα εχει τυπικα ανοιχτα μερη και ολοι εξω θαναι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...