Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια φίλη μου έφερε το 5s απο Αμερική αλλά το αγόρασε απο t-mobile. Συνεπώς, κλειδωμένο. Του πήρα μια r-sim να το δουλέψω μέχρι να ζητήσω επίσημο ξεκλείδωμα. Το πρώτο καρτάκι, το χάλασε ένας που το πήγα σε κατάστημα. Το 2ο καρτάκι (r-sim πάντα και ήταν η 9 pro) δέν μου δούλεψε. Ναι μεν το αναγνωρίζει αλλά μετά το Restart, δέν αλλάζει τίποτα. Ο άνθρωπος που το αγόρασα, προσπαθώντας να μου βρεί κάποια λύση στο τί να κάνω, μου πρότεινε την επαναφορά.. με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να πάει στην 8 (ή 8.1 δεν θυμάμαι και πρέπει να το δώ) και σήμερα που πήγα σε κατάστημα επισκευής apple , να μου λένε πως δέν μπορεί να ξεκλειδωθεί το τηλέφωνο γιατί η r-sim δεν υποστηρίζει τα 8. Κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει περεταίρω; :cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

μια φίλη μου έφερε το 5s απο Αμερική αλλά το αγόρασε απο t-mobile. Συνεπώς, κλειδωμένο. Του πήρα μια r-sim να το δουλέψω μέχρι να ζητήσω επίσημο ξεκλείδωμα. Το πρώτο καρτάκι, το χάλασε ένας που το πήγα σε κατάστημα. Το 2ο καρτάκι (r-sim πάντα και ήταν η 9 pro) δέν μου δούλεψε. Ναι μεν το αναγνωρίζει αλλά μετά το Restart, δέν αλλάζει τίποτα. Ο άνθρωπος που το αγόρασα, προσπαθώντας να μου βρεί κάποια λύση στο τί να κάνω, μου πρότεινε την επαναφορά.. με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να πάει στην 8 (ή 8.1 δεν θυμάμαι και πρέπει να το δώ) και σήμερα που πήγα σε κατάστημα επισκευής apple , να μου λένε πως δέν μπορεί να ξεκλειδωθεί το τηλέφωνο γιατί η r-sim δεν υποστηρίζει τα 8. Κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει περεταίρω; :cry::cry:

 

θα πρέπει να περιμένετε την R-SIM 10 για την iOS 8 και συσκευές iPhone 5S - iPhone 6 - iPhone 6 Plus, είστε σίγουρος πως η συσκευή είναι κλειδώμενη; κάνε ένα check εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σε όλους!θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση!πηρα το iphone 6 και το παλιό μου iphone 4 το έδωσα στην κοπελα μου!εδω αξίζει να πω οτι της έκοψα κ μόνος μου με το ψαλίδι την sim(για να κερδίσω τα 5€) και ολα μια χαρα!Ξαφνικα απο τότε κάπου κάπου σβήνει το τηλεφωνο(ενα περίεργο σβήσιμο,οταν το καλείς καλεί κανονικά αλλα ειναι σβηστό μαύρη οθόνη δηλαδή κσι δεν ανταποκρίνεται στο home μπουτόν!για να ανοίξει κ παλι μονο με φορματ και οταν ανοίξει δεν ζητάει Εκ νέου πιν-απλα ανοίγει).εχει την last έκδοση ios!οταν το έφτιαχνα της κοπέλας μου,το ρύθμισα σαν νεο!τι να φταει???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους!θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση!πηρα το iphone 6 και το παλιό μου iphone 4 το έδωσα στην κοπελα μου!εδω αξίζει να πω οτι της έκοψα κ μόνος μου με το ψαλίδι την sim(για να κερδίσω τα 5€) και ολα μια χαρα!Ξαφνικα απο τότε κάπου κάπου σβήνει το τηλεφωνο(ενα περίεργο σβήσιμο,οταν το καλείς καλεί κανονικά αλλα ειναι σβηστό μαύρη οθόνη δηλαδή κσι δεν ανταποκρίνεται στο home μπουτόν!για να ανοίξει κ παλι μονο με φορματ και οταν ανοίξει δεν ζητάει Εκ νέου πιν-απλα ανοίγει).εχει την last έκδοση ios!οταν το έφτιαχνα της κοπέλας μου,το ρύθμισα σαν νεο!τι να φταει???

 

Κάνε μια επαναφορά πάλι ωςτε να διασφαλίσεις πως δεν είναι software το πρόβλημα κι αν συνεχιστεί, θα πρέπει να το δει τεχνικός μετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :)

Αγόρασα πρόσφατα ένα iPhone 5s από Vodafone και δυστυχώς το κινητό ήταν ελαττωματικό. Από την αρχή εμφάνιζε μπλε οθόνη και έκανε restart. Το έκανε πολλές φορές και όταν το πήγα πίσω δε δέχτηκαν την αλλαγή γιατί πρέπει να σταλεί στο service (η πολιτική της Apple). Το μόνο που κατάφερα ήταν να γίνει άμεσα η διαδικασία και την Τετάρτη να έχω καινούριο. Έχοντας το IMEI μπορώ να διαπιστώσω αν η συσκευή που θα έρθει θα είναι διαφορετική από αυτήν που είχα. Πώς μπορώ, όμως, να εξακριβώσω αν θα είναι ανακατασκευασμένη ή εντελώς καινούρια (του κουτιού, δηλαδή)?

(Παρεμπιπτόντως, έχει τύχει σε κανέναν iPhone να εμφανίζει μπλε οθόνη? Ήταν το τελευταίο πράγμα που θα περίμενα να δω.... :( )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :)

Αγόρασα πρόσφατα ένα iPhone 5s από Vodafone και δυστυχώς το κινητό ήταν ελαττωματικό. Από την αρχή εμφάνιζε μπλε οθόνη και έκανε restart. Το έκανε πολλές φορές και όταν το πήγα πίσω δε δέχτηκαν την αλλαγή γιατί πρέπει να σταλεί στο service (η πολιτική της Apple). Το μόνο που κατάφερα ήταν να γίνει άμεσα η διαδικασία και την Τετάρτη να έχω καινούριο. Έχοντας το IMEI μπορώ να διαπιστώσω αν η συσκευή που θα έρθει θα είναι διαφορετική από αυτήν που είχα. Πώς μπορώ, όμως, να εξακριβώσω αν θα είναι ανακατασκευασμένη ή εντελώς καινούρια (του κουτιού, δηλαδή)?

(Παρεμπιπτόντως, έχει τύχει σε κανέναν iPhone να εμφανίζει μπλε οθόνη? Ήταν το τελευταίο πράγμα που θα περίμενα να δω.... :( )

 

Μήπως έβαλες windows Xp?

Νομίζω οτι όταν εισαι στις πρώτες μέρες DOA δικαιούσαι καινούργια συσκευή στο κουτί.

Αν παει για σέρβις τοτε θα πάρεις ανακατασκευασμένο νομίζω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες windows Xp?

Νομίζω οτι όταν εισαι στις πρώτες μέρες DOA δικαιούσαι καινούργια συσκευή στο κουτί.

Αν παει για σέρβις τοτε θα πάρεις ανακατασκευασμένο νομίζω

Τι πρώτες μέρες, μετά από 3 ώρες το επέστρεψα... Ελπίζω σε καινούριο.

(windows xp.. φαντάσου..)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δικαιούσαι αντικατάσταση με καινούριο στα πλαίσια του DOA. Αυτά περί πολιτικής της Apple, είναι ελληνικά κουραφέξαλα.

Καινούριο θα είναι μόνο αν το παραλάβεις στη συσκευασία του με τη ζελατίνα διπλωμένο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :)

Αγόρασα πρόσφατα ένα iPhone 5s από Vodafone και δυστυχώς το κινητό ήταν ελαττωματικό. Από την αρχή εμφάνιζε μπλε οθόνη και έκανε restart. Το έκανε πολλές φορές και όταν το πήγα πίσω δε δέχτηκαν την αλλαγή γιατί πρέπει να σταλεί στο service (η πολιτική της Apple). Το μόνο που κατάφερα ήταν να γίνει άμεσα η διαδικασία και την Τετάρτη να έχω καινούριο. Έχοντας το IMEI μπορώ να διαπιστώσω αν η συσκευή που θα έρθει θα είναι διαφορετική από αυτήν που είχα. Πώς μπορώ, όμως, να εξακριβώσω αν θα είναι ανακατασκευασμένη ή εντελώς καινούρια (του κουτιού, δηλαδή)?

(Παρεμπιπτόντως, έχει τύχει σε κανέναν iPhone να εμφανίζει μπλε οθόνη? Ήταν το τελευταίο πράγμα που θα περίμενα να δω.... :( )

 

Εαν τη συσκευή τη παρέδωσες με τα παρελκόμενά της, και σου έρθει σφραγισμένη, θα πρέπει να τη δει τεχνικός για να σου πει εάν είναι ή όχι refurbrized. Κάταστημα έδωσε σε μεγάλη εταιρεία σφραγισμένες ανακατασκευασμένες στην πλακέτα (κομμένες θωρακίσεις) για τους γνώστες τεχνικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Τελικά μου έδωσαν την Τετάρτη άλλο κινητό (διαφορετικό IMEI) και μάλλον είναι ολοκαίνουργιο γιατί ήταν σφραγιστό σε κουτί με ζελατίνες. Μέχρι τώρα όλα καλά, δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

(Φοβερό πάντως το κινητό!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά υπάρχει κανένα καλό service εκτός από τα επίσημα που αν κάνουν καλή δουλειά??? σορρυ μπορεί να το έχετε αναφέρει αλλά είναι πάρα πολλά τα μηνύματα και δε τη παλεύω νατα διαβάσω..:D
Vivere senza paura
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανεις τι σημαινει οταν σου βγαλει αυτο στο σιτε της apple ελεγχοντας το serial number ΣΕ ΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ συσκευη:

 

Please validate your product's purchase date.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανεις τι σημαινει οταν σου βγαλει αυτο στο σιτε της apple ελεγχοντας το serial number ΣΕ ΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ συσκευη:

 

Please validate your product's purchase date.

 

Πιθανόν δεν έχετε κάνει registrated τη συσκευή σου, ποια έχεις;

Link to comment
Share on other sites

iPad Air 2.

 

Η συσκευη δεν εχει ενεργοποιηθει καν ειναι ακομα σφραγισμενη.

 

Πως την κανω Registrated??

 

Η απαντηση που μου εδωσαν παντως δινοντας τους το Serial Number σε chat με το αμερικανικο σιτε της apple πριν απο λιγο ειναι η εξης:

 

Ok, thank you for clarifying that for me. So your device is very new and it has not completed the validation for the date of purchase so we have to wait up to a week for this to automatically update in our system. Your device does have 90 days of phone support and it has year Warranty as well.

Edited by Red21
Link to comment
Share on other sites

iPad Air 2.

 

Η συσκευη δεν εχει ενεργοποιηθει καν ειναι ακομα σφραγισμενη.

 

Πως την κανω Registrated??

 

Η απαντηση που μου εδωσαν παντως δινοντας τους το Serial Number σε chat με το αμερικανικο σιτε της apple πριν απο λιγο ειναι η εξης:

 

Ok, thank you for clarifying that for me. So your device is very new and it has not completed the validation for the date of purchase so we have to wait up to a week for this to automatically update in our system. Your device does have 90 days of phone support and it has year Warranty as well.

 

Η συσκευή θα πρέπει να γίνει activated σε Apple ID, προφανώς δεν κατάλαβαν τη συμβαίνει, τι έλεγχο θέλεις να κανείς σε μια συσκευή που για την Apple δεν υπάρχει;

 

Όσο αφορά την εγγύηση, το support της Apple είναι ξεκάθαρο για Ελλάδα και Κύπρο. Έχουμε ανοίξει ειδικό θέμα

 

Η συσκευή θα πρέπει να γίνει activated σε Apple ID, προφανώς δεν κατάλαβαν τη συμβαίνει, τι έλεγχο θέλεις να κανείς σε μια συσκευή που για την Apple δεν υπάρχει;

 

Όσο αφορά την εγγύηση, το support της Apple είναι ξεκάθαρο για Ελλάδα και Κύπρο. Έχουμε ανοίξει ειδικό θέμα

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω την εντυπωση οτι αγοραζοντας iPad που να δεχεται και SIM-Card, μπορει να κλειδωθει απο τον παροχο. Μηπως το iPad ειχε κανα συμβολαιο με την Vodafone UK και το εχουν κλειδωσει; Βασικα, μπορεις να πας σε κανα IMEI Check site, και να το τεσταρεις. Δεν κοστιζει σχεδον τιποτα, και τα αποτελεσματα βγαινουν με την μια. Αμα ξερεις κανα site που να το κανει τζαμπα καλως (Αλλα δεν νομιζω οτι εχουν και πολυ εγκυρα αποτελεσματα), αλλιως μπορω να σου προτεινω ενα που το εχω τεσταρει σε καμια 15αρια iPhones κ δεν εχουν πεσει εξω (τουλαχιστον ετσι νομιζω :p - http://www.imei-index.com/imei-check-services/)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
γεια σας παιδια.. θα ηθελα να προσπαθησω να επισκευασω το κινητο μου μονη μου.. μηπως ξερει κανεις καποια σελιδα ή καποιο βιντεο που να δειχνει πώς μπορω ?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.. θα ηθελα να προσπαθησω να επισκευασω το κινητο μου μονη μου.. μηπως ξερει κανεις καποια σελιδα ή καποιο βιντεο που να δειχνει πώς μπορω ?

 

Καλύτερα θα έλεγα να μην το πειράξεις. Άνθρωποι που ξέρουν και κάνουν ζημιές μεγαλύτερες απο το πρόβλημα το υπάρχων.

Δώσε την συσκευή σε κάποιον που ξέρει.

Παρόλα αυτα υπάρχουν άπειρα βίντεο στο YouTube γράφοντας απλά iPhone 5 disassembly

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.. θα ηθελα να προσπαθησω να επισκευασω το κινητο μου μονη μου.. μηπως ξερει κανεις καποια σελιδα ή καποιο βιντεο που να δειχνει πώς μπορω ?

 

Τι θέλεις να επισκευάσεις; Δεν είναι εύκολη υπόθεση η αποσυναρμολόγηση του iphone και ενδεχομένως να προκαλέσεις μεγαλύτερη βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

εστω να αλλαξω τη μπαταρια??

 

Θα έλεγα για οποιαδήποτε επισκευή - αλλαγή :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα καλα..ειδα καποια βιντεακια στο you tube και αλλαξα και την οθονη και την μπαταρια..

και το κινητο λειτουργησε κανονικα! ευχαριστω για τη βοηθεια ! ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα καλα..ειδα καποια βιντεακια στο you tube και αλλαξα και την οθονη και την μπαταρια..

και το κινητο λειτουργησε κανονικα! ευχαριστω για τη βοηθεια ! ;)

 

Μια λέξη έχω να πω, συγχαρητήρια :)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...