Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!

Μου έστειλαν ένα IPhone 4 απο Αγγλία το οποίο και μέσω της εκεί εταιρείας μου ξεκλείδωσαν ώστε να μπορώ να δουλέψω και στην Ελλάδα.

Το έκανα επαναφορά χωρίς το Itunes.Με την εξής διαδρομή.Ρυθμίσεις>Γενικά>...> Επαναφορά. Επέλεξα να διαγραφή του Iphone.

Περίμενα να κάνει την επαναφορά αλλά έχει περάσει αρκετή ώρα τουλάχιστον 30 λεπτά και επιμένει να μου δείχνει το σήμα της Φόρτωσης...

Τι μπορώ να κάνω μιας και απο όσο καταλαβαίνω κάτι έχει πάει στραβα...Πόση ώρα έπρεπε να διαρκέσει;;; Και αν τελικά ανοίξει θα πρέπει να το ξανακάνω επαναφορά ή θα είναι οκ;;;;

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,μια φιλη μου το σαββατο αγορασε το iphone 4 απο καταστημα στο κερατσινι μεσω σκρουτζ(αφου κανενα αλλο καταστημα οπως γερμανος κτλπ δεν το φερναν πλεον) και χθες το απογευμα της εβγαλε το πρωτο του ΧΟΝΤΡΟ κατα τη γνωμη μου προβλημα..εκει που εγραφε πχ ενα μηνυμα η ηταν στο φιμπι ξαφνικα η οθονη μαυριζε (αλλα οχι το μαυρο μου εχει οταν κλειδωνει το κινητο) και δεν ανταποκρινοταν...οποτε μετα το κλειδωνε και το ξανανοιγε και αυτο βαζωντας του τον κωδικο παλι εκανε τα ιδια...υπαρχει καποια προφανης λυση σε αυτο η το στελνει στο μαγαζι? γτ απο οτι διαβασα μερικα ποστ πριν δυσκολα βγαζεις ακρη με το service τους

 

ΑΚΥΡΟ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΗΡΕ ΣΤΗΝ APPLE ΕΔΩΣΕ SERIAL NUMBER....ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ APPLE ΤΩΡΑ...ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...

http://www.phonegallery.gr/index.php

Edited by Georgis13
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,μια φιλη μου το σαββατο αγορασε το iphone 4 απο καταστημα στο κερατσινι μεσω σκρουτζ(αφου κανενα αλλο καταστημα οπως γερμανος κτλπ δεν το φερναν πλεον) και χθες το απογευμα της εβγαλε το πρωτο του ΧΟΝΤΡΟ κατα τη γνωμη μου προβλημα..εκει που εγραφε πχ ενα μηνυμα η ηταν στο φιμπι ξαφνικα η οθονη μαυριζε (αλλα οχι το μαυρο μου εχει οταν κλειδωνει το κινητο) και δεν ανταποκρινοταν...οποτε μετα το κλειδωνε και το ξανανοιγε και αυτο βαζωντας του τον κωδικο παλι εκανε τα ιδια...υπαρχει καποια προφανης λυση σε αυτο η το στελνει στο μαγαζι? γτ απο οτι διαβασα μερικα ποστ πριν δυσκολα βγαζεις ακρη με το service τους

 

ΑΚΥΡΟ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΗΡΕ ΣΤΗΝ APPLE ΕΔΩΣΕ SERIAL NUMBER....ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ APPLE ΤΩΡΑ...ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...

http://www.phonegallery.gr/index.php

 

δηλαδή της πουλήσανε για καινούριο ενα μεταχειρισμένο προβληματικό τηλέφωνο; ήταν συσκευασμένο κλειστό με τις ζελατίνες κανονικά; αν ναι οι τύποι ειναι απατεώνες και πρέπει να γίνει καταγγελία!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή της πουλήσανε για καινούριο ενα μεταχειρισμένο προβληματικό τηλέφωνο; ήταν συσκευασμένο κλειστό με τις ζελατίνες κανονικά; αν ναι οι τύποι ειναι απατεώνες και πρέπει να γίνει καταγγελία!

 

Επειδη το κινητο ανηκε σε καποιον στο εξωτερικο εχω την αποψη οτι αυτοι (καποιος απο την apple του εξωτερικου δλδ που αντι να επιστρεψει το ελατωματικο μοντελο το πουλησε) απο το καταστημα το αγορασαν μεσω ιντερνετ και το πουλησαν χωρις να ξερουν οτι εχει προβλημα γιατι τωρα που μιλησε η φιλη μου της ειπαν δεν ξεραμε κτλπ κτλπ κτλπ τωρα αληθεια ψεματα κανεις δεν ξερει αλλα λογικα θα της δωσουν πισω τ λεφτα της

 

Εχω και μια ερωτηση επειδη μαλλον θα επιστρεψει το κινητο σημερα και η οθονη δεν ανοιγει πως μπορει να σβησει οτι εχει καταχωρημενο? πχ κωδικουσ φιμπι τηλεφωνα κτλπ

Edited by Georgis13
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κινητο ανηκε σε καποιον στο εξωτερικο εχω την αποψη οτι αυτοι (καποιος απο την apple του εξωτερικου δλδ που αντι να επιστρεψει το ελατωματικο μοντελο το πουλησε) απο το καταστημα το αγορασαν μεσω ιντερνετ και το πουλησαν χωρις να ξερουν οτι εχει προβλημα γιατι τωρα που μιλησε η φιλη μου της ειπαν δεν ξεραμε κτλπ κτλπ κτλπ τωρα αληθεια ψεματα κανεις δεν ξερει αλλα λογικα θα της δωσουν πισω τ λεφτα της

 

Εχω και μια ερωτηση επειδη μαλλον θα επιστρεψει το κινητο σημερα και η οθονη δεν ανοιγει πως μπορει να σβησει οτι εχει καταχωρημενο? πχ κωδικουσ φιμπι τηλεφωνα κτλπ

 

Τρελό και αυτό! Τι σκέφτονται κάποιοι!

 

Για το θέμα σου, σύνδεσε το με το PC/Μac και μέσω itunes κάνε επαναφορά αλλά όχι απο backup.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τρελό και αυτό! Τι σκέφτονται κάποιοι!

 

Για το θέμα σου, σύνδεσε το με το PC/Μac και μέσω itunes κάνε επαναφορά αλλά όχι απο backup.

 

Αστα να πανε θα μας τρελανουν...σ ευχαριστω πολυ φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

παιδια διορθωστε με αν εχω λαθος αλλα συμφωνα με αυτο εχουμε 2 χρονια εγγυηση σε ολα τα iphone σωστα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια διορθωστε με αν εχω λαθος αλλα συμφωνα με αυτο εχουμε 2 χρονια εγγυηση σε ολα τα iphone σωστα.

 

Πολύ καλό, σε ευχαριστώ για το λινκ :) Λογικά ισχύει

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
να ρωτησω οταν συνδεω το i phone στο pc δε μου κανει συγχρονισμο ξερετε τι παιζει?

 

Έχεις αναβαθμίσει το itunes;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω οταν συνδεω το i phone στο pc δε μου κανει συγχρονισμο ξερετε τι παιζει?

 

Καλησπερα, προσπαθησε να αλλαξεις usb μηπως εχει γινει καποια σφαλμα στην συγκεκριμενη και δεν το αναγνωριζει πια. Εχει τυχει αρκετες φορες στο παρελθον. Επισης τσεκαρε αν το καλωδιο που χρησιμοποιεις ειναι αυθεντικο της apple. Πολλες φορες με aftermarket καλωδια δεν αναγνωριζει το itunes και αλλα παρεμφερη προγραμματα.

 

Αν τιποτα απο αυτα δεν λειτουργησει, κανε επαναφορα το pc σου σε καποιο χρονικο σημειο του παρελθοντος που θυμασαι πως αναγνωριζε το iphone και δες πως θα συμπεριφερθει.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, προσπαθησε να αλλαξεις usb μηπως εχει γινει καποια σφαλμα στην συγκεκριμενη και δεν το αναγνωριζει πια. Εχει τυχει αρκετες φορες στο παρελθον. Επισης τσεκαρε αν το καλωδιο που χρησιμοποιεις ειναι αυθεντικο της apple. Πολλες φορες με aftermarket καλωδια δεν αναγνωριζει το itunes και αλλα παρεμφερη προγραμματα.

 

Αν τιποτα απο αυτα δεν λειτουργησει, κανε επαναφορα το pc σου σε καποιο χρονικο σημειο του παρελθοντος που θυμασαι πως αναγνωριζε το iphone και δες πως θα συμπεριφερθει.

 

Να προσθεσω σε αυτα που λεει ο φιλος, οτι θα πρεπει να δοκιμασεις αν εχεις πολλες συσκευες usb κουμπωμενες στον υπολογιστη (εκτυπωτες, scanners, σκληρους κτλ) να τα αφαιρεσεις γιατι μπορει να μη φτανει το ρευμα του τροφοδοτικου να τα σηκωσει ολα και γι αυτο να μην αναγνωριζει την συσκευη σε μια usb

Αξεσουάρ για iPhone, iPad, Smartphones και PlayStation στο The iStore.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι καινουργια εδω.. Θελω να κανω μια ερωτηση. Προσφατα εφτιαξα νεο apple id κ εβαλα χρεωστικη καρτα viza (k στο ipad και στο iphone μου) . Παω να αγορασω μια εφορμη και μου βγαζει :your payment method diclined. Ομως σημερα κατεβασα ringtone κανονικα. Κ ξαμαπροσπαθησα για την εφαρμογη στο ipad αλλα παλι τιποτα. Μπορει να με βοηθησει καποιος; Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι καινουργια εδω.. Θελω να κανω μια ερωτηση. Προσφατα εφτιαξα νεο apple id κ εβαλα χρεωστικη καρτα viza (k στο ipad και στο iphone μου) . Παω να αγορασω μια εφορμη και μου βγαζει :your payment method diclined. Ομως σημερα κατεβασα ringtone κανονικα. Κ ξαμαπροσπαθησα για την εφαρμογη στο ipad αλλα παλι τιποτα. Μπορει να με βοηθησει καποιος; Ευχαριστω!!!

 

Καλως ήρθες στο φόρουμ μας.

 

Καταρχήν, να σου πω πως έχεις και δευτερη επιλογή για αγορές μέσω προπληρωμένων καρτών απο καταστήματα.

 

Οσον αφορά το πρόβλημα σου, ενδέχεται μερικές χρεωστικές να μην υποστηρίζονται. Σε κάθε περίπτωση, κάνε έναν έλεγχο των στοιχείων που έδωσες (αριθμός κάρτας, CCV, ημερομηνία λήξης, να αναγράφεται το όνομα όπως ακριβώς φαίνεται στην κάρτα) και ξαναπροσπάθησε. Καλο θα ήταν να το κάνεις απο υπολογιστή (PC ή Mac).

 

Αν επιτρέπεται ποια εφαρμογή θέλεις να αγοράσεις;

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Fruit ninja. Για το i pad! Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να κατεβαζω κανονικα ηχους κλησεων κ δεν δεχεται την εφαρμογη.. Κ αθτη την καρτα που μου λες την αγοραζω σε καταστηματα κινητης τηλεφωνιας; Κ η διαδικασια ειναι η ιδια με την χρεωστικη;
Link to comment
Share on other sites

Fruit ninja. Για το i pad! Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να κατεβαζω κανονικα ηχους κλησεων κ δεν δεχεται την εφαρμογη.. Κ αθτη την καρτα που μου λες την αγοραζω σε καταστηματα κινητης τηλεφωνιας; Κ η διαδικασια ειναι η ιδια με την χρεωστικη;

 

Την κάρτα την παίρνεις πχ απο το public και έχει ένα ποσό πχ 15 ή 25 ευρώ. Δες Εδώ

 

Αλλιώς τσέκαρε τα στοιχεία όπως σου είπα και δες αν έχεις βάλει το σωστό store. Αφού κατεβάζεις πχ ήχους με το Apple ID δεν έχεις θέματα.

Η κάρτα σου είναι VISA Electron? Ποια έκδοση iOS έχεις; Αν έχεις την 6.1.3 όπως εγώ πάνε Ρυθμίσεις -> iTunes και App Store -> και δες αν σου εμφανίζει το σωστό ID. οπως και να έχει πάτα επάνω του και μετά προβολή ID, θα σου ζητήσει το password. Θα σου βγάλει τις πληροφορίες για το account σου. Εκεί που λέει Country/Region να έχει την ελληνική σημαία, αν δεν την έχει την αλλάζεις.

 

Πρόσφατα, προσπάθησα και εγώ να κατεβάσω κάτι απο ξένο store (αγγλικό) και δεν με άφηνε γιατί καταλάβαινε απο την πιστωτική (και μάλλον απο το ΙΡ).

 

Anyway, τσεκαρετα και αυτά και αν δεν βρεις άκρη δες τι γίνετε με την κάρτα σου.

Την έχεις χρησιμοποιήσει για άλλες αγορές μέσω ιντερνετ;

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το ios 7.1.2 ! Τα καταφερα!!! Επρεπε να διορθωσω το ονομα μου. Αλλιως το εγραφε η καρτα αλλιως το ειχα γραψει εγω. ΕΚΑνα αυτο που μου ειπες κ το κατεβασε! Ειλικρινα ευαριστω παααατα πολυ!!!! ΜΕ ΕΣωσες!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το ios 7.1.2 ! Τα καταφερα!!! Επρεπε να διορθωσω το ονομα μου. Αλλιως το εγραφε η καρτα αλλιως το ειχα γραψει εγω. ΕΚΑνα αυτο που μου ειπες κ το κατεβασε! Ειλικρινα ευαριστω παααατα πολυ!!!! ΜΕ ΕΣωσες!!

 

Να είσαι καλα. Χαίρομαι που βρήκες λύση. Για αυτό είναι τα φόρουμ, να βοηθάει ο ένας τον άλλο.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εκτος απο media mark που δινει DOA 14 ημερων συμφωνα με φιλο, υπαρχει αλλο μαγαζί με την ιδια υπηρεσία?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εκτος απο media mark που δινει DOA 14 ημερων συμφωνα με φιλο, υπαρχει αλλο μαγαζί με την ιδια υπηρεσία?

 

Για τις περισσότερες γνωστές αλυσίδες το ίδιο ισχύει. Αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη, τους καλείς και το επιβεβαιώνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους το DOA είναι κάτι που δίνει το εκάστοτε κατάστημα ή η isquare που φέρνει τα iphone / ipad στην Ελλάδα ;

Επίσης αν ξέρετε καταστήματα στυλ πλαίσιο , φέρνουν τα ipad από την isquare ή απευθείας από το εξωτερικό ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σε όλους το DOA είναι κάτι που δίνει το εκάστοτε κατάστημα ή η isquare που φέρνει τα iphone / ipad στην Ελλάδα ;

Επίσης αν ξέρετε καταστήματα στυλ πλαίσιο , φέρνουν τα ipad από την isquare ή απευθείας από το εξωτερικό ;

 

To DOA είναι κάτι που το κάνει το κατάστημα σύμφωνα με την πολιτική του επίσημου εισαγωγέα. Οι γνωστές μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων (το Πλαίσιο ανάμεσά τους) προμηθεύονται τις συσκευές τους από τον επίσημο εισαγωγέα (και γιαυτό όπως θα έχεις δει έχουν όλοι τις ίδιες τιμές). Τα γνωστά skroutzομάγαζα είναι αυτά που φέρνουν τις συσκευές κατευθείαν από το εξωτερικό (μη ελληνικές) και γιαυτό έχουν και πιο δελεαστικές τιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To DOA είναι κάτι που το κάνει το κατάστημα σύμφωνα με την πολιτική του επίσημου εισαγωγέα. Οι γνωστές μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων (το Πλαίσιο ανάμεσά τους) προμηθεύονται τις συσκευές τους από τον επίσημο εισαγωγέα (και γιαυτό όπως θα έχεις δει έχουν όλοι τις ίδιες τιμές). Τα γνωστά skroutzομάγαζα είναι αυτά που φέρνουν τις συσκευές κατευθείαν από το εξωτερικό (μη ελληνικές) και γιαυτό έχουν και πιο δελεαστικές τιμές.

 

Το DOA της isquare ποιό είναι επομένως ; Γιατί δεν βρήκα κάτι στο site τους ...

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το DOA της isquare ποιό είναι επομένως ; Γιατί δεν βρήκα κάτι στο site τους ...

 

http://www.isquare.gr/store/terms-of-use/

 

Η οποία με τη σειρά της σε παραπέμπει στην πολιτική του κατασκευαστή:

 

http://store.apple.com/Catalog/AsiaGeneric/Images/salespoliciesedindiv.html#topic-8

 

Εν ολίγοις, από τη στιγμή που η apple υποστηρίζει το DOA, στο παρέχει κανονικά και η isquare.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω Ιphone 5s και θέλω να ρωτήσω για την ένδειξη αναμονής κλήσης.Οταν καλώ κάποιον και αυτός μιλαει στην άλλη γραμμή δεν μου εμφανίζει την ένδειξη αναμονή κλήσης στην οθόνη μου.Στο προηγούμενο κινητό μου android sony μου εμφανίζε κανονικά.Ας μου κάποιος που ξέρει!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...