Jump to content

[iPhone Αξεσουάρ] Θήκες / Ακουστικά / BT / Καλώδια / Φορτιστές κτλ


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ καλης ποιοτητας θηκη που καλυπτει ολο το κινητο (ακομα και το μεταλλικο πλαισιο γυρω απο την οθονη).

 

την παρελαβα!

οντως αριστη ποιοτητα με τελεια εφαρμογη!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα όποιος έχει πάρει BT που να μπορεί να τον ακούσει ο άλλος (μονοφωνικό χωρίς καλωδιά) να μου το προτείνει. Εχω δοκιμάσει 3 και διστυχώς ενώ ακούω πεντακάθαρα απο όλα δε με ακούνε καλα!
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα όποιος έχει πάρει BT που να μπορεί να τον ακούσει ο άλλος (μονοφωνικό χωρίς καλωδιά) να μου το προτείνει. Εχω δοκιμάσει 3 και διστυχώς ενώ ακούω πεντακάθαρα απο όλα δε με ακούνε καλα!

 

Αυτή την περίοδο η καλύτερη μακράν επιλογή είναι το Plantronics Discovery 975, με πλήρη γνώση πολλών εναλλακτικών της αγοράς.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο που να μην έχει 100ευρώ.?

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά στα bluetooth ακουστικά ισχύει από την εμπειρία μου το εξής:

 

- χαμηλού κόστους bluetooth δεν μπορεί να έχει τα αναγκαία ηλεκτρονικά για να έχει καλή ποιότητα εισερχόμενου ή/και εξερχόμενου ήχου

- υψηλού κόστους bluetooth δεν είναι σίγουρο ότι το ψηλό κόστος το έχει γιατί προσφέρει καλή ποιότητα και δεν είναι θέμα marketing όπως τα απαράδεκτα κατά την άποψη μου Aliph (όλα τα μοντέλα συμπεριλαμβάνομένου και του νέου icon) που είναι εξαιρετικα overrated.

 

Τούτων δοθέντων, κατά την άποψή μου είναι μονόδρομος ένα σχετικά ακριβό ακουστικό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα τα ακριβά είναι και καλά.

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάτι άλλο να προτείνει, ας το κάνει γιατί κανένας δεν έχει προφανώς διάθεση να σκάει 100άρια ειδικά αυτή την περίοδο!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως φταίει η συνεργασία του ακουστικού με το iphone. Γιατί δε φαντάζομαι οτι εταιρίες όπως motorola βγάζει bt handfree και δε μπορείς να μιλήσεις! Επίσης μου έρχεται κάπως...να πώ οτι πρέπει να διαθέσω 100ευρώ για bt όταν όλα τα υπόλοιπα, επώνυμα και μή δε ξεπερνανε τα 30. Τα itech έχω ακούσει οτι συνεργάζονται με iphone.
Link to comment
Share on other sites

έχω συνδέσει ένα iphone 3g και ένα iphone 3gs με το ΒΤ2 της midland (bluetooth για κράνος μηχανής).

 

το iphone 3g παίζει άψογα ακούει και λαμβάνει κλήσεις κανονικότατα ακόμα και μέσω GPS της Garmin . Λίγο μου τα χαλάει πια το bluetooth της Apple το παλιό που δουλεύει σωστά μόνο όταν είναι φούλ η μπαταρία του από την μέση και μετά αρχίζει και κάνει παράσιτα.

 

Το iphone 3gs ακούει τους συνομιλητές αλλά δεν μεταδίδει ήχο σε εκείνους . Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κάτι έχει το ίδιο το τηλέφωνο και όχι τα bluetooth (σημειωτέον αγορασμένο από cosmote και όχι σπασμένο)

Edited by peterv
peterv
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έσκασα και πήρα ενα jawbone BT (80euro). Καλή συσκευασία, με ανταλλακτικά κλπ. Με ακούνε καλά και ακούω. Η ποιότητα όμως που ακούω δεν είναι τόσο καλή! Πολλά πρίμα...στη φωνή. Για τα λεφτά του περίμενα κορυφαία απόδοση. Επίσης παρατηρώ και διακοπές στον ήχο. Τουλάχιστον με ακούνε.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που να πάω να μου αλλάξουν φθηνά το πίσω καπάκι στο 2g? Ρώτησα κάπου και μου είπαν 130 ευρώ! Δεν με πειράζει να μην είναι και original
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έσκασα και πήρα ενα jawbone BT (80euro). Καλή συσκευασία, με ανταλλακτικά κλπ. Με ακούνε καλά και ακούω. Η ποιότητα όμως που ακούω δεν είναι τόσο καλή! Πολλά πρίμα...στη φωνή. Για τα λεφτά του περίμενα κορυφαία απόδοση. Επίσης παρατηρώ και διακοπές στον ήχο. Τουλάχιστον με ακούνε.

 

Καλά βρε Ερμή, 3 post πιό πάνω δεν διάβασες τι έγραφα για τα Jawbone?

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, υπάρχει κάποιος που να ξέρει που μπορώ να βρω σε ελληνικό κατάστημα το USB Lanyard της Plantronics?? (--> http://www.plantronics.com/north_america/en_US/products/mobile/mobile-headset-accessories/micro-usb-lanyard)

 

Έχω φάει τον κόσμο και δεν μπορώ να βρω κάτι και θέλω να παραγγείλω το 975 (κατέληξα κι εγώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή - kkalog χαίρομαι που με επιβεβαιώνει το ποστ σου γιατί η 2η εναλλακτική ήταν το jawbone)..

Επειδή όμως δεν το έχω συνέχεια στο αυτί ξέρω ότι αν δεν βρω κάποιο τρόπο να το έχω πάνω μου όταν δεν το φοράω δεν θα με βολέψει..Οπότε ήθελα να βρω μια λύση πριν σκασω την 100άρα..!

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, υπάρχει κάποιος που να ξέρει που μπορώ να βρω σε ελληνικό κατάστημα το USB Lanyard της Plantronics?? (--> http://www.plantronics.com/north_america/en_US/products/mobile/mobile-headset-accessories/micro-usb-lanyard)

 

Έχω φάει τον κόσμο και δεν μπορώ να βρω κάτι και θέλω να παραγγείλω το 975 (κατέληξα κι εγώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή - kkalog χαίρομαι που με επιβεβαιώνει το ποστ σου γιατί η 2η εναλλακτική ήταν το jawbone)..

Επειδή όμως δεν το έχω συνέχεια στο αυτί ξέρω ότι αν δεν βρω κάποιο τρόπο να το έχω πάνω μου όταν δεν το φοράω δεν θα με βολέψει..Οπότε ήθελα να βρω μια λύση πριν σκασω την 100άρα..!

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!

 

Δε νομίζω να βρεις το lanyard στην Ελλάδα, αλλά ειδικά για το 975 πρέπει να λάβεις υπόψη ότι στο κόστος αυτό έρχεται μαζί με μια εξαιρετική θήκη η οποία το φορτίζει ταυτόχρονα (είναι μια ιδέα εξαιρετική που έχουν υλοποιήσει λίγοι κατασκευαστές όπως η άλλη εξαιρετική εταιρία που όμως τώρα πια δεν βγάζει καταναλωτικά ακουστικά η δανέζικη nextlink με τα invisio. Πρακτικά φορτίζεις μια φορά τη θήκη - εγώ το κάνω μια φορά την εβδομάδα - και το ακουστικό επαναφορτίζεται κάθε φορά που το αποθηκεύεις εκεί ενδιάμεσα των χρήσεων). Η θήκη αυτή έχει ένα clip που σου επιτρέπει να την κρεμάς σε κάποια κατάλληλη θέση μέσα στην τσάντα σου (εγώ το έχω στην τσάντα του laptop εκεί που βάζω και τα κλειδιά μου).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

thanks!! Ναι, το έχω δει για τη θήκη και πραγματικά είναι εξαιρετική ιδέα και φαντάζομαι θα μου φανεί κάτι παραπάνω από χρήσιμη!! Κοίτα, το καλοβλέπω καιρό οπότε νομίζω πως θα το πάρω ούτως ή άλλως τελικά!! :)

Μια και το έχεις, να εκμεταλλευτώ λίγο και να κάνω 2-3 ερωτησούλες??:)

1)Mπορώ να το βάλω στη θήκη όταν είναι pair με τα κινητά και να το βγάλω αν χτυπήσει ή μόνο κλειστό??

2) Όταν είναι σε λειτουργία και το έχω στο αυτί αναβοσβήνει κάποια λυχνία (Please tell me no!!)

3) Είχα διαβάσει σε review να παραπονιούνται ότι ακούν με echo οι συνομιλητές..Αν και μου έκανε εντύπωση γιατί γενικά για Plantronics ακούω εξαιρετικά λόγια, φαντάζομαι δεν έχεις αντιμετωπίσει κανένα θέμα?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

1) δεν το έχω δοκιμάσει αλλά τώρα που το είπες θα το δω και θα σου πω αύριο. Νομίζω όμως ότι παραμένει σε λειτουργία γιατί όταν το βγάζεις δεν χρειάζεται να το ξαναανοιξεις.

 

2) Μονο ένα πολύ διακριτικό λευκό φως κατα μήκος της ραβδου και αυτό όταν είναι σε κατασταση ομιλίας τίποτα το ιδιαίτερα ενοχλητικό όπως κάποια cyborg μοντέλα που φωτίζουν μπλε το δωμάτιο :)

 

3) κανένα echo δεν έχω παρατηρήσει ή μου έχουν αναφέρει και το χρησιμοποιώ καθημερινά από το Πασχα που το αγορασα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

1) Α, ωραία! Ευχαριστώωω!:)

 

2) χαχαχαχα...Μες στο μυαλό μου είσαι!! Αυτό ακριβώς εννοούσα! Είχα ένα Samsung κάποια στιγμή και το χρησιμοποιύσα στο αυτοκίνητο και να είναι απόλυτο σκοτάδι και να έχεις ένα μπλε φως να αναβοσβήνει και να κάνει αντανάκλαση σ'όλη την καμπίνα!!!!!

 

3) Υπέροχα!!!

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

1) Α, ωραία! Ευχαριστώωω!:)

 

2) χαχαχαχα...Μες στο μυαλό μου είσαι!! Αυτό ακριβώς εννοούσα! Είχα ένα Samsung κάποια στιγμή και το χρησιμοποιύσα στο αυτοκίνητο και να είναι απόλυτο σκοτάδι και να έχεις ένα μπλε φως να αναβοσβήνει και να κάνει αντανάκλαση σ'όλη την καμπίνα!!!!!

 

3) Υπέροχα!!!

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Επιβεβαίωση του θέματος (1), όταν είναι στη βάση φόρτισης λειτουργεί κανονικά οπότε απλώς το βγάζεις και το τοποθετείς στο αυτί (στη φωτογραφία φαίνεται στην οθόνη LCD της θήκης το σήμα του bluetooth ανάμεσα στις δύο μπάρες που δείχνουν τη φόρτιση του ακουστικού (αριστερά) και της θήκης (δεξιά). Αυτό το σήμα εμφανίζεται όταν το ακουστικό φορτίζει και είναι σε λειτουργία).

 

Επίσης, η λεπτή γραμμή που φαίνεται στη μέση της ράβδου του ακουστικού, είναι αυτή που φωτίζεται λευκή όταν λειτουργεί.

 

Εύχομαι καλή επιλογή και καλημέρα!

 

http://farm4.static.flickr.com/3346/4611213572_d67538f1f6_o.jpg

Edited by kkalog

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ωωω, δε με ξέχασες! Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ήσουν πραγματικά κατατοπιστικός και βοήθησες πολύ και σε ό,τι ρώτησα! Είναι ορισμένα πράγματα που μόνο κάποιος που το έχει μπορει να δώσει σαφείς απαντήσεις!

 

Καλημέρα!:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ωωω, δε με ξέχασες! Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ήσουν πραγματικά κατατοπιστικός και βοήθησες πολύ και σε ό,τι ρώτησα! Είναι ορισμένα πράγματα που μόνο κάποιος που το έχει μπορει να δώσει σαφείς απαντήσεις!

 

Καλημέρα!:)

 

Ειδες τι καλα παιδια γραφουν σαυτο το forum Ελενιτσα ? Οτι και αν ρωτησεις, μια απαντηση θα την παρεις :rolleyes:. Μπραβο Κωστη :)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα...Φυσικά!!! Είναι δυνατόν εσείς, ένας πτέραρχος, να γράφατε σε φόρουμ με κακά παιδιά??Μόνο με καλά!!Α, είναι συνονόματος γι'αυτό είναι τόσο ευγενικός??

Ε, τι σε όλα μου απάντησε ο άνθρωπος!

ΥΓ: Ψωνίζετε από τον ίδιο μανάβη και γνωρίζεστε?!?!?!:lol:

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει η αγορα της invisible shield γιατι θελω να το προστατεψω με ζελατινα και οχι με θηκη!!Επισης θα ηθελα να ξερω

 

1)Υπαρχεια διαφορα στο touch?και αν ναι ειναι μεγαλη?

2)στη συσκευασια της εχει ζελατινες για να βαλεις μονο μια φορα στο κινητο η και περισσοτερες φορες?

3)ποσο καιρο κρατανε περιπου?

4)υπαρχει περιπτωση να ξεκολησουν απο μονες τους?

5)ειναι αναγκαστικο να εχουμε 24 ωρες το κινητο κλειστο?

 

γενικα αμα εχει καποια μειονεκτηματα θα ηθελα να τα μαθω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει η αγορα της invisible shield γιατι θελω να το προστατεψω με ζελατινα και οχι με θηκη!!Επισης θα ηθελα να ξερω

 

1)Υπαρχεια διαφορα στο touch?και αν ναι ειναι μεγαλη?

2)στη συσκευασια της εχει ζελατινες για να βαλεις μονο μια φορα στο κινητο η και περισσοτερες φορες?

3)ποσο καιρο κρατανε περιπου?

4)υπαρχει περιπτωση να ξεκολησουν απο μονες τους?

5)ειναι αναγκαστικο να εχουμε 24 ωρες το κινητο κλειστο?

 

γενικα αμα εχει καποια μειονεκτηματα θα ηθελα να τα μαθω

 

4) Ναι. Ειδικα στις ακρες γεμιζουν με σκονη και φαινεται πολυ ασχημα.

5) Πρεπει να το εχεις κλειστο γιατι το βρεχεις για να κολλησει η ζελατινα.

 

Και εγω ηθελα να την παρω αλλα την απερριψα. Πολλες φορες δεν στρωνει καλα πανω στο κινητο, μετα απο λιγες βδομαδες πιανει σκονη στις ακρες και φαινεται ασχημα (ξεκολλαει). Το χειροτερο ομως ειναι οτι μερικα κινητα χαλασαν λογω της υγρασιας που χρειαζεται για να κολλησει η shield.

Link to comment
Share on other sites

οποτε τι θα μου προτεινες??εγω κυριως θελω να μην γρατζουνηθει η οθονη αλλα δεν θελω θηκη προτιμω ζελατινα αλλα να μην επηρεαζει τα χρωματα ουτε το touch..εχω δει καποιες ζελατινες που πουλαει το saturn για iphone δεν ξερω αυτες τι λενε..
Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω αναφερθηκαν μερικοι σε πολυ λεπτες θηκες αν θυμαμαι καλα. Αν δεν θελεις τοτε παρε απλα ενα Screen Protector. Εγω εχω μια μικρη αλλοιωση στα χρωματα αλλα καμια επιπτωση στον τομεα αφης.
Link to comment
Share on other sites

του πηρα τελικα screen protector καταφερα και το εφαρμοσα τελεια ουτε καν που φαινεται!!!η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι το χερι μου δεν γλιστραει οπως πριν πανω στην οθονη ειναι ομως μικρη η διαφορα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [iPhone Αξεσουάρ] Θήκες / Ακουστικά / BT / Καλώδια / Φορτιστές κτλ
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...